Feyenoord volgt Ajax en PSV Diepe buiging voor hoofdgast Popov VVCS dient klacht in tegen AZ Zeeuwse sportvelden dicht door droogte Familie De Bruin stapt naar de rechter Rotterdamse topclub heeft weinig moeite met MW: 0-3 PZC sport vrijdag 22 augustus 1997 i: van onze sportredachtie ALKMAAR/GOUDA - De spe lersvakbond VVCS gelooft niet dat AZ de vier door coach Van Hanegem naar het tweede elf tal verbannen spelers weer met de hoofdselectie zal laten mec- trainen. De bond zal daarom alle mogelijke juridische stap pen nemen. De arbitrage-commissie van de KNVB oordeelde eerder dat AZ de vier, Danny Hesp, Mark Geen gratis bier in Brussel bij wereldrecord •van onze sportredactie BRUSSEL- De toeschouwers bij de Ivo van Damme Memorial zullen het vanavond in het Ko ning Boudewijn-stadion van Brussel zonder gratis koel bier tje bij een wereldrecord moeten doen. De politie van de Belgische hoofdstad heeft gisteren haar veto uitgesproken over dit voor nemen van een sponsor van het jaarlijkse atletiekgala, de derde wedstrijd van de Golden Four. Een bierbrouwerij had tevoren aangekondigd alle 39.000 toe schouwers - de wedstrijden zijn vrijwel geheel uitverkocht - een biertje te gunnen als er een we reldrecord gebroken zou wor den. - Maar wedstrijd-directeur Wil- fried Meert verklaarde gisteren dat de politie aan dat plan geen medewerking wilde verlenen. „Ze zijn bang dat de mensen zich na het biertje zullen mis dragen in de straten", aldus Meert, die tevergeefs probeerde de politie op andere gedachten te brengen. „Het bleek zinloos er op te wij zen dat we in 21 jaar bij ons atle tiekgala nooit enige vorm van geweld, laat staan vandalisme, hebben meegemaakt." RTR Beroep PSG naar maandag verschoven van onze sportredactie NYON -De behandeling van het beroep dat Paris Saint Germain heeft aangetekend tegen een straf van de Europese Voetbal Unie (UEFA) is van vandaag naar maandag verschoven. Dan komt tevens het beroep van de Georgische club Dinamo Batu mi aan de orde. Paris SG maakt bezwaar tegen de beslissing van de UEFA de zege van Steaua Boekarest in de eerste wedstrijd voor de tweede voorronde om te zetten van 3-2 in 3-0. Dit omdat bij de Franse club de geschorste speler Four- nier was opgesteld. Batumi tekende beroep aan te gen het veranderen van de uit slag van de eerste kwalificatie wedstrijd voor het toernooi der bekerwinnaars tegen Ararat Erewan. Omdat bij Batumi de geschorste speler Sologasjvili meedeed, werd de overwinning van cle club met 4-2 veranderd in een nederlaag van 3-0. DPA Snijders, Kenan Durmusoglu en Hamasi Amani-Dove weer volledig in de groep moet opne men. Per dag dat dit niet ge beurt, moet de club een dwang som van 20.000 gulden, 5000 per speler, betalen. De WCS stapt naar de tucht- commissie van de KNVB met als klacht dat AZ weigert uit voering te geven aan de uit spraak. Daarnaast zal de bond voor de Utrechtse rechtbank toestemming vragen het von nis tot uitvoering te brengen. ,,Dat is een formele zaak", zegt Ad Dieben van de WCS. „Over een dag moet de club over de van Feyenoord geven. Van Bronckhorst knalde in de ze vende minuut de bal met een sierlijke krul in de rechterbo venhoek, nadat oud-Ajacied Danny Landzaat MW door een handsbal buiten het strafschop gebied in de problemen had ge bracht. Doelman Rein van Duynhoven zweefde vergeefs door de lucht: 0-1. Ook de tweede en derde Rotter damse treffer kwamen voort uit dode momenten. Na een via Ju lio Cruz verkregen hoekschop - zijn eerste behoorlijke actie na rust - kopte Henk Vós de bal door naar de tweede paal. Daar stond Fernando Picun klaar om met de linkervoet de bal over de lijn te frommelen. Helaas voor de Feyenoorder was op dat mo ment verdedigende MW-spits Nygaard hem net voor. Hij liet de bal van Vos met zijn schouder zodanig afwijken dat het leer achter Van Duynhoven in het net plofte. Tien minuten voor het einde prikte de Zuid-Ameri- kaan zijn doelpunt wel binnen en gaf hij het voorbeeld aan zijn ploeggenoot Cruz. MW kon het elftal van Haan nauwelijks iets in de weg leg gen. De kampioen van de eerste divisie leek, in de eerste wed strijd doodsangsten uit te staan. MW - Feyenoord 0-3 (0-1). 