geld Thuiszorg uit noodkreet over Eerste informatiebord voor Doel Eco-fietsroute onthuld Programma Gildefeesten biedt veel variatie Opblaaspop als verkeersslachtoffer in voorlichtingsfilm Duurzaam Veilig Euregiotuinen in Oostburg leveren regio 25 banen op Eeuwlinge geniet van verjaarsbezoek zeeland vrijdag 22 augustus 1997 z 1 Verkeerslichten vernield Katten in Sluiskil vergiftigd Dure auto ontvreemd Autokraker steelt apparatuur Zonnebril uit winkel gestolen Buitenboordmotor meegenomen Gewonde bij botsing Zakkenroller in Breskens Stichting kan vanwege te laag budget geen extra hulp meer bieden Kampioenschap Pijproken Snelheidscontrole Video gestolen TERNEUZEN - De verkeerslichten aan de Terneuzense Sint Anna-kruising werden in de nacht van woensdag op donder dag onder handen genomen door vandalen. Een 48-jarige man. die namens de wegbeheerder aangifte deed. meldde een schade van 600 gulden. SLUISKIL - In de omgeving van de Piet Heinstraat in Sluiskil zijn twee katten vergiftigd. Beide beestjes overleefden de aanslag niet. De eigenaren vroegen de dierenarts de katten te onderzoeken. In het lichaam van de katten ontdekte hij het gif Termik. De politie waarschuwt katteneigenaren goed op hun katten te passen. Het gif Termik is te herkennen aan de kleine blauwe korreltjes die op maanzaad lijken. WESTKAPELLE - In Westkapelle is woensdagnacht een Duitse personenauto met een nieuwwaarde van 112.000 gul den gestolen. De auto stond geparkeerd op de Bucksweg. Het betreft een donkergrij ze Mercedes-BenzHet kenteken is BM- ER-705. MIDDELBURG - In een op de Kousteensedijk in Middelburg geparkeerde auto is donderdagmorgen ingebroken. Uit de wagen zijn een fototoestel, een autoradio en een bril wegge nomen. De waarde van de spullen bedraagt 600 gulden. BRESKENS - Vanuit een winkel aan de Dorpsstraat in Bres- kens werd woensdagmiddag een zonnebril gestolen, De 43- jarige eigenaar werd hierdoor voor bijna 300 gulden gedu peerd. TERNEUZEN - Een 21-jarige Terneuzenaar maakte woens dagmiddag melding van de diefstal van zijn 4 pk Yamaha bui tenboordmotor. De motor was weggenomen van zijn boot in de Otheense Kreek. De waarde ervan wordt geschat rond de 900 gulden. - GRAAUW - Op de kruising Zoutestraat/Langendamsedijk in Graauw kwamen woensdagavond twee auto's met elkaar in botsing. Een 54-jarige tractorbestuurder uit Sint Niklaas (B) verleen de geen voorrang aan een 26-jarige automobilist uit Graauw. De automobilist liep een sleutelbeenbreuk op en moest over gebracht worden naar het Terneuzense ziekenhuis De Honte. De auto werd vernield. Van de tractor raakte de achteras van een van de aanhangwa gens aanzienlijk beschadigd. BRESKENS - Een zakkenroller sloeg woensdagavond zijn slag op het Spuiplein in Breskens. Zijn slachtoffer, een 49-ja- rige wouw uit Terneuzen, werd beroofd van haar portemon nee met daarin ruim 150 gulden. Diverse ernstige verkeersongevallen werden gisteren gefilmd op de Oude Rijksweg; de enige slachtoffers waren echter met lucht ge vulde poppen. foto Peter Nicolai door Piet Pijpelink OOSTBURG - De Oude Rijksweg tussen Oostburg en Schöondijke, gedeeltelijk af gesloten na de aanleg van de rotonde bij Oostburg, was gistermiddag het tafereel van ernstige verkeersongevallen. De in scene gezette verkeerssituaties werden op videofilm vastgelegd in het kader van Duurzaam Veilig West-Zeeuws-Vlaande- ren. Remproeven met vracht- en perso nenauto's, ondermeer op een nat wegdek, toonden aan dat hard remmen gevaarlij ke situaties oplevert. Mèt het project Duurzaam Veilig wordt op twee manieren gewerkt aan de verbete ring van de