De Harz heeft van nature iets eigens Hl Waterkevers zijn geduchte roofdieren Tussen Oost en West 33 35 37 >sr~ PZC zaterdag 23 augustus 1997 vrije tijd Het IJzeren Gordijn liep dwars door de Harz, verdeelde tot 1989 het land en zijn bewoners. Nu is het een herenigd gebied, waar het verdwenen IJzeren Gordijn als een Strook van Onbehagen doorheen loopt. Gelukkig zijn er nog de prachtige Knuppeldammen. DENEMARKEN NEDER LAND /[t, oGoslar HA Ft2 DU I T S L AND Op de land-ruilbeurs van de ge allieerde overwinnaars in Jal- ta werd in 1945 de Oost-Westgrens getrokken, waar je nu in de Harz met alsnog een gevoel van onbeha gen langs kunt lopen. Een kaalge- kapte strook door het bos, veel breder dan een normale brand gang, waar nog de betonnen rij stroken liggen waarover de Vopo's (leden van de Volkspolizei) langs de - inmiddels verwijderde - prik keldraadversperringen reden. 'Unheimlich', dat is het ware woord, nu nog. Waar tot voor enkele jaren de weg Braunlage-Elend doodliep, staat nu een verticaal doormidden ge spleten rotsblok. Waar de boven kant met specie weer aaneen is ge kit, is een plaat aangebracht met de tekst'Deutschland-1989-wie der vereint'. Het vijfhonderd in woners tellende plaatsje Elend heette overigens al zo ellendig vóór het in de Russische zone werd ingedeeld: het oud-Duitse 'alilan- ti' betekende 'vreemd land' en dat bedachten geestelijken omdat het gebied zich lange tijd aan de in vloed van de kloosters onttrok. Aanvankelijk bezet door de Ame rikanen dachten de oost-Harzers nog het gunstigste lot uit de Duitse nederlaag" van 1945 te hebben ge trokken, Tot het anders uitpakte en zij hun vrienden en verwanten vijf kilometer westwaarts niet meer mochten opzoeken, en het IJzeren Gordijn verrees. Sedert de hereniging van Oost- en West-Duitsland in 1989 is de top van de Broeken meer dan ooit een bij Duitsers geliefd excursiedoel. Eindelijk weer vrij toegankelijk sedert in 1961 de "anti-fascistische verdedigingsmuur' werd aange legd, waarbij de Broeken - eigen lijk een plateau - tot militaire en politionele observatiepost werd verheven. Waar 28 jaar lang alleen Vopo's zich mochten ophouden. Duitse humor Maar politiek en vooral sociaal is er nog steeds een grens, tussen de Ossies en de Wessies. Dat kun je ook beluisteren bij bewoners van de oost-Harz: „Onze verkommer de straten en huizen beginnen er eindelijk weer toonbaar uit te zien, maar we zijn niet blij met de grote werkloosheid en de toene mende criminaliteit." En dan met een vreemd soort Duitse humor: „Er is nog steeds dat verschil tus sen God en een WessiGod weet al les en een Wessi weet alles beter." Hier wandelend hoor je kilome ters in de omtrek telkens de fluit van het stoomtreintje dat sinds de ingebruikneming van de Brocken- De weg van Braunlage naar Elen ment voor de Duitse hereniging: balm in 1898" vele rail-alpinisten naar de top van deze hoogste berg in de Harz heeft gebracht. Of om laag naar het dal. Je kunt de berg ook te voet bestijgen, zoals Goethe in 1777 deed. De route die hij, nog wel in de winter, volgde heet nu dus Goetheweg. Zoals overal in richtingborden en rotsen staat ge kerfd. Stoomfanaten De Brockenbahn - die aansluit op de oudere Harzquerbahn en de Selkebahn - is meer dan een at tractie, goed voor bejaarden en (andere) stoomfanaten. Samen met de geconserveerde restanten van de ooit zo intensieve mijn bouw, de vele mooie vakwerkhui zen, geheel houten woningen en kerken houden deze puffende smalspoortreintjes het bijzondere karakter van dit Noordduitse middelgebergte in stand. Naast deze sporen van menselijke bedrijvigheid heeft de Harz ook van nature iets eigens te bieden. Binnen één reisdag (circa 550 kilo meter vanuit Nederland) vind je hier een forsbemeten heuvelland, waar de rotsformaties soms ver rassend