Sterke Arafat of sterke Harnas Brazilië had Bouterse moeten berechten bij geen uitlevering PZC feiten en meningen Economie Kenia lijdt onder corruptie zaterdag 23 augustus 1947 Israël staat voor keuze tussen twee kwaden Beyers Naudé ziet taak voor kerken na W aarheidscommissie zaterdag 23 augustus 1997 door Frans van den Houdt De economie van Kenia is sinds de bevriezing van een 220 miljoen dollar grote lening door het Internatio naal Monteair Fonds (IMF), enkele weken geleden, aan een snelle val bezig. De na tionale valuta, de Keniaanse shilling, daalde binnen korte tijd 20 procent in waarde te genover de dollar. Buiten landse investeerders verlie zen hun vertrouwen. Prijzen voor brandstof, bouwmate rialen en levensmiddelen stijgen in rap tempo. Voor de buitenlanders die worden uitbetaald in dollars of andere valuta, maakt het niet zo veel uit. Maar voor miljoenen Kenianen met ui terst magere inkomens is het echter een regelrechte ramp. President Daniel Arap Moi blijft het besluit van het IMF - vanwege de weigering van Moi om de vele corruptie schandalen in zijn land seri eus aan te pakken - ondertus sen bagatelliseren. ,,Op ons totale jaarbudget is dit maar een miniem bedrag." Economen beseffen echter maar al te goed dat de turbu lentie die het IMF teweeg heeft gebracht binnen de do- npr- en zakengemeenschap, desastreus is voor Kenia's economie, die tegelijkertijd ook nog eens onder druk staat door de politieke onlus ten. Desondanks zijn Kenia nen en Westerse waarnemers, van mening dat het IMF-be- sluit eigenlijk veel te laat komt en de geldkraan al veel eerder dichtgedraaid had moeten worden. „Kenia speelt steeds een spel met de internationale donoren", verklaart een Westerse za kenman. Telkens als de hulp gekort of ingehouden dreigt te worden, wil Kenia iets aan de condities voor hervatting van die hulp te doen. Maar zodra het geld binnen stroomt, trekken ze zich ner gens meer iets van aan en de corruptie gaat weer verder. Kleine kliek De totale Westerse financiële hulp aan Kenia is de afgelo pen j aren weliswaar flink ge daald, maar in 1995 kon het land toch nog altijd rekenen op ruim 750 miljoen dollar. Geld dat bleef binnenstro men ondanks een aantal om vangrijke financiële schan dalen waarmee de afgelopen paar jaar zeker 400 miljoen dollar gemoeid was. Ontwik kelingsgeld dat ten goede diende te komen aan 28 mil joen armlastige Kenianen, maar in plaats daarvan een kleine kliek nóg vermogen der maakte. De schuldigen zijn in veel ge vallen bekend maar het Moi - regime weigert ze strafrech telijk aan te pakken. Top ambtenaren, ministers, de vice-president, zakenlieden uit Moi's familie en anderen gaan gewoon door met hun praktijken. Toen de staat on langs de zogenaamde Gol- denberg-affaire (waarmee honderden miljoenen aan ex portsubsidies zijn gemoeid voor producten die nooit be staan hebben, laat staan ge ëxporteerd) seponeerde, was voor het IMF de maat vol. Het financiële instituut stelt nu een aantal eisen aan 'goed bestuur, alvorens de hulp hervat kan worden. Wereldbank „De Kenianen zijn nu aan zet", stelt een Westerse diplo maat. „Het IMF is bereid met Nairobi om de tafel te zitten, maar Kenia heeft nog geen enkele serieuze poging daar toe ondernomen." Ook niet duidelijk is hoe de andere donoren zullen reage ren. De Wereldbank heeft al laten doorschemeren ook haar leningen tegen het licht te willen houden, terwijl Westerse naties nog niet di rect, maar zeker op termijn, zich daar mogelijk achter zullen scharen. „Het is dui delijk dat geen enkele donor corruptie wil steunen. De vraag is alleen wat voor con sequenties je moet verbinden aan gevallen van corruptie. Zet je alle hulp stop en laat je Kenia helemaal aan haar lot over, dan is de kans groot dat het slechtrmet het land af loopt. Maar niemand is er mee gebaat dat Kenia de kant van Zaïre of Somalië opgaat. Het is daarom beter om zo veel mogelijk druk uit te oefenen op de Keniaanse regering en hen te blijven motiveren iets aan de cor ruptie te doen." GPD