SP 5 fi H De Schelde speerpunt in staking PZC M reportage 22 O) 996 995 994 993 992 991 990 989 988 987 986 985 984 983 982 981 980 979 978 977 976 975 974 973 972 971 970 969 968 967 966 965 964 963 962 961 960 959 958 957 956 955 954 953 952 Probleemkind in de kou door onbegrip S man na zaterdag 23 augustus 1997 Zo dichtbij nog, en toch alweer zo lang geleden. Bladerend in het foto archief van de PZC rijst een beeld op van een bijna vergeten verleden. Aan de hand van foto's uit dat archief laat de rubriek Terug in de tijd' flitsen van de recente geschiedenis zien. Vandaag: De staking bij De Schelde van 1973. □CZD Eén op de veertien Neder landse kinderen is ern stig in de war, zo blijkt uit recent bevolkingsonder zoek van de Erasmusuniver- siteit in Rotterdam. Ruim 200.000 Nederlandse kinde ren tussen,de vier en acht tien jaar hebben zodanig grote psychische problemen dat ze thuis of op school niet meer normaal kunnen func tioneren. Maar de behandel kamer van de kinderpsychi ater blijft grotendeels leeg. De schoolleiding zei tegen de moeder: geef je kind nou eens wat meer de ruimte. Zit niet zo bovenop hem. Laat 'm meer spelen. Maar ook na opvolging van dit' advies bleef het kind onrustig en lastig. Pas na tussenkomst van de kinderpsychiater bleek waarom: het kind had een aan autisme verwante afwijking. Professor F.C. Verhulst, hoogleraar en kinderpsy chiater van het Sophia Kin derziekenhuis in Rotter dam, ziet het regelmatig gebeuren. De omgeving van een 'probleemkind' geeft met de beste bedoelingen to taal verkeerde adviezen. De familie zegt tegen de ouders: geef eens wat meer liefde en aandacht aan je kind. De school zegt: laat hem wat vrijer. Vader en moeder den ken: ach, wat maken we ons zorgen, het waait wel weer over. Eén op de veertien Neder landse kinderen is zó in de war dat professionele hulp nodigis. Maar slechts 50.000 van de ruim 200.000 pro bleemkinderen vinden al dan niet samen met de ou ders de weg naar de behan delkamer. De Erasmusuni- versiteit ontdekte dit door een willekeurige maar re presentatieve groep van 2200 kinderen van vier tot achttien jaar te interviewen. De aandacht werd gaande weg verlegd naar de groep 13- tot 18-jarigen, een groep die gemakkelijker zelf over zijn problemen kan praten dan de jonge kinderen. Bij j deze bleek dat de ouders vaak niet goed op de hoogte waren van de problemen, terwijl het kind (al dan niet na lange gesprekken) er zelf wél over praatte. De stoor nissen varieerden van de pressies, voortdurende angst, slapeloosheid, agres sie en hyperactiviteit tot eetstoornissen. Erfelijk De kinderpsychiater ziet drie belangrijke oorzaken voor de ernstige gedrags stoornissen bij de jeugd. On derschat wordt dat veel vreemd gedrag door erfelij ke factoren wordt bepaald. „Bepaalde stofjes in de her senen werken niet goed, waardoor verkeerde prik kels optreden. Echt veel we ten we hier nog niet van. De genetische bepaaldheid hoeft niet altijd tot proble men te leiden. Dat hangt af van de omgeving. Zo zal ie mand met aanleg voor alco holisme geen problemen krijgen wanneer hij opgroeit in een land dat is droogge legd." Een andere oorzaak is dat kinderen genetisch 'gaaf' zijn, maar de schade wordt toegebracht door de omge ving. „Bijvoorbeeld door- misbruik van het kind, ver waarlozing of verlies van een vader- of moederfi guur." De derde verklaring valt in de categorie 'domme pech': een auto-ongeluk van de ouders, een vervelende ziekte bij het kind of ander- totaal onver-wacht malheur. Risicogroepen zijn in de ogen van Verhulst kinderen uit achterstandsgezinnen, „bijvoorbeeld met een cri minele vader", kinderen