Ze noemen ons nu toch ook al Zeeuwen Zeeland is weer een eiland rijker "in eeland zit je goed! dossier woensdag 3 september 1997 Is de kogel nu definitief door de kerk? De beslissing van een meerderheid van de Tweede Kamer om akkoord te gaan met de stadsprovincie Rotterdam houdt ook in dat Goeree-Overflakkee bij de provincie Zeeland wordt gevoegd. Nog nooit was het herindelingsproces zó ver gevorderd. Eerdere pogingen bleven steken bij goede voornemens, vage plannen en voorstellen die het in het parlement niet haalden. Maar nog altij d kan er een kink in de kabel komen. Het traject dat met ingang van het jaar 2000 tot een provincie Zeeland met een flink vergroot draagvlak moet leiden, is met het historische kamerbesluit nog lang niet afgerond. De Eerste Kamer moet een oordeel geven over de komst van de stadsprovincie in het Rijnmondgebied. Het is niet bepaald zo dat het om een simpel hamerstuk gaat- .Bestuurlijke organisatie, waaronder her indeling, is per traditie een gevoelig on derwerp in de Eerste Kamer. Komende tij d gaan de leden ervan zich rustig buigen over het kabinetsvoorstel. Wanneer de se naat erover praat is onbekend. Het kan wel maanden duren voor het zover is. Tegen die tijd komt ook de definitieve in vulling van de taken van de stadsprovin cie Rotterdam om de hoek kijken. Dan is al volgend jaar. Het gebeurt na de verkie zingen voor een nieuwe Tweede Kamer en de voorstellen zullen afkomstig zijn van een nieuwe regering. De uitslag van de verkiezingen en daarmee ook de vorming van een kabinet kunnen van invloed zijn op de wijze waarop de stadsprovincie ge stalte krijgt. Het is zelfs niet uitgesloten - politiek is nu eenmaal een onzeker bedrijf - dat er politici aantreden met andere op vattingen, die een streep door de plannen halen of er (ingrijpende) wijzigingen op aanbrengen. Voor de redactie van de PZC is het positie ve besluit van de Tweede Kamer over de stadsprovincie en de herindeling van Goeree-Overflakkee, een moment om bij stil te staan. Het politieke voornemen om van Zeeland een grotere provincie te ma ken ligt er. De voorbereidingen voor de overkomst van Goeree-Overflakkee naai de nieuwe provincie kunnen in gang wor den gezet. Daarom een speciale bijlage waarin Zeeuwen kunnen kennismaken met toe komstige Zeeuwen. De vuurtoren bij Ouddorp fotografie Pieter Honhoff Met die van Brouwershaven kun je lachen. Als je het juiste gevoel voor humor hebt. Bakker Kik kwam zo'n veertig jaar geleden uit Stellendam naar het Schouwse stadje. Z'n klandizie was goed, maar af en toe kon een echte Brouwenaar het niet nalaten de bakker aan zijn afkomst te herinneren. Met bijtende humor. „Zelfs de wind die van Goeree- Overflakkee komt, deugt niet." Noordenwind. Koud dus. Zoon J.J. Kik vertelt de grap als een leuke anecdote. Om de verhoudingen in een grijs verleden weer te geven. „Zulke dingen hoor je nooit meer. Mij zou het ook niets uitmaken. Mijn moeder wel. Die zat zo op de kast." In Brouwershaven weet vrijwel niemand meer dat bakker Kik van Goeree- Overflakkee komt. Laat staan dat er nog grapjes worden gemaakt over de wind uit het noorden, als kenmerk van een gure volksaard. Wat doet afkomst er nog toe in een stadje, dat 's zomers wordt overspoeld door watersporters. De strijd over 'hoe verder met Goeree?' gaat aan bakker Kik voorbij. Hij zegt het