Verkeersplein West complexer Even uit het drukke bestaan in speciaal mannenweekeinde PZC Glooiing Goese Sas verbeterd adio Goes werft donateurs om )eurs te spekken Watersportfeest Ellewoutsdijk iwemmen mag weer n water bij Gorishoek Rijk moet Vlissingen zeven ton teruggeven zeeland vrijdag 22 augustus 1997 b 1 Verkeerslichten vernield Katten in Sluiskil vergiftigd Dure auto ontvreemd Autokraker steelt apparatuur Zonnebril uit winkel gestolen Buitenboordmotor meegenomen Gewonde bij botsing Zakkenroller in Breskens Sieuwe fase in aanleg entree Goes betekent ingewikkelde autoroutes Zomermarkt in Goes Toertocht voor motors TERNEUZEN - De verkeerslichten aan de Terneuzense Sint Anna-kruising werden in de nacht van woensdag op donder dag onder handen genomen door vandalen. Een 48-jarige man, die namens de wegbeheerder aangifte deed, meldde een schade van 600 gulden. SLUISKIL - In de omgeving van de Piet Heinstraat in Sluiskil zijn twee katten vergiftigd. Beide beestjes overleefden de aanslag niet. De eigenaren vroegen de dierenarts de katten te onderzoeken. In het lichaam van de katten ontdekte hij het gif Termik. De politie waarschuwt katteneigenaren goed op hun katten te passen. Het gif Termik is te herkennen aan de kleine blauwe korreltjes die op maanzaad lijken. WESTKAPELLE - In Westkapelle is woensdagnacht een Duitse personenauto met een nieuwwaarde van 112.000 gul den gestolen. De auto stond geparkeerd op de Bucksweg. Het betreft een donkergrijze Mercedes-Benz. Het kenteken is BM- ER-705. MIDDELBURG - In een op de Kousteensedijk in Middelburg geparkeerde auto is donderdagmorgen ingebroken. Uit de wagen zijn een fototoestel, een autoradio en een bril wegge nomen. De waarde van de spullen bedraagt 600 gulden. BRESKENS - Vanuit een winkel aan de Dorpsstraat in Bres- kens werd woensdagmiddag een zonnebril gestolen. De 43- jarige eigenaar werd hierdoor voor bijna 300 gulden gedu peerd. TERNEUZEN - Een 21-jarige Terneuzenaar maakte woens dagmiddag melding van de diefstal van zijn 4 pk Yamaha bui tenboordmotor. De motor was weggenomen van zijn boot in de Otheense Kreek. De waarde ervan wordt geschat rond de 900 gulden. GRAAUW- Op de kruising Zoutestraat/Langendamsedijk in Graauw kwamen woensdagavond twee auto's met elkaar in botsing. Een 54-jarige tractorbestuurder uit Sint Niklaas (B) verleen de geen voorrang aan een 26-jarige automobilist uit Graauw De automobilist liep een sleutelbeenbreuk op en moest over gebracht worden naar het Terneuzense ziekenhuis De Honte. De auto werd vernield. Van de tractor raakte de achteras van een van de aanhangwa gens aanzienlijk beschadigd. BRESKENS - Een zakkenroller sloeg woensdagavond zijn slag op het Spuiplein in Breskens. Zijn slachtoffer, een 49-ja- rige vrouw uit Terneuzen, werd beroofd van haar portemon nee met daarin ruim 150 gulden. ELLEWOUTSDIJK - Rond vaarten op de Westerschelde, een snuffelmarkt, een spring kussen en een zweefmolen: op en rond het havenplateau te El lewoutsdijk staat het op zater dag 30 en zondag 31 augustus bol van de activiteiten. In dat weekeinde wordt de 22e editie van de jaarlijkse watersport feesten gehouden. Zaterdag 30 augustus wordt het festijn om twee uur geopend. Deze dag staat voor een groot deel in het teken van 'het water', met rondvaarten en paling ro kende vissers. Die gerookte vis wordt bovendien bij opbod vei'kocht. Verder is er op het ha venplateau onder meer een beeldenmarkt en zijn er demon straties bloemsierkunst. De za terdagmiddag wordt afgesloten met een optreden van het show orkest De Corner Cats uit Goes. Zaterdagavond is er een groot bal in de speciale feesttent in de haven. Zondag is er onder meer een pieremachoggelvaart en