Het is hier nog zeer leefbaar PZC Tachtigjarige beschrijft historie Hervormde Kerk Oostkapelle in ban van torenspektakel Gemeente levert geen sokkel voor monument Stop Borssele zeeland vrijdag 22 augustus 1997 b 12 weekenddiensten Zonwering Teba Nationaal In een glijvlucht daalde een abstracte vorm van de toren van Oost kapelle naar beneden. Een vleugel bleef ingeklapt. foto Lex de Meeste door Edith Ramakers OOSTKAPELLE - De toren spits van Oostkapelle lichtte gisteravond al vanaf ruime af stand rood op tegen de duister nis. Om klokslag half tien stuur de een aardman een beest omhoog dat nog het meeste weg had van een rups. Traag kroop het grote beest omhoog, onder onheilspellend tromgeroffel. Twee poppenspelers keken over de rand van de toren en wacht ten zijn komst af. Een fantasie rijk schouwspel was begonnen. Werd de toren belaagd door een vreemdsoortig wezen, of was het een gulle gift van de aard man? De rups in al zijn segmen ten bereikte de spits en werd di rect overmeesterd. Na enige tijd kwam in een glijvlucht een ge- vleugelte langzaam naar bene den. Het leek op een gemankeer de vlinder, die door de wind zijn zilveren vleugels niet volledig uit kon slaan. Maar dat deerde niemand. Het spektakel boeide de vele toeschouwers. Door lichtspots leek het alsof de toren in brand stond, terwijl de muziek van Petra Kwekkeboom de veranderingen van het schouwspel inleidde. Want op hoge tonen van een blokflu daalden de vleugels en kwame precies voor de voeten van aardman Jos van de Broeke o de grond. ,,Niet goed schreeuwde hij, naar de pop penspelers Michel Verduin Emiel de Jager. Hij verscheurd het bosje stroo dat onderaan ht beest hing en liep boos wei ,,Wat wil je. Ik stuur zo'n moo: rups omhoog en dit handje stro krijg ik terug. Ik had op een l( vensvervulling gehoopt. Of ik te veel verwachten", speelc hij. Het theaterstuk eindigde in een snelle afdaling van Mich Verduin, die geen hoogte vree de. Tevreden Het gezelschap uit Oostkapel was tevreden over het optrede; al erkende Van de Broeke d; het gevleugelte wel een een e: abstracte vorm had gekrege „We hebben er plezier in om a; een spektakel te werken. Als dan ziet dat er zoveel mense van onze show genieten, da hebben we ons doel bereikt. B de oefening kwam de vlind; wel iets beter naar benede; Maar daar zitten we niet mee. gebeurt tenminste wat in Oos: kapelle." Leverancier voor al uw binnen- en buitenzonwering, o.a. sereens, rolluiken, markiezen, knikarm-schermen, lamellen, r°lgordijnen en jaloezieën. Tevens uw adres voor horren, ga- ragedeuren en lichtkoepelzonwering. Loop gerust eens binnen V00r een ^skundig advies op maat of vraag vrijblijvend naar onze prijzen. Wij hebben korte levertijden en komen uw zonwering aankoop gratis monteren. Dankzij onze topkwaliteit, heeft u 3 tot 5 jaar garantie op de door ons geleverde materialen. (Gespreide betaling mogelijk, vraag naar onze voorwaarden.) ZTN, Marconistraat 17, 4461 HH Goes, 0113 - 22 22 31, woensdag gesloten 23 en 24 augustus 1997 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Goes/Kloetinge Patiënten huisart sen Buys, Posthumus, Schut, Sla ger en v.d. Werff, vrij. 18.00-zon. 19.00 uur; S. Buijs, Van dusseldorpstraat 3, Goes, tel.(0113)215462. Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00- 17.30 uur. Patiënten huisartsen Schmeitz, Kooiman, Oortman, Schruer, Van der Stoep en Thijssen, vrij. 17.00- zat. 19.00 uur: M. v.d. Stoep, Oostsingel 130, Goes, tel.(0113)215306, zat. 19.00-zon. 19.00 uur: M. v.d. Stoep, Oostsingel 130, Goes, tel.(0113)215306. Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00- 17.30 uur. Wolphaartsdijk/s-H. Arendskerke, Heinkenszand,Nieuwdorp, vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: G. A. C. Aarnoutse, Havenweg 16,Nieuwdorp, tel. (0113)612327. Heinkenszand e. o.vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: J. A. Fortrie, Heinkenszand, tel. (0113)563074. Hansweert, Schore en Yerseke, vrij. 18.00-zon. 22.00 uur: L. Breukers, Hansweert, tel. (0113) 381344. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00- 17.15 uur. Kruiningen, Krabbendijke, Waarde en Rilland-Bath, vrij. 19.00-zon. 22.00 uur: A. Plaisier, B. Vogelaarstraat 2a, Kruiningen, tel. (0113) 381566. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00- 17.15 uur. Driewegen, Borssele, Hoedekens- kerke, 's-Gravenpolder, Ovezande, 's-Heerenhoek: W. J. Kronenberg, Molenstraat 15, Hoedekenskerke, tel. (0113) 311747. Kapelle en Wemeldinge, vrij. 19.00- zon 23.00 uur J. A. de Jong, Kapelle, tel. (0113) 341290. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00- 17.15 uur. Noord-Beveland: Kortgene, Co- iijnsplaat, Kamperland en Wisse- kerke: J. A. Kersseboom, Kortgene, tel. (0113) 301319 en H. L. N. van der Veen, Wissekerke, tel. (0113) 372565. Spreekuur 11.00-11.30 uur. Tandartsen: Noord- en Zuid-Beveland: B.J.M. Groot, Laustraat 1, 's-Hee- renhoek, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Apotheken: Apotheek de Spinne, De Spinnel 62, tel. (0113)228228. Geopend zat. 8.30-19.00 en zon 10.00-11.30 en 16.00-18.00 uur. Dierenartsen: Goes, 's Gravenpolder, Kapelli Kruiningen en Krabbendijke: W. L. Verboom, Karmijnstraat 1? Kapelle, tel.(0113)342486. Goes, Heinkenszand en Noord-Bs veland: P.C. Stokman, 's Gravenpolders» weg 39, Goes, tel (0113)213419. Yerseke e.o.: Mevr. L. Huiskes-Cornelisse S.A.M. Nefs-Verhoeven, Molenla:, 24, Yerseke, tel. (0113) 57273 Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Wijkverpleging: Oosterschelde Thuiszorg. Vooro heel Noord- en Zuid-Bevelan Schouwen-Duiveland, Tholen St. Philipsland via tel. (011 251177. Stichting Thuiszorg Nederland tel. (0113) 229003. Verloskundigen: Goes: Vrij. 18.00-zon. 22.00 uur: Mw.j Oyevaar, Wijngaardstraat 32, ti (0113)251404. Tholen en St. Philipsland Huisartsen: Stavenisse, St. Maartensdijk, Annaland en Scherpenisse: E. H. Veldman, Stavenisse, (0166)692400. St. Philipsland en Nieuw Vossi meer, vrij 18.00-zon. 23.00 uur: C. H. M. de Groot, Nieuw Voss meer, tel.(0167)502545. Poortvliet, Oud-Vossemeer, Tb len en Scherpenisse: R. P. Kale, Molensingel 1a, Thole tel. (0166)602542. Dierenartsen: Tholen: W. Brons, tel. (0166) 612596. Wet endspreekuur op Kalfsdamsewec te Poortvliet. Zat. van 8.30-9.00u en in Tholen van 11.00-12.00 uuri Botermark 10. Wijkverpleging: Tholen en St. Philipsland: Tel. (0113) 251177. door Marco van Barneveld SCHORE - Aan de keuken muur bij Jeanne Coppoolse- Baars in Schore hangt een le vensgrote lijst met tientallen namen van predikanten. Een soort 'checklist' waar zij dag in dag uit mee wordt gecon fronteerd. Een checklist voor het boek waar zij al jaren aan werkt en dat zal gaan over de geschiedenis van de Hervorm de Kerk Schore en Vlake. „Ik houd niet van fouten en die mogen in het boek ook zeker niet voorkomen", verklaart de tachtigjarige. „Vandaar die lijst aan de muur." Drie jaar leeswerk heeft ze er inmiddels op zitten. Uren en uren in stoffige archieven. Ou de notulen bestuderend, oude nota's interpreterend, oud schrift vertalend. Nu, medio 1997, zit het leeswerk er op en kan het schrijven beginnen. Vóór de kerst, zo schat ze zelf in, moet het boek gereed zijn. Coppoolse-Baars heeft het boek verdeeld in vier hoofd moten: vooraleerst de lijst met tientallen predikanten (on derbroken door een aantal 