8. Van Bronckhorst 0-1, 49. Picun 0-2, S0. Picun OS. Scheidsrechter: Jol. Toe schouwers: 8000. Gele kaart: Heub- ach (MW). GPD brug komen." AZ stuurde gis teren rond het middaguur een fax naar de spelersorganisatie. Daarin stond dat de club „naar behoren" uitvoering zou geven aan de uitspraak. „We hebben daar weinig vertrouwen in", zegt Dieben. „We vinden het al heel vreemd dat alle spelers van AZ vandaag vrij hebben gekregen. Met belangstelling zullen we vrijdagochtend be kijken wat er gaat gebeuren." Volgens AZ is de zaak opgelost. „We zullen doen wat ons is op gedragen", zegt een woord voerder. „Dat wil niet zeggen dat we het met de regels eens zijn, maar we hebben nu een maal weinig keus. De betreffende spelers horen inderdaad gewoon bij de trai ningsgroep. Wel zullen ze zich waar moeten maken in het tweede elftal. Dat lijkt me een normale zaak. AZ kan weinig anders dan zich hierbij neer leggen. Dat doen we, ook Van Hanegem. Verhalen als zou hij overwegen om op te stappen zijn dan ook wat opgeblazen." ANP door Mark Caldenhoven VLISSINGEN - Een aantal sportparken in Zeeland is met ingang van vandaag gesloten voor amateurvoetbal. De ge meenten zijn tot deze maatregel overgegaan, omdat de sportvel den door de aanhoudende droogte kwetsbaar zijn gewor den. De trainingsvelden kunnen wel gebruikt worden voor de voorbereiding op de naderende competitie. De gemeenten Kapelle, Rei- merswaal en Oostburg hebben de betreffende voetbalclubs middels een schrijven verzocht hun sportpark met ingang van vandaag tot nader order niet te gebruiken. Middelburg doet haar sportcomplexen vanaf maandag in de ban. Andere gemeenten, zoals Vlis- singen, hebben na overleg met de clubs hun beslissing opge schort. Noord-Beveland geeft vandaag uitsluitsel. Een onder zoek naar de staat van de sport velden van onder andere ColijnsplaatseBoys en Bevelan ders was gisteren nog met afge rond. De gemeente Veere verzocht alleen voetbalclub Se- rooskerke voorlopig geen ge bruik te maken van hun accom modatie, maar wil de situatie bij de andere clubs na het weekein de herzien. Eersteklasser Veere heeft de velden overigens in ei gen beheer en verwacht geen problemen door de droogte. De gemeente Goes heeft voorlopig alleen de velden van het Wes- selopark van Kloetinge met on middellijke ingang gesloten. In Zeeuws-Vlaanderen zijn al leen de accommodaties van de gemeente Oostburg onbespeel baar. In Terneuzen, Sas van Gent, Axel, Hulst, Sluis/Aardenburg en Hontenis- se is vooralsnog geen noodklok geluid. Ook de gemeenten Schouwen-Duiveland en Bor- sele kampen niet met proble men. De gemeente Tholen was gisteren vanwege „een tropen rooster" niet bereikbaar. Veel problemen met de tijdelijke sluiting van de sportvelden zul len de besluiten waarschijnlijk niet opleveren. De voetbalcom petitie begint pas in het week einde van 6 en 7 september. Niettemin staat voor de Zeeuw se voetbalclubs de bekercompe titie voor de deur. Hoewel een paar clubs de komende dagen reeds in actie komen, staat het gros van de wedstrijden voor dinsdag op het programma. Boogerd blijft bij Rabo-ploeg van onze sportredactie UTRECHT - De Rabo-ploeg heeft het contract met Michael Boogerd opengebroken. De Haagse wielrenner, dit seizoen met de zestiende plaats in de Tour de France de beste Neder lander. heeft bij de formatie van Jan Raas bijgetekend tot en met het jaar 2000. Raas heeft zich over de geruch ten over buitenlandse belang stelling voor Boogerd nooit druk gemaakt. „We zouden na de Tour met elkaar om de tafel gaan zitten.Van het begin was duidelijk dat hij graag wilde blijven. Dat hij voor drie jaar heeft getekend, geeft aan dat hij vertrouwen in de ploeg heeft. Hij is momenteel de beste Ne derlander in meerdaagse wed strijden en heeft de grens van zijn mogelijkheden nog niet be reikt". Behalve met Boogerd veiiengde de Rabo-ploeg nog enkele con tracten. Leon van Bon, Erik Dekker. Aart