Karadzic raakt in het nauw Veldslagen rond marsen neo-nazi's (luur fotoservice'. 4 WEKEN 29' 16 SFOR-macht in Bosnië tracht ex-president wegens oorlogsmisdaden op te pakken Blikseminslag belemmert treinverkeer Uniforme aanpak van vandalisme rond voetbal Minder wespen, meer vliegen Schieten om de Europese titel PSV laat langs Roda JC Belgische fietser dood na uitwij'kmanoeuvre streekbus bij Groede VOOR 15,00 Jackpot telt twaalf miljoen Topdrukte in Yerseke en Breskens Zeer warm Overwegend zonnig en warm tot zeer warm met maxima van 26 tot 29 graden. Zwakke veranderlijke wind. 240e jaargang no. 195 maandag 18 augustus 1997 losse nummers 1,75 Kodak Royal Print BEKROONDE 'KWALITEITSPRINT GLANSAFDRUK I formaat 10 x 15 cm FOTO VERSCHOORE Goes Vlissingen Middelburg Hulsc Terneuzen Zierikzee Etten-LeuJ van onze redactie buitenland SARAJEVO - Het Westen heeft in het weekeinde het net om de voormalige Bos- nisch-Servische president Karadzic strakker aange haald. Doel is om hem uit het centrum van de macht te werken, zo mogelijk door hem op te pakken en over te dragen aan het Joe- goslavië-Tribunaal in Den Haag, dat hem zoekt we gens oorlogsmisdaden. De NAVO heeft haast, want in juni volgend jaar moet de door haar geleide vredesmacht SFOR volgens plan weer vertrekken. Het probleem is dat Karadzic vanachter de schermen nog steeds stevig aan de touwtjes trekt. Door zijn macht werkt hij UTRECHT - Op het traject Hcerlen-Sittard was gister avonds door blikseminslag geen treinverkeer mogelijk tussen Heerlen en Nutli. De stoptreinen werden vervan gen door bussen. Intercity's ver delen geheel op dit traject en werden vervangen door snel- bussen tussen Heerlen en Sit- tard. Tussen Heerlen en Maastricht was nog maar een van de twee sporen beschikbaar. NS ver wachtte dat pas in de loop van de ochtend de normale dienst kan worden hervat. ANP AMSTERDAM - Burgemeesters van zogenoemde voetbalsteden en bestuursleden van de KNVB hebben zondag in Amsterdam verdere stappen gezet in de rich ting van een uniforme aanpak van het voetbalvandalisme. Minister Dijkstal van Binnen landse Zaken gaat de punten van overeenkomst op papier zetten. Begin september dient een en ander te worden onderte kend. Niet alle burgervaders waren aanwezig bij het overleg in Amsterdam. Zo ontbraken Patijn (Amsterdam) en Peper (Rotterdam). Van Praag, in het sectiebestuur belast met veiligheid, wil op korte termijn een afspraak ma ken met Peper. Verbod van duels is, in elke stad, nog steeds moge lijk. „Het doel van Van Praag is een dusdanig klimaat te schep pen dat de korpsbeheerders geen aanleiding meer zien tot een dergelijk stap over te gaan", zei een woordvoerder van de KNVB. „Dat te bereiken is onze volgende fase." ANP WAGENINGEN - Er zijn deze zomer aanzienlijk minder wes pen dan andere jaren. Daardoor zijn er veel meer vliegen, aange zien deze diertjes op het menu van wespen staan. Dat zou volgens onderzoekers van de Landbouwuniversiteit in Wageningen de verklaring kun nen zijn voor de vliegenplaag, waar veel mensen over klagen. Er zijn minder wespen omdat het voorjaar koud en nat is ge weest. Normaal gesproken be gint de wespenkoningin in maart met het bouwen van een nest. Door de kou is dat dit jaar zeker twee maanden later pas gebeurd. Ook vlinders en hom mels zijn door het koude voor jaar uit hun ritme geraakt en komen deze zomer minder voor. Hoewel de meeste mensen het niet zullen betreuren dat er min der wespen zijn, wijzen de Wa- geningse onderzoekers erop dat het nuttige werk van de beestjes ook achterwege