Vrouwen bloot, handel soms dood Oude schoolgebouwen centraal PZC Chemische industrie houdt zich goed aan milieuregels overheid zeeland 10 lezers schrijven kunst cultuur exposities Boeren en tuinders danken voor de oogst vrijdag 22 augustus 1997 Op de plaats waar 's winters schaatsliefhebbers zich uitleven, de Grote Gatkreek bij Oostburg, zoeken nu de koeien verkoeling in het water. foto Peter Nicolai Koks hebben het deze dagen extra zwaar: de temperaturen boven de bakplaten lopen vaak op tot boven de 35 graden Celsius. foto Lex de Meester door René Schrier Het is prachtig weer, behalve als je moet werken. „Alleen de direc teuren hebben hier airconditioning en een tropenrooster kan ook al niet, want de prikklokken werken pas van af zeven uur 's morgens," moppert een medewerker van Rijkswaterstaat di rectie Zeeland. Hij is jaloers op colle ga's van een van de buitendiensten die ondertussen wel volgens een tropen rooster kunnen werken. Zeeland zucht. Links en rechts klinkt gemopper over de erg zomerse tempe raturen. Vooral de mensen die moeten werken of zich noodgedwongen in een auto zonder klimaatbeheersing moe ten verplaatsen, verlangen naar koel te. En ook al duurt deze voor Neder land vrij lange warme periode nog maar amper drie weken; het lijkt alsof iedereen de zes weken regen die er aan voorafgingen al lang weer is vergeten. Het is ook niet snel goed. Vrouwen bloothandel dood.zegt S Steutel sr. van de gelijknamige heren modezaak in Goes. Inderdaad kan hij goed merken dat het warm is. Minder mehsen op straat en in de winkels. Aan de andere kant heeft hij er ook weer niet zo veel last van omdat hij he renmode verkoopt. „Dames kunnen al maanden van te voren bezig zijn met een winterjurk. Bij mannen ligt dat anders. Een man koopt niet vlug. Maar het is natuurlijk wel zo dat je bij normale temperaturen meer ver koopt." Er zijn natuurlijk ook branches die het wel prima vinden zo. Bij verschil lende strandtenten heeft men nauwelijks tijd om de telefoon te be antwoorden. Het aanvankelijk treu rig begonnen seizoen lijkt in één klap goedgemaakt. Ook in de ijscobranche draait het prima. Maar bijvoorbeeld de bouwmarkten merken goed dat het warm is. De ventilatoren vliegen de toonbank over en ook een enkele tuin slang en kinderbadjes doet het goed. Maar het is duidelijk te warm om gro te klussen aan te pakken. En dat mer ken ze. Laboratorium In het laboratorium van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee merken ze het ook. Enkele medewer kers zijn al naar huis gegaan omdat ze onwel werden. Witte lakens voor de ramen hielpen niet. C. Bouwens, hoofd van het laboratorium, legt uit dat de apparatuur weigerde omdat de temperatuur te hoog was opgelopen. Op zeker moment kon zelfs een spoed- analyse niet worden uitgevoerd. Voor het Zierikzeese ziekenhuis zijn in middels voorzieningen en een ver nieuwbouw aangekondigd. Dieren Directeur T. van Driel van verzor gingshuis Bachten Dieke in Terneu- zen legt uit dat in het algemeen de temperaturen in verzorgingshuizen al wat hoger zijn. Toch merken de men sen het wel. Vooral de mensen die moeten werken. In het verzorgings huis wordt wat vaker rondgereden met een karretje met frisdranken. Problemen in de vorm van ziektes of mensen die onwel worden, doen zich niet voor, voegt hij er aan toe. Bij de samenwerkende dierenartsen- pi'aktijken op Zuid-Beveland is het niet extra druk, meldt waarnemend dierenarts R. Jonker. Wel komen er dieren op het spreekuur met klachten die duidelijk met de warmte te maken hebben. Extra vlooien bij honden en katten, diarree bij dieren die gezwom men