Verkeersplein West complexer Even uit het drukke bestaan in speciaal mannenweekeinde PZC Snoezelbad prikkelt de zintuigen en laat patiënten zich ontspannen Radio Goes werft donateurs om beurs te spekken Zwemmen mag weer in water bij Gorishoek Rijk moet Vlissingen zeven ton teruggeven voor vervuilde grond zeeland vrijdag 22 augustus 1997 s 1 Verkeerslichten vernield Katten in Sluiskil vergiftigd Dure auto ontvreemd Autokraker steelt apparatuur Zonnebril uit winkel gestolen Buitenboordmotor meegenomen Gewonde bij botsing Zakkenroller in Breskens INieuwe fase in aanleg entree Goes betekent ingewikkelde autoroutes Camper draait achteruit sloot in Nog twee bands op benefietactie Ouwerkerk TERNEUZEN - De verkeerslichten aan de Terneuzense Sint Anna-kruising werden in de nacht van woensdag op donder dag onder handen genomen door vandalen. Een 48-jarige man. die namens de wegbeheerder aangifte deed, meldde een schade van 600 gulden. SLUISKIL - In de omgeving van de Piet Heinstraat in Sluiskil zijn twee katten vergiftigd. Beide beestjes overleefden de aanslag niet. De eigenaren vroegen de dierenarts de katten te onderzoeken. In het lichaam van de katten ontdekte hij het gif Termik. De politie waarschuwt katteneigenaren goed op hun katten te passen. Het gif Termik is te herkennen aan de kleine blauwe korreltjes die op maanzaad lijken. WESTKAPELLE - In Westkapelle is woensdagnacht een Duitse personenauto met een nieuwwaarde van 112.000 gul den gestolen. De auto stond geparkeerd op de Bucksweg. Het betreft een donkergrijze Mercedes-Benz. Het kenteken is BM- ER-705. MIDDELBURG - In een op de Kousteensedijk in Middelburg geparkeerde auto is donderdagmorgen ingebroken. Uit de wagen zijn een fototoestel, een autoradio en een bril wegge nomen. De waarde van de spullen bedraagt 600 gulden. BRESKENS - Vanuit een winkel aan de Dorpsstraat in Bres- kens werd woensdagmiddag een zonnebril gestolen. De 43- jarige eigenaar werd hierdoor voor bijna 300 gulden gedu peerd. TERNEUZEN - Een 21-jarige Terneuzenaar maakte woens dagmiddag melding van de diefstal van zijn 4 pk Yamaha bui tenboordmotor. De motor was weggenomen van zijn boot in de Otheense Kreek. De waarde ervan wordt geschat rond de 900 gulden. GRAAUW - Op de kruising Zoutestraat/Langendamsedijk in Graauw kwamen woensdagavond twee auto's met elkaar in botsing. Een 54-jarige tractorbestuurder uit Sint Niklaas (B) verleen de geen voorrang aan een 26-jarige automobilist uit Graauw. De automobilist liep een sleutelbeenbreuk op en moest over gebracht worden naar het Terneuzense ziekenhuis De Honte. De auto werd vernield. Van de tractor raakte de achteras van een van de aanhangwa gens aanzienlijk beschadigd. BRESKENS - Een zakkenroller sloeg woensdagavond zijn slag op het Spuiplein in Breskens. Zijn slachtoffer, een 49-ja- rige vrouw uit Terneuzen, werd beroofd van haar portemon nee met daarin ruim 150 gulden. I door Frank Balkenende GOES - Automobilisten moeten sinds deze week extra opletten bij de westelijke entree van Goes. Een nieuwe fase in de aan leg van het verkeersplein West betekent een veel ingewikkel der verkeersafwikkeling dan tot nu toe. De risico's zijn groter omdat het autoverkeer op één plaats kruist en op een ander punt uit twee richtingen op één strook samenkomt. In overleg met de politie wordt de verkeersbegeleiding de ko mende dagen nog verbeterd. De situatie duurt nog tot november. Tot die tijd bouwt de aannemer in het noordoostelijke kwart van het plein de derde fietstun- nel. Een woud van borden en rood witte markeringspa len en de kronkelige noodwegen belem meren het overzicht, maar moe ten er wel voor zorgen dat het verkeer niet op de verkeerde strook terecht komt. Het in gaande verkeer kan ver voor het nieuwe kruispunt kiezen uit twee richtingen: rechtdoor naar de stad, linksaf Ringbaan-West op. Het laatste traject is het