Vroeger moest ik alleen het mooie poppetje zijn Ons pap stinkt niet meer naar varkens PZC Mariska Veres, Shocking Blue reportage zaterdag 23 augustus 1997 27 Mariska Veres (opnieuw Shocking Blue) wordt 50 jaar. De tijd gaat snel. Dertig jaar jaar geleden had ik Mariska - verpakt in leer, met dat prachtige Hongaars-Franse gezicht - nog in postervorm boven m'n bureau hangen. Nu sprak ik met een levenswijze vrouw, die a la Brigitte Bardot opkomt voor de belangen der dieren. Ze heeft een favoriet: Pistolen Paultje. Laatst werd er op televisie een ge filmd pox-tret van die man uitgezonden en toen hoorde ik hem zeggen: als ik word ge tipt over een vent die dieren mishandelt, bel ik een paar vrienden en dan krijgt hij bezoek. Ik dacht: eindelijk iemand die het recht in eigen handen neemt. Ik kon die man wel omarmen. Als ik op de rijksweg in de verte een vee auto zie met varkens die him dood tege moet rijden, dan draait m'n maag om. Ik kan daar absoluut niet tegen. Als ze op het journaal voor de driehonderdste keer die beelden laten zien van die beesten die met een grijper een destx-uctiewagen ingesme ten worden, dan zou ik voor één dag wel nieuwslezer willen zijn en pi-ecies zeggen hoe ik erover denk. Janken Ik ga heel ver in die dingen. Een paar maanden tex-ug waren we met Shocking Blue op een festival in Freiburg, Duits land. Vlak voor het optreden zie ik een verwaarloosd mager katje, dat sterft van de honger. Ik zeg tegen André, m'n vriend: die nemen we mee. Op zo'n moment gaan er bij mij een paar knoppen om en dan heb ik ze niet meer op een rijtje. Ik zag dat beest en moest ook gelijk janken. Even la ter stond ik met zo'n x'ooie neus op het to neel, wat geen gezicht was natuurlijk, maar dan kan die hele zaal me gestolen worden. Ik heb dus ook nog maar één droom en dat is een boerderij, een paar beesten om me heen en de hele dag een beetje aanrotzooi- en. Die rast en die landelijkheid. We zien dat wel eens als we op vakantie zijn in Zuid-Engeland. Alles gaat daar op z'n elfendertigst. Aai'dige boerenmensen, met veel humor-, en toch die brave Britse moraal. De bouw van die huizen ook, en dat glooiende landschap en dan in de win ter de vrieskou en met grote laarzen dooi de sneeuw. Dat zou mijn leven zijn, 't liefst in Friesland en dan nóóit meer die grote stad. Alleen, ik weet dat het niet te betalen is, want je koopt geen boerderijtje meer voor een ton en zelfs die ton heb ik niet. Dus het zal altijd wel bij dagdromen blijven of er moet een wonder gebeuren. Maar ik wil er maar mee zeggen, dat ik met uitzondering van mijn familie en wat goeie vrienden aan weinig mensen meer behoefte heb. Ik heb veel liever diex-en om me heen. Van de meeste mensen word je doodziek; al die schijnheiligheid en dat geroddel. Het is Mariska Veres: Zoals je ziet ben ik wat dikker geworden, maar ik hoef ook geen maatje 36 meer. een keiharde wereld en het lijkt wel of het met de dag erger wordt. Alles draait om geld. We zijn in dertig jaar tijd ook vreselijk achteruit gehold in nonnen en waarden en ook met sympathie. Toen we in 19 7 0 als eerste Nedexiandse groep nummer één stonden in Amerika, werd er een munt van ons geslagen. We werden benoemd tot ere burgers van Den Haag. Dat zouden ze nu allemaal niet meer doen. Succes is ook in de muziek heel gewoon geworden, maai de handel eromheen veel en veel commer ciëler, onvei-gelijkbaar met