Strijd voor Terneuzense torens iXOUJN Frietzak en frisdrankblikje voeren actie tegen zwerfvuil Bevolkingsonderzoek borstkanker nu foor de hele regio Kokkelvissers boos over brief secretaris vereniging Zevibel Kokkelvisser wil via rechter voorlopige vergunning krijgen 0113-213720 LEWESTRAAT43 3 PZC zeeland 17 lezers schrijven STOP: OVERVAL - BRAND - INBRAAK Fbor zaterdag 23 augustus 1997 door Wout Bareman Valt er voor een professionele sloper nog iets te verdienen in Temeuzen... Je zou zeggen van niet, want door de jaren heen trok 'de beul' een vernietigend spoor door de stad. Met in het kielzog een weeklagende Heemkundige Ver eniging Terneuzen, die bij iedere nieuwe puinhoop neerzeeg om de val van wéér een brokje karakteris tiek Terneuzen te bewenen. De heemkundigen staan machteloos. Gericht op behoud van het oude kunnen ze de dynamiek van het koortsachtig vernieuwende ge meentebestuur nauwelijks bijbe nen. In oktober vorig jaar pleitte de ver eniging voor een serieuzer monu mentenbeleid. Het stak de heem kundigen dat beeldbepalende panden en objecten in toenemende mate werden gesloopt. Om die hardnekkige roofbouw op het ver leden stop te zetten, braken ze een lans voor een gemeentelijke monu mentenverordening. Het woord 'monumenten' was in de jaren daarvoor natuurlijk wel eens ge vallen, maar wat was er bijvoor beeld geworden van de in 1979 zo enthousiast opgerichte monumen tencommissie? Dat clubje kwam zes jaar later ook met het advies zo'n verordening op te stellen. Ben je gek, oordeelde de gemeenteraad, we moeten door met de vernieu wing. En monumenten heeft Ter neuzen domweg niet. Dus ver dween de oude HBS aan de Markt, werd overoude sluishoofden en an dere opgegraven stukjes verleden heengewalst en... kon de gretige sloper nog net bij de Sint Willibror- dustoren in de binnenstad worden weggehouden. Niet oud Tien jaar later probeerde de Heem kundige Vereniging het opnieuw. Heemkundige Edwin Hamelink: „We hebben de bomvrije kazerne, het oude postkantoor, de Sint Wil librordustoren, het oude stadhuis, de Moffenschans, panden aan de Nieuwstraat, de Markt en De Blok ken, het Tuinpad en de Vissteeg. Maar ook de bovengevels van win kels in de Noordstraat uit de zeven tiende of achttiende eeuw. En in de Noordstraat staat de uit 1885 date rende Nederlands-Hervormde kerk. Natuurlijk hoeven monu mentenpanden niet oud te zijn. De watertoren en het stadhuis zijn prachtige voorbeelden van wat een hvintigste-eeuws monument kan zijn..." De gemeente bleek bijzon der onder de indruk van de smeek bede. Dus: nooit meer iets van ge hoord. De Sint Willibrordustoren - jaren geleden dankzij snel ingrijpen van actievoerders ternauwernood aan de beul ontsnapt - keert in alle glo rie terug en wordt zelfs voorzien van een heus carillon. Met dank aan talloze sponsors én aan de ge meente (jawel...) die met gulle hand een halve ton beschikbaar stelde voor vervoer en installatie van het klokkenspel. En een plaatselijk aannemingsbedrijf heeft de toren nu voor het leven geadopteerd. Spelletje „Maar dat is een doorzichtig spel letje natuurlijk", grinnikt kunste naar Cees van Langevelde (65) in zijn atelier aan De Blokken. „Dat is een kwestie van kontzak-broek zak. Want diezelfde aannemer heeft wel vergevorderde plannen voor de bouw van appartementen op de plaats waar nu de watertoren nog staat. Terwijl ze de ene beeld bepalende toren adopteren, halen ze dat andere stuk sentiment tegen de vlakte." Van Langevelde legde woensdag de laatste hand aan een schilderij van de Willibrordusto ren. „Ik heb de toren geschilderd vanaf de Westkant gezien, aan de hand van oude schetsen, die ik be ginjaren zestig maakte aan de wes telijke kanaalarm bij de brug van Ribbens. Er ligt een