Heli meet hobbels in het rivierenland Handleiding voor ontwerpers PZC Laser ziet zelfs molshopen Romeinen waren notoire vervuilers wetenschap en techniek 35 CorelDRAW computertaal Heel veel letters op cd-rom @penst@@rtjes Aards leven komt uit de ruimte zaterdag 23 augustus 1997 Hoogteverschillen in uiterwaardenlandschap nauwkeurig in kaart gebracht Zelfs voor de meest ervaren helikopterpiloten op het Gelderse vliegveld Teuge is het vertrek van de Amerikaanse Schweizer-heli vol meetapparatuur een belevenis waarvoor ze graag even de hangar uitstappen. Hoe het ook waait, piloot Dan Baker laat het toestel uiterst traag loodrecht opstijgen. Alsof het volgeladen is met onbeschermd tegen elkaar liggende eieren. Baker heeft het ongelofelijke aantal van tienduizend vlieguren in helikopters achter zijn naam staan. In de jaren zestig bestuurde hij de gigantische gevechts- en transportheli's boven de jungle van Vietnam. De daar opgedane ervaringen maakt hij nu in vredestijd nuttig. Bijvoorbeeld door vanuit een heli hoogteverschillen in de Nederlandse uiterwaarden te meten voor Rijkswaterstaat. Satellieten in V^ste baan op 20.000 km. hoogte rond de aarde t.b.v. exaote positiebepaling Helikopter vliegt opN 100m. hoogte met- snelheid van 90 kirj/u. evenwijdige banen met onderlinge afstand van 50 meter Schotelvormige satelliet antennes voor positie bepaling van de heli tot op 5 cm. nauwkeurig Een helikopter met drie opval lende uitsteeksels maakte de ze lente zeven vluchten boven het weidse uiterwaardenlanschap ten noorden van Deventer. Het toestel voerde een experiment uit om met speciale meetapparatuur een zeer gedetailleerde kaart te maken van alle hoogteverschillen op het aardoppervlak. Met zo'n kaart kan Rijkswaterstaat in de toe komst beter voorspellen hoe snel 'hoogwatergolven' als die van 1994 en de beruchte van 1995 voorbij zullen stromen. De helikopter werd met een vrachtvliegtuig uit Amerika over gevlogen en is inmiddels terugge bracht. Het is de bedoeling dat Rijkswaterstaat volgend jaar over een eigen demontabele meetin- stallatie beschikt die geschikt is voor verschillende helikopters. Daarmee zullen alle uiterwaarden van Nederland in beeld worden gebracht. Op die wijze moeten uit eindelijk vele tienduizenden hec tares rivierengebied in kaart ko men. De kaart die zo ontstaat is een be langrijk hulpmiddel om in de toe komst betere voorspellingen te doen als het water in Rijn en Maas weer de hoogten van 1994 en 1995 bereikt. Vooral in de laagste stroomgebieden, zoals die ten noorden van Deventer, is de rivier breed, zijn de hoogteverschillen gering en stroomt het water traag naar IJsselmeer of zee. Terreinver hogingen in het rivierbed veroor zaken een hinderlijke vertraging van de doorstroming. Enkele lage 'ribbels' dwars op de stroomrich ting kunnen hetzelfde effect heb ben als een dammetje en elke bar rière leidt stroomopwaarts ook tot hogere waterstanden. Met behulp van de nieuwe nauwkeurige kaart kunnen de ingenieurs van Rijks waterstaat bijvoorbeeld de gun stigste plekken bepalen waar met zand- en kleiwinningen (onder andere voor de baksteenindustiïe) ook de effectiefste stroomgeulen ontstaan. Satellietantennes Van de apparatuur in, aan en on der de helikopter zijn drie meet- circuits van elkaar te onderschei den. De drie uitsteeksels opzij zijn satellietantennes, waarvan een vierde exemplaar zich op de staart van heli bevindt. Met de vier ont vangers is sprake van een zeer nauwkeurig Global Position Sys tem. Dat GPS bevindt zich ook in moderne schepen, vliegtuigen en geavanceerde vervoermiddelen