Ajax neemt lachend wraak Mislukte start voor Hoek PZC Ruskys de snelste in massasprint sport zaterdag 23 augustus 1997 39 Volleyballers simpel langs Kroatië VVCS zet klacht tegen AZ door Macabere grap over Ruud Gullit Vitesse straft Theo Bos Jalabert wint Ronde van Burgos Waterpolosters pakken brons Sponsor Foreldorado/Golff stopt Japanse sponsor voor Tyrrell Sparta huurt Nico Jalink Amsterdammers spelen in Sittard met angstgegner Fortuna: 0-5 Wereldrecords Tergat en Komen in Brussel van onze sportredactie GRONINGEN - De kwalifica- tiestrijd voor het WK volleybal blijkt voor het Nederlands team de ideale opwarmer voor het Europees kampioenschap, waar Oranje over twee weken in eigen land hoopt te flonke ren. De Nederlandse mannen zet- ten gisteravond in Groningen de eerste stap die moet leiden naar een plaats bij de eindron de van het WK. De ploeg van Toon Gerbrands versloeg Kro atië in drie eenzijdige sets: 15- 7,15-1,15-6. In Groningen werkte de olym pisch kampioen aan de scherp te die eigenlijk pas over twee weken in Eindhoven echt noodzakelijk is. In het Bra bantse land wordt straks ge streden om de Europese titel, waar Italië en Rusland onge twijfeld de grote concurrenten zullen zijn. In het noorden dit weekeinde vormen Europese B-landen als Kroatië, Oekra- ine en Duitsland een noodza kelijk kwaad op weg naar Ja pan. De wil van de Internationale Volleybal Federatie (FIVB) is wet. Op de hoofdzetel van het bureau tellen titels en aanzien niët. De FIVB stapte af van het systeem om bepaalde landen een beschermde status te ge ven of de continentale kampi oenschappen als kwalificatie te laten gelden. Het karwei in Groningen is de enigë kans om het WK te halen. ANP van onze sportredactie ALKMAAR/GOUDA - Voor de VVCS is de maat wat betreft AZ vol. Nadat de vier „verbannen" AZ-spelers Danny Ilesp, Mark Snijders, Kenan Dormusoglu en Hamisis Amani-Dove gisteren weer apart in een hoekje van het veld met de A-selectie van AZ moesten trainen, besloot de spe lersvakbond de aangekondigde maatregelen door te voeren. Dat houdt in dat er bij de tucht- commissie van de KNVB een klacht is ingediend. AZ houdt zich volgens de vakbond niet aan de uitspraak van de arbitra gecommissie van de KNVB. Die bepaalde dat het kwartet weer volledig in de groep moest wor den opgenomen. Als stok achter de deur zou de club een dwang som van 20.000 gulden boven 'het hoofd hangen. Deze som moet AZ betalen voor iedere dag waarop aan het besluit niet is voldaan. Overigens heeft de WCS ex- medewerker Peter Gerards ge sommeerd mee te werken aan een onderzoek naar diens ver meende bijverdiensten in de pe riode dat hij nog voor de organi satie actief was. ANP van onze sportredactie LONDEN - Op de beurs van Londen verscheen donderdag een macaber bericht. De computer schermpjes lichtten op en gaven aan: Ruud Gullit is dood. Prompt kelderden de aan delen Chelsea, de club waar hij als manager werkzaam is. De Neder lander kon gisteren geen begrip opbrengen voor de macabere „grap". „Debe denker heeft een totaal gebrek aan respect voor mij, mijn familie, mijn vrienden en, zelfs, de sup porters", zei Gullit. „Blijkbaar kunnen be paalde personen mijn werk bij Chelsea niet waarderen en schrijven ze maar dat ik dood ben. Als die mensen op die wijze geld hopen te verdienen dan vind ik dat smake loos." AFP ARNHEM - Het bestuur van Vitesse heeft