Van Mierlo liet Bouterse lopen Verslaafdenopvang in Terneuzen de boer op Sluier over de Zeeuwse wateren 4 WEKEN WHO machteloos bij opmars malaria A Minister weigerde mee te werken bij arrestatie van oud-legerleider in Brazilië Vriendin White krijgt deel geld Rebellen Cambodja houden stand Fabrikant erkent gevaar roken Whistier schilderde Domburg VOOR 15,00 21 17' W 4 Minder zon Wolkenvelden en kans op een bui. Matige westzuidwesten-wind. Maxima rond 22 graden. Onafhankelijk •#XEL '0IIS) II 'GOES (0113) 27I27I "YPOtneeK- -MIDDELBURG (0118)642007 advies! oostburg (0117)440009 OOST-SOUBURG (01 18) 464455 TERNEUZEN (0115) 614700 VLISSINGEN (0118) 441800 240e jaargang no. 199 vrijdag 22 augustus 1997 losse nummers 1,75 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Van Mierlo van Buiten landse Zaken heeft vorige maand geweigerd mee te werken aan het oppakken van de Surinaamse oud legerleider Bouterse. Een mogelijke arrestatie van Bouterse in Brazilië bleef hierdoor uit. De Tweede Kamer heeft verbijsterd op de daad van Van Mierlo gereageerd en eist ophel dering. De Kamerfracties willen met name dat de bewindsman zich nader verklaart omdat zijn op treden uitgelegd kan worden als politieke inmenging in een strafrechtzaak. De minister bevestigde gister avond in Brazilië dat hij en/oor heeft gezorgd dat de actie tegen Bouterse werd afgeblazen. Van Mierlo verklaarde dat hij onvol doende zekerheid had dat een concreet aanhoudingsverzoek van de Nederlandse ambassade aan Brazilië ook daadwerkelijk tot arrestatie en uitlevering zou leiden. De minister komt vanochtend terug uit Brazilië - waar hij deze week over de zaak- Bouterse sprak met de Surinaamse presi dent Wijdenbosch - en zal alle verwikkelingen in de minister raad bespreken. Premier Kok zei dat gesprek te willen af wachten voor hij een reactie geeft. Indien Van Mierlo en zijn justitiecollega Sorgdrager niet met een goed verhaal komen, kunnen er grote politieke pro blemen ontstaan. CDA en VVD willen dinsdag een ALKMAAR - De moeder van een 16-jarige jongen uit Hoorn moet de vriendin van de vorig jaar bij zijn woning in Berkhout doodgestoken Mark White 30.000 gulden betalen, omdat de partner van White sinds diens dood niet meer rond kan komen. Dat heeft de president van de rechtbank van Alkmaar giste ren in kort geding bepaald. Het bedrag dient als voorschot op een claim van anderhalve ton. De moeder is aansprakelijk als wettelijk vertegenwoordiger van haar zoon. De vader, die sinds de scheiding van zijn vrouw geen gezag meer over zijn zoon kan uitoefenen, niet. De vriendin van White dient de schadeclaim in, omdat het inko men van haar vriend, die in hun beider levensonderhoud voor zag, is weggevallen. ANP spoeddebat over de zaak hou den. Het CD A-Kamerlid Verha gen stelde gisteren dat het te genhouden van de arrestatie niet te rijmen valt met de almaar door het kabinet uitgedragen opvatting dat de vervolging van Bouterse een juridische zaak is en geen politieke. WD-Kamerlid Weisglas meld de de zaak zeer hoog op te ne men. VVD-fractievoorzitter Bolkestein sprak van 'een merk waardige kwestie'. D66 en PvdA waren voorzichtig in hun reacties. D66-Kamerlid Roet hof toonde zich vooral bezorgd over de schade die de berichtge ving over de verhinderde arres tatie toebrengt aan de relatie Nederland-Suriname. Ook als vandaag alles uitgelegd kan worden, is het kwaad toch al ge schied, aldus Roethof PvdA-fractievoorzitter Walla ge wil eerst precies weten hoe het allemaal gelopen is, maar het leek hem niet zo verstandig dat Sorgdrager te rade was gegaan bij Van Mierlo over de aanhouding van Bouterse. „Veronderstel dat een agrari sche organisatie beschuldigd wordt van een strafbaar feit, dan hoort de minister van Land bouw niet in te grijpen", aldus de sociaal-democraat. Ook het CDA had het over 'een rare gang van zaken'. Sorgdra ger liet gisteravond echter we ten dat het overleg met Van Mierlo in de haak was en dat ze haar handelwijze goed kan uit leggen aan de Kamer. Ze noem de de procedure via Justitie en Buitenlandse Zaken ingewik keld, 'maar de handelwijze deugde', aldus de justitieminis ter. GPD/ANP zie ook pagina 2: Commentaar Badstrand, Vlissingen, donderdagochtend. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - De weergoden hebben een sluier over de zee gedrapeerd. Even reikt het zicht niet verder dan tot de vloedlijn en is de horizon binnen handbereik. Twee zonaanbidders op het Vlissingse Badstrand lij ken zich donderdagochtend echter nauwelijks te be kommeren om de mist die hen omfloerst. Geduldig wachten ze, in badkostuum en met de parasol alvast uitgeklapt, tot de zon de nevel heeft verdreven. Dikke mistbanken onttrokken woensdagnacht en donderdagochtend grote delen van Zeeland aan het zicht. Ook elders in het land was dat het geval, al bleef de nevel daar aanmerkelijk minder lang hangen. De westenwind die vanaf zee koele lucht aanvoerde zorg de ervoor dat in Zeeland de laatste mistbanken pas rond elf uur oplosten. De mist ontstaat, legt Heieen de Boer van Meteo Con sult in Wageningen uit, doordat warme lucht veel vocht kan bevatten. De vochtigheid is door de zomer se dagen flink toegenomen. Als het 's nachts afkoelt condenseert het vocht, met mist als gevolg. Die lost pas op als de temperatuur weer tot boven het conden- satiepunt is gestegen. De kans op mist blijft de ko mende dagen groot. „Zolang we deze luchtsoort hou den, verandert dat niet", aldus De Boer. De veerdienst Vlissingen-Breskens ondervond veel hinder van de mist. Vrijwel de hele ochtend kon er maar met één boot worden gevaren: de Koningin Bea- foto Ruben Oreel trix. Rond negen uur werd het veer even helemaal stil gelegd, waardoor één afvaart werd gemist. Om 11.20 uur kwam ook de Prins Johan Friso weer in de vaart. De wachttijden liepen op tot een uur. Rond 13.00 was alles weer normaal. De meldkamer van de politie registreerde, afgezien van wat aanrijdingen, geen ernstige ongevallen als gevolg van de mist. Ook elders in het land deden zich geen calamiteiten voor. Bij Dordrecht moest wel de Drechttunnel in de A16 enige tijd worden afgesloten. De hoogtemelder, die signaleert of te hoge voertuigen de tunnel inrijden, werkte niet. Door de mist kon er niet met camera's worden gecontroleerd. De afslui ting zorgde rond acht uur voor een file van dertien ki lometer, die een uur later was opgelost. ZCAD foldert buiten provincie Cambodjaanse vluchtelingen wachten op hun beurt bij een Rode-Kruishulppost in Thailand. foto David Longstreath/AP van onze redactie buitenland CHONG CHOM PAS - Het Cambodjaanse re geringsleger is er gisteren niet in geslaagd het bolwerk O'Smach op de eenheden van de afge zette Cambodjaanse eerste premier prins Ranariddh te veroveren. Onderzoekers van het VN-centrum voor de mensenrechten hebben gisteren bevestigd dat na de coup vorige maand van Hun Sen tegen Ranariddh zeker veertig mensen zijn geëxecu teerd. Hun Sen houdt vol dat slechts een per soon werd gedood. Het nog geheime rapport van de onderzoekers zal vandaag aan de rege ring van Hun Sen worden gegeven. Het lijkt erop dat bijna alle burgers O'Smach, 350 kilometer ten noordwesten van Phnom Penh, verlaten hebben om naar vluchtelingen kampen in Thailand te gaan. De Thaise rege ring zei dat de 35.000 vluchtelingen die al sinds maandag in het land zijn voor onbepaalde tijd mogen blijven en dat alles gedaan zal worden om hun verblijf te veraangenamen. AP door Marcel Modde TERNEUZEN - Het Zeeuws Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs (ZCAD) heeft in en buiten de provincie folders ver spreid waarin wordt gewezen op het bestaan van het dagop vangcentrum in Terneuzen. Dat druist in tegen het besluit van de gemeenteraad. De raad gaf vo rig jaar toestemming voor ope ning van een dergelijke voorzie ning onder de voorwaarde dat deze alleen wordt gebruikt voor lokale probleemgevallen. Het ZCAD ontkent dat er bewust ruim buiten Terneuzen is gefol- derd. Verantwoordelijk wethouder P. Hamelinck was donderdag aan vankelijk niet op de hoogte van het bestaan van de folder. Na in formatie te hebben hebben in gewonnen, kondigde hij aan dat vandaag nog een poging wordt ondernomen te traceren of de folders inderdaad buiten de re gio terecht zijn gekomen en hoe dat heeft kunnen gebeuren. „We zetten de dag- en nacht op vang in de etalage als regionaal produkt. Dè richtlijn is dat bui tenstaanders elders hun heil moeten zoeken. Dat blijft het uitgangspunt. Dit centrum mag geen aanzuigende werking krij gen op mensen die hier eigenlijk niks van doen hebben", aldus Hamelinck. „Mij is verzekerd dat het ZCAD geen actieve be moeienis heeft gehad bij ver spreiding van de informatie." Het ZCAD Terneuzen heeft de folders dit voorjaar laten maken in een oplage van ongeveer tweehonderd exemplaren, zegt coördinatrice L. Kaptijn. Het materiaal is voornamelijk rond gedeeld bij verschillende rele vante instellingen (algemeen maatschappelijk werk, de psy chiatrische afdeling van het zie kenhuis, welzijnscentra) in de Scheldestad. Daarnaast zijn er ook folders neergelegd bij aan verwante centra in Zeeuws- Vlaanderen en elders in de pro vincie, laat