Offensief tegen zware misdaad Een echte Zeeuw kan niet zonder slikgas Vroege herfst Provincie vertraagt invasie van varkens Weggebruikers negeren massaal maximumsnelheid Speciale teams in actie zeeuwse almanak Naamloos pz zeeland zaterdag 23 augustus 1997 door Richard Hoving VLISSINGEN - Door de hitte en droogte van de afgelopen weken hebben veel bomen vroegtijdig hun blad laten val len. Op dijken, langs straten in steden en dorpen en op par keerplaatsen staan de bomen er hartje zomer herfstachtig bij. Het ruien is een overlevings strategie. Bomen hebben de laatste weken moeite om wa ter aan de grónd te onttrekken. Om de verdamping via de bla deren te verminderen stoten ze het blad af. De vroege bladval is volgens L. Kragt van Staatsbosbeheer Deltagebied nog niet veront rustend. „Het treft voorname lijk wilgen, beuken en popu lieren. Deze soorten kunnen wel tegen een stootje. Het pro bleem wordt ernstiger als ook berken en eiken hun blad be ginnen te verliezen. Helemaal onschuldig is de vroege herfst nu ook weer niet. Door de verminderde blad- hoeveelheid kunnen minder reserves worden gevormd. Dit kan tot groeistoornissen lei den wanneer de knoppen, die nu al worden gevormd, vol gend voorjaar gaan uitlopen. De droogte en hitte van de af gelopen weken kunnen, vol gens de Bomenstichting in Utrecht, dodelijk zijn voor veel bomen. Samen met de in sectenplaag van de afgelopen jaren, de luchtverontreini ging, strooizout en slechte groeiomstandigheden kunnen veel bomen wel eens het loodje leggen, aldus woordvoerder F. Moens. Staatsbosbeheer ziet het nog niet zo somber. Het kan vol gens Kragt echter geen kwaad wanneer herfstachtige bomen in straten en op parkeerplaat sen een helpende hand wordt geboden. „Een emmer water per dag kan een boom weereen Terwijl Zeeland nog volop zomert, vallen de eerste bladeren al, zoals hier langs de Nieuwe Vlis- beetje kracht geven." singseweg tussen Middelburg en Vlissingen. foto Ruben Oreel rfc door Jacques Cats MIDDÈLBURG-Er komt een offensief tegen zware georgani seerde criminaliteit in Zeeland. Dat meldt het arrondissements parket Middelburg in het activi teitenplan 1998. Daarin wordt aangekondigd dat de afdeling zware georganiseerde crimina liteit bij de politie Zeeland vol gend jaar vier tot vijf grote on derzoeken zal verrichten. Besloten is dat in 1998 vijf keer een speciaal team wordt inge zet. Zo'n uit douanemensen, ri vierpolitie en fiscale inlichtin gen- en opsporingsdienst bestaand Hit and Run Contai nerteam (HARC) kan bliksem- snel in actie komen om verdachte schepen of ladingen ingrijpend te onderzoeken. Zo n opzet loont de moeite. Zo maakt het onderzoek naar een bij Hansweert gedane mega-co- caïnevangst kans om uit te groeien tot een van de grootste zaken van Nederland. In april achterhaalde de douane in Hansweert 1236 kg cocaïne. De drugs waren verborgen in de ballasttanks van het vroegere Canadese kustwachtschip Fogo Isle. Tot de acht aangehouden lersonen behoorde aanvanke- ijk ook de bemanning. Die werd later vrijgelaten. Thans bevin den zich nog vier verdachten in vooiiopige hechtenis. Daartoe behoren twee Vlissingers en een persoon, die zich onlangs vanuit Curasao in Vlissingen had ge vestigd. De fiscale inlichtingen- en op sporingsdienst FIOD in Roosen daal is naar aanleiding van de cocaïnevangst in samenwer king met de criminele inlichtin gendienst van de politie Zee land een omvangrijk onderzoek begonnen naar een internatio- nele organisatie met crimineel oogmerk. De twee Vlissingers waren betrokken bij het scheepsmanagement van de Fo go Isle. Politie en justitie zijn vooral geïnteresseerd in de rol van de van Curacao naar Vlis singen gekomen man, een vroe gere bankdirecteur. Hij heeft zich in de verhoren tot nu toe erg zwijgzaam getoond. Het onder zoek richt zich daarom thans op het natrekken van geldstromen teneinde hoger in de hiërarchie van de organisatie te kunnen penetreren en zo vast te stellen wie het transport hebben gefi nancierd. Officier van justitie mr. Jo Valente