met vroeg lichamelijke proble men (couveusekindjes), kin deren van ouders met psychische stoornissen, ont hechte jeugd die niet meer kan rekenen op warmte en aandacht en ook adop tiekinderen „die doorgaans affectieve ouders hebben, maar domweg te veel heb ben meegemaakt." Opvoe ders blijken vaak moeite te hebben om te erkennen dat hun kind emotionele proble men heeft. Worclt het afwij kend gedrag al opgemerkt, dan gaan de ouders vaak bij zichzelf te rade: 'we doen zelf iets fout'. Verhulst adviseert goed te letten op de signalen die het kind zelf afgeeft. „Het kan stil en teruggetrokken zijn. Of langdurig verdrietig. Hét heeft geen behoefte aan vriendjes of vriendinnen. Het wordt veel gepest. Pas als het afwijkende gedrag zich op meerdere fronten doorzet, zouden ouders, fa milie en leerkrachten moe ten opletten. Stap dan eens naar de huisarts." Henk van Ess Stakende Schelde-werknemers bij de hoofdingang in de Vlissingse binnenstad. Meer dan een maand lang werd in 1973 gestaakt bij De Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen. Er onstonden fricties tussen stakers en werkwilligen. De meerderheid keek 'laag op de onderkruipers neer.' Met de kortstondige werkonderbre king van het jaar daarvoor nog vers in het geheugen, komt op 27 februari 1973 het nieuws dat de vakbonden een actie centrum hebben ingesteld. Dit om zo no dig direct leiding te kunnen geven aan stakingen die in bedrijven in de provincie zouden kunnen ontstaan. De drie indu striebonden kunnen op landelijk niveau niet met de werkgeversorganisaties tot overeenstemming komen. De regionale vakorganisaties in Zeeland scharen zich achter de eisen 'voor een verhoging in centen en het betrekken van alle perso neelsledenbij de cao.' Op 2 maart 1973 is het gevaar nog niet uit de lucht, sterker- nog, een staking lijkt on vermijdelijk. 'Licht op groen voor acties bij De Schelde'luidt de kop in de PZC. De dag daarvoor hebben de drie bonden op vergaderingen in Vlissingen besloten De Schelde een brief te sturen, waarin wordt aangedrongen op heropenening van de cao-onderhandelingen van de kant van de werkgevers. De Schelde, zo stelt de brief, moet hiertoe druk op de werkge versorganisaties uitoefenen en zich als bedrijf bereid verklaren om weer aan de onderhandelingstafel te gaan zitten. Zo niet, dan volgt er een werkonderbreking van 24 uur. De leden van het Christelijk Nationaal Vakverbond houden zich nog wat op de vlakte; zij zullen de brief niet mede onder tekenen, maar een aparte brief aanbieden waarin zij verklaren wel achter de andere bonden te staan. De werknemers van De Schelde zetten de toon, want een dag latei- valt te lezen dat ook het personeel van de ijzergieterij- en machinefabriek Bod- daert uit Koudekerke en Middelburg een brief met een ultimatum aan de bedrijfs leiding zal versturen. Landelijk De week daarop barst de bom definitief. Donderdagochtend 8 maart legt het per soneel van De Schelde het werk neer voor een eerste 24-uurs staking. De directie is niet ingegaan op de eisen van de bonden, volgens het bericht van 8 maart omdat het 'hier zaken zouden betreffen die in het landelijk cao-overleg dienen te worden opgelost.' De staking betreft alleen nog maar het bedrijf in de Vlissingse binnen stad, en niet in Terneuzen en Vlissingen- Oost. Werknemers bij de laatste twee ves tigingen, ontvangen pamfletten van de stakers, waarin ze worden verzocht 'geen De ingang van De schelde in maart 1973. besmet werk te doen' in de binnenstad. H.et actiecentrum is gevestigd in café De Schelde; stakers kunnen zich laten in schrijven in de bovenzaal 't Anker. De vol gende dag