op het land. Het GPS kan aan de hand van signalen van satellieten zeer nauwkeurig de plaats op de land kaart bepalen. Bij de GPS van de Amerikaanse heli is sprake van een nauwkeurigheid van vijftien centimeter. Het tweede meetsysteem is een aardgebied WUGO Infographic Jos Ruks, Foto's Ab Hakeboom bron: Fugro, Rijkswaterstaat"" De navigator, gezeten naast de piloot, SB&dient de meetapparatuur. Om een zeer nauwkeurig reliëf van het rtand in kaart te brengen moeten continu gegevens worden geregis treerd en gecombineerd. Deze digitale informatie via de helikopter verkregen, wordt per computer verwerkt tot de uiteindelijke hoogtekaart. Hoogte Verticaal gerichte laserlichtpulsen (8000 pulsen per sec.) uitgezonden vanaf 100 meter hoogte, waarvan de weerkaatsing (echo) wordt geregistreerd en gekoppeld aan de exacte positie van waarneming op dat moment. Oneffenheden in het landschap kunnen zo tot op 8 cm. nauwkeurig worden gemeten. Kaart De verkregen informatie - positie aardreliëf - worden uiteindelijk in zeer nauwkeurige topografische kaarten verwerkt. gyroscoop, een apparaat dat alle trillingen en schokken van de wentelwiek registreert. Die is noodzakelijk omdat er twee GPS- metingen per seconde plaats vin den, terwijl in de tussenliggende periode ook positiebepalingen no dig zijn. Dit ten behoeve van het derde, meest vernieuwende meet systeem naast het landingsgestel. Lichtpulsen Daar is een laserlichtinstallatie geplaatst, die achtduizend licht pulsen per seconde uitzendt en de weerkaatsingen opvangt en regi streert. Populair omschreven gaat het om een zeer geavanceerd echo lood op basis van laserlicht. Vlie gend op een hoogte van honderd meter en met een snelheid van ne gentig kilometer per uur tast dit 'echolood' een strook van zeventig meter breed af. Het toestel vliegt in parallelle banen over het land om alle oneffenheden in kaait te brengen. De onderlinge afstanden van de banen zijn vijftig meter omdat een 'overlap' van twintig meter in de opgemeten stroken de nauwkeurigheid van de metingen vergroot. De computer in de helikopter regi streert per vierkante meter een tiental hoogtepunten. „Je kunt bij wijze van spreken zeggen dat elke molshoop in het terrein wordt op gemeten", vertelt ir. Jan Fischer, die voor ingenieursbureau Fugro Inpark in opdracht van Rijkswa terstaat de leiding heeft over dit experimenteel project. Die metingen worden met de GPS informatie opgeslagen in een com puter die zich bevindt tussen de scheenbenen van de naast de pi loot gezeten navigator. Op die computer staan twee videoappa raten. Een videocamera aan de on derzijde en een camera schuin vooraan leggen vast over welke landschappen de heli vliegt. Prak tisch gesproken zijn de videobanv den slechts uiterst grove controle middelen op de registraties van satelliet- en lasersignalen. De heli heeft alle opnamen in een weekje gemaakt; de verwerking van de di gitale informatie met de hypermo derne apparatuur duurt echter twee maanden. Gerard Bons Eigenlijk had het boek Ont werpen met CorelDRAW overbodig moeten zijn. Het is van de hand Peter van Heulen en Maartje Heymans. Bij de meeste betere en vaak ook wat duurdere computerprogramma's worden omvangrijke handleidingen geleverd en anders staat het wel op de cd-roms van het programma. Die boeken nodigen vaak niet echt uit tot leizen, al was het alleen maar door hun omvang. Dat klopt, vertelt de in Westkapelle woonachtige Peter van Heulen, vaak zijn die boekwerken nogal technisch en je leert er niet echt mee ontwerpen. Het boek is eigenlijk min of meer toevallig