Het is hier nog zeer leefbaar PZC Oostkapelle in de ban van het torenspektakel Programma voor Gildefeesten Sluiskil biedt veel variatie Gemeente levert geen sokkel voor monument Stop Borsele Hoofd justitie mr. J.M. Huijgen aan vooravond van afscheid zeeland 12 Autobedrijf Melse B.V. vrijdag 22 augustus 1997 Mr. Jan Huijgen: „Beter minder inbraken dan minder inbrekers gesnapt." foto Lex de Meester In een glijvlucht daalde een abstracte vorm van de toren van Oostkapelle naar beneden. Een vleugel bleef ingeklapt. foto Lex de Meester. door Jacques Cats MIDDELBURG- „Vergeleken met de Randstad is het hier nog zeer leefbaar." Mr. J.M. (Jan) Huijgen kan het weten. Hij is, tot eind deze maand, hoofdof ficier van justitie bij het arron dissementsparket in Middel burg, eerste man van de aanklagers, die personen voor de rechter dagen omdat ze strafrechterlijk over de schreef zijn gegaan. Hoe het te bereke nen valt is hem ook een raadsel, maar het doet de hoofdofficier deugd dat inwoners van deze provincie zich twintig procent veiliger voelen dan in de rest van het land. Politie en justitie werken er volgens Huijgen hard aan om dat zo te houden en het liefst nog verder te verbeteren. Na dat de productie bij het opspo ringsapparaat in de rommelige tijd van de reorganisatie bij de politie dramatisch was inge zakt kan thans worden vastge steld, dat het streven in 1997 naar vijf procent meer mis- drijf-processen verbaal ten op zichte van het peiljaar 1995 al ruimschoots is overstegen ter wijl het j aar nog lang niet om is Het aantal inbraken in wonin gen neemt af. „Nog beter", vindt de scheidende hoofdoffi cier. „Beter minder inbraken dan minder inbrekers ge snapt." Op de grens Jan Huijgen (60) stopt op vrij dag 29 augustus officieel met zijn loopbaan bij de staande magistratuur. „Dertien jaar in Middelburg is veel, op de grens van teveel", zegt hij er zelf van. In Breda wacht hem de taak van rechter-plaatsvervanger. Speciaal voor de gelegenheid van het afscheid wordt er een soort mini-symposium gehou den over de toekomst van het Openbaar Ministerie. Huijgen heeft best punten van kritiek op de reorganisatie van het Openbaar Ministerie. „Maar ik vind het ontzettend ongeluk kig om uitgerekend bij je af scheid te gaan roepen hoe het nu eigenlijk wel had gemoeten. Dan had je daar eerder mee moeten komen." Het grote goed van de reorga nisatie is volgens de hoofdoffi cier dat er in materieel opzicht veel meer middelen zijn geko men. „We kunnen nu kopen wat we willen. Het is nog niet zo lang geleden dat je een half personeelslid moest inleveren als je een extra tekstverwerker wilde hebben." De voorman van het parket had al eerder opgemerkt dat de reorganisatie heeft geleid tot een sterkere bewustwording van taak en opdracht „en van de noodzaak om geen fouten in ons werk té maken." Wie met justitie in aanraking komt wordt de laatste jaren veel strenger aangepakt. Ver geleken met het tijdstip van zijn komst naar Middelburg en de actuele situatie heeft Huij gen het aantal inbewaringstel lingen opmerkelijk zien stij gen. Het zijn er nu vier keer zoveel. „Toen ik hier kwam ging een recidiverende winkel dief niet in voorlopige hechte nis. Nu wordt die vastgezet." Verharding Het is ook in Zeeland goed merkbaar dat er sprake is van een verharding van het straf klimaat. Er vallen zwaardere eisen, er volgen hogere straf fen. Dat komt volgens de hoof doffcier ook omdat er naar verhouding veel grotere zaken in Middelburg worden aange bracht, met name in de drugs sfeer. Daarbij zijn niet zozeer autochtone Zeeuwen de ver dachten, maar betreft het veel al mensen van elders die hier hun zaakjes komen drijven, „omdat de kust langs de Wes- terschelde zo gigantisch groot is dat je overal met je rommel aan land kunt komen." In zijn Middelburgse tijd heeft Huijgen bepaalde typen mis drijven zoals pornografieza ken, uit