Theo Bos discipli nair gestraft voor het schoppen en slaan van een verslaggever van dagblad De Gelderlander. De verdediger sloeg maandag na de training een blocnote uit de handen van de journalist en schopte hem enkele malen uit onvrede over een publicatie in de krant. De voorzitter van Vitesse, Karei Aalbers, heeft in een gesprek met de hoofredactie van De Gelderlander gezegd er garant voor te staan dat lichamelijk geweld tegen verslag gevers bij Vitesse niet meer zal voorkomen. Ook Bos heeft in middels spijt betuigd en accepteert de straf. Uit welke maat regelen de disciplinaire straf bestaat, is niet meegedeeld. ANP BURGOS - De Franse ONCE-renner Laurent Jalabert heeft gisteren de Ronde van Burgos gewonnen. Zijn leidende posi tie in het algemeen klassement kwam in de vijfde en laatste etappe niet meer in gevaar. De zege in de laatste rit over 180 kilometer van Quintana-Urria naar Burgos ging na een mas sasprint naar de Duitser Marcel Wüst. De Ronde van Limou sin eindigde gisteren in een zege voor de Est Lauri Aus van Ca sino. AFP SEVILLA - De Nederlandse waterpolovrouwen hebben gis teren tijdens het EK de bronzen medaille veroverd. De forma tie versloeg Spanje met 10-5. Vrouwenwaterpolo is hoogst waarschijnlijk op de Olympische Spelen in 2000 in Sydney een officiële sport. ANP PUTTEN - Foreldorado/Golff stopt per 1 januari definitief met de sponsoring van de derde wielerfonnatie van Neder land. Reden hiervoor is dat de ploeg met het huidige budget van 1,5 miljoen gulden niet kan meedraaien in de top. Daarbij konden de twee sponsors niet meer subsponsors vinden Ook met bij voorbeeld een verdubbeling van het budget is dat nog onzeker. Daarmee moeten renners als Eddy Bouwmans, John van den Akker en Raymond Meys op zoek naar een andere werkgever. Golff blij ft nog wel hoofdsponsor van de amateur- ploeg. ANP FRANCORCHAMPS - Het Formule I-team van Tyrrell, de werkgever van Jos Verstappen, krijgt volgend seizoen meer financiële armslag. Een Japanse sponsor treedt in 1998 tot het team toe. In Francorchamps wilde niemand rond de renstal het bericht bevestigen, alleen werd gezegd dat in oktober rond de GP van Japan nieuws over de nieuwe geldschieter naar buiten wordt gebracht. De Japanse financier heeft wel bedongen dat testrijder Toranosuke Takagi (23) een plaats krijgt in de racewagens. Of dat consequenties heeft voor Ver stappen is ook nog onduidelijk, wel staat vast dat de Fin Mika Salo Tyrrell wil verlaten. De Scandinaviër zegt toe te zijn aan een nieuwe uitdaging. ANP ROTTERDAM - Nico Jalink keert op huurbasis per direct te rug naar Sparta. De Rotterdamse eredivisionist bereikte overeenstemming met NAC, waarde middenvelder anderhalf jaar onder contract stond. Als Jalink (33) vandaag de medi sche keuring doorstaat, speelt hij voor een seizoen in Rotter dam. Bij NAC staat de speler nog tot 1999 onder contract, maar trainer Herbert Neumann had al aangegeven dat hij niet in zijn systeem paste. Jalink speelde vanaf 1993 gedurende drie seizoenen bij Sparta. ANP van onze sportredactie SITTARD - Is de uitpuilende se lectie van Ajax dan toch (veel) sterker dan vorig seizoen? Je zou het na de tweede, grote com petitiezege gisteravond op For tuna (0-5) bijna denken. De Limburgse ploeg snoepte Ajax in de laatste jaargang liefst vijf punten af (2-2 en 2-1). Het team van trainer Verbeek kwam daar gisteravond