binnenschip te wachten voor die brug en verder zie je hoe die toren het stadsbeeld do mineert." Het schilderij wordt in het f eestweekeinde ter gelegenheid van de opening van het stadskan toor 'Amerikaans' verkocht. Van Langevelde is een aanhanger van de Willibrordustoren, van de watertoren veel minder. „Dat oude kreng is toch allang niet beeldbe palend me ex-. Vroeger paste die to ren pi-achtig in het silhouet van Terneuzen. Maar kijk nu naar de skyline; je ziet enkel nog van die betonnen dozen. Ik zie die toren ie dere dag, vanuit m'n atelier, vanuit het ki'oegje op de hoek, als ik naar huis loop en als ik 's avonds thuis op m'n balkon zit. Ik heb hem duizend keer geschilderd en getekend. Maar laten we nu wel wezen: dat ding ziet er toch niet meer uit. Scheuren in de ommantelïng, ver pauperd. Een beproefde tactiek van de gemeentebestuui-ders ove rigens. Aanvankelijk ging het met de Willibrordustoren dezelfde kant op: laten verpauperen, herstel plannen afkeuren omdat die veel te duur zouden uitvallen en dus... slo pen." Van Langevelde moet lachen om de emotioneel beladen actie van een gi'oepje 'opgeschoten Terneuzena- ren', die vinden dat de toren behou den moet blijven. „En dan! Wat moet er dan mee gebeuren?! Die to ren is van begin jaren vijftig. Vroe ger kon je met de lift naar boven en had je een prachtig uitzicht. De VW heeft er nog een tijdje een leu ke attractie aan gehad. Maar wat is het nu... Nee, ik zet m'n handteke ning zeker niet. Maar ik vind wel dat, als-ie wordt gesloopt, er nu eindelijk eens een architectonisch hoogstandje voor in de plaats moet komen. Niet weer zo'n betonnen kolos. Ik denk aan een fraaie woon toren in de vorm van een scheeps mast of iets dergelijks, ëen mooi ge bouw, hoger dan de watertoren. En ook weer beeldbepalend." Pleidooi Een pleidooi van een plaatselijke kunstenaar, wat is het waard... „Als je ziet hoe de gemeente met ons omspringt niet veel. Zoals ze ook hun eigen architecten links la ten liggen. Nee, het moeten altijd mensen van ver weg zijn. En dat zijn dus mensen die het karakter van deze stad niet aanvoelen. Bar- bé zei ooit dat wij al die know-how niet in huis hebben en dat die lan delijke stedebouwkundigen niet voor niets de hele wex-eld over rei zen om nieuwe ontwikkelingen te volgen. Stedebouwkundigen? GeldkloppersWaarom heeft Ter neuzen nooit een stadsarchitect aangesteld, die met hart voor de stad nieuwe ontwikkelingen bege leidde? Omdat het ze niks interes seert. Wat van ver komt is goed en daarmee basta!" Wandelend over het Stadhuisplein draait hij zich om. Wijst op het winkelcomplex Steenen Beer en zegt: „Architecto nisch klopt er niks van. Zo onvrien delijk, zo kil. Dus karakteristiek voor het Terneuzen van nu." Volgens kunstenaar Cees van Langevelde moet de Willibrordustoren in Terneuzen be houden blijven, maar mag de watertoren plaats maken voor een nieuw markant gebouw. foto Charles Strijd Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. loren 'erwij deren van zand dat na in de kelder van de Vlis- ingse Gevangentoren is ge- lort, kan nooit van invloed zijn lp de stei'kte van de zeewering Jer plaatse. Deze rondbouw was er;n is het sterkste punt in de oude n immuring. Bovendien heeft los 'land geen enkele samenhang. Droog strandzand verstuift en O.iat zand wordt van platen naar 0,-jle kust gevoerd. Zandwinning pder water met een zandzuiger iaat prima, kan men kilometers [erpompen. Dat zand binnen een stenen om- lading geen bijdrage levert aan Je weringstei'kte kan op boule- rardfoto's van 2 februari 1953 'porden nagegaan. Bij de oude Nederlandse Loodsensoos (oud jiuurwerk); bij 'Victoria' en bij le 'Maereschalk' (beide Suits jestingwerk) zijn toen de kritie- ie plaatsen geweest doordat