Vierhouten en de Australische sprinter Rob McE- wen tekenden voor twee seizoe nen bij; Koos Moerenhout voor één seizoen. ANP Brenda Schultz uitgeschakeld ATLANTA - Brenda Schultz- McCarthy is buiten de halve eindstrijd van het tennistoer nooi in Atlanta gebleven. De als derde geplaatste Iva Ma- joli hield haar gisteren in de kwartfinales tegen: 6-2,7-5. door Marcel van der Kraan MAASTRICHT - Om een plaag stootje uit te delen aan de con currenten in de top, Ajax en PSV, had Feyenoord er gister avond nog één of twee moeten in schieten. Na de doelpuntenre- gen in Amsterdam en Eindho ven zou een monsterzege van de Rotterdammers de start van de top-drie grote glans hebben ge geven. Maar met de 3-0 over winning op MW was men bij de nummer twee van vorig seizoen dik en dik tevreden. Buiten Fey enoord was in de eerste speel ronde alleen NEC erin geslaagd om in een uitwedstrijd de volle buit te pakken. Maar zeker zo belangrijk vond Feyenoord de wijze waarop het zich in het tweede bedrijf eta leerde. Bij vlagen spectaculair voetbal, fraaie kansen en hoog standjes van de miljoenenspits Julio Ricardó Cruz. Arie Haan en de spelers vergaapten zich op de schaarse momenten aan de briljante ingevingen van de Ar gentijnse international, die snakt naar zijn eerste doelpunt. Verwonderlijk is dat niet, want in de twee duels (FC Jazz en MW) heeft de Stadionclub in totaal negen keer het net gevon den. Maar de naam van Cruz ontbreekt nog op de topscorers- lijst. Zorgen maken doet niemand zich, te meer daar de problemen van de aanvaller tot op heden zijn te begrijpen. Cruz moet wennen aan de speelstijl van Feyenoord en hij heeft een zwa re periode achter de rug met zijn club River Plate en met het Ar gentijnse elftal. „Bovendien," zegt Haan, „begrijpt hij nog niks van het Nederlands. Hij kan alleen maar communiceren via Pablo Sanchez. Maar het gaat elke wedstrijd beter met hem en we weten dat-ie het kan." Maar zowel de Argentijn als de x-est van het Rotterdamse gezel schap viel bar tegen in het eerste bedrijf in de Geusselt, waar bij na achtduizend toeschouwers voor rust niet één uitgespeelde "kans zagen. Knipoog Haan zag Feyenoord vorig sei zoen veelvuldig scoren uit dode momenten en wil daar, zeker na het vertrek van Ronald Koe man, op voortborduren. Een dag voor het duel met MW had hij Giovanni van Bronckhorst en Jean-Paul van Gastel - de Feye- noorders met de beste traptech- niek - nog tot vervelens laten oe fenen'op het nemen van vrije trappen. Een muur op wieltjes, met grote gele poppen, werd door Van Bronckhorst.woens dag onder de kokende zon meter voor meter over het trainings veld verplaatst. Maar 24 uur la ter zag de jonge international al het resultaat en kon hij een on deugende knipoog naar de bank Feyenoorder Henk Fraser (midden) komt er even niet aan te pas als Mark Nygaard van MV V de bal weg werkt. foto ANP Geklopte Pieter vün den Hoogenband: ik dacht te kunnen duelleren door Hans Vos SEVILLA - Andermaal was Aleksander Popov de Russi sche hoofdgast op het konings nummer van de zwemsport, de crawl over twee baantjes van elk 50 meter. De Nederlander Pieter van den Hoogenband was weer diens lakei, op royale afstand (vijfde). Tja, op het zongedroogde EK van Sevilla bleven de verhoudingen zoals ze waren voor de mislukte aan slag op het leven van Popov, kort na de Olympische Spelen van Atlanta. „Echt, wat heb ik een respect voor die kerelzei eenEindho- vense bewonderaar van 19 jaar. Van den Hoogenband ge naamd. Bij Popov wercl op 24 augustus van het vorige jaar in Moskou een scherp mes in zijn ribbenkast geplant. Door een nog altijd voortvluchtige on verlaat op een markt in de hoofdstad van Rusland. Eerst werd voor Popovs leven ge vreesd, later voor zijn bestaan als sterzwemmer, met vier olympische sprinttitels in Au stralisch beheer. Down under in zijn tweede va derland, kwam Popov er bovenop. Zeven kilo's aan ge wicht verloor hij, maar ge wichtige stappen bleef hij doen. Hij zweerde trouw aan zijn partner Daria Sjmeleva, werd gedoopt in de