Nieuw protest bouw hotel Veere Vlissingen overweegt overdracht Sloebrug PZC Sloop voormalige hbs begonnen Tachtigjarige beschrijft historie Hervormde Kerk Fietsers koning in Voorstad Goes zeeland Bezwaarmaker vecht hij bestuursrechter plaats, grootte en hoogte aan Open huis bij asielopvang 13 Alcoholrijders betrapt Ruiten ingegooid Man moet oude boete voldoen Boetes voor drugsbezit Brommerpassagiere gewond Inbrekers slaan slag bij bedrijven Dieselaggregaat gestolen Bazaar hulp aan Vietnam in Grijpskerke door Edith Ramakers MIDDELBURG - Wat S. Sam son het meeste tegenvalt, is dat de gemeente Veere nooit enige reactie heeft gegeven op zijn be zwaarschrift dat hij in juli 1996 indiende. Hij benutte zijn recht op inspraak door bezwaar te maken tegen de plaats, grootte en hoogte van een nieuw te bou wen hotel Prinsenhof aan de Fort den Haakweg in Vrouwen polder. Voor de bestuursrechter in Middelburg vocht hij vrijdag de versnelde procedure aan voor het verlenen van een bouwver gunning, die het college van Burgemeester en Wethouders van Veere wil verstrekken. Samson, bezitter van een zo merwoning in Breezand II gren zend aan de nieuwbouwplan- nen, merkte op nooit bezwaar te hebben gemaakt tegen een echt hotel. „Al is dit gebied bedoeld voor rustige recreatie en neemt de druk op de kern van Vrou wenpolder en de kust erg toe. Gedeputeerde Staten hebben in 1995 nog gesteld geen nieuwe toeristische recreatiecom- KOUDEKERKE - Asielopvang De Peppelhoeve aan de Dis- hoekse weg in Koudekerke zet donderdag 28 augustus haar deuren open voor belangstel lenden. Tussen 14.00 en 17.00 uur is iedereen welkom. Er is in formatie over de werkwijze van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA), de Vreem delingendienst en Vluchtelin genwerk. Ook worden er hapjes en drankjes geserveerd. MIDDELBURG Karaokeshow - Naast het terras van eterij Stadscafé aan de Markt in Middelburg wordt donderdagavond 28 augustus een karaokeshow gehouden. Voor de winnaar is een prijs weggelegd. Een jury kijkt niet alleen naar de muzikale kwali teiten, maar let op het gehele optreden. Verder wordt gepro beerd een aankomend artiest te laten optreden. De karaoke- showduurt van 19.00 tot 22.00 plexen langs de kust toe te laten. Dat zou niet gelden voor hotel accommodaties. Maar ik dat er bij de bouw van Prinsenhof al lerlei voorzieningen worden be trokken." Volgens de gemeente vallen de plannen van Prinsenhof onder een hotelvoorziening. „De ex ploitanten (S. en J. de Visser) hebben in een overeenkomst vastgelegd de geplande gebou wen ten minste 10 jaar enkel ge bruiken voor een hotel, café, restaurant. GS hebben geen be zwaar tegen deze bouwplan nen", stelde advocaat G. Rijk- sen van de gemeente Veere. Prinsenhof, dat ruim anderhal ve hectare meet, zou een soort appartementenhotel moeten worden met 74 wooneenheden. Winkeltjes en slecht weerac- commodatie zijn in de plannen opgenomen. Tijdens de zitting werd een vergelijking gemaakt met het Badhotel Domburg, waar ook koopappartementen worden aangeboden. Woordenspel Samson reageerde daarop dat het een woordenspel lijkt te worden. „Als GS geen nieuwe ver-blij fsrecreatieve ontwikke ling in het Noordzeekustgebied toestaan, wat is dit dan? Maar ik kom nu terug op mijn eerste be zwaar. Als er bestuurlijk niet onbehoorlijk was gehandeld, had ik hier niet eens gezeten. Ik heb destijds voorgesteld om het hotel 10 tot 15 meter op te schui ven naar de Fort den Haakweg. Daar is nooit naar geluisterd. Ook liet de gemeente het illegaal kappen door de familie De Vis ser voor nieuwbouw van het hotel toe. Daardoor is het op schuiven van het hotel nog be langrijker geworden. Familie De Visser heeft de eerste bedoelingen om het hotel van een sportcomplex te voorzien, ingeslikt. De hoogte van de be