Kabinet sluit de gelederen m Zeeuws transferium als enige succesvol Wat is warm Goese winkelier kan voortaan thuis aangifte diefstal doen 4 WEKEN 26c Fatale fout stagiaire bij maken medicijn Regering accepteert actie Van Mierlo tegen arrestatie Bouterse Paula Jones krijgt haar proces tegen Bill Clinton Gedetineerden verliezen in 1998 hun uitkering Hittegolf leidt tot vroege herfst Zeeuwse boer in Frankrijk Bacterie ontdekt die resistent is tegen zwaarste antibioticum Gebrselassie is records kwijt VOOR 15,- JA, ik wil: i: 240e jaargang no. 200 '"•zaterdag 23 augustus 1997 osse nummers f 2,50 1)18' Z 3 Warm Vrij veel bewolking en een kleine kans op een bui. Maxima rond 26 graden en zwakke tot matige zuidelijke wind. ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM o.a. Spuesens in Axel, Meeüs in Vlissingen ALMERE - Een 20-jarige stagiaire van een apo theek in Almere heeft vol gens justitie vorig jaar ju ni verkeerde medicijnen gemaakt, waardoor een 40-jarige man is overle den. De vrouw en de schoonmoeder van het slachtoffer konden op het nippertje worden gered. De stagiaire maakte cap sules voorpijnbestrijding. Als vulstof gebruikte ze methadon in plaats van cellulose, zoals gebruike lijk is. Nadat de man de capsules had geslikt, overleed hij aan een over dosis methadon. Zijn vrouw en schoonmoeder slikten de capsules enkele dagen later ook. Ze wisten toen nog niet wat de doodsoorzaak van de man was. Ze konden tijdig in het ziekenhuis worden be handeld. De stagiaire moet in no vember voor de rechtbank in Zwolle verschijnen, evenals de 39-jarige apo theker en zijn 41-jarige assistente. Zij worden verdacht van dood door schuld en het toebrengen van zwaar lichamelijk let sel. De apothekers in de regio Almere hebben inmiddels de regels voor de berei ding van medicijnen aan gescherpt om te voorko men dat grondstoffen worden verwisseld. Vol gens de apotheken is een herhaling van dit ernstige voorval hierdoor prak tisch onmogelijk. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De beslis sing om Desi Bouterse half juli te laten lopen in Brazi lië was juist, zo vindt het voltallige kabinet. Pre mier Kok noemde het be sluit van minister Van Mierlo (Buitenlandse Za ken) om Brazilië niet te vragen de oud-legerleider aan te houden gisteravond 'gerechtvaardigd' Bovendien stond die handelwij ze 'niet haaks op de rechtsgang', aldus Kok. Van Mierlo verhinderde op 18 juli na overleg met zijn collega Sorgdrager (Justitie) dat Bou terse tijdens een bezoek in Bra zilië aangehouden zou worden. De Surinaamse adviseur van staat wordt op verzoek van ons land internationaal gezocht op verdenking van drugssmokkel en het witwassen van drugs wi n sten. Geen zekerheid Van Mierlo verklaarde dat hij geen zekerheid had dat de Bra ziliaanse autoriteiten Bouterse ook daadwerkelijk zouden ar resteren en uitleveren. Dat zou de aanwezigheid van Bouterse in Brazilië een 'omgekeerd legi timerend effect' hebben gege ven, aldus Van Mierlo. Premier Kok steunde die opvat ting, omdat Nederland geen uit leveringsverdrag heeft met Bra zilië. „Er was zeer gerede twijfel of het verzoek tot aanhouding ook tot de arrestatie en uitleve ring van Bouterse zou leiden. De indruk dat de bal op de stip lag en alleen nog maar in het net moest klopt niet." Kok zei op 19 juli thuis in Am sterdam doorVan Mierlo - die op vakantie was in Frankrijk - op de hoogte gesteld te zijn van diens besluit. „Ik heb dat toen gebillijkt, net als het kabinet het nu gebillijkt heeft", aldus Kok. Van Mierlo's handelwijze leidde in Den Haag tot opwinding om dat hij uit politieke overwegin gen ingegrepen zou hebben in een juridische procedure. Onvoorstelbaar D66 verklaarde 'gerustgesteld' te zijn door de uitleg. Het CDA vindt de handelwijze echter ook na de uitleg van Van Mierlo nog steeds 'onvoorstelbaar'. Ook de WD blijft het optreden van Van Mierlo afwijzen. De steun van premier Kok voor het opereren van