in de verste verte niet aan toe. Gezien het aantal kansen viel de Amsterdamse ze ge nog „klein" uit. Hoe groot momenteel het luxe probleem bij Ajax is, bleek in Sittard. Jari Litmanen bijvoor beeld was volgens perschef Da vid Endt „topfit". Toch behoor de de Finse schaduwspits niet tot de selectie van achttien spe lers. Hij kreeg rust, zo luidde de officiële verklaring. Litmanen speelde woensdag in Helsinki met Finland de volle negentig minuten tegen Noorwegen (0- 4). Vandaar. De min of meer gedwongen ab sentie van Litmanen maakte voor Dani de weg vrij naar het basisteam. De Poolse midden velder Rudy verdween door de rentree van Dani naar de bank. Daar zat hij naast de Denen To- biasen en Laudrup, die wegens interlandverplichtingen de opening tegen Vitesse ook al misten. Behalve Litmanen kwa men ook Reuser, Santos, Mc Carthy en Juan niet in aanmer king voor een rugnummer in Sittard. Ledezma en Veldman, die weg mag (moet), waren ge blesseerd. Overdonderend De elf uitverkorenen van Ajax gingen overdonderend van start in de sfeervolle Baandert. Uit de tweede aanval scoorde cen trumspits Sibon met het hoofd, na een hoge voorzet van Baban- gida. Er waren amper 43 secon den gespeeld. Opnieuw leek de Amsterdamse ploeg zin in een uitbundige zege te hebben. Toch duurde het relatief lang (2 8 minuten...) voordat de tweede treffer viel. Want Ajax speelde zeker met groots in de eerste helft. Het team van Olsen ge bruikte in de opbouw veel schij ven en hanteerde bovendien een laag baltempo. Daardoor kon het kwaliteitsarme Fortuna in defensief opzicht redelijk mak kelijk overeind blijven. De enige Limburgse kans in de eerste helft was voor Burke. Hij schoot in vrije positie over het doel van Van der Sar. Na de pau ze verprutste de Engelse spits opnieuw een goede mogelijk heid. Babangida was in de eerste 45 minuten de beste aan valler van Ajax. De pijlsnelle Nigeriaan was bij vlagen on grijpbaar voor zijn bewaker Hermans. Toch had „Baba" weer te veel kansen nodig om te scoren. Zijn doelpunt in de 28e minuut mocht er niettemin zijn. Hij knalde diagonaal raak na een dubbele misrekening bij Roest en Hermans. Na de rust zag Ajax er anders uit. Laudrup en Arveladze ver vingen Hoekstra en Sibon. Frank de Boer ging achterin iets centraler spelen. Veel maakte het allemaal niet uit. Ajax bleef een paar klassen beter dan For tuna. Frank de Boer scoorde uit een twijfelachtige strafschop. Invaller Arveladze, die nog een paar kansen verprutste, maakte er op fraaie wijze 0-4 en 0-5 van. Fortuna Sittard - Ajax 0-5 (0-2). 1. Sibon 0-1, 28. Babangida 0-2, 61. Frank de Boer 0-3 (strafschop), 66. Arveladze 0-4, 74. Arveladze 0-5. Scheidsrechter: Temmink. Toe- schouioers11.500. Gele kaart: Lee (Fortuna), Blind (Ajax). ANP Vreugde bij Ajax, nadat Tijjani Babangida (links) 0-2 heeft gescoord. Danny Blind, Sunday Oliseh, Mario Melchiot, Dani en Ronald de Boer (v.l.n.r.) delen in de vreugde. foto Cor Mulder/ANP doorWim de Vos PHILIPPINE - Het vreemdelin genlegioen uit het Gentse 'wie- lerinternaat' van Staf Boone heeft al verschillende Zeeuwse wielerwedstrijden moeten red den. Verscheidene organisato ren van criteriums trokken bij Boone aan de bel toen de be langstelling van de zijde van de renners achter bleef bij de ver wachtingen. Ook de stichting 'Wielercomité Philippine' deed een beroep op een aantal in Bel gië verblijvende coureurs uit het voormalige Oostblok en be paald niet de minste ook. Van het viertal Litouwers dat gister avond aan de start in Philippine verscheen, was Saulius Ruskys de rapste in de massale aan komst. Hoewel het complete peloton na 80 kilometer om de overwin- ningsbloemen mocht spurten, was er zeker geen sprake van een saaie en weinig tot de ver beelding sprekende wedstrijd. Bijna constant werden er plaag stootjes uitgedeeld, werd er ge probeerd om aan de haal te gaan.