Kaptijn weten. Het op die manier 'aanprijzen' van de dagopvang is volgens de co ördinatrice noodzakelijk om een goede doorverwijzing te krijgen van cliënten die elders aankloppen maar oorspronke lijk uit de regio komen. Rotterdam Kaptijn stelt dat niet doelbe wust tevens informatie is neer gelegd bij het Bouwmanhuis, de afkickkliniek in Rotterdam. „Het kan zijn dat een collega een paar folders heeft meegeno men voor het reguliere overleg dat wij met het centrum voe ren", veronderstelt ze. „Mocht Bestuursvoorzitter Geoffry Bible van de grootste Amerikaan se sigai'ettenfabrikant Philip Morris heeft gisteren erkend dat honderdduizend Amerikanen 'mogelijk' zijn overleden aan de gevolgen van het roken. Volgens advocaten is dit een doorbraak in de zaak die de staat Florida tegen de tabaksindustrie heeft aangespannen. De Amerikaanse schilder James McNeill Whistler (1834- 1903) was zeer onder de indruk van Nederland Het is er zo proper en netjes en de luchten zijn er tenminste echt blauw, was zijn stelling. Het Rijksprentenkabinet in Amsterdam toont zijn in Holland (vooral Amsterdam) en Zee land vervaardigde werk. Jan Toorop wees hem waar- '1 f" schijnlijk op de charme van Domburg. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 11 en 13; kunst cultuur: 15,16,17,18,19,21 en 22; sport: 23, 24, 25, 27 en 29 iemand het daar niet kunnen bolwerken, dan weten ze dat er de mogelijkheid is temg te ke ren naar Terneuzen waar verder adequate hulp klaarstaat. Ook kan het zijn dat een cliënt van ons een foldertje heeft achterge laten. Maar we gaan daar na tuurlijk geen reclame maken voor de dagopvang in Terneu zen. Dit is en blijft een lokaal- regionale voorziening", zegt de coördinatrice nadrukkelijk. De band met Terneuzen of Zeeuws-Vlaanderen is ook als aanmeldingscriterium opgeno men in de folder. Kaptijn beves tigt dat er desondanks toch regelmatig buitenstaanders aankloppen. Die worden even wel na een kop koffie vriende lijk doch dringend doorverwe zen naar elders. „Als mensen zich voordoen als iemand met wortels in de streek, hebben we zo onze maniertjes om daar doorheen te prikken." Weinig zin Overigens heeft het voor ver slaafden van buiten de regio weinig zin speciaal voor de dag opvang af te reizen naar Terneu zen. De methadonverstrekking door het ZCAD vindt plaats op basis van inschrijving in de be volkingsregister van de ge meente, stelt Kaptijn. door Bob Kroon HYDERABAD - De moderne medische wetenschap staat steeds meer machteloos tegen over de infectieziekte malaria. De Wereldgezondheidsorgani satie WHO rekent op een op mars van de ziekte naar gema tigde klimaten en een toename van het aantal slachtoffers met 16 procent tegen het jaar 2000. Jaarlijks sterven volgens de WHO tussen de 2 en 3 miljoen mensen door de falciparumpa- rasiet, die door eeft beet van een besmette malariamuskiet in de menselijke bloedbaan belandt en dan ravage aanricht. Momenteel wordt het grootste malariacongres aller tijden ge houden in de Indiase stad Hyde rabad, omdat daar precies hon derd jaar geleden de Britse arts Roland Ross de anophelesmus- kiet identificeerde als de over brenger van het onheil. Aanvankelijk bleek kinine, een extract uit de bast van de kina boom, een probaat middel tegen de ziekte. Na de Tweede Wereld oorlog werd de muskietenpopu latie gedecimeerd door DDT en andere insecticiden. In de jaren zestig voorspelde de WHO over moedig, dat malaria tegen het eind van de eeuw als volksziekte zou zijn overwonnen. „Het tegendeel is waar geble ken". zegt Dr. K. Sharma, mala riaexpert bij de WHO. „DDT is als chloorverbinding .piilieuon- vriendelijk en wordt alleen in de ergste gevallen nog gebruikt. Bovendien is de muskiet im muun geworden voor insectici den; de parasiet is nu bestand tegen veel medicamenten." Massatoerisme en migratie dra gen bij tot verspreiding van ma lariahaarden buiten de tropi sche Derde-Wereldlanden. De ruim zevenhonderd mala riaspecialisten in Hyderabad wijten hun machteloosheid deels aan de farmaceutische in dustrie. Volgens Dr. Sharma worden in de farmasector wei nig tijd en middelen besteed aan malariaonderzoek', omdat het als 'weinig rendabel' wordt be schouwd. GPD (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 (Advertentie) Zondag 24 augustus: SPIRITUALITEIT INBEELD gezamenlijke dienst van Nieuwe Kerk en Koorkerk rond de tentoonstelling "LICHT EN ADEM" Aanvang: 10 uur, in de Nieuwe Kerk te Middelburg Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat snellen (0118) 484216 DePZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1