Ruim baan voor fietsers in Goes Gemeente zegt Van Gilst wacht aan over puinhoop op terrein Zweedse jongeren bezoeken Tholen J eugd vakantie weken weer massaal bezocht Vlissingen overweegt overdracht Sloebrug Gemeente neemt maatregelen om auto's uit Voorstad te weren zeeland zaterdag 23 augustus 1997 sb 13 Brommerpassagiere gewond Inbrekers slaan slag bij bedrijven Ruiten ingegooid Dieselaggregaat gestolen Alcoholrijders betrapt Man moet oude boete voldoen Boetes voor drugsbezit Zwembaden huldigen bezoekers Privatisering markt Goes gaat niet door door Frank Balkenende GOES - Nog zes weken en de fietser is koning in de Goese Voorstad. Dan is de 1,2 miljoen gulden dure {ietsstraat klaar. Auto's mogen wel rijden op dit traject, maar worden door aller lei obstakels en smalle rijstro ken slechts getolereerd. Dit eerste stuk van de oostelijke fietsroute tussen het centrum en de nieuwe wijk Overzuid wordt optimaal ingericht voor fiet sers. De inrichting van het tracé Ockenburgh-Boszicht volgt la ter en is aanmerkelijk soberder. Goes moest vorig jaar de plank - osten terugbrengen van zes naar twee miljoen gulden, omdat Rijkswaterstaat geen subsidie meer wilde verstrekken aan het voorbeeldproject. De aannemer heeft deze week een begin gemaakt met de fiets- straat. Het weggedeelte tussen de Stenen Brug en de Rimme- landstraat ligt nu open. Het be drijf is wat voortvarend te werk gegaan door de straat eerder op te breken dan was gepland. Daardoor was de gemeente niet meer in de gelegenheid aanwo- nenden schriftelijk op de hoogte te st'ellen van het karwei en het daarmee gepaard gaande onge mak. Een gemeentelijk opzich- door Marco van Barneveld SINT-MAARTENSDIJK - Een natte-laarzentocht over Zeeuwse schorren, een dagje Rotterdam, een dagje Am sterdam (inclusief Hasjmu- seum) en een bezoek aan Neeltje Jans; tien Zweedse jongeren die vanaf vandaag Tholen bezoeken hoeven zich niet te vervelen. De stichting Jeugd-en Jongerenwerk Tholen heeft een divers pro gramma samengesteld voor de Zweden. Zij zijn uitgeno digd in het kader van een uit wisselingsproject met Thool- se jongeren. Het thema: drugs en alcohol. „Het zal waarschijnlijk een behoorlijke cultüurshock zijn", verwacht initiatief neemster Eefke Bastiaans van het jongerenwerk Tho len. „Het gaat om jongeren van vijftien tot achttien jaar en die mogen in Zweden echt geen druppel drinken. Ze hebben zelfs een contract moeten ondertekenen dat ze hier in Nederland geen alco hol aanraken. Ook geen drugs uiteraard. Gaah ze in de fout, dan moeten ze op het eerste vliegtuig terug.'" Eefke kwam op het idee voor de uitwisseling toen ze vorig jaar in IJsland een collega- jongerenwerker uit Zweden ontmoette. „Die werkt in Lapland, in een gebied dat een beetje met Tholen verge lijkbaar is. Daar wonen de jongeren ook in tamelijk ge- isoleerde dorpen. Vrijwilligers D e Zweedse j ongeren hebben zichzelf aangemeld voor het project. De Thoolse jeugd is door het jongerenwerk gese- lecteerd. „We hebben vrij willigers van de jeugdsoos Tholen uitgekozen. Voor hen is het natuurlijk heel interes sant en leerzaam, zeker ge zien het thema." De Zweden arriveren van avond op Schiphol, om ver volgens af te reizen naar een camping tussen Stavenisse en Smerdiek. Ze blijven tot en met vrijdag. De natte- laarzentocht wordt zondag gehouden. Op maandag staat onder meer voorlichting door het ZCAD op het pro- grainrna. Dinsdag volgt het dagje Rotterdam met onder meer een bezoek aan de Pau- luskerk, waar dominee Vis ser verslaafden