MS-patiënt vaart wel bij mediwiet PZC Zjirinovski trappelt aan zijlijn Bouterse Politiek mijnenveld omgeeft plan voor oppakken Bouterse feiten en meningen vrijdag 22 augustus 1997 Wim van Hout kan dankzij softdrug eindelijk weer normaal slapen vrijdag 22 augustus 1947 ~l\/rediwiet mag niet, zo schreef de Inspectie van de Volksge- lVJ.zondheid aan apothekers en artsen. Het is in strijd met de Opiumwet, dus verboden. Diverse patiëntenverenigingen en de apothekersorganisatie KNMP kwamen meteen in het geweer. Mensen die lijden aan kanker, aids of multiple sclerose (MS) hebben volgens hen baat bij gedoseerd gebruik van me diwiet. Wim van Hout is zo iemand. Ruim vijftien jaar geleden werd bij hem MS geconstateerd. Een jaar geleden ontdekte hij - in een ziekenhuis - de medicinale werking van wiet. „Dat ivas bijna een openbaring. Ik kon opeens acht uur achter el kaar slapen. Er waren daarvoor tijden dat ik al blij was met twee uur." De gebeurtenissen rond de Surinaamse Adviseui van Staat Desi Bouterse, verdacht van hande! in harde verdovende middelen, krijgen gaan deweg het karakter van een gênante uitvoering van eer operette, met een bezetting die gedurig en tevergeefs zoekt naar de juiste toon. Onmiddellijk nadat bekend was geworden dat tegen de populistische man achter de schermen van de voormalige kolonie een internatio naal arrestatiebevel was uitgevaardigd, riepen leder van de Tweede Kamer eendrachtig dat het hier ging om een zaak van recht en niet om een kwestie die politieke gevolgen zou mogen hebben. De verhoudingen tussen Nederland en Suriname zouden er op geen enkele ma nier door mogen worden beïnvloed. Die roep om politieke kalmte had van meet af aan iets van een schamele poging tot bezwering. Er klonk in door dat rond de Hofvijver vooral vrees heerste dat dc verhoudingen met Suriname zouden worden verstoord. De hoop dat de betrekkelijke rust kon worden gehand haafd, was gering. Minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken heeft zich de afgelopen weken, naar het thans laat aanzien, tot he: uiterste ingespannen om de kwestie rond Bouterse var een louter juridische aangelegenheid te transponerer. in een overwegend politieke aangelegenheid. Hij sprak rond de achttiende juli zijn veto uit over het voornemen van zijn ambtgenote Sorgdrager van Justitie de Brazi liaanse autoriteiten te verzoeken Bouterse op te pak ken. Van Mierlo zag grote risico's in die demarche: zou den de Brazilianen niet aan de Nederlandse wensen tegemoetkomen, dan had dat een versterking van dt positie van de Adviseur tot gevolg kunnen hebben, zc redeneerde hij. Impliciet betekende zijn 'ik verbied' it de richting van Sorgdrager dat verdenkingen teger Bouterse buiten de sfeer van het recht werden getrok ken, maar van een politieke lading werden voorzien. De minister van Buitenlandse Zaken ging op ondoor grondelijke wijze voort door deze week in Rio de Janei ro te spreken met de Surinaamse president Wij den bosch, de meest vooraanstaande loopjongen van dt voormalige legerleider. Mogelijk heeft Van Mierlo vooi ogen gehad Wij denbosch zodanig te bewerken dat Bou terse niet alleen buiten, maar ook in Suriname een vo gelvrije status zou krijgen. Als dat zijn bedoeling was. dan had enig nadenken hem tot de slotsom gebracht dat zo'n poging ijdel was. Zolang de Adviseur in eigen lanc blijft, hoeft hij weinig te vrezen. Door het optreden van Van Mierlo is de kwestie rond Bouterse in hoog tempo geridiculiseerd. De uitkomst van alle woelingen tijdens de afgelopen en de komende dagen zal zijn dat een voorlopig