Dorpsplan Clinge heeft tijd nodig PZC Vispopulatie vijver Oude Vaart Terneuzen praktisch uitgeroeid Laatste opnamen Zeeuws-Vlaams filmsprookje van Luk Sponselee Wrevel over hoge kosten gemeente voor activiteiten 19 sept. ANDRE HAZES CORRY KONINGS zeelandhallen - goes - info: 0113-215553 zeeland 13 Wensenlijst kost acht miljoen gulden, uitvoering moet gefaseerd ietstocht iardenburg Zwemwater Zeeland scoort laag Betrapt met busjes traangas Kantoor voor tunnel NV in Goes Commodore failliet verklaard In de cel voor onbetaalde boetes Hontenisse zet laag in bij aanvraag geld mor monumenten Boetes voor hardrijders Sacrale dans woensdag 27 augustus 1997 porConny van Gremberghe LINGE - De kans dat het orpsplan Clinge in hoog tempo ■ordt uitgevoerd is uiterst lein. De gemeente Hulst ont- eert de middelen om het anxbi- ieuze reconstructieplan voor et grensplaatsje binnen kort jdbestek te realiseren. Voor de itvoering van alle wensen van projectgroep Dorpsplan linge, die het plan samenstel- is een totaalbedrag nodig an zeven tot acht miljoen gul- en. „Een fasegewijze uitvoe- ing van het plan", zo gaf wet- ouder G. A van de Voorde jpenbare werken) aan „ligt an ook voor de hand." lurgemeester mr. dr. A Kessen an Hulst, die het plan dinsdag lit handen van projectgroep- oorzitter P. Weemaes in ont- angst mocht nemen, meende at de projectgroep en Clingse orpsraad 'een strategisch juist loment hadden uitgekozen om et definitieve dorpsplan tepre- enteren'. Een presentatie juist voor de ;emeenteraadsverkiezingen ou de haalbaarheid van een antal zaken uit het plan zeker unnen versnellen", voerde [essen aan. feemaes liet in het midden of iet moment van presenteren een 1ARDENBURG - Volleybal- lub De Kikkers in Aardenburg loudt op zondag 31 augustus de aarlijkse fiets-puzzel-gezellig- leidstocht. )e fietstocht staat dit j aar in het eken van het 22-jarig jubileum an de Aardenburgse cama- alsstichting De Nachtuuln. De oute is circa 25 kilometer lang n voert door de kikkerstad en le omringende polders. Deelne mers kunnen tijdens de tocht ian een aantal spelletjes mee- ioen en verschillende opdrach- ïn uitvoeren. Metsers kunnen zich tussen 2.30 en 13.30 uur inschrijven sj de gymzaal aan de Sint Ba nstraat in aardenburg. De ïelnemers dienen voor 18.00 a- binnen te zijn. De prijsuit- iiking wordt omstreeks 18.30 mr bij de gymzaal gehouden. bewuste zet is geweest. Aan het definitieve plan ging een heel proces vooraf. In maart 1992 werd de eerste aanzet om tot een dorpsplan voor de kem Clinge te komen gemaakt door het in het leven roepen van een pro jectgroep die bestond uit verte genwoordigers van de gemeente en inwoners van het grensdorp. In eerste instantie werden de knelpunten in het dorp geïnven tariseerd, en dat waren er nogal wat. Clinge ontbeerde openbaar groen en speelvoorzieningen, had een woningvoorraad met relatief veel slechte woningen, het openbaar vervoer was voor verbetering vatbaar en de over wegende lintbebouwing ('s Gra venstraat) zorgde voor nogal wat verkeersoverlast. Fundamenten De plaatselijke dorpsraad hield een uitgebreide enquête onder de bevolking, die voor de verde re uitwerking van het dorpsplan van groot nut bleek omdat de wensen en ideëen van de Clinge- naren als fundamenten konden dienen. Dorpelingen en projectgroep kennen de hoogste prioriteit toe aan een reconstructie van de twee kilometer lange 's Graven straat. De straat moet voorzien worden van snelheidsremmers, meer groen - door een eventuele scheiding van de rijbanen voor snel en langzaam verkeer, het zicht op de straat vanuit de zij straten moet worden verbeterd en