Nieuw snelheidsrecord Krajicek Drie atleten verdelen goudpot Boogert figureert bij fraaie opening van Ashe-stadion Siemerink berust na verlies tegen Larsson Davids maakt tegen Espanyol rentree Jansen bij Celtic in rustiger vaarwater na zege op FC Tirol Ontspannen Hagenaar slaat Black in drie sets van de baan Hingis slaat Jones van de baan Kasparov verdacht van fraude Profs Italië solidair met Spanje Albanië-Noord-Ierland in Zürich Reuter terug in Duitse selectie Spookelftal uit Brazilië in Spanje actief door Rene van Hattum NEW YORK - Hoc moest hij zich nou voelen, Jan Sieme rink, na zijn 6-4, 6-2 en 6-3 ne derlaag in de eerste ronde van de US Open tegen Magnus Larsson? Boos? Teleurgesteld? Gefrustreerd? Toen hij ernaar werd gevraagd wist hij het zelf niet goed. „Het was vechten tegen de bierkaai. Ik kan eigen lijk alleen maar mijn petje af- nemen voor iemand die zo ten nist als hij vandaag deed", zei de Rijnsburger dus maar. Was het nou bar slecht geweest wat hij had gedaan, dan had hij nog boos kunnen zijn op zich zelf. Zou hij kansen onbenut hebben gelaten dan had hij ge frustreerd kunnen zijn. Maar dat kon hij allemaal niet, vond hij zelf. „Ik weet best wanneer ik slecht tennis, want het halve jaar heb ik slecht gespeeld, maar dat was het vandaag niet. De laatste weken ging het juist weer goed, maar hij had ge woon een hele goeie dag. Zo eentje waarop het voor mij on mogelijk was om van hem te winnen." Voor het eerst dit jaar had de nummer 37 van de tenniswe reld gisteren het gevoel dat het niet aan zijn eigen tennis lag dat hij had verloren. „Mis schien". zo zei hij na die open hartigheid, was frustratie dan toch wel de juiste omschrijving voor zijn gemoed. Of machte loosheid. „Want het is toch een Grand Slam, daarop wil je pie ken, maar met zo'n loting heb je het niet in de hand. Ondanks de uitschakeling van Siemerink kwam het aantal Nederlanders dat gisteren de tweede ronde van de US Open bereikte op vijf. Na Oremans, Van Lottum en Krajicek be reikte ook Brenda Schultz en Sjeng Schalken de tweede ron de van de US Open. Schultz versloeg de Zweedse Carlsson met 6-7, 6-3 en 6-4, terwijl Schalken broedermoord pleegde door Dennis van Scheppingen met 6-4,6-3 en 6- 3 uit het toernooi te slaan. GPD door René van Hattum NEW YORK - In het land van de homeruns vinden ze tennis het leukst als het hard gaat. Aces en zo. Hoe meer hoe beter en hoe harder hoe mooier. Daarom was Richard Krajicek gisteren bij zonder populair op Flushing Meadows. Hij sloeg Wayne Black in zijn openingswedstrijd tijdens de US Open in drie sets 24 aces om de oren. Bovendien was de laat ste dreun van zijn salvo ook nog de hardste van allemaal: 222,4 kilometer per uur. Dat vinden ze prachtig in de States en daarom klapten ze hun handen stuk voor de oud-Wimbledon kampi oen. Dat hij voor de rest ook nog best leuke dingen liet zien tij dens zijn 6-4 6-2 6-2 zege, ach, dat was mooi meegenomen. In Amerika komen de mensen op grote namen af. Zeker bij tennis, dat er nog altijd in de schaduw staat van honkbal, american football, basketbal en ijshockey. De helden van die sporten kent iedereen. Van het tennis kennen ze alleen de echte groten. Richard Krajicek lokte gisteren veel volk naar het derde stadionnetje van Flushing Me adows, waar 5000 man in kan. Daaruit bleek dat hij in Ameri ka toch nog steeds een grote naam is, al is hij zijn Wimblecl- ontitel kwijt. Losse flodders