Zelfs het kruipend moerasscherm rukt op PZC De Vogelkreek Peter Maas natuur 37 puzzelen postzegels zaterdag 23 augustus 1997 Naam: De Vogelkreek Oppervlak: 50 hectare Ligging: Oost-Zeeuws-Vlaanderen, tussen Hengstdijk en Lamswaarde Beheerder: Waterbeheer Waterschap Hulster Ambacht, oeverlandjes Stichting Landschapsbe heer Zeeland en particulieren Karakteristiek: Oudste kreek van Zeeuws-Vlaanderen (in 12e eeuw al ingedijkt). Zoet tot brak wa ter, plaatselijk flinke rietvelden, met nog enkele botanisch zeer waardevolle oeverlandjes Bezoek: De kreek is vanaf de omliggende dijken (Oostdijk en Vogeldijk) goed te zien Eerst zorgde menselijk ingrijpen dat de meeste plantjes op de graslanden langs de Vogelkreek in Oost-Zeeuws-Vlaanderen verdwenen. De laatste jaren hebben natuurbeheerders gezorgd dat de plantenrijkdom weer toenam. foto's Charles Strijd Zeeuws-Vlaanderen. Land van polders en populieren, van uitgestrekte schorren en snelgroeiende steden, van de DOW en andere zware industrie. Maar ook een landje dat voor natuurbeschermers nog maar enkele decennia terug nauwelijks op de kaart stond. Toegegeven, er waren wat losse gegevens van lieden van boven de Westerschelde, en een wel zeer bescheiden stapeltje info van de eerste natuurvorsers van eigen bodem. Anno 1997 is sprake van een geheel andere situatie: de natuur van de streek behoort tot de best onderzochte van Nederland! Bovendien weten we dankzij al dat veldwerk dat Zeeuws-Vlaanderen beschikt over een uiterst rijk planten- en dierenleven, dat het beschermen meer dan waard is. Iemand die daar meer van weet is Peter Maas, eens een noeste vogelteller, nu vooral een plantenman. Maas werd 38 jaar geleden geboren in Zeeuws-Vlaanderen en is daar - tot volle tevredenheid - op wat korte uitstap jes na blijven wonen. Zijn jeugd bracht hij goeddeels door in Terneuzen. De eerste contacten met zoiets als 'natuur en land schap' kwamen tot stand in de ouderlijke automobiel. Tijdens uitstapjes op het platteland werd de wagen geregeld stilge zet, waarna de raampjes opengingen en pa Maas zijn kroost - zes stuks - opmerk zaam maakte op een op merkwaardig ge luid, namelijk... stilte! Hoewel, helemaal stil bleek het niet te zijn. Het ruisen van de populieren, het zingen van de leeuwerik, dat waren geluiden die de jonge Maas vanuit de volle auto voor het eerst bewust hoorde. De belangstelling was gewekt. Een volgende stap was het op pad gaan met vriendjes die natuur ook wel span nend vonden. Maas vertelt: „Vanuit Ter- neuzen,fietsten we richting Braakman of nog verder. Vooral de vogels hadden onze belangstelling. Lucien Calle, de meest fa natieke van ons clubje, had een mooi oud vogelboekje, 'Wat vliegt daar'. Nu zou je de plaatjes in dat boek eerder als vogel karikaturen beschouwen, maar wij kwa men er toch een heel eind mee. Trouwens, Lucien overhoorde ons geregeld na afloop van een tocht: hij liet het plaatj e zien, dek te de tekst af, en wij moesten zeggen wat het was. Leerzaam!" Wat Maas zich echter vooral herinnert van die begintijd was 'het avontuur van een nieuwe soort ontdekken'. Hij weet nog precies waar en hoe hij voor het eerst 'gewone' vogels als een kneu of een regen wulp zag. „Dat maakte steeds een gewel dige indruk op me", vertelt Peter, „jam mer alleen dat je dat gevoel bij latere waarnemingen nooit meer helemaal te rugkrijgt. Beetje eng Inmiddels hadden Maas en zijn vrienden gehoord van het bestaan van een regiona le natuurvereniging. Daar moesten ze na tuurlijk meer van weten! „Maar", zegt Peter, „een beetje eng vonden we dat