Van Mierlo en Sorgdrager overtuigt de liberale fractie niet, aldus het WD-Kamerlid Weisglas. Hij sprak van een merkwaardige gang van zaken. De PvdA gaf geen commentaar. Van Mierlo ontkende gisteren in alle toonaarden dat hij de rechtsgang rond de opsporing van Desi Bouterse geblokkeerd heeft. Al op 16 juni hoorde Bui tenlandse Zaken geruchten dat Bouterse op doorreis naar Chi na een tussenstop maakte in Brazilië. Volgens Van Mierlo kreeg de ambassade in Rio bij navraag sterke signalen dat het onzeker was dat de Brazilianen Bouterse aan zouden houden. Op 17 juni werd het internatio nale opsporingsverzoek door Interpol van kracht, maar dat door Hans de Bruijn WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bill Clinton zal toch voor de rechter moeten verschijnen wegens de aan klacht van secretaresse Paula Jones, dat hij haar zes jaar gele den seksueel zou hebben lastig gevallen. Een rechter in Clintons thuis- staat Arkansas besliste gisteren dat op 27 mei volgend jaar in Little Rock, de hoofdstad van Arkansas, het proces dat door Jones is aangespannen zal be ginnen. Clinton heeft de aanklacht steeds ontkend. Zijn advocaat, Robert S. Bennett heeft de afge lopen weken geprobeerd om de zaak geseponeerd te krijgen, maar rechter Susan Webber ging daar niet op in. Zij zei ech ter van plan te zijn de hele zaak in 'vijf lot zes dagen' af te wik kelen. Het is nog de vraag of Clinton ook in persoon zal moe ten getuigen in de rechtszaal. Orale seks Jones beweert dat Clinton haar in 1991toen hij nog gouverneur van Arkansas was, naar een ho- telkamer heeft ontboden en haar daar om orale seks heeft gevraagd. Clinton, die niet ont kent dat het mogelijk is dat hij Jones ooit ontmoet heeft, be strijdt dat echter. Volgens Clin ton is Jones alleen maar uit op geldelijk gewin en werkt zij nauw samen met enkele van zijn rechtse politieke tegenstanders. Jones eist een verontschuldi ging en een schadevergoeding van 700.000 dollar. Webber wees echter haar aanklacht van smaad door Clinton van de hand. In politieke kring wordt er rekening mee gehouden dat Clinton uiteindelijk toch zal proberen met Jones tot een min nelijke schikking te komen, zonder daarbij overigens schuld te erkennen. Zo zou hij een sma delijk en sensationeel proces kunnen voorkomen. GPD Advertentie STOP NU MET ROKEN m.b.v. lasertherapie SNEL- PIJNLOOS - SUCCESVOL VOLANDE PETERS Teteringen 076-5871851 zou niets veranderd hebben. Bouterse zou volgens Van Mier lo inmiddels ook begrepen heb ben dat hij 'gevaar loopt" bij een nieuw bezoek aan Brazilië. Het kabinet gaat wel door met de pogingen Bouterse veroordeeld te krijgen. „Mijn geloofwaar digheid is er mee gediend dat ik doorga met wat ik doe: Bouterse in de kraag te grijpen", zei mi nister Sorgdrager. GPD/ANP zie ook pagina 2 DEN HAAG - Gedetineerden verliezen het recht op een socia le uitkering. Het kabinet is gis teren akkoord gegaan met een wetsvoorstel van staatssecre- trais De Grave van Sociale Za ken en minister Sorgdrager van Justitie. De maatregel moet per 1 januari ingaan. Het gaat om arbeidsongeschikt heidsuitkeringen, de Ziektewet, de Algemene Nabestaandenwet en de Toeslagenwet. De Grave vindt het onaanvaardbaar dat gedetineerden deze uitkeringen kunnen ontvangen, terwijl ze door de staat worden onderhou den. Op bijstand hebben gedeti neerden nu al geen recht. Een AOW-pensioen kunnen zij straks wel blijven houden. Op dit moment genieten volgens een ruwe schatting 2D00 gedeti neerden een uitkering. Het geld dat vrijkomt als zij deze kwijt raken. wil De Grave onder meer gebruiken voor de Wet op de reïntegratie. Die heeft als doel arbeidsongeschikten aan de slag te helpen, ANP (Advertentie) GOESE NACHTMARKT IN DE NACHT VAN 29 OP 30 AUGUSTUS VAN 20.30 UUR TOT 00.30 UUR Een opgejaagd kijkende Van Mierlo komt aan in Den Haag voor overleg met zijn collega-ministers. foto Phil Nijhuis/GPD door Harmen van der Werf RENESSE - Van de