ontstaan. Ja ren geleden kocht Van Heulen de versie 1.2 van CorelDRAW. Dat was toen een duur programma en het viel hem aanvankelijk nogal tegen dat hij er af en toe proble men mee had. De toenmalige ver tegenwoordiger van CorelDRAW wilde alleen bedrijven helpen, dus daar stond hij. Op een beurs kwam hij een vertegenwoordiger van het bedrijf tegen en toen is het balletje gaan rollen. Hij kreeg de informatie die hij wilde en ver diepte zich steeds verder in het programma. Uiteindelijk was Van Heulen zo ver dat hij met steun van het computerbedrijf Caribits Computers in Dronten een computer inrichtte waarop belangstellenden konden inbel- len voor het ophalen of plaatsen van berichten en informatie over CorelDRAW, een zogenaamd BBS. Daarmee was het verhaal nog niet klaar. Op zeker moment kwam het verzoek vanuit Cana da, waar het hoofdkantoor van Corel is gevestigd, of hij demon straties in Nederland wilde gaan verzorgen in verband met zijn ruime ervaring met de program ma's van het bedrijf. Tijdens die demonstraties leerde hij Maartje Heymans kennen die hetzelfde werk deed. Omdat Van Heulen inmiddels ook al artikelen schreef in een computerblad, ontstond het idee om gezamen lijk een boek te schrijven over Peter van Heulen uit Westkapelle schreef samen met Maartje Heymans een handleiding voor het program ma CorelDRAW. foto Ruben Oreel schuin te krijgen als op de echte blikjes. Gelukkig heeft de schrij ver het zelf al allemaal uitgedok terd en hoeven alleen diens aanwijzingen maar gevolgd te worden. Een duidelijk boek dus, en zeer bruikbaar voor mensen die zelf met CorelDRAW (tot en met ver sie 6) werken. Bij het boek is een cd-rom gevoegd met alle bestan den en ontwerpen uit het boek in CDR of PCT-f ormaat. Momenteel werkt het duo aan een nieuw boek, dat tegen het eind van het jaar op de markt wordt verwacht. Dat is bestemd voor de versies 7 en 8. ontwerpen met CorelDRAW. Daarbij zou Van Heulen de meer technische hoofdstukken voor zijn rekening nemen en Heymans de hoofdstukken waarin een be roep wordt gedaan op de creativi teit van de gebruiker. Cd-hoesjes In het boek, waarvan inmiddels ook een Duitse vertaling is ver schenen, worden verschillende technieken behandeld die met CorelDRAW uitgevoerd kunnen worden, zoals chroomreflecties, teksteffecten, tekeningen maken, maskertechnieken, cd-hoesjes maken en het maken van bewe gende beelden. Het boek wordt besloten met een hoofdstuk over technische basiskennis en een hoofdstuk getiteld 'Corel in vo gelvlucht', voor mensen die nog niet eerder met de programma's van Corel kennismaakten. Heymans en Van Heulen hebben gekozen voor een stap-voor-stap beschrijving van de handelingen die een gebruiker van CorelD RAW moet verrichten. De tekst wordt geïllustreerd met kleuren afbeeldingen en dat is op zich al vrij bijzonder in dergelijke boe ken. Tips, waarschuwingen en daden worden met speciale syrfi- bolen aangegeven. Wie de aan wijzingen stap voor stap volgt kan op den duur zelf een rood blikje tekenen, met daarop de overbekende naam van een cola- merk. Al is het wel een heel ge priegel om de letters exact zo René Schrier Peter van Heulen en Maartje Hey mans: Ontwerpen met CorelDRAW - Uitgeverij: Academie Service, ISBN 90-395-0571-3. Prijs f45,-. De computer is als tekst verwerker zeer alge meen bekend. Steeds meer mensen willen van hun tek sten ook iets moois maken, bijvoorbeeld met behulp van illustraties of kleuren. TLC Domus helpt ze daar een beetje bij, met de publi catie van twee cd-roms met verschillende lettertypen. Dat maakt het mogelijk van allerlei