beeld zien verdwijnen. Aan de andere kant viel een sterke opkomst te signaleren van incestkwesties. „Moeilijke zaken", vindt de hoofdofficier. „Je weet nooit wie de waarheid spreekt." Dat het percentage vrijspraken hoog is schrijft hij toe aan de omstandigheid dat het bijna altijd één-één situa ties betreft. Met vaste regelmaat wordt men op de strafzittingen ge confronteerd met misdrijfza ken, die voortkomen uit versla vingsproblemen. Huijgen: „Daar hebben we strafrechte lijk gewoon geen genezend antwoord op. We kunnen na tuurlijk wel naar de buiten wacht demonstreren, dat wij het niet pikken. Ga maar eens een tijd zitten. Maar zelden komt men daar boetvaardig en berouwvol uit tevoorschijn. Het. blijven lapmiddelen. Hak- en breekwerk Bezorgd is de hoofdofficier over de omstandigheid dat het arrondissementsparket in Middelburg over zo weinig blijvers kan beschikken. Op bouw van specialismen wordt moeilijk omdat jonge officie ren, na gedurende vier of vijf jaar het 'hak- en breekwerk' te hebben gedaan, hun grote ge luk in de Randstad zoeken, „omdat daar elke dag een moord gepleegd wordt en ér ze ven smerige verkrachtingen plaats vinden." Met voldoening maakt Huijgen gewag van de goede verhou dingen die met de zuiderburen zijn opgebouwd. Dat komt tot uiting in rechtshulp aan elkaar en in dienstverleningen over en weer op het gebied van huis zoekingen en verhoren. De wens bestaat om de samenwer king verder uit te bouwen door problemen die aan beide zijden van de grens aan de orde zijn, gezamenlijk aan te pakken. Respect Als de scheidende hoofdoffi cier nog iets positiefs over 'de clientèle' zou moeten zeggen is het wel dat de voor het hekje gedaagde personen de functie en de persoon van de openbare aanklager perfect hebben we ten te scheiden. „Terwijl je op de z'itting toch de meest onaan gename dingen tegen de men sen zegt en een eis van een jaar gevangenisstraf niet bepaald tot de uitzonderingen behoort. Het zou een koud kunstje zijn om nog even bij Huijgen thuis verhaal te halen en 's avonds laat de ruiten er uit te gooien. Ik heb het als positief ervaren dat er toch respect is naar de andere kant. Dat maakt het mogelijk dat je je werk kunt blijven doen. Als de druk op de privékant te groot is, wordt je óf ontzettend verbitterd en kun je je werk niet goed doen. Of je wordt bang en dan gaat het ook niet." door Edith Ramakers OOSTKAPELLE - De toren spits van Oostkapelle lichtte gisteravond al vanaf ruime afstand rood op tegen de duisternis. Om klokslag half tien stuurde een aardman een beest omhoog dat nog het meeste weg had van een rups. Traag kroop het grote beest omhoog, onder onheilspel lend tromgeroffel. Twee pop penspelers keken over de rand van de toren en wacht ten zijn komst af. Een fanta sierijk schouwspel was be gonnen. Werd de toren belaagd door een vreemdsoortig wezen, of was het een gulle gift van de aardman? De rups in al zijn segmenten bereikte de spits en werd direct overmeesterd. Na enige tijd kwam in een glijvlucht een gevleugelte langzaam naar beneden. Het leek op een gemankeerde vlinder, die door de wind zijn zilveren vleugels niet volle dig uit kon slaan. Maar dat deerde niemand. Het spekta kel boeide de vele toeschou wers. Door lichtspots leek het alsof de toren in brand stond, ter wijl de muziek van Petra Kwekkeboom de verande ringen van het schouwspel inleidde. Want op hoge tonen van een blokfluit daalden de vleugels en kwamen precies voor de voeten van de aard man Jos van de Broeke op de grond. „Niet goed", schreeuwde hij, naar de pop penspelei's Michel Verduin en Emiel de Jager. Hij ver scheurde het bosje stroo dat onderaan het beest hing en liep boos weg. „Wat wil je. Ik stuur zo'n mooie rups om hoog en dit handje stroo krijg ik terug. Ik had op een le vensvervulling gehoopt. Of zou ik te veel verwachten", speelde hij. Het theaterstuk eindigde met een