lage waterstand inder door Beelden met onvermoede pracht Maritiem Museum heeft alle scheepsmodellen weer terug Zevende editie van muziekfestival voor kleine koren en ensembles Theaters bundelen krachten in centrale reserveringslij n zeeland Delta verlengt samenwerking Wisselen gemeentesecretarissen Twee auto's bekrast Man wegens mishandeling vast Hennepkwekerij opgerold Weer kat in Sluiskil vergiftigd 1 angepast schutregime voor sluizen in Terneuzen Kerkdienst als ontmoeting van religie en kunst Duinart brengt Romeo en Julia in Vlissingen kunst cultuur FOTOGRAFIE WIM RIEMENS door Marco van Barneveld ZIERIKZEE - De collectie scheepsmodellen van het Ma ritiem Museum in Zierikzee is weer in volle glorie te bewon deren. Vrijdag is het laatste van de twintig gerestaureerde modellen geretourneerd. Res taurateur Cor Hardonk uit Breda is maanden aan dat laatste schip bezig geweest. „Het was het meest gecompli ceerde model uit de hele col lectie. Uiterst gedetailleerd", zegt Hardonk, tevens restau rateur van het Maritiem Muse um Rotterdam. Het gaat om een in 1766 ge bouwd fregat. Tijdens de res tauratie stuitte Hardonk op een bi'iefje met informatie over de bouwer. Het bleek te gaan om een oud commandant ter zee die, zo meldt het briefje, het fregat 'uit liefde tot de zee dienst' heeft gemaakt. „En hij heeft het model ook met veel liefde gemaakt", aldus Har donk. „De tuigage is extreem gede tailleerd. Bovendien kun je zien dat hij zelf lang heeft ge varen. Allerlei details, zoals kleine stukj es leer op bepaalde plaatsen tussen de touwen. Heel mooi." Twee jaar De restauratie van de gehele collectie heeft meer dan twee jaar geduurd. De kosten be droegen zo'n zestigduizend gulden. De modellen zijn bij toerbeurt naar Bredanaar Hardonk gebracht. Overigens ging het daarbij vaak meer om conservering dan om pure res tauratie. In veel gevallen was de tuigage van de oude scheepsmodellen versleten. In totaal heeft de operatie zo'n 65.000 gulden gekost. De ge meente heeft een groot deel be taald, evenals de stichting Steunfonds voor Zeeuwse Mu sea en de Mondriaan Stich ting, die het Deltaplan voor Cultuurbehoud beheert. De Mondriaan Stichting stelt als eis dat de modellen niet alleen van plaatselijk belang zijn. maar een 'bovenregionale' functie hebben. zaterdag 23 augustus 1997 Restaurateur Cor Hardonk met het laatste modelschip dat hij voor het Maritiem Museum in Zierikzee in oude glorie heeft hersteld. foto Pieter Honhoff MIDDELBURG - Delta Nutsbedrijven en PD AM Kabupaten Bandung, het Indonesische waterleidingbedrijf rond Ban dung, hebben vrijdag besloten hun 'twinningovereenkomst' met drie jaar te verlengen. De bedrijven zijn het samenwer kingsverband in juli 1987 aangegaan voor een periode van tien jaar. De nieuwe periode loopt tot 15 juli 2000. Delta Nutsbedrijven en PDAM Kabupaten Bandung zullen de komende periode j aarlij ks een programma vaststellen voor de uitwisseling van kennis en ervaring. Ook wordt een haal baarheidsonderzoek verricht naar investeringsprojecten op het gebied van de productie en behandeling van drink- en af valwater. Er wordt bekeken of samenwerking mogelijk is. HEINKENSZAND - Uitwisseling van de gemeentesecreta rissen van Goes en Borsele om zo tot 'wederzijdse kennisver dieping' en begrip in het functioneren van de gemeentelijke apparaten te komenDat is één van de onderwerpen die aan de orde zullen komen tijdens een vergadering van de Borselse ge meenteraad op donderdag 4 september. Bedoeling is, zo blijkt uit het voorstel van burgemeester en wethouders aan de raad, dat de secretarissen vier weken lang van stoel verwisselen. De vergadering van de gemeenteraad op vier september begint om acht uur. HOEK - Twee auto's die geparkeerd stonden op de Herbert H. Dowweg in Hoek werden donderdag op grove wijze rondom bewerkt met een scherp voorwerp. De twee eigenaren, een 43- jarige man