Hetzelfde eerbetoon kreeg Kra jicek vorig jaar in New York overigens ook, maar toen ging hij vreselijk af. Ook toen klau terden er bij zijn eerste partij duizenden op de tribune om het Haagse kanon te zien. Dat het echter alleen losse flodders los, die door Stefan Edberg drie sets Richard Krajicek serveert in zijn partij tegen Wayne Black uit Zimbabwe. Met zijn 24e en laatste ace brak de Hagenaar zijn eigen snel heidsrecord. De radar op de baan noteerde 222,4 kilometer per uur. Daarmee is hij de op drie na hardste serveerder in het tenniscircuit. foto Paul Vreeker/ANP alle kanten op werden geslagen. Wayne Black echter, nummer 117 van de wereld, was gisteren de ideale tegenstander om in New York binnen te komen, gaf Krajicek eerlijk toe. Hij had zelfs nog wel wat meer mogen tegensputteren, vond Krajicek. Want nu was zijn volleerwerk wat te weinig getest. Wie Krajicek sprak kreeg zelf ook bijna een vrolijk gevoel; een gevoel dat Krajicek iets leuks van plan is in New York. De win naar zat er losjes bij, zag er ont spannen uit en kletste er lustig op los. Maakte zelfs nog een grapje over het drama van vorig jaar in New York. Want het klei ne hotelletje waar hij altijd zit als hij in New York is, was fail liet gegaan. „Maar ja, dat is na tuurlijk ook het probleem van een klein rustig hotelletje in New York. En misschien is het wel gekomen omdat ik vorig jaar maar één dag ben geble ven." Hij had het zelfs tussen neus en lippen door over „kwartfinale" en „gunstige loting". Die heeft hij inderdaad. De eerste ge plaatste speler die hij tegen komt is de Spaanse gravelspeci- alist Corretja, in de derde ronde. Bovendien was Marcelo Filippi- ni zo aardig om Alex O'Brien voor hem op te ruimen. Krajiceks ontspannen houding komt misschien wel omdat hij een andere route naar New York nam dan anders. Nadat hij an derhalve week terug in New Ha ven in de kwartfinale van Rusedski hafi verloren, ver dween hij niet vriendin Daphne naar een idyllisch strandhuis en waaide een paar dagen uit. „Voor je naar een gestoorde stad als New York reisde, is dat wel lekker." Gevolg was dat hij eind vorige week op de training een heel ander gevoel had dan al die andere jaren in de week voor de US Open. „Want meestal was het in die week zoiets van pffff Machtsvertoon De enige die gisteren met recht 'pfff' mocht zeggen, was Wayne Black, want Krajiceks opslag van 222.4 kilometer per uur was de op drie na hardste van dit jaar in de tenniswereld. Alleen Philippoussis, Rusedski en de Spanjaard Alonso sloegen dit jaar harder. Zelfs voor Kraji ceks doen was het hard, want hij verbrak er zijn eigen record mee dat op 220 kilometer per uur stond. Te vrolijk worden na het machtsvertoon tegen Black is evenwel gevaarlijk. Op Roland Garros begon Krajicek dit jaar in zijn eerste twee partijen ook zo lekker en zo ontspannen. Zat hij er na twee wedstrijden ook bij alsof hij de hele tennis wereld aankonHet ging zelfs zo lekker dat verslaggevers al stie kem droomden van herhaling van het hele Wimbledon-scena- rio van 1996, waarin Jan en Al leman zijn zegje mocht doen over hoe de kampioen een kam pioen was geworden. Eén par tijtje later sloop Krajicek in Pa rijs stiekem van het park, met een gezicht als dat van een oor wurm. GPD NEW YORK - Voor Tami Whitlinger-Jones duurde haar af- scheidswedstrijd 42 minuten. De 28-jarige Amerikaanse werd door Martina Hingis met 6-0 6-1 uit het Arthur Ashe Stadium