Veiligheidscentrum jaar vertraagd Kankerbestrijding eert collectanten GS handhaven plan fietspad N288 Gemeente Veere int dwangsom van vakantiecentrum Middelburger wil gedenkteken slachtoffers Indië 19 sept. ANDRE HAZES CORRIE KONINGS zeelandhallen - goes - info: 0113-215553 zeeland woensdag 3 september 1997 w 13 Nederhoed leidt Kinderopvang Politie en parket terechtgewezen Stremmingen op Zeelandbrug Drankrijder raakt auto kwijt Forenzenkrant trekt carpoolers Inrij verbod brug genegeerd Geen onoverkomelijk probleem, maar uitstel kost wel geld Man verkiest ^gevangenis boven werkstraf Fiets en fotospullen gestolen Milde straf voor geprovoceerde vluchteling Land van Donderende Draak geeft Zeeland 'sigaar uit eigen doos' Verkoop valse merkkleding .Telefoonstoring Jop Walcheren door Mooike de Moor MIDDELBURG - De Nederlandse Kan kerbestrijding/Koningin Wilhelmina Fonds heeft gistermiddag in het Abdijres taurant in Middel burg vijfentwintig Mid delburgse collectanten gehuldigd die al langer dan 12,5 jaar geld inzamelen voor de kankerpatiënten. Tien van hen collec teren al minstens 25 jaar. De kroon span den mevrouw Geerse en mevrouw Pleyte, die zich al meer dan 30 jaar inspannen voor de stichting. Zij ontvingen, naast een speldje en een dankbetuiging, bloemen en een tinnen beker uit handen van de pro motor van de Nederlandse Kankerbestrij ding, J. K. Daamen. Mevrouw Pleyte uit Middelburg is meer dan dertig jaar geleden op verzoek van kennissen met kanker begonnen met col lecteren. Met haar 67 jaar en twee zware hartoperaties achter de rug denkt ze er niet aan om te stoppen. ,,Ik doe het ten slotte uit liefde voor die mensen. Zolang ik het nog kan, blijf ik het doen". Met het jarenlang langs de deuren gaan heeft ze alleen maar goede ervaringen: „Bijna ie dereen geeft wel een bijdrage. Het gaat mij echt niet om het bedrag dat ze in de collectebus stoppen. Ieder kwartje is wel kom". Naast de huldiging maakte de Nederland se Kankerbestrijding van de gelegenheid gebruik om voorlichting te geven over de bestemming van het opgehaalde geld. „Tachtig procent van het collectegeld gaat naar onderzoek en apparatuur," ver telt E. Bense, sociaal-medisch voorlicht ster van de Kankerbestrijding. „Ook be steden wij geld aan de emotionele steun vaneen (ex)kankerpatient. Bij deze ziekte ontstaan nog steeds veel problemen in de relaties of op de werkvloer". Het thema van de aankomende collecteweek 'vecht mee' heeft dan ook te maken met het ge vaar dat kankerpatiënten in een sociaal isolement kunnen raken bij onbegrip in de omgeving. De collecteweek van de Neder landse Kankerbestrijding loopt dit jaar van 7 tot 13 september. De collectanten die gisteren werden gehuldigd, zamelen allemaal al zeker twaalfenhalf jaar geld in voor de kankerbestrijding: som migen vanhen doen datzelfs al dertig jaar. foto Ruben Oreel DREISCHOR - Oud-gedeputeerde L. Nederhoed-Zijlstra uit Dreischor is per 1 september benoemd tot directeur van de Stichting Kinderopvang Schouvven-Duiveland. Zij is de op volgervan R. Lutz, die elders een functie heeft aanvaard. Ne derhoed-Zijlstra was van 1991 tot 1995 gedeputeerde voor Zeeland namens het CDA Zij blijft lid van Provinciale Staten, waarin zij al sinds 1987 zitting heeft. MIDDELBURG - De Nationale Ombudsman heeft de Politie Zeeland en het arrondissementsparket in Middelburg op de vingers getikt over de afhandeling van een verzoek van een Vlissinger om nader inzicht te krijgen in een tegen