loos arrestatiebevel rondslingert. En dat Nederlandse bewindslieden moe ten zien hoe ze aan een politieke onttakeling kunnen ontkomen. Van Mierlo heeft een aantal maanden geleden te kennen gegeven dat hij de politieke stroming D66 niet meer wil aanvoeren. Wie zich hem als een doortastend en politicus wil herinneren, gedenke deze beslissing. door Edwin Cornelisse Wim van Hout wil om te be ginnen even een hardnek kige misvatting rechtzetten. De mensen die marihuana om me dicinale redenen gebruiken, zijn geen vage zwevers, semi- verslaafden of mensen die een goedkope manier hebben ge vonden om aan hun kick te ko men. Ze hebben het gewoon no dig om hun leven draaglijker te maken. Zo simpel is het. Niets meer en niets minder. „Er ontstaat zo een beeld dat die patiënten de hele dag apestoned op bed liggen", zegt hij. „Dat ze zich helemaal van de wereld af- blowen. Dat heeft natuurlijk alles te maken met de maat schappelijke opvattingen over softdrugs. Maar het is wel erg makkelijk om alles op één hoop te gooien. Je wereldbeeld wordt zo lekker overzichtelijk, maar er klopt geen hout van." Dat het allemaal wat genuan ceerder ligt, bewijst de 37-jarige inwoner van het Brabantse Breugel in de dagelijkse prak tijk. Slechts een paar pufjes van zijn wietpijpje is voldoende om zijn spasmen en slapeloosheid de kop in te drukken. Bovendien heeft hij veel minder genees middelen nodig. „Vroeger ge bruikte ik een hele lading medi cijnen", zegt hij. „Dat begon met één middeltje. Maar dat had een bijwerking, Dus moest ik een pil slikken om die bijwer king tegen te gaan. Maai- dat veroorzaakte weer andere bij werkingen. Het was zelfs een keer zo gek dat ik in elkaar zakte en de arts in eerste instantie dacht dat het een hartaanval was. Toen heb ik gezegd: dit kan niet langer zo. Joh, ik had in middels zoveel van die troep in huis- dat ik een extra koffer moest hebben als ik op vakantie wilde." Naast het voordeel dat hij min der medicijnen nodig had, merkte Van Hout ook dat hij zich meer mens voelde door de marihuana. Hij kreeg meer energie en voelde zich levens lustiger én hij had opeens een goede nachtrust. Zijn record aan-een-stuk-doorslapen stond voordien op twee uur. De spas men, ongecontroleerde spierbe wegingen die voornamelijk 's nachts optreden, waren daar debet aan. „Iedereen kent de spierstuipen wel die je hebt op het moment dat je in bed ligt en je ontspant", zegt Van Hout. „Bij MS-patiën- ten treden die constant op. Ik was 's ochtends vaak nog meer vermoeid dan op het moment dat ik in bed stapte. Voor mijn vrouw was dat ook geen pretje. Die kon opeens een dreun of een trap krijgen omdat ik de hele nacht lag te shaken." Blowtje Van Houten had, voordat hij zelf ging gebruiken, al vluchtig ken nisgemaakt met marihuana als medicijn. Zo ontmoette hij in het ziekenhuis een lotgenoot die in een rolstoel zat maar toch heel optimistisch was en boven dien wist te vertellen dat hij geen last had van spasmen. Een blowtje per dag was het geheim, zo vertelde hij. Ook in de nieuwsbrief van de vereniging voor MS-patiënten dook het woord 'mediwiet' zo af en toe op. De eerste gebruikers ervaring deed Van Hout op in 1996. „Voor mijn gevoel jaaaren te laat", zo zegt hij. „Ik had net een onstekingsaanval gehad en lag bij te komen in het zieken huis. Naast mij lag een man, een ziekenbroeder geloof ik, die he patitis had. Toen ik hem over de symptomen van MS vertelde, zei hijweet j e wat jij moet doen? MS-patiënt Wim van Hout gelooft in mediwiet. foto Peter Smulders/GPD Een goeie blow roken. Maar ik zag dat