geslagen. De nummer een van de wereld kende geen mededogen met de aanstaande moeder Whitlinger-Jones. Ze liet de Amerikaanse alle hoeken van de baan zien. En dat ter wijl Jones van haar dokter het advies had gekregen absoluut niet tot het uiterste te gaan, veel water te drinken en bij de lichtste vorm van duizeligheid af te haken. Hingis opende op •FlushingMeadows de jacht op haar derde grand slam titel na de Australian Open en Wimbledon. In de vierde ronde wordt Brenda Schultz verwacht als tegenstander van de 16-jaiige Zwitserse. ANP MOSKOU - De Russische belastingpolitie verdenkt een zestal bekende Russen, onder wie wereldkampioen schaken Gari Kasparov, van belastingontduiking. Dat heeft het persbureau ITAR-Tass gisteren gemeld. De belastingdienst zei dat Kasparov en vijf van de meest beju belde popzangers van het land nog geen aangifte over 1995 hadden gedaan. De uiterste datum waarop dit kon gebeuren is inmiddels verstreken. Een medewei'ker van de belastingpoli tie zei dat er vei'der geen excuus van het zestal werd geaccep teerd. AP ROME - De Italiaanse profvoetballers hebben zich gisteren solidair verklaard met hun Spaanse collega's, die een dag eer der met een staking dreigden. De Spanjaarden eisen van de nationale bond dat het maximum toegestane aantal niet EU- spelers in de competitie omlaag gaat. Momenteel mogen clubs in de twee hoogste Spaanse divisies zes spelers van buiten de Europese Unie onder contract hebben. Vier daarvan mogen tegelijkertijd in het veld staan. Sergio Campana, voorzitter van deltaliaanse spelersvakbond, herinnerde aan de dreigen de staking in Italië, begin 1996. Toen eisten de Italiaanse spe lers dat de voetbalbond zou vasthouden aan een maximum van drie spelers van buiten de EU tegelijk in het veld. De spe- lersvakbond kreeg toen haar zin. De Spaanse voetballers ei sen dat er in plaats van vier, nog maar drié „buitenlanders" op hetzelfde moment in het veld mogen staan. De aangekondig de staking zou zondag, op de eerste competiliedag, moeten in gaan. AFP ZURICH - De WK-kwalificatiewedstrijd tussen Albanië en Ierland wordt op 10 september gespeeld in Zürich. De wereld voetbalbond FIFA heeft dit bepaald. De FIFA heeft besloten de wedstrijd te verplaatsen naar neuteaal terrein wegens de moeilijke politieke situatie in Albanië. De voetbalbond kan de veiligheid voor het bezoekende land niet garanderen. Eer der moesten de Albanezen voor hun thuiswedstrijden tegen Duitsland en Oekraïne uitwijken naar het zuiden van Spanje. AFP FRANKFURT - Stefan Reuter van Borussia Dortmund is te ruggekeerd in de Duitse voetbalselectie. De aanvoerder van de winnaar van de Champions League behoort tot de groep van 23 spelei-s die bondscoach Beili Vogts gisteren heeft opge- roepen voor de komende WK-kwalificatiewedstrijden tegen Portugal en Armenië. Reuter ontbrak tegen Noord-Ierland. Ook Thomas Linke (Schalke 04), Marco Haber, Matthias Hag- ner (VfB Stuttgart) en Michael Tarnat keerden terug. Vogts maakt maandag de definitieve keuze bekend. Van de 23 spe- lers blijven negentien over. SID door René van Hattum NEW YORK - Het allereerste partijtje dat Kristie Boogert te gen Monica Seles speelde duur de precies zestig minuten: 1-62- 6. Niet leuk voor Boogert, xxiet leuk voor Seles en ook niet op windend voor de 20.000 toe schouwers in het nieuwe Arthur Ashe-stadion op Flushing Me adows. Maar wat daarna kwam ver goedde alles: een parade