vroeger. Culuurschok Het heeft dus een krankzinnige vlucht ge nomen, met commercials, eigen kappers, eigen vrachtwagens, een commercieel manager, een max-keting manager, iemand voor de pi-, eigen kleedsters.Terwijl m'n leren pakken nog gemaakt werden door mijn moeder en toch was ik de eerste die zo gekleed ging. Een heel klein beetje bloot. Maar voor die tijd was dat al bijna een cultuui'schok. Gek eigenlijk, want er zat gewoon een bh onder En ik stond er ook helemaal niet bij stil dat het sexy was. Het was alleen an ders, onderscheidend, niet meer dan dat. Oké, oké, ik had best een aardig figuurtje, dank, maar ik dacht: er zijn er zoveel. Bo vendien, zo waar als ik hier zit, ik heb me nóóit kunnen voorstellen dat iemand me op grond daarvan leuk vond. Later hooi-- de ik dat half Nederland verkering met me wilde, maar toen onze groep in het middelpunt van de belangstelling stond, zat ik gewoon thuis bij m'n ouders. Laatst zei er iemand: als ik dat geweten had! Dat vond ik wel weer humor. Verkering Ik kreeg pas verkering aan het einde van Shocking Blue en die jongen was de allert eerste en hij is 't vervolgens ook acht jaar foto Harry Verkuylen gebleven. Ik ben heel monogaam. Je moest me, toen ik twintig was en vrijgezel, zelfs niet met één ringer aanraken, zo ver stond ik van het succes af. Bovendien wa ren de mannelijke fans in die tijd ook al lesbehalve opdringerig en als ze wel opdringerig waren, werden ze bij me weg gehouden. Dus eigenlijk ging die belang stelling helemaal langs me heen. Pas later hoorde ik dat ik bij jongens bo ven hun bedden hing of in kantoor-loka len. Maar toen, toen was ik nog gewoon een kind en een heilige Maxia. Als ik foto's van mezelf zag in de kranten, keek ik er naar alsof het een ander was. En tegen die paar jongens die wel tot me doordrongen, en dat waren dan voornamelijk Hage naars die bij me in buurt woonden, zei ik: bel m'n moeder maar. Zo'n tut was ik. Toen Cees van Leeuwen, de manager van Shocking Blue, mij ontdekte zong ik bij een groep in de Funtus Hoeve in Loos- dx-echt. Heb je interesse, zei hij? Ja, ant woordde ik. Maar ik wil niet naar het bui tenland. Kun je nagaan hoe klein ik toen dacht. Toen was ik een jaar of achttien. Shocking Blue, althans de eerste groep, is in 1974 uit elkaar gegaan. Het was op. Ik ben toen een jaar of twee op de solotoer gegaan met een orkestband. Maar dat vond ik een dooie boel. Pas toen merkte ik dat ik een gezelschapsmens was en ge wend om met jongens te werken. Aan de ene kant was het wel makkelijk solo. Je had altijd een goed geluid. Je kon een paar optredens per avond maken en per saldo verdiende ik meer dan met de groep. Maar daar heb je het weer. als ik het niet naar mijn zin heb. en zeker als ik het niet naar m'n zin heb in de muziek, dan stop ik. Ik ben van Shocking Blue ook niet rijk ge worden. Wel de platenmaatschappij en ook Robbie van Leeuwen natuurlijk, als componist. Die woont al sinds jaar en dag in Luxemburg, met een tweede huis in Wassenaax-. Maar er is nooit meer een reü nie geweest. De contacten zijn vervaagd. Omdat we ook nooit vrienden zijn ge weest. Het was een heel zakelijk groepje. We kwamen alleen bij elkaar als we moes ten optx-eden. Dikker Nu met de nieuwe formatie is het gelukkig veel relaxter en ook gezelliger. Maar waax-schijnlijk ook omdat je inmiddels andex-s tegen het leven aankijkt. Ik ben zelf ook veel