uit De Pinte (B) en een 44-jarige man uit Outreau (F) deden hiervan aangifte TERNEUZEN - In de binnenstad van Temeuzen werd don derdagavond een 23-jarige Temeuzenaar aangehouden en ingesloten die verdacht wordt van mishandelen van een 18- jarige man uit Zaamslag. Bij die mishandeling verloor het slachtoffer enkele voortanden en liep een zware hersenschud ding op. Hij moest worden opgenomen in ziekenhuis De Hon- te in Terneuzen. De politie doet een onderzoek naar de nog on bekende toedracht van de mishandeling. KOEWACHT - De politie rolde donderdagavond laat in Koe wacht een hennepkwekerijtje op. In een loods aan de Niewu- straat trof de politie 635 hennepplanten aan. De gebruiker van de loods, een 48-jarige Koewachtenaar werd aangehou den en ingesloten. Naast de planten werden 18 kweeklampen en twee ventilatoren in beslaggenomen. De verdacht is inmid dels in verzekering gesteld. SLUISKIL - Voor de derde maal in twee dagen is in de omge ving van de Havenstraat in Sluiskil een kat vergiftigd. Dit maal werd donderdagavond een grote zwarte kat aangetrof fen die door het eten van gif was bezweken. De eigenaar van de kat is nog niet bekend. Ook van de dader ontbreekt ieder spoor. De katten zijn om het leven gekomen door het in Neder land verboden landbouwgif Termik. dat te herkennen is aan de kleine blauwe korreltjes die op maanzaad lijken. Woens dag werden in dezelfde omgeving ook al twee katten vergif tigd aangetroffen. De beestjes zijn een bijzonder pijnlijke dood gestorven. Personen die tips hebben die kunnen leiden tot aanhouding van deze kattenhater kunnen terecht bij de politie. ■oorConny van Gremberqhe ■ÏERNEUZEN - Het scheep vaartverkeer naar en van Gent jal de komende tijd nog enige linder ondervinden van het angepaste schutregime dat ijkswaterstaat hanteert voor Je sluizen in Terneuzen. In ver- tand met de lage waterstand is Je rijksdienst genoodzaakt om hvee uur voor en evenveel uren na laagwater geen schepen te jchutten. De reders van schepen Jie varen op Gent zijn van de tij delijke aanpassing van het schutregime op de hoogte ge- steld. Daarnaast heeft Rijkswater staat voor het Kanaal Gent-Ter- e Beuzen tijdelijke een diepgang- Beperking ingevoerd. Tot vandaag, zaterdag, werd een ijiaximale diepgang van 12.10 meter gehanteerd in verband 5 met de gebrekkige aanvoer van water in het kanaal uit België. Gisterenavond bleek echter door de regen en maatregelen in MIDDELBURG - In de Abdij kerken in Middelburg wordt morgen, zondag, een kerkdienst gehouden in het teken van de expositie Licht Adem - spiri tualiteit in beeld, die momenteel in de kerken is te zien. De oecu menische dienst leidt de kerk gangers langs de opgestelde kunstwerken en is bedoeld als een ontmoeting tussen kerk en kunst. De dienst begint om 10.00 uur. De expositie in de Abdijkerken (Koorkerk, Nieuwe Kerk en Wandelkerk) is nog tot en met 14 september te zien. De tentoon- stelling omvat werken van Bert Begijn, Maree Blok, Leendert Buth, Tineke Demmer, Bert Frijns, Els van Gulik, Sophia van den Heuvel, Sander Littel, Bas Lugthart, Jaap Mulder, Ine ke Otte, Bob Pingen, Jan Toor- op. Tineke Slot-Jorritsma en Het Hein Stulemeijer. De ope ningstijden zijn maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur,zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur en zondag van 12.00 tot 16.00 uur. het Belgische achterland het waterpeil op het kanaal al met zeven centimeter te zijn geste gen, „Het normale peil is 2.13 meter boven NAP. We zaten daar vijftien centimeter onder, maar in één nacht is er zoveel aanwas geweest dat de diep gangbeperking tijdelijk - voor de duur van het weekeinde - kan worden opgeheven. Of de be perking na zondag weer van kracht is volledig afhankelijk van de waterstand in het ka naal. Als de aanvoer van water uit Leie en Schelde op peil blijft en niet zoals de voorbije week fors afneemt, dan is