Rijk moet sanering vergoeden Meeste klanten tevreden over thuisbezorgde maaltijden Even uit het drukke bestaan in speciaal mannenweekeinde Radio Goes werft donateurs om beurs te spekken Doel Eco-fietsroute Camper draait achteruit sloot in zeeland vrijdag 22 augustus 1997 w 1 Vlissingen heeft 7 ton te goed Cactuskassen Verkeerslichten vernield Katten in Sluiskil vergiftigd Dure auto ontvreemd Autokraker steelt apparatuur Zonnebril uit winkel gestolen Buitenboordmotor meegenomen Gewonde bij botsing Zakkenroller in Breskens Zwemmen mag weer in water bij Gorishoek door Maurits Sep VLISSINGEN - Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en We tenschappen moet de gemeente Vlissingen 700.000 gulden te rugbetalen. De rechtbank in Middelburg heeft dat bepaald naar aanleiding van een be roepsprocedure die de gemeente in 1995 instelde tegen het minis terie. Die zeven ton is het bedrag dat Vlissingen heeft betaald om de grond waar nu woonzorgcen trum Theo van Doesburg staat, aan de Dr. Ottestraat, te laten reinigen. De bodem, voorheen eigendom van het ministerie van OC&W, was licht vervuild met polycylische aromatische koolwaterstoffen (PAK's). In 1991 kwam het gebouw van :de scholengemeenschap Schel- demond aan de Brouwenaar- straat leeg. Het ministerie ver kocht het gebouw en de grond eromheen aan de gemeente Vlis singen. Die was het echter niet VLISSINGEN - Liefhebbers van cactussen en andere vet- planten van de vereniging Suc- culenta, houden zaterdag 30 augustus open dag. Op de vol gende adressen kunnen van 10.00 uur tot 16.00 uur cactus- kassen bekeken worden. J. W. C. de Jonge, Scheldestraat 95 Goes, T. de Rijke, Noord weg 444 Middelburg, C. A Markusse, K. Vorringstraat 31 Goes, G. Spee, Diepeneestraat 4 Borsse- le, H. Weezepoel, Scheldestraat 97 Goes, D. Antheunisse, Mar- nixplein 17 West-Souburg, J. Mesu, Nachtegaalstraat 12 Middelburg, H. M. van der Lin- de, Prunusstraat 55 's-Graven- j polder, Fam. van de Vrede, j Braamstraat 34 Oost-Souburg en B. Wöndergem, Dorpsstraat SBBiggekerke. eens met de waarde die door het ministerie was vastgesteld, om dat cle grond licht vervuild was. Het ministerie had daarmee geen rekening gehouden bij het vaststellen van de grondprijs. De gemeente vroeg om verla ging van die prijs, maar het mi nisterie weigerde. In 1995 tekende de gemeente Vlissingen bij de rechtbank in Middelburg bezwaar aan tegen het negatieve besluit van het ministerie van OC&W. Het oude schoolgebouw werd intussen wel verbouwd tot een centrum voor kunst, cultuur en educatie, het Theo van Doesburgcentrum Er achter verrees een eveneens naar de schilder vernoemd woonzorgcentrum. Gesaneerd Voor de bouw van dat woon zorgcentrum moest de bodem worden gesaneerd. De licht ver vuilde grond werd afgegraven en voor reiniging naar een grondreinigingsbedrijf in de Rijnmond gebracht. De kosten daarvan bedroegen volgens ir. A Matze, hoofd milieu van de ge meente Vlissingen, ongeveer 700.000 gulden. Vlissingen vindt dat de grond dus zeven ton minder waard was dan wat zij ervoor heeft be taald en wil dat bedrag terug vorderen. Matze: „De recht bank vindt ook dat de minister in de oorspronkelijke taxatie re kening had moeten houden met de mindere waarde van de grond omdat die vervuild was. Wat wij nu gaan doen? Afwachten wat het minsiterie gaat doen. Dat kan nog in hoger beroep gaan bij de Raad van State. Doet het mi nisterie dat niet, dan zullen wij onze advocaat mr. Hoekstra vragen een brief te schrijven naar de minister om een nieuwe beschikking te krijgen." Op het ministerie van OC&W was gistermiddag niemand in staat een reactie te geven. TERNEUZEN - De verkeerslichten aan de Terneuzense Sint Anna-kruising werden in de nacht van woensdag op donder dag onder handen genomen door vandalen. Een 48-jarige man. die namens de