doorheen steken of in slordige stapels bovenop staan (de 'Klippen'), met uitgestrekte bos sen en overal kabbelende beken. Al dat water is weliswaar eerst uit de hemel omlaag gekomen, maar dat gaat meestal in korte, forse stortbuien, zodat wandelen langs al die beken er niet drenzerig door wordt verstoord. Voor wandelliefhebbers is er een enorm netwerk van paden en voor de houtwinning aangelegde weg getjes. Zoveel paden, dat het soms niet meevalt de juiste route te vin den. Een kompas is bijna nood zaak tijdens tochten door de moe rassen, waar forse stukken van de Oberharz zompig mee zijn bedekt, en toegankelijk zijn gemaakt door middel van 'Knuppeldammen'. De afvloeiing van dit immense waterreservoir' door al die beekjes en riviertjes kwam in vroeger eeu wen goed van pas om, gekanali seerd en opgevangen in tientallen stuwmeren en -meertjes, alle ra deren te laten draaien voor de eer tijds intensieve mijnbouw. De winning van zilver, goud, lood en ijzererts maakte de Harz tot een van de welvarendste gebieden, waar de fraaie kerken, kastelen en ook woonhuizen van getuigen. Goslar, aan de noordrand, is een hoogtepunt, met zware middel eeuwse torens waar zich vroeger de stadspoorten bevonden en de gaaf gerestaureei'de keizerlijke Palts - het imposante paleis dat de Salische keizer Hendrik III in de elfde eeuw liet bouwen. De char me van Goslar steekt echter niet zozeer in deze monumentale ge bouwen, maar in de wirwar van straten en pleinen met ongerepte gevelrijen in vakwerkbouw. Heilzame bronnen De Harz kent nog vele heilzame bronnen en waar die ontbreken draagt elk plaatsje wel het predi kaat 'Luft-Kurort', waar de lij ders aan overdaad of overjarig heid steevast een kuur-park aantreffen, met verzorgde perken en waterpartijen, alsmede zit bankjes om de tien meter. En een muziekhoek, waar enkele schnab belende strijkers en blazers Schu berts 'Unvollendete' uitgedund te berde brengen, terwijl verderop onder de bomen een ook al over voerde eekhoorn het bordje 'Eich- hornecke' waarmaakt. En dan is er in Herzberg, in het zuiden, nog het negen eeuwen ou de gelijknamige kasteel van het Welfengeslacht met een verras sende collectie tinfigui'en. De door keizer Barbarossa op een boven het dal uitrijzende dolomietrots neergezette burcht is op zichzelf al bezienswaardig door zijn rijke vakwerkarchitectuur i'ond het binnenhof met rijkversiex'de klok- kentoi'en. In de zalen waar 'De Wereldge- schiedenis in tinfigui'en' geëta leerd staat, kijk je echt je ogen uit. Tinnen dinosaui'iëi's ter grootte van een decimeter, complete kas telen met tinnen riddex's, jonk vrouwen en voetknechten, Leo nardo da Vinci die de laatste hand legt aan de Mona Lisa, Pruisische en Franse legers, pai'aderendenop het slagveld, ook de befaamde Struwelpeter die zijn soep niet lustte - het kan niet op. En de minutieuze zox'g waarmee bij voorbeeld uniformen tot in de priegeligste details met één pen- seelhaartje op de tingietsels zijn beschilderd, is verbazingwek kend. Nico S. de Wal Informatie: Duits/Reis en informatie bureau, Trade Park Zuidoost, Hoog- oorddreef76,1101 BG Amsterdam. Guido Gezelle, scherp waar nemer als hij was, heeft al lerlei dieren en planten van het Vlaamse platteland in treffen de, direct aansprekende ge dichten gevat. Vaak waren liet dingen die bij anderen nauwe lijks belangstelling genoten. Zoals het Schrijverke. Gyrinus natans (de wetenschappelijke naam van het kevertje) staat er keurig bij in de titel van het ge dicht. O krinklende winklende toa- terding, met 't zwart kabotseken aan, wat zien ik toch geren uw kop- ke flink al schrijven op t ivaterke gaan. Het gedicht van Gezelle heeft er in ieder geval voor gezoi'gd dat er één waterkever bekend werd bij het grote pu bliek. Of dat nog zo is valt te be twijfelen. Het