Deal met Karman onwettig PZC Stenenregen treft schepen in Scheveningen Vijf jaar geëist in zaak-Picornie a Kerk neemt steeds meer uitgeprocedeerden op Dertien gewonden bij busongeluk Gevaarlijke lintworm duikt op in Nederland KORTING Maatregelen tegen megastoring gaan de SEP kapitalen kosten OM lijdt nederlaag binnenland Nieuwe serie autokentekens Wethouder mag blijven Varkenspest slaat opnieuw toe Greenpeace verkoopt Sirius Namaakspelletjes uit winkels Jongen bekent aanrandingen LEOLUX 10 tot 50% I Brand dwingt tot afsluiting A20 en spoor Zes jaar en TBS voor wurgen van motelgaste Twip alternatief voor auto door Hans Geurens AMSTERDAM - De Amster damse rechtbank vindt de deal die het Openbaar Ministerie sloot met Ad Karman - een kroongetuige in het Hakkelaar proces - onwettig, een 'ernstige schending' van de goede proces orde en een 'ondermijning' van rechterlijke uitspraken. Het OM is gisteren daarom niet ontvan kelijk verklaard in de strafzaak tegen Karman. In harde bewoordingen haalde rechtbankpresident M. Mast boom uit naar het OM. Het stak de rechtbank dat de officieren van justitie Teeven en Witteveen met Karman hadden afgespro ken dat hij in ruil voor belasten de verklaringen tegen Johan V, en zijn handlangers niet meer de cel in hoefde, ongeacht de straf die de rechtbank Karman zou opleggen. „Dit doet ernstig af breuk aan de rechtskracht van rechterlijke uitspraken", aldus mr. Mastboom. Officier van justitie Witteveen verklaarde tijdens het Karman proces dat het niet uitvoeren van een straf niet ongebruike lijk is, bijvoorbeeld wegens een cellentekort. Die vergelijking vindt de Amsterdamse recht bank helemaal niet opgaan. „Het komt de rechtbank niet juist vdor deze onwenselijke maar tijdelijk onvermijdelijke wegzendpraktijk tot norm te verheffen." Ook de afspraak met Karman, gemaakt zonder dat daar een advocaat bij was, dat Karman af stand zou doen van zi jn zwi j g- recht en verschoningsrecht als verdachte, kan wat de recht bank betreft niet door de beu gel. De getuige Karman werd zo verplicht verklaringen af te leg gen over zaken waarin hij zelf medeverdachte was. Hiermee is het recht van Karman op een fair trial' (eerlijk proces) ge schonden. Het OM heeft volgens cle rechtbank de belangen van Karman op 'grove wijze' veron achtzaamd. Het is de vraag wat de uitspraak voor gevolgen heeft voor het ho ger beroep van Johan V. (alias De Hakkelaar) en diens hand langer Koos R. dat over ruim twee weken begint. De verkla ringen van Karman hebben in belangrijke mate bijgedragen tot de veroordeling van de top van de zogeheten Octopus-ben de. In het Hakkelaar-proces oordeelde dezelfde rechtbank dat de deal met Karman wel rechtmatig was, maar de rech ters bekeken dat toen vanuit het oogpunt van Karman als getui ge, niet als verdachte. Het OM wilde na afloop van de zitting niet inhoudelijk reage ren op de uitspraak. Officier van justitie Witteveen gaat het von nis eerst bestuderen. Karman, die overigens al zeven maanden gevangen heeft gezé ten, was niet bij zijn eigen proces aanwezig. Hij bevindt zich in een getuigenbescher mingsprogramma. Vanuit de Tweede Kamer is bij minister Sorgdrager opnieuw aange drongen op heldere wetgeving over deals met criminelen. GPD Het busje is tegen de sleepboot tot stilstand gekomen. fotoSiepvan Lingen/GPD van onze redactie binnenland FOLLEGA - Bij een busongeval in het Friese Follega zijn gisteren om 05.30 uur dertien mensen gewond geraakt, van wie drie ernstig. Het busje was op weg van Sneek naar Lemmer toen het uit de bocht vloog en tegen een antieke sleepboot bots te die in de Follegasloot lag. Elf inzittenden konden zelfstandig het busje verlaten. Twee personen zaten be kneld en zijn