Rookgordijn over regenwoud Franse schat PZC Heer Bommel en de Pikkinring Toonder Studio's varia vrijdag 22 augustus 1997 Braziliaanse regering niet scheutig met informatie over ontbossing standplaats recept snelheidscontroles puzzel m Zeeland: Minderwarm Nautisch bericht De wind is westzuidwest, 3-4 Beaufort en het zicht is matig. De watertemperatuur ligt rond 21 graden. Het kan wat nevelig oi mistig in de ochtend zijn. De kans op onweer is vrij klein. nie en virola, een grondstof van multiplex. Bovendien werd het landeigenaren in de Amazone verboden om meer dan 20 pro cent van hun bossen te kappen. Dat was voorheen nog 50 pro cent. Maar wat weinigen opmerkten, was dat de regering intussen nieuwe cijfers publiceerde waaruit bleek dat de ontbossing in de Amazone was toegenomen van 11.100 vierkante kilometer in 1992 tot een jaarlijks gemid delde van 14.900 vierkante kilo meter in 1993 en 1994, een stij ging van 34 procent. De maatregelen die de regering tegen de ontbossing zei te ne men werden breed uitgemeten, maar de feitelijke toename van de ontbossing niet. Daarom dachten veel mensen dat het probleem van de vernietiging van het regenwoud was 'opge lost'. Het motief van de ontbossingen is door de jaren heen veranderd. Eerst werd er grootschalig ge kapt ten behoeve van grote pro jecten als dammen, wegen en nederzettingen voor boeren, waarbij de overheid vaak de rol van aanjager vervulde. Maar de laatste jaren wordt het regen woud bedreigd door particulie re belangen van bijvoorbeeld meubelmakers of arme boeren die land zoeken. Veel bomen worden illegaal gekapt, volgens een uitgelekt regeringsrapport zelfs 80 procent. De instantie die de illegale houtkap moet bestrijden, is het Milieubeschermingsagent schap van Brazilië. Maar zelfs met de meest gedetailleerde in formatie van satellietfoto's bij de hand is dat een bijna onmo gelijke taak voor de krap 400 slechtbetaalde inspecteurs, wier werkgebied zo groot is als Frankrijk en Spanje samen. „Het heeft geen zin om een soort algemeen cijfer te weten", zegt Eduardo Martins, president van het agentschap en een van de weinige hooggeplaatse rege ringsfunctionarissen die het probleem onder ogen durft te zien. ,,We moeten weten waar het gebeurt om onze conti'ole er gens op toe te spitsen. En we hebben er al regelmatig op aan gedrongen dat het Nationale In stituut voor Ruimteonderzoek de informatie sneller vrijgeeft." AP door Michael Astor In de zuidoosthoek van het Amazone-regenwoud wordt het dichte bladerdak soms aan het zicht onttrokken door de dichtheid van de rook, die zo pe netrant is dat je er soms een bloedneus van krijgt, en zo dik dat luchthavens in de omgeving tijdelijk moeten sluiten. De rook is afkomstig van talloze verbrandingen van groen dat plaats moet maken voor weide grond voor het vee. De afgelo pen twee jaar is op deze manier een ongekend groot deel van het Amazone-woud in rook opge gaan. En bij het naderen van een nieuw verbrandingenseizoen zien milieubeschermers geen te kenen die erop wijzen dat het dit jaar anders zal gaan. Milieubeschermers beweren dat de Braziliaanse regering het on derzoek naar de ontbossing op de lange baan wil schuiven om slecht nieuws te voorkomen. Ze zeggen dat de massale verbran dingen onderdeel zijn van een nauwelijks opgemerkte intensi vering van de ontbossing in het Amazonegebied. En dat terwijl de tijdelijke vermindeling van die ontbossing, eind jaren tach tig, uitgebreid in het nieuws kwam. Slechts vijf jaar nadat Brazilië het gastland was van 's werelds eerste internationale milieutop, waar even de schijn werd ge wekt dat behoud van het regen woud prioriteit had gekregen, gaat het Amazone-woud weer op in rook. „Het aantal branden op plaat sen waar eerst bos was, geeft een goede, zij het indirecte, indica