het goed mogelijk dat die beperking op geheven wordt", zei ing. W. Vin- ke van Rijkswaterstaat. Wachttijden Aan de beperking van het schut regime wil Vinke voorlopig niet tornen. „Dat betekent dat de scheepvaart geconfronteerd kan worden met wachttijden. Dat is vervelend, ook voor de haven van Gent, maar deze maatregel komt natuurlijk niet als een donderslag bij heldere hemel. In 1990 hebben we - met vergelijkbare weersomstandig heden - dezelfde maatregelen moeten treffen", aldus Vinke. MIDDELBURG - Theatergroep Duinart van Stichting Arduin, voormalig Vijvervreugd, gaat 16, 17, 18 en 19 september de theaterproduktie Romeo Ju lia opvoeren. De voorstellingen vinden plaats in Manege Paar- does in Vlissingen, en beginnen om 20.15 uur. De 23 verstandelijk gehandi capten van Duinart hebben on der regie van Peter Adriaanse een vrije bewerking van het le gendarische liefdesdrama" ge maakt. Behalve de vaste toneel groep van Stichting Arduin, werken ook mensen van het amateurgezelschap mee. Romeo Julia is de derde thea terproduktie van de toneel groep, eerder werden al de pro- dukties Mist en Spiegels in de Stadsschouwburg in Middel burg opgevoerd. Haarlemse fotograaf Martin Kers exposeert in Grote Kerk Veere door Rolf Bosboom VEERE - „Als je niet je eigen achter tuin kunt fotograferen, kun je dat ook niet in, pakweg, China of op Hawaii", zegt de Haarlemse fotograaf Martin Kers. Voor Kers is de wereld één grote achtertuin. De afgelopen jaren maakte hij tientallen reizen - Japan bezocht hij zelfs 25 keer - die hem naar alle wind streken voerden, van Afrika tot Azië en van Alaska tot Australië. Tijdens zijn omzwervingen maakte hij tienduizen den foto's, waarvan de 66 mooiste nu te zien zijn in de Grote Kerk in Veere. De expositie werd vrijdag geopend door Kers' echtgenote. Kers is bekend van zijn fotoboeken waarin hij de Nederlandse natuur en landschappen vastlegt. De laatste ja ren wordt hij vooral in beslag genomen door fotografie voor reisreportages, die verschijnen in tijdschriften zoals Gras duinen en het KLM-magazine Flying Dutchman. Deze maand staat er een twintig pagina's omvattende reportage over Patagonië en Paaseiland met fo to's van zijn hand in Elegance. Het wer ken in opdracht beïnvloedt uiteraard zijn fotografie, zegt Kers. „Maar wat op de expositie hangt is helemaal mijn persoonlijke keuze." Kers heeft zijn selectie, die de titel landschappen heeft meegekregen, in twee delen gesplitst. De lijsten van groot formaat tonen natuurfoto's; op de kleinere exemplaren spelen ook mens en cultuur een rol. Kers: „Met de grote foto's wil ik een soort oernatuur laten zien, de natuur waar echt geen mensen hand aan te pas is gekomen. Bij de klei ne foto's is dat wel het geval. Ik heb dat onderscheid willen maken, niet omdat het een belangrijker is dan het ander maar wel omdat ik een groot respect heb voor de natuur. De grote foto's zijn, maar, nóg meer landschap dan de kleinere. Het zijn landschappen met hoofdletters." De geëxposeerde foto's tonen een onge kende, onvermoede pracht. Vooral de foto's uit ijzige streken zijn overweldi gend, zoals de serene beelden van IJs land en Alaska, met soms zelfs azuur blauwe sneeuw. Haast mystiek doen de bij Kers vaak terugkerende stenen en rotsen aan, die door kleur of schittering een eigen leven lijken te kijgen, alsof ze zich willen ontworstelen aan hun im posante omgeving. Een indringend voorbeeld is de foto van een onbedekte steen, begroeid met korstmos, in een uitgestrekt en ongerept Fins sneeuw landschap. „Ik wilde de superschoonheid van de natuur laten zien - dat het soms mooier is dan mooi", zegt Kers. „Als je er tijd voor gunt om het uit te diepen blijkt de natuur prachtiger te zijn dan je ooit hebt gedacht." Het is overigens een schoonheid waarvoor je niet per se in tercontinentaal hoeft te vliegen om die te kunnen ervaren, vindt de fotograaf. „Je bent