wegbeheerder aangifte deed, meldde een schade van 600 gulden. SLUISKIL - In de omgeving van de Piet Heinstraat in Sluiskil zijn twee katten vergiftigd. Beide beestjes overleefden de aanslag niet. De eigenaren vroegen de dierenarts de katten te onderzoeken. In het lichaam van de katten ontdekte hij het gif Termik. De politie waarschuwt katteneigenaren goed op hun katten te passen. Het gif Termik is te herkennen aan de kleine blauwe korreltjes die op maanzaad lijken. WESTKAPELLE - In Westkapelle is woensdagnacht een Duitse personenauto met een nieuwwaarde van 112.000 gul den gestolen. De auto stond geparkeerd op de Bucksweg. Het betreft een donkergrijze Mercedes-Benz. Het kenteken is BM- ER-705. MIDDELBURG - In een op de Kousteensedijk in Middelburg geparkeerde auto is donderdagmorgen ingebroken. Uit de wagen zijn een fototoestel, een autoradio en een bril wegge nomen. De waarde van de spullen bedraagt 600 gulden. BRESKENS - Vanuit een winkel aan de Dorpsstraat in Bres kens werd woensdagmiddag een zonnebril gestolen. De 43- jarige eigenaar werd hierdoor voor bijna 300 gulden gedu peerd. TERNEUZEN - Een 21-jarige Terneuzenaar maakte woens dagmiddag melding van de diefstal van zijn 4 pk Yamaha bui tenboordmotor. De motor was weggenomen van zijn boot in de Otheense Kreek. De waarde ervan wordt geschat rond de 900 gulden. GRAAUW - Op de kruising Zoutestraat/Langendamsedijk in Graauw kwamen woensdagavond twee auto's met elkaar in botsing. Een 54-jarige tractorbestuurder uit Sint Niklaas (B) verleen de geen voorrang aan een 26-jarige automobilist uit Graauw. De automobilist liep een sleutelbeenbreuk op en moest over gebracht worden naar het Terneuzense ziekenhuis De Honte. De auto werd vernield. Van de tractor raakte de achteras van een van de aanhangwa gens aanzienlijk beschadigd. BRESKENS - Een zakkenroller sloeg woensdagavond zijn slag op het Spuiplein in Breskens. Zijn slachtoffer, een 49-ja- rige vrouw uit Terneuzen, werd beroofd van haar portemon nee met daarin ruim 150 gulden. Nico Siereveld levert een maaltijd af bij het echtpaar Afman in Tér Reede in Vlissingen. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - De smaak is goed, maar de voedingswaar- dé vaak te gering. Over de maaltijden die thuisbezorgd worden zijn de meeste klanten echter tevreden. Dat blijkt uit een landelijk onderzoek van de Consumentenbond. Aan de test deden veertien maaltijd- diénsten en hun klanten mee. In Zeeland werden de maal- tijddienstèn van Vlissingen en Middelburg doorgelicht. Zij kwameft redelijk uit het on derzoek te voorschijn. „Onze zwakke punten kunnen we bo vendien gemakkelijk verbete ren", merkt Jan de Graaf van de Stichting Huisvesting en Verzorging voor Ouderen Vlis singen op. De consumentenbond conclu deerde dat de maaltijden in het algemeen te zoutrijk waren en meer vitamine C zouden moe ten bevatten, De maaltijden in Vlissingen en Middelburg wa ren aan de vette kant. Onze filosofie is altijd geweest dat de mensen zelf hun fruit kon den kopen. Nu gebleken is dat niet al onze klanten dat doen, geven we een appel of sinaas appel mee", zegt De Graaf, die dagelijks ongeveer 180 klan ten heeft. Vlissingen moet ook de maaltijden meer variëren. „Maar wij denken dat we onze" gebruikers niet echt blij ma ken met meer pasta's of rijst schotels. Mét persoonlijke hrï dieetwenseii houden we reke ning." Martin Jonês, coördinator vans de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM) vertelt dat er in Middelburg dagelijks ongeveer 130 warme maaltij den worden bezorgd. Uit de test bleek dat klanten nogal eens kliekjes opwarmen. „Toch waarschuwen we er re gelmatig voor dat daardoor schadelijke bacteriën kunnen ontstaan. Maar het opwarmen zit verweven in de Nederland se cultuur." Van de klanten is 81 procent ouder dan 70 jaar Vaak