Noodverblijven Door hen die waarlijk niet houden van praatjes, wordt openlijk gesproken over een breuk in het kabinet-Beel. Het gróte wachten is op onder zoeksresultaten die zouden kunnen berokkenen dat er. een diepgaand verschil van me ning ontstaat tussen de PvdA en de Katholieken omtrent het verdere optreden in Indonesië. Egypte In Caïro en Alexandrië hebben zich anti-Britse demonstraties voorgedaan, waarbij veertig personen gewond raakten. De demonstranten begonnen na de middag-samenkomst in de Moskee. De politie te Caïro opende het vuur. Brug De minister van Verkeer en. Waterstaat heeft een onder houd gehad met twee leden,! van Gedeputeerde staten en de f Commissaris der Koningin.' Plet ging over het tot stand brengen van een brug over de zandkreek tussen Noord-en I Zuid-Beveland. Het bleek dat de minister niet. afwijzend I staat tegenover de plannen, J Everzwijn Reeds gedurende enkele we- ken doen hardnekkige geruch ten de ronde, als zou er zich in I de omgeving van Haamstede een wild zwijn ophouden. Wat er van waar is, is ons nog niet duidelijk. Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur. in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000 Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg, Tel. (0118)681000 Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. (0145) 694457. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111) 415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Middelburg van 08.00 tot 16.30 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20,00 tot 22.00 uur: Tel. (0118)484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 92,85, franco per post 122,00; per maand 34,00 per jaar 356,50, franco per post 471,50 bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw) Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 180 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,-; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7,- meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet', btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. 1 Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV door Kees Elenbaas Wat gebeurt er als de Waarkeidscommissie in Zuid-Afrika eind dit jaar ophoudt met haar werk? Wat gebeurt er met het grote trau ma, met de slachtoffers en niet te vergeten met de over treders? De kerken zijn de enigen die de zware taak kunnen overnemen om deze mensen bij te staan. Voor Beyers Naudé, de be jaarde emeritus-predikant van de Verenigende Gerefor meerde Kerk, is er geen twij fel mogelijk. De Zuid-Afri kaanse kerken hebben jammerlijk gefaald tijdens de jaren van de apartheid, maar ze hebben nu een unie ke gelegenheid om bij te dra gen aan de verzoening. Enkele maanden geleden stelde dominee Naudé samen met enkele geestverwanten een open brief op aan de pre dikanten van alle kerken in Zuid-Afrika. In de blief wordt gevraagd om in het openbaar een schuldbelijde nis af te leggen voor hun me deplichtigheid aan onrecht, onderdrukking en geweld tijdens de apartheid. Dominee Naudé geeft toe dat het een diepe en moeilijke knieval is waarmee veel pre dikanten worstelen. „Maar wij moeten in het openbaar belijden dat we mede schul dig zijn aan wat er in Zuid- Afrika gebeurd is. Ik ben er ook van overtuigd dat de schuld van de kerken groter is dan die van enige andere instantie. Wij hadden het ge weten van het land moeten zijn, en daarin hebben we ge faald. De wandaden tegen mensen en de vernietiging van hun menswaardigheid kon daarom te lang onge stoord doorgaan." In zijn kantoor van het Eucu- menisch Advies Bureau laat Beyers Naudé een lijst zien van 420 predikanten die in middels op persoonlijke titel de open brief hebben onder tekend. De lijst wordt bin nenkort naar de Waarheids commissie gestuurd die een speciale hoorzitting over de rol van de kerken tijdens de apartheid zal organiseren. Dominee Naudé is vooral op getogen over het f ei t dat er op de lijst 91 handtekeningen staan van predikanten van de Nederduits Gereformeer de