geneigd om te denken dat het Straattafereel in Ecuador door Martin Kers. reproductie Lex de Meester Martin Kers:„Wat op de expositie hangt is helemaal mijn persoonlijke keuze." elders mooier is, omdat het nieuw is. Maar ik vind het altijd heerlijk om in Nederland terug te keren. Het Neder landse landschap kent zijn gelijke in Europa echt niet." Kers' kleinere foto's tonen het leven van alledag, waar dan ook ter wereld: een doezelend kind in Peru, vissers bij het Thaise eiland Phuket, een doedel zakgezelschap in een Schots land schap, een straattafereel in Ecuador. Niet uitzonderlijk van onderwerp, wel vaak uitzonderlijk mooi in beeld ge bracht. „Waar het om gaat is de compo sitie", zegt de fotograaf. „Je kunt dat niet beredeneren. Het is puur een ge voelskwestie. De situatie moet op een gegeven moment opmerkelijk zijn en mij aanspreken. Dan moet ik heel snel reageren om dat te kunnen vastleg gen." Eerlijkheid De Veerse Grote Kerk is volgens Kers een passende ruimte voor de tentoon stelling van zijn foto's. „De kerk is juist zo mooi omdat er onvolkomenheden zitten: afgebrokkelde muren, verschil lende kleuren naast elkaar, sporen van het verleden. Het is een gebouw met een grote mate van eerlijkheid. Zo zijn mijn foto's ook bedoeld. Alles is echt, eerlijk. Ze zijn met alleen een kleinbeeldcame- ra en zonder trucage gemaakt. Ik heb niets gemanipuleerd. Je ziet de situatie zoals die daar, op dat moment, was." De foto-expositie 'Landschappen' van Mar tin Kers is nog tot en met 21 september te zien in de Grote Kerk in Veere. Geopend: maandag t/m zaterdag 10-17 uur, zondag 13-17 uur. door Rinus Antonisse GOES - Op zaterdag 27 sep tember. houdt de Culturele Raad van Goes voor de zevende maal het internationale mu ziekfestival voor kleine koren en ensembles. Dit evenement, dat zich inmiddels heeft ont wikkeld tot een begrip, vond voor de eerste keer plaats in 1985 en wordt om de twee jaar gehouden. In het verleden was er veel belangstelling van zo wel deelnemers als publiek en bet ziet ernaar uit dat de nieu we aflevering in dat opzicht ook een succes wordt. Bij de Culturele Raad hebben zich maar liefst 60 koren en en sembles aangemeld. Dat aan tal is te groot om op één dag te kunnen 'verwerken', daarom is er een selectie gemaakt. Bijna de helft van de aanmeldingen kon zodoende niet gehono reerd worden; er is plaats ge maakt voor 33 groepen. Zij zor gen gezamelijk voor zo'n 20 uur klassieke muziek, die op drie locaties in de binnenstad van Goes ten gehore wordt ge bracht. Volgens secretaris Nico Bouw man van de Culturele Raad kan in verschillende opzichten ge sproken worden van een 'zeer bijzonder festival'. Uitgangs punt is het gegeven dat op mu zikaal terrein te weinig aan dacht wordt geschonken aan uitvoeringen van kleine koren en ensembles. In de muziekwe reld bestaat evenwel toch het verlangen om in kleine groepen te musiceren. Door de opzet en inhoud van het festival komt het publiek op speelse wijze in aanraking met kamermuziek. Bouwman tekent aan dat op deze wijze ook bij de jeugd in teresse gekweekt wordt voor culturele zaken. |Het festival was onderdeel van de Zeeland Nazomer Festi vals, maar is daarvan nu door de Culturele Raad losgemaakt. De raad vindt dat het evene ment best op eigen benen kan staan, omdat het is uitgegroeid tot 'een vooraanstaande cultu rele activiteit in de provincie in de maand september'. Dankzij een bijdrage van hoofdsponsor Rabobank kan het festival kwalitatief op hetzelfde ni veau als de voorgaande zes edi ties worden gehouden. Er zijn de 27e september onge veer 350 musici actief in Goes. Zij zorgen voor een zeer gevari eerd aanbod. Te horen zijn wer ken uit de Middeleeuwen en Renaissance, maar ook van he dendaagse, moderne compo nisten. Dat maakt het festival ook landelijk gezien tot een aparte gebeurtenis. Tijdens de middagpauze verzorgt stads- beiaardier Sjoerd