Doorbraak in tabaksproces m Palestijnen zien Yasser Arafat plotseling weer helemaal zitten OVSE stelt zich vierkant op achter Plavsic Half miljoen jongeren fêteren paus Russische ruzie over journalisten loopt uit de hand Jan Stins Sander José Verhage kochten gisteravond om 19.30 uur een nieuwe slaapkamer. buitenland Oppositieleider Afghanistan verongelukt Moskou blijft toch geld in Mir steken Sigarettenfabrikant erkent mogelijke doodsoorzaak rokers Fonteinbader Rome eist geld BP trekt schadeclaim in EU deponeert klacht bij WTO Brug Mostar herbouwd Wandelaarsters vermoord Montserratanen vinden bonus evacuatie te laag Goldstone op dodenlijst van extreem-rechts vrijdag 22 augustus 1997 ISLAMABAD - Bij een vlieg tuigongeluk in het door een burgeroorlog geteisterde Af ghanistan is de belangrijkste oppositieleider om het leven ge komen. De kersverse premier van de verdreven regering, Ab dul Rahim Gaffurzai, stierf sa men met enkele andere inzitten den van een vliegtuig dat bij de landing in de Centraal-Af- ghaanse plaats Bamiyan neer stortte. Gaffurzai stond sinds een week aan het hoofd van het bondge nootschap dat tegen de huidige machthebbers in de hoofdstad Kaboel, de Taliban, strijdt. In de vorig jaar verdreven regering was hij minister van Buiten landse Zaken. Een woordvoerder noemde de dood van de leider een ramp voor de oppositie. Gaffurzai was etnisch een Pashtun, net als de dominerende groep binnen de Taliban. Hij was voor de op positie van grote waarde bij de pogingen om de anti-Taliban- coalitie als een pan-Afghaanse beweging af te schilderen. De oppositie heeft op dit mo ment de macht over dertig pro eent van het Afghaanse grond gebied. Het land is grotendeels in etnische groepen verdeeld sinds de milities van de funda mentalistische Talibanextre- misten drie jaar geleden opdo ken. AFP/RTR MOSKOU - Rusland blijft toch geld pompen in het ruimtesta tion Mir. Voor 1998 is dat omge rekend 250 miljoen gulden. Dat heeft de Russische onderminis ter van Financiën Vladimir Pe- trov gisteren verklaard. Woens dag nog zei hij dat de geldkraan dichtgaat en het station volgend jaar uit de ruimte gaat. Het Russische ruimtevaartbu reau RKA schat de kosten van de reparaties aan Mir op 44 mil joen gulden. Volgens functiona rissen blijft Mir functioneren tot in 1999 het internationale ruimtestation in gebruik komt. De bouw daarvan, door de Ver enigde Staten, Rusland, Japan, Canada en Europa, begint vol gend jaar. In totaal trekt Rus land volgend jaar met 1,2 mil jardgulden 19 procent meer uit voor ruimtevaart. ANP/RTR van onze redactie buitenland WEST PALM BEACH - De on dervraging van de bestuurs voorzitter van de grootste Ame rikaanse sigarettenfabrikant heeft gisteren volgens advoca ten een doorbraak opgeleverd in de slepende zaak die tegen de tabaksindustrie is aangespan nen. Geoffry Bible van Philip Morris erkende dat honderd duizend Amerikanen, 'moge lijk' zijn overleden aan de gevol gen van het roken. De topman deed deze uitspraak tijdens een bijna twee uur du rend verhoor door de openbaar aanklager in een vooronder zoek. Dit vooronderzoek vindt plaats in het kader van de scha devergoeding van 12,3 miljard dollar (ƒ25,5 miljard) die Flori da heeft geëist. De Amerikaanse deelstaat stelt de tabaksindu strie verantwoordelijk voor de kosten die zijn zorgsector heeft moeten maken in verband met ziekten die door roken zouden zijn veroorzaakt. Grote gevolgen De advocaat Ron Motley, die na mens de Amerikaanse overheid optreedt, is van mening dat de verklaring van Bible grote ge volgenkan hebben. Hij is de eer ste 'captain of industry' die ver meende schadelijke gevolgen van roken toegeeft. Tot nu toe had alleen Bennett LeBow, die aan het hoofd staat van Liggett Group, de kleinste van de voor aanstaande fabrikanten in de VS, verklaard dat roken versla vend werkt en de dood tot ge volg kan hebben. Alle anderen hebben een dergelijk verband altijd tegengesproken. Volgens cijfers van de Ameri kaanse gezondheidssector ster ven elk jaar 450.000 Amerika nen aan de gevolgen van roken en meeroken. Overigens stelde Bible nadrukkelijk niet te gelo ven dat roken longkanker ver- oorzaakt. Mocht zijn weten schappelijk team hem vertellen dat dat wel het geval is, 'dan zou ik de fabrieken ogenblikkelijk sluiten