las tigste. Halverwege kruist die strook de baan voor auto's die uit cle richting van de binnen stad komen. Een knipperlicht en stopbord waarschuwen de bestuurder, maar de oversteek komt (zeker zoals donderdag morgen in de mist) vrij abrupt. Dertig-kilometerzone Het is ook oppassen geblazen voor wie u it de richting centrum komt en rechtsaf naar de Goese Polder zijn weg wil vervolgen. Deze strook maakt een royale boog om de westelijke zijde van de toekomstige rotonde en gaat dan plotseling over in de baan voor het inkomende verkeer richting Goese Polder. Volgens projectcoördinator A J, Potter van de gemeente Goes is een an dere oplossing niet mogelijk, omdat veel ruimte nodig is voor het verleggen van 23 telecom- municatiekabels en twee leidin gen van Delta. Hij erkent dat de wirwar van noodwegen twee gevaarlijke punten telt. Door er tijdelijk een dertig-kilometer- gebied van te maken, verwacht hij echter niet al te grote proble men. „Je kunt door het bochtige traject toch al niet hard rijden. Niettemin merk je dat. met na me oudere, mensen snel gedes oriënteerd raken. Daarom ook een dertig-kilometer-limiet, die overigens voor ons ook van juri disch belang is, mochten er aan rijdingen komen." Ook in deze fase is het niet mo gelijk om vanaf Ringbaan-West linksaf te slaan naar de binnen stad. Om die blokkade te omzei len, werd tot voor kort veelvul dig gebruikt gemaakt van de doorsteek naar dierenarts Ka- relse. Dat clraailusje is inmid dels weg, nu de zuidelijke paral lelweg weer geheel berijdbaar is en voor fietsers voortaan de doorgaande route vormt. De enige mogelijkheid is doorrij den tot aan de stoplichten bij de Deltaweg. Overigens wil de pro vincie niet dat daar massaal wordt gekeerd. Zodra dat wordt gesignaleerd, komt er een keer verbod. Een alternatief is door rijden tot aan 's-Heer Hendriks- kinderen en daar omdraaien. De gemeente Goes heeft steeds afgezien van een totale afslui ting van het kruispunt, omdat dit het Goese bedrijfsleven te veel zou hinderen. Volgens wethouder C. R. M. M. Linssen is het aantal klachten over het noodwegennet be perkt. Eind november is het dik drie miljoen gulden kostende verkeersplein klaar. voorzieningen is belang rijk. Door de zintuigen te prikkelen kunnen bewo ners er veel plezier aan beleven. Vaak is het zo dat demente mensen de douche te koud vinden en het hele baden als on prettig ervaren. Dan pro testeren ze hevig. Bij een snoezelbad vinden ze rust in het warme water, ze kunnen ontspannen. Met bewoners die anders volledig in zichzelf zijn gekeerd is ook vaak weer enig contact mogelijk. Was de douchebeurt pri mair op hygiëne gericht, hier staat de bewoner en ontspanning centraal", licht Schouw toe. Meer De afdeling Schelphoek, voor psychogeriatrische patiënten, is zelf met het idee voor een snoezelbad gekomen en heeft de in richting uitgewerkt. Zo'n dertig mensen van de afdeling kunnen er van genieten. Schouw sluit met uit dat op meer afdelingen een dergelijke voorziening komt. Een medewerkster van de Corneliastichting de monstreert het nieuwe snoezelbad, waarin som mige bewoners van het verpleeghuis zich beter kunnen ontspannen. foto Pieter Honhoff Het snoezelbad, inclusief tillift, is een technisch hoogstandje. Met een druk op de knop zijn het waterpeil en de water temperatuur in te stellen. Het hydrosound-sys- teem zendt dertigdui zend geluidsgolven per seconde door het water, waardoor huid en porie- en grondig worden gerei nigd. Het bad beschikt ook over een ingebouwd doseersysteem voor ba- dolie en shampoo. Niet alleen de geur, ook gezel lige verlichting, mobiles, diaprojecties en achter grondmuziek moeten het baduurtje veraangena men. „De optelsom van die door Frank Balkenende ZIERIKZEE - Niemand baadt sinds donderdag zo luxe als de bewoners van de afdeling Schelp- hoek van verpleeghuis Corneliastichting in Zie- rikzee. Het