Het is hier nog zeer leefbaar PZC V oorlichtingsfilm over veilig verkeer Tachtigjarige beschrijft historie Hervormde Kerk Oostkapelle in de ban van het torenspektakel Gemeente levert geen sokkel voor monument Stop Borsele zeeland 12 Hoofd justitie mr. J.M. Huijgen aan vooravond van afscheid weekenddiensten vrijdag 22 augustus 1997 door Jacques Cats MIDDELBURG- „Vergeleken met de Randstad is het hier nog zeer leefbaar." Mr. J.M. (Jan) Huijgen kan het weten. Hij is, tot eind deze maand, hoofdof ficier van justitie bij het arron dissementsparket in Middel burg, eerste man van de aanklagers, die personen voor de rechter dagen omdat ze strafrechterlijk over de schreef zijn gegaan. Hoe het te bereke nen valt is hem ook een raadsel, maar het doet de hoofdofficier deugd dat inwoners van deze provincie zich twintig procent veiliger voelen dan in de rest van het land. Politie en justitie werken er volgens Huijgen hard aan om dat zo te houden en het liefst nog verder te verbeteren. Na dat de productie bij het opspo ringsapparaat in de rommelige tijd van de reorganisatie bij de politie dramatisch was inge zakt kan thans worden vastge steld, dat het streven in 1997 naar vijf procent meer mis- drijf-processen verbaal ten op zichte van het peiljaar 1995 al ruimschoots is overstegen ter wijl het jaar nog lang niet om is. Het aantal inbraken in wonin gen neemt af. „Nog beter", vindt de scheidende hoofdoffi cier. „Beter minder inbraken dan minder inbrekers ge snapt." Op de grens Jan Huijgen (60) stopt op vrij dag 29 augustus officieel met zijn loopbaan bij de staande magistratuur. „Dertien jaar in Middelburg is veel. op de grens van teveel", zegt hij er zelf van. In Breda wacht hem de taak van rechter-plaatsvervanger. Speciaal voor de gelegenheid van het afscheid wordt er een soort mini-symposium gehou den over de toekomst van het Openbaar Ministerie. Huijgen heeft best punten van kritiek op de reorganisatie van het Openbaar Ministerie. „Maar ik vind het ontzettend ongeluk kig om uitgerekend bij je af scheid te gaan roepen hoe het nu eigenlijk wel had gemoeten. Dan had je daar eerder mee moeten komen." Het grote goed van de reorga Mr. Jan Huijgen: „Beter minder inbraken dan minder inbrekers gesnapt." nisatie is volgens de hoofdoffi cier dat er in materieel opzicht veel meer middelen zijn geko men. „We kunnen nu kopen wat we willen. Het is nog niet zo lang geleden dat je een half personeelslid moest inleveren als je een extra tekstverwerker wilde hebben." De voorman van het parket had al eerder opgemerkt dat de reorganisatie heeft geleid tot een sterkere bewustwording van taak en opdracht „en van de noodzaak om geen fouten in ons werk te maken." Wie met justitie in aanraking komt wordt de laatste jaren veel sti'enger aangepakt. Ver geleken met het tijdstip van zijn komst naar Middelburg en de actuele situatie heeft Huij gen het aantal inbewaringstel lingen opmerkelijk zien stij gen. Het zijn er nu vier keer zoveel. „Toen ik hier kwam ging een recidiverende winkel dief niet in voorlopige hechte nis. Nu wordt die vastgezet." Verharding Het is ook in Zeeland goed merkbaar dat er sprake is van een verharding van het straf klimaat. Er vallen zwaardere eisen, er volgen hogere straf 4 fen. Dat komt volgens de hoofdoffcier ook omdat er naar verhouding veel grotere zaken in Middelburg worden aange bracht. met name in de drugs- sfeer. Daarbij zijn niet zozeer autochtone Zeeuwen de ver dachten, maar betreft het veel al mensen van elders die hier hun zaakjes komen