opvangt. Woensdag is er onder meer voorlichting door de recher- che Goes. Het dagje Amster dam volgt donderdag. ter heeft de belanghebbenden deur voor deur geïnformeerd. Visueel springt de fietstraat straks in het oog door aparte rij - stroken van rood asfalt, die zijn gescheiden door een midden berm waarin enkele obstakels worden aangebracht. Alleen het stuk Voorstad vanaf de Stenen Brug tot de Rimmelandstraat krijgt een wegdek van rode klin kers om de bomen aan de veste te sparen. Het eemlchtingsver keer op dit gedeelte blijft het zelfde (in zuidelijke richting), maar de verkeerscirculatie wij zigt zich verderop. Het tweerichtingsverkeer tus sen Rimmelandsstraat en de kruising met de Zonnebloem straat vervalt. Auto's kunnen slechts nog noordwaarts rijden. Voor de Citroën-garage geldt een klein stukje tweerichtings verkeer om het bedrijf bereik baar te houden. Vanaf de Lelie straat tot de Blaaubeenstraat mag dan slechts in zuidelijke richting worden gereden en het staartje tot de VanDussendorp- straat is weer vrij voor beide richtingen. Voorrang Deze ingewikkelde circulatie moet sluipverkeer in de wijk uitbannen. Eerder zijn al in di verse straten blokkades opge worpen. Met het samenhangen de pakket maatregelen wil de gemeente proberen automobi listen meer gebruik te laten ma ken van Ringbaan-Oost. Uiter aard wordt de fietsstraat zeer onaantrekkelijk voor autover keer. Deze 'straat' krijgt specia le borden die duidelijk maken dat fietsers voorrang hebben. Automobilisten zullen zich aan het tempo van fietsers moeten aanpassen, waarbij de midden berm gevaarlijke inhaalma noeuvres verhindert. De groot ste ingreep vormt de aanpassing van de kruising Voorstad-Zon nebloemstraat. Waarschijnlijk is het noodzakelijk het kruis punt een week lang af te sluiten en het verkeer om te leiden. Wanneer dat gebeurt, is nog niet bekend. Later wordt nog acht ton be steed aan de fietsroute ten zui den van de spoorlijn. Daar wil de gemeente volstaan met gear ceerde fietsstroken en de aan pak van enkele kruispunten. Destijds is bewust gekozen de bulk van het beschikbai'e geld te investeren in het wegvak waar de grootste verkeersknelpunten liggen en de meeste conflicten tussen automobilisten en fiet sers voorkomen: het relatief korte stuk tussen de Stenen Brug en de spoorwegovergang. In de bredere straten in Zuid doen zich verhoudingsgewijs minder gevaarlijke situaties voor. Goes streeft niettemin naar zo veilig mogelijk fietsver- keer tussen Overzuid. Zuid en het centrum. Deze week is een begin gemaakt met de aanleg van de fietsstraat in de Goese Voorstad; autorijden in het gebied is over een tijdje een stuk minder aantrekkelijk. foto Willem Mieras KOEWACHT - Een 16-jarig meisje uit Hulst moest donder dagavond worden opgenomen in het streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. Het meisje zat achterop de bromfiets van een 18-jarige jongen uit Zuiddorpe die op de Eikenlaan in Koewacht kwam te val len omdat hij moest remmen voor een overstekende hond. De Hulsterse liep bij de valpartij verwondingen op aan haar rug. De hond kwam met de schrik vrij. AXEL - Vrijdagochtend ontdekten medewerkers van twee bedrijven aan de Meekrapweg in Axel dat de panden in de nacht ervoor waren bezocht door inbrekers. Uit het ehe be drijfspand verdween enkele honderden guldens, uit het ande re een lasapparaat. VLISSINGEN - Van een winkel aan het Bellamypark in Vlis- singen is donderdagnacht omstreeks 05.30 uur een ruit ver nield. Het schadebedrag is nog niet bekend. In Zoutelande werd een ruit van een winkel aan de Langendam ingegooid. Ook hier is het schadebedrag nog onbekend. De voorruit van een geparkeerde auto aan de Melsesweg in Zoutelande moest het die nacht eveneens ontgelden. Uit de auto wordt niets vermist. VLISSINGEN - Vanaf een bedrijfsterrein aan de Vredehof laan in Vlissingen is tussen donderdag 17.00 uur en vrijdag 07.30 uur een dieselaggregaat weggenomen. De waarde van het apparaat is onbekend. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Een 16-jarige bromfietser uit Arnemuiden is donderdagavond omstreeks 23.55 uur op de Oude Rijksweg in Nieuw en Sint Joosland aangehouden wegens rijden onder invloed. De jongen blies 655 ugl. Hij is weggestuurd met een proces verbaal. Een 35-jarige automobilist uit Middelburg is diezelfde nacht omstreeks 03.55 uur op de Oosterscheldestraat in Middelburg aangehouden omdat hij dronken achter het stuur zat. De blaastest wees uit dat de man twee keer zo veel had ge dronken als toegestaan. De man is met een dagvaardiging heengezonden. TERNEUZEN - Op de Westkolkstraat van de Terneuzense binnenstad werd donderdagnamiddag een 21-jarige Terneu- zenaar aangehouden. Uit onderzoek was gebleken dat de man nog een boete van 225 gulden had openstaan. De schuldenaar betaalde de boete di rect. TERNEUZEN - Met 6,5 gram weed en 3,6 gram hasj op zak werden donderdagavond twee mannen van 17 en 21 jaar uit Antwerpen aangehouden op de Lange Kerkstraat in Terneu zen. De mannen kregen een boete van 100 gulden opgelegd. De drugs werden in beslaggenomen. doorEdy de Witte SLUISKIL - De minder gunsti ge weersomstandigheden heb ben de kinderen uit de gemeen ten Hulst en Terneuzen er vrijdag niet van weerhouden om in groten getale deel te nemen aanjeugdvakantie-activiteiten. De organisatie werkte wel in beide gevallen grotendeels een binnenprogramma af. AXEL - Door het warme weer van de afgelopen weken is het bezoekersaantal van de zwem baden in rap tempo gestegen. Diverse zwembaden hebben al een bezoeker in het zonnetje ge zet die als 50.000e bezoeker een kaartje kocht. Vrijdag was het de beurt van zwembad 't Plaatje in Axel om een bezoekster te eren. De Axelse wethouder A van IVaes van sportzaken bedeelde mevrouw P. Rombaut uit Zuid dorpe met een gezinsabonne ment voor het seizoen 1998 en een bosje bloemen. Zwembad Koewacht huldigde mevrouw S. de Block uit Koewacht, zij pas seerde als 35.000e bezoeker de kassa. GOES - De gemeente Goes zal de warenmarkten op dinsdag en zaterdag niet uitbesteden aan een exploitatiebureau. Privati sering kent teveel nadelen en stuit op verzet marktkooplie den, branche-organisaties en de marktcommissie. Bovendien zijn de markten nu kostendekkend. Verder vrezen de marktkooplieden dat een Particuliere exploitant de prij zen voor de standplaatsen zal verhogen. Een ander nadeel is dat de gemeente toch toezicht I zal moeten houden op de markt klachten over de exploitatie dient af te handelen. Ook de uit straling en het karakter van de rnarkt zou kunnen veranderen door particulier beheer. Genoeg redenen om van privatisering af zien, want voordelen zijn er 1 nauwelijks. In Hulst kwamen zo'n 450 jon geren uit alle gemeentekernen bijeen in het gemeenschapscen trum Den Dullaert. Na eerst vier dagen activiteiten in de eigen kernen werd hier het gezamen lijke vrijdagspel gespeeld. Met het zoeken van de schat kwam de oplossing van het thema Pi raten boven water. In de sport hal van Den Dullaert waren hiervoor zes routes met allerlei spelletjes uitgestippeld. Koud