Landhervorming in Rietfontein is harde leerschool Bouterse wil van Suriname marionetten-theater maken I Drugshandel van i een legerleider reportage 29 Het is een van die menselijke drama's, waar Zuid-Afrika onder gebukt gaat. Strijdfontein maakt deel uit van de landhervormingsprojecten die overal, maar vooral in de provincie Mmapuma- langa zijn opgezet met de bedoeling landloze zwarte boeren aan grond te hel pen. Iedere landloze familie kan een sub sidie van 15.000 rand (zo'n 7.000 gulden) krijgen om land te kopen. Als gemeen schappen dat geld bij elkaar leggen, zo als in Rietfontein is gebeurd, is het totale bedrag aan subsidie groot genoeg om een bestaande boerderij te kopen. De inwoners van Rietfontein zijn alle maal ooit tijdens de Apartheid van hun grond en huizen verdreven en gedumpt op een hooggelegen vlakte. Ondanks zijn naam heeft het leven in Rietfontein wei nig met water te maken, noch met riet. De verzameling dorpen met in het totaal zo'n 15.000 inwoners heeft geen enkele natuurlijke waterbron. De vrouwen moeten dagelijks vele kilometers lopen zaterdag 23 augustus 1997 Het zogenaamde Copa-team van de politie Haaglanden begon in 1992 met een onderzoek naar drugshandel door Desi Bouterse. Aanleiding waren inlichtingen dat Bouterse een akkoord had gesloten met een Colombiaanse cocaïnekartel. In de jaren daarvoor waren er vele malen beschuldigingen aan het adres van Bouterse gedaan. foto Reuter hijzelf als zijn companen, zeer rijk zijn ge worden. Waar al dat geld vandaan is ge komen is onbekend. Als we de betrokke nen zelf mogen geloven, zijn ze 's werelds beste zakenlieden, precies zoals al die an dere nieuwe rijken, die prachtige villa's met luxe zwembaden laten bouwen in de villawijk Leonsberg. In de binnenstad van Paramaribo zijn ze herkenbaar aan hun kostbare jeeps met vierwiel-aandrij- ving of cabriolets (favoriete kleur is rood) waaruit rap-muziek schalt. „Men spreekt al een tijdje over een narco- economie in Suriname", meent Andre Haakmat, voormalig vice-president on der Bouterse en tegenwoordig advocaat te Amsterdam. Twee jaar geleden zei hij al: „De drugshandel is in Suriname verdeeld over alle partijen. Het is zo'n wijd ver breid verschijnsel, er zijn zo veel mensen bij betrokken, dat het politiek onmogelijk is mensen uit te leveren, zonder de stabili teit van het land in gevaar te brengen." „Jaren geleden boden de Amerikanen aan om samen met Nederland in Suriname in te grijpen, maar toen voelde Den Haag daar niets voor. Nu lijkt het te laat, te veel mensen zijn er bij betrokken", beaamt Wilfred Lionarons, een gerespecteerd journalist en voormalig kranten-eige naar, die in december 1982 de dans ont sprong omdat hij toevallig in de Verenigde Staten verbleef. Drie keer kwamen solda ten naar zijn huis om hem op te halen, drie keer vergeefs. Wel ging de drukkerij van zijn krant in vlammen op. Sindsdien woont Lionarons in Nederland en schrijft hij voorde weekkrant Suriname. „Vele villa's in Leonsberg zijn gebouwd met drugsgeld", zegt Lionarons. „Het grootste deel van de financiële top is be trokken bij smeerlapperijen. Meer kan ik er niet over zeggen." Dirk Meilema De boerderij Strijdfontein is in droeve staat. Het gras schiet hoog op tussen de plantages met navelsinaasappels, een groot deel van de bomen heeft kale tak ken, de vruchten zelf ogen schriel, met bruine plekken op de schil. „Droogte en te wei nig insecticiden", meent Abraham Shabangu, de man die ons rondleidt. Maar twintig kilometer verderop, in Rietfontein, heeft onderwijzer T.K. Mogane een andere ver klaring: „Onkunde. Shabangu is een voormalige politieman. Wat weet die van boe ren?" Een waterdam op de boerderij Strijdfonl in. foto Runa Hellinga naar een boorgat om hun families van drinkwater te voorzien. Water om de vel den rond het dorp te bevloeien is er al he lemaal niet. Natuurlijke bron Water was dan ook de oorspronkelijke aanleiding om de boerderijen te kopen. Shabangu, een oud-politieman uit So- weto, was degene die op het idee kwam om twee naburige boerderijen, het 1.000 hectare grote Strijdfontein en het