blijft. Behalve vliegen vangen wespen ook an dere insecten zoals steekmug- gen. Die blijven dit jaar daar door ook langer actief dan normaal. ANP de volledige uitvoering van het vredesakkoord van Dayton te gen en blijft hij via zijn hand langers ageren tegen zijn op volgster, president Plavsic, die hij eerder al uit de regerende SDS-partij liet zetten. Volgens de Sunday Times dien de een luchtmobiele oefening van een NAVO-eenheid woens dagnacht in de bergen ten noor den van Pale als oefening om de ex-president in te rekenen. Vol gens het blad gaat het om een eenheid van Franse, Britse en Amerikaanse militairen, die klaar staat om Karadzic te over meesteren. Richard Holbrooke, De Ameri kaanse gezant voor voormalig Joegoslavië waarschuwde de Bosnisch-Servische haviken zoals Karadzic in het weekeinde dat zij het risico lopen om het le ven te komen bij een confronta tie met SFOR-militairen die hen komen arresteren. Vrijdag zegde de Bosnisch-Ser vische politie de SFOR-vredes- macht toe te zullen stoppen met de bewaking van Karadzic. Maar zondag ging de bewaking door in totaal 2000 tot 3000 man nog steeds door, constateerden verslaggevers ter plekke. De voormalige Hoge Vertegen woordiger voor de wederop bouw van Bosnië, de Zweed Carl Bildt, zei in het weekeinde „dat het tijd is dat de advocaten van Karadzic contact zoeken met het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag". „De beste oplos sing voor personen die zijn aangeklaagd wegens oorlogs misdaden is dat zij zich vrijwil lig melden voor berechting door het tribunaal". Soldaten van de SFOR -vredes macht hielden zondagavond het bureau van de Bosnisch-Servi sche geheime politie in Banja Luka bezet. Voor de actie wer den scherpschutters ingezet ter wijl ook gebruik werd gemaakt vanj pantservoertuigen en ge vechtshelikopters Het gebouw werd ingenomen op verzoek van de internationale politie van de Verenigde Naties (IPTF) in Bosnië. Dat deelde SFOR-woordvoerder Mike Right mee aan het Belgradose persbureau Beta in Banja Luka. „ITPF was op de hoogte gesteld van mogelijke schending van mensenrechten. SFOR kwam daarop in actie om gegevens in het gebouw veilig te steUen." Tegen het eind van de avond verlieten leden van de Bos nisch-Servische politie, die valt onder de door president Plavsic ontslagen minister van Binnen landse Zaken Drgan Kijac, hun stellingen rond het gebouw, meldde de zender Studio B in Belgrado. De aan Plavsic loyale politie be zette het gebouw eerder op de dag omdat daar volgens haar te lefoongesprekken van de presi dent worden afgeluisterd en het faxboodschappen onderschept. Kijac was eind juni door Plavsic ontslagen. Dit ontslag is niet aanvaard door de regering, die in meerderheid bestaat uit aan hangers van ex-president Ka radzic. Aanhangers van Karadzic had den SFOR gevraagd hun specia le politie tegen de actie van Plavsics politie te mogen inzet ten, maar dat had SFOR gewei gerd, zo deelde SFOR-woord voerder kolonel Steven Rausch mee. RTR/AFP van onze redactie buitenland ROSKILDE - De Rudolf-Hess- mars in Denemarken heeft za terdag ten westen van Kopen hagen tot hevige botsingen ge leid tussen anti-fascisten en oproerpolitie. Kort voor de ge plande mars arresteerde de po litie 24 neonazi's en 20 tegen- demonstranten. De ongeveer 150 neonazi's uit diverse landen hielden hun herdenkingsmars op het laatste moment niet in Roskilde, zoals was aangekon digd, maar in Koge ten westen van Kopenhagen. De neonazi's hadden van de Deense autori teiten toestemming gekregen om in Roskilde te demonstreren. Ongeveer 