Schiphol verliest een starthaan Betuwelijn maakt drie decibel te veel herrie Half miljard extra voor infrastructuur Heiligenbeelden krijgen alarmering Verbrand palletbedrijf sloeg plank mis Landsadvocaat veegt kritiek op accijnsbeleid van tafel SBS6-baas schrapt ranzige programma's Inspectie constateert 300 overtredingen in vakantiewerk binnenland 3 Extra actie tegen herrie Conservator vindt werken van Rembrandt Meisje (14) vernielt 39 auto's Opnieuw ziekenhuis-bacterie Iraanse hongerstaker opgenomen Storing Postbank-automaten Prijs voor project Terschelling SUMMER SALE Pijp Akzo ontmanteld Eis 30 maanden tegen hooligan OM in beroep in zaak-Karman zaterdag 23 augustus 1997 van onze redactie binnenland NOORBEEK - De St.-Brigida- paroehie in het Zuid-Limburg se Noorbeek gaal bekijken of heiligenbeelden aan te sluiten zijn op een elektronisch alarm systeem. Zo kan worden voor komen dat de vaak eeuwenou de kostbaarheden het doelwit worden van dieven. Pastoor Jo Sax heeft dat laten weten na het terugvinden van een uit 1520 daterend Maria beeld dat eerder deze week uit zijn kerk werd gestolen. Het houten beeld werd aangetrof fen in een vuilniszak voor de sacristie. Het was aan het voet stuk ernstig beschadigd. De 74 centimeter hoge sculp tuur werd maandag, op klaar lichte dag, met geweld van zijn sokkel losgewrikt. De stalen ring, waarmee het beeld aan een zuil vast zat, was met een betonijzerschaar doorgeknikt. Vijftien jaar geleden was de St.-Brigidakerk ook doelwit van dieven. Oplettende omwo nenden konden toen voorko men dat de eeuwenoude goti sche kerk werd leeggeroofd De diefstal van maandag was al gemeld bij de Centrale Re cherche Informatiedienst. Sax: „Dat gebeurt altijd bij diefstal van antiek. Periodiek ver schijnt een catalogus waarin alle gestolen voorwerpen staan. Dan kunnen handelaren en kopers op beurzen en veilin gen direct zien of het om gesto len goed gaat." GPD door Koos van Wees DEN HAAG - Minister Jorrits- ma (Verkeer en Waterstaat) sluit niet uit dat later dit jaar nieuwe maatregelen nodig zijn om de geluidsoverlast van Schiphol te beperken. Ze overweegt onder meer als aanvullende maatregel af en toe de Buitenveldertbaan te sluiten. 'Het kabinet besloot gisteren 'geen nieuwe starts en landingen meer in de nacht toe te staan en bestaande nachtvluchten van te lawaaiige 'wide-bodv'-toestel- len te schrappen. Wel wordt vol gens Jorritsma 's nachts 'flexi- >el' omgegaan met (vertraagde) landingen van toestellen van ARNHEM - Conservator Ype Koopmans van het Arnhemse Museum voor Moderne Kunst 'heeft bij het doornemen van een oude doos prenten en werken ontdekt van Rembrandt, Lucas van Leyden, Luycken en Dürer. De doos maakt deel uit van een legaat dat precies honderd jaar geleden door Alexander Ver Huell in handen van de stad Arnhem werd gesteld. In totaal zijn twintig opmerke lijke prenten te voorschijn ge komen. GPD Nederlandse chartermaat schappijen. De maatregelen gaan op zijn vroegst in oktober in en gelden vooralsnog tot eind dit jaar. De chartermaatschappijen heb ben op hun beurt beloofd op vrijwillige basis al komende week zoveel mogelijk starts van lawaaiige toestellen te vermij den. Daarnaast zullen ze de mo toren van hun Boeings-737 zo aanpassen, dat deze veel minder lawaai produceren. Jorritsma zei zich ervan bewust te zijn dat haar maatregelen zullen leiden 'tot veel pijn en commotie'. Zo zal de Israëlische maatschappij El Al zijn vracht vluchten vrijwel niet meer in de nacht kunnen uitvoeren. „Ons succes dreigt ons probleem te worden", zo verwees ze naar de onstuimige groei van Schiphol. Pas eind dit jaar wordt duidelijk of Schiphol binnen de grenzen blijft. „Lukt dat niet, dan kom ik met een correctie", zo zei ze. Boos De