haast 3000 hectare grote Ohrigstad te kopen. Beide boerderijen beschikken over een rijkvloeiende natuurlijke bron, die de waterproblemen van Rietfontein ten minste ten dele kan oplossen. Hij vond zo'n 560 families, al met al naar schattingzo'n 5.000 mensen, pakweg een derde van de Rietfontein-gemeenschap, bereid mee te doen. Ze verenigden zich in de Rietfontein Daklozen Vereniging, en zijn sinds een jaar formeel eigenaar van Strijdfontein en Ohrigstad. •school voor beleidsmakers dat goede be doelingen alleen niet voldoende zijn. De gemiddelde inwoner van Rietfontein, en van de meeste zwarte dorpen in Zuid- Afrika, weet hoe je mais, kool en tomaten moet planten op een klein veldje achter je huis en hoe je koeien moet hoeden. Maar van commerciële landbouw heeft hij geen flauw benul. En zelfs als hij er benul van heeft, dan wordt het hem niet makkelijk gemaakt een succesvol bedrijf op te zetten. Het heeft de beleidsmakers bijvoorbeeld een tijd gekost om zich te realiseren dat een boer met een grote lap grond alleen niet zover komt, dat hij ook machines nodig heeft, en zaad en mest. En daarvoor is geld nodig, geld dat commerciële banken niet of nauwelijks bereid zijn te verstrek ken aan zwarte boeren. Zo zou de voormalige legerleider betrokken zijn bij een partij van 273 kilo cocaïne, die in 1991 op het vliegveld van Brussel in beslag werd genomen. Het openbaar minister maakte in 1995 bekend dat Bouterse wordt verdacht van betrokkenheid bij vier drugstranporten en het wit wassen van drugsgeld. Inmiddels zouden er twaalf verklaringen tegen hem zijn. Bouterse zou betrokken zijn geweest bij een transport van 219 kilo cocaïne, die in de Rotter damse haven in beslag werd geno men, evenals bij een partij van 410 kilo, die in 1992 in Amsterdam werd achterhaald. Ook zijn er sterke aan wijzingen voor het witwassen van tientallen miljoen guldens via een bank in Brazilië. Tijdens het geruchtmakende proces wegens cocaïnesmokkel tegen Ko- bus de Zigeuner, die in 1995 tot twaalf jaar werd veroordeeld, viel de naam Bouterse regelmatig. Kroon getuige Stewart legde een belasten de verklaring af tegen de Surinaam se legertop. Kort daarna werd hij vermoord. Bouterse tijdens een persconferentie foto Willem Middelkoop NDP-leider Desi Bouterse krijgt een krans omgehangen tijdens de verkiezingscampagne van zijn partij in mei 1996. Nederland wil de Surinaamse 'adviseur van staat' Desi Bouterse wegens drugshandel arresteren. Intussen verbouwt Bouterse Suriname tot een onneembare burcht. Overal zitten vriendjes om de aanval af te slaan. Diep in de Surinaamse jungle gaat het beter dan ooit met de goudwinning. Althans dat wordt gezegd in de straten van Paramaribo. Niemand weet het zeker, want niemand kan het controleren. Suri name ten voeten uit. Geruchten, ver dachtmakingen, sterke verhalen, ze zijn er in overvloed, maar als we om 'bewijzen' vragen, kijkt men de andere kant op. „De DEA (Amerikaanse narcoticadienst) be reidt een ontvoering van Bouterse voor. Ze willen hem in de VS berechten. Ik weet het zeker", verzekert telefoniste Peggy ons. Haar bron blijkt een neef bij de ver keerspolitie in Nederland. Sinds justitie in Den Haag vorige week via Interpol een internationaal arresta tiebevel heeft verspreid met het verzoek om sterke man Bouterse wegens drugs handel aan Den Haag uit te leveren, is 'Bouta' in de straten van Paramaribo een geliefd gespreksthema. Zoals veel bewo ners van landen met een dictatoriaal tint je zijn Surinamers er weer aan gewend ge raakt hun informatie op straat te halen. De officiële media worden door de toege nomen censuur minder serieus genomen. Achterhouden De regering werkt de vele geruchten in de hand, door allerlei informatie achter te houden, die openbaar behoort te zijn. Neem nu de goudwinning door een Brazi liaanse maatschappij in het binnenland. Er zijn inderdaad sterke aanwijzingen dat er meer goud wordt gevonden dan ooit, maar cijfers over de omvang van de ze staatsinkomsten worden sinds 1 janua ri van dit jaar door de president achterge houden. Er is grote ruzie over uitgebroken tussen