kunstje De omschakeling van de ge plande buitenlocatie 't Jagertje naar Den Dullaert was voor de ervaren organisatie en veertig medewerkers een koud kunstje. De pret was er ook niet minder om, zei voorzitter Agnes Hiel van de Stichting Jeugdvakan- tiewerk. Tot nu toe schreven zich al meer dan 4.800 kinderen in voor de activiteiten. Met de afsluitende kindervoorstelling vanmiddag in Den Dullaert nog voor de boeg betekent dit weer meer dan 5000 deelnemers. Om 14.00 uur verzorgen Graat en Harmien de voorstelling 'De T van Tarzan'. Onlangs werd dit theater als beste Nederlandse jeugdtheater van 1997 gekozen. Brandweer Ruim 140 kinderen uit Groot Terneuzen verzamelden zich vrijdagmorgen in het Meulen- gat in Sluiskil. Het plaatselijke Sociaal Kultureel Initiatief (SKI) had met allerlei spelletjes, een speurtocht, disco en knut selwerk voor een aantrekkelijk programma gezorgd, 's Middags was er nog vermaak met een clown en een demonstratie van de brandweer. Voor de wat ou dere kinderen draaide 's avonds een discotheek de nieuwste hits. Vanaf maandag kan de basis- schooljeugd zich in verschillen de Zeeuws-Vlaamse plaatsen tijdens de laatste vakantieweek nog vermaken met spelactivi teiten. In Hoek wordt gestart bij het dorpshuis en in Oostburg nabij de Veerhoeklaan. De speelw;eek in de gemeente Hon- tenisse begint op het sportveld in Lamswaarde; elke dag is een andere kem aan de beurt. In de gemeente Axel kunnen de kin deren in Koewacht. Zuiddorpe en Axel zelf inschrijven voor de activiteiten. In Terneuzen ne men de buurtverenigingen Hof Zeldenrust en Sint Annapolder de organisatie op zich. Voor het bouwen van hutten doet de or ganisatie een beroep op bedrij ven om hout beschikbaar te stel len. Het uitzicht op het terrein van Van Gilst is volgens de gemeente Goes een smet op de entree van de stad. foto Willem Mieras door Frank Balkenende GOES - Als de technische handelsonder neming Van Gilst aan de 's-Heer Hen drikskinderen niet snel de 'puinhoop' op het terrein opruimt, houdt de gemeente Goes zelf grote schoonmaak. De onderne mer krijgt daarvan de rekening gepresen teerd. Het geduld van de gemeente is op. Van Gilst heeft diverse keren beterschap be loofd, maar afspraken niet nagekomen. De gemeente wil de troep snel weg heb ben, omdat het vanaf het nieuwe ver keersplein West goed zichtbare terrein een smet is op de entree van Goes. Het conflict tussen Van Gilst en de ge meente loopt al lang. Vorig jaar trachtte de gemeente zelfs met een dwangsom van 25.000 gulden de ondernemer tot oprui men te bewegen. Zijn verzet leidde tot een zitting van de afdeling bestuursrecht van de rechtbank in Middelburg. Zijn protest had succes, want hoewel het bezwaar te gen de dwangsom te laat was ingediend wegens privéproblemen van de advocaat van Van Gilst, vond de rechter dat de ge meente Goes de beroepstermijnen niet zo rechtlijnig dient te hanteren. Hij drong aan op nieuw overleg tussen beide partij en om zonder juridisch wapengekletter tot een oplossing te komen. Verhuizen Even leek die binnen handbereik. Plan nen van Van Gilst om te verhuizen naar een ruimere locatie in 's-Heer Hendriks kinderen (voormalige fruitteeltpanden) werden wat concreter. Voor die vestiging had hij wel de planologische medewer king van de gemeente nodig. Het college van B en W stelde de eis dat hij gefaseerd zijn huidige terrein op zou ruimen. Hij kreeg daarvoor een half jaar de tijd. Daar na zou de gemeente beoordelen of ze pla nologisch meewerkt aan de verhuizing, want ze wil