verkeersveiligheid. Naast aanpassing van de wegen krijgt ook het gedrag van de weggebruiker veel aandacht. Advies- én Onderzoeksgroep Beke uit Middelburg maakt voor tien risi cogroepen informatiepakketten waarmee het gedrag kan worden beïnvloed. Zo zijn er onder meer voor de fietsende school jeugd en de jonge bromfietsers en auto mobilisten modules geschreven. Video films vormen een belangrijk onderdeel van het begeleidende materiaal. Opblaas poppen ondervonden gisteren de gevaren in het verkeer tijdens de remproeven met personen- en wachtauto's. Voor de schrijfster van de module 'Jonge Automo bilist', Mirjam de Jong, waren de beeldop- namês geslaagd. „Het laten inzien wat het remtraject inhoudt en hoe lartg het duurt voor een auto stilstaat is erg zinvol. Vrachtwagenchauffeur Adrie Versluijs die meewerkte aan de filmopnames toon de zich verheugd over het initiatief: „Voor beroepschauffeurs zijn dit soorten beel den ook leerzaam. Anderzijds ervaren au tomobilisten hopelijk dat er voor ons in noodsituaties maar weinig ruimte over blijft." De voorlichtingsvideo zal binnenkort als hulpmiddel bij de pakketten worden in gezet op scholen voor de fietsende school jeugd. Ook jonge bromfietsers en automo bilisten in West-Zeeuws-Vlaanderen worden benaderd. Volgende week-vindt hiervoor overleg plaats met de West-Zeeuws-Vlaamse rij schoolhouders. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaanderen kan de vraag naar zorg en hulp met het huidige budget niet lan ger aan. De stichting verleende de eerste acht maanden van dit jaar maandelijks drieduizend extra uren zorg, maar kan dit om budgettaire redenen niet langer volhouden. Dit heeft tot gevolg dat de MIDDELBURG - Het Neder lands Kampioenschap Pijp roken wordt op zondag 21 sep tember gehouden in het Schut tershofcafé in Middelburg. Deelnemers kunnen zich tussen 10.30 en 13.00 uur inschrijven in Braai-Tapperij De Mug aan de Vlasmarkt 54, tegenover het Schuttershofcafé. De wedstrijd begint om 14.00 uur en zal ongeveer drie uur du ren, afhankelijk van hoe lang de uiteindelijke winnaar zijn pijp brandend weet te houden. De deelnemers krijgen een houten pijp (EWA Sandblast), drie gram Amphora Rood-tabak, een houten pijpstopper en twee lucifers. Deelname kost veertig gulden (750 Belgische francs, 150 Franse francs). Het nationale record staat met twee uur en 35 minuten op naam van George Stam. Stam werd vorig jaar ook Nederlands kam pioen. HULST-Tussen 10 uur en 11.50 uur werd donderdag op de Hul ster Zoetevaart een snelheids controle gehouden. Van de 565 passanten reden er 96 harder dan de toegestane 50 kilometer per uur. Een passant passeerde het meetpunt met 75 kilometer per uur. SLUISKIL - Uit de woning aan de Sluiskilse Kanaalstraat ver dween in de nacht van woens dag op donderdag een video en een videocamera. De 77-jarige eigenaresse deed hiervan aan gifte. wachtlijsten langer zullen wor den en dat mensen die op die lijsten terechtkomen langer dan nu het geval is op hulp van de stichting moeten wachten. De wachttijden kunnen volgens di recteur A Schelfhout oplopen tot 'zeker een jaar'. Het gaat dan echter wel om bijna vijftig men sen, veelal ouderen, die hoofd zakelijk hulp in de huishouding behoeven. „Concrete zorgver- zoeken hebben bij ons de hoog ste prioriteit", zei Schelfhout. De stichting zelf beschikt over weinig mogelijkheden om aan extra middelen te komen om ex tra mensen te kunnen inzetten. Het budget dat de instelling van het Rijk krijgt om in Zeeuws- Vlaanderen te opereren is de voorbije jaren slechts met twee procent gestegen, de hulpvraag daarentegen met vier, vijf