hydrosound- snoezelbad is niet alleen comfortabel, de ruimte prikkelt ook de zintui gen. De bedoeling is dat bewoners zich in deze ambiance ontspannen. Dikwijls is op die manier enige vorm van contact met demente bewoners weer mogelijk. „Het bad heeft een soort therapeu tische functie", legt alge meen directeur A C. M. Schouw uit. door Frank Balkenende ZIERIKZEE - Mannen voelen niet meer, zijn alleen met hun hoofd bezig. Werken aan hun carrière, voor hun luxueuze koopwoning en nieuw auto. Het draait vaak om status en show, maar wie ze zelf nu precies zijn, tja.... Ook Martin van der Velde uit Zierikzee zat in die mallemolen. De 52-jarige stapte er tien jaar terug be wust uit en ging op zoek naar zijn (manne lijke) identiteit. Dat gebeurde ondermeer in speciale mannenweekeinden en -groe pen. Nu houdt hij op 29,30 en 31 augustus zelf zijn eerste mannenweekeinde in het West-Brabantse Huijbergen. Samen met twee vrienden. „Samenwerken is heel be langrijk én leuk." De folder zegt: Weekend van (hart)kracht en samen (man)zijn. Heb je het lef om op zoek te, gaan naar jouw eigenheid? Het ontdekken van jouw kracht, je kwets baarheid en het openen van je hart. Je ver binden met andere mannen. ..Ik wil een aanzet tot bewustwording geven en pro beren pijn, boosheid en verdriet te ontla den. Daarnaast zal er ook veel worden ge lachen, want zo'n weekeinde is reuze gezellig." Natuurlijk krijgt hij op zijn ad vertenties de bekende reacties: is dat iets voor homo's dan? „Nee, maar die zijn ui teraard ook welkom, want ze zitten met dezelfde problemen als heteromannen." Die problemen ontstaan volgens Martin vaak in de opvoeding. Vooral als jongens geen vader hebben (zoals hij, want zijn ouders waren gescheiden) of als vader zich niet om hen bekommert, „Jongens hebben een vader nodig om bevestigd te worden in hun mannelijke identiteit. Ik merk dat jongens door een gebrek aan on dersteuningen begeleiding dikwijls in ex tremen belanden. Ze raken aan drugs en drank. Hun kracht zet zich om in agressie of apathie. Ze zullen hun erkenning pro beren te zoeken bij hun moeder en later bij hun partner, trachten het hen naar de zin te maken. Dan worden ze soft, een kindje. Of in het andere uiterste: agressief." Herkenning Dat pakten ze in oude culturen beter aan, vindt hi jJongens werden op een bepaalde leeftijd bij hun moeders weggehaald, gei- nitieerd en verder begeleid om zelfstandig als man door het leven te-gaan. „In onze cultuur moeten mannen vaak overleven, ze leven maar half. Hoe vaak krijgen ze niet een hartinfarct of hersenbloeding?" Zaken, verantwoordelijkheden, verplich tingen. stress en het taboe op diepgaande vriendschap tussen mannen zijn enkele oorzaken, zegt Martin. Vrouwen hebben doorgaans veel intiemere relaties met sek segenoten. „En maimer, hebben mannen nodig. Ik merk dat ik in gesprekken met vrouwen altijd veel meer moet uitleggen. Met mannen is er snel die herkenning. Ook meer diepgang." Mannen moeten niet 'hun hele leven hun kracht onderdrukken'. De rem eraf, grote schoonmaak en vervolgens de balans vin den tussen kracht en zachtheid. „In zo'n weekeinde geven we een aanzet tot zo'n opruiming. Vrouwen hoeven niet bang te zijn dat hun mannen agressief terugkeren. Nee, ze krijgen mannen die in hun kracht staan en liefdevol zijn. Mannen die van zichzelf vinden dat ze oké zijn. Ikzelf heb gemerkt dat ik erdoor een veel plezieriger mens door ben geworden. Ik sta ook beter in mijn relatie met m'n vrouw." Hoe gaat dat straks in Huijbergen? „Door gesprekken met elkaar, want er zit zoveel levenservaring in een groep. Waarom niet eens een advies aan een andere man vra gen? Mannen willen altijd alles in hun eentje klaren." Verder: in een veilige omgeving mag je je agressie eruit gooien. Jezelf vinden. Komen tot kracht, respect, kwetsbaarheid, eigenheid, betrokken heid, alleen zijn en verbinden, broeder