Russisch orthodoxe kerk en hij liet zich voor de vierde maal in succes sie kronen tot de behendigste 100-metersprinter van Euro pa. „Als hij had verwacht hier te verhezen, was hij echt niet naar Sevilla gekomen." zo ver woordde Jacco Verhaeren, trainer van Van den Hoogen band, niet de minste twijfels over Popovs Spaanse inten ties. Verschuilen Achter het pronkstuk van Pop ov moest Van den Hoogenband zich verschuilen, zich scha mend voor zijn zwakke bijrol in de finale van de 100 vrijHij de runner-up van Atlanta (vierde), had zich lelijk verga loppeerd. Aan de straatzijde van de tri bune vervloekte hij zijn povere daad, in een pittig conclaaf met zichzelf. „Op alle cruciale momenten ging het mis, start, keerpunt en finish. Er zat geen power in," concludeerde bondscoach Rene Dekker na het misbaksel van de op papier Pieter van den Hoogenband ligt teleurgesteld in het water, na zijn vijfde plaats in de finale van de 100 meter vrije slag. Hij realiseerde een tijd van 50,90 séconden. DeRussische winnaar Popov was precies eenseconde sneller. foto ANP tweede snelste man van Euro pa. Sjokkend had Van den Hoogenband de arena verlaten na Popovs winnende 49,09, een tijd waarop hij een volle secon de had moeten toegeven. En die gang hield hij, lang na af loop van zijn falen. „En dat is niet zijn stijl," orakelde Ver haeren. In de series had Van den Hoogenband de WK-li- miet bedwongen, erna zijn doel van de dag nog scherper gesteld: een heus titelgevecht met Popov. Maar de PSV'er maakte een kostbare inschat tingsfout. „Ik dacht met hem te kunnen duelleren, ik meende dat ik hem aan kon. Maar Pop ov was weer eens een maatje te groot. Elke keer staat hij er op een groot toernooi. Heel knap." Weelde De Ierse Michelle de Bruin (Smith) zwom eens een dagje niet in weelde. Maar van de verwachte terugval van de drievoudig olympisch kampi oene, die op de eerste twee da gen van het EK twee keer prijs had, werden Carla Geurts en Kirsten Vlieghuis niets wijzer. De Nederlandse inbreng in de tombola van zes Atlanta-fina- listes bleef met plaats vier voor Geurts en stek vijf voor Vlieg huis aan de zuinige kant. Vlieghuis, in Atlanta finishend achter De Bruin en de Duitse Dagmar Hase, viel het verst te rug van de top drie van '96. Ha- se en De Bruin wisselden van positie. „Een loterij was het niet," zei De Bruin op gehoor- stand van man Erik, haar trai ner. „Ik had de tegenactie van Hase venvacht. Zij alleen kon dat onder deze druk." Van Geurts en Vlieghuis was dat teveel gevraagd. „Een me daille zat er voor mij niet in." zo vatte Vlieghuis de voor haar vruchteloze eindstrijd samen. „Normaal is de tweede helft van de race mijn sterkste kant, nu kon ik niet eens aanslui ten." Geurts op haar beurt kon wel aanklampen bij De Bruin en Hase. maar was niet bij machte de aanval op brons van de Duitse Kerstin Kielgass te attaqueren. Het zilver van We nen kreeg aldus geen aanvul lingvoor Geurts. Tevreden „Dit EK vergelijken met dat van twee jaar geleden vergelij ken, is niet interessant. Want ik ben eigenlijk heel tevreden over mijn race." stelde het 'pa pieren lid' van het Utrechtse UZSC. Geurts week eind vorig jaar uit naar Canada (na on enigheid met ontdekster Mari anne Heemskerk) en keert daar na het EK texnig om zich te pre pareren voor het wereldkam pioenschap en Sydney 2000. „Tenminste als mijn sponsor het per 1 januari aflopende contract verlengt." De jongste Oranje-pupil, de achttienjarige Suze Valen, maakte in twee races van het finaleprogramma haar op wachting. In de hete gevechten viel er voor de ranke sprintster van AZ&PC/Anova niet veel eer te behalen. Keurig was haar kwalificatie voor de 100 meter rugslag, daar waar viermalig Neder lands kampioene Brenda Sta rink was verwacht. Maar de 1.04,13 (achtste tijd) hield niet over. Dat gold ook voor de sco re van 3.47,05 (zesde positie) op de 4x100 meter vrije slag, maar dat prutswerk viel an- kervrouwe Valen niet aan te re kenen. Startzwemster Wilma van Hofwegen, Angela Postma en Manon Masseurs hadden voor haar geen vaart