Verdere facelift voor binnenstad PZC De Vurssche viert 30-jarig bestaan Wrevel over lichtmasten Steenen Beer 91 Bewoners Tragel wijk blijven zich verzetten tegen plan Mi-Lock 19 sept. ANDRE HAZES CORRIE KONINGS zeelandhallen - goes - info: 0113-215553 zeeland 13 Terneuzen pakt ook zuidelijke entree van centrum aan Sas van Gent moet wijk in fasen bouwen Politie bekeurt 25 hardrijders Directeur Zuidlandtheater weer berispt door bestuur i— Nederhoed leidt Kinderopvang Politie en parket terechtgewezen Axelaar slaat plaatsgenoten Stremmingen op Zeelandbrug Forenzenkrant trekt carpoolers Inrijverbod brug genegeerd woensdag 3 september 1997 door Marcel Modde TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen zal parallel aan de constructie van het brugge- bouw op de Axelsedam begin nen met de aanleg van een loop route tussen de Kennedylaan en de Noordstraat. Ook wordt de kop van de dam gereconstru eerd. Wethouder C. de Mol- Marcusse (ruimtelijke orde ning) zei dat gisteren tijdens de officiële presentatie van de bouwplannen van het kanto rencomplex. WESTDORPE - De gemeente Sas van Gent mag het nieuwe woongebied Oostmolenkreek in Westdorpe in exploitatie bren gen. maar moet voordat daar mee begonnen wordt precies aangeven hoeveel woningen er jaarlijks in het nieuwe bouw plan gebouwd mogen worden. De kern Westdorpe heeft op grond van het Provinciaal wo ningbouwprogramma voor de periode 1997-2006 een bouwca paciteit toegekend gekregen van 24 woningen. Het bestem mingsplan Oostmolenkreek biedt ruimte aan 40 woningen. Gedeputeerde Staten zijn niet van plan om de gemeente Sas van Gent de gelegenheid te ge ven om die veertig woningen in de planperiode te realiseren. Doet de gemeente dit wel. dan zal het aantal woningen dat de toegekende capaciteit te boven gaat - zestien dus - gekort wor den op de bouwproductie in de kernen Sas van Gent en Philip pine. TERNEUZEN - De politie hield dinsdag snelheidscontroles op de Reuzenhoeksedijk buiten Terneuzen en de Woestijne straat bij Nieuw-Namen. In to taal werden op de twee locaties 257 passanten gecontroleerd. ■Vijfentwintig automobilisten reden te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 116 kilometer per uur. TERNEUZEN - De raadsverte- genwoordigers van de PvdA en WD in de schouwburgconnnis- I sie vinden dat de bevoegdheden I van theaterdirecteur Y. Mergler meer moeten worden beperkt. Ze storen zich aan het feit dat Mergler buiten de commissie om een contract heeft ondertekend voor aansluiting van het Zuid landtheater bij het centrale kaartverkoop Netwerk Neder land (KNN). Eerder dit jaar kwam de direc teur ook in conflict met het be- stuur toen ze de opdracht voor het ontwerp van Internetpagi- i na's aan het bureau Shante De sign van haar echtgenoot gaf. De nieuwe passeerbeweging is Pvda-fractievoorzitter W. Wal- j raven in het verkeerde keelgat geschoten. Hij werd in die op- vatting gesteund door zijn WD-collega W. Broekhuyzen. I Bestuursvoorzitter en wethou der P. Hamelinck kon zich dat stanspunt enigszins indenken, i Hij vindt ook dat Mergler, afge zien van uitzonderingssituaties waarin snelle besluitvorming vereist is, er het beste aan doet in dergelijke gevallen overleg te plegen met het voltallige be- stuur. Er werd afgesproken dat er een procedure op papier wordt gezet zodat duidelijk is in welke gevallen Mergler zelf standig beslissingen mag ne men. Overigens had de directeur haar bedoeling een overeen komst met KNN aan te gaan wel voorgelegd aan de voorzitter en penningmeester. Door ondertekening van het contract met KNN verplicht het Zuidlandtheater zich tot 31 de cember 2003 tot deelname aan een landelijke informatienum mer, waar kaarten kunnen wor den besteld en informatie over voorstellingen wordt gegeven, tiet systeem treedt