hem opge maakt proces-verbaal. De Vlissinger was aangehouden op verdenking van diefstal. Zowel de politie als het parket valt volgens de Nationale Ombudsman onbehoorlijk gedrag te verwijten omdat de Vlissinger pas na nodeloze vertragingen kennis had kunnen nemen van de processtukken. COLIJNSPLAAT - In verband met werkzaamheden aan de Zeelandbrug is de doorgang de komende weken een aantal malen gestremd voor het gemotoriseerd verkeer. Alleen hulp diensten kunnen als de nood aan de man komt passeren. Tij dens de stremmingen wordt gewerkt aan de voegovergangen, de zogenaamde dwarskrachtdeuvels die als verbindingen tussen de brugelementen fungeren. Ook de slagboomkasten krijgen een beurt. Het verkeer wordt op de toeleidende wegen en bij de brug met borden geattendeerd op de alternatieve route via de stormvloedkering in de Oosterschelde. De eerste stremming is in de nacht van maandag 15 op dinsdag 16 sep tember van 23.45 uur tot 00.45 uur.In de nachten van maan dag 29 september tot en met donderdag 2 oktober duurt de stremming van 23.45 uur tot 05.00 uur. Vrijdagmorgen na vijf uur is de brug dus weer voor alle verkeer beschikbaar. MIDDELBURG - Op de Veerseweg in Middelburg is dinsdag middag een 22-jarige automobilist uit Vlissingen aangehou den. De man viel op door zijn rijgedrag. Op de Lange Noordstraat reed hij bijna een man aan die op een voetgan gersoversteekplaats liep. Bij aanhouding bleek dat hem zijn rijbevoegdheid was ontzegd. Hij had de afgelopen maanden eerder vekeersmisdrijven gepleegd. Zijn auto werd in beslag genomen. VLISSINGEN - De Forenzenkrant die deze week voor de tweede keer huis-aan-huis wordt verspreid in Zeeland, lijkt aan te slaan onder automobilisten. In de eerste Zeeuwse uit gave werden automobilisten opgeroepen een gratis carpool advertentie te plaatsen, om samen met anderen naar het werk te rijden. De jongste editie van de Forenzenkrant bevat al vijf entwintig carpool-oproepen uit Zeeland. Rijkswaterstaat en de provincie subsidiëren de krant. VLISSINGEN - Op de Keersluisbrug in Vlissingen zi jn maan dagmiddag in twintig minuten tijd 49 automobilisten be keurd die een inrij verbod negeerden. Zij kunnen een boete van zestig gulden verwachten. In verband met de reconstructie van het laatste gedeelte van de Paul Krugerstraat in Vlissin gen geldt er tussen de Industrieweg en de Nieuwe Vlissingse- weg een inrijverbod voor alle verkeer, behalve voor lijnbus sen. door Maurits Sep uVLISSINGEN - Het veilig- ifieidscentrum in Middelburg zivordt pas in januari 2000 opge leverd. De nieuwe huisvesting iiyan onder meer de Regionale Brandweer Zeeland, de Politie vZeeland en de Centrale Post [(Ambulancevervoer aan de Laan i der Verenigde Naties is met on geveer een jaar vertraagd. V r,Qat deelde regionaal brand weercommandant W. P. van oLeersum gistermiddag mee aan iet algemeen bestuur van de Re gionale Brandweer Zeeland, dat in Vlissingen bijeenkwam. &fan Leersum zei niet tevreden te ijnjn over de voortgang van het project. „De architect tekent >r e ii {MIDDELBURG - Een 35-jarige ifilissinger was dinsdag uit goed fatsoen naar de zitting van de .^Middelburgse politierechter ge- jftpmen. Zijn keuze had hij voor af al gemaakt. „Ik zit het liefst [jpijn straf uit. Een werkstraf .