drijven, „omdat de kust langs de Wes- terschelde zo gigantisch groot is dat je overal met je rommel aan land kunt komen." In zijn Middelburgse tijd heeft Huijgen bepaalde typen mis drijven zoals pornografieza ken, uit beeld zien verdwijnen. foto Lex de Meester Aan de andere kant viel een sterke opkomst te signaleren van incestkwesties. „Moeilijke zaken", vindt de hoofdofficier. „Je weet nooit wie de waarheid spreekt." Dat het percentage vrijspraken hoog is schrijft hij toe aan de omstandigheid dat het bijna altijd één-één situa ties betreft. Met vaste regelmaat wordt men op de strafzittingen ge confronteerd met misdrijfza ken, die voortkomen uit versla vingsproblemen. Huijgen: „Daar hebben we strafrechte lijk gewoon geen genezend antwoord op. We kunnen na tuurlijk wel naar de buiten wacht demonstreren, dat wij het niet pikken. Ga maar eens een tijd zitten. Maar zelden komt men daar boetvaardig en berouwvol uit tevoorschijn. Het blijven lapmiddelen." Hak- en breekwerk Bezorgd is de hoofdofficier over de omstandigheid dat het arrondissementsparket in Middelburg over zo weinig blijvers kan beschikken. Op bouw van specialismen wordt moeilijk omdat jonge officie ren, na gedurende vier of vijf jaar het 'hak- en breekwerk' te hebben gedaan, hun grote ge luk in de Randstad zoeken, „omdat daar elke dag een moord gepleegd wordt en er ze ven smerige verkrachtingen plaats vinden." Met voldoening maakt Huijgen gewag van de goede verhou dingen die met de zuiderburen zijn opgebouwd. Dat komt tot uiting in rechtshulp aan elkaar en in dienstverleningen over en weer op het gebied van huis zoekingen en verhoren. De wens bestaat om de samenwer king verder uit te bouwen door problemen die aan beide zijden van de grens aan de orde zijn, gezamenlijk aan te pakken. Respect Als de scheidende hoofdoffi cier nog iets positiefs over 'de clientèle' zou moeten zeggen is het wel dat de voor het hekje gedaagde personen de functie en de persoon van de openbare aanklager perfect hebben we ten te scheiden. „Terwijl je op de zitting toch de meest onaan gename dingen tegen de men sen zegt en een eis van een jaar gevangenisstraf niet bepaald tot de uitzonderingen behoort. Het zou een koud kunstje zijn om nog even bij Huijgen thuis verhaal te halen en 's avonds laat de ruiten er uit te gooien. Ik heb het als positief ervaren dat er toch respect is naar de andere kant. Dat maakt het mogelijk dat je je werk kunt blijven doen. Als de druk op de privékant te groot is, wordt je óf ontzettend verbitterd en kun je je werk niet goed doen. Of je wordt bang en dan gaat het ook niet." 23 en 24 augustus 1997 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: C. H. G. Daniëls, Kievitstraat 2, Zie- rikzee, tel.(0111)413410. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwer shaven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: G. van Beek-Verbeek en P. Keulers, Burghseweg 54, Haamstede, tel. (0111)651861 J. L. Flach en S. W. H. M. Simons, J. van Renesseweg 6, Renesse,-tel. (0111)461280. L. A. M. Bruel en J. J. Roth, Markt 32, Brouwershaven, tel. (0111) 691280. Renesse/Ellemeet; J.L. Flach en S.W.H.M. Simons, tel. (0111) 461280; Burgh-Haamstede: G. van Beek- Verbeek en J.Ph.P. Stenger, tel.(0111) 651861; Brouwershaven- /Scharendijke: L.A.M. Bruel en J.J. Roth, zat. Markt, 32, Brouwersha ven, zon. Dijkstraat 32, Scharendij- ke.tel. (0111) 691280, spoednr 652204. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Ooster- land, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. Dorrestein, Dorpsweg 5, Bruinis se, tel.