waarschijn lijk in het najaar van 1998 in werking. Deelname kost het theater vijfhonderd gulden voor een (eenmalige) aanpassing van de eigen computer, veertig cent (exclusief BTW) per verkocht kaartje en -na het jaar 2000- een gulden per theaterstoel. Met de aansluiting bij het netwerk op zich had de commissie geen moeite. De looproute voert van de grootwinkelbedrijven- aan de Kennedylaan tot over de bin nendijk achter de Schoolweg. Daar gaat het traject over in een passage, die aansluit op de hoek van de Vlooswijkstraat en de Noordstraat. De passage wordt in eerste instantie niet overdekt. Een dergelijke aankleding van de verbinding laat de gemeente over aan het particulier initia tief. Daaromtrent bestaan nog geen concrete plannen, aldus ir. C. van de Sande van de sectie ruimtelijke zaken. Fietsenstalling Ook heeft de gemeente in de on derhandelingen over de bouw van het bruggebouw toegezegd de kop van de Axelsedam te zul len reconstrueren. De huidige laad- en loszone vervalt. De fietsenstalling verhuist naar het begin van de Herengracht. Daarmee komt er ruimte om de uitloper van de Oostkolk door te trekken tot aan de rand van de dam. Aan'de andere kant van de dam wordt een waterpartij aan gelegd die doorloopt tot onder het bruggebouw. Een dergelijke indeling moet de beleving van het water en het specifieke ka rakter van het kantorencom plex versterken, aldus Van de Sande en het de architecten T. Gruisen en H. Sanderse. De fri tuur op de Axelsedam wordt verplaatst naar de hoek van de Rosegracht. Een reconstructie van de Heren en Rosegracht is voorlopig niet in beeld. Wel is het op termijn de bedoeling de parkeerplaatsen daar te concentreren naar de be bouwde kant, zodat het talud van de Herengracht, in combi natie met vlonders pal langs het water, kan worden benut als wandelpad. Parkeerterrein De gemeente trekt zo'n drie mil joen gulden uit voor de invulling van de openbare ruimte, inclu sief de aanleg van een parkeer terrein voor 120 auto's aan de kant van de Kennedylaan. De bouwkosten van het complex komen voor rekening van de projectontwikkelaar Sprangers en bedragen een slordige zeven miljoen. Het bruggebouw wordt negentien meter hoog en krijgt een totaal vloeroppervlakte van 2900 vierkante meter. Ruim de helft van die ruimte wordt aan gekocht door het accountants bureau ABAB, dat zijn huidige kantoren in Oostburg. Hulst en Terneuzen op de nieuwe locatie zal centraliseren. Het bijzonde re aan het complex is dat het geen echte voor- en achterkant heeft, doordat beide lange zij den identiek worden. De verti cale 'pijlers' van het gebouw wordt opgetrokken in een terra cotta kleur, het horizontale kan toorgedeelte wordt vervaardigd van een lichtgele tegel. De door gang onder het pand zal een breedte van 21 meter beslaan. Omwonenden, winkeliers en andere belanghebbenden rea geerden gisteravond positief op het bouwplan. De gemeente raad beslist eind deze maand over de definitieve doorgang van het project. Problemen op dat vlak worden niet meer ver wacht, aldus wethouder De Mol. Het streven is het eerste kwartaal van 1998 te beginnen met de bouw en de aanleg van het door Kuiper Compagnons uit Rotterdam vormgegeven openbare gebied, ongeveer te gelijkertijd met de eerste fase van de reconstructie van de Ax- elsestraat. De uitvoering van het project zal naar verwach ting een jaar in beslag nemen. 