niet zo zitten. Want waar moest ik het vandaan halen. Ik kon moeilijk mijn vriendin met een boodschappenbriefje naai de coffeeshop sturen. Maar dat was geen probleem, volgens mijn buurman. Zijn vriendin zou wel wat meenemen. De vol gende avond ben ik naar de rookruimte van het ziekenhuis gegaan, heb het raam wijd open gezet en heb een hele blow opge rookt. Die nacht heb ik zes uur achter elkaar geslapen. Man, ik dacht dat ik in de hemel was ge komen. Ik had me in tijden niet zo goed gevoeld." Discussie Van Hout kan zich inmiddels expert in het gebruik van medi wiet noemen. Zijn acties hebben er inmiddels ook voor gezorgd dat hij een toezegging van het ziekenhuis op zak heeft dat hij zijn wietpijpje mee mag nemen als hij wordt opgenomen. De 37- jarige MS-patiënt heeft van al les geprobeerd om de werkzame stof uit marihuana, tetrahydro- cannabisol (THC), in het li chaam te brengen: door middel van boter, thee, cake, sigaretjes, (water)pijpjes. Waar nu zo druk over wordt ge discussieerd door overheid en belangenverenigingen, heeft hij al lang en breed achter de mg. Hierdoor heeft hij ook een uit gesproken mening over het plan van de apothekersorganisatie KNMP. Deze wil de THC in een zetpil verwerken om zo de Opiumwet te onzeilen. „Ik vind dat een onzalig plan. Dat werkt niet goed. Het duurt te lang voordat het gaat werken en je kan het niet goed doseren. Als je mediwiet rookt heb je al die na delen niet. Je neemt een paar trekjes en je hebt een paar tellen later resultaat. Als het dan te weinig isneem j e nog een trekje Zo kan je het per keer doseren. Als je zo'n zetpil hebt genomen, moet je een uur wachten voor het werkt. En als dan blijkt dat de dosis te licht is, moet je nog een pil nemen en wéér wachten. En wat doe je als blijkt dat de dosis te hoog is? Je kan die pil er moeilijk weer uit gaan halen." Sluipen Er is nog een argument waar voor Van Hout geen voorstander is van het KNMP- plan. Het voorstel leidt af van de discussie waar het eigenlijk allemaal om draait. „Als de Opiumwet wordt omzeild, is het probleem bij het voorschrijven en verstrekken van mediwiet nog steeds niet opgelost", zegt hij. „Men moet het probleem oplossen en er niet omheen sluipen. Mediwiet is verdomme een medicijn. De overheid gedoogt marihuana wel op de straathoek. Laat ze dan ook als medicijn gedogen. In ieder geval tot het moment dat een gedegen onderzoek dui delijk maakt dat patiënten er baat bij hebben." Er is volgens Van Hout een grote groep patiënten die marihuana gebruiken om de symptomen van him ziekte te bestrijden. De meesten zijn echter huiverig om er openlijk voor uit te komen. „De buitenwacht bekijkt je toch opeens anders als ze weten dat j e marihuana gebruikt", zegt hij. „Roken-spuiten-in de goot, is de gedachte vaak. Maar gebruik leidt niet automatisch tot mis bruik. Het is eigenlijk net als met alcohol. De meeste mensen kunnen daar prima mee omgaan en een aantal niet. Het verbod op verstrekking van mediwiet door de Inspectie voor de gezondheidsdienst levert voor Van Hout voorlopig nog geen probleem op. Met zijn laat ste voorraad dat hij op recept bij de apotheek heeft gehaald, kan hij voorlopig nog vooruit. En als dat op is? „Ach, er zijn nog wel apothekers die het stilletjes toch verstrekken. Je moet goed zoeken maar ik ken er wel een paar." GPD Minister Van Mierlo. foto GPD Zjirinovski is nooit te beroerd voor een stunt, vooral als daaruit ook nog eens blijkt hoe populair hij is bij het volk. Zo reed hij vorig jaar zijn kantoor in de Doema-gebouwen binnen op een motorfiets, een