wel; al die grote mannen, zouden die dat jonge grut wel zien zitten?" Nou, dat bleek zeker het geval te zijn. Bovendien waren de meeste van die 'grote mannen' zelf ook nog niet zolang bezig. In ieder geval wa ren ze blij met de aanwas, en handelden daar ook naar. Maas: „Iemand als Gerard Ottens was heel belangrijk voor ons. Hij ving ons op, nam ons naar buiten en maakte ons vertrouwd met wilgen knot ten en andere vormen van landschapson- derhoud. Van twee andere heren, George Sponselee en Mare Buise, leerden we vooral het belang van het goed vastleggen dien", vult Peter aan, „is het ook in Euro pa een grote zeldzaamheid; veel zeld zamer dan een zeehond of de meeste kust- vogels!" Hooibeheer Na de spectaculaire ontdekkingen aan de oevers van de Vogelkreek keerde de rust hier snel weer terug. Maas werd in beslag genomen door zijn vele drukke werk zaamheden en keerde pas begin jaren ne gentig op 'zijn' oeverlandje terug. Peter: „Dat was wel even schrikken, zeg! De koeien waren verdwenen, het landje was totaal verruigd en alle typische planten waren verdwenen." Inmiddels werkte Maas echter bij de Stichting Landschaps beheer Zeeland, een organisatie die aller lei kleinschalige natuurgebieden onder houdt. Maas regelde een en ander met de eigenaar van het landje en trommelde vervolgens een ploeg vrijwilligers op, die het landje met zeis en andere instrumen ten van zijn overtollige vegetatie ontdeed. .Dankzij het werk van deze mensen"ver telt Peter Maas, „begint het landje weer steeds meer van zijn botanische glorie te rug te krijgen. Zelfs het kruipend moeras- scherm is inmiddels weer gesignaleerd; het gaat duidelijk de goede kant op!'.' Maas probeert zelf ook steeds bij de werk zaamheden aanwezig te zijn „Het is nog steeds een heerlijk plekje", zegt hij, „de karekieten, blauwborsten en bruine kie kendieven vliegen je om de oren, en regel matig klinkt uit het riet de schrille kreet van de waterral. Tel daar al die vlinders en libellen bij op, en je hebt het recept voor een heerlijk dagje buiten! Dat is Peter Maas ten voeten uit. Een ech te natuurman die het belang van het vast leggen van gegevens kent, die volop bezig is met daadwerkelijk beschermen van ge bieden, maar die daarnaast niet vergeet om gewoon te genieten van die rijke Zeeuwse planten en dierenwereld. Een idee, dat zeker navolging verdient! Jan-Willem Vergeer van waarnemingen. Wij vonden het na tuurlijk prachtig te merken dat die men sen ook belang stelden in ónze waarne mingen. Dat was zeer stimulerend!" Peter Maas is na deze prima leerschool doorgegaan in de natuumchting. Na een aantal jaren waarin bijna elke mus trouw genoteerd werd, kreeg hij echter tabak van al dat vogelschrijfwerk. „Ik kreeg het gevoel", zo zegt hij nu, „dat alles al zo'n beetje was vastgelegd. Kijk maar in de Zeeuws-Vlaamse avifauna van Buise en Tombeur, daar staat zo ontzettend veel in!" Maas zocht een nieuwe uitda ging en vond die in de plantenwereld. Na dat hij zichzelf de basisprincipes van het planten determineren had aangeleerd kon hij in 1983 en 1984 meedraaien in het grootscheepse Provinciale planten-in- ventarisatiewerk. Maas: „Een prachtige tijd was dat. Van echte kenners als Chiel Jacobusse en Roel Mooij leerde ik de kneepjes van het vak. Bovendien viel er aan het voorkomen van planten nog een hoop nieuws te ontdekken; er was in ver gelijking met de vogels veel minder over bekend." Op een van de vele planten-excursies voor de provincie kwam Peter Maas terecht aan de oevers van de Vogelkreek, een van de vele kreken in het Zeeuws-Vlaamse