door de brandweer bevrijd. De bestuurder van het busje heeft ver klaard dat hij in slaap was gevallen. De inzittenden van het busje waren Turk se en Lraanse asielzoekers die op weg wa ren naar de Noord-Oostpolder om daar bij een boer te werken. ANP door Achille Prick en Dennis Mulkens DEN HAAG - De veerboten van de Norfolk Line BV varen sinds gisteren alleen nog maar onder politiebegeleiding in en uit de haven van Scheveningen. Aan leiding voor deze opmerkelijke maatregel is de regen aan stenen die in de hete weken van deze zomer op de schepen neerdaalt. Ook is al regelmatig met lucht buksen geschoten in de richting van vaartuigen en opvarenden. De jachthaven in Scheveningen is bang dat steeds meer plezier jachten de badplaats mijden uit angst voor het geweld aan zee, dat wordt veroorzaakt door op geschoten jongelui. De leiding van de Norfolk Line BV en de havenmeester van de jachtha ven in Scheveningen hebben zich al tientallen keren be klaagd bij de politie. „Bijna elke gast die met een jacht hier komt maakt wel iets mee", zegt havenmeester Mog- gré. „Vorige week lag er iemand met pech voor onze kust. maar die weigerde aanvankelijk zich hier naar binnen te laten slepen uit angst bekogeld te worden. We hebben hem toch kunnen overhalen." De politie zegt serieus op de klachten te reageren nadat het met name woensdag volledig uit de hand was gelopen. Eergiste ren zijn drie verdachten (24, 18 en 17 jaar) aangehouden die er van worden verdacht een ple ziervaartuig van een man uit het West-Brabantse Bosschen- hoofd te hebben bekogeld. Eerder al deed een eigenaar van een zeilboot uit Noordwijker- hout aangifte. „Ons heeft de af gelopen weken een aantal klachten bereikt", erkent poli tiewoordvoerster V. Hermens. „Vandaar het extra toezicht." De general-manager van de shipping division van de Nor folk Line zegt dat het de hoogste tijd wordt voor maatregelen. „Eindelijk is de politie bereid hier iets aan te doen. We hebben eerst veel tam-tam moeten ma ken. Als dit niet snel verandert, moeten we iedereen op onze schepen het advies geven bin nen te blijven bij het passeren van de havenhoofden." GPD vrijdag 22 augustus 1997 ZOETERMEER - De nieuwe serie kentekens zal bestaan uit twee cijfers en twee maal twee letters. De huidige reeks, die nu bij de S is en bestaat uit twee maal twee letters en twee cijfers, is naar verwachting over twee jaar 'vol'. De nieuwe kentekenplaten zien er anders uit dan de huidige, doordat ze voorzien zijn van het EU-embleem. Bovendien zij n de letters en cijfers kleiner, waardoor het moeilijker wordt kentekenplaten na te maken. Een van de mogelijkheden is het kenteken te 'koppelen' aan de provincie waar de eigenaar woont. Een Zuid-Hollander zou dan een nummerbord krijgen dat begint met ZH. ANP SCHIERMONNIKOOG - Wethouder Brands van Schiermon nikoog hoeft voorlopig niet op te stappen. Dat heeft de ge meenteraad van het eiland gisteren besloten. Voor de tweede keer in korte tijd staat de positie van Brands ter discussie. Voormalig politiechef Lancee deed vorig jaar aangifte tegen Brands, omdat de wethouder zich een paar keer ongewenst toegang had verschaft tot de slaapkamer van vrouwen die op het eiland wonen. Brands heeft altijd ontkend en de zaak werd in eerste instantie geseponeerd. Lancee trok opnieuw aan de bel en de rechtbank heeft nu be paald dat het Openbaar Ministerie (OM) de zaak alsnog in be handeling moet nemen. Bovendien is nu bekend geworden dat er verklaringen zijn van de vrouwen bij wie hij de slaapkamer is binnen gedrongen. ANP DEN HAAG - Zowel in Wijchen als in Nistelrode is gisteren een nieuw geval van varkenspest ontdekt. Het totaal aantal sinds de start van de epidemie begin februari is