kun nen ouderen zelf niet meer ko ken door een ziekte of handi cap. De maaltijddienst biedt uitkomst. „Toen ik in het zie kenhuis lag, begon mijn man ermee. Daarna zijn we ermee doorgegaan. Wij kunnen er nu niet meer buiten. Ik heb reuma en kan niet meer koken. Een groot voordeel is dat we zelf standig kunnen blijven wo nen", zegt Francina van der Harst uit Vlissingen. Verrast „In Vlissingen worden gekoel de maaltijden bezorgd. Die warmt mijn man op in de mag netron. Ik mis wel eens een sla schotel. Maar dat is moeilijk met dit gekoelde systeem. Ik vind het ook jammer dat ik vaak iets weg moet gooien om dat de de porties voor mij te groot zijn. Maar de smaak is heel goed en ik word elke dag verrast", vult ze aan. In Middelburg worden warme schotels bezorgd, die direct ge serveerd worden. Jones: „Dat gebeurt vijf dagen per week. De bezorgers hebben een band met de klanten Vandaag meldde een bezorger dat de maaltijd niet was afgenomen. Iemand nam poolshoogte en ontdekte dat de mevrouw be wusteloos was. Er kon geluk kig snel hulp worden gebo den." Van de diensten scoort Veen- dam goed, Eindhoven en Menaldumadeel redelijk tot goed. Arnhem, Ferwerdera- deel, Heerenveen, Hoogezand- Sappemeer, Middelburg. Vlis singen, Nijmegen, Purmerend en Zaanstad redelijk en Veld hoven en Venray matig tot re delijk. De prijs is aan de hoge kant. De duurste wordt in Menaldumadeel geserveerd (voor 12,25 gulden een voor-, hoofd of nagerecht). Middel burg hanteert een inkomens afhankelijke prijs: 9,10 of 7.75 gulden voor een maaltijd. In Vlissingen kost de maaltijd 8,25 gulden. door Marco van Barn eve ld GOES - Radio Goes houdt zaterdag 30 augustus een grootscheepse donateursac- tieop de Grote Markt. Doel is de lokale omroep er financi eel weer bovenop te krijgen. Tijdens de Dag van Radio Goes, zoals de actie is ge- doopt, wordt getracht zoveel mogelijk donateurs te wer ven. Mensen kunnen zich te gen een financiële bijdrage 'vriend van Radio Goes' noe menden krijgen in ruil daar voor een verrassing en een programma-overzicht. Te vens maken nieuwe 'vrien den' kans op het winnen van een taart. De actie wordt om negen uur 's ochtends officieel geopend door de Goese wethouder M. L. 'tHart en zal duren tot ne gen uur 's avonds. Medewer kers van Radio Goes zullen vanaf de markt de hele dag een uitzending verzorgen. Bovendien zijn er allerlei de monstraties en optredens te zien op een speciaal podium dat staat opgesteld aan de noordzijde van de Grote Markt/vlakbij het pand waar de omroep aan het einde van de maand zijn intrek wil ne men (het voormalige PZC-kan- toor). Dat laatste is nodig omdat de omroep, zoals be kend, al een tijd met huisves tingsproblemen kampt! Na een recente verhuizing uit grand café Bolsjoi huist de omroep nu, na een korte tus senstop boven Queen's Bur- ger, in verpleeghuis Ter Valc- ke. Bloei Bestuurder J. Lagaay van Radio Goes sprak al eerder de verwachting uit dat met de komende verhuizing naar het voormaligePZC-pand 'een periode van bloei zal aanbreken. De laatste jaren heeft de omroep, die draait op vrijwilligers, een schüld van bijna dertigduizend gul- den opgebouwd. Tijdens de actie hoopt Radio Goes in ie der geval zo'n tien- tot vijf tienduizend gulden binnen te krijgen. Een 'waar muziek spektakel' moet daarvoor zorgen. Vele bands zullen 30 augustus optreden op het po dium op de Grote Markt om het publiek te lokken. Onder 5 meer gaat het om Crosshead, In Geval van Noot en Surrender. Verder zijn er bij- voorbeeld EHBO- en sport- demonstraties. door Sheila van Doorsselaer DOEL - Met zwier onthulde Prof. dr. Patrick Mcirc van het instituut voor Natuurbehoud gisteren het eerste informatie bord bij het schor Ouden Doel. De borden worden overal langs (le Doel Eco-fietsroute opge steld om de fietsers te wijzen op de aanwezige