7 :y De stalen lichtmasten op het vernieuwde Steenen Beer-terrein zijn menigeen een doorn in het oog. door Marcel Modde TERNEUZEN - Het is de minder mooie kant van de Steenen Beer, vindt oud aannemer W. Nieuwelink. „Een waar deloos zooitje!" Vanuit zijn woning aan de Terneuzense Scheldekade kijkt hij uit over de entree naar het blauwe blok en het winkelcentrum. Op zich niks mis mee, wanneer die blik tenminste niet zou worden verstoord door een rij mo derne lichtmasten. „Zo'n heel bos sta len buizen voor je neus is natuurlijk geen zicht." Nieuwelink zegt niet alleen te staan in zijn kritiek op de finale vormgeving, bestaande uit architectonische details die het gebied extra aantrekkelijk moe ten maken. Een ronde langs buurtbe woners leerde hem dat zij z'n ergernis delen. Niemand is van tevoren geïnfor meerd over de komst van de verfoeide lichtmasten, stelt Nieuwelink. „Als de gemeente al iets heeft willen la ten zien, dan lijkt dat op tekening of een maquette een stuk minder massaal dan in werkelijkheid. We hebben dus geen reden gezien bij de presentatie van de plannen formeel bezwaar aan te teke nen. Achteraf worden we hier wél mee geconfronteerd, dus moet het gemeen tebestuur alsnog maar zorgen dat er een oplossing wordt gevonden voor ons probleem. Gegalvaniseerd staal, bah, dat is echt het minste wat er is. Ik sprak laatst iemand die dacht dat het ging om wat buizen die over waren van de bouw van het stadskantoor. Laat ze grond- verlichting nemen, net als op het par keerterrein achter het gemeentehuis. Dan kunnen ze dat daar wel het ambte- narenkerkhof noemen, maar je hebt in foto Charles Strijd ieder geval geen paal voor je raam en de sfeer die zo wordt gecreëerd is prachtig. Je ziet het steeds vaker in grate steden. De oud-aannemer is vandaag, woens dag, een van de genodigden bij de offi ciële openingsplechtigheid van het stadskantoor. Hij rekent erop in ge sprek te komen met de verantwoorde lijke bestuurders. Lukt dat niet, dan kan het college van burgemeester en wethouders binnen veertien dagen een formeel verzoek verwachten en zal Nieuwelink zich, in overleg met zijn ad vocaat, op verdere stappen beraden. Axels verzorgingstehuis zet oudgedienden in het zonnetje doorManon Kotvis AXEL - Het verzorgingstehuis de Vurssche bestaat op 8 sep tember dertig jaar. Dit wordt een hele week gevierd met op maandag receptie vanaf twee uur 's middags, een maaltijd met gastoptreden voor de be woners op woensdag en fees ten voor personeel en vrijwilli gers op donderdag en vrijdag. Bovendien worden de perso neelsleden die er al die dertig jaar trouw gediend hebben in het zonnetje gezet. Eén van die trouwe 'dienders' is de 52-jarige Wim Manni die naar eigen zeggen 'nog altijd met veel enthousiasme' naar zijn werk gaat. Toen hij in 1967 als kok bij het (toen nog) pen siontehuis ging werken waren er zelfs nog geen bewoners. Hij heeft dus alles van het prilste begin meegemaakt. Zo ook Louise de Dijcker (46) die al gelijk na haar schooltijd be trokken was bij het reilen en zeilen van het tehuis. Voor ze bij de Vurssche als personeels lid aantrad, werkte ze bij een verzekeringsmaatschappij die toekomstige bewoners op TBC doorlichtte. Ondanks dertig jaar administratief werk bij het tehuis vindt ze het werk nog steeds niet saai. ,,Ik heb me nog geen dag verveeld, er ge beurt hier elke dag wel wat. Het is eigenlijk net als in een gezin", zegt De Dijcker la chend. Ook mevrouw Geleynse (76) is al sinds het begin betrokken bij de Vurssche. Ze heeft jaren in het bestuur gezeten en doet nu vrijwilligerswerk. Zo gaat ze regelmatig eens wandelen met een van de bewoners. Natuurlijk is er in al die jaren veel veranderd binnen het te huis. De Dijcker: "Vooral de eerst tien jaar was het hier heel gezellig. Mensen bleven hier toen vrij lang, omdat de mees ten hier al kwamen als ze net vijfenzestig waren. Ook de on derlinge contacten van het personeel zijn in de loop van de tijd verminderd, omdat er nu veel part-timers zijn. En vroe ger werd er ook gezamenlijk warm gegeten. Dat gebeurt nu niet meer, nu eet iedereen ge woon zijn eigen boterhammen op." Binnenkort gaat er nog heel wat meer veranderen voor zo wel de