kerk. Het is voor hem het bewijs dat er toch bij een deel van deze conservatieve kerk de behoefte bestaat om af te rekenen met het verleden. De NG-kerk was meer dan veertig jaar de belangrijkste godsdienstige steunpilaar van het blanke apartheids- bewind. Het was de enige kerk in Zuid-Afrika die tij dens de Tweede Wereldoor log een aantal passages uit de bijbel gebruikte om de apart heid te rechtvaardigen. Bo vendien oefende de NG-kerk druk uit op voormalige rege ringen van de Nationale Par tij om racistische wetgeving in te voeren, zoals het verbod op gemengde huwelijken. Tijdens de jaarvergadering van de Wereldbond van Ge reformeerde Kerken in 1982 in Ottawa werd de Neder duits Gereformeerde kerk uit de bond gezet wegens haar rechtvaardiging van de apartheid. De Wereldbond is van 13 tot 20 augustus bijeen in Hongarije en daar zal wor den besloten of de Zuid-Afri kaanse NG-kerk opnieuw kan worden toegelaten. De kerkleiding heeft er in ieder geval alles aan gedaan om dat mogelijk te maken. Vori ge week bracht ze een boekje uit onder de titel Reis met Apartheid waarin spijt wordt betuigd over het standpunt van de kerk in de afgelopen jaren en de steun aan de apartheid als een ver gissing wordt bestempeld. De Verenigende Gerefor meerde Kerk vindt het nog te vroeg om de NG-kerk weer toe te laten tot de Wereld bond en ook Beyers Naudé is niet opgetogen over de schulderkenning van de NG- kerk. Hij wijst erop dat de NG-kerk als enige kerk in Zuid-Afrika nog steeds niet de zogenaamde Belhar Belij denis van 1986 heeft onder tekend waarin de verdedi ging van apartheid op morele en theologische gronden wordt afgewezen. Bovendien wil de leiding van de NG-kerk uit angst voor haar conservatieve achter ban niet voor de Waarheids commissie verschijnen. „Als ze volharden in hun stand punt zie ik weinig toekomst voor deze kerk in Zuid-Afri ka", zegt Beyers Naudé, ANP Minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken ontkende vrijdagochtend op Schiphol bij zijn terugkeer uit Brazilië met klem dat hij door het besluit om de arrestatie vanDesi Bouterse tegen te houden de rechtsgang in deze zaak heeft geblokkeerd. foto Cor Mulder/AN P door Peter de Knegt Brazilië had ex-legerleider Desi Bouterse zelf moeten berechten als het land uitleve ring aan Nederland had gewei gerd. Dat volgt uit het Verdrag van de Verenigde Naties inzake verdovende middelen dat in 1988 door meer dan 150 landen, waaronder Brazilië, is onderte kend. Volgens hoge functionarissen binnen de rechterlijke macht komt daarmee het argument van minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken om de ar restatie van Bouterse te verhin deren in een merkwaardig dag licht te staan. De basisregel van het verdrag uit 1988 is dat als een land weigert uit te leveren, het land zelf de vervolging in moet stellen. Nederland zou in het geval van Bouterse de be wijslast tegen hem hebben moe ten overdragen aan de Brazili aanse autoriteiten. Het Openbaar Ministerie wei gert gezien het politieke karak ter van de affaire elk commen taar op de gevolgen die het VN- verdrag voor de vervolging van Bouterse zou hebben gehad. Bemoeienis De bemoeienis van minister Van Mierlo en premier Kok is vol gens diverse rechters sowieso zeer uitzonderlijk. Vroeger von den uitleveringsverzoeken bij na altijd plaats via de diploma tieke weg, maar de laatste jaren zijn dergelijke verzoeken vervangen door een véelal rechtstreeks contact tussen de justitiële autoriteiten van de be treffende landen. In praktijk kan deze kortere weg maanden schelen. Op het ministerie van Justitie erkent een hoge medewerker dat het Openbaar Ministerie 'normaal gesproken' geheel los van Buitenlandse Zaken ope- reert. „De beslissing is een juri dische beslissing en staat los van de politiek. Als het ministe rie van Buitenlandse Zaken al in zo'n aanhoudingsverzoek wordt gekend, dan zijn dat de partement en z'n medewerkers op de ambassade slechts een verlengstuk van justitie," aldus de medewerker die anoniem wil