[piukt toch niet", zei hij. t,Wie ben ik om daar tegen in te vgaan?", meende de officier van ustitie. De man kreeg een gnaand en één week gevangenis straf opgelegd, omdat hij de dienstverlening (in totaal 90 isxur) niet had afgemaakt. De jdrugs ver slaaf de was eerder ver oordeeld voor een aantal ver mogensdelicten. Hij gaf aan - na vflet uitzitten van zijn straffen - jgen nieuw leven te willen begin gen, ii i {MIDDELBURG - Van een ivrouw uit Middelburg is dins- (dagmiddag op de Pottenbak- ■kerssingel een blauwe dames fiets van het merk Batavus ^gestolen. Aan de fiets zaten een sbuggy en fietstassen met daarin boodschappen en een schouder tas met fotoapparatuur en di verse bescheiden. nog steeds. Het gaat voort, maar bijzonder langzaam. Hopelijk kunnen we eind oktober, begin november van dit jaar met de artikel-19-procedure begin nen." Die procedure dient om vrijstelling van het geldende be stemmingsplan te krijgen zodat het veiligheidscentrum ge bouwd kan worden. „Het pro ject is met een jaar vertraagd maar als die procedure is begon nen zijn de vertragingen ook echt voorbij." Volgens voorzitter J. C. Th. van der Doef van het algemeen be stuur van de Regionale Brand weer Zeeland zijn er vanaf nu geen aanpassingen aan het ont werp meer mogelijk. Partners in het veiligheidscentrum die toch nog speciale wensen gehono reerd willen zien, moeten die volledig zelf betalen. Dat het veiligheidscentrum een jaar later dan gepland wordt opgeleverd is voor de regionale brandweer geen onoverkome lijk probleem, zei Van Leersum gisteren desgevraagd. „Wij hebben net een nieuwe alarm centrale gebouwd voor de brandweer en de Centrale Post Ambulancevervoer. De pijn is alleen dat we graag naar een nieuwbouw gaan die voldoet aan de eisen van de ARBO-dien- sten, die een goede klimaatbe heersing en voldoende ruimte heeft. We zien daar echt naar uit. Bovendien leidt die vertra ging ook alleen maar tot hogere kosten, want de voorbereidin gen gaan gewoon door." MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter mr.J. P. M. Hopmans heeft dinsdag een 33- jarige man uit Vlissingen voor een kopstoot veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 100 gulden met een proeftijd van twee jaar. L^ij sprak daarmee zijn vertrou wen uit in de verdachte. De man, afkomstig uit Irak, deelde 8 sep tember vorig jaar in zijn woon plaats een kopstoot uit. In de uitspraak speelde mee, dat het slachtoffer zich provocerend had uitgelaten. Het incident had zich voltrokken na een wil de rit tussen twee auto's. De ver dachte zou zich gediscrimi neerd hebben gevoeld. „Hij kwam op me afgelopen. Ik wilde uitstappen om te praten, maar ik dacht dat hij zou slaan. Toen heb ik hem een kopstoot gege ven", verwoordde de Irakees zijn verhaal. De man, die na de Golfoorlog in Irak was gevlucht, heeft een blanco strafblad. Hij zei verder in Nederland een bestaan te wil len opbouwen en liet dit blijken door de Nederlandse taal al aar dig te beheersen. Dat alles leid de tot een mild oordeel van de politierechter. door Henk Postma AMSTERDAM - Naar westerse normen gemeten is Bhutan, het boeddhistisch koninkrijk op de zuidhellingen van de Himalaya, een van de armste landen van de wereld. Maar de natuurlijke, en vooral de geestelijke rijkdom is er zo groot, dat de bewoners nog in de vingers hebben wat de westerling doorgaans verleerd is: economisch overleven zon der roofbouw te plegen op mens en natuur. Om Nederland een kans te geven daarvan te profi teren, is Buthans minister van landbouw, D. Wangchuck, van daag (woensdag) in Zeeland. De bewindsman uit het land van de Donderende Draak, zoals de bewoners hun land noemen, biedt de