schap, seksualiteit. Alles uit het. hart. De kunst is toe te staan dat je mag zijn, wie je bent. „Dat klinkt zwaar, maar na tienen komen pils en chips op tafel en wordt het altijd gezellig. Het is heel goed je regelma tig te ontspannen." Rijp Het mannenweekeinde biedt ruimte aan vijftien tot twintig personen. Martin heeft inmiddels tien inschrijvingen, ook enkele uit de regio. „Het liefst wil ik met dit soort dingen doorgaan. En bijvoorbeeld een plaatselijke mannengroep oprichten, want ik denk dat Zeeland daar rijp voor is." door Marco van Barneveld GOES - Radio Goes houdt za terdag 30 augustus een groot scheepse donateursactie op de Grote Markt. Doel is de lokale omroep er financieel weer bo venop te krijgen. Tijdens de Dag van Radio Goes, zoals de actie is gedoopt, wordt getracht zoveel mogelijk donateurs te werven. Mensen kunnen zich tegen een financiële bijdrage 'vriend van Radio Goes' noemen en krijgen in ruil daarvoor een verrassing en een programma-overzicht. Tevens maken nieuwe 'vrien den' kans op het winnen van een taart. De actie wordt om negen urn- 's ochtends officieel geopend door de Goese wethouder M. L. 't Hart en zal duren tot negen urn 's avonds. Medewerkers van Ra dio Goes zullen vanaf de markt de hele dag een uitzending ver zorgen. Bovendien zijn er allex-- lei demonstraties en optredens te zien op een speciaal podium dat staat opgesteld aan de noordzijde van de Grote Markt, vlakbij het pand waar de om roep aan het einde van de maand zijn intrek wil nemen (het voormalige PZC-kantoor). Dat laatste is nodig omdat de omroep, zoals bekend, al een tijd met huisvestingsproblemen kampt. Na een recente verhui zing uit grand café Bolsjoi huist de omroep nu, na een korte tus senstop boven Queen's Burger, in verpleeghuis Ter Valcke. Bloei Bestuurder J. Lagaay van Radio Goes sprak al eerder de ver wachting uit dat met de komen de verhuizing naar het voorma lige PZC-pand een periode van bloei zal aanbreken. De laatste jaren heeft de omroep, die draait op vrijwilligers, een schuld van bijna dertigduizend gulden opgebouwd. Tijdens de actie hoopt Radio Goes in ieder geval zo'n tien- tot vijftiendui zend gulden binnen te krijgen. Een 'waar muziekspektakel' moet daarvoor zorgen. Vele bands zullen 30 augustus optre den op het podium op de Grote Markt om het publiek te lokken. Onder meer gaat het om Cross- head, In Geval van Noot en Surrender. Verder zijn er bij voorbeeld EHBO- en sportde- monstraties. door Marco van Barneveld GORISHOEK - Het zwemwater bij Gorishoek is weer schoon. Nadat de benodigde schuiven zijn opengezet is het 'colibacte- riegehalte' in het zwemwater weer op normaal peil. Zoals bekend werd de wettelij ke norm voor het aantal colib acteriën in zwemwater vorige week bij Gorishoek overschre den. Oorzaak was dat de 'S HEER ABTSKERKE Ligconcert - Het Goese NadaNarga houdt maandag 1 september een zogenaamd Droomtijd Concert, wat bezoe kers liggend kunnen beluiste ren. Het opti-eden begint om 20.30 uur in verenigingsgebouw Versvliet. NadaNarga spreekt zelf van 'een helend concert' met onder andere didgeridoo, jdankschalen en gong. gemeente had vex-zuimd de schuiven bij het afgedamde zwemwater open te zetten. Dat is dinsdag alsnog gedaan. Ook bij Ouwei-kei-k wei-den vo- rige week te veel colibactei'iën in de Oostei-schelde gemeten, zij het dat de norm daar slechts mi niem wei'd overschreden. Extx-a metingen hebben ook daar uit gewezen dat er nu geen sprake meer is van vervuiling, In Ou- werkerk ging het volgens de provincie om een 'toevalstreffer' in de meting. Zo kan het zijn dat een zwerm meeuwen net wat uitwerpselen had achtei-gelaten in het water waar vervolgens de meting werd verricht, aange zien colibacteriën afkomstig zijn uit darmen van dieren en mensen. Colibacteriën kunnen overigens op zich geen kwaad. Het pro bleem is dat andere bacteriën goed