bij de school, halverwege de straat, dient een veilige over steekplaats te komen. Kosten van dit project alleen komen neer op zo'n vijf miljoen gulden. De bevolking van het grensdorp verwijst naar het buurdoip De Klinge om aan te geven hoe zij de reconstructie verwerkt wil len zien. Nieuwbouw Voorts willen de dorpelingen dat de gemeente meer nieuw- bouwmogelijkheden schept in de richting van de Molenstraat. Hiermee zou achter het lintbe- bouwen parallel aan de 's Gra venstraat en Ruysdaelstraat een punt kunnen worden gezet. De gemeente wordt in het plan verder gevraagd maatregelen te treffen tegen de wateroverlast in de Clingepolder, een parkeer terrein voor het vrachtverkeer aan te leggen aan de Blomweg of Woestijnestraat, bomen te plaatsen op het Negotieplein, speelvoorzieningen te creëren in Clinge-Zuid en een parkeer verbod in te stellen bij de dorps school. In het plan wordt verder gewag gemaakt van een verbeterde in zet van de streektaxi en lijntaxi van de ZWN, een ruimere bouw capaciteit voor het dorp en een beter groenonderhoud. Twee andere zaken achten de dorpe lingen van groot belang voor de leefbaarheid van het dox-p. na melijk het behoud van het ge handicapteninstituut De Sten-e en de bouw van een woonzorg complex voor ouderen. De Gravenstraat in Clinge gaat op de schop. HBannnHi foto Charles Strijd door Marcel Modde TERNEUZEN - De visstand in de vijver van de Terneuzense wijk Oude Vaart is fors verminderd. De gemeente heeft zo'n zeshonderd dode dieren opgeruimd. Vol gens woordvoerder F. Neve is daarmee praktisch de gehele populatie uitgeroeid. Uit een eerste onderzoek is gebleken dat de vissen zijn gestikt door de extreme weei'somstandigheden, zo zei Neve dins dag. Van vervuiling met de Blauwalg of andere dodelijke wieren is geen spi-ake. „De combinatie van hoge temperaturen, de zon in het water en het lage waterpeil hebben het zuurstofgehalte sterk ver laagd. Naar het schijnt is de plotselinge weersomslag (de regen op zondag) de vis sen fataal geworden. Volgens deskundi gen hebben ze op zo'n moment extra zuur stof nodig en dat was er niet." Naar aanleiding van de plotselinge vis sterfte in de Oude Vaax-t zijn direct ook de overige vijvei'S en wateidopen in de ge meente geïnspecteexxl. De x-esultaten van die peiling geven geen aanleiding tot zorg, aldus Neve. „Het waterstaat daar niet zo laag als in Oude VaaxL" Een herhaling van het probleem valt vol gens de zegsman moeilijk te voorkomen, omdat het peil in de ondiepe vijver niet verder kan worden verhoogd. De gemeen te bekijkt nog of het nodig is in de getrof fen vijver nieuwe vis uit te zetten. VLISSINGEN - Recreanten zijn over het algemeen tevi-eden over de kwaliteit van de zwemplassen in Nedexdand, maar minder enthousiast over locaties in Zeeland. Dat blijkt uit on- dei-zoek van het DLO-Staring Centx-um in Wageningen. Het centrum heeft 250 mensen ondexwx-aagd. Driekwart van de gebx-uikers vindt de kwaliteit van de zwem plassen goed tot zeer goed. Ondexwraagde mensen bleken vooral waarde te hechten aan netheid, een stevige en veilige onderwaterbodem en de aanwezigheid van douches en toilet ten. De 'onveilige en zompige' bodem en het ontbreken van sani taire voorzieningen levert Zeeland een slechte score op. Overigens benadrukt M. Goossen van het Staring Centrum dat de opvatting van de ondervi'aagden niet hoeft te stroken met de biologische kwaliteit van het water. ANP SLUIS - In de nacht van maandag op dinsdag werd een 26-ja- rige man uit Sluis op de Geldelozestraat in zijn woonplaats betrapt op het in bezit hebben van een busje traangas. Ook een 20-jarige