drie transfe ria die Nederland telt, is tot nu toe alleen de Zeeuwse superpar keerplaats in Renesse een suc ces. De parkeerplaatsen aan de rand van de binnensteden van Amsterdam en Groningen zijn geflopt. Minder dan een op de tien par keerplaatsen wordt er gebruikt; op die transferia worden milj oe- nenverliezen geleden. In Renes se meldde zich gisteren juist de 250.000ste gebruiker van het gratis busvervoer vanaf het transferium. Het was daarom feest voor wet houder C. W. Veerhoek van de gemeente Schouwen-Duive- land en vervoerbedrijf Carlier. Veerhoek is de grote animator van het transferium, om het ver keer in de Schouwse Westhoek terug te dringen. Carlier rijdt met bussen tussen het superpar- keerterrein en de strandover- gangen. Het transferium in Renesse kent als enige gratis busvervoer voor de klanten. De kosten daarvan (300.000 gulden) worden gedekt uit een verhoging van de toeris tenbelasting met. vijf cent en uit de parkeergelden. Ook de ex ploitatie van het bewaakte Re creatie Transferium (175.000 gulden) wordt daaruit betaald. „Het was een sprong in het die pe", triomfeerde Veerhoek. „En het is wonderbaarlijk goed ge lukt." De kwart miljoenste gebruiker, René Caelers uit Weert, was vol lof over deze initiatieven. „Wij zitten op een camping bij Zie- rikzee, zetten hier de auto en gaan verder met debus. Prima." Hij had ook kritiek. „Waarom rijden de bussen niet naar Burgh-Haamstede en Westen- schouwen?", vroeg hij zich af. „Dat mis ik." Veerhoek beloofde dat eens te zullen bekijken, 'al kost dat een lieve cent extra'. Ongelijk Veerhoek greep de gelegenheid ook aan om te pleiten voor be taald parkeren langs de hele Schouwse Westhoek en op de Brouwersdam. Voor het eerst deze zomer moet op strandpar- keerterreinen van de voormali ge gemeente Westerschouwen voor een plekje worden betaald. Vlakbij en op de Brouwersdam hoeft dat echter niet. Met name ondernemers tussen het dorp Renesse en de Brouwersdam hebben de negatieve gevolgen van dit ongelijke parkeerbeleid aan den lijve ondervonden. Overigens denkt Veerhoek dat deze bedrijven ook klanten zijn kwijtgeraakt doordat het strand tussen Renesse en de Brouwersdam smaller en slikki- ger zou zijn geworden. De wethouder voert binnenkort overleg met Rijkswaterstaat en waterschap Zeeuwse Eilanden om de bredere invoering van be taald parkeren voor 1998 te re gelen. „Ik vind persoonlijk dat wij het vluchtgedrag van auto- DE BILT - De komende dagen blijft het warm. Dik boven de 25 graden. Maar wat is warm? Zesentwintig graden Celsius kan net zo heet aanvoelen als 38 graden. Dat hangt af van de vochtigheid in de lucht. Is de luchtvochtigheid hoog - te meten met een hygrometer - dan kunnen wij veel minder warmte verdragen dan in een relatief droge lucht. Oorzaak, hoe vochtiger de lucht des te minder kunnen we ons via verdampende transpiratie koelen. Is de lucht verzadigd van vocht (bijna 100 procent) dan ervaren we 32 graden als extreem heet. Maar we denken dat het even 'heet' is als het bijna 49 graden is bij een luchtvochtigheid van 20 procent! Een kwestie van de belevingstem- peratuur, zoals die in de winter bij vorst af hangt van de windsnelheid. Hoe harder het waait, des te kouder denken we dat het aan voelt. GPD Relatieve luchtvochtigheid (in GPD Jos Ruks - bron- US Heat-index Door de hitte en droogte van de afgelopen weken hebben veel bomen vroegtijdig hun blad laten vallen. Het ruien is een overlevingsstrategie. Bomen hebben de laatste weken moeite om water aan de grond te onttrekken. Om de ver damping via de bladeren te verminderen stoten ze het loof af. Achttien jaar geleden keerden Sam en Marieke Coppoolse Grijpskerke de rug toe om een nieuw bestaan op te bouwen in Arrabloy. Het Loire-gebied bleek geen slechte keus voor de Zeeuwse emigranten. De Coppoolses hebben er nu een bloei end landbouwbedrijf. In tegenstelling tot de meeste Neder landse boeren kan Sam Coppoolse zeggen: „Ik