„Het was met deze tempe raturen toch veel aantrekkelij ker om te koersen dan de laatste weken het geval was", merkte Middelkamper Johnny van de Klooster na de wedstrijd op. Geweld Van de Klooster was steeds voorin te vinden en ook toen het op spurten aankwam stak de Bevelandse coureur zijn neus aan het venster door op een kaaie derde plaats te finishen in hetsprintgeweld. Hoe er ook gedemareerd werd, de groep werd nimmer uit el kaar getrokken. Want pogingen waren er al voldoende. Jeroen Lenting was de eerste die na am per twee kilometer reeds aan de haal trachtte te gaan. Later kwamen daar uitvalspogingen bij van onder meer Walter Schmid, Danny Schaut, Litou wer Donatas Virbickas, Ruud Zijlmans (de winnaar vorige week van het criterium van Oost-Souburg), Johnny van de Klooster, Theo Akkermans, Martin de Jaeger en zelfs een uitgebluste Edwin Enthoven. Een opgefrist peloton slaagde er echter steeds in terug te vechten op het parkoers dat door het valse plat vlak voor de aan- komstlijn uiterst zwaar was. Krachtpatsers De wedstrijd eindigde dus in een spurtersfestival waarbij de krachtpatsers onder hen in het voordeel waren. Peter Mol mocht daarin vernacht worden; de coureur uit Kapelle voelt zich in een dergelijke finale thuis. Mol spurtte goed mee voorin en werd dan ook de snelste van de 'rest'. Eén man stak er immers met kop en schouders bovenuit: Saulius Ruskys. Pontificaal spurtte de Litouwer vanaf de kop naar de overwinning en daarbij in de laatste meters ach terom kijkend alsof hij wilde zeggen: „Probeer er maar eens overheen te komen. Ik ben van avond de rapste." Met Ruskys kreeg 'Philippine' in ieder geval een sterke wi nnaar. Voor Ruskys betekende de zege in Philippine zijn vierde van dit seizoen. Angelo Nijskens (midden) in duel met twee spelers van Vogelwaarde. foto Charles Strijd Bekerwinst op Vogelwaarde (2-4) verre van indrukwekkend Ken van de vele ontsnappingen, die niets op zouden leveren. foto Charles Strijd door Frits Bakker VOGELWAARDE - Het werd bijna nog spannend ook. Tien minuten voor tijd blun derde Hoek-keeper Mario Harte in de be kerwedstrijd tegen Vogelwaarde zo onna volgbaar, dat alles ineens weer mogelijk was. Wie had dat vooraf kunnen denken? Hoek, dat zo hoog wordt ingeschat voor de komende competitie, zette het seizoen gis teravond in de bekercompetitie dramatisch slecht in. Het scoorde uiterst moeizaam, was zelden slagvaardig in de aanval en ver sloeg Vogelwaarde, nota bene een vijfde- klasser uiteindelijk slechts met 2-4. Adriaan Nieuwenhuyse, de trainer, zei: „We hebben te weinig afgedwongen." Het was een koele vaststelling, een verwijt aan de aanvallei-s, maar in feite mocht het hele elf tal zich de kritiek aantrekken. Want wie - met zo'n sterke selectie - zo lang moet mod deren om een goedwillende ploeg als Vogel waarde op de knieën te krijgen, is nog lang niet klaar voor de competitie. Ad