netjes: „Mij zal het een zorg zijn. Ik ben niet zo politiek." Loonwerker C. Luime uit Ouddorp - 'ik werk nooit in Zeeland' - ziet het allemaal wel op zich afkomen. „Natuurlijk heb ik gehoord dat ze daarover praten. Over Goeree-Overflakkee bij Zeeland, Zuid- Holland of Rijnmond. Wat dan?" En als hij moest kiezen. „Dan kies ik Zeeland, dat is toch wat landbouwachtiger. En nu moet ik verder. Mijn tijd is beperkt." W. Groenendijk van het Haveneind in Goedereede is zeevisser geweest. Hij zit thuis. Hij houdt het nog korter. „Het interesseert me niet. Het zal allemaal wel z'n voors en tegens hebben. Laten we maar bij Zuid-Holland blijven." Warm eten „Ze zoeken het maar uit", reageert dorpsgenote en vissersvrouw Grinwis van de Breenstraat. „Gewoon bij Zuid- Holland blijven, dat lijkt mij het beste. Trouwens, mag ik terug naar de keuken? Mijn vlees staat te braden." Het loopt tegen twaalven. Zo meteen moeten de pannen op tafel. Warm eten tussen de middag. Foutje Frans Bakelaar is onderweg. Met zijn motor wellicht. Hij is van de Stichting Motorsport Promotie uit Oude Tonge. Het is in zijn ogen 'ooit een foutje geweest om Goeree-Overflakkee bij Zuid-Holland te voegen'. „Geografisch is ons eiland al Zeeland. Van mij mogen wij morgen Zeeuwen worden. Ik blijf toch wonen, waar ik woon." Op Goeree-Overflakkee lijkt zoiets te bestaan als een gevoel meer bij Zeeland te horen dan bij Zuid-Holland. Bakelaar zegt het. Directeur L. Blokland van de hervormde basisschool Het Kompas uit Stellendam zegt het hem na. „De meeste mensen schelden ons al uit voor Zeeuwen." Persoonlijk geeft Blokland de voorkeur aan Zeeland, als de stadsprovincie Rijnmond het alternatief is. „Stedelijke problemen zullen daar de boventoon voeren. Goeree-Overflakkee valt daarbuiten." „Wij gaan naar Zeeland en dan bedoelen ze Ooltgensplaat." G. de Bruin is 'import'. In het telefoonboek staat achter zijn naam 'komiek'. „Dat is een grapje van mijn zoon." De Bruin werkt als regiomanager bij SelektVracht, een onderdeel van het transportconcei-n NedLloyd. Hij is fel op de toekomst van 'zijn eiland'. „Ik volg de discussie op de voet. Goeree- Overflakkee mag absoluut niet naar Rijmnond. Dan krijgen we alles over ons heen. Rotterdam zit met vervuild havenslib in de maag. Rotterdam wil met de woningbouw alle kanten op. Wie weet ook nog met industrie. Van mij hoeft dat niet. Ik ben er bang voor." Niet modern Aansluiting bij Zeeland is een lang gekoesterde wens van De Bruin. „Het is mijn werkgebied. Ik ken Zeeland goed. Veel andere mensen in het dorp denken er anders over, weet ik. Zeeland heeft een negatieve klank, zou niet zo modem, niet zo sprankelend zijn. Maar ja, wat zegt dat? Mensen uit Ooltgensplaat vertellen dat ze in Middelhamis nog niet begraven willen liggen." Esselink Bouwmaterialen uit Middelharnis heeft vestigingen in Zeeland en in Zuid-Hollancl. „Als bedrijf op Goeree-Overflakkee kunnen wij van twee walletjes eten. We zitten er precies tussenin", zegt directeur J. Goedegebuur, alsof Goeree-Overflakkee een niemandsland is. „Van mij mogen we naar Zeeland. Richting de stad heerst toch een heel andere mentaliteit. Minder gemoedelijk, zonder overigens iemand af te willen kraken." Geld speelt ook een rol. „Ik denk dat Zuid-Holland duurder is dan Zeeland." Juist dat wil duivenmelker Bert van Es wel eens