daarmee op gelopen tot 384. Dat heeft het ministerie van Landbouw be kendgemaakt. ANP AMSTERDAM - Het actieschip Sirius van Greenpeace is te koop. Het 47 jaar oude schip moet 295.000 gulden opbrengen. ,Het oude schip heeft veel onderhoud nodig en is daardoor re latief duur. Bovendien is de Sirius te traag waardoor die niet meer voldoet bij snelle acties", zei een woordvoerder. De Sirius was een van de zeven schepen die in 1950 werden ge bouwd voor het Nederlandse Loodswezen, destijds onderdeel van de marine. Elk schip werd vernoemd naar een ster. Green peace kocht de Sirius in 1981. ANP AMSTERDAM - Impag en Games International uit Winscho ten moeten met onmiddellijke ingang vijf spellen uit de han del nemen, omdat die sterke gelijkenis vertonen met die van speelgoed- en spellenfabrikant Hasbro/MB. De omstreden spellen zijn onder meer Zeeslag en Vier op een rij De president van de rechtbank in Amsterdam heeft dat giste ren bepaald in een kort geding van Hasbro/MB tegen beide bedrijven. Hasbro/MB claimt de licenties. ANP STEENWIJK - Een 14-jarige jongen uit Steenwijk heeft te genover de politie bekend dat hij vanaf eind juli vier keer meisjes heeft aangerand in zijn woonplaats. De knaap kon worden aangehouden, nadat twee meisjes van 13 bij de politie aangifte hadden gedaan en een goed signale ment van de knaap gaven. Van de overige twee zedendelicten zijn nog geen aangiften binnengekomen bij de politie. Tegen de 14-jarige knaap is proces-verbaal opgemaakt. ANP van onze redactie binnenland BILTHOVEN - De vossenlint- worm, die voor de mens levens gevaarlijk kan zijn, is ook in Nederland opgedoken. Uit on derzoek van bet Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en het Milieu (RIVM) is gebleken, dat de lintworm voorkomt in de grensgebieden van Groningen en Zuid-Limburg. De kleine lintworm (2 tot 6 mi li- meter groot) komt vooral voor bij vossen in Zwitserland, Duitsland en de Franse en Bel gische Ardennen. De parasiet komt heel soms bij honden en katten voor. Kleine knaagdie ren, vooral muizen, dienen als tussengastheer. Bij de mens kan de Echinococ- cus Multilocularis, zoals de we tenschappelijke naam luidt, de ziekte Alveolaire Echinococco- se veroorzaken. Een ernstige ziekte, die zelfs dodelijk kan zijn. In Nederland is de ziekte recent maar één keer vastge steld, bij een uit Zwitserland af komstige patiënt. Opname van de eitjes van de vossenlintworm bij de mens tast voornamelijk de lever aan. Het duurt jaren voordat zich verschijnselen (buikpijn, kort ademigheid en/of geelzucht) voordoen. Door de lange incu batietijd is de ziekte lastig met medicijnen te bestrijden. Het RIVM riep de hulp van de jagers in om het onderzoek uit te kunnen voeren. Jagers schoten in de grensgebieden 285 vossen en stuurden deze naar het insti tuut inBilthoven. Bij vijfvossen (2 procent) werd de parasiet ge vonden. Parasiet Het ministerie van Volksge zondheid heeft huisartsen in Nederland van het overigens geringe besmettingsgevaar op de hoogte gesteld. Door bloed onderzoek kan al in een vroeg stadium een besmetting worden ontdekt. De parasiet is dan nog goed te bestrijden. Ook is er een folder vervaardigd voor risicogroepen, zoals jagers en boeren, waarin wordt gewe zen op het gevaar van de vossen lintworm en op te nemen voor zorgsmaatregelen. ANP van onze redactie binnenland HAARLEM - Officier van justi tie mr. F. Oosterhuis heeft voor de rechtbank in Haarlem giste ren vijf jaar jaar gevangenis straf geëist tegen een 24-jarige Feyenoord-supporter uit Rot terdam. De officier acht de verdachte schuldig aan dood slag op Ajax-supporter Carlo Picornie, openlijk geweld tegen personen en een auto en de deel-1 name aan een criminele organi