chartermaatschappijen zijn boos dat het hen onmogelijk wordt in de heel vroege ochtend te vertrekken. „Dit scheelt ons miljoenen", aldus een Martin- air-woordvoerder. Ook de vrachtvervoerders zijn boos. Jorritsma kan rekenen op de steun van de regeringspartijen PvdA WD en D66. De VVD zal volgende week wel aandringen op een spoedwet voor snelle aanleg van de vijfde baan. GPD Bij een grote uitslaande brand in een opslagplaats voor pallets was er geruime tijd het risico dat de naast gelegen electriciteitsmast het zou begeven. foto Cees Spruijt/ANP door Menno Haddeman SCHIEDAM - Ondanks waarschuwingen van het Energiebedrijf Zuid-Holland (EZH) is de gemeente Schiedam vier jaar geleden akkoord gegaan met de herbouw van het in de nacht van donderdag op vrij dag ten tweeden male afgebrande pallet- bedrijf Bremer. De ambtenaren trokken zich niets aan van het negatieve advies dat de EZH gaf om het palletbedrijf op precies dezelfde plek weer op te bouwen. Volgens een woordvoerder van de energieleveran cier is het onverstandig een dergelijk brandgevoelig bedrijf onder een hoog spanningsmast en kabels te vestigen. Op de vraag waarom de pallethandelaar ondanks het advies van de EZH toch op dezelfde plek opnieuw kon beginnen, kan een woordvoerder van de gemeente Schie dam geen duidelijk antwoord geven. „Het heeft te maken met een erfpachtscontract dat Bremer met de gemeente had. Hij had het recht zijn bedrijf opnieuw op te bou wen." De pallethandel van Bremer brandde vol ledig uit. Vi.er jaar geleden voltrok zich voor de familie op precies dezelfde plek eenzelfde ramp. Door de warmte knapten toen enkele elektriciteitskabels en viel de hoogspanningsmast om. Bremer is na de verwoestende brand van 1993 direct aan de slag gegaan met het herbouwen van het bedrijf. „Wij kregen van de gemeente weer een vergunning en hebben er niet aan gedacht dat het een 'ri sicovolle' plek was", vertelt J. Bremer, broer van de éigenaar. GPD AMERSFOORT - Een 14-jarig meisje uit Leusden heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een spoor van vernielingen aangericht in Amersfoort. Ze vernielde buitenspiegels van auto's en trapte deuken in portieren bij 39 auto's Over het motief van de vernielster is nog niets bekend. Ook de exacte omvang van de schade is nog onduidelijk, omdat niet iedereen al aangifte heeft gedaan. ANP BREDA - Voor de tweede keer binnen een jaar is de MRSA- bacterie aangetroffen op de orthopedie-afdeling van het Bre dase Ignatiusziekenhuis. Een patiënte die er nu twee maan den ligt, was ermee besmet. Dat geldt ook voor drie verpleeg kundigen. Bij de vijftien andere patiënten is de bacterie niet gevonden. Zes van hen hebben het ziekenhuis inmiddels verlaten De bacterie kan buiten een ziekenhuis niet overleven. Sinds de ontdekking zijn er geen nieuwe patiënten opgenomen. De bacterie is moeilijk te bestrijden. Er is slechts een antibio ticum en het gevaar is aanwezig dat de MRSA-bacterie daar voor immuun wordt. ANP SINT ANTHONIS - Een Iraanse hongerstaker in het asielzoe kerscentrum Stevensbeek in het Noord-Brabantse Sint An- thonis is in het Maasziekenhuis in Boxmeer opgenomen. De man leeft al 52 dagen zonder voedsel. De Iraanse vluchteling is nog niet uitgeprocedeerd. Hij zegt zijn actie te zijn begonnen, omdat de Nederlandse overheid hem niet serieus neemt en hij zich onrechtvaardig behandeld voelt. Bovendien voert hij actie uit sympathie met andere Iraanse asielzoekers die tegen uitwijzing vechten. ANP AMSTERDAM - In het hele land zijn gisterochtend de betaal- en geldautomaten van de Postbank gestoord. Het was niet mogelijk met een pinpas te betalen in winkels of om geld op te nemen. Rond het middaguur was volgens een Postbank woordvoerder het probleem hersteld. De