van tenniskampioenen zoals er nog nooit één was geweest, een ope ningsliedje van Whitney Hous ton waarvoor miljoenen Ameri kanen een moord zouden hebben gedaan om erbij te mo gen zijn en een eerbetoon aan Arthur Ashe om kippenvel van te krijgen. De parade was er niet één van overdreven veel show, maar vol stijl en eerbetoon aan Arthur Ashe. Hij is de eerste en enige zwarte Amerikaan die de US Open won. in 1968, dankzij een vijfsets zege op Tom Okker. Ze ven jaar later werd hij ook de eerste zwarte speler die Wim bledon won. In februari 1993 stierf Ashe aan Aids, jaren eer der bij een bloedti-ansfusie op gelopen. De oudste kampioenen van de US Open waren opgetrommeld. Zo schuifelde Don Budge bin nen, winnaar in 1937 en 1938, dik in de tachtig inmiddels. En Frederick Schroeder, winnaar in 1942. Zij mochten op een stoeltje zitten op het centre court. En zo ging het door tot Pete Sampras en Steffi Graf er ook stonden, de winnaars van vorig jaar te midden van oude sterren als Bueno, Lavex; Santana, King, Emerson, Stolle, Newcombe, Nastase, Evert, Na- vratilova, Austin, McEnroe, Sa- batini, Edberg, Seles en Becker-. Brok in de keel Iioe Boogert het supertoetje had gevonden na haar supersnelle uitschakeling op de US Open 1997? Ook zij had kippenvel ge had toen Whitney Houston de kampioenen 'One moment in ti me' toezong. En ook een brok in de keel gevoeld bij de gefilmde hommage aan Arhur Ashe. En gelachen om het telefoontje dat John McEnroe tijdens zijn toe spraak kreeg van Ashe: 'Oke Ar thur; ik ga van het podium af.' „Dit was toch een prima avond"; zei Boogert. „Ik geloof niet dat ik dit zal vergeten." GPD van onze sportredactie MILAAN - Edgar Davids heeft gisteravond zijxx rentree op de voetbalvelden gemaakt. De middenvelder van AC Milan speelde in het Olympisch stadi on in Barcelona vijftien minu ten mee in de oefenwedstrijd te gen Espanyol. Davids brak op 23 febx-uax-i in bet duel met Perugia zijn been op twee plaatsen. Hij invali deerde in Amsterdam en hervat te twee weken geleden de groepstraining. Het duel tussen AC Milan en Espanyol eindigde in 2-2. De doelpunten van AC Milan kwamen op naam van Blomqvist en Maldini. Esnaider schoot twee keer raak voor Es panyol. Omdat de clubs streden °m de Trofee Cuidad de Barce lona moest een strafschoppen- serie de beslissing brengen. Es panyol bleek het sterkste. Voor AC Milan benutte Patrick Klui- vert zijn penalty wel. Winston Bogarde speelde niet in Barcelona, doordat hij kampt met een spierblessxire. Hij hoopt zondag bij het begin van de Ita liaanse competitie tegen Pia- cenza weer hersteld te zijn. De Nedeiianders krijgen bin nenkort gezelschap van de Bra ziliaan Leonardo. Paris Saint Germain, zijn huidige club, be- x-eikte een financieel akkoord met AC Milan. Met de overgang is 17,9 miljoen gulden gemoeid. De transfer van de middenvel der kan nog mislukken, als PSG er vanavond alsnog in slaagt zich te plaatsen voor de Cham pions League. De Fi-ansen heb ben een 3-0 achterstand tegen Steaua Boekarest. ANP Frankie Fredericks wint zijxx vierde 100 meter van de Golden Four in 9.99 seconden. De Canadese wereldrecordhouder Donovan Bai ley (rechts) wordt tweede. foto Andreas Altwein/EPA van onze sportredactie BERLIJN - Gabriela Szabo, Frank Frede ricks en Hicham El Geurrousj vormen het gouden trio van de Golden Four. De drie atleten verdienden gisteravond bij de Grand Prix van Berlijn samen twintigkilo