satie. De derde dag van het proces te gen veertien hooligans die be schuldigd worden van betrok kenheid bij de voetbalrellen op 23 maart in Beverwijk had een schamele oogst. De zaak tegen de 24-jarige Rotterdammer was de enige die doorging. Het pro ces tegen drie andere verdach ten is uitgesteld, omdat het Openbaar Ministerie de dag vaarding om 'procedurele rede nen' heeft ingetrokken. De verdachte ontkende voor de rechtbank schuld te hebben aan de dood van Picornie. Hij gaf wel toe een Ajax-fan twee- tot driemaal met een paraplu te hebben geslagen, maar volgens hem was dat beslist niet de om gebrachte Amsterdammer. De Feyenoord-supportererken- de dat hij ook een auto op zijn kant heeft gezet. ANP (Advertentie) nlerieur design I scheldestraat 25-29 vlissingen I van onze redactie binnenland GRONINGEN - Een elektri sche scooter moet in Gronin gen een alternatief gaan vor men voor de auto in het woon werkverkeer. Het Verkeers- coördinatiecentrum (VCC) is gisteren een experiment be gonnen met deze scooter, die onder de naam Twip door het leven gaat. Twip staat voor Two Wheels In Progress. Op het Centraal Station in Groningen komen twee Twips te staan, waarvan medewerkers van bedrijven en instellingen die bij het VCC zijn aangesloten, gebruik kunnen maken. De Twip heeft een maximum snelheid van twintig kilome ter per uur. De accu is goed voor een actieradius van veer tig kilometer. De kostprijs be draagt 3.000 gulden, exclusief BTW. ANP van onze redactie binnenland GRONINGEN - Steeds meer christenen springen in de bres voor Iraniërs die met uitzetting worden bedreigd. Ongeveer derhonderd vrijwilligers uit vijftig kerken maken het moge lijk dat bijna dertig afgewezen SCHIEDAM - Een enorme uit slaande brand in een pallet groothandel in Schiedam heeft in de nacht van donderdag op vrijdag voor miljoenen guldens schade aangericht. De politie was gedwongen uit voorzorg de rijksweg A20 af te sluiten, omdat het vuur een hoogspanningsmast bedreigde waarvan de kabels over de snel weg lopen. Ook de spoorverbinding tussen Den Haag en Rotterdam werd stilgelegd. Het vuur, met vlammen tot vijf tig meter hoog, was kilometers ver in de omtrek te zien. Een aantal hoogspanningskabels op het terrein is gesprongen. ANP lraanse asielzoekers momenteel 'kerkasiel' krijgen. Dat is nog maar een fractie van de naar schatting 1.300 Iraniërs die Nederland officieel moeten verlaten. Directeur J. van Til- borg van de interkerkelijke stichting Inlia uit Groningen verwacht dat meer kerken in de komende weken overgaan tot het verlenen van asiel aan Irani ërs. „Uitzetting naar Iran is op dit moment onaanvaardbaar." In acht plaatselijke kerken ge nieten Iraniërs kerkasiel. Vaak is er steun van andere parochies of gemeentes. Een leger van vrijwilligers maakt de 24-uurs- opvang mogelijk. Zo biedt de gereformeerde kerk van het Friese Oosterwolde onderdak aan twee afgewezen lraanse asielzoekers. Dit kerkasiel wordt gedragen door de plaat selijke raad van kerken, waarin hervormden, geref omleerden, doopsgezinden, katholieken en de Molukse kerk samenwerken. Ook kerken in Zwolle, Hooge- veen. Assen, Borger, Vries en Oud-Beijerland laten uitgepro cedeerde Iraniërs in hun kerk schuilen, zo liet Inlia weten. De stichting, die zich al tien jaar inzet voor de opvang van asiel zoekers in nood, en Vluchtelin genwerk vinden dat de Neder landse regering de uitzetting van uitgeprocedeerde Iraniërs moet opschorten. De regering zou de uitkomsten van de ko mende parlementaire hoorzit ting over lraanse asielzoekers eerst moeten afwachten. Minister Dijkstal van Binnen landse Zaken zei woensdag dat geloofsgemeenschappen geen kerkasiel moeten verlenen. Het Nederlandse asielbeleid zou