blijven. Dat in het geval van Bouterse de verantwoordelijk minister van Justitie Sorgdrager door het Openbaar Ministerie is inge licht, is verdedigbaar gezien het politiek gevoeüge karakter van de zaak. „Bouterse is nu een maal niet een gewone boef." Status Het argument van Van Mierlo dat het onzeker was of de aan houding van Bouterse zou sla gen wordt door kenners van het internationaal strafrecht en een hooggeplaatste rechter verwor pen. „Bij geen enkel verzoek om arrestatie weet je heel zeker of de aanhouding lukt. Als dat de eis wordt, dan kunnen we beter helemaal ophouden." Vanwege de politieke implicaties wil geen van de zegslieden met naam in de krant. Ook de diplomatieke status en de functie van Adviseur van Staat kon Bouterse geen garan tie geven vrijuit te gaan tijdens zijn reis naar Brazilië. De func tie van adviseur is een puur Su rinaamse aangelegenheid, ter wijl de mogelijke diplomatieke status van een persoon alleen garanties geeft als iemand op diplomatieke missie is. Verbazing Binnen de rechterlijke macht heerst verbazing dat de Neder landse overheid niet veel eerder een internationaal arrestatie bevel heeft doen uitgaan. „Er liggen zware aantijgingen tegen hem, Bouterse wordt in Surina me steeds machtiger en het hele land drijft op drugs. De arresta tie had al jaren eerder gevraagd moeten worden, aldus een rech ter die wekelijks te maken heeft met Surinaamse drugskoeriers die op Schiphol zijn opgepakt. „Er zitten er al meer dan hon derd in Nederlandse gevange nissen Nadat er onlangs een be richt in de media kwam dat de vluchten strenger zouden wor den gecontroleerd op drugs smokkel, kende de eerstvolgen de vlucht veertig annuleringen. Suriname gaat op deze manier kapot." GPD door Ad Bloemendaal Kort na de bomaanslag van vorige maand in Jeruzalem verscheen het hoofd van de Isra ëlische veiligheidsdienst Shin Beth, Ami Ayalon, in een zitting van de Knesset-Commissie voor Buitenlandse Zaken en Defen sie. Aan het eind van zijn betoog stelde hij een vraag die enig tu mult veroorzaakte. „Wat wil de Israëlische rege ring? Een sterke of een zwakke Ai-af at?" De vraag stellen was hem beantwoorden. Benny Be gin van de Likoed spuwde vuur. Ayalon ging zijn boekje te bui ten, zei hij, omdat hij probeerde de regering een politieke lijn voor te schrijven. Maar zijn woede maakte de vraag van het hoofd van de Shin Beth niet minder relevant. Als het gaat om de positie van Jasser Arafat, dan voert de regering van premier Benjamin Ne tanyahu een tweeslachtig be leid. Aan de ene kant wil ze dat de Palestijnse president hard optreedt tegen radicale islami tische groepen. Maar aan de an dere kant doet ze er alles aan Arafats positie zo te verzwak ken dat hij daartoe met de beste wil van de wereld niet in staat is. Gegeven zijn ideologische ach tergrond en die van zijn coalitie-, partners, kan Netanyahu het niet opbrengen dezelfde pro- Arafat keuze te maken als des tijds Jitschak Rabin en Shimon Peres. Rabin koesterde even weinig sympathie voor de Pa lestijnse leider als de huidige premier, maar hij besefte dat hij de man met wie hij op het gazon van het Witte Huis een principe overeenkomst had getekend moest steunen. Wederzijds En tot op zekere hoogte was die steun wederzijds. Na de bom aanslagen in het voorjaar van 1996 - Shimon Peres was inmid dels premier - toonde Arafat weinig genade met de Harnas en de Islamitische Jihad. Het Pa lestijnse ministerie van Gods dienstzaken nam alleen al in de Gazastrook 450 Hamas-mos- keeën over. Een aantal islamiti sche liefdadigheidsinstellingen moest sluiten. De Islamitische Universiteit van Gaza en andere instituten werden onderstebo ven gekeerd in een speurtocht naar illegale wapendepots. De politie verhoorde meer dan tweeduizend moslims en een aanzienlijk aantal van hen werd gevangen gezet, in de meeste ge vallen zonder vorm van proces. Het was een tijd waarin het Os lo-proces, ondanks de vele te genslagen, nog perspectief bood. Een groot deel van de Ga zastrook was onder Palestijns