pro cent. „Tot nu toe hebben we tel kens meer hulp geboden dan on ze begroting toeliet. We kunnen echter niet doorgaan met over schrijdingen. De maat is nu vol." Volgens Schelfhout ziet het er naar uit dat ziekenhuizen en verzorgingshuizen van nu af aan eerder hulpbehoevende ou dere mensen zullen moeten op nemen als zelfstandig thuis wo nen in het geding komt. „Extra financiën voor de thuiszorg zul len - wil men dit voorkomen - toch van de ziekenhuizen, ver- pleeg-en verzorgingshuizen moeten komen. Er wordt mo menteel wel wat geëxperimen teerd met het schuiven van bud getten, maar erg vlot gebeurt dat niet", aldus Schelfhout. Zijn hoop is er op gericht dat het provinciebestuur op korte ter mijn het sein op groen zet voor een reeks projecten in de zorg sector, die mogelijk worden ge maakt doordat er met bepaalde budgetten geschoven wordt. Een concreet voorbeeld is het project dat de stichting samen met het verpleeg-en verzor gingshuis De Blaauwe Hoeve in Hulst wil uitvoeren. Zo wil het tehuis het geld dat anders be steed zou worden voor de invul ling van verpleeghuisbedden niet zelf gebruiken, maar door sluizen naar de thuiszorg. Het gaat dan om een bedrag van mi nimaal 150.000 gulden - moge lijk nog oplopend tot drie ton - waarmee de thuiszorg een groot aantal hulpuren kan bekosti gen. door Conny van Gremberghe OOSTBURG - De euregiotuinen gaan aan Sluis-Aardenburg voorbij, maar niet aan de regio West-Zeeuws-Vlaanderen. De stichting Euregio-Tuinen wil haar plan om de streek te verrij ken met een publiekstrekker van de eerste orde nu verwezen lijken in Oostburg. Het bestuur heeft inmiddels een optie geno men op een terrein van dertien hectare net buiten de bebouwde kom van Oostburg. Daar wil het stichtingsbestuur, samen met het dagelijks bestuur van Oostburg, nog dit jaar be ginnen met de aanleg van de eerste fase van het tuinencom- plex. Het project vergt een to taalinvestering van zo'n acht miljoen gulden en levert uitein delijk de regio 25 extra fulltime arbeidsplaatsen op. In de loop van enkele jaren moet het be zoekersaantal oplopen tot circa 100.000 op jaarbasis. Initiatiefnemer N. Boussen pre senteerde donderdag in Oost burg samen met de vertegen woordigers van het landscha parchitectenbureau Bosch en Slabbers uit Gapinge en burge meester en wethouders van Oost burg het herziene plan. Vo rig jaar probeerde de stichting namelijk in buurgemeente Sluis-Aardenburg eenzelfde initatief - iets minder groot van omvang - van de grond te tillen, maar het aanvankelijke en thousiasme voor het Sluisse complex taande snel toen bleek dat de gemeenteraad van Sluis- Aardenburg niet genegen was om ruim een half miljoen gulden in het project te steken. Enthousiast Boussen toonde zich gisteren verheugd dat de stichting kans heeft gezien om een alternatieve locatie te vinden in de andere West-Zeeuws-Vlaamse ge meente. Het terrein waar de tui nen moeten verrijzen ligt tussen de Nieuwstraat en de Boom- kreekweg, juist buiten de Oost- burgse bebouwde kom. De twee landeigenaren zijn genegen hun bezit te verkopen en hebben in middels overeenstemming met het stichtingsbestuur bereikt over de prijs. B en W zijn uiter mate enthousiast over het plan en zullen niet alleen vaart zetten achter de planologische proce dures, het college is ook bereid om de raad te vragen een subsi die van 600.000 gulden voor het project beschikbaar te stellen. Burgemeester G. Noordewier: „Ik wil af van de discussie Sluis of Oostburg, dit is een project dat voor heel de regio van be lang is. Het brengt flink wat ba nen met zich mee en zal funge ren als een prima