tie van de ontbossing", zegt Ga- ro Batmanian, president van het Wereldnatuurfonds (WWF) in Brazilië. De Braziliaanse rege ring zegt echter dat deze bran den niet per se op nieuwe ont bossing hoeven te wijzen, omdat boeren de brandjes soms stoken bij wijze van onderhoud op plekken die al gekapt waren. De satellietfoto's die exacte ge gevens bevatten over de mate van ontbossing, zouden in deze woordenstrijd uitkomst kunnen bieden. Maar de instantie die ze in bezit heeft, de afdeling ont bossing van het Nationale Insti tuut voor Ruimteonderzoek, maakt geen enkele haast om de foto's te bestuderen. Het insti tuut beloofde aanvankelijk de feiten over de ontbossing van 1995-96 vorig jaar november te presenteren. Eerst werd dat uit gesteld tot maart. Nu wordt be weerd dat het rapport pas in ok tober klaar zal zijn. De officiële reden voor het uit stel is een gebrek aan geld om de 229 foto's te analyseren. Op de foto's, gemaakt door de satelliet Landsat-5 van het Amerikaan se ruimtevaartbureau NASA, staat in totaal vijf miljoen vier kante kilometer Braziliaans re genwoud afgebeeld. Stof Maar de foto's, zo groot als een poster, liggen slechts stof te ver zamelen. Een bezoeker van de Stichting voor Wetenschap en Ruimtetechnologie-toepassin- gen, onderdeel van het insti tuut, trof ze laatst aan in kar tonnen dozen, ergens op de grond. Deze stichting heeft de modern ste computers en er werken on geveer dertig onderzoekers, maar niemand krijgt toestem ming de satellietfoto's te bestu deren totdat de regering over de brug komt met de 4,5 miljoen dollar die eerder voor het onder zoek in het vooruitzicht is ge steld. Hoewel het uitblijven van dit aanzienlijke geldbedrag steeds als een soort toverspreuk uit de mouw wordt geschud als de re den van het uitstel ter sprake komt, geeft Thelma Krug, coor dinator van het ontbossingson derzoeksbureau, toe dat de be studering van de foto's met de huidige voorzieningen niet meer dan 400.000 dollar hoeft te kosten. „De enige reden dat de gegevens niet worden onderzocht en niet beschikbaar zijn is omdat de regering dat niet wil", zegt Stephen Schwartzman, weten schapper van het Milieudefen siefonds in Washington. Eind jaren tachtig was ongeveer een tiende van het oorspronke lijke Amazone-regenwoud ver nietigd. Dat leidde tot grote in ternationale verontwaardiging die niet erg vleiend was voor de Braziliaanse autoriteiten. Maar tussen 1988 en 1991 werd melding gemaakt van een verla ging van het tempo van de ont bossing. Hoewel die verminde ring eerder een bijwerking was van de stagnerende Braziliaan se economie dan het resultaat van een gerichte aanpak, be weerde de regering dat de ont bossing tot staan was gebracht. De internationale storm luwde. Maatregelen In juli 1996 kondigde de rege ring bovendien een serie maat regelen aan om het regenwoud te beschermen. Zo werd er on der meer een moratorium inge steld op het verstrekken van nieuwe concessies voor het kap pen van de houtsoorten maho Cowboys drijven een kudde koeien op bij Paragominas in het zuidwesten van het Amazone-gebied. Veel bos wordt in brand gestoken om weidegronden te krijgen voor het vee. foto Eraldo Peres/AP Waterstanden VRIJDAG 22 AUGUSTUS uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 05.18 270 17.43 257 11.50 192 Terneuzen 05.39 294 18.03 281 00.06 252 12.17 204 Bath 06.44 343 19.06 325 01.14 277 13.26 230 Roompot Buiten 05.10 207 17.35 192 11.25 124 Zierikzee 07.25 181 19.35 169 00.55 160 13.05 119 Wemeldinge 07.10 207 19.25 198 00.55 175 13.05 135 Philipsdam West 07.50 199 20.10 183 00.50 169 13.10 128 ZATERDAG Hoog water Laag water 23 AUGUSTUS uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 06.06 254 18.29 244 00.22 232 12.33 185 Terneuzen 06.26 276 18.48 267 00.47 244 13.06 