Tamminga een concert op het carillon. Er is gekozen voor drie histori sche locaties in het centrum van de Ganzestad, die elk be schikken over een goede akoes tiek en prima ruimten voor concerten van kleine ensem bles. De Grote of Maria Mag- dalenakerk, het museum voor Zuid- en Noord-Beveland en de Zeeuwse Muziekschool lig gen dicht bij elkaar. Dat bevor dert een permanente bezoe kersstroom. Het Internationale Kamermuziek festival vindt plaats tussen 10.30 en 16.30 uur. Tussen 17.00 en 18.00 uur is er een slot manifestatie in de Grote kerk, waarbij door een selectie van de deelnemende groepen korte optredens worden verzorgd. door Marcel Modde TERNEUZEN - De theaters in Terneuzen en Middelburg heb ben zich aangesloten bij het lan delijk kaartverkoop-netwerk. Op initiatief van de Vereniging van Schouwburg- en Concert gebouw Directeuren (VSCD) wordt een centraal systeem op gezet waar informatie kan wor den ingewonnen over voorstel lingen. Daarnaast kan via dat nummer een kaartje worden be steld bij de aangesloten thea ters. De verwachting is dat het systeem september volgend jaar operationeel wordt, aldus di recteur Yolanda Mergler van het Zuidlandtheater in Terneuzen. In eerste instantie dient het cen trale nummer als extra sendee buiten de openingstijden van de theaters. Op den duur wordt ge streefd naar een 24-uursvoor- ziening, legt Mergler uit. Ook het Festival van Zeeuws-Vlaan deren wordt in het Kaartver koop Netwerk Nederland (KNN) opgenomen. „We willen hiermee inhaken op het zogeheten impulsgedrag van de consument. Stel dat men op zondagmiddag bij Hanneke Groenteman op televisie een be paalde artiest ziet en denkt 'daar wil ik heen', dan moet men op dat moment kunnen reserve ren. In ons geval is de kassa pas dinsdag weer geopend. Uit on derzoek weten we dat veel men sen tegen die tijd hun goede be doelingen al weer zijn vergeten. Ook komt het voor dat we een telefoontje krijgen uit de Rand stad van fans op zoektocht naar een nog niet uitverkochte voor stelling van, bijvoorbeeld, Youp van 't Hek. Met een centraal nummer wordt het voor het pu bliek een stuk makkelijker." Buiten de theaters om worden er minimaal honderdvijftig af- haalpunten van kaarten ge opend. Volgens de Temeuzense theaterdirecteur wordt daarbij gedacht aan de VW's en Grens wisselkantoren. Mergler stelt dat het niet de bedoeling is van KNN na verloop van tijd de kas sa's van de schouwburgen en concertzalen volledig te vervan gen. Weliswaar bestaan er al natio nale reserveringslijnen, maar die worden geëxploiteerd door commerciële bedrijven en be perken zich veelal tot grotere producties, geeft Mergler aan. „Die bedrijven verdienen dus geld aan de theaters, wat we lie ver in het circuit willen hou den." Klanten die gebruik maken van KNN, gaan per kaartje zo'n vijf gulden toeslag betalen. Dat be drag is afgestemd op het tarief wat de bespreekbureau's van de VW en de reserveringslijnen berekenen. Het geld dient voor de opzet en exploitatie van het systeem. Eventuele winsten worden ingezet ten behoeve van de aangesloten theaters. Deel name aan KNN kost de theaters één gulden per stoel en veertig cent per verkocht kaartje. Het principe is geënd op de lan delijke 'Belbios'. Volgens Merg ler is de omzet van de deelne mende bioscopen binnen een jaar na aanvang met tien pro cent vermeerderd. In een later stadium gaat KNN ook op Inter net. Nu is dat technisch nog on haalbaar. (Advertentie) Locaties Zeeuws Museum nog t/m 31 augustus 1997 Abdij Middelburg ma. t/m za. 11.00 - 17.00, zo. 12.00 - 17.00 uur. Splendid Isolation de Vleeshal nog t/m 24 augustus 1997 Markt Middelburg ma. t/m zo. 13.00 - 17.00 uur. 10 x toegepast werk Zeeuws Documentatie Centrum nog t/m 31 augustus 1997 Zeeuwse Bibliotheek Middelburg ma. 17.30 - 21.00 uur, di. t/m vr. 10.00 21.00 uur, za. 10.00- 13.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15