vrouw uit het Franse Tburaai bleek in het bezit te zijn van zo'n verboden wapen. Zij werd diezelfde nacht be- ti-apt op de Kerkdreef in Axel. Beide busjes werden in beslag genomen. GOES - De NV Westerscheldetunnel i.o. kan eindelijk een kantoor betx'ekken in Goes. Vanaf 1 september kunnen de me dewerkers van de NV in een pand aan de Wulfaertstraat, vlak bij het station, tei'echt om de eerste verdieping gereed te maken. Op het gebouw zal nog een tweede verdieping gezet worden, die eveneens bestemd is voor de NV Westerschelde tunnel i.o. In het pand zullen de ambtenaren werken die bij de aanleg van de tunnel betrokken zijn. De aannemer zal met zijn men sen kantoor houden in Temeuzen en later in Ellewoutsdijk. De NV heeft maandenlang gezocht naar een centi-aal kantoor ergens in het midden van Zeeland. Die zoektocht verliep nog al moeizaam. Momenteel zitten de ambtenaren nog verdeeld over kantoren in Den Haag, Middelbux-g, Utrecht en Zoetei-- meer. Dat is ixiet bevoi'derlijk voor de ondei'linge communica tie. VLISSINGEN - Computeiwei-koper Commodore is gisteren failliet vei'klaard. De curatoren hebben al het personeel for meel ontslagen. Comixiodore heeft ruim dei-tig vestigingen in Nederland, waaixxnder een in Vlissingen. De Zwolse pc-keten Dynabyte heeft laten weten ongeveer de helft van de winkels van Commodore over te willen nemen. Of de Vlissingse vestiging daar ook toe behooi-t, is nog rxiet dui delijk. Dynabyte voerde gisteren dioxk overleg over de eventu ele overname. Verder zouden er andere gegadigden zijn die de delen van Commodore die Dynabyte niet wil hebben, willen overne men. Daai'over verwachtte curator P Heidinga gisteren ech ter nog geen duidelijkheid. De gewone schuldeisers van Commodore, dat een schuld van zeventig miljoen gulden achteidaat, kunnen naar hun geld fluiten. Hoeveel huisbankier Rabobank kwijtraakt, wilde Heidinga niet kwijt. ANP TERNEUZEN - De politie in Terneuzen hield dinsdag een 40- jarige Terneuzenaar aan die nog ruim vijfhonderd gulden aan boetes had uitstaan. De man kon deze niet betalen en koos voor elf dagen vervangende hechtenis. Hij wexd ingesloten. ioor Marcel Modde KLOOSTERZANDE - Burge- neester en wethouders van de 'enxeente Hontenisse zien geen •eden bij de provincie een zware ijst in te dienen met monumen- ieix die in aanmerking komen roor renovatie. Het merendeel van de historische gebouwen verkeert volgens het college 'in redelijke tot goede staat'. 'foor vijf objecten is evenwel axel actie geboden, stelt het da- olijks gemeentebestuur in zijn voorstel aan de raad. Het gaat om de bakkeet bij de woning san de Jacobus de Waalstx-aat 8 in Lamswaarde, de aanbouw en set koetshuis bij het pand Meer- dijk 5 in Kuitaart, de kapcon structie van de aanbouw bij de voormalige pastorie in Ossenis- se, het dak van de Nedexiands Hervormde kerk in Kloostei-- sande en delen van de Kuitaax-t- se molen. 3e gemeente heeft tot 1 oktober se tijd om de behoefteraming een technische inventarisatie van alle monumenten waaxvan wordt verwacht dat daaraan binnen de komende tien jaar de AXEL - Bij een snelheidscon trole op de Hulstei'seweg bij Ax- 4 werden gisteren achttien au tomobilisten bekeurd voor te bard lijden. De hoogste geme ten snelheid bedroeg 126 kilo meter per uux; terwijl plaatse lijk 80 is toegestaan. AXEL - De Antwerpse docent ?aul Baatsen geeft op zaterdag 10 augustus een workshop 'sa- trale dans' in De Halle in Axel. Baatsen vertelt over het ont staan en de achtergrond van de heilige' of 'helende' dansvorm. Bij sacx-aal dansen bewegen de foei nemers zich in een kxing tond een bloem of kaars. Bij