goud. Op respectievelijk de 5000, 100 en 1500 nxeter verzekerden zich door hun vierde overwinning op lxun afstand van de jackpot, goed voor ruim 400.000 gulden. Bovendien leverde de zegeserie in Zürich, Keulen en Brussel een prijzengeld van nog eens ruim 50.000 gulden op. Voor Fredericks was het de tweede maal dat hij deelde in de goudpot, maar vorig jaar moest de Namibiër de prijs delen met vier anderen. Gisteravond leek hij tot tien meter voor de finish de pi-ijs mis te lopen tegen Donovan Bailev, maar de Canadees liet zijn sympathieke collega als eeiste over de finish gaan. Zijn tijd van 9,99 was de snelste ooit gelopen in het zestigjarig bestaan van de 'ISTAF in Berlijn. Gabriela Szabo is al het hele seizoen de snelste vrouw op de vijf kilometerserie, maar werd in Athene ook wereldkampi oene en heeft met 14.42,43 de snelste tijd van dit jaar op haar naam staan. „Maar ie der zal begrijpen dat ik vanavond geen behoefte aan een snelle race had", aldus Szabo, die - opgejaagd door de Keniaanse Lydia Cheromei - niettemin een tijd van 14.44,35 nodig had om te kunnen winnen. De Roemeense bereidde zich in mei lang durig voor in het hooggelegen Marok kaanse Ifraan en deelde daar de eenvoudi ge levensomstandigheden met Hicham El Güerrousj en diens landgenoten. De Marokkaan kreeg in Berlijn concux-- rentie van Venuste Nyongabo. De atleet uit Bunindi was eerder dit seizoen ziek, ontbrak bij de wereldkampioenschappen, maar was de laatste week goed in vorm. Ook de kersverse wereldrecordhouder op de vijf kilometer, Daniel Komen, was uit geweken naar de mijl. Maar de eindsprint van El Guerrousj bleek doorslaggevend. Komens wereldrecord (12.39,74) kwam in Berlijn niet in gevaax-. Haile Gebrselassie, de man die vorige week in Brussel ook al zijn wereldrecord op de tien kilometer kwijtraakte, speelde in de Duitse hoofd stad nog wel even met de gedachte aan een tegenaanval. Maar nadat hij halverwege de race zijn hazen al uit de baan zag stap pen, bleek clat onmogelijk. De Ethiopiër kreeg bovendien Komens landgenoot Paul Koech mee. Beiden maakten er een duel om de winst van, dat Gebi'selassie in 12.55,16 won. De 56.000 toeschouwers in Berlijn namen gisteravond afscheid van de atletiek-le- gencle Carl Lewis. De negenvoudig Olym pisch kampioen liep een estafette over 4x100 meter in een team met Donovan Bailey, Frank Fredei'icks en zijn Ameri kaanse ploegmaat Leroy Burrell. De vier snelste nog actieve mannen ui t de geschie denis van de 100 meter noemden zich het tweede dreamteam. Lewis kwam na 38,24 seconden als eerste over de finish. De wedstrijd was tevens het laatste optreden van de 36-jarige Lewis op de Europese at letiekbanen. In de komende weken loopt hij nog tweemaal in eigen land. „Maar dat is alleen voor de show", aldus Lewis, die hoopt carrière te kunnen ma ken in de show-business en ook een eigen lijn produkten op de markt gaat brengen. Lewis kwam het Olympisch stadion van Berlijn binnen in een open auto, met aan zijn zijde Fanny Blankers-Koen. Zij was als ere-gaste aanwezig was bij de jubile rende Berlijnse organisatie. Marko Koei-s zag op het laatste moment af van een optreden in Berlijn. De Molen hoeker voelde zich te vermoeid om op de mijl goed te presteren. ANP van onze sportredactie GLASGOW - Trainer Wim Jan sen heeft gisteravond met Celtic het hoofdtoernooi van de UEFA-cup bereikt. De Schotten versloegen FC Tirol uit Oosten rijk ruim, met 