vrijer geworden. Bovendien moest ik vx-oeger alleen maar het mooie poppetje zijn. Nu word ik vooi-namelijk beoordeeld op wat ik zing en dat is veel meer waard. En zoals je ziet ben ik wat dikker geworden, maar ik hoef ook geen maatje 36 meer. Zes jaar geleden kwam het er ineens bij. Vraag niet hoe, want het is een raadsel. Ik zou liegen als ik het leuk vond, maar ik kan het ook niet verhelpen. Eén keer heb ik een kuur van de Weight Watchers ge volgd en dat was vechten. Er ging tien kilo af, maar als ik boodschappen ging doen in een supermarkt ki-eeg ik bij wijze van spreken ontwenningsverschijnselen. En dat schoot niet op natuurlijk. Dus dacht ik: als je dan zó streng moet lijnen dat het leven bijna onaangenaam wordtnou, dan maar een paar kilo meer. Ik wil geen druk meer op mijn leven. Die tijd heb ik achter me gelaten. Vroeger moest je mooi zijn en hits maken. Als je niet binnen een half jaar in de top rijf stond, wist je dat het nieuwe nummer nxet meetelde. Nu ben je al dolblij als je bij de gratie gods binnenkomt in de top veertig. Sinds de heroprichting van onze groep heb ik nu ook zoiets over me van: 't is leuk zolang het duurt. We treden vooi-namelijk op tijdens grote festivals in Duitsland en België. Laatst heb ik in Spanje 'Venus' nog opgenomen met een Spaanse groep voor een verzamelelpee met Middle of the Road en de Fortunes. Dat vind ik leuke dingen. Maar du moment dat i k dat album opneem, rinkelt voor Robbie in Luxem burg de kassa. Ouders Wat dat betreft ga ik dus ook steeds meer op m'n ouders lijken: twee mensen die ik nog dagelijks mis. Sinds hun dood zit ik nu ook ineens met tal van onbeantwoorde vragen en het verwijt dat ik mezelf maak, is dat ik ze niet op tijd gesteld heb. Die mensen hebben een grote cultuur achter gelaten, maar ik ken hun basis niet. M'n vader was Hongaar. M'n moeder xs in Duitsland geboren uit een Duitse moeder en een Russische vader, terwijl mijn grootmoeder weer een fran^aise was. Ik heb dus zelf wel een Hollands paspoox-t, maar geen Hollands bloed en nu ik op een leeftijd ben dat ik best 'ns graag hun roots zou willen bezoeken, ken ik de weg niet. Het enige wat ik uit de overlevex-ing weet is dat mijn vader in 1937 als dirigent van zijn Hongaax-se orkest naar Nederland is gekomen en nooit meer weg is gegaan. Hij heeft m'n moeder ontmoet en ze zijn ge trouwd. Ik ben in een heel vertrouwde si tuatie opgevoed, wel vrijheid blijheid, maar vanaf het moment dat ik op mezelf ging wonen, is het - hoe leuk ik het ook heb - nooit meer geweest zoals vroeger. Je ei gen kamer, het geluid van je zusjes en het geroezemoes in de woonkamer Dat gemis wordt met de dag erger." Jan D. Swart Manders via zijn voerlevei'ancier nu al fokzeugen besteld in België. Over twee maanden zijn de zeugen rijp voor insemi natie. Als Manders ze laat insemineren heeft hij vier maanden later biggen. Vraag is, of die dan al zijn stallen in mogen. Zo niet, dan worden de dieren in België ver kocht of naar de slacht gebracht. „Maal ais de overheid met een goed sociaal plan komt, dan stop ik er net zo lief mee en zoek ik ander werk." Zure vakantie Alle varkensboeren zonder d ieren hadden deze zomer de gelegenheid om (soms voor het eerst van hun leven) op vakantie te gaan. De meeste boeren hebben dat ook gedaan, zo zeggen ze. „Wij zijn twee da gen naar Texel geweest", zegt een boex-in. Twee, drie, hooguit vijf dagen