verjaardagscadeau van trouwe aanhangers in Rostov. foto Sergei Pomenov/RTR van onze redactie binnenland Aanhouding van Bouterse is alleen zinvol als dat het be oogde resultaat heeft, liet mi nister Van Mierlo gisteravond weten vanuit Rio de Janeiro. De bewindsman waarschuwde de Tweede Kamer al in maart voor een verliezersscenario bij de af wikkeling van de kwestie-Bou- terse. Een poging tot oppakken van de voormalige legerleider zou enorme politieke schade voor meerdere partijen kunnen opleveren. Ingewijden wijzen erop dat er voor Van Mierlo aanleiding was om te twijfelen aan de bereid heid van Brazilië om daadwer kelijk tot aanhouding en uitle vering van Bouterse over te gaan. Zij wijzen er ook op dat de arrestatie van Bouterse op zich zelf de Braziliaanse regering in een lastig parket zou brengen, waarbij de betrekkingen van het land met zowel Suriname als met Nederland op het spel zou den komen te staan. Zou de Braziliaanse regering Bouterse uitleveren, dan ver speelt zij haar economische be langen in Suriname. Levert ze niet uit. dan verkillen de betrek kingen met Nederland. Boven dien zou Brazilië daarmee fi nanciële steun van de Verenigde Staten in de waagschaal zetten, aldus deze redenering. Was hington herinnerde dit voorjaar de Brazilianen er nog aan dat de geldkraan wel eens dicht gekne pen zou worden als het land niet zou meewerken aan de arresta tie en uitlevering van Bouterse. Gehoor Bouterse was half juli korte tijd binnen bereik van de Neder landse justitie toen hij afreisde naar Brazilië. Een Nederlandse diplomaat tipte justitie in Ne derland. Een maand eerder had de Haagse officier van Justitie die het onderzoek naar Bouterse leidt, via Interpol een interna tionaal aanhoudingsverzoek la ten uitgaan. Ook Brazilië werd dus verzocht Bouterse op te pakken. De Braziliaanse autori teiten zouden vervolgens zelf kunnen beslissen of ze daaraan gehoor wilden geven. Als de Nederlandse justitie ech ter weet dat een verdachte zich ergens bevindt, zoals Bouterse op dat moment in Brazilië, kan de politie in dat land daarop at tent worden gemaakt via de Ne derlandse ambassade. Het Openbaar Ministerie in Den Haag heeft bevestigd dat men de Braziliaanse politie half juli wilde vragen Bouterse op te pakken. Dat verzoek ging vei-volgens ook naar D66-minister Sorg drager van Justitie. Sorgdrager zocht vervolgens contact met Van Mierlo. De bevoegdheid om andere landen te waarschuwen als zich daar een in Nederland gezochte persoon bevindt, be rust namelijk bij de minister van Buitenlandse Zaken. Bovendien is Bouterse een be langrijke Surinaamse politicus en zou zijn arrestatie in een buurland grote implicaties heb ben. Van Mierlo wilde echter niet meewerken; de ambassade mocht niet worden ingescha keld. Volgens het ministerie van Jus titie bestaat er geen bilateraal uitleveringsverdrag tussen Ne derland en Brazilië, maar was uitlevering van Bouterse even tueel mogelijk op basis van an dereverdragsteksten. Eendaar- van is het Verdrag van Wenen, dat voorziet in de uitlevering van van drugshandel verdachte personen. Brazilië neemt deel in dit verdrag. GPD/ANP door Hans Hoogendijk Wie Rusland op dit moment bestuurt? „Jeltsin niet, dat is een soort pop die ons regelma tig wordt getoond. Hij kan nog hooguit drie, vier dagen per maand werken en moet de rest van de tijd bijkomen. Het land is in feite stuurloos en dat is le vensgevaarlijk, ook voor het Westen. Natuurlijk snap ik wel dat het Westen denkt dat door op Jeltsin in te zetten een terug keer van de communisten ver hinderd kan worden. Maar