6-3. De eerste wedstrijd eindigde in een 2-1 zege voor Tirol. Jansen, die de laatste weken in Glasgow onder vuur lag na een dramatische seizoenstai-t, werd pas in de tweede helft gerustge steld. In de rust was het nog gelijk, 2-2. Bij Celtic zijn oud- Fevenooi-dei-s Regi Blinker en Henke Larsson actief. Oefen- meester Frans Thijssen werd met zijn club Malmö FF in de voorrondes van de UEFA-cup uitgeschakeld. Thuis verloren de Zweden met 0-2 van Hajduk Split, dat het eerste duel ook al met 3-2 had gewonnen. SK Brann Bergen, de Noorse amateurs die vorig jaar PSV nog uit de Europacup II wipten, brengen het dit jaar niet tot deelname aan een Europees hoofdtoernooi. Ondanks een 2- 0 zege tegen het Zwitserse Grasshoppers liggen de Noren ei-uit. Twee weken geleden maakte Gx-asshoppers namelijk één doelpunt meer: 3-0. In Noorwegen kwamen beide tref fer-s op naam van Paldan. Andexiecht haalde gemakkelijk het hoofdtoernooi. De Belgen wonnen - net als in het eerste duel - met 2-0 van Vorslka Pol tava uit Oekraïne. Per Zetter- berg en Enzo Scifo verzorgden de score. Wel moest verdediger Glen de Boeck tien minuten voor het einde van de wedstrijd na zijn tweede gele kaart het veld verlaten. De Oostenrijkse club Rapid Wien incasseex-de in Tsjechië een 2-0 nederlaag bij FC Bobby Br no. Desondanks konden de Oos tenrijkers met een goed geVoel het veld af, omdat de eerste wedstrijd met maar liefst 6-1 was gewonnen. Spannender was het in Boeda pest, waar Fex-encvaros met 1-0 verloor van Helsingboi-g uit Zweden. Het eerste duel hadden de Hongaren met dezelfde cij fers gewonnen, zodat een ver lenging uitkomst moest bieden. Dit gebeurde niet, waarna Fe- rencvaros de strafschoppen be ter nam: 4-3. De Hongaarse doelman Udvaracz was de held; hij stopte twee penalty's. Trainer Eric - Gerets was met Club Bi-ugge succesvol tegen het Slowaakse HIT Gorica: 3-0. Ook het eerste duel hadden dè Belgen al gewonnen, met 5-3. Dankzij Fx-anse ovei^winningen in de finale van de Intertoto Cup is Frankrijk in de diverse Euro- pa Cup-toernooien met tien clubs vertegenwoordigd, Auxex-re, Bastia en Olympique Lyon voegden zich door een zege op Duisburg, een verlenging tegen Halmstad en een ovex-win- ning op Montpel lier bij het toer nooi om de UEFA-beker AN- P/RTR MADRID - In Spanje heeft een Braziliaans voetbalelftal tegen lucra tieve vergoedingen vriendschappelijke duels gespeeld door zich uit te geven voor het beroemde Botafogo. Om welk club het precies ging is ondui delijk. Nadat het bedrog aan het licht kwam, is de formatie met onbekende bestemming uit een trai ningskamp vertrokken. Het 'spookelftal' had als opvallendste resultaat een gelijkspel tegen een derde klassei; Lorca. Dat was al verdacht. Toen de voorzitter van het orgine- le Botafogo desgevraagd 1 iet weten dat zijn club ge woon in Brazilië aan het spelen was, wei-den de be driegers ontmaskerd. De meeste gedupeerden in Spanje zeiden zich er niet erg druk over te maken. In Nederland deed zich deze zomer een vergelijk baar geval voor. Op toer nooien van ADO en Vites se schreef Gremio in. De organisatoren dachten dat het ging om de club die in 1995 in Tokio de finale van de wereldbeker tegen Ajax speelde. Het was een ander team. Dit misver stand werd tijdig ontdekt. Het echte Gremio kwam ook nog naar Nederland en speelde in de Arena een i-eplay tegen Ajax (1-1). RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 19