Leger keert zich tegen Plavsic Bemanning begint met succes aan reparatie Mir Help! De grote finale is begonnen! Opruiming! Soeharto verwerpt wens Mandela tot vrijlaten Gusmao Burundi weigert aan vredesberaad deel te nemen Gekke-koeienziekte velt Britse vegetariër Russische adelaar naar top buitenland Crisis in Bosnië naar nieuw hoogtepunt Politie pakt Turken op Israëli bekent moord op toerist Franse politie vindt drugs Cel voor beschadiging fontein In de rij voor tuinkabouters Verdronken na bungeejump Pijlen tegen Indonesische leger Weer doden in Mombasa Winnie Mandela voor W aar heidscommissie Klaar voor vertrek van Montserrat Nederlandse met drugs gearresteerd pot stoutenbeek zaterdag 23 augustus 1997 door Hans Gertsen BANJA LUKA - De machts strijd in de Repnblika Srpska (RS), het Servische deel van Bosnië, heeft gisteren een nieuw hoogtepunt bereikt. De top van het Bosnisch-Servische leger dreigde president Plavsic in te zullen grijpen als zij doorgaat met haar activiteiten 'om met steun van de internationale ge meenschap de staat te onder mijnen'. De legertop verklaarde de Re- publika Srpska 'met alle be schikbare middelen' te zullen verdedigen. De verklaring kwam tot stand na een urenlan ge nachtelijke vergadering van de legertop met drie politieke zwaargewichten uit het kamp van Radovan Karadzic, de van oorlogsmisdaden beschuldigde voormalige president van de Republika Sipska. President Plavsic ligt al maan den in de clinch met haar voor ganger en diens aanhang. Plav sic beschuldigt Karadzic en diverse andere prominente poli tici van grootschalige corruptie. De internationale gemeenschap heeft ondubbelzinnig de zijde rnn Plavsic gekozen omdat zij, in tegenstelling tot Karadzic en de zijnen, wel mee wil werken aan de uitvoering van het vre desakkoord van Dayton. Te hulp Eerder deze week schoot de door de NAVO geleide vredes macht SFOR de in het nauw ge raakte Plavsic te hulp door een 1 aantal politiebureaus in de stad Banja Luka te omsingelen. Die j actie voorkwam waarschijnlijk 1STANBOEL - De politie heeft gisteren bij demonstraties in ge heel Turkije ongeveer honderd mensen opgepakt. De arrestan ten demonstreerden tegen de nieuwe godsdienswet, die het religieuze onderwijs in Turkije aan banden legt. AP een coup tegen de wettig geko zen president door politie-een- heden die trouw zijn gebleven aan Karadzic. Onder leiding van de VN-poli- tiemacht IPTF is inmiddels een grootschalige zuivering van de politie in Banja Luka en omge ving gestart. Agenten die weige ren trouw te zweren aan Plavsic, worden verwijderd. De afgelo pen dagen verving de president een groot deel van de politietop al door vertrouwelingen. Het is de vraag of het Bosnisch- Servische leger daadwerkelijk in staat is om iets te ondernemen tegen president Plavsic. Het le ger van de RS is volgens inter nationale waarnemers totaal gedemoraliseerd en wordt slecht geleid. De wapens van het leger staan bovendien onder controle van de NAVO. De krachtige taal van de leger top lijkt eei'der op een wan hoopspoging van Radovan Ka radzic en zijn kliek om het tij alsnog te keren. Karadzic, die altijd veel meer heeft vei-trouwd op de politie als op het leger, zou beseffen dat de al deels gezui- vei'de politie niet langer een wil lig wei'ktuig van zijn macht is. Wellicht vei'liezen Kaï-adzic en zijn 'haviken' in Pale binnen kort nog een belangrijk instra- ment van hun macht. Volgens een woordvoerder van de Hoge Vertegenwoordiger voor Bos nië, de Spanjaai-d Carlos Wes- tendoi'p, wil de SFOR-vredes- macht actie ondernemen tegen de elektronische media in Pale die geheel op handen van Ka radzic zijn. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - Een 24-jarige Brit se, die al twaalf jaar geen vlees meer had gegeten, is getroffen door een variant vaix de ziekte van Creutzfeld-Jacob (CJZ). Deze aandoening wordt terxig- gevoerd op de gekke-koeien ziekte BSE. Indien de vrouw wex-kelijk door besmet vlees ziek is geworden, kent de CJZ een beduideixd langere incuba tietijd dan tot nog toe werd aan genomen. De 24-jarige Clare Tomkins is volgens het Britse ministerie voor Volksgezondheid de 22ste patient met de nieuwe CJZ-va- riant. De 21 tot nog toe bekende gevallen zi j n er te weinig om uit spraken te kunnen doen over de incubatietijd, de tijd die ligt tussen de besmetting en het mo ment dat de ziekte de kop op steekt. De regeringsadviseur inzake BSE, John Pattison, vei-klaarde dat de vermoedelijke incubatie tijd minstens vijf jaar bedraagt, maar waarschijnlijk een jaar of tien. Hij noemde het opvallend dat de jongste patiënte al lange tijd vegetariër is. Daarmee zou echter de theorie, dat besmet rundvlees bij mensen CJZ kan veroorzaken, niet worden weex-- legd. Tomkins zou volgens Pattison al besmet kunnen zijn geraakt voordat in 1986 de eerste geval len van BSE bij koeien werden vastgesteld. Enkele rundei'en zouden de verwekker van de ziekte al sinds het begin van de jai'en tachtig bij zich gedragen kunnen hebben. Clare Tomkins had volgens haar vader sinds 1985 geen vlees meer gegeten, maar nog wel kaas- en melkpro ducten tot zich hebben geno men. De microbioloog Richard Lacey, die als een van de eerste weten schappers voor het BSE-gevaar voor mensen gewaarschuwd heeft, zei dat de mogelijkheid van overdracht van de ziekte via melk niet buiten beschouwing mag wox-den gelaten. AP MOSKOU - Russische constructie-arbeiders monteren vrijdag een van de vier gouden tweehoof dige adelaars op een van de vier torexxs van het Nationaal Historisch Museum in Moskou. De tweehoofdige adelaar was het symbool van het Russische Rijk en is nu ook het Russische staat- sembleem. Na tien jaar van renovaties gaat het museum open in de eerste week van september tij- dexxs de viering van het 850-jarige bestaan van Moskou. foto Alexander Nemenov/EPA JERUZALEM - Een reservemajoor van het Israëlische leger heeft gisteren bekend dat hij anderhalve week geleden een Britse lifter en diens vriendin heeft neergeschoten. De 22-ja- rige Jeffrey Hunter overleed, de 22-jarige Charlotte Gibb x-aakte zwaargewond. De 45-jarige verdachte Darxiel Okev noemde geen motief voor de moord. Toen hij aan de rechtbank werd voorgeleid riep hij naar verslaggevers dat hij een blackout had gehad en niet wist waar-om hij de twee jonge toeidsten had neergeschoten. Okev had de twee in de omgeving van Eilat aan de Rode Zee opge pikt. Nadat hij de auto aan de kant van de weg had geparkeexxl om een sigai-et te i'oken, had hij plotseling een wapen getrok ken en op de lifters geschoten. AP PARIJS - De Franse douane heeft twee Nederlanders aange houden, nadat in hun camper 700 kilogram hasj was aange troffen. De man (50) en de vrouw (34) werden aangehouden bij een contx-olepost in het zuidwesten van Frankrijk. De brok ken hasj zaten verborgen onder de vloer van de camper. De drugs waren geladen in Spanje en zouden in Nederland op de markt komen. RTR ROME - De 43-jarige Italiaan Sebastiano Intili kreeg gisteren drie maanden cel opgelegd voor de beschadiging van de we reldberoemde Fontana dei Quattro Fiumi op de Piazza Navo- na in Rome. Ook moet hij - naast de proceskosten - de kosten betalen, die de gemeente zal maken voor de repax-atie van de 17e-eeuwse fontein van Gian Lorenzo Bemini. Intili vertelde de rechter in plat Romeins dat hij er al jaren van droomde eens te baden in de fontein. Hij stapte dinsdag op de staart van een draak om in het water te springen. Hij was ver rast toen de