meldt de krant dat donderdag 1500 van de 1700 Vlissingse personeelsle den het werk neerlegden. Bovendien wordt aangekondigd dat de staking met één dag verlengd zal worden. Na die tweede stakingsdag, vrijdag, blijft het even rustig. „Voor we verdere beslis singen nemen om-het bedrijf voor onbe paalde tijd plat te leggen, moeten we eerst algemene ledenvergaderingen beleggen, is de toelichting van de kant van de bon den. Exact een week na de eerste sta kingsdag, moet de Schelde- vestiging in Terneuzen aan een 24-uurs actie geloven, die de volgende dag zal worden voortge zet. Speerpunt Vrijdag 16 maart wordt bekend gemaakt dat de Schelde in Vlissingen voortaan het speerpunt van de Zeeuwse acties zal zijn. Het werk wordt stilgelegd tot en met maandag, naar dan bekend zal worden voor onbepaalde tijd. Daarin worden de Schelde-werknemers gevolgd door die van Boddaert en van de textielfabriek Clitex in Clinge. Het aantal Zeeuwse sta kers loopt daarmee maandag op tot 1900, waaronder- nog altijd geen CNV-leden. Districtsbestuurder B. Lenselink lijkt daar enigszins verbolgen over: „Ik begrijp eigenlijk niet waarom een aantal van onze mensen dat 'a' heeft gezegd, ook niet 'b' zegt. Stakingen zijn ons enige wapen, we hebben in het overleg al nee, nee, nee te horen gekregen"zegt hij op een ledenbij eenkomst. Vrijdag 23 maart demonstreren de sta kende Schelde-werknemers. 's Ochtends vroeg worden de collega's die wel aan de slag gaan door middel van spandoeken 'begroet' bij de hoofdpoort. Met teksten als 'de stakende meerderheid kijkt op de onderkruipers laag neer' en 'hielenlikkers opgelet, hier staakt Jan met de Pet', wor den de niet-stakers die dag onthaald. Het eerste half uur blijft alles rustig zoals was afgesproken, maar daarna worden de de monstranten wat rumoeriger. De PZC- verslaggever verneemt onder meer dat 'een aantal aantrekkelijk uitziende werk neemsters' te horen krijgt: „Wij gaan plat. Jullie ook?" Verscherping Op woensdag 28 maart, als de acties nog altijdgeen effect lijken te hebben, vindt er opnieuw een demonstratie plaats. Daar bij wordt aangekondigd dat de acties zich zullen verscherpen, en wanneer zich de volgende dag nog geen resultaten afteke nen, ook de Scheldepoortwerf in Vlissin- gen-Oost plat zal gaan. De stakers zetten deze woorden diezei f de dag nog kracht bij door naar buiten komende werkwilligen bij de Schelde onder boe-geroep en gefluit op te wachten. Vanaf vrijdag wordt inder daad gestaakt bij de Scheldepoortwerf. Daar wordt de staking vervolgens voor langere tijd voortgezet, evenals bij andere Zeeuwse bedrijven, terwijl de werkne mers in de Vlissingse binnenstad maan dag weer aan het werk gaan. De vakbon den lichten dit toe met de verklaring dat er andere speerpunten voor de actie zul len worden ingezet. Hierna neemt de aandacht voor de Schel- de-staking af, waarschijnlijk omdat deze nu in omvang wordt overtroffen door die bij Clitex. Op 18 april houden de werkon derbrekingen bij de Schelde op, als de bonden tot de conclusie komen dat er tot selectieve acties moet worden overge gaan. Een woordvoerder verklaart de nieuwe tactiek als volgt: „Nu de werkge vers het op een uitputtingsslag laten aan komen, moeten wij partij kunnen blijven geven. Dat kan alleen met selectieve ac ties, als met zo weinig mogelijk mensen zoveel mogelijk economische schade kan worden toegebracht." Bij de Schelde werd niet meer meegedaan aan de selec tieve acties. Richard Sandee NVV-vakbondsleider Henk Bijvank spreekt de stakers toe. Een stakingsbijeenkomst van Schelde-werknemers in de sporthal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 22