elk-weervoor- ziening voor heel dit gebied. Dat is belangrijk en daarom zijn we bereid ons voor dit project sterk te maken." Boussen rekent op zo'n tweeën half miljoen gulden aan subsi dies uit het 5B-fonds en van het ministerie van Economische Zaken, de provincie Zeeland en de gemeente. Verschillende toe zeggingen zijn inmiddels ge daan. De stichting hoopt nog dit jaar te kunnen beginnen met de aanleg van het complex. Voorbeeldtuinen Het is volgens P. Verhoeff van Bosch en Slabbers de bedoeling dat in de eerste fase - goed voor zeven tot acht hectare - een par keerterrein wordt aangelegd aan de Nieuwstraat, een restau rant/ontvangstgebouw ge bouwd wordt midden op het ter rein en dat achtereenvolgens een Middeleeuwse tuin, een Re- naissancetuin, eenBaroktuin en een i-eeks moderne voorbeeld tuinen worden aangelegd. Verhoeff: „Is dat gedaan, dan kunnen we verder uitbreiden met een Engelse landschapstuin aansluitend op de Boomki-eek- weg, waarin de oude Boom kreek kan worden opgenomen. Het terrein biedt dan nog veel ruimte voor meer voorbeeldtui nen en een eventuele uitbrei dingvan het parkeerterrein." In het ontvangstgebouw, waarin ook nog enkele kassen zijn op genomen, is tevens ruimte voor educatieve en andere presenta ties. I Prof. dr. Patrick Meire van het Instituut voor Natuurbehoud onthult het informatiebord voor fietsers langs de Doel Eco-route. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer DOEL - Met zwier onthulde prof. dr. Patrick Meire van het Instituut voor Natuurbehoud gisteren het eerste informatie bord bij het schor Ouden Doel. De informatieborden zullen overal langs de Doel Eco-fiets route worden opgesteld zodat de deelnemers aan deze route extra gewezen worden op de flora en fauna die in het be dreigde natuurgebied rond de Schelde te zien is. Meire benadrukte in zijn toe spraak rond de onthulling dat de waardevolle natuur rond de Schelde versterkt moet wor den. Hij sprak in het bijzonder over het Belgisch Schelde-es- tuarium, het gedeelte van het grondgebied waar de Schelde in aanraking komt met het zoute water van de Wester- schelde, gelegen tussen Gent en de Nederlands-Belgische grens. „Van het Schelde-estu- arium is in deze eeuw al dertig procent verdwenen. Dit is voor een deel te wijten aan habitat- verlies. Voor de afwerking van het Sigmaplan, het Belgische Deltaplan, moeten 750 hectare dijken worden verhoogd en versterkt en dat betekent weer verlies aan oppervlakte van het estuarium", zegt Meire. Ook vervuiling zorgt ervoor dat het met de natuur rond de Schelde bergafwaarts gaat. „Als gevolg van verontreini ging kost het maar liefst zestig miljoen gulden per jaar om het vervuilde slib uit de Schelde te halen, dat moeten ze natuur lijk ergens kwijt. Het vermij den van de verontreiniging van het slib zou vele malen goedkoper zijn", zegt Meire. Het plaatsen van de informa tieborden is volgens Meire een goede manier om de mensen niet alleen bewust te maken van wat er allemaal in de na tuur te zien is, maar ook om hen te wijzen op het belang van behoud van de natuur. Het vertrekpunt van de Doel Eco fietsroute is de fietsenstalling van kerncentrale Doel; daar kunnen tevens auto's gepar keerd en fietsen afgehaald worden. De route voert door de schor ren van Ouden Doel en Pros- perpolder en heeft een lengte van dertig kilometer. door Trees van Herpen BRESKENS - Donderdag vier de mevrouw Cor van Sabben haar honderdste verjaardag in verzorgingshuis Ter Schelde in Breskens. De feesteling kreeg 's ochtends bezoek van burge meester G. Noorderwier van Oostburg. Vrolijk reageerde ze op zijn felicitaties met