hoop dat mijn drie zoons straks ook in het boerenvak stap- j 'a pen." feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,13, 15, 17 en 19; reportage: 21, 22, 23, 25, 27 en 29; vrije tijd: 31bouwen en wonen: 32; tafel en trend: 33; auto motor fiets: 34; wetenschap en techniek: 35; natuur: 37; sport: 38 en 39 blij met de ontwikkeling van het aangifteformulier. Hij verwacht dat de aangiftebereidheid toe neemt nu ondernemers bij cri minaliteit geen tijdrovende pro cedure meer moeten volgen op het politiebureau. Hij verwacht ook dat de politie meer inzicht zal krijgen in winkeldiefstallen en vandalisme als deze vorm van aangifte doen aanslaat. mobilisten naar gratis parkeer terreinen moeten voorkomen. Dat kan door overal hetzelfde parkeerbeleid te voeren." Het Recreatie Transferium met gi-atis busvervoer blijft nog open tot medio september. Ondanks de geflopte transferia bij Groningen en Amsterdam blijft het Rijk erbij dat het transferium een 'heel belangrijk element' is in de strijd tegen de met auto's verstopte binnenste den. Het rij k trekt daarom veer tig miljoen gulden uit om rond de eeuwwisseling nog eens acht van deze parkeerplaatsen aan té leggen. Voor nog meer transfe ria in de komende eeuw is hon derd miljoen gulden gereser veerd. ATLANTA - Amerikaanse art sen hebben een bacterie ontdekt die resistent is tegen de zwaar ste antibiotica, zoals vancomy- cine. De bacterie, een nieuwe stam van de staphylococcus aureus, is aangetroffen bij een kanker patiënt in een ziekenhuis in de staat Michigan. Ook met hoge doses vancomycine konden de artsen de bacterie niet onscha delijk maken. Het is voor het eerst dat in de VS een bacteriële infectie wordt ontdekt waartegen geen enkel middel helpt. In Japan werd eerder dit jaar een soortgelijke bacteriestam ontdekt bij een kind dat als gevolg van een hart operatie een verzwakt immuun systeem had. DPA door Frank Balkenende GOES - Goese winkeliers hoe ven niet meer naar het politie bureau om aangifte te doen van diefstal, bekladding en vernie ling. Ze kunnen voortaan thuis een aangifteformulier invullen en dat opsturen naar de politie. Tijdwinst voor de winkelier dus. De politie denkt met het nieuwe formulier ook beter inzicht te krijgen in winkelcriminalileit. Sommige neringdoenden von den de gang naar het politiebu reau te tijdrovend en zagen ver volgens af van aangifte. Om die reden is een verkorte aangifte procedure ingevoerd. Het is met name bedoeld voor vergrijpen waarbij elk spoor van daders ontbreekt. De formulieren wor den binnenkort verspreid onder de Goese middenstand. Voorzitter S. Steutel van de On dernemers Organisatie Goes is van onze sportredactie BRUSSEL - Haile Gebrselassie was tot gisteravond de absolute koning van de lange afstand. Een vorst, die op een klamme Brusselse avond de^ langste af standen aan zich voorbij liet gaan en de aanval op Daniel Ko- mens razendscherpe record op de 3000 meter inzette. Hij slaagde bij lange na niet. Maar in de uren daarna bleek de Brusselse avond wel degelijk zwanger van records. Op het op zwepende, Afrikaanse tromge roffel en dankzij fantastisch pu bliek raakte de koning zo twee van zijn mooiste kroonjuwelen kwijt. Daniel Komen liep als eerste atleet ooit onder de 12.40 minuten (12.39,74). En het werd nog erger. Niet de verwachte Sa- lah Hissou, maar Paul Tergat liep Haile's record op de 10.000 meter aan flarden in alweer een mijlpaal: de eerste atleet ooit onder de 26,30. Tergat, zo vaak de schaduw die op het tartan Gebrselassie niet kon volgen kwam uit op 26.27,85. Bij het,' WK Atletiek in Athene én een week later, in Zürich, lachte Ge brselassie nog om de concurren tie. Gisteren lachten Komen en Tergat het laatst «n voorlopig dus het best. GPD zie ook pagina 39 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,-. een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving k 91,35 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1