iien het aanwezige duin had in- {epakt bij de oorspronkelijke louw. Zand dat van bovenaf in gewaterd wordt zonder afvoer drukt steenwerk of beton op het zwakste punt kapot. Stukgaan gebeurt dus meestal onder mid denin de langste rechte staande vlakken. Dat het oude gangenstelsel on- betreedbaar werd gemaakt en het bastion in vervallen staat verkeert is al schande genoeg, maar pogingen om de Gevan gentoren in zijn functioneren te belemmeren of weg te krijgen dat loopt de spuigaten uit (PZC 19-8). De herbergfunctie van deze toren berust op oude be stemmingsrechten, hetgeen niet gezegd kan worden van de flat welke op ex-militair terrein met laagbouw is neergezet. Als men overigens de aangebrachte dijkvoet en het plan achterom beschouwt, lijkt of het dempen van de Gi'Ote en Kleine Kom on terecht of handhaven van be bouwing aan het oudste boule vardgedeelte onjuist is geweest. N. A Blomme Ruys de Beerenbrouckstraat 32 VLissingen foor Richard Sandee 10TTERDAM - In 1996 is de olledige invoering van het be- •lkingsonderzoek borstkan- fer in Zuidwest-Nederland een it geworden. Alle vrouwen m 50 tot en met 69 jaar hebben liustens één keer een uitnodi ging voor een borstkanker-on- lerzoek ontvangen. Dat meldt Ie Stichting Bevolkingsonder - loek Borstkanker Zuidwest Ne- lerland in haar onlangs ver tellenen jaaxverslag over 1996. pn de uitgenodigde vrouwen leeft 77 procent deelgenomen [an het ondex-zoek; in de meeste feeuwse gemeenten lag dat per centage iets hoger, ran de 83.315 vrouwen die zijn jnderzocht, werden er 849 foorverwezen. Iets minder dan [00 daarvan bleken werkelijk forstkanker te hebben, wat bij ""luim zestig procent nog in een stadium verkeerde. Dat M zeggen dat de ziekte nog te {enezen valt. Van de vrouwen borstkanker werd ge- [onstateerd terwijl dit de twee- je keer was dat ze zich lieten on- verkeerde de ziekte bij 7 3 procent nog in een gunstig stadium. De stichting constateext dat dankzij het bevolkingsonder zoek, borstkanker veel vaker ontdekt wordt op een moment dat de ziekte nog te genezen is. Zonder bevolkingsonderzoek zou dat bij slechts dertig pro cent van de gevallen mogelijk zijn. De 849 doorverwijzingen en 396 borstkankergevallen wa ren exact evenveel als verwacht op grond van eerdere onderzoe ken en ervaringsgegevens. Dat het deelnamepercentage in Zeeland iets hoger ligt dan het gemiddelde, is geen verrassing voor de stichting. Overal in Ne derland blijkt namelijk dat het animo voor het ondei-zoek op het platteland groter is dan in de steden. Overigens heeft minister Borst van Volksgezondheid in juli toe stemming gegeven om de leef tijdsgrens voor het bevolkings onderzoek op te trekken naar 7 5 jaar. Vanaf begin '98 zullen vrouwen in de leeftijd van 70 tot en met 75 jaar dus ook een uit nodiging van de stichting ont vangen. Vooral bij kinderen raken de levensgrote anti-zwerfvuilpoppen de juiste toon. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf KRUININGEN - Een levensgrote frietzak met een flinke klodder mayonaise loopt vrijdagmiddag over het opstelterrein van de veerboot in Kruiningen. Een even lang blikje frisdrank danst ernaast. Kinderen komen uit de auto's en geven de speelse fi guren spontaan een hand. De Stichting Nederland Schoon (SNS) voert actie. Stickers met de tekst 'Ik ben aan de bak. hou buiten gewoon schoon' vliegen weg. Een afvalzak voor in de auto wordt aan ie dere autobestuixrder uitgereikt. De een pakt argwanend de papieren zak aan. Een ander maakt er direct gebruik van. Hij stopt wat in de auto verspreid liggende rommel in de zak. Zwerfafval langs de wegen blijft een pro bleem. Hoeveel afvalbakken Rijkswater staat ook op parkeerplaatsen langs de snelwegen zet, altijd is er wel iemand die de