staart in stukken brak ..Ik weeg niet zoveel als een ezel, ik ben meer als een veer." ANP/AFP/RTR LILLE - De politie van het Noord-Fx-anse Lille heeft 184 ge stolen tuinkabouters teruggevonden. Toen het bericht ver spreid was, ontstonden voor het politiebux-eau rijen mensen die kwamen kijken of hun gestolen tuinkabouter ex"bij zat. De politie had twee gestolen aardewerken tuinkabouters ge vonden in een auto. Daarna ontdekte zij nog 182 andere ge stolen exemplax-en in een kelder Vier verdachten zijn aange houden en worden door de politie ondervraagd. RTR HECHO - Twee Spanjaarden zijn gisteren om het leven geko men door bungeej umping. Het ongeluk gebeurde toen de twee een geslaagde sprong hadden gemaakt van een brag over de ï'ivier de Ax-agon bij Hecho in de Pyreneeën. Volgens de politie ging het mis toen de 25- en 26-jarige slacht- offers zich bevrijd hadden van het elastiek waaraan ze de sprong hadden gemaakt. Ze werden door de krachtige stroom van de Aragon meegsleurd en verdronken. DPA JAKARTA - Drie Indonesische soldaten zijn gisteren gewond geraakt, toen stamleden in Irian Jaya (het voormalige Neder lands Nieuw-Guinea) pijlen afschoten op een legerpatrouille. Een van de aanvallers werd doodgeschoten. Het incident deed zich voor bij de plaats Timika, in de buurt van de kopermijn Fx-eeport Indonesia. Uit de hoofdstad van Irian Jaya, Jayapura, werd naderhand 200 man oproerpolitie naar Timika overgevlogen. AP door Ronald Frisart JAKARTA - De gevangen Oost- Timorese verzetsleider Xanana Gusmao wordt niet vrijgelaten. De Zuid-Afrikaanse president, Nelson Mandela, kan eexx brief met die mededeling tegemoet zien van zijn Indonesische ambtgenoot Soeharto. Gisteren meldde de krant Jakarta Post dat te hebben vernomen van een hoge regeringsfxmctionaris In juli bezocht Mandela Indone sië en in een veelbespi'oken bx'ief aan Soeharto drong hij daarna aan op vrijlating van de 51-jari ge Xanana. Volgens Mandela wordt het makkelijker een op lossing te vinden voor de kwes tie Oost-Timor als alle betrok ken leiders op vrije voeten zijn. In het officiële antwoord aan Mandela schrijft Soeharto vol gens een hooggeplaatste zegs man dat Xanana geen politiek gevangene is, maar een crimi neel. Diverse Indonesische mi nisters stelden zich eerder ook al op dat standpunt. Hoewel hij Mandeia's suggestie vex-werpt, gaat Soehaito in november wel op bezoek in Zxiid-Afrika. Indonesische troepen trokken in 1975 de voormalige Portuge se kolonie Oost-Timor binnen. Een jaar later annexeerde Ja karta het gebied. Het verzet daartegen van de bevx-ijdings- beweging Fretilin gaat nog door. Een van de verzetsleiders, Alexandre 'Xanana' Gusmao, werd in 1992 geaxresteerd en in 1993 tot levenslang veroor deeld. Soeharto zette die straf later om in twintig jaar cel. Op Indonesiës nationale feestdag kreeg Xanana drie maanden strafvermindex-ing. GPD MOMBASA - Gewapeixde aan vallers hebbexx gisterochtend bij een aanval op een kerk ten zui den van de Keniaanse haven stad Mombasa twee mensen vermoord. Eexx politieman werd in zijn mond geschoten en raak te zwaargewond. Een woordvoerder van de poli tie zei dat het incident gebeurde bij een rooms-katholieke kerk in Likoni. De afgelopen dagen hadden ongeveer 2.500 mensen hier hun toevlucht gezocht om te ontkomen aan de golf van et nisch geweld i'ondMombasa. De duizenden mensen bij de kex-k zijn van een andere etnische af komst dan de meeste bewoners van de Keniaanse kuststreek. Volgens de politie zijn de aan vallers 'van dezelfde bende die het politiebux-eau bij Likoni aanvielen'. Sinds het geweld aan de kust op 13 augustus los barstte met de aanval op het po litiebureau hebben tot nu toe 42 mensen het leven verlox-en. RTR van onze redactie