gedijen in water met die bacillen. Zwemmers kunnen vervolgens sexdeuze maag- en darmklachten krijgen. door Maurits Sep VLISSINGEN - Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en We tenschappen moet de gemeente Vlissingen 700.000 gulden te rugbetalen. De rechtbank in Middelburg heeft dat bepaald naar aanleiding van een be roepsprocedure die de gemeente in 1995 instelde tegen het minis terie. Die zeven ton is precies het be drag dat Vlissingen moest beta len om de grond waar nu het woonzorgcentrum Theo van Doesburg staat, aan de Dr. Otte- straat, te laten reinigen. De bo dem, voorheen eigendom van het ministerie van OC&W, was licht vervuild met polycylische ax-omatische koolwaterstoffen (PAK's). In 1991 kwam het gebouw van de scholengemeenschap Schel- demond aan de Brouwenaax-- straat leeg. Het ministei'ie ver kocht het gebouw en de gx-ond eromheen aan de gemeente Vlis singen. Die was het echter niet eens met de waarde die door het ministerie was vastgesteld, om dat de grond licht vervuild was. Het ministerie had daaimee geen rekening gehouden bij het vaststellen van de grondprijs. De gemeente stuurde in 1993 een bx-ief naar de minister met het verzoek de prijs naar bene den bij te stellen. Het ministerie weigei-de dat. In 1995 tekende de gemeente Vlissingen bij de rechtbank in Middelburg bezwaar aan tegen het negatieve besluit van het ministerie van OC&W. Het oude schoolgebouw werd intussen wel verbouwd tot een centrum voor kunst, cultuur en educatie, het Theo van Doesburgcentrum. Er achter verrees een eveneens naar de schilder vernoemd woonzorgcentrum. Gesaneerd Voor de bouw van dat woon- zox-gcentrum moest de bodem worden gesaneerd. De licht ver vuilde grond werd afgegraven en voor reiniging naar een grondreinigingsbedrijf in de Rijnmond gebracht. De kosten daarvan bedroegen volgens ir. A Matze, hoofd milieu van de ge meente Vlissingen, ongeveer 700.000 gulden. Vlissingen vindt dat de grond dus zeven ton minder waard was dan wat zij ervoor aan het ministerie heeft betaald en wil dat bedrag terugvorderen. Mat ze: „De rechtbank vindt ook dat de minister in de oorspronkelij ke taxatie rekening had moeten houden met de mindere waarde van de grond omdat die vervuild was. Wat wij nu gaan doen? Af wachten wat het minsiterie gaat doen. Dat kan nog in hoger be roep gaan bij de Raad van State. Doet het ministex-ie dat niet, dan zullen wij onze advocaat mr. Hoekstra vragen een blief te schrijven naar de minister om een nieuwe beschikking te krij gen." Op het ministerie van OC&W was gistel-middag niemand in staat een reactie te geven. VROUWENPOLDER - Een 33- jarige man uit het Duitse Uber- lingen is gistermorgen op de Noorddijk in Vrouwenpolder met zijn camper de sloot ingere den. Dat gebeurde toen hij wilde keren op een inrit tot een stuk land. Hij miste de inrit en reed achteruit de sloot in. Daarbij raakten twee kinderen van de twee families die met de camper op vakantie waren lichtgewond. Met een takelwa gen is het voertuig op de weg ge trokken. De takelklus nam ge- mime tijd in beslag: pas rond kwart voor di*ie stond de auto weer op de dijk. De Noorddijk moest gedurende twee uur in beide richtingen voor alle ver keer worden gesloten. 'OUWERKERK - Het muziek festijn van de Ouwerkerkse ac tie vöor de slachtoffers van de watersnood in het Poolse Wro claw is uitgebreid met twee bands. Het muziekfestijn is slechts een van de activiteiten waarmee de Stichting Actie Wroclaw mor gen geld inzamelt voor de Pool se slachtoffers. Aan de lijst van groepen die optreden, zijn toe gevoegd: Betty Goes Green uit België en Happy Seals uit Frankrijk. Het festival begint om half acht 's avonds op de Ring in Ouwerkerk. Volgens Martin van der Velde zijn mannen in onze cultuur te druk bezig met zaken van het verstand en te weinig met het gevoel. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 31