gemakkelijkste weg kiest: uit het raam. Afvalpiïkkers lopen de bermen van de A58 vier keer per jaar af. De afvalbakken op de i'ustplaatsen worden 's zomers drie keer per week geleegd, anders twee keer per week. Miljoenen Hoeveel afval dat oplevert, kan een mede- werker van de dienstkxing Midden- en Noord-Zeeland onmogelijk zeggen. „Veel." Rijkswatex-staat is landelijk elk jaar x-uim dertien miljoen gulden kwijt aan het schonen van wegbermen. De 'levensgi'ote rommel' van de Stichting Nedexiand Schoon trekt nog tot 8 septem ber door Nederland, gesponsord door ANWBhamburgei'koning McDonald's en frisdrankgigant Coca Cola. „Zij zitten met dit afvalprobleem", verzekert team leider René Huurdeman. „Vandaag waren we ook bij een McDx-ive. De klanten x-ijden weg met hun bestelling. McDonald's heeft er dan geen greep meer op. Bij elke Mc- Drive zijn favoriete eetplekjes. Die her ken je zo." In Limburg is 'een oplossing' gevonden voor het blikafval. In de bekendste rom melhoeken zijn netten gehangen, waarin automobilisten al rijdend hun blikjes kunnen gooien. „Maar daar komt kritiek op", vertelt Huurdeman. „Autobestuim- ders remmen af bij die netten om goed te kunnen mikken." door Richard Hoving VLISSINGEN - De belangen van de kokkelvissers worden binnen de Zeeuwse visserijver eniging Zevibel ondergeschikt gemaakt aan die van mossel kwekers. Dat zegt directeur S. Lenger van International Shell fish in Bergen op Zoom. Uit on vrede met het gevoerde beleid heeft Lenger samen met een aantal collega's het lidmaat schap van Zevibel opgezegd. De aanleiding voor de oma-ede is een brief van de secretaiis vaix de Producentenorganisatie van de Nederlandse Mosselcultuur, H.J. van Geesbexgen, aan het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij. Van Geesbergen, die tevens secreta ris is van Zevibel, schrijft in de gewraakte brief dat de mossel kwekers het visplan van de Pro ducentenorganisatie van de Ne- dexiandse Kokkel visserij in het diepe deel (sublitoraal) van de westelijke Waddenzee willen toetsen. Volgens Van Geesbex gen kan zodoende worden voor komen dat er "sprake is van on evenredigheid tussen eventuele schade aan mossel(zaad) bestanden en het voordeel dat de kokkelsector heeft van het vissen in het sublitoraal'. Rechten Lengex", die elf van de 37 kokkel- vergunningen bezit, noemt het toetsen van het visplan x-onduit een belachelijk idee. „Kokkel- vissers hebben in het diepe wa ter evenveel x-echten als mossel kwekers." De directeur van International Shellfish kan nog wel enig begrip opbrengen voor het feit dat de Producentenor ganisatie Mosselcultuur voor haar leden opkomt. „Wat ik on begrijpelijk vindt is dat uitgere kend de secretaris van de geza menlijke belangenvereniging van vissers dit doet." Van Geesbexgen wijst de kritiek van Lenger resoluut van de hand. „De brief heb ik geschx-e- ven namens het bestuur van de Producentenorganisatie. Dat ik daaxmaast ook nog eens secx-eta- xis ben van Zevibel heeft hier niets mee te maken." De secretaris van de Nedexiand- se Kokkelvissei-ij. J. D. Hol- stein, neemt het schrijven van Van Geesbergen niet zo zwaar op. „De brief kan op verschil lende manieren worden uitge legd. Ik heb inmiddels begi'epen dat Van Geesbergen opkomt voor de nxosselsectox; maar de kokkelvissers zeker niet de toe gang tot het diepe deel van de Waddenzee wil ontzeggen." Erkennen Holstein erkent dat het vreemd is dat het ministerie het visplan van de kokkelvissers heeft voor gelegd aan de mosselsector. „Ik ga er gemakshalve maar vanuit dat wij ook mogen meepraten over het plan voor het vissen op mosselzaad." Voor Lenger en een aantal van zijn collega's hebben Van Geesbexgen en Ze vibel echter voorgoed afgedaan. „Het is mosselen en nog eens