buitenland KAAPSTAD - De Zuid-Afri kaanse Waarheids- en ver zoeningscommissie heeft de ex-vrouw van president Mandela, Winnie Madikize- la-Mandela, gedagvaard om te getuigen over mogelijke misdrijven tegen de mensen rechten. Volgens een woordvoex-der van de commissie wordt Winnie Mandela onder meer ondervraagd over de rnoox-d op een zwarte jongere in So- weto. Aan het eind van de jaren tachtig, toen Nelson Mande- la nog in de gevangenis zat, omgaf zijn echtgenote zich met lijfwachten die bekend stonden als de Mandela Uni ted Football Club. Deze or ganisatie werd door inwo ners van Soweto beschuldigd van téx-reurdaden. Een van de lijfwachten is veroordeeld voor de moord op de 14-jari- ge Stompie Sepei. Winnie Mandela kreeg een boete om dat ze betrokken was bij de ontvoering van de jongen. De waarheidscommissie heeft tot taak schendingen van de mensenrechten ten tijde van het apartheidsregi me te onderzoeken. RTR MONTSERRAT - Een moeder en haar dochter wachten bij een kantoor waar inwoners van Montserrat zich kunnen opgeven voor evacua tie van het door de vulkaan Soufriére bedreig de eiland. De vulkaan kan volgens deskundi gen elk moment exploderen. Veel inwoners van Montserrat weigeren te vertrekken. Ze vinden dat de Britse regering -die de scepter over het eiland zwaait- te weinig financiële hidp aan evacués geeft. foto Omar Torres/AFP van onze redactie buitenland MOSKOU - De twee Russische kosmonauten aan boord van het ruimtestation Mir zijn gisteren be gonnen met de reparatiewerkzaamheden in de Spektr-module die herhaaldelijk waren uitge steld. Gisteren zijn belaixgrijke stroomkabels weer aangesloteix op de zonnepanelexx. De operatie verliep niet zonder obstakels. Bij Pa vel Vinogradov bleek een gaatje te zitten inde lin kerhandschoen van het raimtepak. Daax-door was de druk in het pak afgenomen. De Rus maakte uit eindelijk gebruik van een reservehandschoen. Ook waren er px-oblemen met de sluis tussen de Spektr-module en het bewoonde deel van het x-uimtestation. De Spektr-module is luchtledig, sinds zij op 25 juni beschadigd raakte bij een bot sing met het bevoorradingsschip Progress. Het luik naar de module kan alleen worden geopend als ook in de sluis de luchtdruk is geweken. Dat wilde eerst niet lukken, doordat lucht uit het be woonde gedeelte door het andex-e luik stroomde. Uiteindelijk slaagden de kosmonauten exin alle negen kabels van de zonnepanelen van de Spektr- module weer te verbinden met de accu's. De ka bels liepen door het geopende luik van de Spektr- module en moesten na de botsing snel door de vo- xige Russische bemanning worden gekapt, omdat het luik anders niet dicht kon. Slxxiting was nood zakelijk, om te voorkomen dat in de hele Mir de luchtdrak zou zakken. Het luik is vervangen door Wit-Rusland laat journalisten vrij MOSKOU - Wit-Rusland heeft gisteren vier journalisten van de Russische staatstelevisie ORT, die sinds zaterdag in Minsk vastzaten, op vrije voeten ge steld. Moskou had donderdag druk uitgeoefend op Minsk, opdat het bewind van de autoritaire president Loekasjenko de jour nalisten onmiddellijk zou laten gaan. Zo niet, dan zou dat con sequenties hebben voor de be trekkingen tussen de twee lan den. De Wit-Russische regering wei gerde echter daar meteen op in te gaan, duidelijk gepikeerd over de manier waarop Moskou had aangedrongen op de vrijla tingen, en zei niet te zullen toe geven aan 'chantage'. Over het lot van twee journalis ten van een andere ORT-ploeg, die al langer vastzitten, is niets bekendgemaakt. AFP ISLAMABAD - Op de luchtha ven van de Pakistaanse hoofd stad Islamabad is gisteren een Nederlandse vrouw gearres teerd. Ze had drie kilo heroïne in haar koffer en handtas. De vrouw wilde net een vlieg