'herderloze' tijdperken), dan de onderdelen 'orgels', 'kerk bouw' en 'verenigingsleven'. Het begint allemaal in 1619, met de eerste kerkeraadsver- gadering van de Hervormde Kerk Schore en Vlake. J. Dambrinus, zo leert het boek, was de eerste predikant. Na hem zouden er nog tientallen volgen, maar opvallend is dat in Schore nogal wat 'predi- kantloze' perioden zijn voor gekomen. Volgens de auteur kwam dat veelal door geldge brek. ..Het is hier natuurlijk een heel kleine gemeente." Spraakmakend Een van de meer spraakma kende dominees was volgens de tachtigjarige de predikant Van Buitendijke, die van 1702 tot 1712 te Schore in dienst was. ..Indien die man nu had geleefd hadden we hem waar schijnlijk heel goed gevonden. Hij had zijn eigen meningen, zeg maar. Toen kon dat niet. maar ikzelf mag dat wel." In de loop der eeuwen is de kerk, zo zal ook in het boek te lezen zijn, een aantal malen herbouwd. In 1814 gebeurde dat bijvoorbeeld onder het mom dat er te weinig plaats zou zijn. De auteur van het boek heeft daar echter haar bedenkingen over. „Ik denk dat ze de kerk gewoon niet modern genoeg vonden. Eeu wig zonde, lijkt mij. Er kwam destijds dan ook een aantal protesten." Ook na de oorlog moest de kerk worden her bouwd, doordat bommen het gebouw hadden getroffen. Ook de orgels nemen in het boek - uiteraard - een belang rijke plaats in. Inmiddels zou men in Schore met het derde orgel bezig zijn, terwijl er eeu wen geleden van zo'n voorzie ning nog geen sprake was. „Toen deed men het nog met voorlezers annex voorzan gers. veelal hoofden der scho len." Bij het spitten in de archieven is de auteur overigens niet snel tevreden. Bij enige twijfel wordt de zaak grondig onder zocht. Bijvoorbeeld toen ze in oude notulen tegenkwam dat een dominee naar Indië zou zijn gegaan en een dorpeling opmerkte dat dat niet klopte. Na intensief navragen kwam de aap uit de mouw. De man bleek ooit te zijn gekeurd om als legerpredikant naar Indië te gaan. „Maar hij werd afge keurd. Dat ging dus niet door." Foutje Klaarblijkelijk was er een foutje in de kerkelijke notulen geslopen, waar immers in stond dat de man wel degelijk was vertrokken. Beter een foutje in die notulen echter, dan helemaal geen notulen. Dat laatste is bij genoemde Van Buitendijk een lastige zaak. Want van deze ietwat te gendraadse dominee zijn op merkelijk wéinig kerkelijke aantekeningen te vinden. Ver donkeremaand door de kerke- raad, vermoedt de geschied- schrijfster. Jeanne Coppoolse-Baars voor de Hervormde Kerk, waarover ze na drie jaar historisch onderzoek een boek schrijft. foto Willem Mieras door Jacques Cats MIDDELBURG- „Vergeleken met de Randstad is het hier nog zeer leefbaar." Mr. J.M. (Jan) Huijgen kan het weten. Hij is, tot eind deze maand, hoofdof ficier van justitie bij het arron dissementsparket in Middel burg, eerste man van de aanklagers, die personen voor de rechter dagen omdat ze strafrechterlijk over de schreef zijn gegaan. Hoe het te bereke nen valt is hem ook een raadsel, maar het doet de hoofdofficier deugd dat inwoners van deze provincie zich twintig procent veiliger voelen dan in de rest van het land. Politie en justitie werken er volgens Huijgen hard aan om dat zo te houden en het liefst nog verder te verbeteren. Na dat de productie bij het opspo ringsapparaat in de rommelige tijd van de reorganisatie bij de politie dramatisch was inge zakt kan thans worden vastge steld, dat het streven in 1997 naar vijf procent meer mis- drijf-processen verbaal ten op zichte van het peiljaar 1995 al ruimschoots is overstegen ter wijl het jaar nog lang niet om is. Het aantal inbraken in wonin gen neemt af. „Nog beter", vindt