dat is spelen met vuur. Als we Euro pa niet hervormen en de patriot tische krachten in ons land het niet voor het zeggen krijgen, dan is een burgeroorlog onver mijdelijk, die dan mogelijk naar jullie overslaat." Vladimir Volvevitsj Zjirinovski, de flamboyante rechtsbuiten van de Russische politiek, zegt het zeer bedachtzaam in zijn kantoor op de negende verdie ping van het parlementsge bouw, de Doema, in Moskou. Rustig, weloverwogen formu leert hij zijn zinnen. Is dit de zelfde man, die hysterisch te keer kan gaan, die wil dat de Russische soldaten hun laarzen in de Indische Oceaan schoon moeten kunnen maken en die napalm op Tsjetsjenië wilde gooien? Misschien wordt zijn rust verklaard door het feit dat hij net van een receptie op de ambassade van Zuid-Korea komt. „Alle diplomaten compli menteerden mij daar. Ze weten dat ik de enige echt schone poli ticus ben. Alle leden van de Doema slepen hun verleden mee. Ik niet. Ik heb geen verle den, alleen een toekomst." Zijn blik dwaalt uit het raam van zijn kolossale kantoor naar het Kremlin, een steenworp ver derop. „Een enkele keer zie ik Jeltsin daar in zijn auto naar buiten komen. En dan weet ik dat ze alles zullen doen om hem in leven te houden. Een paar mensen hebben heel veel in vloed op hem, zoals de schatrij ke Berezovski, vice-premier Tsjoebais en zijn dochter Tatja- na. Maar mijn analisten zijn er zeker van dat een nieuwe 'grote kardinaal' achter de schermen de touwtjes in handen heeft. We weten alleen nog niet precies wie", zegt hij, terwijl hij met zijn dikke vingers op het bureau trommelt. Antisemiet En dan komt de verstokte anti semiet weer in hem boven: „La ten we ook niet vergeten dat 90 procent van de banken, 90 pro cent van de media en 90 procent van de regering in joodse han den is. Dat bedenk ik niet, dat is een feit. Ik ben niet tegen joden, maar in Rusland moeten die ba nen door Russen worden bezet. Ik roep dan ook: Rusland, wordt wakker.Hoe de Russen die po sities dan zouden moeten ver werven, meldt Zjirinovski niet. Zjirinovski, nog altijd leider van de op twee na grootste frac tie in de Doema, wil samen met de communisten, nationalisten en patriottistische krachten dit najaar een poging doen Jeltsin uit het Kremlin te krijgen. Zjiri novski: „Op de zevende novem ber, de dag van de revolutie, moet het volk worden gemobili seerd tegen het Kremlin. We hebben maar één kreet: 'Ga weg'. Dat heb ik bewust gedaan, omdat het voor mijn gematigde achterban niet te begrijpen is als we samen marcheren met communisten die weer duizen den van die rode vlaggen met Stalin en Lenin meesjouwen." En vervolgens: ..We zullen Jel tsin en zijn nomenclatuur (heer sende klasse - red.) echt niet doodschieten of in de gevange nis gooien. Jeltsin mag wat mij betreft lekker gaan tuinieren." Daarna moeten er verkiezingen komen. „Niet als de vorige keer, want dat was één grote fraude. Als de verkiezingen eerlijk zijn, is er maar één winnaar: Vladi mir Volvevitsj en die verhuist dan een dag later naar de over kant, naar het Kremlin. Ik ben de enige zuivere politicus, de meest ervaren bestuurder." Schandalen Een paar jonge jongens schieten als schuchtere hazen het kan toor binnen om de baas iets mee te delen. Hij noemt ze altijd zijn slaven: „Ze houden van mij." Zjirinovski is en blijft een feno meen. Hij kwam uit het obscure niets en bezette in 1991 bij de presidentsverkiezingen de der de plaats, twee jaar later haalde zijn 'liberale' LDPR de meeste zetels. Vorig jaar liep het min der, maar het is veel te vroeg om deze 51-jarige extremist af te