bestuur en voor steeds meer ste den op de Westelijke Jordaanoe- ver gold hetzelfde. De Palestijn se bevolking had het idee dat er aan de Palestijnse staat werd gewerkt en een paar maanden eerder was Arafat met overwel digende meerderheid tot presi dent van de Palestijnse Autori teit gekozen. De meeste Palestijnen zagen de aanslagen als .een bedreiging van dat proces en daarom steun den ze de maatregelen tegen de Harnas. Sinds het aantreden van Ne tanyahu is het Oslo-proces een zachte dood gestorven en met Arafats regering gaat het wei nig beter. Een paar dagen voor de aanslag in Jeruzalem boden vrijwel alle ministers aan af te treden als de president dat noodzakelijk achtte. Onthullin gen over corruptie en wanbe heer binnen de Palestijnse Au toriteit hadden hun aanblijven onmogelijk gemaakt. Arafats persoonlijke populariteit was sinds zijn terugkeer uit Tunesië nog nooit zo laag geweest. Bloeitijd De Harnas daarentegen maakt een bloeitijd door. Net als in Egypte hebben de moslims zich onder de bevolking van de Pa lestijnse gebieden een reputatie opgebouwd op het gebied van liefdadigheid, onderwijs en ge zondheidszorg. En hun leiders staan bekend als onomkoop baar, niet onbelangrijk in de huidige toestand. In de Gazastrook maakt nu naar schatting één van de drie Pales tijnse gezinnen gebruik van de diensten van de Harnas. Tegen die achtergrond is de Israëlische eis dat Arafat 'de infrastructuur van de Harnas en andere ter reurorganisaties' moet ontman telen, gespeend van iedere wer kelijkheidszin. De terreuractie in Jeruzalem - de daders zijn nog steeds onbe kend - vormde geen aanslag op de ene op de andere dag de te ruggave van belastinggeld aan de Palestijnen, veertig procent van hun begroting, stopzetten. Als de Europese Unie en andere sponsors niet met leningen over de brug komen, dan zitten tien duizenden politiemensen en ambtenaren binnenkort op zwart zaad. Palestijnse arbei ders die in Israël werken, mer ken voor de zoveelste maal dat zij een guns t genieten, die Israël naar believen kan intrekken. Dialoog Israël maakt zich kwaad over de 'nationale dialoog' die Arafat is begonnen met de Harnas en an dere anti-Oslo groepen in de Palestijnse samenleving. Die dialoog stelt in praktische zin weinig voor. Het is vooral een gebaar, dat Arafat steeds maakt als hij zich in het nauw voelt ge dreven. Israëlische regeringswoord voerders wijzen erop dat de Ha rnas en de Islamitische Jihad in laatste instantie ook een bedrei ging vormen voor de Palestijnse Autoriteit. Dat is een waarheid als een koe. Maar waarom draait Israël dan de strop om Arafats nek opnieuw vaster aan? Het laat zich makkelijk voorspellen dat door het gebrek aan inkomsten in de Gazastrook en in de Palesti j nse steden op de Westelijke Jordaanoever het aantal klanten van de liefdadig heidsinstituten van de Harnas alleen maar drastisch zal toene men. Teiwijl de Palestijnse Autoriteit steeds minder geld te besteden heeft - niet alleen door wanbe heer en de Israëlische boycot maar ook omdat de Westerse do noren het laten afweten - staan de geldschieters voor organisa ties als de Hamas in de rij Als premier Netanyahu ernst wil maken met het vredespro ces, dan zal hij een duidelijke keuze moeten maken ten gunste van de enige gesprekspartner aan Palestijnse kant. Dat is Ara fat, hoe vervelend hij dat ook mag vinden. Als hij de Palestijn se leider blijft vernederen, dan versterkt hij de Harnas, de Isla mitische Jihad en al die andere groepen die niets van een com promis willen weten. Dat is wat Ami Ayalon met zijn retorische vraag de Knesset-Commissie probeerde te vertellen. GPD het vredesproces, want onder handeld werd er al lang niet meer. En de Israëlische straf maatregelen maakten de Pales tijnen alleenmaar duidelijk hoe zwak hun leiderschap is en hoe weinig het zelfbestuur in de praktijk voorstelt. Ondanks alle akkoorden kon Netanyahu van Jasser Arafat is vrijdag verzonken in gebed. foto Abbas Moumani/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 2