teksten iets per soonlijks te maken. De cd's heten 'Handschrift letter typen' en '3003 letterty pen'. Handgeschreven Vooral de eerste maakt het mogelijk teksten op het scherm te zetten en eventu eel te pi'inten, die heel dicht in de buurt komen van handgeschreven brieven. In totaal zijn 300 hand schriften beschikbaar, de een wat beter te lezen dan de ander. Net echt dus. De cd-rom '3003 letterty pen' bevat inderdaad zoveel verschillende letter typen in True Type en Post- Script-formaat. De cd-rom biedt bovendien veel vreemde-talen-letterty- pen, waaronder Russische, Griekse, Hebreeuwse en Arabische. Ook buiten landse accenten, valuta, wetenschappelijke symbo len, pijlen en zelfs schaak stukken staan er in. De lettertypen zijn gemak kelijk te installeren en aan het bestand van de compu ter toe te voegen. De pro gramma's zijn Nederlands talig. René Schrier 3003 lettertypen, uitgeverij TLC DomusISBN 90-5432- S17-7. Prijs 49,95. 'Handschrift lettertypen', uit geverij TLC Domus. ISBN 90- 5432-813-4. Prijs f39,95. Holland Snooker op Internet Holland Snooker BV uit Mid delburg timmert ook aan de digitale snelweg. Sinds juni heeft het bedrijf een eigen website met informatie over bijvoorbeeld ta felvoetbalspelen en biljarttafels, maar ook over spelregels, het clubleven en evenementen. Biljartverenigingen die op deze pagina vermeld willen worden kunnen een formulier invullen en worden aan de site toegevoegd. Holland Snooker is een sponsor overeenkomst aangegaan met de Dutch Snooker Home Page en daarop zullen binnenkort bonds- informatie, wedstrijduitslagen en -verslagen (eventueel met fo to's), rankings en evenementen kalenders te zien zijn. De Hol land Snooker site is te vinden op: http://www.holland-snooker.nl Seks stimuleert vernieuwing Seks is het meestgezochte on derwerp op het Internet en het zoeken bevordert de techno logische vooruitgang. Dit zeiden onderzoekers maandag tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van de American Psychological Associ ation. „Dit wordt de volgende seksuele revolutie. Het gaat seks grondig veranderen", meende Al Cooper van het San Jose Marital en Sexual Center in Califomië. Er zullen vragen worden gesteld of voyeurisme in cyberspace on trouw vormt en of een elektroni sche ontmoeting met iemand al vorens deze te zien, zou kunnen leiden tot betere relaties voor de lange termijn, zei hij. Ray Noonan van de Universiteit van New York zei dat seks de drijvende kracht is van de tech nologische vooruitgang van het Internet. Het wordt ook de belangrijkste inkomstenbron. Volgens Cooper zal het de telefoonsekslijnen bin nen enkele jaren uit de markt ver dringen. RTR Met hun mijnen en ertssmelterijen hebben de Romeinen in de oudheid voor flink wat luchtvervuiling gezorgd door aanzienlijke hoeveelheden lood, koper, arseen en antimoon de lucht in te jagen. Daar worden nu nog sporen van teruggevonden. Zwitserse geologen van de uni versiteit van Bern hebben sa men met Oekraïense en Britse col lega's een boring verricht in een veen op een hoogte van 1000 meter in de Zwitserse Jura en analyseer den de bodemstalen op verschei dene diepten. Zo kregen zij een beeld van de luchtvervuiling ge durende de afgelopen 2000 jaar. Wat reeds uit eerdere boringen op onder meer Groenland was geble ken, werd nu ook in Zwitserland bevestigd, namelijk dat de oude Grieken en Romeinen de atmos feer ernstig met zware metalen als koper en lood hebben vervuild. Sporen daarvan werden zowel in achtergebleven zee- en meersedi- menten als in gletsjerijs gevonden. Het onderzoek in het hooggelegen