stokvisknuppelen. Bovendien kan er 's middags worden ge danst in de feesttent. door Frank Balkenende WILHELMINADORP - Het waterschap Zeeuwse Eilan den vervangt over anderhal ve week vijftienhonderd vierkante meter steenglooi ing aan de zeedijk in de Oost- bevelandpolder ten noorden van het Goese Sas. Recrean ten ondervinden enige hin der van de vrachtwagens die over de buitenberm van de dijk materiaal aanvoeren. Het waterschap probeért de overlast te beperken door de transporten alleen in de och tenduren te laten rijden. Het werk wordt nu uitge voerd omdat de grassige bui tenberm kurkdroog is, zodat het zware vervoer nauwe lijks schade toebrengt aan het dijklichaam. De vracht wagens rijden buitendijks omdat ze op de werkplaats niet kunnen keren. Vanaf gis teren (donderdag) liet het waterschap basalton-blok- ken aanvoeren. Dat sterke materiaal vervangt de ver sleten Doornikse natuurste nen. Het gaat om betrekke lijk kleine stukjes met een lengte van 140 en 44 meter. Het reguliere onderhoud duurt tot 1 oktober. Dan be gint het stormseizoen en mag aan eerste waterkeringen niet meer worden gewerkt. De nieuwe basalton-blokken staan klaar om de versleten Doornikse natuurstenen te vervangen in de glooiing van de zeedijk in de Oostbevelandpolder. foto Willem Mieras oor Frank Balkenende 10ES - Automobilisten moeten inds deze week extra opletten ij de westelijke entree van ioes. Een nieuwe fase in de aan eg van het verkeersplein West etekent een veel ingewikkel- er verkeersafwikkeling dan tot u toe. De risico's zijn groter mdat het autoverkeer op één laats kruist en op een ander nnt uit twee richtingen op één ,lrook samenkomt. In overleg net de politie wordt de ver- teersbegeleiding de komende lagen nog verbeterd. De situa- ie duurt nog tot november. Tot lie tijd bouwt de aannemer in let noordoostelijke kwart van iet plein de derde fietstunnel. !en woud van borden en róód- ritte markeringspalen en de ronkelige noodwegen belem- neren het overzicht, maar moe- GOES - Zaterdag 30 au gustus houdt het Comité Baraolt van 10.00 tot 15.00 uur een grote zo mermarkt in en om de Ma- ranathakerk aan de Berg weg in Goes. Naast een grote snuffel markt is er een bloemen en plantenstandtweede-' hands boekenbeurs en rad van avontuur. Tevens kan men meedoen aan een fo towedstrijd met foto's 'uit de gemeente Goes. Er zal ook een kraam zijn waar iedereen zijn of haar (ou de) foto's kan laten ver-'11 gróten of verkleinen. Daarnaast wordt er Roe meens handwerk ver-? kocht. Speciaal voor kin deren is er een spelcircuit i uitgezet met om 12 uur: een ballonwedstrijd. Dé opbrengst van de markt is bestemd voor het zorgprojeet in Baraolt, Roemenië. Diverse vrij willigers hebben deze zo mer aan het project ge werkt. Er zijn foto's van het resultaat en vrijwilli gers vertellen over de werkzaamheden. ten er wel voor zorgen dat het verkeer met op de verkeerde strook terecht komt. Het in gaande verkeer kan ver voor het nieuwe kruispunt kiezen uit twee richtingen: rechtdoor naar de stad, linksaf Ringbaan-West op. Het laatste traject is het las tigste. Halverwege kruist die strook de baan voor auto's die uit de richting van de binnen stad komen. Een knipperlicht en stopbord waarschuwen de bestuurder, maar de oversteek komt (zeker zoals donderdag morgen in de mist) vrij abrupt. Gevaarlijke punten Het is ook oppassen geblazen voor wie uit de richting centrum komt en rechtsaf naar de Goese Polder zijn weg wil vervolgen. Deze strook maakt een i-oyale boog om de westelijke zijde van de toekomstige rotonde en gaat dan plotseling over in de baan voor het inkomende verkeer richting Goese Polder. Volgens projectcoördinator A J. Potter van de gemeente Goes is een andere oplossing