196 Bath 07.33 325 19.55 311 01.56 272 14.07 223 Roompot Buiten 06.00 193 18.30 183 00.00 165 12.20 123 Zierikzee 08.10 174 20.15 167 01.40 160 13.55 121 Wemeldinge 08.00 199 20.10 194 01.40 175 13.55 136 Philipsdam West 08.30 189 20.45 177 01.35 168 13.55 129 Europa: Zweedse zomer Geneve door Bob Kroon In onze electronisch-gestuur- de technowereld viert het ver stand hoogtij, maar de geest verkommert en ieder houvast lijkt welkom. New Age, occulte sekten, astrale goeroes, zachte mystiek en harddrugs bieden, vaak doodlopende, ontsnap pingswegen. Voor een speur tocht naar geheimzinnige schatten en esoterische kracht velden kun je in Europa nergens beter terecht dan in het onge repte Zuid-Franse departement Aude, waar in 2000 jaar niet veel veranderd is. Centrum van de mystiek is het bergdorp Rennes-le-Chateau, 40 kilometer ten zuiden van Carcassonne gelegen. Een paar jaar geleden hoorde ik van vrienden over dit historisch be laden dorpje, een vroegere burcht van.de Visigothen, en ik besloot er een kijkje te nemen. Sinds de Middeleeuwen wordt in deze omgeving al gegraven naar de schat van de Catharen, het goud van de Tempelieren of de rijkdommen, die de Visigo- thenkoning Alarik uit Rome roofde. In Rennes-le-Chateau vond Richard Wagner inspiratie voor zijn opera Parsival. Wag ner was Hitler's lievelingscom ponist en dus stuurden ook de Duitse bezetters een schatgra verscommando. Schatrijk Al deze inspanningen hebben weinig opgeleverd, op één spec taculaire uitzondering na. In 1889 kreeg Rennes-le-Chateau een nieuwe pastoor. Bérenger Saunière geheten. De jonge ab- bé wist wat geld te lenen voor de restauratie van het 800 jaar ou de dorpskerkje. Dat legde hem geen windeieren. In 1893 werd de straatarme pastoor van de éne dag op de andere een schat rijk man. Hij betaalde de lening af, restaureerde de kerk, instal leerde een waterleiding en liet een toegangsweg aanleggen naar het dorp. Voor zichzelf bouwde hij een riante villa, een uitkijktoren, een tropische plantenkas en een privé-dieren- tuin. Tot zijn dood in 1917 gaf Sau nière miljoenen uit, maar ont hulde de herkomst daarvan alleen aan zijn trouwe huis houdster Marie Denamaud. Ook die nam dat geheim mee in haar graf toen zij in 1953 op 85- jarige leeftijd overleed. Perkament Over het grote Saunière-myste- rie zijn tientallen boeken volge schreven met de meest uiteenlo pende theorieën. Zo zou de ondernemende pastoor bij zijn nachtelijke opgravingen op het kerkhof een enorme goudschat hebben ontdekt. Of hij zou on der het altaar een oud perka ment hebben gevonden met een nogal onthutsende tekst. Die vermeldde namelijk, dat Chris tus voor zijn kruisiging Maria Magdalena had getrouwd en kinderen had gekregen. Na Je zus' dood zou Maria Magdalena met de kinderen naar Zuid- Frankrijk zijn gevlucht en in de buurt van Rennes-le-Chateau zijn begraven. Omdat dit soort explosieve onthullingen de ka tholieke kerk niet welgevallig was zou Saunière van het Vati- caan voor het perkament een groot zwijggeld hebben bedon gen. Het originele document is in ieder geval spoorloos. Toen ik in december 1993 in Rennes-le-Chateau arriveerde bleek het Domein Saunière in verregaande staat van verval. Tuin en plantenkas waren een overwoekerde wildernis en in de onverwarmde villa zat bij een kaal peertje een wat zweverige figuur. Henri Buthion geheten. Die had het domein 25 jaar gele den gekocht in de hoop dat Sau nière nog wat over het hoofd had gezien. Jarenlang groef Buthion tever geefs tientallen gaten en tunnels en gebruikte daarbij zelfs dyna miet. Hij was inmiddels failliet en wildeervooreenzacht prijsje wel van af. Met een paar vrien den namen wij toen Saunière's erfgoed over en knapten het netjes op. Er is nu een klein mu seumpje ingericht en jaarlijks vergapen