de scheidende hoofdoffi cier. „Beter minder inbraken dan minder inbrekers ge snapt." Op de grens Jan Huijgen (60) stopt op vrij dag 29 augustus officieel met zijn loopbaan bij de staande magistratuur. „Dertien jaar in Middelburg is veel, op de grens van teveel", zegt hij er zelf van. In Breda wacht hem de taak van rechter-plaatsvervanger. Speciaal voor de gelegenheid van het afscheid wordt er een soort mini-symposium gehou den over de toekomst van het Openbaar Ministerie. Huijgen heeft best punten van kritiek op de reorganisatie van het Openbaar Ministerie. „Maar ik vind het ontzettend ongeluk kig om uitgerekend bij je af scheid te gaan roepen hoe het nu eigenlijk wel had gemoeten. Dan had je daar eerder mee moeten komen. Het grote goed van de reorga- tuurhjk wel naar de buiten wacht demonstreren, dat wij het niet pikken. Ga maar eens een tijd zitten. Maar zelden komt men daar boetvaardig en berouwvol uit tevoorschijn. Het blijven lapmiddelen. Hak- en breekwerk Bezorgd is de hoofdofficier over de omstandigheid dat het arrondissementsparket in Middelburg over zo weinig- blijvers kan beschikken. Op bouw van specialismen wordt moeilijk omdat jonge officie ren, na gedurende vier of vijf jaar het 'hak- en breekwerk' te hebben gedaan, hun grote ge luk in de Randstad zoeken, „omdat daar elke dag een moord gepleegd wordt en er ze ven smerige verkrachtingen plaatsvinden." Met voldoening maakt Huijgen gewag van de goede verhou dingen die met de zuiderburen zijn opgebouwd. Dat komt tot uiting in rechtshulp aan elkaar en in dienstverleningen over en weer op het gebied van huis zoekingen en verhoren. De wens bestaat om de samenwer king verder uit te bouwen door problemen die aan beide zijden van de grens aan de orde zijn, gezamenlijk aan te pakken. Respect Als de scheidende hoofdoffi cier nog iets positiefs over 'de clientèle' zou moeten zeggen is het wel dat de voor het hekje gedaagde personen de functie en de persoon van de openbare aanklager perfect hebben we ten te scheiden. „Terwijl je op de zitting toch de meest onaan gename dingen tegen de men sen zegt en een eis van een jaar gevangenisstraf niet bepaald tot de uitzonderingen behoort. Het zou een koud kunstje zijn om nog even bij Huijgen thuis verhaal te halen en 's avonds laat de ruiten er uit te gooien. Ik heb het als positief ervaren dat er toch respect is naar de andere kant. Dat maakt het mogelijk dat je je werk kunt blijven doen. Als de druk op de privékant te groot is, wordt je óf ontzettend verbitterd en kun je je werk niet goed doen. Of je wordt bang en dan gaat het ook niet." foto Lex de Meester Aan de andere kant viel een sterke opkomst te signaleren van incestkwesties. „Moeilijke zaken", vindt de hoofdofficier. „Je weet nooit wie de waarheid spreekt." Dat het percentage vrijspraken hoog is schrijft hij toe aan de omstandigheid dat het bijna altijd één-één situa ties betreft. Met vaste regelmaat wordt men op de strafzittingen ge confronteerd met misdrijfza ken, die voortkomen uit versla vingsproblemen. Huijgen: „Daar hebben we strafrechte lijk gewoon geen genezend antwoord op. We kunnen na- De actievoerders van Stop Borssele zetten hun vraag om een bijdrage van de gemeente gisteren extra kracht bij. foto Willem Mieras door Richard Hoving HEINKENSZAND - De actie groep Stop Borssele heeft giste ren op ludieke wijze bezwaar gemaakt tegen de afwijzing van de gemeente Borsele om mee te helpen aan de oprichting van een monument dat de sluiting van de kerncentrale moet sym boliseren. Tijdens een hoorzit ting in het gemeentehuis in Heinkenszand zetten drie leden van de groep, gekleed in witte overalls en behangen met