kunnen ma ken. „We* misten de snelheid die Brienesse en Muis in de ploeg brachten," zei Dekker bits. GPD van onze sportredactie SEVILLA - Het houdt maar niet op. De geruchtenmachine is ook een jaar na de Olympische Spe len nog altijd doende Michelle en Erik de Bruin te vermalen. Ze voelden zich genoodzaakt we gens de lasterlijke dopingpraat juridische stappen te nemen. Het wil er bij de Ierse en Ameri kaanse scribenten nog steeds niet in dat de zwemster, geboren Smith, alleen op goede voeding, een voorbeeldige mentaliteit en de trainingsschema's van haar echtgenoot, de voormalige dis cuswerper, zo goed presteert. Driemaal goud en een keer zil ver in Atlanta, tot dusver twee keer eerste en een keer tweede in Sevilla. Met slechts enkele maanden goede training in Ierse 25-meterbadjes. Dat kan niet, zegt men. Terwijl ze, ondanks alle controles, nooit is betrapt op verboden prestatiebevorde- rende middelen. Aardig Gisteren bij de EK bleek de 27- jarige Dublinse gewoon een aardig mens van vlees en bloed. Ze verloor. En wel op de 400 vrij één van haar drie gouden num mers in Atlanta, De Duitse Dag- mar Hase was bijna een seconde sneller. „Ze heeft echt alles ge geven", zei Erik de Bruin. „Meer zat er niet in. Het is ook al haar zesde wedstrijd in drie dagen." Omdat De Bruin-Smith in Se villa staat ingeschreven met tij den van meer dan een jaar oud - dat mag niet van de LEN - moet ze zich iedere ochtend in de eer ste serie zonder tegenstand zien te kwalificeren. „Dat kost erg veel extra energie", zei ze zelf. Met Erik is Michelle de Bruin verwikkeld in een aantal rechts zaken, voornamelijk tegen Ierse bladen. „We hebben er zes of ze ven aangespannen wegens de verdachtmakingen", zei de oud atleet. Uitspraken van de rech ter zijn nog niet te verwachten. „In de Verenigde Staten is het wat lastiger omdat je in de ver schillende staten te maken hebt met een andere wetgeving. Een blad in Chicago hebben we wel een proces aangedaan. Daar had een columnist het over 'Mi chelle en je smerige familie'. Echt schandalig. Dagmar Hase hoefde niet uit te leggen waarom ze in Sevilla Mi chelle de Bruin wel de baas was en in Atlanta niet. Ze vond het fantastisch. Van Aleksander Popov vindt iedereen het van zelfsprekend dat hij binnen een jaar na een net niet fatale mes steek en beperkte trainingsar- beid de 100 vrij in 49,09 zwemt en zijn zoveelste titel pakt. De Rus is ook zo getalenteerd. „Nu nog één op de 50 vrij. Dat is de beste weg naar Perth. Meeste goud De Duitse afvaardiging dolf op de derde zwemdag het meeste goud. Behalve Hase won ook Antje Buschschulte (100 rug) en de estafetteploeg (4x100 vrij vrouwen). Behalve het Europese record van Agnes Kovacs op de 200 school is er halverwege het toer nooi nog maar weinig aan op zienbarende tijden uitgerold. De omstandigheden in San Pa- blo lenen zich daar kennelijk niet voor in het na-olympische jaar met de WK op komst. De 3.41,49 van het Duitse vier tal op de 4x100 vrij werd niet eerder gezwommen op een EK maar het wereldrecord van Chi na staat ruim 3,5 seconden scherper. Vladimir Selkov won de 200 rug in 1.59,21, ook bijna drie tellen verwijderd van de mondiale toptijd, die al zes jaar op naam staat van Martin Lo- pez-Zubero. ANP Ooms denkt aan complot in zedenzaak TILBURG - Peter Ooms heeft een boek geschreven over de affaire waarin Monique van der Lee, Anita Staps en Irene de Kok hem hebben aange klaagd vanwege seksuele intimidatie. De Tilburgse judoleraar beschrijft in 'Alles voor Goud!zijn leven en in het bijzonder de laatste twee jaar waarin hij in afwach ting was van de rechtzaak De rechter deed onlangs uitspraak en legde Ooms een straf op van vier maanden voorwaardelijk. Het aanvankelijk geplan de hoger beroep trok de Brabander in. In zijn boek, geschreven met de hulp van journalist John Frijters, voert Ooms een complottheorie op. Hij gelooft niet dat de ju doka's uit eigen wil naar de rechter zijn gestapt, maar daarbij zijn aange zet door anderen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 37