(0111)452120. Tandartsen: H. A. Boom- de Keizer, Westerban- weg 14, Burgh-Haamstede, (01111 653103. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. (01131 251177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): F. Schipper, Zierikzee, tel.(0111)412180. door Piet Pijpelink OOSTBURG - De Oude Rijks weg tussen Oostburg en Schoondijke, gedeeltelijk afge sloten na de aanleg van de ro tonde bij Oostburg, was gister middag het tafereel van ernstige verkeersongevallen. De in scene gezette verkeerssituaties wer den op videofilm vastgelegd in het kader van Duurzaam Veilig West-Zeeuws-Vlaanderen. Remproeven met vracht- en personenauto's, onder meer op een nat wegdek, toonden aan dat hard remmen gevaarlijke si tuaties oplevert. Met het project Duurzaam Vei lig wordt op twee manieren ge werkt aan de verbetering van de verkeersveiligheid. Naast aan passing van cle wegen krijgt ook het gedrag van de weggebruiker veel aandacht. Advies- en On derzoeksgroep Beke uit Middel burg maakt voor tien risico groepen informatiepakketten waarmee het gedrag kan wor den beïnvloed. Zo zijn er onder meer voor de fietsende school jeugd en de jonge bromfietsei's en automobilisten modules ge schreven. Videofilms vormen een belangrijk onderdeel van het begeleidende materiaal. Opblaaspoppen ondervonden gisteren de gevaren in het ver keer tijdens de remproeven met personen- en vrachtauto's. Voor de schrijfster van de module 'Jonge Automobilist', Mirjam de Jong, waren de beeldopna mes geslaagd. „Het laten inzien wat het remtraject inhoudt en hoe lang het duurt voor een auto stilstaat is erg zinvol." Leerzaam Vrachtwagenchauffeur Adrie Versluijs die meewerkte aan de filmopnames toonde zich ver heugd over het initiatief: „Vooi beroepschauffeurs zijn dit soor ten beelden ook leerzaam. An derzijds ervaren automobilisten hopelij k dat er voor ons in nood situaties maar weinig ruimte overblijft." De voorlichtingsvideo zal bin nenkort als hulpmiddel bij de pakketten worden ingezet op scholen voor de fietsende schooljeugd. Ook jonge brom fietsers en automobilisten in West-Zeeuws-Vlaanderen wor- den benaderd. Volgende week vindt hiervoor overleg plaats met de Wes- Zeeuws-Vlaamse rijschoolhok ders. De actievoerders van Stop Borssele zetten hun vraag om een bijdrage van de gemeente gisteren extra kracht bij. foto Willem Mie ras door Richard Hoving HEINKENSZAND - De ac tiegroep Stop Borssele heeft gisteren op ludieke wijze be zwaar gemaakt tegen de af wijzing van de gemeente Bor sele om mee te helpen aan de oprichting van een monument dat de sluiting van de kern centrale moet symboliseren. Tijdens een hoorzitting in het gemeentehuis in Heinkens- zand zetten drie leden van de groep, gekleed in witte over alls en behangen met sleutels, hun ongenoegen uiteen.1 Stop Borssele verzamelt i n het hele land sleutels. Hiervan wordt een kunstwerk ge maakt dat op de dijk langs de Westerschelde tegenover de ingang van.de centrale moet verrijzen. De oude sleutels symboliseren niet alleen de sluiting van de kerncentrale, maar ook de sleutelpositie die Stop Borssele heeft gespeeld in de protesten tegen de op wekking van kernenergie. De gemeente Borsele is gevraagd om een sokkel te leveren voor het monument. Het verzoek werd afgewezen. De verantwoordelijkheid voor het feit dat de centrale in Borssele staat ligt niet bij de gemeente maar bij het rijk, zo luidde het verweer. Actievoerder Els Verhage be toogde dat de gemeente zich hypocriet opstelt. „Borsele is