bewoners als voor het personeel van de Vurssche. Al geruime tijd liggen er plannen op tafel voor de bouw van een nieuw Vurssche-gebouw dat achter het oude zal komen te liggen. Als dat af is, wordt het oude gebouw afgebroken. Voor De Dijcker zal dit naar eigen zeggen een emotioneel mo ment zijn: „Daar moet ik niet bij zijn", zegt ze met een afwij zend gebaar. Manni heeft daarentegen niet zo'n moeite met het naderende afscheid. Manni: „Ik zie het als een uit daging. De keukenapparatuur is al een heel eind versleten en aan vernieuwing toe. Ik zie het precies hetzelfde als het aan schaffen van een nieuwe auto, dat is ook leuk." Hier zijn zo wel Geleynse als De Dijcker het mee eens. Geleynse: ,,Ik vind het, wel zonde dat het af gebroken moet worden, maar zo kan het ook niet verder. Hier kunnen ze de mensen niet ver zorgen zoals het hoort." De Dijcker heeft de tekeningen van het nieuwe gebouw al ge zien en vindt de kamertjes wel klein, maai* is enthousiast over 'de lekker grote ramen'. Het is wel duidelijk dat Manni voor lopig nog niet van plan is bij de Vurssche te vertrekken:" Het zal allemaal nog wel even du ren voor het zover is dat we naar het nieuwe gebouw ver huizen, maar ik moet nog ze ven jaar-werken en ik hoop het nog wel mee te maken." De oud-gedienden Manni (1) en De Dijcker worden binnenkort in het zonnetje gezet wanneer De Vurssche zijn dertigjarig bestaan viert. foto Charles Strijd DREISCHOR - Oud-gedeputeerde L. Nederhoed-Zijlstra uit Dreischor is per 1 september benoemd tot directeur van de Stichting Kinderopvang Schouwen-Duiveland. Zij is de op volger van R. Lutz, die elders een functie heeft aanvaard. Ne- derhoed-Zijlstra was van 1991 tot 1995 gedeputeerde voor Zeeland namens het CDA Zij blijft lid van Provinciale Staten, waarin zij al sinds 1987 zitting heeft. MIDDELBURG - De Nationale Ombudsman heeft de Politie Zeeland en het arrondissementsparket in Middelburg op de vingers getikt over de afhandeling van een verzoek van een Vlissinger om nader inzicht te krijgen in een tegen hem opge maakt proces-verbaal. De Vlissinger was aangehouden op verdenking van diefstal. Zowel de politie als het parket valt volgens de Nationale Ombudsman onbehoorlijk gedrag te verwijten omdat de Vlissinger pas na nodeloze vertragingen kennis had kunnen nemen van de processtukken die op zijn zaak betrekking hebben. AXEL - Een 25-jarige man uit Axel is maandagavond door de politie aangehouden omdat hij zonder reden twee plaatsge noten had geslagen. Hij bleek het nodige gedronken te heb ben. De slachtoffers waren mannen van 68 en 36 jaar. De laat ste hep een gekneusde kaak op. COLIJNSPLAAT - In verband met werkzaamheden aan de Zeelandbrug is de doorgang de komende weken een aantal malen gestremd voor het gemotoriseerd verkeer. Alleen hulp diensten kunnen als de nood aan de man komt passeren. Tij dens de stremmingen wordt gewerkt aan de voegovergangen, de zogenaamde dwarskrachtdeuvels die als verbindingen tussen de brugelementen fungeren. Ook de slagboomkasten krijgen een beurt. Het verkeer wordt op de toeleidende wegen en bij de brug met borden geattendeerd op de alternatieve route via de stormvloedkering in de Oosterschelde. De eerste stremming is in de nacht van maandag 15 op dinsdag 16 sep tember van 23.45 uur tot 00.45 uur. De tweede keer is het op onthoud langer. In de nachten van maandag 29 september tot en met donderdag 2 oktober duurt de stremming dan van 23.45 uur tot 05.00 uur. Vrijdagmorgen na vijf uur is de brug dus weer voor alle verkeer beschikbaar. VLISSINGEN - De Forenzenkrant, die deze week voor de tweede keer huis-aan-huis wordt verspreid in Zeeland, lijkt aan te slaan onder automobilisten. In de eerste Zeeuwse uit gave werden automobilisten opgeroepen een gratis carpool advertentie