president Wij denbosch en de integere voorzitter van de Surinaamse rekenka mer Hans Prade. Prade: „Er is sprake van een ernstige cri sis in dit land. De president heeft gewoon de grondwet buiten werking gesteld en de meerderheid in het parlement heeft zich daar bij neergelegd. De regering heeft nu vrij spel, al het geld vloeit nu zonder con trole direct naar de president en we weten niet waar het blijft. De president kan hiervoor strafrechtelijk worden vervolgd, zodra het parlement daarmee zou instem men." Prade benadrukt telkens dat de Rekenka mer onafhankelijk moet zijn, omdat zij er nu eenmaal is om de regering te controle ren. Wijdenbosch heeft daar de grootste moeite mee. Prade krijgt eenvoudig geen cijfers meer, zodat hij ook niets kan con troleren. Zo verschijnen er onder de nieu we president van de Centrale Bank Henk Goedschalk geen weekstaten meer. Goedschalk is een vriend van Bouterse met een besmet verleden. Ook hij wordt van drugshandel verdacht. In 1993 werd hij ontslagen als directeur van de Suri naamse Centrale Bank omdat hij werd verdacht een miljoen gulden aan steek penningen te hebben aangenomen. Goed schalk is onlangs door Wijdenbosch op nieuw benoemd tot president van de Centrale Bank. Wijdenbosch wilde Prade ontslaan, maar tot nu toe weigert de voorzitter van de re kenkamer om op te stappen omdat hij niet door de regering, maar door het hof van justitie is benoemd. Prades heengaan lijkt echter een kwestie tijd. Bouterse en Wij denbosch zijn druk bezig Suriname tot een 'marionetten-theater' om te bouwen waarbij zijzelf uiteraard aan de touwtjes trekken. De benoeming van de omstreden Goedschalk tot president van de Centrale Bank is daar slechts één voorbeeld van. Bouterse mag zichzelf inmiddels 'advi seur van staat' noemen. Dat geeft hem een diplomatieke status en maakt het minder eenvoudig hem te arresteren. Leger Het leger wordt nu weer officieel aange voerd door stafchef Etienne Boereveen, al vele jaren een intieme vriend van Bouter se. Boereveen zat van 1986 tot 1991 in een Amerikaanse gevangenis wegens drugs handel, iets waarvan hij nu opnieuw dooi de Nederlandse justitie wordt verdacht. Wijdenbosch en Bouterse willen dat hun goede vriend Frank Leeflang de hoogste baas bij justitie wordt, hij moet de nieuwe Procureur Generaal worden. Een pro bleem vormt echter, dat Leeflang in het verleden is verdacht van fraude. Het Hof van Justitie wijst hem daarom af, maar daar neemt het duo Bouterse/Wijden- bosch geen genoegen mee. Inmiddels is minister van financiën Atta Mungra druk bezig de Surinaamse zaken wereld naar zijn hand te zetten. Deze voormalige directeur van de Surinaamse Luchtvaart Maatschappij, is in het verle den door de Nederlandse justitie verdacht van het aannemen van steekpenningen en van drugshandel. Zijn zaak werd gesepo neerd. Mungra is inmiddels steenrijk en staat te boek als een belangrijke rijsthan- delaar en is uiteraard bevriend met Bou terse. Sinds hij als minister aantrad heeft hij vrijwel alle Raden van Commissaris sen van bedrijven waar de staat een meer derheid bezit, vervangen door trouwe volgelingen. De bedoelingen van Bouterse/Wij den bosch lijken duidelijk. Zorg er voor dat niemand kan ingrijpen als de staatskas wordt geplunderd en dat justitie geen be langstelling heeft voor dubieuze praktij ken in de politieke en zakelijke top van het land. Natuurlijk moet dat niet aan de grote klok worden gehangen, dus is ook de pers meer aan banden gelegd. Ongedaan Oud president Venetiaan, die vorig jaar het veld moest ruimen voor Wijdenbosch, ziet intussen met lede ogen aan, dat alles dat hij voorzichtig heeft opgebouwd, zo als een redelijk stabiele munt, meer pers vrijheid en meer openbare controle, in sneltrein tempo ongedaan wordt ge maakt. De oud-president gelooft niet dat Bouter se is veranderd sinds hij in 1980 de macht greep en in 1982 zijn voornaamste oppo santen liet vermoordden. Met name Bou- terses aanhang zegt dat Nederland niet voortdurend oude koeien uit de sloot moet halen en telkens over de decembermoor den en drugshandel moet beginnen. „Bouterse