woordvoerder spreekt van een 'hapering' in het systeem, waardoor veel automaten niet functioneerden. De moeilijk heden kwamen rond 09.00 uur aan het licht. De Postbank heeft 1.500 geldautomaten. Daarnaast zijn er vele duizenden pin-automaten in winkels. De storing houdt verband met het vernieuwen in de nacht van donderdag op vrijdag van een deel van de software in de cen trale computer. Dat ging mis, waardoor het reservesysteem is ingeschakeld. Dit systeem heeft een beperkte verwerkingsca paciteit en dan nog maar gedurende een korte tijd. ANP LEEUWARDEN - Het natuurproject Het Groene Strand op Terschelling heeft de Eurosite Award 1997 gewonnen. Eurosi te is een Europees samenwerkingsverband vooroverheids- en particuliere natuurbeschermingsorganisaties. De prijs wordt een keer in de twee jaar uitgereikt. Het Groene Strand wint de prijs in de categorie Herstel leefomgeving. Aan het einde van de negentiende eeuw kende het gebied aan de zuidkant van Terschelling een bijzondere plantengroei. Na een periode van agrarisch gebruik, is het gebied teruggegeven aan de natuur. De verzuurde bovenlaag is afgegraven en de dijken om het ge bied zijn weggehaald. Het Groene Strand wordt weer regel matig overstroomd met zeewater en de oorspronkelijke vega- tatie keert weer terug. Het project dient nu als voorbeeld voorgebieden in Centraal en Oost-Europa, Azië en Afrika. ANP dooi Gert Onnink ROTTERDAM - De Betuwelijn, het goederenspoor van Rotter dam naar Duitsland, zal veel meer herrie maken dan wette lijk is toegestaan. In een brief van het ministerie van VROM aan de Tweede Kamer wordt dat bevestigd. Als de treinen rijden met een gemiddelde snelheid van honderd kilometer per uur, maken ze drie decibel meer la waai dan aanvankelijk de be doeling was. Voor omwonenden betekent dit een verdubbeling van het geluid. In de brief wordt ook opgemerkt dat er al een oplossing is om de extra herrie tegen te gaan. Door zogeheten betonnen 'monobloc' dwarsliggers in plaats van hou ten bielzen tussen de rails te plaatsen, neemt het geluid van de goederentreinen met twee decibel af. Verder wordt over wogen de treinen langzamer te laten rijden (85 kilometer per uur) en ook vaker overdag dan in de nacht. Dat levert een 'be sparing' op van een decibel. Volgens Zwijndrechter J.P.M. Zandee, die vlak bij rangeerter rein Kijfhoek woont langs het toekomstige tracé van de Betu welijn, moet de overschrijding van de geluidsnorm voor Gede puteerde Staten van Zuid-Hol land een reden zijn om de ver gunning voor de Betuwelijn niet te verlenen. Hij heeft bezwaar gemaakt tegen het zogenoemde Besluit grenswaarde railver- keerslawaai, waarmee de pro vincie de Nederlandse Spoor- wegen ontheffing moet geven voor het extra geluid dat de trei nen veroorzaken. In Zuid-Hol land worden 242 huizen getrof fen. „Het is op z'n minst opmerkelijk dat in de brief van VROM eerst wordt toegegeven dat er te veel herrie is, maar dat even verder op al direct de compenserende maatregelen worden opge somd", stelt Zandee. Hij is ver rast door de mededeling, omdat de overschrijding tijdens de drie jaar vergende inspraakproce dure nooit aan de orde is gesteld. „Het is al die tijd in de stukken verscholen gehouden. Nadat het Tracébesluit voor de Betu welijn was vastgesteld, kwam men er ineens mee op de prop pen." De NS geven de overschrijding toe, maar laten in een reactie weten dat het met de overlast wel meevalt. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De stelling van de exploitanten van benzinesta tions dat de goedkopere benzine in Duitsland aleen wordt ver oorzaakt door de hoge Neder landse accijns is onjuist. In Ne derland is de distributiemarge voor oliemaatschappijen en (Advertentie) domburg men's fashion Slechts 3 dagen zaterdag 23 augustus zondag 24 augustus maandag 25 augustus 50% KORTING 10% EXTRA KASSAKORTING Ooststraat 2, tel. 0118-583495 pomphouders veel hoger dan in andere Europese landen. Op deze wijze pareerde lands advocaat mr. L. Keus gistei'en in kort geding voor de rechtbank in Den Haag de stelling van de pomphouders dat benzine in Duitsland 3 5 cent per liter goed koper is door het Nederlandse accijnsbeleid. Uit onderzoek is gebleken, aldus mr. Keus, dat de distributiemarge in Nederland voor ongelode benzine 28,3 cent per liter is tegen niet meer dan 6,9 cent in Groot-Brittannië. Volgens hem komt van het prijs verschil van 35 cent met Duits land 16 cent helemaal niet voor rekening van accijnsverschil- len. In september vorig jaar was de Nederlandse accijns niet meer dan drie cent hoger dan in Duitsland. Toch was er in de grensstreek een prijsverschil van 18 cent met Duitse stations. De Limburgse benzinehande laar Nedoil eiste gisteren voor de rechtbank een betere com pensatieregeling dan minister Zalm van Financiën de pomphouders in de grenstreek heeft aangeboden. Pomphouders die in een strook van 10 kilometer van de Duitse grens wonen krijgen 8 cent per verkochte liter van de staat re tour. Bedrijven in de strook van 10 tot 20 kilometer krijgen 4 cent retour. Namens de pomphouders betoogde mr. H. Lamers echter dat veel pomphouders hun prijzen met 10 tot 20 cent per liter hebben moeten verlagen om nog iets te verkopen. ANP ARNHEM - Op een hoogte van 80 meter worden voorberei dingen getroffen voor de sloop van een schoorsteen op het Arnhemse industrieterrein Kleefse Waard. De pijp hoort bij de vorig jaar gesloten spinnerij van Akzo Nobel. Eerst wordt de aluminium-binnenmantel weggehaald. Daarna wordt de schoorsteen steen voor steen afgebroken. foto Hans Broekhuizen/GPD HAARLEM - Officier van justi tie mr. F. Oosterhuis heeft gis termiddag voor de rechtbank in Haarlem dertig maanden ge vangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, en een stadionverbod van twee jaar geëist tegen een 24-jarige man uit Bodegraven. Hem werd openlijke geweldpleging en be trokkenheid bij een criminele organisatie ten laste gelegd. Net als gisterochtènd tegen een 28-jarige Feyenoord-supporter trok het Openbaar Ministerie de aanklacht tegen de Bodegraver in dat deze betrokken zou zijn geweest bij de dood van Ajax- fan Picornie tijdens de ernstige rellen in Beverwijk in maart. De officier van justitie erkende dat zij dit niet kon bewijzen. Ook de beschuldiging dat de Bo degraver verantwoordelijk is voor de zware mishandeling van een andere Ajax-aanhanger trok de officier in. Het is niet de eerste maal in dit proces dat jus titie terugkomt op eerdere zwa re beschuldigingen. Justitie ziet in de Bodegraver de organisator van het treffen in Beverwijk, waarbij een Ajax- aanhanger de dood vond. ANP AMSTERDAM - Het Openbaar Ministerie (OM) in Amsterdam tekent hoger beroep aan in de strafzaak tegen Ad Karman, 'kroongetuige' in het Hakke laarproces. De Amsterdamse rechtbank verklaarde het OM hierin donderdag niet-ontvan- kelijk. Karman was een vooraan staand medewerker binnen de hasjorganisatie van Johan V., alAs de Hakkelaar. In ruil voor belastende verklaringen tegen de Hakkelaar zegde het OM Karman toe dat hij niet meer de cel in hoefde. De rechtbank vindt dat het OM hierdoor het recht op vervolging van Kar man heeft verspeeld. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet trekt in 1998 een half miljard gulden extra uit voor investeringen in de infrastructuur. De bedoeling is dat het Fonds Economische Structuurverster king, waaruit de investeringen worden betaald, gedurende een reeks van jaren ieder jaar met 500 miljoen gulden extra wordt gevuld. De 500 miljoen voor 1998 maakt deel uit van een meevaller van 3,75 miljard gulden die het ka binet te verdelen heeft. Over de verdeling van de rest van het geld bestaat nog geen volledige overeenstemming. Overwogen wordt twee miljard in te zetten voor het spaarfonds voor de AOW en verlaging van het financieringstekort Voor lastenverlichting zou dan 1,25 miljard overschieten. Ingewijden houden er echter re kening mee dat de verdeling uit eindelijk toch weer anders wordt. Minister Melkert van So ciale Zaken is er namelijk nog niet van overtuigd dat met dit pakket de koopkracht van alle burgers er voldoende op vooruit gaat. De PvdA-bewindsman wil# dat minima volgend jaar 0,5 tot 1 procent meer te besteden krij gen. Melkert streeft verder naar een van onze redactie binnenland HILVERSUM - SBS6-directeur Fons van Westerloo heeft per soonlijk ingegrepen in het pro gramma Love, waarmee het commerciële station op 1 sep tember begint. Van de dertig af leveringen die het station al op de rol had staan, heeft Van Wes terloo er twee geschrapt, zo be vestigde een woordvoerder gis teren. Van Westerloo zelf is onbereikbaar. Love is een programma waarin jongeren bekentenissen kunnen afleggen. Bijvoorbeeld tegen over hun nietsvermoedende ou ders dat ze homoseksueel zijn. Verder was een onderdeel ge pland waarin kandidaten voor het. oog van de camera's hun re latie verbreken. Volgens een woordvoerder van SBS6 is Van Westerloo zich 'rot geschrok ken' van de 'ranzigheid' van deze twee programma-onder delen. Overigens gaat het pro gramma Love vanaf 1 septem ber gewoon van start. Van Westerloo heeft ook een stokje gestoken voor het onder deel 'Ben jij de lekkerste thuis?' van het programma van Goede- le Liekens, dat pas later in het najaar of begin volgend jaar van start gaat. Kandidaten zouden bij Goedele 10.000 gulden kun nen verdienen als ze op de meest originele manier uit de kleren gaan. Ook dat gaat in de optiek van Van Westerloo veel te ver. De programmadirectie heeft al in een eerder stadium een pro gramma met een hoog 'ranzig heidsgehalte' geschrapt. Het ging daarbij om een aflevering van 'Over de roooie', waarin Wendy van Dijk en Matthias Scholten toevallige passanten voor 1000 gulden de meest bi zarre dingen lieten doen. GPD van onze redactie economie DEN HAAG - De-Arbeidsin spectie heeft tot nu toe driehon derd overtredingen geconsta teerd bij vakantiewerk door jongeren. De jeugdigen moesten te lang werken of te veel verant woordelijkheid dragen. Dat blijkt uit een tussentijdse rap portage. Bijna de helft van de overtredin gen had te maken met te lange werktijden, te weinig pauzes of te lang doorwerken. Bijna hon derd jongeren moesten werk doen dat volgens de wet te zwaar is voor hun leeftijd. In zestig gevallen was het toezicht onvoldoende geregeld. Soms moesten jongeren te verant woordelijk werk doen, zoals 15- jarige caissières en toezichthou ders in pretparken. De Arbeidsinspectie kwam bij de bezoeken twintig vakantie- werkers tegen die nog geen 13 jaar oud waren. Zij zijn naar huis gestuurd en tegen hun werkgever is een proces-ver baal opgemaakt. De inspectiedienst van het mi nisterie van Verkeer en Water staat heeft deze zomer bij 2.400 bedrijven onderzoek verricht. Een minderheid van de bezoch te bedrijven had in het verplich te risico-inventarisatieplan aandacht aan jongeren besteed. ANP (Advertentie) verdubbeling van de belasting korting die werkgevers krijgen als ze iemand tegen maximaal 115 procent van het minimum loon in dienst nemen. Dit fiscale voordeel bedraagt nu 2000 gul den. Door het op te trekken naar 4000 gulden zullen meer laagge schoolden aan de slag komen, verwacht de bewindsman. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3