hebben in water dat warmer is dan anders en daardoor meer bacteri ën kan bevatten. Verder worden de dierenartsen geconfronteerd met zon nebrand bij koeien en schapen, won den die zweren en darmontstekingen. Het valt wel mee met de gevallen van oververhitting, meent Jonker. Dieren weten meestal ook wel dat het in de schaduw iets koeler is. Mensen kun nen ook voorzorgsmaatregelen ne men. Dat wil dus zeggen dat de kana rie nu niet voor het raam in de zon moet staan. En als de hond het niet erg vindt kan er best even de tuinslang overeen. Het kan ook zinvol zijn om honden op dit moment goed te trim men, raadt Jonker aan. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter- lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Toerfietsers Vliegveldpolitiek Het dodelijk ongeval met een toerfietser te Breskens (PZC 19- 8) geeft ons aanleiding tot deze reactie. In België mogen grote groepen fietsers, indien aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan, wel op de weg rijden, ook al ligt er een fietspad. Onze organisa tie heeft pogingen ondernomen dit ook in Nederland mogelijk te maken, doch de politiek was niet bereid hieraan gehoor te ge ven. Veel Belgische fietsers denken dat in Nederland dezelfde regels gelden, daarom ziet men regel matig groepen Belgische fiet sers die geen gebruik maken van de verplichte fietspaden. Toertochten voor grote groepen fietsers worden nauwelijks meer georgansieerd; ook in het fietsen is er, tot onze spijt, spra ke van een toenemend individu alisering. Het imago van de toerfietsers baart zorgen. De reactie van de voorzitter van TC Breskens be vestigt dit helaas nogmaals. Ook toerfietsers moeten zich ge woon aan de verkeersregels houden. Het feit dat fietspaden niet breed genoeg zouden zijn, heeft hiermee niets te maken. Van an ticiperend gedrag in het verkeer heeft men kennelijk nooit ge hoord. In de zomer is het beter om als groep toerfietsers de kust te mij den en te kiezen voor de veel rustiger wegen landinwaarts. De soms slechte onderhouds- toestand van fietspaden (met name bij tegelverharding) is een probleem waardoor gevaarlijke situaties kunnen ontstaan. Ove rigens wijzen wij wegbeheer- ders op dit punt regelmatig op hun verantwoordelijkheid ter zake. In het najaar start onze organi satie een discussie om tot een verbetering van het imago van de toerfietser te komen. Elk (dodelijk) ongeval is er één te veel; laten we er de juiste les sen uit trekken. NTFU district Zeeland L. M. Klaasse Hanzestraat 12 Gefundeerde klachten van be woners van de Oranjeplaat ij Arnemuiden - dat grenst aan Zeeland Airport - over geluids overlast en roekeloos vliegen worden in de PZC van 16-8 doo: eerstverantwoordelijke gede puteerde Dek met schijnargu- menten en halve leugens afge daan, en passeert hij de door minister Jorritsma speciaal voor klachtbehandeling van be doeld vliegveld ingestelde Com missie 28 waarvan Dek nota be ne voorzitter is. De meerderheid van de Commi- sie 21 adviseerde in 1994 de mi nister terzake de geluidszone ring 40.000 vliegbewegingea Dek liegt dus als hij stelt dat 'we op 60.000 zijn uitgekomen'. Dal aantal was de inbreng van GS. Verder gaat hij voorbij aan de 'motie Stellingwerfmet grote Kamermeerderheid op 15-4 aangenomen, die heropening vraagt van het bestuurlijk over leg. En Dek vergeet gemakshal ve zijn belofte van 24 augustus 1994: 'dat hij altijd zal blijven strijden voor terugdringing var. de geluidsoverlast van vliegtui gen in het algemeen' (notulen Cie 21 d.d. 21-9-94). Dat hij dai achterwegelaat, blijkt uit dt vier dagen durende geluidsel lende van enkele weken