flora en fauna. Meire benadrukte dat de waar devolle natuur rond de Schelde versterkt moet worden. Hij sprak over het Belgisch Schel- de-estuarium. het gedeelte van net grondgebied waar de Schel de in aanraking komt met het route water van de Westerschel- de. tussen Gent en de grens. ;.Van het Schelde-estuarium is 'n deze eeuw al dertig procent verdwenen. Dit is voor een deel te wijten aan nabitatverlies. Voor de afwer king van het Sigmaplan, het Belgische Deltaplan, moeten 750 hectare dijken worden ver hoogd en versterkt en dat bete kent weer verlies aan opper vlakte van het estuarium", zei Meire. Bewust Het plaatsen van de informatie borden is volgens Meire een goe de manier om de mensen niet al leen bewust te maken van wat er allemaal in de natuur te zien is, maar ook om hen te wijzen op het belang van behoud van de natuur-. Het vertrekpunt van de Doel Eco fietsroute is de fietsen stalling van kerncentrale Doel; daar kunnen tevens auto's ge parkeerd en fietsen afgehaald worden. De route voert door de schorren van Ouden Doel en Prosperpol- der en heeft een lengte van der tig kilometer. Volgens Martin van der Velde zijn mannen in onze cultuur te druk bezig met zaken van het verstand en te weinig met het gevoel. foto Pieter Honhoff door Frank Balkenende ZIERIKZEE - Mannen voelen niet meer, zijn alleenmet hun hoofd bezig. Werken aan hun carrière, voor hun luxueuze koopwo ning en nieuw auto. Het draait vaak om sta- tus en show, maar wie ze zelf nu precies zijn, tja.... Ook Martin van der Velde uit Zierik- zee zat in die mallemolen. De 52-jarige stapte er tien jaar .terug bewust uit en ging op zoek naar zijn (mannelijke) identiteit. Dat gebeurde onder meer in speciale man- nenweekeinden en -groepen. Nu houdt hij op 29, 30 en 31 augustus zelf zijn eerste mannenweekeinde in liet West-Brabantse Huijbergen. Samen met twee vrienden. „Samenwerken is heel belangrijk én leuk." De folder zegt: Weekend van (hart)kracht en samen (man)zijn. Heb je het lef om op zoek te gaan naar jouw eigenheid? Het ontdek ken van jouw kracht, je kwetsbaarheid en het openen van je hart. Je verbinden met an dere mannen. „Ik wil een aanzet tot bewust wording geven en proberen pijn, boosheid en verdriet te ontladen. Daarnaast zal er ook veel worden gelachen, want zo'n week einde is reuze gezellig.Natuurlijk krijgt hij op zijn advertenties de bekende reacties: is dat iets voor homo's dan? „Nee, maar die zijn uiteraard ook welkom, want ze zitten met. dezelfde problemen als heteroman nen." Die problemen ontstaan volgens Martin vaak in de opvoeding. Vooral als jongens geen vader hebben (zoals hij, want zijn ou ders waren gescheiden) of als vader zich niet om hen bekommert. „Jongens hebben een vader nodig om bevestigd te worden in hun mannelijke identiteit. Ik merk dat jongens door een gebrek aan ondersteuning en bege leiding dikwijls in extremen belanden. Ze raken aan drugs en drank. Hun kracht zet zich om in agressie of apathie. Ze zullen hun erkenning proberen te zoeken bij hun moe der en later bij hun partner, trachten het hen naar de zin te maken. Dan worden ze soft, een landje. Of in het andere uiterste: agres sief." Herkenning Dat pakten ze in oude culturen beter aan, vindt hij. Jongens werden op een bepaalde leeftijd bij hun moeders weggehaald, geïni tieerd en verder begeleid om zelfstandig als man door het leven te gaan. „In onze cultuur moeten mannen vaak overleven, ze leven maar half. Hoe vaak krijgen ze niet een hartinfarct of hersenbloeding?" Zaken, ver antwoordelijkheden, verplichtingen, stress en het taboe op diepgaande vriendschap tussen mannen zijn enkele oorzaken, zegt Martin. Vrouwen hebben doorgaans veel intiemere relaties met seksegenoten. „En mannen hebben mannen nodig. Ik merk dat ik in ge sprekken met vrouwen altijd veel meer