Zwitserse veen is vooral interes sant, omdat het hier vrij stabiele turflagen betreft die minder labiel zijn dan sedimenten en weinig contact hebben met grondwater. Wat in die turflagen wordt gevon den, is hoofdzakelijk door regen aangevoerd. De aanwezigheid van zware metalen op verschillende diepten is dan ook representatief voor de luchtvervuiling die in be paalde perioden van de geschiede nis aanwezig is geweest. De zware metalen die vrijkwamen uit de door de oude Romeinen ge smolten ertsen, wijzen op een reeds omvangrijke lucht- en bo dem veiwui ling die, aldus de be vindingen van de geologen in 'Earth and Planetary Science Let ters', ook voor de toenmalige be volking een ernstig gezondheids risico inhield. In de Middeleeuwen nam deze milieubelasting nog toe, maar absolute hoogtepunten wa ren het begin van de industriëlere volutie rond 1905 en de afgelopen jaren zeventig. In tegenstelling met de onder zoeksresultaten in andere sedi menten, is de 'vingerafdruk' van zware metalen in de turflagen veel nadrukkelijker. De geologen von den in de oudere lagen van het Jura-veen loodconcentraties die 700 maal hoger waren dan in de vergelijkbare lagen in het ijs van Groenland. In de turflagen vond men ook aanzienlijke resten van het toxische arseen en antimoon. Johan Lamoral Het water op aarde is afkomstig uit het heelal. Dat zelfde geldt hoogstwaarschijnlijk ook voor de primitieve kiemen waaruit later al het leven ontstond. Dat is nogal wat en daarom wordt Louis Frank al sinds 1986 voor gek versleten toen hij dat zei. Frank, verbonden aan de Iowa State University, leidde dat af uit geheimzinnige, donkere vlek jes die op ult.raviolet(uv)beelden van de satelliet Dynamics Explo rer-I (DE-I) te zien waren. Frank hield dat voor 'mini-komeetjes', elk tientallen tonnen zwaar, maar hoofdzakelijk bestaande uit be vroren waterdamp. In de atmos feer valt dat op grote hoogten al uit elkaar, de zich verspreidende waterdamp absorbeert uv-stra- ling van de zon en dat veroorzaakt de vlekjes op de satellietbeelden. Elf jaar lang werd Frank door we tenschappers gemeden en ver guisd, vooral omdat er op aarde van zijn 'mini-komeetjes' niets te merken of te zien was. Maar sinds mei is Louis Frank als weten schapper gelukkiger dan ooit. Toen presenteerde hij in Baltimore beelden van de NAS A-satelliet 'Polar'. Registraties van deze sa telliet bevestigen het bestaan van Frank's 'mini-komeetjes'. De ge- leerden kunnen er nu niet meer omheen: gemiddeld elke drie se conden komt er zo'n ijle 'water- plens' ergens de atmosfeer binnen. Als dit al si nds het ontstaan van de aarde in hetzelfde tempo aan de gang is, is de aarde met een hoe veelheid water verrijkt, gelijk aan dat van onze zeeën en oceanen. De 'gewone' kometen, veel groter dan de 'mini's' van Frank, staan er ook om bekend dat ze niet alleen water maar ook organische moleculen bevatten. Dat moet, zo denkt Frank, vrijwel zeker ook het geval zijn voor de ijle mini-kometen. De onverwachte bevestiging van Franks elf jaar oude theorie bete kent dus dat al ons water, in ieder geval grotendeels, uit het heelal afkomstig is en niet door aards vulkanisme is ontstaan zoals alge meen wordt aangenomen. En dat niet alleen: met die waterplenzen kunnen ook heel goed de primitie ve, organische verbindingen zijn meegekomen waaruit zich veel la ter het leven op aarde ontwikkel de. In dat geval is de aarde vanuit de ruimte als het ware 'bevrucht' met levenskiemen en moet het op veel meer hemellichamen in het heelal wemelen van leven. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 35