verwacht de Fogo Isle-zaak in oktober voor de rechter te kunnen brengen. Drukke maand De meervoudige strafkamer wacht dan een drukke maand, want er zijn ook al drie dagen uitgetrokken om de zware-cri- minaliteitszaak onder de titel Cobra te behandelen. Het be treft hier een omvangrijk dos sier rond de handel in xtc-pillen met veel aanhoudingen. Eerder kwam al een aantal kleine jon gens in deze zaak voor het hekje. Justitie noemt in het activitei tenplan in beide zaken de voor uitzichten om in het kader van de Plukzewetgeving criminele winsten in de staatskas te laten vloeien zeer gunstig. Op het punt van de ontneming zijn in de eerste helft van dit jaar 12 vorderingen aangebracht, waaronder een vordering van 3 5 miljoen gulden. door A. J. Snel MIDDELBURG - Het provin ciebestuur heeft de roze invasie naar Zeeland aanzienlijk ver traagd. Door in de provinciale milieuverordening de nieuwe regel op te nemen dat alle var kensbedrijven die zich in Zee land willen vestigen met meer dan duizend dieren een milieu effect rapportage (mer) moeten maken, is een groot aantal pro cedures opgerekt. De vertraging zal een termijn bestrijken van ongeveer anderhalf jaar. Of het uitstel zal leiden tot af stel, is de vraag. Tientallen var kenshouders proberen een ont heffing te krijgen van de mer- verplichting. Zij voeren aan dat hun vergunningaanvragen da teren van voor de aanpassing van de milieuverordening. Bo vendien stellen zij dat die aan passing van de verordening ten onrechte is doorgevoerd. Het provinciebestuur kondigde op 5 maart van dit jaar aan dat in de milieuverordening de mer- plicht zou wprden opgenomen. Op 26 juni werd de wijziging vastgesteld. Door ongeveer ge lijktijdig ook het streekplan aan te passen, werd langs twee spo ren gewerkt aan een blokkade van de opmars van varkens naar Zeeland. Intussen hebben 33 varkens- boeren, van wie velen nu in Bra bant gevestigd zijn, ontheffing gevraagd van de mer-verplich- ting. Met elkaar zouden zij circa 130.000 varkens naar Zeeland willen brengen. De onderne mers voeren via hun raadslieden aan, dat de verplichting een mi lieu effect rapportage te maken te grofmazig is. De mer-plicht op grond waarvan de conse quenties van vestiging of uit breiding van een bedrijf in kaart gebracht moeten worden, kan naar hun inzicht alleen worden opgelegd aan individuele be drijven of in een bepaald gebied Zij achten de instelling van de regel voor de hele provincie juri disch onzuiver. Afgezien daarvan menen de varkensboeren dat de nieuwe regel - zo die een juridische toet sing doorstaat - niet kan gelden voor aanvragen die bij gemeen ten zijn ingediend vóór het mo ment waarop duidelijk werd dat het provinciebestuur de milieu verordening wilde aanpassen. Uit de verzoeken om ontheffing van de mer-plicht blijkt dat het in twaalf gevallen gaat om aan vragen die dateren van na 5 maart. De andere 21 vergun ningaanvragen zijn vóór die da tum bij de gemeenten binnenge komen. Mr. J van Groningen van Den Hollander Advocaten in Mid- delharnis, die namens een aan tal varkenshouders optreedt, zal eventuele afwijzingen van de aanvraag tot ontheffing van de mer-plicht aanvechten bij de voorzitter van de afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State. Daar zal hij mogelijk ook een procedure beginnen te gen de wijziging van de milieu verordening. Dat kan pas als ge deputeerde staten een verzoek om ontheffing hebben afgewe zen. In de loop van oktober ma ken gs hun beslissingen ken baar. Schadeclaims Naar de inschatting van Van Groningen betekent de handel wijze van het provinciebestuur dat een beslissing over de aan vragen voor vestiging of uit breiding van varkensbedrijven hoe dan ook met anderhalf jaar wordt opgeschort. Als zijn cli ënten alsnog in het gelijk ge steld worden, zal de advocaat schadeclaims indienen die te rechtkomen bij de gemeentebe sturen aan wie vergunningen zijn gevraagd. „Als blijkt dat de overheid onrechtmatig heeft ge handeld, hebben de onderne mers recht op schadevergoedin gen voor gederfde