niet moge lijk, omdat veel ruimte nodig is voor het verleggen van 23 tele- communicatiekabels en twee leidingen van Delta. Hij erkent dat de wirwar van noodwegen twee gevaarlijke punten telt. Door er tijdelijk een dertig-ki lometer-gebied van te maken, verwacht hij échter niet al te grote problemen. „Je kunt door het bochtige traject toch al met hard rijden. Niettemin merk je dat, met name oudere, mensen snel gedesoriënteerd raken. Daarom ook een dertig-kilome ter-limiet, die overigens voor ons ook van juridisch belang is, mochten er aanrijdingen ko men." Keerverbod Ook in deze fase is het niet mo gelijk om vanaf Ringbaan-West linksaf te slaan naar de binnen stad. Om die blokkade te omzei len, werd tot voor kort veelvul dig gebruikt gemaakt van de doorsteek naar dierenarts Ka- relse. Dat draailusje is inmid dels weg, nu de zuidelijke paral lelweg weer geheel berijdbaar is en voor fietsers voortaan de doorgaande route vormt. De enige mogelijkheid is doorrij den tot aan de stoplichten bij de Deltaweg. Overigens wil de pro vincie niet dat daar massaal oor Marco van Barneveld IOES - Radio Goes houdt za- irdag 30 augustus een groot- iheepse donateursactie op de irote Markt. Doel is de lokale inroep er financieel weer bo- enop te krijgen. Tijdens de Dag an Radio Goes, zoals de actie is edoopt, wordt getracht zoveel ïogelijk donateurs te werven, lensen kunnen zich tegen een nanciële bijdrage 'vriend van adio Goes' noemen en krijgen ruil daarvoor een verrassing een programma-overzicht, fevens maken nieuwe 'vrien- en' kans op het winnen van een lart. >e actie wordt om negen uur 's chtends officieel geopend door Goese wethouder M. L. 't art en zal duren tot negen uur avonds. Medewerkers van Ra io Goes zullen vanaf de markt e hele dag een uitzending ver- orgen. Bovendien zijn er aller- i demonstraties en optredens zien op een speciaal podium at staat opgesteld aan de oordzijde van de Grote Markt, lakbij het pand waar de om- 3ep aan het einde van de laand zijn intrek wil nemen iet voormalige PZC-kantoor). laatste is nodig omdat de inroep, zoals bekend, al een jd met huisvestingsproblemen ampt. Na een recente verhui- p-g uit grand café Bolsj oi huist omroep nu, na een korte tus senstop boven Queen's Burger, in verpleeghuis Ter Valcke. Bestuurder J. Lagaay van Radio Goes sprak al eerder de ver wachting uit dat met de komen de verhuizing naar het voorma lige PZC-pand een periode van bloei zal aanbreken. De laatste jaren heeft de omroep, die draait op vrijwilligers, een schuld van bijna dertigduizend gulden opgebouwd. Tijdens de actie hoopt Radio Goes in ieder geval zo'n tien- tot vijftiendui zend gulden binnen te krijgen. Een 'waar muziekspektakel' moet daarvoor zorgen. Vele bands zullen 30 augustus optre den op het podium op de Grote Markt om het publiek te lokken. Onder meer gaat het om Cross- head, In Geval van Noot en Surrender. Verder zijn er bij voorbeeld EHBO- en sportde- monstraties. LEPELSTRAAT - De motor sportvereniging Ophemert houdt zondag voor de achtste maal een toertocht door Tholen, Sint Philipsland en West-Bra bant. De rit begint bij café Leo- nita in de Kerkstraat in Lepel straat en is 150 kilometer lang. Inschrijven en vertrekken kan tussen 10.00 en 12.00 uur. QQLMarco van Barneveld iORISHOEK - Het zwemwater Gorishoek is weer schoon, 'adat de benodigde schuiven jn opengezet is het 'colibacte- egehalte' in het zwemwater eer op normaal peil. oals bekend werd de wettelij- e norm voor het aantal colib- Neriën in zwemwater vorige 'eek bij Gorishoek overschre- en. Oorzaak was dat de hneente had verzuimd de kuiven bij het afgedamde femwater open te zetten. Dat dinsdag alsnog gedaan. °k bij Ouwerkerk werden vo- ge week