ke veil je met de bovengemelde naam is inmid dels door wetenschappers in zeker tien vei'schillende soor ten opgesplitst. Het oorspron- kelijk bedoelde Schi'ijveilje is al sinds 1924 niet meer in Ne derland gevonden, maar ook de afgesplitste veiwanten zijn. ze ker in Zeeland, verre van alge meen. Toch komjeschi'ijveiljes af en toe wel eens tegen, en in dat geval is het makkelijk ge noeg om ze als zodanig te hei- kennen. Ze cirkelen in grote groepen pijlsnel over het wa teroppervlak. Bij nadere' be schouwing is het opvallend dat de staalblauw glanzende ke vertjes lange voorpoten, en korte, afgeplatte midden- en achterpoten hebben. Ze zijn helemaal toegerust om hun pijlsnelle cirkelbewegingen op het wateroppervlak te maken Ogen Gij leeft en gij roert en gij loopt zoo snel, al zie 'k aan u arrem noch been; gij ivendt en gij weet uwen weg zoo wel, al zie 'k u geen ooge, geen één. Dat laatste was nou net helemaal mis ge zien van Gezelle. Schrijvertjes die over het wateroppervlak cirkelen zijn op jacht. Ze zoe ken naar insekten die in het wa ter gevallen zijn, en onder de waterspiegel naar muggenlar- ven en andere kleine waterdie ren. Om zowel boven als onder water te kunnen kijken hebben schrijvertjes een dubbel paar ogen, zodat ze tegelijkertijd onderwaterprooien en dieren aan de oppervlakte kunnen op sporen. De lange voorpoten doen dienst om de prooi vast te grijpen. Buitenbeentjes Eigenlijk zijn schrijvertjes nogal buitenbeentjes onder de waterkevers. Want de meeste soorten leven niet op, maar on der het wateroppervlak. Van daar ook dat ze bij het publiek tamelijk onbekend zijn, on danks het feit dat er in Neder land meer dan 350 verschillen de soorten leven. De meeste soorten kunnen overigens wel vliegen, en ze landen dan wel eens op een verlicht venster, of soms in groot aantal op broei- ruiten en andere spiegelende oppervlakten die ze voor water aanzien. Rovers De naam waterkevers wekt de suggestie alsof het om één min of meer homogene familie gaat. Dat is zeker niet het geval. De naam wordt eigenlijk op de zelfde manier gebruikt als 'wa tervogels', waarmee zowel gan zen en eenden als steltlopers of rallen kunnen worden bedoeld. De waterkevers behoren lot al lerlei verschillende keverfami lies, en de grens met landkevers is soms niet duidelijk te trek ken, omdat er soorten zijn waarvan de larve op het land en de volwassen kever in het water leeft, of andersom. De grootste waterkeverfamilie is die van de waterroofkevers, waarvan bij ons ruim honderd soorten te vinden zijn. De bekendste vertegenwoordi ger van de familie is de geelge- rande waterroofkever, die met zijn lengte van rond de drie centimeter tot de grootste soor ten behoort. Het is een geduch te rover, die danig huis kan houden onder de zoetwaterbe volking. Zelfs vissen, zoals ste kelbaarzen en modderkrui pers, zijn niet veilig voor hem. En argeloze schepnetvissertjes weten dat de beet ook voor mensen duchtig aankomen kan. De geelgerande water roofkever is een goede vlieger, en vaak duurt het niet lang voordat een nieuw aangelegde drinkput of tuinvijver door het beest ontdekt wordt. Door zijn afmetingen en opvallende kleurenpatroon wordt de kever ook door leken niet gauw over het hoofd gezien, en dat is meer dan je van menige andere wa terkever kunt zeggen. Chiel Jacobusse Zelfs vissen zijn niet veilig voor de geelgerande waterroofkever. illustratie Adri Karman Schoolagenda's in soorten en maten Synthetische kurk wint terrein Heimwee naar het Franse restaurantje Triumph presenteert klassieke motor Nieuwe Rover 420 Si heeft eigen stijl Helikopter meet drempels in rivieren Ontwerpen op de computer Romeinse lucht vol koper en lood Rondkijken in de Vogel kreek Puzzel Postzegels

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 31