zich hier zo'n 15.000 bezoekers aan het nog steeds onopgeloste mysterie van de ab- bé Saunière. Onder de toeristen vindt men historici, goeroes, wi chelroedelopers, sterrenwiche laars en televisieploegen uit alle hemelstreken. Ligt er nog een schat? Wie weet. GPD Het patroon op de weerkaart komt een beetje op de helling te staan. Niet alleen letterlijk maar ook figuurlijk. Zo heeft de hoge- druk Scandinavië verlaten en komen enkele storingen via de Britse eilanden akelig dichtbij. Maar de beoogde baan van storingen is van Engeland over de Noordzee naar Noorwegen en Noord-Zwe den. Ze moeten dus tegen de helling oplopen, wat zoveel wil zeg gen dat het hogedrukgebied dat nu boven Rusland ligt nog vrij veel tegendruk geeft. Maar in Scandinavië moet de zomer nu toch een stap terug doen, na twee maanden de lakens te hebben uitge- deeld. Sinds 21 juni noteerde Stockholm maar liefst 28 dagen met meer dan 25 graden en nog eens 1 dag met een maximum van 30 graden. Die 28 zomerse dagen is bijna anderhalf keer zoveel als wij er tot nu toe hebben gehad! In het westen moet morgen en over morgen ook Engeland wat aan temperatuur prijsgeven, al kan het in Londen ondanks de bewolking nog net 25 graden worden. De enige storing in het zuiden ligt nog steeds boven Italië en, opval- lend genoeg, boven Marokko. Ook daar vallen een paar fikse re gen- en onweersbuien, met name in de bergen. Normaal gespo- ken zie je pas in september storingen boven de Sahara, maar nu is dat dus al in augustus het geval. Heer Ollie keek bekommerd de keuken rond en een nerveuze trek king ontsierde zijn wangpartij. „Dit is geen leven", zo sprak hij tot zichzelf. „Vrijheid bestaat er niet meer. Men wordt opgejaagd als een hinde, als ik me zo mag uitdruk ken... Ach, ik overweeg om mijn ontslag te nemen." „Van wie?", vroeg Tom Poes, die door de achterdeur de keuken bin nenkwam. Heer Bommel keerde zich langzaam om. „Van wie?", herhaalde hij suffig. „Van heer Olivier..." Toen streek hij zich over het hoofd en er verscheen een verwilderde trek op zijn gelaat. „Maar dat ben ik zelf!", riep hij uit. „Ja, ja", zei Tom Poes. „Dat komt er van. Men moet voorzichtig zijn met jaloezie. U hebt niet Joost maar de vrijheid van Joost benijd. En de stakker had helemaal geen vrijheid meer." „Dat is niet mooi van je, jonge heer!", prevelde heer Ollie. „Jonge vriend, bedoel ik. In plaats van mij te helpen in mijn zorgen maak je onaardige opmerkingen!" „Die zorgen hebt u zelf veroorzaakt", zei Tom Poes. „U hebt nu de zorgen van Joost - en straks komen uw eigen zorgen er nog bij; dan zijn ze dubbel!" Nu, heer Bommels eigen zorgen lieten niet lang op zich wachten. Want daar stopte de overvalwagen van de politie reeds weer met gierende remmen voor slot Bommelstein en commissaris Bas sprong er uit, gevolgd door de trouwe bediende. „Dit is geen leven", klaagde de laatste. „Ik overweeg om mijn ont slag te nemen, als u mij toestaat!" „Dat zou ik maar doen", gromde de politiechef. „Als we klaar zijn met je werkgever zal hij trouwens geen bediende meer nodig heb ben!" Eri na deze woorden haastte hij zich driftig naar de keukendeur. Janny van der Lee. Chinese varkenshaas (hoofdgerecht, 4 personen) Serveer deze plakjes varkenshaas met rijst. Dien de rijst eens als 'torentjes' op. Druk de rijst hiervoor in kopjes die glad zijn aan de binnenkant, laat ze even staan en keerze dan op de borden. Ingrediënten: 2-3 varkenshazen 4 eetlepels sojasaus 3 eetlepels sherry zout mespunt suiker halve theelepel gemberpoeder 1,5 eetlepel maïzena 1 bosje lente-uitjes 150 gram taugé groene of rode paprika olie om te bakken. Bereiding: Snijd de varkenshazen in dunne plakjes. Meng soja, sherry, zout, suiker, gemberpoeder en maïzena in een ruime schaal en leg hierin de plakjes vlees. Laat 