land. Hoewel Maas voordien al geregeld bij deze kreek vertoefde, ontdekte hij nu een nog niet eerder opgemerkt graslandje aan de kreekoever. Dit lage, drassige, nog geen halve hectare grote landje met enke le koeien erop bleek een waar plantenpa- radijs! Maas vond er zeldzaamheden als het zilt torkruid en het pijptorkruid, bei de typische planten voor dit soort drassi ge weilandjes, waarvan er vroeger veel meer aan de oevers van de Zeeuws- Vlaamse kreken gelegen moeten hebben. Als klap op de vuurpijl ontdekte Maas vervolgens een aantal exemplaren van het kruipend moerasscherm, een plantje waarvan werd aangenomen, dat dat in Nederland was uitgestorven. „Boven Peter Maas: De Vogelkreek is een heerlijk plekje, waar je voldoende natuur vindt voor een lekker dagje buiten. K L R E G G E L R E D N O O E E R A A B K 1 U R B G R K D D N A R N 1 U D N A L 1 L D A L B A L s O L E E E 0 P E R G B G p R L J P O F S A E N 1 M E A B D E E N A S D 1 A D A R N O O T K D T E K A H O R IJ O H L N W E N R R O E A L R R E M E N R E D N O A E B L E K N E V W K 1 D L G M E D E V N A N E E M E G A N E T E G R E V R T G A S N G K E G A G A B P N L E U E N R E Z E 1 L R E V S T R E M A H T O O R H c S BAGAGE HENGELAAR SLABLAD BROODWAGEN HOEPELROK TEGENWERKING BRUIKBAAR INBRAAK TEKENTAFEL DRAAIBANK KAMPONG TEKENVERHAAL DRESSOIR NEDERLAAG TUNNEL DUINRAND ONDERLEGGER VENKEL EIKEL ONDERNEMER VERGETEN FOLDER ONDERWERP VERLIEZER GARAGE SCHROOTHAMER VERRADER GEDEELTE SESAMBROODJE VLAGGELIJN GEMEEN In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin.Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende letters vor men dan regel voor regel van boven naar beneden nog een woord. Stuur dit woord uitsluitend op een brief kaart naar: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 ALVLISSINGEN Uw briefkaart moet uiterlijk woensdag morgen in ons bezit zijn.Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC steltde volgende prijzen beschik baar: eerste prijs een VVV-bon van f 50,Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van f25, De oplossing en de namen van de prijs winnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. OPLOSSING: De prijswinnaars van het cryptogram van afgelopen zaterdag zijn: J. van den Berge-Priester, Oude Singel 114 te Goes (VVV-bon van 50,=); de VVV-bonnen van 25,= gaan naar R. Verstraete, Koninginne straat 11 te Westdorpe; A.C. Ris- seeuw-Boi- din, Blekes- traat 15 te Groede; Dr M.E. Nord- lohne. Const. Huygenslaan 12 te Vlissin- gen. De prijzen - -u-k brilledoos -o-t-o-a-1- rondborstig -s-r-s--e-v -druktemaker -o-k-e-i-o-ij-j - lekker-leesbaar -n-i-m-l-k-l-w- eentonig-wijzer r-g-p-m-t-v-1- -poedelen- -e-t-l-n-- sneeuw-dok -r-e--o- Het is nog slechts een miniscuul twijgje aan de Boom der Ver zamelingen: de postzegel met ho logram. En of het ooit tot een twijg, laat staan een volwaardige tak, zal uitgroeien is zeer de vraag. Feit is echter wel dat de Filatelie- van-de-derde-dimensie vooral verzamelaars die er een kleine en overzichtelijke collectie bij wil len, evenals high-tech fans, bij zonder aanspreekt. De eerste pogingen om driedimen sionale zegels uit te geven dateren uit de jaren vijftig. Het was de tijd dat ook in de film met stereopro jecten werd geëxperimenteerd. Italië kwam bijvoorbeeld op 29 december 1956, ter gelegenheid van de toetreding tot de Verenigde Naties, met twee zegels waarop een 'gelaagde' aardbol. Latere po gingen kwamen van onder meer Bhutan en Noord-Korea. Het was evenwel Oostenrijk dat de eerste hologramzegel van de we reld uitgaf. Deze