commissaris van de ko ningin, W. van Gelder, 100.000 dollar ontwikkelingshulp aan. Dat geld is bedoeld voor de Stichting Zeeuwse Vlegel. Die gaat ermee proberen baktar- werassen voor milieuvriendelij ke landbouw te telen. Eigenlijk presenteert de land bouwminister uit Bhutan aan Nederland een sigaar uit eigen doos. Want Bhutan kreeg het geld eerder van Nederland als onderdeel van een verdrag voor 'duurzame ontwikkelingssa menwerking'. Wangchuck noemde het dinsdag, tijdens een voorlichtingsbijeenkomst in Amsterdams dierentuin Artis, een hele eer om in Nederland als 'donor' op te treden. In het westen staat het denken over duurzame ontwikkeling nog in de kinderschoenen, maar in Bbhutan zijn ze er tot in de grond van hun hart van over tuigd dat er geen andere weg is. Ze hebben er nooit anders ge daan. „Als ergens kansen liggen om welvaart te verhogen zonder de natuur uit balans te brengen, dan is dat in Bhutan", conclu deerde staf medewerker A Pher- nambucq van het Zeeuws cen trum voor internationale sa menwerking COS vorig jaar na een bezoek aan het land. Neder land beschouwt het boeddisti- sche staatje inmiddels als gids land voor duurzame ontwikke ling, en zichzelf, op dat vlak, als onderontwikkeld land. De afgelopen anderhalf jaar kwamen deskundigen uit Bhu tan diverse keren naar Neder land om te bekijken hoe ze Ne derland het best konden steu nen. Zo kwam onder meer hulp bij bosbeheer aan de orde. Maai de keuze viel uiteindelijk op het baktarweproject van de Stich ting Zeeuwse Vlegel. „Een belangrijk en interessant project", lichtte Wangchuck gisteren toe. „De boeren in Zee land zijn de voorlopers in het realiseren van een duurzame landbouw in Nederland. Met onze ervaring kunnen we hen helpen het gebruik van kunst mest en bestrijdingsmiddelen terug te dringen. En wijzelf kunnen misschien van de Zeeuwse boeren leren hoe we onze productie kunnen verho gen zonder dat we het natuur lijk evenwicht verstoren." Diversiteit Van belang voor duurzame landbouw is een zo groot moge lijke plantendiversiteit Bhutan is in dat opzicht bijzonder rijk. Het land telt 5446 bekende plantensoorten, Nederland nog slechts 1170. Zo zijn in Neder land vrijwel geen goede baktar- werassen meer beschikbaar die resistent zijn tegen de belang rijkste tarweziekten. Met de gift gaan de 22 boeren die van zijn organisatie deel uit maken nu proberen twee of drie bedreigde tarwerassen in stand te houden. ZOUTELANDE - Op de markt in Zoutelande is dinsdagmid dag een 55-jarige vrouw uit Til burg aangehouden wegens ver koop van valse merkkleding. Ongeveer 150 stuks textiel met de merken Australian, Nike, Qxbow en Levi's, t-shirts, jog gingbroeken, overhemden, jas sen en bodywarmers, werd te koop aangeboden vanuit een kraam. De kleding werd in be slag genomen. Tegen de ver dachte werd proces verbaal op gemaakt. De politie stelt een na der onderzoek in. door Edith Ramakers (Advertentie) KOUDEKERKE - Gedepu teerde Staten hebben het be zwaar van de Fietsersbond ENFB afgekeurd om de voor rangsregeling bij de kruising van het fietspad langs de pro vinciale weg (N288) bij Kou- dekerke en de Strandweg te wijzigen. De fietsersbond keurt de opvatting af dat de af stappende fietser de veiligste fietser is. Het is juist vragen om ongelukken als de fietser op het fietspad langs de N288 niet langer voorrang heeft. GS vinden echter dat de aanpas singen bij de splitsing met de Strandweg tot veiliger ver keerssituaties leiden. R. Beukert