mosselen, dan komen de oestex-s en helemaal achtex-aan nog eens een keer de kokkels. De kokkel sector binnen de vereniging kan maar beter worden opgeheven. Zevibel-secretaris Van Gees bergen x-eageert gelaten op de actie van Lengen en andere kok kelvissers. De belangen van alle visser blijven volgens hem ge waarborgd binnen de visserij- vereniging. „Waax'omhetgaatis dat de locaties voor het rissen van kokkels dusdanig worden gekozen dat de schade voor de mosselkwekers bepex-kt blijft. Dat lijkt mij alleszins redelijk." Praatmorgen MIDDELBURG - Hartezorg Midden-Zeeland, een patiën- tenvex'eniging voor voor- en nazorg bij hartziekten, houdt vrijdag 12 september om 10.15 uur een praatmoigen in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Doel is om van gedachten te wisselen over de problemen die mensen met hax-tziekten kunnen ondexwinden. door Edith Ramakers MIDDELBURG - De natuur waarden in de Westerschelde moeten bewaakt worden. Daar over was iedereen het vrijdag tijdens de zitting van de be stuursrechter in Middelburg eens. Tholenaar J. A Bout te kende echter bezwaar aan tegen het weigeren van een vergun ning om op kokkels in de Wes terschelde te vissen. Als gevolg van de nota Vissen naar Evenwicht heeft het minis terie van Landbouw, Natuui-be- heer en Visserij eind vorig jaar zeven gebieden in de Wester schelde afgesloten voor de vrije kokkelrissers. De Tholenaar pi-obeerde gisteren voor de rechtbank alsnog in aanmer king te komen voor een vergun ning. De minister heeft gesteld dat al leen die kokkelvxssex-s die een jaarvoorentwee jaarna 1993 in de Westerschelde actief wax-en voor een vex'gunrxing in aamnex-- king komen. Daaraan lag een historisch veiwoi-ven recht ten grondslag. Daarnaast moeten zij ten minste twee jaar een be paald inkomen uit deze voxon van visserij hebben verkregen. Begin juli diende de rechtszaak van twee vissers die eveneens een vergunning wilden afdwin gen voor het kokkelvissen op de Westerschelde. In die zaak kre gen de vissers een voorlopige voorziening toegewezen, wat inhoudt dat ze dit jaar mogen vissen. Er volgt nog een bodem procedure. De advocaat van Bout, mr. H. van Pijkeren, pleitte voor een zelfde voorlopige voox-ziening van een jaar, ingaand op 1 sep tember. „En natuurlijk zal mijn klant zich dan direct onder-wer pen aan het visplan. Hij heeft aangetoond dat hij voldoende gevangen heeft in 1992. Maar daarna is er in de verwerking van alles misgegaan. Er bleef weinig vlees over. De voorwaar de, gesteld door minister Aaifsenom 36,500 gulden winst te maken om een vergunning te krijgen, heeft hij niet gehaald. Dat lag niet aan de hoeveelheid gevangen kokkels, maar aan een fout in de verwerking. Moet mijn klant daax-op twee keer af gerekend worden? Hij heeft een gemengd bedrijf, waardoor het bovendien moeilijk en onge bruikelijk is de omzet per sooxt vis aan te geven." Jurist H. G. J. Bouquet van het ministerie van visserij reageei-- de dat Bout niet aan de inko menscriteria voldoet. Hij vulde aan dat de Algemene Inspectie Dienst (AID) alles zorgvuldig had onderzocht. Ook daaruit bleek dat de opbx-engsten uit de kokkelvisserij niet voldoende zijn om als beroepsmatig kok- kelbedrijf aangemerkt te wor den. „Als er wordt beweerd dat er in de verwerking van alles is misgegaan, is dat niet te beoor delen of in stukken tenig te vin den." Maandagochtend volgt de uit- spi'aak van rechter mr. R. C. M. Reinarz. Advertentie 24-uurs meldkamer-service beveiliging Technisch Beveiligingsbedrijf .4^ Erkend U Bfi Uneto Sfejl Beveiligings installateur Inbraak Brand I Toegangscontrole Winkeldiefstal Technisch alarm T.V.-bewaking Overval Terreinbeveiliging GOES/KLOETINGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 45