hebben varkensboeren het erf verlaten. „Wij gaan er nooit een paar weken tussenuit. Als we dat nu wel zouden doen, dan is het omdat de varkens weg zijn. Dat zou een zure va kantie zijn", meent Mandei-s. Bovendien kost vakantie geld en willen de boeren in deze onzekere tijd zoveel moge lijk x-eserveren voor het opsta rten van hun bedrijf. Jan Beerkens heeft deze zomer zijn oude vak weer opgepakt als timmer man en vrachtrijder van bouwmateria len. Vanwege het geld, maar ook om weg te zijn van zijn levenloze bedrijf waar hij met hax-t en ziel aan verbonden was. „Ze ven dagen in de week waren we met de zeugen en biggen in de weer. Met deze temperaturen durfde Jan niet eens te gaan zwemmen uit angst voor uitval van het ventilatiesysteem. En nu houdt niets hem meer hiei\ Hij moest echt uit deze omge ving want hij kon het geestelijk niet meer aan", vertelt zijn vrouw Zij sluit niet uit dat haar man permanent voor het aanne mingsbedrijf blijft werken als de 25 pro cent korting van Van Aartsen doorgaat. „Een van ons zal er een baan bij moeten nemen, vrees ik." Monique de Knegt Bijna alle door de pest getroffen boeren zijn aan het werk. Op het land, in de bouw of anderszins. Werk is geld en vooral afleiding. Weg van het levenloze erf en het gepieker rond de keukentafel over de „lafhartige plannen" van minister Van Aartsen. Een rondgang langs Brabantse varkenshouders. Boei-en gaan niet op vakantie. De rust op het Brabantse platteland is niet pluis. Geen vertegenwoox-digers, vx-acht- wagens of dierenartsen op het erf. Geen geknor en gekrijs meer als de staldeur van het slot gaat. Geen blauwe overalls aan de waslijn, geen laar-zen voor de staldeur, geen sti'ontvliegen of bandensporen van modder en mest. Het is de stilte van dood en verderf. Willy van Hees kan er niet te gen. Hij is dakpannen leggen met z'n zwa ger. Thuis wordt-ie gek. Het is nu ruim twee maanden geleden dat zijn duizend mestvarkens werden ge ruimd. De weken erna was hij dx*uk met het ontsmetten van de stallen en kleine herstelwerkzaamheden. Ambtenai'en met vragen en informatie liepen af en aan. Nu de nasleep voorbij is, resteert een ter gende x-ust. af en toe doox-broken door kwettex-ende kinderstemmetjes. „Ons pap stinkt niet meer", roepen drie dochtertjes in koor Chagrijnig Moeder Ine van Hees lacht zuur. Ze mist het 'boer zijn'. „We worden er chagrijnig van"zegt ze buiten op het terras. „De pest was al een drama en dan nu ook nog die onzalige plannen van Van Aartsen. Hij wil dat we een kwart van de varkens inleve ren... Puh, wat mankeert die vent? Kan best dat er teveel varkens zijn in Neder land, maar dat heeft de overheid zelf in de hand gewerkt. In de jax-en '7 0 kon iedex-een een stal bouwen en varkens nemen. Daar na werden de varkenshouderijen door de overheid en banken gestimuleerd om grootschaliger en intensiever te gaan werken. Hebben we allemaal gedaan. Want wie niet meedeed, kon het hoo fd niet boven water houden. En dan moeten we nu allemaal kleiner-? We kunnen niet plot seling van een kwart minder rond komen. Dan is mijn man echt genoodzaakt een bijbaantje te zoeken als loonwerker op het land." Er wox-dt wat afgepiekex-d en gemoppei'd in huize Van Hees. Vooral als collega-boe- i-en over de vloer zijn, dan zijn 'verdorn- menissen' niet van de lucht. Aan familie hebben ze weinig. „Dat zijn veelal bur gers. Die snappen er niets van. Ze horen