wekt niet de indruk zijn stre ken te hebben verleerd. Er doolt een Kunu (Kwade Geest) rond in de Surinaamse po litiek. Die Kunu is in 1980 gebracht en heeft het land nooit verlaten", zegt Vene tiaan in de Weekkrant Suriname over de, 'nieuwe Bouterse'. Het enige verschil met zeventien jaar ge leden, toen de voormalig sergeant/sport- instructeur de macht greep, is dat zowel Abraham Sjjabungu op de terreinen van de boerderijen Strijdfontein en Ohrigstad Niemand betwist de doorslaggevende rol die Shabangu heeft gespeeld bij de totstandkoming van het project. Helaas begonnen de zaken na aankoop van de boerderijen uit de hand te lopen. Sha bangu is een uiterst autoritair man, die gasten graag wijst op het ingelijste ge dicht aan de muur met de titel 'Aan mijn kinderen', waarvan de inhoud kort sa mengevat luidt: ik ben de baas in huis, en zolang je hier woont, dien je te doen wat ik je zeg. Datzelfde autoritaire optreden legt de oud-politieman aan de dag ten aanzien van de boerderijen. Wie niet beter weet, zou denken dat Shabangu de eigenaar van Strijdfontein en Ohrigstad is. Tij dens de rondleiding over het noodlijden de bedrijf praat hij constant over 'mijn' boerderij, 'mijn' sinaasappelplantage en het wild dat 's avonds in 'mijn' tuin komt en aan de planten knabbelt. Van de pak weg 5.000 mede-landbezitters is bij onze aankomst op Strijdfontein dan ook wei nig te merken. We zien een paar vrouwen praten in de tuin van een van de twee ou de boerenhuizen op het terrein. Bij een schuur staan een paar mannen naast een tractor en lijken ook al geen dringendere bezigheden dan een gesprek te hebben. Hoewel het oogsttijd is, is er geen mens te bekennen tussen de sinaasappelbomen. De twee boerderijen samen hebben, zo vertelt Shabangu, twintig mensen in dienst, die tien rand (iets meer dan vier gulden) per dag verdienen, zo'n vijf rand minder dan ze bij een blanke boer zou den hebben gekregen. Voor de rest heb ben de Rietfonteiners tot nu toe weinig profijt gehad van de aanschaf van de boerderijen. Zelfs het water, de oor foto Runa Hellinga spronkelijke reden tot de aanschaf, heeft de gemeenschap op zijn dorre hoogvlak te nog niet bereikt. Weinig succes Rietfontein is bepaald geen uitzonde ring. Alle goede bedoelingen ten spijt loopt de landhervorming in Zuid-Afrika niet zo vlot als de beleidsmakers het graag zouden zien. In Mmapumalanga alleen zijn er, naast zo'n honderdvijftig kleinere projecten, twaalf projecten waar grotere gemeenschappen een be staand, commercieel landbouwbedrijf hebben overgenomen. Welgeteld een project is tot nu toe echt een commercieel succes. En dat komt, omdat er een voor malige blanke boer met kennis van za ken is aangetrokken als bedrijfsmana- ger. De landhervorming is een harde leer- Miniveldjes Aanvankelijk waren de subsidies van het ministerie van landbouw alleen bedoeld voor de aankoop van grond. Later werd het ook mogelijk machines te kopen, en pa* sinds kort is de aankoop van vee of planten met behulp van de subsidie mo gelijk. Inmiddels is de ene boerderij van een winstgevende onderneming omgezet in tal van miniveldjes die net voldoende op leveren voor een familie om van te leven, terwijl de andere overschakelde van de lucratieve aanplant van peultjes en mi ni-maïskolven voor de export naar de veel minder interessante aanplant van kool voor de lokale markt. En dat is nog maar een deel van het probleem. Waarde ambtenaren al helemaal geen rekening mee hebben gehouden, was dat praten over grondeigendom haast onvermijde lijk leidt tot de meest troebele dorpspoli tiek. Neem Shabangu. Met zijn langjarige staat van dienst bij de Zuid-Afrikaanse politie is hij een onwaarschijnlijk lei dersfiguur in een zwarte gemeenschap. Bij de aan het ANC gelieerde Civic Orga nisation in Rietfontein ligt hij bepaald niet goed, niet alleen vanwege zijn auto ritaire optreden, maar vooral vanwege zijn verleden. Dat hij het voortouw voor het project heeft genomen, betekende automatisch een splitsing in de dorpsge meenschap. Runa Hellinga

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 29