in Kwaliteit gezinsvoogdij gevaar Van Gelder wil onderzoek naar 112-alarmeringen Zes tot tien meter zicht onder het wateroppervlak Rustige start De Ruyterfeesten Het Roompotgebeuren: eerst even afrekenen zeeuwse almanak Toren Hoge werkdruk staat behoorlijk functioneren in de weg Duikers bij Den Osse aan het Grevelingenmeer. door Harmen van der Werf Het water van het Grevelin genmeer roept. Kom erin, kom erin! De Noordzeebotter Elisabeth is op de motor uit Brouwershaven vertrokken. Er staat bijna geen zuchtje wind. De zeilen gaan desondanks in top. Het water blijft roepen. Tot de jongste opvarende z'n stoute schoenen aantrekt en een diepe duik neemt. Bijna niemand kan de lokroep weer staan. Alleen de schipper blijft op zijn post. Voor echte zeelui is het Greve lingenmeer niks. Ze doen het af als een badkuip vol zout water of nog erger als een kikkerbad je. Zwemmend achter de ter gend langzaam zeilende Elisa beth valt dat vies tegen. Het vaartempo ligt laag, dat van de meeste zwemmers net iets la- gèr. Inhalen is er in elk geval niet bij. Gelukkig hangt er een touw buitenboord om op adem te komen. Het Grevelingenmeer is helder. De voeten van een zwemmer die zich eventjes laat meedrij ven, zijn duidelijk te zien. Op zeker anderhalve meter diepte. ,,Het is dit jaar ideaal. Ze heb ben wat later de Grevelingen met Noordzeewater gespoeld via de spuisluis in de Brou- wersdam. Het is zelden zo hel der geweest. Het zicht is onder water zes tot tien meter." Henk Hanson heeft het duikcentrum De Grevelingen in Scharendij- ke. Nederlanders, Duitsers en vooral Belgen komen en masse naar de 'duikstad' van Zee land. Tachtig gulden voor een introductieduik. Bijna acht honderd gulden voor het beha len van een duikbrevet. Ideaal Voor beginnende duikers is er geen mooier instructiebad dan het Grevelingenmeer. Verra derlijke stromingen zitten er niet in. Er kan elk uur van de De PZC-boot maakt vandaag, vrijdag, de laatste tocht in het kader van de zomerserie Het Ruime Sop. Het traject loopt van Bruinisse naar Zierikzee, de thuishaven van de Zeeuwse StromenvlootLezers met tips of bijzonderheden over de route kunnen die doorgeven aan de redactie van de PZC, te lefoon 0118-484405 of faxen naar 0118-470102. foto Pieter Honhoff dag worden gedoken. Ideaal. Wie een beetje meer wil, zoekt het echter verder op aan de Oosterschelde. Het getij be perkt daar de duiktijd tot hooguit een half uur, maar het onvoorspelbare maakt het spannender. En aan de Katten- dijksedijk tussen Wemeldinge en Kattendijke kunnen duikers zo uit de auto het water in. Bij een beetje weer is het daar ker mis. Vanaf het Grevelingenmeer wordt met enige jaloezie naai de Oosterschelde-vlucht van- duikers gekeken. Om het in een vogelterm uit te drukken: de jongen vliegen uit. Dat doet pijn én wekt de ondernemings lust. Bas Mathijsse, eigenaar van duikcentrum De Rabbelaar in Scharendijke en collega-con current van Hanson, heeft een vijfjarenplan om het Grevelin genmeer extra cachet te geven. Vlakbij zijn duikcentrum ligt de diepste put van het meer, 48 meter. Hij wil opstijgplateaus maken, zodat duikers gemak kelijker kunnen dalen en stij gen. Kunstriffen moeten er ko men en mogelijk zelfs een scheepswrak. Voor invaliden en ouderen - duiken mag vanaf twaalf jaar, zonder leeftijds grens - moeten speciale voor zieningen komen. Nu moeten ze nog over de voormalige zee dijk Idauteren. Kostbaar „Zelfstandig kan ik die inves teringen niet aan", zegt Ma thijsse. „Dat is veel te kostbaar." Hij zoekt samen werking. Als alles volgens planning verloopt, wordt vol gende maand een werkgroep opgericht met allerlei instan ties die bij de Grevelingen be trokken zijn. „Over vijf jaar moet het rond kunnen zijn." Het natuur- en recreatieschap Grevelingenmeer heeft wel oren naar de ideeën uit Scha rendijke. Directeur J. Lodders bekijkt het vooral beleidsma tig. „Wij willen het duiken con centreren. Dat kan door voor zieningen te treffen, zoals parkeerplaatsen, een goede dijkovergang, toiletten." De duikers hebben ergens recht op. Zij betalen voor een ver gunning, die geldig is voor de Oosterschelde en het hele