gele den, veroorzaakt door een luid ruchtig parachutistenvliegtuig een evenement dat een jaar eer der bijna zestig geregistx-eerde klachten opleverde. Als de ovex'last niet vei-minder- de, riep Dek uit, 'was het afgelo pen met dat evenement.' De! overlast bleek absoluut niet af-J genomen... „Maar er zijn min der klachten", zal Dek wel zeg gen. Inderdaad, als klachten geen enkele uitwerking blijken te hebben, geeft de burger de moed op. Is Deks besturen onbehoorlijker dan dat van z'n collega's - neen Maar de doorzichtige, onbehol pen wijze waarop hij z'n desin- tegriteit doorlopend toont, is bijna een beetje ontroerend. Tony van Mm MarklW Elfde Open Monumentendag doorRichard Hoving VLISSINGEN - School als mo- nument, monument als school. De eifde Open Monumentendag die zaterdag 13 september wordt gehouden, staat in het te ken van oude schoolgebouwen met leslokalen uit grootmoeders tijd, griffels, leitjes, inktpotjes en antieke schoolplaten. De Zeeuwse gemeenten geven over het algemeen een eigen invul ling aan het dubbele thema. Het onderwerp van het grootste eendaagse culturele evenement in Nederland is niet toevallig gekozen. Dit jaar worden name lijk alle schoolgebouwen dooi de rijksoverheid overgedragen aan lagere overheden en school- besturen. Daarnaast komen monumenten, volgens de orga nisatie, nog altijd niet of nauwe lijks voor op de lesroosters van het basis- en middelbaar onder- wijs. „Ten onrechte, want een oud gebouw kan de kapstok zijn waaraan een school moeiteloos allerlei vakken kan ophangen." Zeeland telt weinig monumen tale schoolgebouwen. Het me rendeel van de zeventien ge meenten laat dit jaar het thema van de Open Monumentendag dan ook aan zich voorbijgaan. Vlissingen, Tholen en Terneu- zen geven wel inhoud aan School als monument, monu ment als school. In de Scheldestad kan een be zoek worden gebracht aan de Technische en mai-itieme facul teit De Ruyter van de Hoge school Zeeland aan Boulevax'd Bankert en de voormalige Rijks HBS in het huidige diensten centrum Theo van Doesburg aan de Brouwenaarstraat. In Advertentie Het schoolmuseum Schooltijd Terneuzen is een bezoekje waard tijdens de Open Monumentendag. het gemeenteai-chief van Vlis singen is een tentoonstelling te zien van oude schoolplaten. Fietstocht In Tholen wordt onder meer een fietstocht langs oude boerderij en en schoolgebouwen gehou den. In Terneuzen staat, het schoolmuseum Schooltijd cen traal en wordt een historische rondleiding in de kern Biervliet gehouden. De gemeenten Sluis-Aarden- burg. Axel, Kapelle, Noord-Be veland en Oostburg geven met een eigen thema invulling aan de Open Monumentendag. Het organiserende comité in Sluis- Aardenburg heeft een groot aantal plaatselijke en regionale dichters, voordrachtkunste- naars, ensembles en musici be reid gevonden de dag muzikaal en poëtisch op te luistex-en. Het thema luidt dan ook: Neem eens een mo(nu)ment voor monu menten poëzie. In Axel ligt de nadruk op kle derdrachten en boerderijen. In het museum Het Land van Axel wordt een ï-ondleiding gegeven. Een wandeling langs verdedi gingswerken en een bezoek aan de watertoren behoort ook tot de mogelijkheden. In Wemel- dinge, gemeente Kapelle, wordt de sfeer en stijl van de jaren der tig uit de mottenballen gehaald In het beschermde dorpsgezicht knipt en scheert een barbier, achteraf wordt de was nog ou derwets met de hand gedaan en de brandweer rukt met enige re gelmaat uit met een antieke spuitwagen. Monumentendag, omgedoopt tot Wemeldinge(n) dag, wordt afgesloten met een vesperdienst in de kerk en een boerenbal. Inleiding De monumentendag