tuig naar Dubai in de Verenigde Arabische Emiraten nemen. De naam van de arrestant is onbe kend. AP van onze redactie buitenland BUJUMBURA - De voor maan dag op de agenda staande vre desbesprekingen die een einde moeten maken aan de burger oorlog in Burundi, gaan niet door. Dit heeft de bemiddelaar in het conflict, de Taixzaniaanse oud-president Julius Nyerere, gisteren gezegd. Hij kwam met zijn mededeling nadat de regering van Burundi had gevraagd om uitstel van de besprekingen in de Taixzaniaan se stad Airnsha. „Als Burundi niet meedoet, dan heeft het geen zin de bijeenkomst te houden." Volgens de Burundese minister van Buitenlandse Zaken Luc Rukingama is de kans op succes bij het overleg met Hutu-rebel- len en politieke partijen zo klein dat hij de voorkeur geeft aan het vaststellen van een nieuwe datum. Dan kan iedereen zich beter voorbereiden, zei hij. Vol gens Rukingama wordt zijn pes simistische houding ingegeven door de opstelling van de Tan- zianiaanse overheid en de be middelaar Nyerere 'omdat die door hun verklaringen en ge dragingen spanning hebben veroorzaakt tussen de twee lan den waardoor de Burandese deelname ontmoedigd wordt'. Burundi beschuldigt Tanzania er onder meer van gewapende rebellen een toevluchtsoord te bieden. De besprekingen moeten een einde maken aan de al vier jaar durende burgeroorlog tussen het door Tutsi's gedomineerde leger, dat Pierre Buyoya vorig jaar aan de macht bracht, en de Nationale Raad voor de Verde diging van de Democratie (CNDD), waax-in de Hutu-rebel- len van de voormalige minister van Binnenlandse Zaken Ny- angoma zijn vei'tegenwoordigd. Sinds oktober vorig jaar berei den de strijdende paxlijen in ge heime besprekingen de vredes onderhandelingen voor. De burgeroorlog begon in okto ber 1993 na de moord op de in juni dat jaar gekozen Hutu-pre- sident Ndadaye. Een half jaar later kwam Ndadaye's opvolger Ntaryamira samen met met zijn Rwandese ambtgenoot Habya- rimana om het leven bij een aan slag. In vier jaar tijd zijn er meer dan 150.000 doden gevallen. De Burandese machthebbers hopen op opheffing van het em bargo dat buurlanden kort na de overname van de macht door Buyoya instelden. RTR/AFP een nieuw exemplaar met openingen om de kabels door te laten. De Mir had door het wegvallen van een deel van de energievooi'ziening te kampen met veel proble men. Zo waren geen wetenschappelijke experi menten meer mogelijk bij gebrek aan voldoende stroom. De werkzaamheden gisteren waren eerder afge rond dan gepland. Daardoor hadden Vinogradov en commandant Anatoly Solovjov de tijd om te beginnen met het inventariseren van de beschadi gingen. Tot nu toe hebben zij geen gaatje kunnen vinden. Tandenborstel De Amerikaanse astronaut Michael Foale. het derde Mix-bemanningslid, trok zich tijdens de re paratie uit veiligheidsovei-wegingen in de vlucht- capsule Sojoez terug. De Russen haalden wat per soonlijke bezittingen van hem op uit de Spektr. Bij de overhaaste vlucht uit de module op 25 juni hacl de Amerikaan er onder meer zijn tandenborstel moeten achterlaten. De Russische president Boris Jeltsin wees gisteren in een landelijke radiotoespraak kritiek aan het Mir-programma van de hand. Hij nam 'onze jon gens op het station' in bescherming. Volgens hem moet Rusland een grote mogendheid blijven op het terrein van de ruimtevaart. De kosmonauten hebben voor het weekeinde vrij gekregen. DPA/AFP/RTR Nog heel even, dan is het feest ten einde. Pak die laatste kans om fantastisch voordelig te slagen. Wij komen graag bij u thuis. Pot-Stoutcnbeek. Nicuwcndijk 89. Axel, Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (0115) 56 20 10. Sic Maric keukensrudio leverdieping. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5