nooit te beroerd om alle ver meende voordelen van de aan wezigheid van de centrale pu bliekelijk op haar conto te schrijvenBovendien, zo ver volgde Verhage haar verhaal, zullen de kerncentrale en het daarbij behorende radioac tieve afval door hun stralende aanwezigheid nog tot in de verre toekomst aan de Borsel- se bijdrage aan het atoomtijd perk herinneren. „Daar willen wij letterlijk iets tegen over stellen." Burgemeester J. L. M. Man- dos, lid van de commissie die het bezwaar aanhoorde, noemde de kritiek van Stop Borssele onterecht. „De ge meente neemt een neutrale positie in als het om kernener gie gaat. Wij zijn niet voor, maar ook niet tegen." Verhage toonde zich niet overtuigd. Volgens haar heeft de gemeen teraad van Borsele zich in het verleden duidelijk voorstan der getoond van het open blij ven van de kerncentrale. Trots Verhage had na afloop van de hoorzitting weinig hoop dat het college van burgemeester en wethouders alsnog op zijn besluit terug zal komen. De actievoerder van het eerste uur betreurt de halsstarrige houding van de gemeente. „Stop Borssele is een maat schappelijke beweging die heeft bijgedragen aan de me- nings- en besluitvorming rond kernenergie. Borsele mag trots zijn op zo'n actieve betrokkenheid en zou ons ini tiatief dan ook moeten waar deren, respecteren en honore- door Marco van Barneveld SCHORE - Aan de keukenmuur bij Jeanne Coppoolse-Baars in Schore hangt een levensgrote lijst met tientallen namen van predikanten. Een soort 'check list' waar zij dag in dag uit mee wordt geconfronteerd. Een checklist voor het boek waar zij al jaren aan "werkt en dat zal gaan over de geschiedenis van de Hervormde Kerk Schore en Vlake. „Ik houd niet van fouten en die mogen in het boek ook ze ker niet voorkomen", verklaart de tachtigjarige. „Vandaar die lijst aan de muur." Drie jaar leeswerk heeft ze er in middels op zitten. Uren en uren in stoffige archieven. Oude no tulen bestuderend, oude nota's interpreterend, oud schrift ver talend. Nu, medio 1997, zit het leeswerk er op en kan het schrij ven beginnen. Vóór de kerst, zo schat ze zelf in, moet het boek gereed zijn. Coppoolse-Baars heeft het boek verdeeld in vier hoofdmoten: vooraleerst de lijst met tientallen predikanten (on derbroken door een aantal 'her derloze' tijdperken), dan de on derdelen 'orgels', 'kerkbouw' en 'verenigingsleven Het begint allemaal in 161.9, met de eerste kerkeraadsvergade- ring van de Hervormde Kerk Schore en Vlake. J. Dambrinus, zo leert het boek, was de eerste predikant. Na hem zouden er nog tientallen volgen, maar op vallend is dat in Schore nogal wat 'predikantloze' perioden zijn voorgekomen. Volgens de auteur kwam dat veelal door geldgebrek. „Het is hier natuur lijk een heel kleine gemeente." Spraakmakend Een van de meer spraakmaken de dominees was volgens de tachtigjarige de predikant Van Buitendijke, die van 1702 tot 1712 te Schore in dienst was. „Indien die man nu had geleefd hadden we hem waarschijnlijk heel goed gevonden. Hij had zijn eigen meningen, zeg maar. Toen kon dat niet, maar ikzelf mag dat wel." In de loop der eeuwen is de kerk, zo zal ook in het boek te lezen zijn, een aantal malen her bouwd. In 1814 gebeurde dat bijvoorbeeld onder het mom dat er te weinig plaats zou zijn. De auteur van het boek heeft daar echter haar bedenkingen over. „Ik denk dat ze de kerk. gewoon niet modem genoeg vonden. Eeuwig zonde, lijkt mij. Er kwam destijds dan ook een aan tal protesten." Ook na de oorlog moest de kerk worden her bouwd, doordat bommen