Gre velingenmeer. De Elisabath meert rond het middaguur af bij een eilandje met de subtropische naam Ar chipel. De opvarenden verken nen de oude zandplaat, die tot een verstilde ligplaats voor jachten is omgetoverd. Op de terugweg naar Bruinisse roept het verkoelende water weer. Kom erin, kom erin! door A. J. Snel KAMPERLAND - Éérst betalen en pas dan komen de bar en de keuken in actie om de bestelling gereed te maken. Volgens die huisregel wordt gewerkt op het terras van restaurant Bestevaer nabij de Sophiahaven in Kam perland. De benadering volgens het principe dat de baat voor de kost uitgaat, wekt geregeld irri tatie bij klanten. Soms stappen ze, geconfronteerd met deze heel nieuwe dimensie die aan het begrip gastvrijheid wordt gegeven, voortijdig op. Zij wensen niet bij voorbaat te worden verdacht van wanbeta ling. „Maar de meeste mensen blijven zitten," meldt een ser veerster. „Dit is in opdracht van de baas." Volgens public relationsman P. Hamelink van Roompot Recrea tie BV, de onderneming die het restaurant in eigendom heeft, is het op een aantal plaatsen 'bin nen het Roompotgebeuren' ge bruikelijk dat wordt afgere kend voordat consumpties op tafel komen. Dat gebeurt in het familierestaurant op de cam ping De Roompot en op het ter ras van Bestevaer. Hamelink duidt in eerste instantie aan dat de regel is doorgevoerd om te voorkomen dat mensen zonder te betalen weglopen. Soms doen ze dat al voor de bestelling is ge arriveerd. Na intern beraad komt de pr- functionaris met een 'belangrij ker reden' voor de huisregelDie ligt in het verlengde van het werken met een automatise ringssysteem. De serveersters toetsen op een handterminal de bestelling in en rekenen meteen af. Sneller Intussen wordt in de keuken en aan de bar afgelezen wat de wensen van de klant zijn en op die manier kan sneller worden gewerkt hetgeen omzetverho- gend kan werken. Bovendien hoeft de serveerster met wie is afgerekend niet zelf de con sumpties te brengen. Dat kan, als het tempo dat eist, ook ge daan worden door een collega. Hamelink: „Ik moet eerlijk heidshalve toegeven dat deze manier van werken niet door ie dereen als klantvriendelijk wordt ervaren. Het gaat wel om een trend. De automatisering zet door." Naar de opvatting van directeur ing. R.H. ter Heide van het bu reau voor toerisme Zeeland zou op dit stuk van zaken het beste zo snel mogelijk een trendbreuk kunnen worden geforceerd. Niet juist „Ik vind dit niet juist. Het is ook hoogst ongebruikelijk. Ik het dit nog nergens ter wereld gezien. De normale gang van zaken is dat de consumptie eerst wordt geleverd en dat er vervolgens wordt betaald. Op terrassen ge beurt dat vaak meteen bij het le veren van de bestelling en dat ervaren mensen als normaal. Je moet je niet laten overheersen door de computer. Het is trou wens niet goed dat een bestel ling wordt opgenomen en afge leverd door verschillende mensen." Districtsvoorzitter J.T.L.P. van Ham van Koninklijke Horeca Nederland Zeeuws-Vlaanderen stelt voorop dat er uit juridisch oogpunt niets fout aan is dat een klant eerst betaalt en pas daar na wordt bediend. Het is echter bij zijn weten in de horeca niet te doen gebruikelijk. Klinisch VanHarn: „Er staat ook nergens dat je vooruit moet laten beta len. Doe je dat wél, dan krijg je een beetje een klinische situatie. De automatisering en het ge bruik van handterminals heb ben zeker positieve kanten. Je kunt sneller werken; er hoeven minder meters te worden gelo pen. Maar voor zover ik weet, hoeft automatisering niet bepa lend te zijn voor het moment waarop wordt betaald. Het is voor mij gissen, maar ik denk dat zo'n regel vooral wordt ge hanteerd op basis van slechte ervaringen met mensen die zon der te betalen zijn weggelopen. MgaamffgtininmiBiff door Marco van Barneveld SCHERPENISSE - Er moet een onderzoek komen naar de gang van zaken bij alarmeringen via de 112-centrale Tilburg en de alarmcentrale Roosendaal. Daaruit moet blijken hoe de alarmering voor Tholen verbe terd kan worden en missers, zo als bij een brand in Scherpenis- se waarbij acht gewonden en één dode werden geteld, kunnen worden voorkomen. Drs