Gladdines speelt bijvoorbeeld nog steeds niet als de spits waar Hoek zo naar had uitgekeken. Angelo Nijskens mist nog scherpte. Jacky Lambert blinkt niet uit door killersinstinct en Davy Gijsel moest véél te lang wachten op een invalbeurt. Het systeem, dat Nieuwenhuyse voor ogen heeft, oogt voorlopig nog uiterst wankel. Hij gaf zelf later ook toe, dat er te weinig dreiging van de flanken was gekomen, dat te veel spelers nog ver onder hun normale niveau acteren. Hoek gaat de competitie in met een speel wijze met twee vooruitgeschoven en één te ruggetrokken aanvaller. Voor die drie posi ties heeft hij vier spelers: Gladdines, Gijsel, Lambert en Nijskens. Welke drie de voor keurhebben van de trainer, is niet duidelijk. Nieuwenhuyse: „Ik heb ze alle vier nodig." Keuze Wat ook nog onzeker blijft, is de positie on der de lat. Mario Harte kreeg gisteravond de voorkeur boven André de Letter, vandaag (zaterdag) keept De Letter in een wedstrijd je tegen VVC. „Daarna zal ik tot een keuze komen", aldus Nieuwenhuyse, die niet na der inging op de afschuwelijke misser van Harte gisteravond op een ver schot van Wim Delaere. Verder zegt Nieuwenhuyse geen twijfels te kennen. Zo staat vast dat Geert de Poorter laatste man blijft en Patrick Naudts de or ganisator op het middenveld wordt. En dan zijn er nog de flanken. Geertjan de Smet, normaal gesproken de man op links, is nog een viertal weken uitgeschakeld. Franky Standaert speelt afwisselend met Hubert van den Hemel op die positie. Op rechts heeft Mare Minnaert nog niets laten zien van zijn oude vorm en wacht Frank van Damme ongeduldig op zijn kansKortom: er zijn nog veel onzekerheden in het elftal van Hoek, op twee weken van de competitie start. Het kan niet alleen de zwakte van Hoek zijn geweest, die de vooruitgespeelde beker wedstrijd zo'n verrassend slot bezorgde. Het uit de vierde klasse gedegradeerde Vo gelwaarde knokte zo hartstochtelijk voor elke meter, dat Hoek er af en toe moedeloos van werd. Guido Gelderland toonde zich bij de thuisclub een koele leider van de verde diging, Harold de Rijk een stugge mandek ker en de vleugelverdedigers Wilfried van Waterschoot en Ivan van Dijk onvermoei bare werkers werkers. Twee vroege treffers van Hoek (Franky Standaert en Ad Gladdines) brachten dit elftal amper uit zijn evenwicht. Rudi Raas, die een pass van Van Waterschoot sneller beoordeelde dan zijn bewaker, bracht de ruststand niet eens onverdiend op 1-2. En dus bleef Vogelwaarde, bevreesd dat het was voor een afstraffing, gewoon meespe len. Vier minuten voor tijd viel de beslissing pas in Hoeks voordeel. Geert de Poorter werd in het strafschopgebied gevloerd. Patrick Naudts zorgde voor 2-4. Vogelwaarde-Hoek 2-4 (1-2). 7. Standaert 0-1.11 Gladdines 0-2, 38. Raas 1-2, 75. Lambert 1-3, 78. Delaere 2-3, 86. Naudts 2-4. Scheidsrechter F. Sturms (SintJansteen). Gele kaart: Naudts. Aan tal toeschouwers: 200. van onze sportredactie BRUSSEL - De Kenianen Daniel Komen en Paul Tergat hebben gisteravond in Brus sel Haile Gebrselassie be roofd van zijn wereldrecords op de 5.000 en 10.000 meter. Komen liep de vijf kilometer in 12.39,74. De Keniaan was daarmee ruim drie seconden sneller dan de Ethiopiër. Ook Tergat was met zijn 26.27,86 drie seconden sneller dan Gebrselassie, die in Brussel wel de 3.000 meter won in 7.26,03. De 21 -j arige Komen had zich in de Zwitserse grand