voorkomen dat dezelfde situ atie op een andere plaats ontstaat. Ook het beoogde terrein is immers goed zicht baar vanaf de openbare weg. „Van Gilst heeft indertijd een gedetail leerd stappenplan overlegd. Helaas is daarmee niets gedaan. Het is nog steeds een puinhoop. In juli heb ik nog een pittig gesprek met hem gehad. Toen gaf hij aan dat het onmogelijk is zijn terrein op te schonen. Voor ons was de boot aan", ver klaart wethouder C. R. M. M. Linssen. In middels is een brief verstuurd naar de on dernemer, waarin de gemeente aandringt op grote schoonmaak. Doet hij dat niet, dan haalt de gemeente er zelf de bezem door. ,.De kosten zijn voor zijn rekening, wij hebben geen geduld meer." Van Gilst noch zijn advocaat mr J. Wouters waren vrijdag voor commentaar bereikbaar. door Maurits Sep VLISSINGEN - Wethouder T. R. K. Meijers van Vlissingen gaat met de provincie Zeeland praten over overdracht van de halfhoge Sloebrug aan de pro vincie. De Sloebrug wordt wel bediend door de provincie, maar is formeel nog eigendom van de gemeente Vlissingen. De rekening voor onderhoud gaat daarom naar de gemeente en ook de kapitaallasten staan op de Vlissingse gemeentebegro ting. De Sloebrug is de enige van alle bruggen over het Kanaal door Walcheren die nog niet van de provincie is. ,,Wè hebben op ambtelijk ni veau gehoord dat de provincie best genegen is de brug over te nemen. Daarom gaan we nu maar eens horen of dat bestuur lijk wordt gedragen", legt wet houder Meijers uit. „Er ligt geen concreet aanbod en ook geen concrete vraag. Maar het is niet echt een taak voor een gemeente om een brug in eigendom te heb ben. In het algemeen zijn over gangen over water van het Rijk of de provincie. Alle bruggen over het Kanaal door Walcheren zijn nu bijvoorbeeld al van de provincie." Eigenwijs Het is ook nooit de bedoeling ge weest dat de gemeente Vlissin gen een eigen brug over het ka naal zou hebben, vervolgt Meijers. „Dat is door onze ei gen wijzigheid, wat ik overigens niet negatief bedoel, zo gelopen. Het Rijk wilde een lage brug over het kanaal, de gemeente wilde een halfhoge zodat de brug niet zo vaak open zou hoe ven. Uiteindelijk heeft Vlissin gen toen maar zelf die brug la ten bouwen." De Sloebrug werd in juli 1978 in gebruik genomen. De kapitaallasten van die inves tering komt Meijers als wethou der financiën nog jaarlijks te gen op de begroting. Ook de kosten voor onderhoud aan de Sloebrug komen voor rekening van de gemeente. „Of over dracht aan de provincie voor ons voordelig is? Dat kan ik nu nog niet zeggen", reageert Meij ers. „Dat ligt helemaal aan de voorwaarden die aan een even tuele overdracht worden ge steld. En ik weet niet of de pro vincie die brug überhaupt wel wil hebben. Daarom gaan we praten." Volgens C. Visser, hoofd van de afdeling beheer bij de provincie Zeeland, is het in ieder geval geen provinciaal beleid om alle bruggen over het Kanaal door Walcheren te bezitten. „We heb ben wel een inventarisatie ge maakt van objecten die in aanmerking komen voor over dracht van een gemeente aan de provincie of omgekeerd. De ha ven van Kats zouden wij best kunnen afstoten naar de ge meente Noord-Beveland." In dat licht bezien zou de Sloebrug eveneens van eigenaar kunnen verwisselen, beaamt Visser. „Het nut voor ons om die brug in eigendom te krijgen, is vooral formeel. Maar het is bespreek baar." De halfhoge Sloebrug is eigendom van de gemeente Vlissingen, maar wordt bediend door de provincie. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 41