W. T. van Gelder, commissaris van de koningin in Zeeland, dringt bij zijn Brabantse ambtgenoot mr F. J. Houben op zo'n onderzoek aan. In een brief aan Houben noemt Van Gelder de gevolgen van de brand in Scherpenisse 'buiten gewoon tragisch'. De alarme ring verliep daarbij zo stroef dat pas ongeveer elf minuten na de eerste melding de brandweer is uitgerukt. Punt is dat de 112- centrale in Tilburg, waar de melding uit Tholen binnen komt, in eerste instantie heeft doorgeschakeld naar Vlissin- gen. Vervolgens werd vanuit Vlissingen de alarmcentrale Roosendaal ingeschakeld, om dat Tholen van daaruit wordt bediend. In de tussentijd kwam er echter een tweede melding van de 112 uit Tilburg over de brand op Tholen. Ook die mel ding moest vervolgens, via de omweg langs Vlissingen, naar Roosendaal worden doorge schakeld. Die procedure heeft drie minuten geduurd. Vervolgens heeft de centrale in Roosendaal de brandweer in Tholen gealarmeerd, maar na ongeveer acht minuten bleek dat er niemand op die melding had gereageerd. Door een 'at mosferische storing' zou die eerste alarmering niet geslaagd zijn. Pas na een tweede alarme ring is de brandweer daadwer kelijk uitgerukt. 'Brand' bleek broei in hennep TERNEUZEN - De Terneuzense brandweer rukte in de nacht van woensdag op donderdag uit na een brandmelding in een pand aan de Dijkstraat van de Scheldestad. Bij aankomst bleek echter van brand hele maal geen sprake te zijn. Rook was er wel. Die was af komstig van de naar schatting 1000 stuks hennepplantjes die door de warmte waren gaan broeien. Dit brengt rookont wikkeling teweeg. Door ingrij pen van de brandweer kon brand worden voorkomen. Het pand was op professionele wijze ingericht als hennepkwekerij De huurder van het pand werd aangehouden en ingesloten. De kweekapparatuur en lampen werden in beslag genomen. Marco (6) had nieuwsgierig naar al die posters gekeken. Ze hingen overal voor de ra men, in de binnenstad van Temeuzen Een roep om be houd van de watertoren. Z'n vader legde hem geduldig uit hoe het allemaal in elkaar stak: de toren was oud en moest weg, maar een hele boel mensen vonden dat jam mer. 's Middags passeerden ze, op weg naar het strand van Cad- zand, de ivatertoren van Oostburg. Een exemplaar dat door een ondernemend kunstenaar is voorzien van een aantal grote druppels, als lekte het ding. „Kijk", wees Marco enthousiast, „daar heb je nog zo'n Terneuzense watertoren." „Nee', zei z'n vader, „dit is de toren van Oostburg." Het was even stil in de auto. Toen droeg Marco de oplos sing aan: Dan breken ze deze maar af. Die loopt toch al leeg en dat kunnen ze nooit meer plak ken." Scheepshond: Oude schip pers willen nog wel eens fluisteren dat katten aan boord ongeluk brengen. Er zijn er zelfs die daar aan toe voegen dat dat ook voor wouwen geldt. Over honden hoor je ze niet. Dat is niet gek. Niemand tornt aan de autoriteit die deze cockerspaniel uitstraalt. De schipper mag dan met het roer in zijn handen staan. De hond maakt volstrekt dui delijk wie de echte baas is aan boord. Hij heeft zijn eigen strategi sche plek. En mocht het bui ten wat te onstuimig wor den, dan kan hij zich altijd nog terugtrekken in de ka juit. door Annemarie Koedam VLISSINGEN - De eerste dag van de De Ruyterfeesten is don derdag opmerkelijk rustig verlopen. In tegenstelling tot andere jaren liep het niet bijzonder storm in de Vlissingse binnenstad. Door het warme weer verkoos veel publiek waarschijnlijk het strand boven de festiviteiten in de Vlissingse binnenstad. In de Lange Zelke kon je vlot doorlopen, wat tijdens dit soort evene mentenwei eens anders is. De band Groovability, die op de Oude Markt optrad, speelde voor slechts een handjevol mensen op het geïmproviseerde terras op het plein. Een kraamhouder in de Lange Zelke zat gistermiddag wat ver veeld om zich heen te kijken. In de Walstraat was het een stuk drukker. Publiekstrekkers daar waren onder meer een luchtkus sen en wandklimrek. Michiel de Ruyter zelf was natuurlijk ook weer van de partij op 'zijn' feesten. Samen met zijn scheepsjon gen Paddeltje liep hij door de Walstraat. Nikkelen Nelis