uitgezocht zien. „Ze moeten alle gevolgen eens op papier zetten. Dan kunnen we kiezen. Wat betreft ligging zijn we natuurlijk Zeeland. Ik krijg brieven uit Taiwan met Zeeland als adresMaar ik ben geen Zeeuw, ik ben Zuid-Hollander." Van Es pauzeert even. „En eigenlijk ben ik ook dat niet. Ik ben een Dirkslander. Als ze mij tweehonderd gulden per maand erbij zouden geven, zou ik nog niet naar Middelharnis verhuizen. Ik ben in Dirksland geboren en ik hoop hier te stex-ven, al mag dat nog heel lang op zich laten wachten. Vuist „Ik zie meer voor-dan nadelen, als Goeree naar Zeeland gaat." AH. Dekker, secretaris van vissersvex-eniging Kop van Goeree, heeft al veel te maken met collega's uit het Zeeuwse Colijnsplaat. Zij hebben zich aangesloten bij de Goereese vissersvereniging. „Als wij bij Rijnmond komen, worden we ondergesneeuwd. Wij hebben problemen met de vaai-weg naar onze haven, het Slijkgat. Die verzandt. De problemen zullen nog verergeren, als de Tweede Maasvlakte volgens plan wordt aangelegd. Binnen Zuid-Holland maken we geen kans met onze bezwaren. Rotterdam maak daar toch de dienst uit." Of Zeeland wel een vuist kan maken? Dekker: „Wie weet." Niks te zoeken Een Zeeuws bewind ontmoet op Goeree- Overflakkee schouder ophalen of gereserveerd enthousiasme. In Zeeland overheerst de desinteresse. „Voor ons zal dat toch zeker geen gevolgen hebben?", vraagt de Hulsterse E.L.M de Waal- Rottier zich verschrikt af. „Vroeger kwam ik er wel eens, maar wij gaan nu nooit meer naar de eilanden toe. Mijn zoon woont in Hoogerheide. Dan rijden wij door de Liefkenshoekunnel bij Antwerpen. En om te winkelen gaan we naar Sint-Niklaas of Breda." „Ik kwam er zelden", laat C. van Overloop uit Kapelle weten, „en tegenwoordig kom ik nooit meer op Goeree-Overflakkee. Ik heb er niks te zoeken." De Walcherse landbouwer M. Wattel, ook bestuurslid van het waterschap Zeeuwse Eilanden, staat niet negatief tegenover uitbreiding van Zeeland „Goeree hooit bij het Zeeuwse. Al kom ik er alleen om over de Dammenroute naar Rotterdam te rijden. Het is een fantastisch mooi gebied." Of Goeree vanaf Walcheren te vergelijken is met Zeeuws-Vlaanderen? Wattel: „Dat is iets anders. Ik heb daar familie." Hoe dichter bij Goeree, des te meer het trekt. P. Bout heeft in Bruinisse een paling- en mosselhangcultuui'bedrij f„Ik kom er net vandaan. Ik rij dan van Bruinisse over Goeree-Overflakkee en terug over Schouwen. Drie keer per week maak ik dat rondje. Ik lever veel aan restaurants op Goeree en aan particulieren." Bouts kinderen gaan in Middelhamis naar de middelbare school „Het is een kleine twintig kilometer. Zierikzee dertien a veertien. Op die school in Middelharnis heerst meer discipline, en de vriendinnetjes van mijn dochters gingen erheen." De Bruse mosselhandelaar heeft ook een zus en broer op Flakkee wonen. „Het is bijna hetzelfde als Zeeland." Bout kan het weten. Harmen van der Werf Gezien het aantal vaste klanten, behoort Goeree-Overflakkee al jaren bij Zeeland. Desalniettenun zijn wij zeer verheugd met de 'toetreding' van Goeree-Overflakkee bij Zeeland, met f Zonnemaire als stralend middel- punt .voor het stijlvolle meubel. Dirksland Zuidweg 20a. Zonnematte. Telefoon 0111-401318. Vrijdag koopavond. Maandag gesloten. Ruime parkeergelegenheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 17