sleu tels, hun ongenoegen uiteen. Stop Borssele verzamelt in het hele land sleutels. Hiervan wordt een kunstwerk gemaakt dat tegenover de ingang van de centrale moet ven-ijzen. De ou de sleutels symboliseren niet al leen de sluiting van de kerncen trale, maar ook de sleutelpositie die Stop Borssele heeft gespeeld in de protesten tegen de opwek king van kernenergie. De ge meente Borsele is gevraagd om een sokkel te leveren. Het verzoek werd afgewezen. De verantwoordelijkheid voor het feit dat de centrale in Bors sele staat ligt niet bij de gemeente maar bij het rijk, zo luidde het verweer. Actievoerder Els Verhage be toogde dat de gemeente zich hy pocriet opstelt. „Borsele is nooit te beroerd om alle vermeende voordelen van de aanwezigheid van de centrale publiekelijk op haar conto te schrijven.Boven- dien, zo vervolgde Verhage haar verhaal, zullen de kerncentrale en het daarbij behorende radio actieve afval door hun stralende aanwezigheid nog tot in de verre toekomst aan de Borselse bij drage aan het atoomtijdperk herinneren. „Daar willen wij letterlijk iets tegenover stellen. Burgemeester J. L. M. Mandos, lid van de commissie die het be zwaar aanhoorde, noemde de kritiek van Stop Borssele onte recht. „De gemeente neemt een neutrale positie in als het om kernenergie gaat. Wij zijn niet voor, maar ook niet tegen." Ver hage toonde zich niet overtuigd. Volgens haar heeft de gemeente raad van Borsele zich in het ver leden duidelijk voorstander ge toond van het open blijven van de kerncentrale. Verhage had na afloop van de hoorzitting weinig hoop dat het college van burgemeester en wethouders alsnog op zijn be sluit terug zal komen. De actie voerder van het eerste uur be treurt de halsstarrige houding van de gemeente. „Stop Borsse le is een maatschappelijke be weging die heeft bijgedragen aan de menings- en besluitvor ming rond kernenergie. Borsele mag trots zijn op zo'n actieve betrokkenheid en zou ons initi atief dan ook moeten waarde ren, respecteren en honoreren." Mr. Jan Huijgen: „Beter minder inbraken dan minder inbrekers gesnapt." nisatie is volgens de hoofdoffi cier dat er in materieel opzicht veel meer middelen zijn geko men. „We kunnen nu kopen wat we willen. Het is nog niet zo lang geleden dat je een half personeelslid moest inleveren als je een extra tekstverwerker wilde hebben." De voorman van het parket had al eerder opgemerkt dat de reorganisatie heeft geleid tot een sterkere bewustwording van taak en opdracht „en van de noodzaak om geen fouten in ons werk te maken." Wie met justitie in aanraking komt wordt de laatste jaren veel strenger aangepakt. Ver geleken met het tijdstip van zijn komst naar Middelburg en de actuele situatie heeft Huij gen het aantal inbewaringstel lingen opmerkelijk zien stij gen. Het zijn er nu vier keer zoveel. „Toen ik hier kwam ging een recidiverende winkel dief niet in voorlopige hechte nis. Nu wordt die vastgezet." Verharding Het is ook in Zeeland goed merkbaar dat er sprake is van een verharding van het straf klimaat. Er vallen zwaardere eisen, er volgen hogere straf fen. Dat komt volgens de hoofdoffcier ook omdat ernaar verhouding veel grotere zaken in Middelburg worden aange bracht, met name in de drugs sfeer. Daarbij zijn niet zozeer autochtone Zeeuwen de ver dachten, maar betreft het veel al mensen van elders die hier hun zaakjes komen drijven, „omdat de kust langs de Wes- terschelde zo gigantisch groot is dat je overal met je rommel aan land kunt komen." In zijn Middelburgse tijd heeft Huijgen bepaalde typen mis drijven zoals pornografieza- ken, uit beeld zien verdwijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 30