bouwing is teruggebracht van 10.80 meter naar 10.40. Onge veer de helft reikt tot 85 0 meter. Samson krijgt inspraak in de herbeplanting in de buurt van zijn zomerwoning. Maandagochtend maakt mr. R.C.M. Reinarz bekend of het schorsingsverzoek van S. Sam son en F.L. Donders verleend wordt voor het toekennen van een bouwvergunning voor hotel Prinsenhof. Door de 'poort' in de gevel van het oude schoolgebouw kunnen auto's af en aan rijden naar het terrein waar de achterliggende gebou wen gesloopt moeten worden. foto Lex de Meester door Maurits Sep MIDDELBURG - Om vandalen voor te zijn is de gemeente Middelburg zelf maar snel begonnen met het slopen van de voor malige Rijks-hbs en dislocatie van de Ste delijke Scholengemeenschap Middelburg aan de Sint Pieterstraat. In het midden van de gevel prijkt nu een groot gapend gat. Dat zit er echter niet zomaar, het dient een belangrijk doel: het verschaft de slopers toegang tot de gebouwen erachter. Die moeten wijken voor (senioren-)wo- ningen. Het schoolgebouw stond sinds begin dit jaar leeg. De gemeente bood het te koop aan aan de provincie, maar die wilde het niet hebben. Daarom besloot de gemeente achter de gevel 25 tot 30 woningen te laten bouwen. Grootste probleem was hoe de gevel van de school - een mooi voorbeeld van na-oi*logse architectum- uit de weder opbouwperiode - kon worden behouden en de achterliggende gebouwen toch kon den worden neer-gehaald. De enige twee straatjes die achterlangs toegang bieden tot het binnenterrein - de Vijf Ringen en de Pauwpoort - zijn te smal. Ingenieus Aan het brein van de onlangs gepensio neerde stadsarchitect ir. J. Snoey ont sproot een ingenieuze oplossing. In het midden van de gevel moest een poort ko men die groot genoeg zou zijn om een vrachtwagen door te laten. Zo zouden de slopers hun werk kunnen doen en zou het puin eenvoudig kunnen worden afge voerd. Die doorgang is er nu en het sloop werk is in gang gezet. De grote poort zal straks de belangrijkste toegang zijn tot de woningen op het bin nenterrein. Naast die grote poort komen twee kleinere, voor fietsers en voetgan gers. Het bureau van de Zweedse architect Ralph Erskine is door de gemeente ge vraagd een massastudie voor woning bouw op deze locatie te maken, aldus wet houder P. M. Bruinooge. „Het is een bin nenstedelijke locatie. Daarom hebben we ook geen haast. Zo'n plek moet je netjes en zorgvuldig aanpakken. We verwachten dat de woningen in 1999 worden opgele verd." zaterdag 23 augustus 1997 NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Een 16-jarige bromfietser uit Arnemuiden is donderdagavond omstreeks 23.55 uur op de Oude Rijksweg in Nieuw en Sint Joosland aangehouden wegens rijden onder invloed. De jongen blies 655 ugl. Hij is weggestuurd met een proces verbaal. Een 35-jarige automobilist uit Middelburg is diezelfde nacht omstreeks 03.55 uur op de Oosterscheldestraat in Middelburg aangehouden omdat hij dronken achter het stuur zat. De blaastest wees uit dat de man twee keer zo veel had ge dronken als toegestaan. De man is met een dagvaardiging heengezonden. VLISSINGEN - Van een winkel aan het Bellamypark in Vlis- singen is donderdagnacht omstreeks 05.30 uur een ruit ver nield. Het schadebedrag is nog niet bekend. In Zoutelande werd een ruit van een winkel aan de Langendam ingegooid. Ook hier is het schadebedrag nog onbekend. De voorruit van een geparkeerde auto aan de Melsesweg in Zoutelande moest het die nacht eveneens ontgelden, Uit de auto wordt niets vermist. TERNEUZEN - Op de Westkolkstraat van de Terneuzense binnenstad werd donderdagnamiddag een 21-jarige Terneu- zenaar aangehouden. Uit onderzoek was gebleken dat de man nog een boete van 225 gulden had openstaan. De schuldenaar betaalde de boete di rect. TERNEUZEN - Met 6,5 gram weed