in Noord- Beveland begint in het driehon derd jaar oude pand waarin het i'estaurant Graaf van Buren in Kox-tgene is gevestigd. Na een inleiding over de geschiedenis van het gebouw volgt een rond leiding langs diverse monumen ten in het dorp. In alle openge stelde monumenten in Oostburg wordt een muzikaal en literair foto Charles Strijd programma gepresenteerd. Het visserij museum in Breskens, het streekmuseum in IJzendijke, de molen in Schoondijke, kerken in Groede, Cadzand en Nieuw- vliet zijn in de Zeeuws-Vlaamse gemeente present. Sas van Gent, Schouwen-Dui- veland, Hontenisse, Middel burg, Box-sele. Hulst. Goes, Reimers1waal, Veere volstaan tijdens de elfde Open Monu mentendag met het openen van de deuren van de verschillende oude gebouwen en andere histo- i'ische bezienswaardigheden. Middelburg probeert samen met Vlissingen nog wat extra cachet aan het evenement te geven door een antieke bus tussen bei de plaatsen te laten rijden. Nieuwe aanwinsten van de Kunstuitleen Middelburg zijn tot en met 13 september te zien in Metro S aan de Kuipei-spoort in Middelburg. De aankoop commissie selecteerde deze werken, die straks geleend kun nen worden. Het beti'eft foto grafie, schil derij en en aquarel- len. Open: di t/mza 13-17 uur. In de Grote Kerk in Veere opent mevrouw M. Kers van middag (vrijdag) om 17.00 uur de fototentoonstelling Land schappen van Martin Kei*s. Uit de reisreportages die Kers (1944) de laatste vijf jaar maak te, zijn 66 beelden geselecteerd. Zijn foto's vertellen van onaan getaste plaatsen op de wereld. Kers begon zijn loopbaan als il lustrator bij vex'schillende uit geverijen en reclamebureau's. Eind jaren zeventig vestigde hij zich als freelance fotograaf. Ge opend: ma t/m za 10-17 uur, zo 13-17 uur. Edwina Wardle en René Stolk exposeren tot en met 30 augus tus in de hervormde kerk in Ca dzand. Wardle is afkomstig uit Groot-Brittannië, maar volgde haar opleiding in Rouen en Den Haag. Zij maakt tekeningen, aquarellen, grafieken en por- tretten. Stolk, die in Den Haag werd opgeleid, toont onder meer zeefdrukken, aquai'ellen en olieverfschildei'ijen. Ge opend: dagelijks 14-17 uur. Galerie Rattenfanger in Hulst heeft tot en met 11 oktober werk in huis van de in Kats geboren kunstenares Lydia Klop-Steen- dijk. Het zijn aquarellen, olie- verf schilderij en en pastels. Haar voorkeur gaat uit naar surrealistisch impressionisme. Geopend: do, vr en za 13.30-17 uur, zo 14-17 uur. Onder de titel Aquarelle expo seert galerie 't Huis Tijdverdrijf in Tholen tot eind oktober werk van de Wit-Russische kunste naar Alexander Vachrameev. Zijn aquarellen vertonen een niet aflatende drang tot experi menteren met stijl, materiaal en onderwerp. Geopend: do, vr en za 10-16 uur. Zaterdagmiddag wordt de nieuwe expositie, die tot 5 okto ber loopt, geopend in galerie De Praktijk in Wissenkerke. Het betreft olieverfschilderijen van Yvonne Schmidt uit Amster dam, aquarellen van Rit Cree- mers uit België en bronzen beel den van Marian Kievits uit Rotterdam. Geopend: vr en za 13-18 uur. Theo Voorzaat exposeert van donderdag 28 tot en met zondag 31 augustus zijn schilderijen in de Noordhavenpoort in Zierik zee. Burgemeester J. J. P. M. As- selbergs van Schouwen-Duive- land opent de tentoonstelling woensdagavond om 19.30 uur. Te zien: dagelijks 11-17.30 uur. Het overzicht van de lopende exposities staat op pagina 13. door Wout Bareman TERNEUZEN - De chemische industrie in Zeeland houdt zich goed aan de afspraken die met de landelijke, provinciale en lo kale overheidsinstanties zijn gemaakt over naleving van de milieuregels. „We zijn hard