met vele waarborgen omkleed zijn. Ook is kerkasiel volgens de minister niet meer van deze tijd. Voorzitter R. Huysmans van de Raad van Kerken erkende dat de kerkgenootschappen niet langer zoals in de Middeleeu wen het historische recht op een rechts vrije ruimte ten opzichte van de staat hebben, maar dat zich situaties kunnen voordoen waarin gelovigen meer God dan de mens moeten gehoorzamen. De Nederlandse Hervormde, Gereformeerde en Evangelisch- Lutherse Kerken lieten gisteren Dijkstal per brief weten dat het een grondrecht van de christe lijke gemeenschap is kerkasiel te verlenen aan asielzoekers die zeggen dat bij uitzetting hun le ven zal worden bedreigd. Het oordeel van de overheid dat er in Iran een veilige situatie is, is aan te veel twijfels onderhevig. ANP door Jan Ottens DEN HAAG - De stroomstoring van 23 juni, waarbij grote delen van de provincies Utrecht, Gelderland en Flevoland zonder elektriciteit kwamen te zitten, is een gevolg van een hoogst on gelukkige samenloop van omstandigheden. Vol gens de NV SEP (Samenwerkende Elektriciteits- Productiebedrijven) zou het treffen van extra voorzorgsmaatregelen hiertegen onevenredig veelgeld kosten. In een aantal centrales deden zich op de bewuste dag storingen voor die op zichzelf niet ongewoon waren, maar die samen voor een nog nooit eerder vertoonde verlaging van de spanning zorgden. •Het is gewoon de techniek die heeft gefaald", al dus N.G. Ketting, directievoorzitter van de NV SEP. Samen met de distributiebedrijven die betrokken waren bij de storing verrichtte dc SEP een onder zoek naar de oorzaak. Het definitieve rapport daarover wordt over ongeveer twee weken ver wacht. Even voor negen uur in de ochtend van maandag 23 juni viel in de elektriciteitscentrale Merwede- kanaal in Utrecht een van de gasturbines uit, een storing die zich naar schatting eens inde week wel ergens in Nederland voordoet, zonder dat iemand daarvan iets merkt. Een paar minuten later gaf in de Merwedekanaalcentrale een tweede gasturbi ne er de brui aan, waarna vanuit de SEP-centrale in Arnhem de spanningsverlaging via het lande lijke koppelnet werd gecompenseerd. Fout Tegen tienen moest de SEP opnieuw 'opregelen', maar een minuut later viel de Flevocentrale bij Lelystad (met een vermogen van 480 MW) volle dig uit. als gevolg van een fout in de software van de regelpomp. Vanaf dat moment was de span- ningsuitval zo hoog dat ook de beide Utrechtse centrales (Merwedekanaal en Lage Weide) gro tendeels uitvielen. Toen bijregelen - om te voorkomen dat transfor matoren oververhit raken - niet meer hielp, werd om zes en zeven minuten over tien telkens 100 MW afgeschakeld. Omdat in heel Flevoland, Gelder land en Utrecht geen stroom meer werd geprodu ceerd, koppelde de SEP ten slotte om lOuur 13het gehele Utrechtse deelnet af. Door een derde van het hele gebied uit te sluiten van stroomvoorzie ning kon tweederde elektiiciteit blijven afnemen, aldus Ketting. GPD BREDA - De rechtbank in Bre da heeft gisteren een 33-jarige man uit Steenbergen veroor deeld tot zes jaar gevangenis straf en TBS met dwangverple ging. De man wurgde op 10 januari in motel de Wouwse Tol in Bergen op Zoom, waar hij als nachtpor- tier werkte, de 26-jarige gaste Patricia Siereveld uit Utrecht. Hij deed dit nadat hij haar sek sueel had misbruikt. De recht bank oordeelde dat de verdach te, die een blanco strafblad had, sterk verminderd toerekenings vatbaar was. Door een ziekelij ke stoornis is er gevaar voor her haling, aldus de rechtbank. De straf is conform de eis van de of ficier van justitie. ANP PvdA-fractievoorzittcr Jacques Wallage hip op een Twip. foto Karei Zwaneveld/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3