inkomsten. Die kunnen in de miljoenen lo pen. Daarom zijn de gemeente besturen het ook niet eens met het beleid van de provincie. Zij zien de bui hangen." Of het optimisme van Van Gro ningen gegrond is, staat te be zien. Het provinciebestuur heeft intussen steun gekregen van minister Van Aartsen. De Slikken van Viane bij Oosterland. door René Schrier Zeeland verliest steeds meer schorren en slikken als ge volg van de Deltawerken. Jam mer, zeggen de natuurbescher mers. Deze ontwikkeling zou echter wel eens een verfrissen de werking kunnen hebben voor de Zeeuwen. Wellicht dat er na eeuwen een frisse wind gaat waaien. Eindelijk kan Zeeland zich ontworstelen aan het slikgas. De driedelige Van Dale over slikgas: door gisting ontstaand gas. (blz 2772 van de twaalfde herziene druk uit 1992.) Daar laat het woordenboek het bij. Een mysterie in wat op zich een verklarend woordenboek zou moeten zijn. Dit moet te herlei den zijn tot de afkomst van Van Dale De Zeeuwsvlaming moet het slikgas en zijn uitwerking gekend hebben. Hij deed er echter wijselijk het zwijgen toe. Het slikgas raakt namelijk tot in het diepste wezenhet ka rakter, van de Zeeuw. Evenwel, naarmate in de loop der eeu wen meer bekend raakte over de invloed van het slikgas, nam ook de Zeeuwse collectieve schaamte toe. Het was maar beter er niet over te praten. Wat niet weet wat niet deert. En ons kent ons. Slikgas heeft iets weg van moerasgas, echter het grote verschil is dat slikgas slechts voor komt in een zout milieu. En dat is nu precies waar het om gaat. Die zoute in vloed zorgt voor een heel ander gas en daaraan heeft het over grote deel van de Zeeuwen eeuw na eeuw blootgestaan, met alle gevolgen van dien. Zeeland begon als een enorm gebied van schorren en slikken waarop boeren en schaapher ders een schamel inkomen bij een schraapten. Zij waren de stamvaders van de huidige Zeeuwen en stonden de hele dag met hun koppen in het slik- Vandaag, zaterdag, de laatste aflevering van de zomerserie Het Ruime Sop. Zes weken lang bevoeren PZC-redacteuren kris kras de Zeeuwse wateren. Dat gebeurde met schepen van de zeilvloot van de Zeeuwse Stromen, achtereenvolgens de klipperaak Verwachting, de IJsselaak Vrouwe Jannigje en de Noordzeebotter Elisabeth. Dagelijks maakte een wis selende groep PZC-abonnees de tocht aan boord mee. gas. Met een mijmerende blik gericht op de kont van een schaap, zouden ze nooit be vroeden dat zij de grondleggers foto Pieter Honhoff waren van de Gouden Delta. Een gedachte die je trouwens ook al zonder slikgas krank zinnig kan maken. En juist daar ontstond de Zeeuw, zoals we hem nu nog steeds kennen. Dat vechten voor ieder stukje schor zegt veel over de huidige zuinige aard. Sober leven en hard werken. De afhankelijk heid van de zee, de natuur, het hogere, maakte ze godsvruchtig. En in feite te gengesteld daaraan, was er de gave van het relative ren, onder in vloed van de ervaring dat van de ene dag op de andere het op de zee gewonnen land weer verloren kan zijn. Luctor et emergo, dat in Zeeland nog wel door Jacques Cats MIDDELBURG-Verkeersdeel nemers maken zich in Zeeland in hoge mate schuldig aan het overtreden van de snelheids- grens en het rijden door rood licht. Politie en justitie ver wachten volgend jaar een score te bereiken van 40.000 beschik kingen en processen-verbaal als gevolg van deze overtredingen. Dat staat in het actieplan van het arrondissementsparket voor 1998. De verkeersveiligheid eist blij vend veel aandacht en inzet, zo wordt geconstateerd in de rap portage van het lopende toe zicht en het verwachte ver keersgedrag. Het aantal ernstig gewonden en doden in het ver keer steekt in Zeeland negatief af bij de rest van Nederland. Als een van de eerste oorzaken wor den genoemd de zwakke infra structuur in Zeeuws-Vlaande- ren en in het Oosterscheldebek- Bierbrouwen GOES - De Deltabrouwers, het Zeeuws gilde van amateurbier brouwers, begint donderdag 4 september met eep cursus bier- brouwen. De introductiebijeen komst in het Goese Ambachts centrum