de woor den 'da's oud hé?' Mevrouw Van Sabben is gebo ren in Oud Sabbinge, Zuid-Be veland. Haar vader was hout handelaar en haar moeder oefende een sinds lang.uitge storven beroep uit: zij was ba ker. Dochter Cor kon daar prachtige verhalen over vertel len. „De jarige is al tij d een zorgzame vrouw geweest", vertelt haar nicht mevrouw P. C. Jobse uit Vlissingen. „Daarom waardert ze de liefdevolle verzorging die ze nu zelf krijgt op afdeling 't Killetje van dit tehuis zo. Sinds enige tijd leeft mijn tante meer in het verleden dan in het he den." Jarenlang zorgde mevrouw Van door Harold van der Vloet SLUISKIL - Traditiegetrouw worden het laatste week end van augustus in Sluiskil weer de Gildefeesten ge vierd. Donderdag 28 augustus om 19.00 uur wordt het vier dagen durende festijn geopend met het hijsen van de Sluiskilse vlag op Groenoord, waarna door de schooljeugd ballons worden opgelaten. Het thema van de Gildefeesten is dit jaar 'Zeeland in Sluiskil', wat als een rode draad door het programma loopt. Het is de zeventiende keer dat het Groenoord wordt om getoverd in een waar feestterrein. In de enorme tent wordt ook dit jaar een beurs gehouden, met medewer king van tal van plaatselijke middenstanders en instan ties uit Zeeuws-Vlaanderen. Het programma biedt op vrij dagmiddag kinderspelen voor de jeugd en in de tent een seniorenmiddag met bin go en een optreden van Ambras. Om 19.30 uur wordt het startsein gegeven voor de Cofa-trimloop over rijf, tien of vijftien kilometer. De tweede dag wordt afgesloten met een dansavond met het orkest El Pasador. Ook op zaterdag is de beurs vanaf 13,00 uur voor het publiek toegankelijk, is er 's middags een Gildewanclel- tocht en er wordt touwgetrokken om het kampioen schap van Zeeland. Liefhebbei's van petanque of gaai- bollen kunnen zich ook op zaterdagmiddag uitleven op Sabben voor haar ouders. Na dien, kort na de oorlog, verhuis de ze naar Groede. Daar woonde haar zus, die getrouwd was met de molenaar. Ze werd gezel schapsdame en bejaardenver zorgster in Nieuwvliet en Groede. Toen ze de pensioenge rechtigde leeftijd bereikte ver- huisdeze voor het eerst van haar leven naar een eigen woning: een bejaardenhuisje in Groede. Dertien jaar later maakte ze de overstap naar Ter Schelde. Mevrouw Jobse weet niet wat het geheim van haar tante is om deze hoge leeftijd te bereiken „Ze heeft altijd hard gewerkt, tijd voor hobby's had ze niet. 's Avonds werden er kousen ge stopt of erwten gelezen. Ze kon prachtig haken, dat herinner ik me wel." Als klein meisje en jon ge vrouw was de honderdjarige dikwijls ziek, tegenwoordig knapt ze snel weer op van een verkoudheid of griepje. Het verjaardagsfeest was een komen en gaan van vrienden en familieleden. Al is de honderd jarige enigszins hardhorend en rolstoelafhankelijk, ze genoot zichtbaar van alle attenties. het terrein naast de feesttent. De dweilband De Sasse Kadees zorgt voor de muzikale omlijsting, zowel in als buiten de tent. 's Avonds is er een optreden van zangeres Imca Marina, begeleid door het dansorkest New Four. Het programma op zondag begint met een oecumeni sche dienst, gevolgd door een superontbijt. Vanaf het middaguur wordt het feestterrein omgetoverd in een gi gantische rommelmarkt. In detent wordt 's middags een zogenaamde super-bingo gespeeld en de zevende editie van de Gildefeesten wordt zondagavond afgesloten met de Twillight Roadshow en optredens van de streekar- tiesten Jacco de Braai en Ricardo. Mevrouw Van Sabben uit Breskens bereikte gisteren de leeftijd van honderd jaar. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 35