van de afdeling Zeeland van de fietsersbond vindt dat door deze wijzigin gen het autoverkeer gestimu leerd wordt. „Ook het afbui gende verkeer, naar links en rechts, op de provinciale weg dat de Strandweg inrijdt, heeft voorrang op de fietsers. Dat is niet logisch. We hebben toch allemaal geleerd dat het rechtdoorgaand verkeer voor rang heeft op afbuigend ver keer. Deze verandering schept verwarring." Het fietspad langs de N288 is ter hoogte van de Strandweg verplaatst. Bijna tien meter ligt het daar van de hoofdrij baan verwijderd. Bij die af stand heeft een fietspad vol gens de Richtlijnen Ontwerp Niet Autosnelwegen (RONA) geen relatie meer met de hoofdrijweg en verliest het de automatische voorrangsrege ling. „Als je met de auto uit de De nieuwe voorrangsregeling bij de kruising langs de provinciale weg bij Koudekerke en de Strandweg stuit op bezwaren van de ENFB. foto Ruben Oreel Strandweg komt, heb je ook voorrang op de fietsers. We hebben dit voorgesteld omdat in de zomerperiode auto's vaak het fietspad blokkeerden als ze de N288 op wilden draaien. Dan hadden fietsers er ook al last van", reageert W. L. Houmes van de afdeling beheer van de provincie. Tegelij kertij d met de verplaat sing van het fietspad langs de provinciale weg is langs de Strandweg een fietspad en een verkeersdruppel aangelegd. „Die reconstructie maakt de voorrangssituatie duidelijker Toch zie je dat veel automobi listen de fietsers vanzelf voor rang geven. Dat is alleen maar goed, daar heeft niemand last van", vult Houmes aan. „We streven ook uniformiteit na. Bij twee andere drukke zijwe gen van de N288, de Joosses- weg en de Bucksweg bij West- kapelle. waren vroeger ook problemen met fietsers. Daar is de voorrangssituatie op de zelfde manier en tot tevreden heid gewijzigd." Beukert vindt dat de verant woordelijkheid bij diegene moet liggen, die voor het mees te gevaar zorgt. „En dat is nog altijd de automobilist. Daar om vindt de fietsersbond dat de automobilist de fietser in het algemeen voorrang moet geven. Dat geldt zeker voor de kleine zijweggetjes als de Strandweg." Of' i door Nicole Kluijtmans tXOUDEKERKE - De eigenaar eó'an het vakantiecentrum Slob- rj)erduin in Koudekerke moet de gemeente Veere 10.000 gulden opetalen. Onlangs heeft het Veer- pi»e college van burgemeester en s wethouders besloten tot inning ü'an de omstreden dwangsom. 3eze boete werd opgelegd om de ondernemer te dwingen de ge- •s uidsvoorschriften uit zijn in middels ingetrokken milieuver- pinning na te leven. Eerder dit S(aar vocht de ondernemer tever geefs de dwangsom aan middels ,ien procedure bij de Raad van nutate, is!' mVoor elke overtreding krijgt de Ondernemer A van Lieshout een Doete van 500 gulden. De tien ivliille is hem opgelegd voor over redingen die zijn geconstateerd ofödens controles in de maanden juni en juli. Dat was overigens in 3e periode dat de milieuvergun- aing voor het vakantiecentrum tnet drie groepsverblijven en sen manege nog van la-acht was. 