snelle afda ling van Michel Verduin, die geen hoogte vreesde. Tevreden Het gezelschap uit Oostka pelle was tevreden over het optreden, al erkende Van de Broeke dat het gevleugelte wel een een erg abstracte vorm had gekregen. „We hebben er plezier in om aan een spektakel te werken. Als je dan ziet dat. er zoveel men- j sen van onze show genieten, dan hebben we ons doel be reikt. Bij de oefening kwam de vlinder wel iets beter naar beneden. Maar daar zitten I we niet mee. Er gebeurt ten- minste wat in Oostkapelle." J Bij aankoop van een Toledo, Cordoba of Ibiza 1.6 Toledo 1.6 Vanaf fl.28.995,- Cordoba 1.6 Vanaf fl.31.595,- Industrieweg 31, Vlissingen, 0118-415220. Ibiza 1.6 Vanaf fl.2G.495,- Wel degelijk van door Harold van der Vloet SLUISKIL - Traditiegetrouw worden het laatste weekend van augustus in Sluiskil weer de Gildefeesten gevierd. Donder dag 28 augustus om 19.00 uur wordt het vier dagen durende festijn geopend met het hijsen van de Sluiskilse vlag op Groenoord, waarna door de schooljeugd ballons worden op gelaten. Het thema van de Gil defeesten is dit jaar 'Zeeland in Sluiskil', wat als een rode draad door het programma loopt. Het is de zeventiende keer dat het Groenoord wordt omgeto verd in een waar feestterrein. In de enorme tent wordt ook dit jaar een beurs gehouden, met medewerking van tal van plaat selijke middenstanders en in stanties uit Zeeuws-Vlaande ren. Touwtrekken Het programma biedt op vrij dagmiddag kinderspèlen voor de jeugd en in de tent een senio renmiddag met bingo en een op treden van Ambras. Om 19.30 uur wordt het startsein gegeven voor de Cofa-trimloop over vijf, tien of vijftien kilometer. D; tweede dag wordt afgeslote met een dansavond met het or kest El Pasador. Ook op zaterdag is de beurs van af 13.00 uur voor het publié; toegankelijk, is er 's middag een Gildewandeltocht en e: wordt touwgetrokken om he kampioenschap van Zeelanc Liefhebbers van petanque c gaaibollen kunnen zich ook o: zatei'dagmiddag uitleven op he terrein naast de feesttent. R dweilband De Sasse Kadee zorgt voor de muzikale omlijs ting, zowel in als buiten de ten: 's Avonds is er een optreden vai zangeres Imca Marina, begelei: door het dansorkest New Four Het programma op zondag be gint met een oecumenisch dienst, gevolgd door een super- ontbijt. Vanaf het middagut' wordt het feestterrein omgeto verd in een gigantische rommel markt. In de tent wordt 's mid dags een zogenaamde super bingo gespeeld en de zevend: editie van de Gil de feester wordt zondagavond afgeslote: met de Twjllight Roadshow e: optredens van de streekarties- ten Jacco de Braai en Ricardo, De actievoerders van Stop Borssele zetten hun vraag om een bijdrage van de gemeente gisteren extra kracht bij. foto Willem Mieras door Richard Hoving HEINKENSZAND - De actie groep Stop Borssele heeft giste ren op ludieke wijze bezwaar gemaakt tegen de afwijzing van de gemeente Borsele om mee te helpen aan de oprichting van een monument dat de sluiting van de kerncentrale moet sym boliseren. Tijdens een hoorzit ting in het gemeentehuis in Heinkenszand zetten drie leden van de groep, gekleed in witte overalls en behangen met sleu tels, hun ongenoegen uiteen. Stop Borssele verzamelt in het hele land sleutels. Hiervan wordt een kunstwerk gemaakt dat op de dijk langs de Wester- schelde tegenover de ingang van de centrale moet verrijzen. De oude sleutels symboliseren niet alleen de sluiting van de kern centrale, maar ook de sleutelpo sitie die Stop Borssele heeft ge speeld in de protesten tegen de opwekking van kernenergie. De gemeente Borsele is gevraagd om een sokkel te leveren voor het monument. Het verzoek werd afgewezen. De verantwoordelijkheid voor het feit dat de centrale in Bors sele staat ligt niet bij de gemeente maar bij het rijk, zo luidde het verweer. Actievoerder Els Verhage be toogde dat de gemeente zich hy pocriet opstelt. „Borsele is nooit te beroerd om alle vermeende voordelen van de aanwezigheid van de centrale publiekelijk op haar conto te schrijven." Boven dien, zo vervolgde Verhage haar weekenddiensten 23 en 24 augustus 1997 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur: F. Bronzwaer, Badhuisstraat 31, tel. (0118)412525. zon. 0.00-24.00 uur: E. Kant, Sabalaan 3, tel. (0118) 471017. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Middelburg, vrij. 17.00-zat. 23.00 uur: J. K. Dominicus, Dam 30, tel. (0118) 639933. zat. 23.00-zon. 23.00 uur: F. J. J Buijtendijk, Noordweg 419, tel. (0118) 639933. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gezondheidscentrum Middelburg- Zuid, Souburg, Nieuwland en Arne- muiden, zat. 0.00-24.00 uur: H.J. Roelofsen, Pr. Bernhardstraat 2, Arnemuiden, tel. (0118) 601308. zon. 0.00-24.00 uur: J. Visser, Wachttoren 19, Middel burg, tel.(0118)627664. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gapinge, Grijpskerke, Oostkapelle, Serooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: R. Ubels en M. J. J. Helmes, 't Plein 2, Serooskerke, tel. (0118) 591212. Koudekerke, Biggekerke, Melisker- ke en Zoutelande, vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: A. A. v. d. Male, Duinweg 59, Zoute lande, tel.(0118)561282. Westkapelle, Domburg en Aagte- kerke, vrij 18.00-zon. 24.00 uur: F. van Eede, de Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. (0118) 571234. Biggekerke en Meliskerke (artsen Bouwense en Stutterheim), vrij. 18.00-ma 08.00: B. Bouwense, Valkenisseweg 14, Biggekerke, tel. (0118) 552190. Tandartsen: Walcheren: J. P. F. Kremer, Pijpstraat 1a, Mid delburg, tel. (0118) 612565. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Patiënten tandarts P. van Malland: praktijknummer bellen. Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 09.00-ma. 09.00 uur: Geen opgave ontvangen. Middelburg, vrij. 20.00-zon. 20.00 •m!'de Jonge, tel. (0118) 616761. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: Mw. Th. Driehuis van Haselen, Ger- brandystraat 151, Vlissingen, tel. (0118)466548. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00- 18.00 uur. Dierenartsen praktijk 'Oostkapelle: Oude Domburgseweg 33a te Oost kapelle, landbouwhuisdiere'n tel. (0118) 581443, gezelschapsdieren tel. (0118) 582985. Dierenartsenpraktijk Meliskerke: R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Apotheken: Middelburg: W. K. Hummelen, Markt 69, tel. (0118)612134. Vlissingen: Apotheek Paauwenburg, Drees- straat2a, tel. (0118)470717. Thuiszorg: Walcheren: voor gezinsverzorging, wijkverple ging en uitleen verpleegartikelen, tel. 06-53863677. verhaal, zullen de kerncentrale en het daarbij behorende radio actieve afval door hun stralende aanwezigheid nog tot inde verre toekomst aan de Borselse bij drage aan het atoomtijdperk herinneren. „Daar willen wij letterlijk iets tegenoverstellen." Burgemeester J. L. M. Mandos, lid van de commissie die het be zwaar aanhoorde, noemde de kritiek' van Stop Borssele onte recht. „De gemeente neemt een neutrale positie in als het om kernenergie gaat. Wij zijn niet voor, maar ook niet tegen." Ver hage toonde zich niet overtuigd. Volgens haar heeft de gemeente raad van Borsele zich in het ver leden duidelijk voorstander ge toond van het open blijven van de kerncentrale. Verhage had na afloop van de hoorzitting weinig hoop dat het college van burgemeester en wethouders alsnog op zijn be sluit terug zal komen. De actie voerder van het eerste uur be treurt de halsstarrige houding van de gemeente. „Stop Borsse le is een maatschappelijke be weging die heeft bijgedragen aan de menings- en besluitvor ming rond kernenergie. Borsele mag trots zijn op zo'n actieve betrokkenheid en zou ons initi atief dan ook moeten waarde ren, respecteren en honoreren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 12