te veel colibacteriën 'de Oosterschelde gemeten, zij J dat de norm daar slechts mi niem werd overschreden. Extra metingen hebben ook daar uit gewezen dat er nu geen sprake meer is van vervuiling. In Ou werkerk ging het volgens de provincie om een 'toevalstreffer' in de meting. Zo kan het zijn dat een zwerm meeuwen net wat uitwerpselen had achtergelaten in het water waar vervolgens de meting werd verricht, aange zien colibacteriën afkomstig zijn uit darmen van dieren en mensen. Colibacteriën kunnen overigens op zich geen kwaad. Het pro bleem is dat andere bacteriën goed gedijen in water met die bacillen. Zwemmers kunnen vervolgens serieuze maag- en darmklachten krijgen. Volgens Martin van der Velde zijn mannen in onze cultuur te druk bezigmet het verstand en te weinig met het gevoel, foto Pieter Honhoff door Frank Balkenende ZIERIKZEE - Mannen voelen niet meer. zijn alleen met hun hoofd bezig. Werken aan hun carrière, voor hun luxueuze koopwo ning en nieuw auto. Het draait vaak om sta tus en show, maar wie ze zelf nu precies zijn, tja.... Ook Martin van der Velde uit Zierik- zee zat in die mallemolen. De 52-jarige stapte er tien jaar terug bewust uit en ging op zoek naar zijn (mannelijke) identiteit. Dat gebeurde onder meer in speciale man- nenweekeinden en -groepen. Nu houdt hij op 29, 30 en 31 augustus zelf zijn eerste mannenweekeinde in het West-Brabantse Huijbergen. Samen met twee vrienden. „Samenwerken is heel belangrijk én leuk." De folder zegt: Weekend van (hart)kracht en samen (man)zijn. Heb je het lef om op zoek te gaan naar jouw eigenheid? Het ontdek ken van jouw kracht, je kwetsbaarheid en het openen van je hart. Je verbinden met an dere mannen. „Ik wil een aanzet tot bewust wording geven en proberen pijn, boosheid en verdriet te ontladen, Daarnaast zal er ook veel worden gelachen, want zo'n week einde is reuze gezellig." Natuurlijk krijgt hij op zijn advertenties de bekende reacties: is dat iets voor homo's dan? „Nee, maar die zijn uiteraard ook welkom, want ze zitten met dezelfde problemen als heteroman nen." Die problemen ontstaan volgens Martin vaak in de opvoeding. Vooral als jongens geen vader hebben (zoals hij, want zijn ou ders waren gescheiden) of als vaderzich niet om hen bekommert. ..Jongens hebben een vader nodig om bevestigd te worden in hun mannelijke identiteit. Ik merk dat jongens door een gebrek aan ondersteuning en bege leiding dikwijls in extremen belanden. Ze raken aan drugs en drank. Hun kracht zet zich om in agressie of apathie. Ze zullen hun erkenning proberen te zoeken bij hun moe der en later bij hun partner, trachten het hen naar de zin te maken. Dan worden ze soft, een kindje. Of in het andere uiterste: agres sief." Herkenning Dat pakten ze in oude culturen beter aan, vindt hij. Jongens werden op een bepaalde leeftijd bij hun moeders weggehaald, geïni tieerd en verder begeleid om zelfstandig als man door het leven te gaan. „In onze cultuur moeten mannen vaak overleven, ze leven maar half. Hoe vaak krijgen ze niet een hartinfarct of hersenbloeding?" Zaken, ver antwoordelijkheden, verplichtingen, stress en het taboe op diepgaande vriendschap tussen mannen zijn enkele oorzaken, zegt Martin. Vrouwen hebben doorgaans veel in tiemere relaties met seksegenoten. „En mannen hebben mannen nodig. Ik merk dat ik in gesprekken met vrouwen altijd veel meer moet uitleggen. Met mannen is er snel die herkenning. Ook meer diepgang." Mannen moeten niet 'hun hele leven hun kracht onderdrukken'. De rem eraf, grote schoonmaak en vervolgens de balans vin den tussen kracht en zachtheid. „In zo'n weekeinde geven we een aanzet tot zo'n op ruiming. Vrouwen hoeven niet bang te zijn dat hun mannen agressief