het gebouw hadden getroffen. Ook de orgels nemen in het boek - uiteraard - een belangrijke plaats in. Inmiddels zou men in Schore met het derde orgel bezig zijn, terwijl er eeuwen geleden van zo'n voorziening nog geen sprake was. „Toen deed men het nog met voorlezers annex voor zangers, veelal hoofden der scholen." Bij het spitten in de archieven is de auteur overigens niet snel te vreden. Bij enige twijfel wordt de zaak grondig onderzocht. Bijvoorbeeld toen ze in oude no tulen tegenkwam dat een domi nee naar Indië zou zijn gegaan en een dorpeling opmerkte dat dat niet klopte. Na intensief na vragen kwam de aap uit de mouw. De man bleek ooit te zijn gekeurd om als legerpredikant naar Indië te gaan. „Maar hij werd afgekeurd. Dat ging dus niet door." Klaarblijkelijk was er een foutje in de kerkelijke notulen geslo pen, waar immers in stond dat de man wel degelijk was ver trokken. Beter een foutje in die notulen echter, dan helemaal geen notulen. Dat laatste is bij genoemde Van Buitendijk een lastige zaak. Want van deze iet wat tegendraadse dominee zijn opmerkelijk wéinig kerkelijke aantekeningen te vinden. Ver donkeremaand door de kerke- raad, vermoedt de geschied- schrijfster. Jeanne Coppoolse-Baars voor de Hervormde Kerk, waarover ze na drie jaar historisch onderzoek een boek schrijft. foto Willem Mieras In een glijvlucht daalde een abstracte vorm van de toren van Oostkapelle naar beneden. Een vleugel bleef ingeklapt. foto Lex de Meester. door Edith Ramakers OOSTKAPELLE - De toren spits van Oostkapelle lichtte gisteravond al vanaf ruime afstand rood op tegen de duisternis. Om klokslag half tien stuurde een aardman een beest omhoog dat nog het meeste weg had van een rups. Traag kroop het grote beest omhoog, onder onheilspel lend tromgeroffel. Twee pop penspelers keken over de rand van de toren en wacht ten zijn komst af. Een fanta sierijk schouwspél was be gonnen. Werd de toren belaagd door een vreemdsoortig wezen, of was het een gulle gift van de aardman? De rups in al zijn segmenten bereikte de spits en werd direct overmeesterd. Na enige tijd kwam in een glijvlucht een gevleugelte langzaam naar beneden. Het leek op een gemankeerde vlinder, die door de wind zijn zilveren vleugels niet volle dig uit kon slaan. Maar dat deerde niemand. Het spekta kel boeide de vele toeschou wers. Door lichtspots leek het alsof de toren in brand stond, ter wijl de muziek van Petra Kwekkeboom de verande ringen van het schouwspel inleidde. Want op hoge tonen van een blokfluit daalden de vleugels en kwamen precies voor de voeten van de aard man Jos van de Broeke op de grond. „Niet goed", schreeuwde hij, naar de pop penspelers Michel Verduin en Emiel de Jager. Hij ver scheurde het bosje stroo dat onderaan het beest hing en Hep boos weg. „Wat wil je. Ik stuur zo'n mooie rups om hoog en dit handje stroo krijg ik terug. Ik had op een le vensvervulling gehoopt. Of zou ik te veel venvachten", speelde hij. Het theaterstuk eindigde met een snelle afda ling van Michel Verduin, die geen hoogte vreesde. Tevreden Het gezelschap uit Oostka pelle was tevreden over het optreden, al erkende Van de Broeke dat het gevleugelte wel een een erg abstracte vorm had gekregen. „We hebben er plezier in om aan een spektakel te werken Als je dan ziet dat er zoveel men sen van onze show genieten, dan hebben we ons doel be reikt Bij de oefening kwam de vlinder wel iets beter naar beneden. Maar da. we niet mee. Er gel minste wat in Oost'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 32