'Pas later werd naar aanleiding van een rechtszaak, ook bij de Raad van State, de vergunning Vernietigd, omdat zij aan alle iJianten zou rammelen. De voor schriften van de milieuvergun ning waren ook volgens de rech ter haast niet na te leven. De v,Voormalige gemeente Ronde au- ïiLISSINGEN - Door een PTT- tutoring lag het telefoonverkeer yop Walcheren dinsdagochtend {^anaf acht uur gedeeltelij k plat. Jbt tien uur 's ochtends kon er geperkt gebeld worden van en ):naar Walcheren. Vooral de dor- jiPen hadden last van de storing. De afdeling Groenvoorziening van de gemeente Vlissingen had "h]dens werkzaamheden in de Brahmslaan per ongeluk een te- ■rcfoonkabel kapot getrokken, üe PTT heeft het probleem ver holpen door een andere tele foonlijn in te schakelen. kerke zou bij het afgeven van de vergunning inschattingsfouten hebben gemaakt. Op dit mo ment ligt er een aanvraag voor een nieuwe vergunning bij de gemeente Veere. Er moet nog een akoestisch onderzoek wor den venicht. Deurwaarder Voorlopig kunnen de eigenaren van het vakantiecentrum aan de Wielerbaan zich niet verzetten tegen de maatregel. Dat kan pas als gemeente de zaak in handen geeft van de deurnaarder, naar verwachting over twee maan den. In dat geval kan er verzet worden aangetekend bij de rechtbank. Van Lieshout heeft inmiddels de nodige ervaring met de rechtsgang. Sinds zijn buurvrouw M. Pelgrom de mi lieuvergunning bij de Raad van State heeft aangevochten is hij al verschillende keren naar Den Haag afgereisd. Pelgrom ligt al jarenlang over hoop met de.gemeente. Zij zegt enorme hinder te ondervinden van de naast haar woning gele gen verblijfsaccommodatie. In november 1994 diende zij daar om bij de gemeente een schade claim in van twee ton. Dit omdat haar woning in waarde zou zijn gedaald door de overlast van onder meer van dichtslaande portieren van geparkeerde au to's en gillende en schreeuwen de kinderen op het speelveld. De schadeclaim is overigens nooit gehonoreerd. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Henk Hillebrand voelt het als een tekortkoming dat er op Wal cheren nog geen gedenkteken is voor oorlogsslachtoffers na 1945. De Middel burger was vorige week in Terneuzen aanwezig bij de herdenking van gevalle nen in het voormalige Nederlands Indië. Hij was verrast over de grote belangstel ling en besloot zich intensiever te gaan inzetten voor een gelijkwaardig gedenk teken op Walcheren. Ongeveer één jaar polst hij of er in de ge meenten Vlissingen, Middelburg en Vee re ook één gezamenlijk monument kan komen. Hij weet intussen dat er zo'n der tig Walcherse militairen gestorven zijn. „Maar ik wil liever nog een gedenkteken voor alle gevallenen na 1945. Slachtof fers van de oorlogen in Korea. Angola, Cambodja, Joegoslavië moeten ook her dacht kunnen worden." Hij ging als vrijwilliger van de Konink lijke Marine in 1945 naar Indonesië. „Ik was een broekje van net twintig jaar. We dachten de Indonesiërs van de Japanners te bevrijden. Maar toen braken de zoge naamde politionele acties uit en bleef er weinig over van onze gedachte om alleen maar de orde te handhaven." In 1948 keerde hij terug en merkte dat veel Nederlanders schande spraken van de militaire acties in Nederlands Indië. „Het was allerminst een hartelijk wel kom. Oud-Indië gangers werden tegen gewerkt. Dat is onrechtvaardig. We heb ben vervelende dingen meegemaakt, waar sommigen nog last van hebben. Ik spreek niet uit eigen belang om een mo nument op te richten. Ik heb in mijn di recte omgeving niemand verloren. Een gedenkteken geeft verdriet denk ik ge makkelijker een plaats." Hij heeft overlegd met de stichting Oost- Indië monument Zeeuws-Vlaanderen en wil ongeveer dezelfde weg bewandelen. „Maar ik zal eerst moeten weten of meer mensen belangstelling hebben voor een gedenkteken op Walcheren. Verder zul len we het van donaties, sponsoring moe ten hebben."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13