om de zaak beter in de hand te krijgen'. Het best verkochte merk van Philip Morris is Marlboro. Daarnaast voert dit concern in zijn drankendivisie onder meer het biermerk Miller en in zijn voedingsmiddelentak het merk Kraft. KRF/RTR/A FP Paus Johannes Paulus II bidt omgeven door enkele jongeren nabij de Eiffeltoren. foto Jerome Delay/AP van onze redactie buitenland PARIJS - Een half miljoen jongeren heb ben gisteren paus Johannes Paulus II een enthousiast welkom in Parijs bereid. De paus die bij aankomst een vermoeide in druk maakte, was weer in zijn element: te midden van veel jongeren. „Jullie zijn de hoop van de wereld", zei hij tot jongeren uit meer dan 150 landen die tot zondag in de Franse hoofdstad de rooms-katholieke Wereldjongerendagen bijwonen. Wie zijn medemens liefheeft, is niet op eigen voordeel uit. Hij weet dat ie der mens zijn eigen waarde heeft, zo sprak de paus. Eerder op de dag had de Franse president Jacques Chirac de paus een lichtend voor beeld voor de jeugd genoemd. Hij zei dit tijdens het beleefdheidsbezoek dat de paus aan het Elysee aflegde. Het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk arriveer de gisterochtend voor een vierdaags be zoek in Parijs. Na zijn bezoek aan Chirac herdacht de paus op het Trocadéroplein pater Josepf Wresinski, de oprichter van de hulporga nisatie ATD-Vierde Wereld. Tien jaar geleden had Wresinski tijdens een mani festatie op dit plein de armoede in de Wes terse wereld gehekeld. Vandaag brengt de kerkleider een 'privé- bezoek' aan het graf van de anti-abortus strijder Jerome Lejeune. De afgezette bisschop Jacques Gaillot had de paus ver weten dat dit bezoek de militante anti abortusgroepen in Frankrijk aanmoedigt. Ook de socialistische regeringspartij sprak van 'een provocatie'. Uit een gisteren gepubliceerde enquête in het rk-dagblad Le Croix blijkt dat gods dienst voor tweederde van de Franse jon geren weinig of geen betekenis heeft. Ruim driekwart meent dat religie de ver deeldheid in de wereld aanwakkert. Slechts 14 procent is van mening dat het geloof de mensen dichter bij elkaar brengt. RTR/AFP//CIC ROME - Een van de Italianen die eerder deze week een duik nam in de beroemde fontein Fontana dei Quattro Fiumi in Ro me, eist 12.000 gulden schadevergoeding van de gemeente omdat hij bij de escapade zijn voet verwondde. Samen met twee landgenoten sprong de man in de fontein. „De fontein is als gevolg van achterstallig onderhoud een ge vaar voor het leven. Je kunt niets meer doen in deze stad. Ik verwondde mijn voet", aldus de 43-jarige Sebastiano Intili. Bij zijn duik brak de staart van een draak van de fontein. De gemeente schat de schade op 24.000 gulden. Intili kan een jaar cel krijgen voor de beschadiging van de draak. Hij moet van daag voorkomen. ANP/AFP LONDEN - Het Britse energieconcem BP heeft gisteren zijn eis tot schadevergoeding aan de milieuorganisatie Green peace laten vallen. Dit nadat de organisatie de verzekering had gegeven de winning van olie in het veld Foina ven ten wes ten van de Shetland-eilanden niet te storen, zo deelde BP mee. De rechter in Edinburgh had de organisatie dat laatste dins dag ook verboden. Maandag had BP bij de rechter een eis tot een schadevergoe ding van 4,6 miljoen gulden ingediend, omdat activisten van de milieuorganisatie het olieplatform Stenna Dee acht dagen bezet hadden gehouden. AFP GENÈVE - De Europese Unie heeft bij de Wereldhandelsor ganisatie (WTO) officieel protest aangetekend tegen de be perking die de Verenigde Staten hebben opgelegd aan de invoer van Europese pluimveeproducten. De Amerikanen menen dat kippenvlees uit de EU niet goed gereinigd zou zijn. Washington legde de import van dit gevogelte aan banden na dat Brussel een invoerverbod had ingesteld op Amerikaanse kippenvlees. Fabrakanten in de VS zouden het vlees schoon maken met chlooiproducten, zo luidt de aanklacht van de Eu ropese Unie. De klacht komt aan de vooravond van een werkbezoek dat een delegatie van het Congres, het Amerikaanse parlement, vandaag aflegt aan de Europese Commissie. RTR BOEDAPEST - Hongaarse militairen gaan de verwoeste his torische brug van Mostar herbouwen. De oeververbinding gold ooit als symbool van de lange multi-etnischegeschiede nis van de Bosnische stad en de regio. Maar in 