de bedragen die zijn uitgekeerd en beden ken wat voor leuke dingen je daar alle maal voor kunt doen. We hebben goed ge beurd voor de varkens, maar dat geld hebben we natuurlijk hard nodig om straks weer biggen te kopen. Zolang we de stallen niet vol mogen leggen, tei-en we in. Zo'n tweeduizend gulden per maand. Misbruik Om het verlies enigszins binnen te perken te houden is Marcel Nabuurs (29) deze zo mer gaan werken bij een nex-tsenfokkerij. Hij teert maandelijks ruim achtduizend gulden in. Nabuurs heeft zijn bedx-ijf (250 zeugen, 70 opfokgeiten en 164 mestvar kens) zeven j aar geleden inde dure tij d ge kocht en afgelopen jaar nog uitgebreid met een nieuwe stal van een half miljoen gulden. Zijn bankschuld is enorm. Een kwart minder vai'kens zou de doodslag voor zijn bedx-ijf zijn.,Van Aartsen maakt misbruik van de situatie. Ter bescher ming van het milieu heeft hij dx-ie jaar ge leden een reductie van 30 procent fosfaat afgekondigd. Dat is ons gelukt met het zelfde aantal varkens. Dat had Van Aartsen nooit verwacht. En dus moeten we nu nog een kwart van de varkens inle veren. Complete waanzin!" Het kan en mag niet doorgaan. „En an dex-s gaan we allemaal de weg op", voor spelt Nabuurs. Normaal zou hij zeugen inseminex-en, biggen castreren en varkens verplaatsen, maar nu wachten de nertsen. Lege varkensstallen: de rust op het Brabantse platteland is niet pluis. foto Roland de Bruin Hij vindt er niet veel aan, maar het geld is nodig en „je moet toch wat om handen hebben. Als je thuis blijft, zit je alleen maar te prakkiseren en daar word je kai- gek van." Stoppen Een inkrimping van de varkensstapel met. een kwax-t, kost tenminste vij f tien procent van de vai-kensboeren de kop, verwacht Noud van Vught, voorzitter van de Noox-dbx-abantse Christelijke Boeren bond (NCB) in het gebied Peel en Maas. „Met driekwart van de varkensstapel van een bedrijf worden de vaste lasten be taald. Een kwart is inkomen. En dat nu wil Van Aartsen afromen." De boeren met kleine bedrijven zullen volgens Van Vugh? moeten stoppen, evenals de boeren die pas zijn begonnen of veel hebben geïnves teerd en dus maandelijks flink wat schuld moeten aflossen. Een derde groep afha kers bestaat uit oudei'e boeren die geen opvolger hebben en niet van plan zijn voor de laatste werkzame jax-en nieuwe investeringen te doen. Jo Manders (48) behoort met 130 zeugen en 700 mestvarkens tot de kleinere bedrij ven. Hij spreekt van een regeh-ech te ramp. „Sinds mei zijn de varkens weg. Toen heb ik eei-st zes weken moeten wachten of ik gekort zou worden wegens niet tijdig mel den. Knettergek werd ik ervan. Eenmaal uit die onzekerheid, komt Van Aartsen met z'n plannen. Als ze doorgaan, moet ik sluiten." Manders is eigenlijk bouwvak ker. Een hernia bracht hem van de steiger tussen de varkens. De eerste jaren vond hij het boeren machtig mooi, „maar nu is er niks meer aan. Je wordt gek van alle re gels die ook nog steeds veranderen. Ge lukkig is geen van mijn kinderen de var kenshouderij ingegaan, dan hadden we daar ook nog zorgen van." In één van de stallen achter het huis zitten tijdelijk 8200 kippen „omdat de schoor steen moet blijven roken.Om zich zo snel mogelijk te ver-zekeren van varkens als het fokvex-bod wox-dt opgeheven, heeft Shocking Blue, circa 1970, met Mariska Veres en (links) Robbie van Leeuwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 27