filatelistische primeur verscheen 18 oktober 1988; een 8 schilling-zegel met aandacht voor de Oosterijkse ex port. De zegel zit in een velletje van acht stuks; oplage: 380.000 stuks. Binnen enkele dagen was er destijds geen velletje meer te krij gen, waardoor de prijs zich snel verdubbelde. Maar ondanks dat moet voor liefhebbers aankoop nog geen noemenswaardige finan ciële belasting zijn: velletje 35 Dm. en losse zegel 4 Dmark. Een jaar later volgden Brazilië (14 oktober, 20e Int. Kunst-Biennale in Sao Paulo) en de VS (3 decem ber, ruimtestation, brief/post- waarde) het Oostenrijkse voor beeld. Op 19 januari 1990 was Finland, naar aanleiding van de privatisering van de PTT, het tweede West-Europese land met een hologram-emissie. Inmiddels loopt het aantal hologram-uitgif ten tegen de twintig, onder meer van Hongarije, Polen, Canada, San Marino, Mongolië, Eiland Man en Nieuw-Zeeland. Aland heeft zich op 9 juni bij de rij aangesloten. Met een velletje, waarin een 20,00 Fm-hologram- zegel, werd 75 jaar autonomie ge vierd. Op het velletje (oplage 300.000 stuks) het beeld Havets Folk (De mensen van de zee) met op de achtergrond de ruige zee. paar dat in de schemering van een zomeravond de tango danst. Eveneens 19 mei werd een boekje (oplage 1 miljoen) uitgegeven met daarin zes zegels waarop zeilsche pen. GRIEKENLAND heeft uiteraard ruim aandacht geschonken aan de zesde wereldkampioenschappen atletiek die van 1 tot en met 10 au gustus in Athene werden gehou den. Vijf zegels met onder andere lopers, een hoogspringer en een hordenloper. Waarden 20, 100, 140,170 en 500 drachmen. Verder gaf Griekenland op 24 april een fraaie serie uit met brug gen in Macedonië (80, 120, 150 en 350 dl-.) en 19 mei, twee Europa zegels (sagen en legenden) van 120 en 430 drachmen. FINLAND heeft 25 april de per manente reeks Nationale Parken met een vijfde zegel uitgebreid. De eerste zegel (0,70 m.) verscheen 12 januari 1981 met daarop het Kauhaneva-moeras in het Natio nale Park Kauhaneva-Pohjan- kangas. Verder: 8 februari 1982, 1,60 m„ het Multiharjuwoud in het park Seitseminen; 10 februari, 1,80 m„ alken (Alca torda) in het oostelijk merengebied en 20 janu ari 1988, 2,40 m„ vijf jaar Urho- Kekkonen-Park met het Saarisel- ka-gebergte. Op 25 april dus de vijfde parken-zegel: 4,30 m„ de zuidwestelijke archipel. Een bijzonder romantische Finse zegel verscheen 19 mei: 2,80 m. (oplage 10 miljoen), een ouder Finland vierde 23 juni postaal 80 jaar onafhankelijkheid met de uit gifte van een boekje (lmiljoen) waarin vier 280 m-zegels (blad in zomer-, herfst- en wintertooi en een wolkenlucht). Ook op 23 juni werd de 60e verjaardag van Fin- lands president Martti Ahtisaari gevierd met een 2,80 m.-portretze- gel (4 miljoen). Tot slot: 19 augustus, velletje (700.000 stuks) met 4 x 2,80 m.-ze- gels, kraanvogels en 5 september een boekje om de filatelie te pro moten (Pro Filatelia) waarin drie 2,80 0,60 m.-zegels die de Aino- sage in beeld brengen (oplage 600.000 stuks). STEMPELNIEUWS - Naar aan leiding van vier bloemenjubilea wordt in de eerste week van sep tember een groot bloemenfestijn georganiseerd. Ter gelegenheid daarvan wordt een bijzonder stempel gebruikt. Wie alleen het stempel wil kan tot 20 september bij de PTT Post Verzamelservice (Postbus 30051, 9700 RN Gronin gen) terecht, wie een fraaie enve lop en/of ansicht wil kan zich wenden tot de Postzegelvereni ging Aalsmeer, Postbus 249, 1430 AA Aalsmeer; giro: 516273. Een envelop kost 4,-, een kaart 2,50. Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 37