begint om 20 uur. Wie meedoet aan de cursus wordt automatisch een jaar lang lid van het gilde. ken. Deze gebieden worden dooi'kruist door veel 80 km-we- gen, waarop veel te hard wordt gereden. Dit verkeersgedrag leidt vaak tot ongelukken. Er zijn thans besprekingen gaande om per 1 oktober een verkeers- toezichtproject te starten op de route Middelburg-Westkapelle. Uit ongevalsanalyses is geble ken dat dit traject binnen de top-4 van verkeersonveilige trajecten in Zeeland valt. Man overlijdt aan gevolgen van ongeluk STEENBERGEN - Een 44-jari- ge man uit Nieuw-Vossemeer is vrijdag in het ziekenhuis over leden aan de verwondingen die hij donderdag had opgelopen bij een ongeval in Steenbergen. De man reed donderdagavond over de Zeelandweg-Oost in de richting van Sint Fhilipsland toen hij door nog onbekende oorzaak inreed op een voor hem rijdende landbouwtractor met sproeiinrichting. De klap kwam zo hard aan dat het slachtoffer in zijn wagen bekneld kwam te zitten en door de brandweer moest worden bevrijd. Onderzoek naar de toedracht van het ongeval heeft nog geen aantoonbare oorzaak opgele verd. ANP De inwoners van Veereschie ten wel eens door in hun ado ratie van het mooie stadje waarin ze wonen. Zo wordt de Grote Kerk in het centrum van het dorp nogal eens lief kozend de Dom genoemd. Toegegeven, de kerk is een van de fraaiste kerkgebou wen die Zeeland rijk is, maar om het nu in een adem te noe men met de Dom in Utrecht, Milaan of Florence gaat toch net iets te ver. Dat er nog andere nadelen aan het vervangen van de aanduiding kerk door dom zitten, ondervond een bewo ner van een van de huizen te genover het monumentale gebouw. Op zoek naar een aardige naam voor zijn wo ning, hield hij de vrouw des huizes enthousiast voor dat ze uitkeken op de Dom. Na het achter elkaar uitspre ken van de woorden dom en zicht besloten ze wijselijk hun onderkomen nog maar even naamloos te laten voortbestaan. Roest: Vocht dringt overal in door. Zeker zou water. En daarvan is er in Zeeland ge noeg. Het is dan ook zaak de spullen aan de waterkant goed te onderhouden. Dat gebeurt ook wel, zeker als het om overheidseigendom- men gaat die nog in gebruik zijn. Erger is het gesteld met bijvoorbeeld steigers die geen dienst meer doen. Waar ooit de trots van de Zeeuwse veerdienst aan afmeerde, bijvoorbeeld op het Veerse Meer. Daar liggen verschil lende steigers te verpiete ren. Texwijl het eigenlijk historische monumenten zijn die herinneren aan het Zeeuwse maritieme verle den. Ze zouden gekoesterd moeten worden, als kostba re monumenten. eens vertaald wordt als: lukt het vandaege nie, dan lukt het merrege. Dit is allemaal nog wel te ver klaren uit die strijd tegen het water. Minder duidelijk zijn de effecten van het slikgas, dat die strijd al die jaren beïnvloed heeft. Zonder slikgas had het nuchter verstand gezegevierd. Was de hele bevolking al lang naar hoger gelegen oorden ge vlucht. Water Het is die verslaving aan het slikgas die verklaart dat een Zeeuw waar dan ook ter wereld op enig moment naar het water- trekt. Dat heeft niets met water- te maken, maar met de zucht naar slikgas. Generatie na ge neratie is het ingeademd en op gesnoven en zijn de door slik gas gevormde genen - hoe huiveringwekkend en niet al leen voor de wetenschap - soms binnen families doorgegeven. Het is een collectieve versla ving, een oer-drang waar de wetenschap de handen niet aan wil branden. Het is vrijdagmiddag en de Noordzeebotter- Elisabeth pas seert de Slikken van Viane op Schouwen-Duiveland. Zouden we onze neus dicht moeten houden? Ach. wij kunnen toch al niet meerafkicken. Schipper Tako van Dipte staat bij wijze van zeer hoge uitzondering toe dat ik in de mast klim Mrs- schien een ultieme poging om te ontstijgen aan het slikgas. Ik kijk over de dijk en zie nog net de contouren van een eeuwen oude boerderij tussen Ouwer- kerk en Oosterland. De hoeve heet 't is niet anders'. Ik be rust. Het slikgas heeft weer toege slagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11