terugkeren. Nee, ze krijgen mannen die in hun kracht staan en liefdevol zijn. Mannen die van zichzelf vinden dat ze oké zijn. Ikzelf heb gemerkt dat ik erdoor een veel plezieriger mens door ben geworden. Ik sta ook beter in mijn relatie met m'n vrouw." Hoe gaat dat straks in Huijbergen? „Door gesprekken met elkaar, want er zit zoveel le venservaring in een groep. Waarom niet eens een advies aan een andere man vragen? Mannen willen altijd alles in hun eentje kla ren." Verder: in een veilige omgeving mag je je agressie eruit gooien. Jezelf vinden. Komen tot kracht, respect, kwetsbaarheid, eigenheid, betrokkenheid, alleen zijn en verbinden, broederschap, seksualiteit. Al les uit het hart. De kunst is toe te staan dat je mag zijn, wie je bent. „Dat klinkt zwaar, maar na tienen komen pils en chips op tafel en wordt het altijd gezellig. Het is heel goed je regelmatig te ontspannen." Het mannenweekeinde biedt ruimte aan vijftien tot twintig personen. Martij heeft inmiddels tien inschrijvingen, ook enkele uit de regio. „Het liefst wil ik met dit soort dingen doorgaan. En bijvoorbeeld een plaatselijke mannengroep oprichten, want ik denk dat Zeeland daar rijp voor is." door Maurits Sep VLISSINGEN - Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en We tenschappen moet de gemeente Vlissingen 700.000 gulden te rugbetalen. De rechtbank in Middelburg heeft dat bepaald naar aanleiding van een be roepsprocedure van de gemeen te tegen het ministerie. Die zeven ton is het bedrag dat Vlissingen heeft betaald om de grond waar nu het woonzorg centrum Theo van Doesburg staat, aan de Dr. Ottestraat, te laten reinigen. De grond, voor heen eigendom van het ministe rie van OC& W. was vervuild met polycylische aromatische kool waterstoffen (PAK's). In 1991 kwam het gebouw van de scholengemeenschap Schel- demond aan de Brouwenaar- straat leeg. Het ministerie ver kocht het gebouw en de grond eromheen aan Vlissingen. Die wilde minder betalen, omdat de grond vervuild was, maar het ministerie weigerde de prijs te verlagen. In 1995 tekende de ge meente Vlissingen daar bij de rechtbank in Middelburg be zwaar tegen aan. De school werd intussen wel verbouwd tot een centrum voor kunst, cultuur en educatie, het Theo van Does burgcentrum. Er achter verrees een eveneens naar de schilder vernoemd woonzorgcentrum. Voor de bouw van dat woon zorgcentrum moest de bodem worden gesaneerd. De licht ver vuilde grond werd afgegraven en naar een grondreinigingsbe- drijf in de Rijnmond gebracht. De kosten daarvan waren vol gens ir. A Matze, hoofd milieu van de gemeente Vlissingen, on geveer 700.000 gulden. Vlissingen wil dat bedrag terug vorderen. De rechtbank is het daarmee eens. Matze: „Wij wachten nu af wat het ministe rie gaat doen. Dat kan nog in ho ger beroep gaan bij de Raad van State. Doet het dat niet, dan zul len wij onze advocaat mr. Hoek stra vragen een brief te schrij ven naar de minister om een nieuwe beschikking te krijgen. Op het ministerie van OC&W was gistermiddag niemand in staat een reactie te geven. wordt gekeerd. Zodra dat wordt gesignaleerd, komt er een keer verbod. Een alternatief is door rij den tot aan 's-Heer Hendriks kinderen en daar omdraaien. De gemeente Goes heeft steeds afgezien van een totale afslui ting van het kruispunt, omdat dit het Goese bedrijfsleven te veel zou hinderen. Volgens wet houder C. R. M. M. Linssenishet aantal klachten over het nood- wegennet beperkt. Eind novem ber is het dik drie miljoen gul den kostende verkeersplein klaar. Een woud van verkeersborden en rood-witte markeringspalen en de kronkelige noodwegen belemmeren het overzicht van het verkeers plein West. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 29