20 minuten liggen en keer de plakjes halverwege. Snijd intussen de lente-uitjes in stukken, de paprika in reep jes en was de taugé. Verhit de olie in een wok of koekenpan. Neem de plakjes vlees uit de marinade en bak dit al om scheppend ongeveer 3-4 minuten. Neem uit de pan en roerbak de stukjes ui en paprika in de achtergebleven olie. Voeg na enkele minuten de taugé toe. Fruit nogmaals 2 minuten en voeg dan opnieuw de plakjes vlees en resterende marinade toe. Laat alles al omscheppend nogmaals 1-2 minuten bakken. De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2- tussen Amsterdam - Utrecht - Den Bosch vice versa A9- tussen Alkmaar - Diemen vice versa A10-ringweg Amsterdam N201-tussen Uithoorn-Aalsmeer A2-bij Beek A3- tussen Havelte - Steenwijk Het citaat is van Sir Joshua Reynolds: "Eenvoud is de juiste middenweg tussen te weinig en te veel". Doorloper HORIZONTAAL: 1Kledingstuk; 2. vrucht, gekheid; 3. weg met bomen, herfstbloem; 4. toebereid nat, achter, mannelijk dier; 5. nood, muzieknoot; 6. toestand van rust, een weinig; 7. vogelprodukt, nakomeling, bijbelse naam; 8. landtong, ovenkrabber, dwarshout a.e. mast; 9. uitgifte van aandelen, symbool selenium; 10. masker, vat, grappenmaker; 11. ivoor, staat v.d. U.S.A.; 12. inwendig orgaan, vreemde taal; 13. ogenblik, onbepaald vnw., Oosteurope- 1 23456789 aan. VERTICAAL: 1. Sukkel, grootse gebeurte nis; 2. halfedelsteen, gordel, brandstof; 3. schouderbelegsel, eenvoudig; 4.runder- maag, nobel, hevige wind; 5. geestdrift, troefkaart, rund, regelmaat; 6. afzonder lijk, riv. in Italië, in elkaar; 7. muzieknoot, deel v.e. trap, bloemsteel; 8. wilde olijf boom, riv. in Frankrijk; 9. volksvermaak, familielid, gemeendheid in streven. Oplossing donderdag Baard, baar, kroon, koor, paard, paars, slak, banjo, noot, baars, kaal, baron, dwaas, toon. .Zierikzee jrgen op Zoom iTerneuzen Antwerper Vooruitzichten weer zaterdag zondag maandag dinsdag max. 24° 24° 26° 24° min. 18° 18° 18° 18° wind ZW 2 WZW 2 OZ0 2 ZZW2 Zon 0 op 6.43 onder 20.53 Zonnekracht; Maan 3 op 23.23 onder 11.44 Het is vandaag een stuk minder Door: Margot Ribberink warm dan de afgelopen dagen. Een zwakke storing uit het westen produceert nogal wat bewolking waaruit plaatselijk een spat regen of een buitje zou kunnen vallen. De wind waait uit het westen en is matig. De temperatuur zal op hel strand niet hoger worden dan 21 graden, verder landinwaarts wordt het 23 graden. Het strandweer is vandaag niet al te best. Vanavond en vannacht verandert er weinig. Plaatselijk valt er een buitje. Er kan ook wat nevel of mist ontstaan bij temperaturen die rond 19 a 20 graden blijven steken. Morgen starten we bewolkt, maar in de loop van de dag breekt de zon door. Er ontstaan vrij forse stapelwolken waaruit zeer lokaal in de namiddag en avond een bui zou kunnen vallen. Op de meeste plaatsen blijft het echter droog. Bij een matige zuidwestenwind wordt het op het strand 22 graden, verder landinwaarts 25 graden. In de middag is het best aardig strandweer, maar het blijft voor de watersporters opletten geblazen of er een onweers bui in aantocht is. Zondag is die kans op een onweersbui overigons veel Minder zon i _27: groter. Er zijn zonnige perio- - - - Q* ,t17' den, maar de stapelwolken V x zullen in het begin van de :«w ^3 j middag al sterk groeien i waardoor op meer plaatsen - - r~^ dan op zaterdag een regen of onweersbui zal vallen. Er kan tijdens zo'n bui ook hagel f1? f meekomen en in de buurt t van buien kunnen fikse wind T' jh W4 stoten voorkomen. Tot en IÏW--~jjT met midden volgende week - v 4* -ij verandert er weinig. Het blijft -*^1- warm tot zeer warm met elke JHjU dag kans op non regen- of «JBSHKSSBSÊ. onweersbui. verwachting voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4