vol doende belangstelling begint er °p 22 september een cursus in öeHalle. restauratiewerkzaamheden moeten worden uitgevoerd) in te dienen. De provincie, die op treedt als budgethouder, beslist over het al dan niet uittrekken van geld voor de aangemelde objecten. Het voorstel woxdt maandag 1 september besproken inde com- missie grondgebiedzaken. De openbare vex'gadering in het ge meentehuis begint om 20.00 uur In dat beraad wordt tevens de herziening van het bestem mingsplan voor Tex-hole bespro ken. Bijstelling is nodig om de nieuwbouw van maximaal tien woningen in het gebied tussen de Notendijk en de Hoofdstraat mogelijk te maken. Op het plan gebied rust nu nog een agrari sche bestemming. Er zijn geen bezwaren binnengekomen te gen het bouwplan. Bebouwde kom Ook willen B en W de grens van de bebouwde kom van Terhole honderd meter in zuidelijke lichting opschuiven, zodat de snelheidsremmer die nu nog net buiten het dorp ligt, optimaal kan functioneren. Door de ver schuiving valt de zogeheten middengeleider binnen de be bouwde kom en geldt een limiet van vijftig kilometer per uui". Voorafgaand aan 'grondgebied zaken' komt de commissie be- stuuxiijke zaken (19.00 uur) bij een. Daarin woxdt gesproken over een andere plaats voor het raadslid F. van Dxiessche in de i-aadszaal en zijn vertegenwoor- diging in de verschillende com missies. Deze situatie is ont staan doordat Van Driessche met onmiddelijke ingang uit de fractie Algemeen Belang is ge stapt en op zelfstandige voet verder gaat. In de commissie middelen (19.15 uur) staan de jaarreke ning 1996 en de financiële rap portage over de periode 1 janua- ri tot 1 augustus 1997 centraal. Vorig jaar heeft de gemeente 174.576 gulden minder uitgege ven dan was begroot. Uit de cij fers over de afgelopen zeven maanden kan worden opge maakt dat de gemeente geen in vesteringen heeft gedaan. Luk Sponselee (niet camera) maakt opnamen voor zijn film. foto Charles S door Sheila van Doorsselaer in het water gevallen was. De Hetsprookje.dattien minuten vader George Spor regen gooide roet in het eten. zal duren, verhaalt over de ge- hoofdrollen worder door Sheila van Doorsselaer VOGELWAARDE - Het is een meerjarenproject geworden maar nu worden toch eindelijk de laatste opnamen gemaakt. Op de jongste film van de in Hulst geboren cineast Luk Sponselee rust geen zegen. Vo rig jaar moesten de opnamen op de boerderij in Vogelwaar de voor het sprookje-voor- grote-mensen met de titel 'Vlanxmend Hart' afgeblazen worden omdat alles letterlijk in het water gevallen was. De regeix gooide roet in het eten. Sponselee heeft voor de opna men geen verzengende hitte nodig, maar een beetje zonnig weer is natuurlijk nooit weg voor een paar mooie plaatjes Ook dit jaar heeft de cineast het niet getroffen. Weken prachtig weer maar uitgere kend op de di-ie draaidagen in Zeeuws-Vlaanderen bepalen grijze onweerswolken de lucht. Toch gaan de opnamen dooi-. Het spx'ookje, dat tien minuten zal duren, verhaalt over de ge boorte van de maan en speelt zich af in een setting van Zeeuws-Vlaanderen in het be gin van deze eeuw. De hoofd- personnages, de goden, missen het bestaan van een maan in hun wereld. Zij geven een klei ne gemeenschap van mannen, vrouwen en kinderen de op dracht te zorgen voor de ge boorte van de maan. Het sprookje is door Luk zelf geschreven, met hulp van zijn vader George Sponselee. De hoofdx'ollen worden vertolkt voor mensen uit de streek. ,,We hadden enkele markante boe- i-enkoppen nodig en natuuxiijk het enige echte Zeeuws- Vlaamse dialect", zegt George Luc doet het allemaal rustig aan, de film