te plaatsen, om samen met anderen naar het werk te rijden. De jongste editie van de F orenzenkrant bevat al vijf entwintig carpool-oproepen uit Zeeland. Rijkswaterstaat en de provincie subsidiëren de krant. VLISSINGEN - Op de Keersluisbrug in Vlissingen zijn maan dagmiddag in twintig minuten tijd 49 automobilisten be keurd die een inrijverbod negeerden. De politie heeft de kentekens van de overtreders tussen 16.40 en 17.00 uur geno teerd. Zij kunnen een boete van zestig gulden verwachten. In verband met de reconstructie van het laatste gedeelte van de Paul Krugerstraat in Vlissingen geldt er tussen de Industrie weg en de Nieuvëe Vlissingseweg een inrijverbod voor alle verkeer, behalve voor lijnbussen. STAP 5: U gaat graag om met kinderen? door Conny van Gremberghe HULST - De bewoners van de Steensedijk en de wijk Tragel in Hulst zijn niet van zins hun ver zet tegen de verwezenlijking van het plan Mi-Lock te staken. Dat bleek gistermiddag tijdens een hoorzitting over het plan in het Hulster stadhuis. Zo'n vijfentachtig buurtbewo ners en ondernemers hadden bij de gemeente bedenkingen geuit tegen het voornemen van de ge meente om via een versnelde be- stemmingsplanwijzigingspro- cedure (de zogenaamde artikel s-procedure) de bouw van zestig appartementen en een nieuwe Aldi-supermarkt op het terrein van de voormalige tex tielfabriek mogelijk te maken. De bezwaarmakers menen dat de bouw van de woningen en de aanwezigheid van een grote su permarkt de verkeersdrukte op en nabij de Steensedijk-Zoete- vaart-Van Maelstedeweg.aan merkelijk zal toenemen. Mo menteel is de verkeersdruk in het gebied Tragel-noord al hoog; met extra bewoners en winkelbezoekers erbij zou dit de verkeersdrukte onaanvaard baar worden. Daarnaast vinden de buurtbe woners dat de plek waar de supermarkt en de woningen ge pland worden anders had moe ten worden ingericht. Een me ning die gedeeld wordt door verschillende hoteliers in het gebied. Die verliezen door de herinrichting van het Mi-Lock- terrein parkeerruimte in de di recte nabijheid van hun hotels; en dat maakt de hotels - zo stel den de insprekers gisteren - een stuk minder aantrekkelijk. Wethouder G. van de Voorde (ruimtelijke ordening) van Hulst voerde aan dat de ge meente niet bij machte is om te tornen aan het plan, dat nu de procedurele molen ingaat. Het plan van projectontwikkelaar ABO uit Driebergen is het resul taat van tien jaar dokteren. Alle andere varianten die in het ver leden waren ontworpen bleken op nadelen en tegenstand te stuiten, wist de wethouder te melden. Wel hebben we ons als gemeente verplicht om de ver keerssituatie in het gebied zo goed mogelijk te dienen", stelde Van de Voorde. „Om die reden zal op het huidige kruispunt Steensedijk-Absdaalseweg- Stationsplein een rotonde wor den aangelegd." Toezegging Een deel van de bewoners vond die rotonde 'een pleister op de wonde', maar niet meer dan dat. Ze vreesden dat ook de rotonde in de toekomst - na gereedko men van de appartementen en de bouw van de wijk in de Clin- gepolder - het verkeer ter plaat se niet aan zou kunnen. Van de Voorde deed verder de toezeg ging dat op termijn de Steense dijk zou worden gereconstru eerd. Daar moet dan wel een bedrag tussen de een en twee miljoen gulden voor beschik baarzijn. Van de Voorde wist de hoteliers te vertellen datAldi best bereid is om over het medegebruik van het parkeerterrein bij de super markt te praten'. „Dat dit tot op heden niet gebeurd is heeft di rect te maken met het verzet dat tegen dit plan is gerezen", zei hij. Dat verzet houdt niet op, zo ga ven de bewoners te kennen. De toezeggingen van de gemeente - zeker op het gebied van de ver keersveiligheid - waren daar voor in hun ogen te mager.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 37