en 3,6 gram hasj op zak werden donderdagavond twee mannen van 17 en 21 jaar uit Antwerpen aangehouden op de Lange Kerkstraat in Terneu- zen. De mannen kregen een boete van 100 gulden opgelegd. De drugs werden in beslag genomen. KOEWACHT - Een 16-jarig meisje uit Hulst moest donder dagavond worden opgenomen in het streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. Het meisje zat achterop de bromfiets van een 18-jarige jongen uit Zuiddorpe die op de Eikenlaan in Koewacht kwam te val len omdat hij moest remmen voor een overstekende hond. De Hulsterse liep bij de valpartij verwondingen op aan haar rug. De hond kwam met de schrik vrij. AXEL - Vrijdagochtend ontdekten medewerkers van twee bedrijven aan de Meekrapweg in Axel dat de panden in de nacht ervoor waren bezocht door inbrekers. Uit het ene be drijfspand verdween enkele honderden guldens, uit het ande re een lasapparaat. VLISSINGEN - Vanaf een bedrijfsterrein aan de Vredehof laan in Vlissingen is tussen donderdag 17.00 uur en vrijdag 07.30 uur een dieselaggregaat weggenomen. De waarde van het apparaat is onbekend. De halfhoge Sloebrug is eigendom van de gemeente Vlissingen, maar wordt bediend door de pro vincie. foto Lex de Meester door Maurits Sep VLISSINGEN - Wethouder T. R. K. Meijers van Vlissin gen gaat met de provincie Zeeland praten over over dracht van de halfhoge Sloe brug aan de provincie. De Sloebrug wordt wel bediend door de provincie, maar is for meel nog eigendom van de ge meente Vlissingen. De reke ning voor onderhoud gaat daarom naar de gemeente en ook de kapitaallasten staan op de Vlissingse gemeentebe groting. De Sloebrug is de eni ge van alle bruggen over het Kanaal door Walcheren die nog niet van de provincie is. „We hebben op ambtelijk ni veau gehoord dat de provincie best genegen is de brug over te nemen. Daarom gaan we nu maar eens horen of dat be stuurlijk wordt gedragen", legt wethouder Meijers uit. „Er ligt geen concreet aanbod en ook geen concrete vraag. Maar het is niet echt een taak voor een gemeente om een brug in eigendom te hebben. In het algemeen zijn overgan gen over water van het Rijk of de provincie. Alle bruggen over het Kanaal door Walche ren zijn nu bijvoorbeeld al van de provincie." Eigenwijs Het is ook nooit de bedoeling geweest dat de gemeente Vlis singen een eigen brug over het kanaal zou hebben, vervolgt Meijers. „Dat is door onze ei- genwijzigheid, wat ik overi gens niet negatief bedoel, zo gelopen. Het Rijk wilde een lage brug over het kanaal, de gemeente wilde een halfhoge zodat de brug niet zo vaak open zou hoeven. Uiteindelijk heeft Vlissingen toen maar zelf die brug laten bouwen." De Sloebrug werd in juli 1978 in gebruik genomen. De kapitaallasten van die in vestering komt Meijers als wethouder financiën nog jaarlijks tegen op de begro ting. Ook de kosten voor onderhoud aan de Sloebrug komen voor rekening van de gemeente. „Of overdracht aan de provincie voor ons voorde lig is? Dat kan ik nu nog niet zeggen", reageert Meijers. „Dat ligt helemaal aan de voorwaarden die aan een eventuele overdracht worden gesteld. En ik weet niet of de provincie die brug überhaupt wel wil hebben. Daarom gaan we praten." Volgens C. Visser, hoofd van de afdeling beheer bij de pro vincie Zeeland, is het in ieder geval geen provinciaal beleid om alle bruggen over het Ka naal door Walcheren te bezit ten. „We hebben wel een inventarisatie gemaakt van objecten die in aanmerking komen voor overdracht van een gemeente aan de provin cie of omgekeerd. De haven van Kats zouden wij best kun nen afstoten naar de gemeente Noord-Beveland." In dat licht bezien zou de Sloebrug even eens van eigenaar kunnen verwisselen, beaamt Visser. ..Het nut voor ons om die brug in eigendom te krijgen, is vooral formeel. Maar het is