heeft geen dead line. De afloop van de film is na tuurlijk geen veiTassing, het is immers een sprookje dus alles loopt goed af. Zij leefden nog lang en gelukkig... door Hans Heijt CADZAND - De Cadzandse ho- reca-ondememer J. Jansens wil in samenwerking met andere comités de hoge tarieven aan kaarten die de gemeente Oost burg in rekenixxg brengt voor het verrichten van werkzaamheden bij toeristenmarken exx andere activiteiten. Diverse comités stellen dat de bedragen die ze aan de gemeente moeten beta len de pan uitrijzen en dat het daardoor minder aantrekkelijk wordt evenementen op touw te zetten. Jansens laat weten dat voor het j aar-lij kse zomerfeest in Cad- zand onder meer betaald moet worden voor het eenvoudig af zetten van een straat met drang- hekken en een muziekvergun- ning. „Voor het veegmachientje van de gemeente Oostburg beta len we 480 gulden en de werkne mers van de gemeente moeten per uur worden betaald", zegt Jansens. „De marktkraampjes vex'huren we voor 55 gulden per stuk, maar dat levert nauwelijks inkomsten op. We huren ze zelf van de verhuurder voor 25 gul den en moeten 22 gulden per kraampje aan de gemeente be talen. Jansens laat weten dat in totaal tussen de 1500 qn 2000 gulden aan de gemeente moet worden betaald voor het zomer- feest. Jansens: „Op den duur kun je het nxet meer opbrengen om een activiteit te organiseren. En dat terwijl er toch al zo wei nig slecht-weer-voorzieningen zijn." Ook voorzitter H. Bonnewei van de stichting Dolle Woensdagen Breskens vindt dat er te veel be taald moet worden voor de as sistentie van de gemeente bij de organisatie van de wekelijkse toeristenmarkten. „Een jaar of vijf geleden kostte het ons ongeveer 1900 gulden, maar te genwoordig moeten we al ze venduizend gulden aan de ge meente betalen." Bonnewei laat weten dat hij positief is over het initiatief uit Cadzand om met meer ox-ganisaties de hoge kos ten aan te kaarten bij de ge meente Oostburg. „We hebben het probleem zelf al eens aan de orde gesteld bij de gemeente, maar dachten eigenlijk dat we alleen stonden", aldus Bonne wei. Gemeentewoordvoerder L. Polfliet laat weten dat de ge- meentex-aad zich vorig jaar heeft uitgesproken voor het niet langer subsidiëren van allerlei activiteiten. „De gemeente moest als een 'normaal' bedrijf gaan functioneren en daarom ook de werkelijke prijzen voor verlenen van dsiensten gaan dooi'berekenen. Daar houden we ons aan", aldus Polfliet. B en W Oostburg treden op tegen varkensboeren OOSTBURG - Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Oostburg gaat stappen ondernemen tegen de varkenshouders aan de Maag denbergweg, Coxydeweg en Sophiaweg die zich niet aan de voorschriften in de bouwver gunningen hebben gehouden. Over de aard van de maatrege len wilde burgemeester G. H. Noordewier dinsdag geen me dedelingen doen. Hij verklaarde dat de gemeente raad nog niet was ingelicht. Ver der stelde de burgemeester dat het niet verstandig was de stra tegie op tafel te leggen, omdat de gemeente dan de wapens uit handen geeft. Daarnaast liet Noordewier weten dat hij de strategie in een besloten verga dering met de raadsfracties be spreekt. De PvdA-fractie van de gemeente Oostburg vroeg deze week in een brief aan het college om een speciale commissievei-- gadering over de varkenshou ders die in strijd met de bouw vergunning handelden door te grote stallen neer te zetten PvdA-fractie voorzitter L. Wille pleitte voor een vergadering in het openbaar en stelde dat ook de verantwoordelijk wethouder op de bijeenkomst aanwezig dient te zijn. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 31