1993 stortte de brug in na wekenlange artilleriebeschietingen tijdens ge vechten tussen Bosnische moslims en Bosnische Kroaten. De 28 meter lange brug ovex-spande sinds 1566 op twintig me ter hoogte de rivier Neretva, midden in het historische cen trum van de stad. De Turkse bouwheren gebxuikten 456 blok ken steen van elk twee ton. RTR SULMONA - De Italiaanse politie heeft gisteren in de bergen ten oosten van Rome de lichamen gevonden van twee vrou wen die een dag eerder werden doodgeschoten. De politie heeft een schaapherder gearresteei-d en aangeklaagd wegens verkrachting en moord. De slachtoffers waren de 23-jarige Diana Olivetti en de even- oude Tamara Gobbo. Een derde vrouw, de 21-jarige Silvia Olivetti, i-aakte naar eigen zeggen buiten bewustzijn na door de dader, een man op een paard, in de maag te zijn geschoten en liep na te zijn bijgekomen naai- Sulmona, een tocht van zes uur. Ze zegt toen ze bijkwam te hebben gezien hoe de man haar zus vex-krachtte. De drie vrouwen waren bezig een ti'ek- tocht te maken in de Abruzzen. AP Uniek in Zeeland. De Schipper Woondelta is voortaan dinsdag t/m vrijdag tot 8 uur 's avonds geopend. Zaterdag tot 5 uur, zondag rustdag en 's maandags gesloten. De Schipper Woondelta Arnemuiden Van Cittersweg 2a, Arnemuiden, tel: 01 18-603075 door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De Palestijnse president Ara fat maakt van de nood een deugd. Met een boycot van Israëlische producten en een dialoog met radicale islamitische organi saties heeft hij zijn volk duidelijk ge maakt dat hij niet van plan is toe te geven aan wat hij 'de dictaten van Netanyahu' noemt. Vlak voor de bomaanslag van 30 juli was zijn aanzien in de Palestijnse ge bieden gezakt tot een ongekend diepte punt. Maar zijn verzet tegen de Israëlische strafmaatregelen heeft hem nieuwe popu lariteit bezorgd. Gisteren vei'schenen in de Palestijnse ge bieden voor het eerst gemeentelijke in specteur-s in de winkels om een inventai'is te maken van Israëlische producten. Win keliers kregen te horen dat ze de aanwezi ge voorraad mochten verkopen, maar daarna niets meer uit Israël mochten in slaan. Bij Palestijnse wegafzettingen werden vx-achtauto's met toiletpapier-, koekjes, sigaretten, frisdranken en ande- x-e producten uit Israël teruggestuurd. Het is niet voor het eei\st dat Palestijnen zo'n boycot afkondigen. In het begin van de intifada, eind jaren tachtig, ondernam de Palestijnse \redesbeweging eexx soort gelijke actie. Na een aanvankelijk succes zakte de boycot snel in, ook al omdat de Palestijnse pxuducten die de Isx*aëlische hadden moeten vervangen van aanzien lijk mindere kwaliteit waren. Schending De nieuwe boycot kan meer succes heb ben omdat er nu een Palestijnse Autoriteit bestaat die maatregelen kan afdwingen. Aan de andere kant blijft een gebrek aan gelijkwaax-dige Palestijnse producten een probleem. Een boycot van Israëlische goedei-en bete kent een schending van de in Parijs geslo ten economische verdragen tussen Isx-aël en de Palestijrxse Autoriteit. Ax-afats rege ring geeft dat toe, maar wijst ex-op dat het zelfde geldt voor de Israëlische financiële strafmaatregelen. Isi'aël houdt nog altijd 70 procent van de belastinggelden in, waarop de Palestijnen volgens het ver- di'ag van Parijs i-echt hebben. Als een duidelijke provocatie van Israël en een sein van onverzettelijkheid voor zijn volk heeft Yasser Arafat de afgelopen twee dagen vergaderd met de leiders van alle Palestijnse groeperingen, met inbe grip van de Harnas en de Islamitische Ji had. Bij het begin van de 'bijeenkomst van na tionale dialoog' in Gaza omhelsde Arafat voor het oog van de camera's één van de belangrijkste Hamas-leiders, Abdelaziz Rantisi. De Harnas prees Ax-afat om zijn onverzettelijkheid en zijn weigering toe te geven aan de Israëlische eisen. Maar de tweedaagse bijeenkomst heeft weinig concx-eets opgeleverd. GPD Advertentie Een Palestijnse politieman houdt een boze man tegen bij een demoi ?.n de Israëlische maati gens de Palestijnen. foto Adel Hana/AP van onze redactie buitenland MINSK - Het conflict tussen Moskou en Minsk over de in Wit-Rusland gevangen zittende Russische televisiejournalisten is gisteren geëscaleerd. Moskou waarschuwde dat de voorgenomen unie met Wit- Rusland niet