be zig over en weer een vertrou wensrelatie op te bouwen, waarbij de bedrijven zich steeds meer bewust zijn van hun ver antwoordelijkheden", zegt H. Morelissen, hoofd Milieuhygië ne van de provincie. „Van ge sjoemel bij de rapportage van hun 'milieucijfers' is voor zover wij weten geen sprake. Althans in Zeeland niet. Of dat landelijk ook zo is, kan ik niet beoorde len." Morelissen vindt wel dat de ver schillende overheidsinstanties, die zich met het verstrekken van vergunningen en de controle daarop bezighouden, meer moeite zouden moeten doen om het beleid op elkaar af te stem men. „Wij merken in bijvoor beeld het Interprovinciaal Overleg dat het kennelijk nog moeilijk is om de instanties op één lijn te krijgen." Uit onderzoek van de Inspectie Milieuhygiëne van het ministe rie van VROM blijkt dat de che mische industrie haar afspra ken, die in '93 met de overheid werden gemaakt, goed nakomt. Steekproefsgewijs werden zo'n 45 van de 126 chemische bedrij ven in ons land onder de loep ge nomen. Ze werken stuk voor stuk met een Bedrijfs Milieu Plan (BMP), dat aangeeft, op welke manier ze hun bedrijfs voering willen aanpassen aan de landelijk afgesproken mi lieuregels. Jaarlijks leveren ze bij de overheid ook een 'tussen balans' in in de voxm van een jaarx-apportage. De Milieu-in spectie vindt overigens dat die voor verbetering vatbaar zijn. De huidige plannen zijn nog te veel gericht op het snel oplossen van problemen, terwijl het de bedoeling is een visie voor de langere termijn te geven. De in spectie vindt ook dat de bedrij ven in hun jaarrapport meer aandacht moeten besteden aan de omvang van lozingen. „De inspectie heeft twijfels over de accux-atesse daaivan", meldt het onderzoeksrapport. Controle Een woordvoerster van VROM: „Aan de hand van de metingen die het bedrijf zelf levert, moet de overheid nagaan of de bedrij ven zich aan de regels houder: De ondernemingen geven ech ter vaak schattingen van hut uitstoot van verontreinigende stoffen. Die cijfers zijn vaak niet gebaseerd op daadwerkelijke metingen of berekeningen.An derzijds is ook de controle doo: de overheid voor vei-beterinj vatbaar. Volgens de inspectie moeten de verstrekte onder zoeksresultaten beter worden gecontroleerd. Om de deskun digheid op dat gebied te vergro ten zijn er cursussen op komst Provinciaal milieu-ambtenaai Morelissen: „Natüürlijk blijven wij zelf ook controles uitvoeren Maar naarmate de vertrou wensrelatie met de chemisch bedrijven groeit, wordt dat wel minder. Door de jaren heen heb ben we de zaak redelijk goed in beeld gekregen. Je weet waa: men serieus bezig is met het mi lieu en waar niet. Daar hou jt met je controles uiteraard reke ning mee." De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) kan niet reageren op de bevindingen van de Milieu-in spectie. De specialist op dat ge bied is met vakantie. KWADENDAMME - Boeren ei tuinders in het werkgebied vac de Noord-Brabantse Christelij ke Boerenbond (NCB) vieren ic augustus en september hui oogstdankfeesten. In elke NCB- kring komen ze samen om hue dank uit te spreken voor d' oogst van dit jaar. Dat gebeurt in een eucharistieviering. In Zeeland houdt de NCB dru bijeenkomsten. De subkritf Zuid-Beveland verzamelt zid zondag 7 september om 10.4: uur in Kwadendamme. Een week later is er een bijeen komst van de subkring Oos'- Zeeuws-Vlaanderen in West dorpe (aanvang: 10.30 uur). D* subkring West-Zeeuws-Vlaar.- dei-en komt zondag 21 septem ber om 10.30 uur samen in kerk in Eede. Het thema luidt telkens 'Ver- bondheid, solidariteit'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 10