prix- wedstrijd, ruim een week geleden, geërgerd aan de defensieve strategie van Ge brselassie, die zich kilome terslang door hem het 'stave ren' en pas in de laatste 800 meter een eindsprint inzette. Dat leidde niettemin tot een verbetering van Gebrselas- sies eigen wereldrecord tot 12.41,86. In Brussel had Ko men het rijk alleen. Een ver zoek van Gebrselassie, om ook toegelaten te worden tot de vijf kilometer, werd afge wezen. Dinsdag ontmoeten beiden elkaar in Berüjn op deze afstand. Verrassing De 26-jarige Tergat, twee voudig wereldkampioen veldlopen, was in Brussel de verrassing van de avond. De organisatoren rekenden met een poging van de Marok kaan Salah Hissou om het re cord op de 10.000 meter te heroveren. Hij vestigde dat vorig jaar in het Koning Bou- dewijn-stadion, maar Ge brselassie verbeterde het be gin juli in Oslo. Tergat was echter veel sterker in de goed georganiseerde jacht op het record. Marko Koers scherpte in Brussel zijn persoonlijk re cord op de 800 meter aan tot 1.44,01. De Molenhoeker eindigde als vierde in de door Wilson Kipketer in 1.42,20 gewonnen race. Het verbete ren van het Nederlands re cord van Rob Druppers (1.43,56) was dit seizoen een van de belangrijkste doelen voor Koers. Al vanaf de eer ste voorbereidingen tijdens een drie maanden durende trainingsstage in Nieuw- Zeeland legde hij veel na druk op zijn snelheid. Ander halve week geleden verbe terde hij in Zürich zijn persoonlijk record al tot 1.44,04. „Dit is mijn zesde 800 meter in de 1.44, er moet toch een keer een uitschieter komen", aldus Koers. Hij plaatste zich met zijn vierde plaats wel voor de grand prix-finale op 7 september in het Japanse Fukuoka en loopt dinsdag in Berlijn een mijl. Jones Een van de beste prestaties werd geleverd door de Ame rikaanse wereldkampioene Marion Jones, die de 100 me ter liep in een persoonlijk re cord van 10,76. Ze staat daarmee vierde op de rang- lijst aller tijden. Maria Muto- la, derde bij de WK, versloeg voor de derde achtereenvol gende keer de wereldkampi oene Ana Fidelia Quirot. Mutola liet de haas de eerste ronde in 55,52 lopen, maar moest in de tweede ronde het tempo fors laten zakken en finishte in 1.56,45. Quirot zag echter geen kans meer haar van de winst af te hou den. Letitia Vriesde werd in 2.00,43 zevende, Stella Jong- mans in 2.01,34 achtste. „Er zit niet meer in, maar we zitten er allemaal doorheen", aldus de Haagse. „Als er zo snel geopend wordt, kom ik niet onder de twee minuten. Maai- met mijn finaleplaats bij de WK heb ik het verdiend om hier te lopen. Het is de eerste keer dat ik een naseizoen heb. Dit soort sterk bezette wedstrijden zijn bovendien een goede training voor de Europese kampioenschappen van vol gend jaar." Goud Marcel Laros leek op weg naar een Nederlands record op de 3.000 meter steeple, maar verloor in de laatste twee ronden te veel tijd. Hij diep in 8.21,90 wel een per soonlijkrecord.Frank Frede ricks behoudt uitzicht op het goud dat wacht na vier zeges in de vier wedstrijden van de Golden Four. De Namibiër won voor de derde maal de 100 meter, ditmaal in 9.90, en versloeg opnieuw wereld kampioen Maurice Greene. De twee andere „gouden" kanshebbers zijn Gabriela Szabo en Hicham El Guer- rousj. De Roemeense won vrijdag de 5.000 meter in 14.44,21, de Marokkaan de 1500 meter. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 39