moet uitleggen. Met mannen is er snel die herken ning. Ook meer diepgang." Mannen moeten niet 'hun hele leven hun kracht onderdrukken'. De rem eraf, grote schoonmaak en vervolgens de balans vin den tussen kracht en zachtheid. „In zo'n weekeinde geven we een aanzet tot zo'n op ruiming. Vrouwen hoeven niet bang te zijn dat hun mannen agressief terugkeren. Nee, ze krijgen mannen die in hun kracht staan en liefdevol zijn. Mannen die van zichzelf vinden dat ze oké zijn. Ikzelf heb gemerkt dat ik erdoor een veel plezieriger mens door ben geworden. Ik sta ook beter in mijn relatie met m'n vrouw." Ontspannen Hoe gaat dat straks in Huijbergen? „Door gesprekken met elkaar, want er zit zoveel le venservaring in een groep. Waarom niet eens een advies aan een andere man vragen? Mannen willen altijd alles in hun eentje kla ren." Verder: in een veilige omgeving mag je je agressie eruit gooien. Jezelf vinden. Komen tot kracht, respect, kwetsbaarheid, eigenheid, betrokkenheid, alleen zijn en verbinden, broederschap, seksualiteit. Al les uit het hart. De kunst is toe te staan dat je mag zijn, wie je bent. „Dat klinkt zwaar, maar na tienen komen pils en chips op tafel en wordt het altijd gezellig. Het is heel goed je regelmatig te ontspannen." Het mannenweekeinde biedt ruimte aan vijftien tot twintig personen. Martin heeft inmiddels tien inschrijvingen, ook enkele uit de regio. „Het liefst wil ik met dit soort dingen doorgaan. En bijvoorbeeld een plaatselijke mannengroep oprichten, want ik denk dat Zeeland daar rijp voor is." VROUWENPOLDER - Een 33-jarige man uit het Duitse Uberlingen is donderdag morgen op de Noorddijk in Vrouwenpolder met zijn camper de sloot ingereden. Dat gebeurde toen hij wilde keren op een inrit tot een stuk land. Hij miste de inrit en reed achteruit de sloot in. Daarbij raakten twee kinde ren van de twee families die met de camper op vakantie waren, licht gewond. Met een takelwagen is het voertuig, dat rondom aan de onderzij de werd beschadigd, weer op de weg getrokken. De takelklus nam geruime tijd in beslag: pas rond kwart voor drie stond de auto weer op de dijk. De Noorddijk moest gedu rende twee uur in beide rich tingen voor alle verkeer wor den gesloten. door Marco van Barneveld GORISHOEK - Het zwemwater bij Gorishoek is weer schoon. Nadat de benodigde schuiven zijn opengezet is het 'colibacte- riegehalte' in het zwemwater weer op normaal peil. Zoals bekend werd de wettelij ke norm voor het aantal colib- acteriën in zwemwater vorige week bij Gorishoek overschre den. Oorzaak was dat de gemeente had verzuimd de schuiven bij het afgedamde zwemwater open te zetten. Dat is dinsdag alsnog gedaan. Ook bij Ouwerkerk werden vo rige week te veel colibacteriën in de Oosterschelde gemeten, zij het dat de norm daar slechts mi niem werd overschreden. Extra metingen hebben ook daar uit gewezen dat er nu geen sprake meer is van vervuihng. In Ou werkerk ging het volgens de provincie om een 'toevalstreffer' in de meting. Zo kan het zijn dat een zwerm meeuwen net wat uitwerpselen had achtergelaten in het water waar vervolgens de meting werd verricht, aange zien colibacteriën afkomstig zijn uit darmen van dieren en mensen. Colibacteriën kunnen overigens op zich geen kwaad. Het pro bleem is dat andere bacteriën goed gedijen in water met die bacillen. '■S HEER ABTSKERKE Ligconcert - Het Goese NadaNarga houdt maandag 1 september een zogenaamd Droomtijd Concërt, wat bezoe kers liggend kunnen beluiste ren. Het optreden begint om 20.30 uur in verenigingsgebouw Versvliet. NadaNarga spreekt zelf van 'een helend concert' met didgeridoo en klankschalen. De twee onfortuinlijke chauffeurs van de Duitse camper kij ken beteuterd naar hun gestrande vakantieverblijf. foto Peter Toornstra

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11