bespreekbaar," door Frank Balkenende uitbannen. Eerder zijn al in di- GOES - Nog zes weken en de fietser is koning in de Goese Voorstad. Dan is de 1,2 miljoen gulden dure fietsstraat klaar. Auto's mogen wel rijden op dit traject, maar worden door aller lei obstakels en smalle rijstro ken slechts getolereerd. Dit eerste stuk van de oostelijke fietsroute tussen het centrum en de nieuwe wijk Overzuid wordt optimaal ingericht voor fiet sers. De inrichting van het tracé Ockenburgh-Boszicht volgt la ter en is aanmerkelijk soberder. Goes moest vorig jaar de plank- osten terugbrengen van zes naar twee miljoen gulden, omdat Rijkswaterstaat geen subsidie meer wilde verstrekken aan het voorbeeldproject. De aannemer heeft deze week verse straten blokkades opge worpen. Met het samenhangen de pakket maatregelen wil de gemeente proberen automobi listen meer gebruik te laten ma ken van Ringbaan-Oost. Uiter aard wordt de fietssrtaat zeer onaantrekkelijk voor autover keer. Deze 'straat' krijgt specia le borden die duidelijk maken dat fietsers voorrang hebben. Automobilisten zullen zich aan het tempo van fietsers moeten aanpassen, waarbij de midden berm gevaarlijke inhaalma noeuvres verhindert De grootste ingreep vormt de aanpassing van de kruising Voorstad-Zonnebloemstraat. Waarschijnlijk is het noodzake lijk het kruispunt een week lang af te sluiten en het verkeer om te leiden. een begin gemaakt met de fiets straat. Het weggedeelte tussen de Stenen Brug en de Rimme- landstraat ligt nu open. Het be drijf is wat voortvarend te werk gegaan door de straat eerder op te breken dan was gepland. Daardoor was de gemeente niet meer in de gelegenheid aanwo- nenden schriftelijk op de hoogte te stellen van het karwei en het daarmee gepaard gaande onge mak. Een gemeentelijk opzich ter heeft de belanghebbenden deur voor deur geïnformeerd. Obstakels Visueel springt de fietstraat straks in het oog door aparte rij stroken van rood asfalt, die zijn gescheiden door een midden berm waarin enkele obstakels worden aangebracht. Alleen het stuk Voorstad vanaf de Stenen Brug tot de Rimmelandstraat krijgt een wegdek van rode klin kers om de bomen aan de veste te sparen. Het eenrichtingsver keer op dit gedeelte blijft het zelfde (in zuidelijke richting), maar de verkeerscirculatie wij zigt zich verderop. Het tweerichtingsverkeer tus sen Rimmelandsstraat en de kruising met de Zonnebloem straat vervalt. Auto's kunnen slechts nog noordwaarts rijden. Voor de Citroën-garage geldt een klein stukje tweerichtings verkeer om het bedrijf bereik baar te houden. Vanaf de Lelie straat tot de Blaaubeenstraat mag dan slechts in zuidelijke richting worden gereden en het staartje tot de Van Dussendorp- straat is weer vrij voor beide richtingen. Deze ingewikkelde circulatie moet sluipverkeer in de wijk GRIJPSKERKE - Op de Ker- kring in Grijpskerke vindt op zaterdag 30 augustus vanaf 09.00 uur een bazaar plaats. De opbrengst hiervan gaat naar Komitee Twee, een organisatie die zich inzet voor onderwijs aan kinderen in Vietnam met een zintuiglijke, lichamelijke en verstandelijke handicap. Ook in andere landen verspreid over de hele wereld biedt de or ganisatie hulp. Het bedrag dat de markt in Grijpskerke ople vert investeert Komitee Twee in een school voor verstandelijk gehandicapten in Vietnam. Er wordt een lokaal van gebouwd en er worden muziekinstumen- ten en lesmaterialen van ge kocht. Ook wordt geprobeerd een tent te kopen voor muziek- optredens. Spelletjes De bazaar op de Kerkring be staat uit diverse activiteiten. Er is een grote rommelmarkt met diverse kraampjes waar onder meerbloemen, groente, tweede hands kleding en boeken wor den verkocht. Verder kunnen jong en oud spelletjes doen. Ook aan eten en drinken ontbreekt het niet. Er wordt onder meer