ver maakte de bezoekers al wandelend door de stad met zijn muzika le kunsten. Hij speelde op zijn accordeon en bediende tegelijkertijd z'n trommel, toeters en allerlei andere muziekin strumenten. Verspreid door de binnenstad van Vlissingen treden ook van daag (wijdag) en morgen verschillende muzikanten en gezel schappen op. De Oude Markt staat tijdens de De Ruyterfeesten in het teken van mode, sport en dans. Alle dagen worden op een podium mo deshows en sport- en dansdemonstraties gegeven. Al wandelend door de stad vermaakte Nikkelen Nelis het publiek op de eerste dag van de De Ruyterfeesten. foto Lex de Meester door Mieke van der Jagt MIDDELBURG - De kwaliteit van de gezinsvoogdij loopt ge vaar. Gezinsvoogden, jeugdr - hulpverleners die verantwoor delijk zijn voor het zoeken naai en het vinden van een passende oplossing voor kinderen die on- n der toezicht zijn gesteld, krijgen n veel meer werk op hun bordje dan ze redelijkerwijs aankun nen. Landelijk hebben de instel- lingen voor gezinsvoogdij al een opnamestop ingesteld. In Zee land is het nog niet zo ver maar ook hier hebben gezinsvoogden veel teveel werk om het goed te kunnen doen. Directeur E Eijlander van de Stichting Jeugdzorg Zeeland benadrukt dat ook in Zeeland ieder moment een wachtlijst kan ontstaan. „We houden nu het gemiddelde aan van het aantal cliënten per gezinsvoogd dat in de Wet OTS is voorge schreven. Dat gaat net, maar zo dra er nieuwe ondertoezicht stellingen komen, moeten ook wij een wachtlijst maken. Daar naast zal ik niet onder stoelen of banken steken, dat het ook zon der wachtlijst niet naar behoren kan werken. Gezinsvoogden hebben er zoveel extra admini stratief en juridisch werk bij ge- kregen dat ze per week nog geen tien minuten aan persoonlijk contact met de cliënt kunnen besteden. Het is volkomen te recht dat kinderen, ouders, pleegouders en instellingen kla gen over gebrekkig contact en ontoegankelijkheid van de ge zinsvoogden. Die zijn altijd op pad, rennen van de ene instel ling naar de andere en zijn voortdurend druk met admini stratieve zaken. Wij hebben dus mede de noodklok geluid, want ook onze instelling lijdt onder het tekort aan gezinsvoogden." Wet Overigens is Eijlander niet on tevreden over de Wet OTSdie in 1995 is ingesteld. „Inhoudelijk is het gewoon beter. Ouders, kinderen, instellingen en verder iedereen die ermee te maken heeft, hebben veel meer juridi sche mogelijkheden. Dat ze daar gebruik van maken, zie je aan het aantal mensen dat na een uitspraak van de kinder rechter in hoger beroep gaat. Dat is enorm gestegen. Dat brengt wel een heleboel extra werk voor de gezinsvoogden met zich mee, want zij zijn in feite de case-managers, die de kinderen van het begin tot het einde begeleiden. Wat we aan de ene kant gewonnen hebben, de rechten van betrokkenen, zijn we aan de andere kant, op het vlak van persoonlijk contact dus, verloren. Dat kan niet de bedoeling zijn", aldus Eijlander. De vereniging van voogdij-in stellingen, Vedivo, heeft becij ferd dat een bedrag van 25 mil joen gulden nodig is om de wachtlijsten in de Randstad weg te werken en de kwaliteit van de hulpverlening te verbe teren. De Vereniging Voor Na der Onderzoek Rechtspleging (VVNOR) heeft bovendien ge pleit voor een onderzoek naar het functioneren van de jeugd bescherming en 'de jeugdhulp verlening. Volgens de WNOR is een deel van de problemen te wijten aan onjuiste rapportage door de Raad voor de Kinderbe scherming en andere onder zoeksinstellingen waardoor kinderen ten onrechte onder toezicht zouden worden gesteld. Spaanders Mr. C. H. Murre van de Raad voor de Kinderbescherming in Middelburg wijst die kritiek van de hand. „Natuurlijk, waar gehakt wordt vallen spaanders. Er kunnen zaken ontbreken in een rapport en je kunt het on eens zijn over conclusies. Dat gebeurt nogal eens. Maar het is de kinden-echter die in alle openheid een uitspraak doet. Alle betrokkenen kunnen hun verhalen en visies kwijt en die zullen uiteindelijk meewegen in de beslissing." Een opvatting van die strekking ventileert ook Eijlander.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 9