doorgaat, waax-na de Wit-Russische president Loekasjenko Rusland van 'chantage' beschuldigde en te rugkwam op zijn belofte om cle vier gevangen journalisten vrij te laten. De vier medewex-kers van het station ORT werden een week geleden bij de grens tussexx Wit- Rusland en Litouwen opgepakt omdat ze die grens illegaal zou den hebben willen oversteken. De aiTestatie oogstte interna tionale kritiek en werd gezien als het bewijs voor Loekas- jenko's onderdrukking van de pers. Aan het begin van de affai re hielden Russische politici zich afzijdig vanwege de nauwe betrekkingen met Loekasjenko. Maar gisteren eiste een woord voerder vaxx president Jeltsin dat de vier onmiddellijk woi'den vrijgelaten. „Anders vrees ik dat de vooruitzichten voor de Russisch-Wit-Russische unie somber zijn", aldus woordvoer der J astrz j ernbski Bijna op hetzelfde moment dat Jastrzjembski sprak, maakten Wit-Russische veiligheidsfunc tionarissen bekend dat de jour nalisten 's middags nog zouden worden vrijgelaten uit de ge vangenis van de grensplaats Li- da. Maar dit plan wex-d ijlings ingetrokken toen de woorden van Jastrzjembski doordxxmgen tot de presidentiële bxxx-elen in Minsk. Loekasjenko riep de Russische ambassadeur op het matje. De president zei dat als het Kremlin de woorden van Jastrzjembski zou bekrachti gen, Rusland de vrijlating van de journalisten wel kon verge ten. In Moskou verklaarde een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken ver volgens dat de woorden van Jastrzjembski 'hard maar juist' wax-en. AP MONTSERRAT - De Britse re gering houdt de inwoners van het Caribische vulkaaneiland Montserrat financiële hulp voor om de vrijwillige evacuatie van laatste vier- tot vijfduizend mensen op gang te krijgen. Maai de bewoners vinden de bedra gen te laag, zodat maar weini gen vertrekken, ook al dreigt het eiland door de vulkaan te wor den verzwolgen. Londen biedt voor dekking van de kosten in de komende zes maanden 8.000 gulden per vol wassene 'en 2.000 gulden per minderjarige, maar volgens Montserx-at is dat veel te weinig. Op het eiland zitten nog onge veer 4.500 mensen van de voox-- heen 11.000 inwoners. Mensen die weg willen, worden met schepen naar de nabijgelegen eilanden Antigua en Guadelou pe gebracht. Vulkanologen ver wachten elk moment een exup- tie 'van catastrofale omvang'. DPA/ANP van onze redactie buitenland WENEN - De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) steunt presi dent Plavsics idee om in de door haar geleide Republika Srpska verkiezingen te houden. De OV SE vindt ook dat de organisatie er toezicht op moet uitoefenen. Ook Rusland is voorstander-van verkiezingen. Maar in tegen stelling tot het Westen heeft Moskou geen haast met het ne men van besluiten. „De Russen vrezen dat de haviken in Pale toezicht door de OVSE zullen gebruiken als voorwendsel om de verkiezingen te boycotten en te doen mislukken", aldus de in ternationaal gezant in Bosnië, de Spanjaai'd Westendorp. Volgens Westendorp is er echter geen tijd te verliezen. „Wij moe ten nu de fundamentele hinder palen uit de weg te iuimen, die democratie, wedexupbouw en terugkeer van vluchtelingen in de weg staan." Plavsic, die in een machtsstrijd is vex-wikkeld met de voormali ge Bosnisch-Seivische presi dent Karadzic, heeft om totaal toezicht van de OVSE op de vei*- kiezingen gevraagd, Xo moge lijk te houden op 12 oktober. Het gaat om vervroegde verkiezin gen, die nodig zijn omdat ze het door aanhangei's van de van ooi'logsmisdaden verdachte Karadzic bevolkte pai'lement heeft ontbonden. RTR/DPA/AFP/AP PRETORIA - Op de dodenlijst van extreem-rechts in Zuid- Afrika stond ook Richard Gold stone, die van juli 1994 tot okto ber vorig jaar hoofdaanklager is geweest van het Joegoslavië- Tribunaal in Den Haag. Dit ver klaarde Janusz Walus, de moor denaar van communistenleider Ilani, gisteren voor de Waar heidscommissie in Pretoria. Walus. die Hani in 1993 dood schoot, sprak voor de Waar heidscommissie om amnestie te krijgen. Volgens hem stonden op de dodenlijst naast Hani en Goldstone zeven anderen, onder wie ANC-leider Mandela. RTR (Advertentie) Uiirwerkmaker/instrumenlenmaker Damplein 7 middel burg 0118-636635 Leverancier van kwaliteitshorloges en antieke klokken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5