schrijven. Hij is berucht om zijn provoce rende uitspraken, gevreesd om zijn agressieve uitvallen. Zijn publieke optreden is vaak lach wekkend. Maar bij 'Ivan Mo daal' komt hij veelal px-ima over. De laatste tijd probeert hij zich te vei'kopen als een gematigd politicus met het hart op de juis te plaats. Maar wordt hij aange vallen, dan schiet hij ouderwets uit zijn slof en maakt hij ieder een voor rotte vis uit. Zjii'inovski en schandalen; het is een en hetzelfde verhaal. Be kend is dat kansi-ijke plaatsen op de LDPR-lijst voor giganti sche bedragen zijn verkocht aan louche figui-en die parlementai re onschendbaax-heid wilden verwerven. Bekend is ook dat de familieclan Zjirinovski alle partij financiën controleert, in clusief een niet gering vermogen aan oni'oerend goed. Tegenover ons speelt hij conse quent de rol van pragmatisch politicus: „Ik zal ter gelegen heid van de tachtigste verjaar dag van de revolutie een alge mene amnestie, voornamelijk op economisch gebied, voorstel len. De communisten zullen dat idee wel steunen evenals hoogstwaarschijnlijk de partij van Tsjernomyrdin en de libera len van Javlinski, omdat veel van hun aanhangei-s hun kapi taal naar het buitenland hebben geëxporteerd en een economi sche amnestie hard nodig heb ben." GPD Typhus In het ziekenhuis te Bergen op Zoom zijn momenteel negen leerlingen van het Di'. Moller- lyceum uit Bergen op Zoom opgenomen met tyfus. Zij wa ren ziek teruggekeerd van een vakantiereisje naar Frankrijk. Ontplofbaar Dat het nog steeds gevaarlijk j blijft de kachel op te stoken j met x-esten van brandstof, die i reeds voor de evacuatie aan wezigwaren, ondervond thans bakker A van den Berge te Bruinisse. In de tui-fmolm die hij in een fornuis in de bakkerij I verstookte, zat blijkens de ontploffing die daai-op volgde nog een granaatje uit de boordwapens van de RAF. Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19 00 uur. in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. (0118) 681000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel. (0113) 273000 Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK T erneuzen Tel. (0115) 694457. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JKZierikzee. Tel. (0111) 415380. Opening kantoren: i Maandag t/m vrijdag I van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Middelburg van 08.00 tot 16.30 uur. Openingstijd Zierikzee 8 30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur. Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV Telefoonlijn De telefoonverbinding Vlis- singen-Oostburg vertoont, hoe vernuftig die ongetwijfeld ook is, nog alle symptomen van kinderziekten. De verbin- ding is vaak nog zeer slecht, zo niet geheel gestoord en de klachten zijn dan ook legio. Lampjes Het Ministerie van Economi sche Zaken heeft besloten een bescheiden feestverlichting toe te staan op de verjaardag van H. M. de Koningin, maan dagavond 1 september. De aandacht wordt erop geves tigd dat dit niet geld voor eta lage- of reclameverlichting. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22,00 uur' Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 92,85, franco per post 122,00; per maand ƒ34,00 per jaar 356,50, franco per post 471,50 bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75. zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw) Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 180 cent per mm. minimumprijs per advertentie 27.-; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit 6lad ƒ7.- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 2