friet, broodjes, soep, koffie, li monade en bier verkocht, 's Avonds vindt er een verloting plaats van het rad van avontuur De prijzen daarvan zijn van de middenstanders van Grijpsker ke en omstreken. Jeanne Coppoolse-Baars voor de Hervormde Kerk, waarover ze na drie jaar historisch onderzoek een boek schrijft. foto Willem Mieras door Marco van Barneveld SCHORE - Aan de keukenmuur bij Jeanne Cop poolse-Baars in Schore hangt een levensgrote lijst met tientallen namen van predikanten. Een soort 'checklist' waar zij dag in dag uit mee wordt ge confronteerd. Een checklist voor het boek waar zij al jaren aan werkt en dat zal gaan over de geschie denis van de Hervormde Kerk Schore en Vlake. „Ik houd niet van fouten en die mogen in het boek ook zeker niet voorkomen", verklaart de tachtig jarige. „Vandaar die lijst aan de muur." Drie jaar leeswerk heeft ze er inmiddels op zitten. Uren en uren in stoffige archieven. Oude notulen bestuderend, oude nota's interpreterend, oud schrift vertalend. Nu, medio 1997, zit het lees werk er op en kan het schrijven beginnen. Vóór de kerst, zo schat ze zelf in, moet het boek gereed zijn. Coppoolse-Baars heeft het boek verdeeld in vier hoofdmoten: vooraleerst de lijst met tientallen predikanten (onderbroken door een aantal 'her derloze' tijdperken), dan de onderdelen 'orgels', 'kerkbouw' en 'verenigingsleven'. Het begint allemaal in 1619, met de eerste kerke- raadsvergadering van de Hervormde Kerk Schore en Vlake. J. Dambrinus, zo leert het boek, was de eerste precükant. Na hem zouden er nog tientallen volgen, maar opvallend is dat in Schore nogal wat 'predikantloze' perioden zijn voorgekomen. Vol gens de auteur kwam dat veelal door geldgebrek, „Het is hier natuurlijk een heel kleine gemeente." Spraakmakend Een van de meer spraakmakende dominees was volgens de tachtigjarige de predikant VanBuiten- dijke, die van 1702 tot 1712 te Schore in dienst was. „Indien die man nu had geleefd hadden we hem waarschijnlijk heel goed gevonden. Hij had zijn eigen meningen, zeg maar. Toen kon dat niet, maar ikzelf mag dat wel." In de loop der eeuwen is de kerk, zo zal ook in het boek te lezen zijn, een aantal malen herbouwd. In 1814 gebeurde dat bijvoorbeeld onder het mom dat er te weinig plaats zou zijn. De auteur van het boek heeft daar echter haar bedenkingen over. „Ik denk dat ze de kerk gewoon niet modern genoeg vonden. Eeuwig zonde, lijkt mij. Er kwam des tijds dan ook een aantal protesten." Ook na de oorlog moest de kerk worden herbouwd, doordat bommen het gebouw hadden getroffen. Ook de orgels nemen in het boek - uiteraard - een belangrijke plaats in. Inmiddels zou men in Scho re met het derde orgel bezig zijn, terwijl er eeuwen geleden van zo'n voorziening nog geen sprake was. „Toen deed men het nog met voorlezers an nex voorzangers, veelal hoofden der scholen." Bij het spitten in de archieven is de auteur overi gens niet snel tevreden. Bij enige twijfel wordt de zaak grondig onderzocht. Bijvoorbeeld toen ze in oude notulen tegenkwam dat een dominee naar Indië zou zijn gegaan en een dorpeling opmerkte dat dat niet klopte. Na intensief navragen kwam de aap uit de mouw. De man bleek ooit te zijn ge keurd om als legerpredikant naar Indië te gaan. „Maar hij werd afgekeurd. Dat ging dus niet door." Foutje Klaarblijkelijk was er een foutje in de kerkelijke notulen geslopen, waar immers in stond dat de man wel degelijk was vertrokken. Beter een foutje in die notulen echter, dan helemaal geen notulen. Dat laatste is bij genoemde Van Buitendijk een lastige zaak. Want van deze ietwat tegendraadse dominee zijn opmerkelijk wéinig kerkelijke aan tekeningen te vinden. Verdonkeremaand door de kerkeraad, vermoedt de geschiedschrijfster.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13