800 politiemensen hadden zaterdagochtend de binnenstad van Roskilde her metisch afgesloten om een bot sing tussen neonazi's en anti fascisten te voorkomen. De neo nazi's verzamelden zich in Gre- ve, waar het hoofdkwartier van de Deense nationaal-socialisti- sche partij DNSB is gevestigd. Onder de neonazi's bevonden zich de Nederlandse CP'86 voormannen M. Freling en S. Mordaunt alsmede E. Homan, de leider van het Aktiefront Na tionale Socialisten. Verder wa ren er deelnemers uit Zweden, Duitsland, Denemarken en Groot-Brittannië. De groep zou rond het middaguur naar Ros kilde vertrekken voor de her denking van Rudolf Hess, in de jaren '30 de plaatsvervanger van Hitler, die zondag precies tien jaar geleden overleed. Maar de rechtsextremisten be sloten halverwege de reis in Ol- by uit de trein te stappen, omdat de autonomen een tegendemon- stratie hadden aangekondigd. Op het station van Olby raakten de neonazi's slaags met de op roerpolitie. De met nazi-symbo len uitgedoste neonazi's kregen tenslotte toestemming een mars door Olby te houden. Van Olby gingen de Hess-aan- hangers naar Koge, waar S. Mordaunt tijdens een bijeen komst opriep tot een rassen- Vroeger waagde zich een enkele Fransman zich nog aan het handboogschieten op de staande wip. De Europese titelstrijd is de laatste jaren echter een exclusieve aangelegenheid van de Lage Landen. In Koewacht stonden verschenen alleen Nederlanders en Belgen op het terrein van schuttersvereniging Sint Sebastiaan. PSV mag de Johan Cruijff Schaal nog tenminste een jaar in de kast houden. In de Arena wonnen de kampioenen gisteren van de bekerwinnaar, Roda JC (3-1). De laatste twee doelpunten produceerde PSV in de slotminuut van O de wedstrijd. I O radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19 en20 Deense politieagenten arresteren een tegendemonstrant tijdens de veldslag rond het DNSB-hoofd- kwartierinGreve. fotoThomasSyoerup/RTR strijd voor een blank Europa. Na de toespraak van Mordaunt vertrok het gezelschap weer naar het station waar het tot een treffen kwam met anti-fascis ten, gesteund door de plaatselij ke bevolking. Toch lukte het de neonazi's in Greve terug te keren, waar zij zich terugtrokken in het hoofd kwartier van de DNSB. Zo n 600 anti-fascisten trokken eveneens naar Greve, waar het tot een veldslag met de politie kwam. De oproerpolitie had in middels een kordon rond het DNSB-hoofdkwartier' gelegd. Het regende stenen van de kant van de autonomen cüe het hoofdkwartier wilden bestor men. De politie verdreef hen uit eindelijk met traangas. Daarna keerde de rust weer. Aan de grens stuurde Denemar ken nog drie Duitse neonazi's te rug. In Kopenhagen zijn vier neonazi's opgepakt. Zij hadden benzinebommen bij zich. De Duitse politie heeft afgelo pen weekeinde met een groot schalige inzet voorkomen dat rechtsextremisten de tiende sterfdag van Rudolf Hess kon den aangrijpen voor het houden van betogingen en demonstra ties. Over het hele weekeinde arresteerde de politie zeker 410 neonazi's, die het verbod over traden. Sommigen hadden steekwapens en propaganda materiaal bij zich. Ook circa 70 anti-fascisten gingen in de boei en. ANP door Hans Heijt GROEDE - De 55-jarige toer- fietser Eric Moens uit Gent is zaterdagmorgen om het leven gekomen na een aanrijding met een lijnbus van de ZWN op de Walendijk bij Groede. Moens en drie andere toerfietsers reden omstreeks half elf op de rijbaan en niet op het naast de weg gele gen verplichte fietspad. Vanuit de richting Breskens kwam een lijnbus van de ZWN de fietsers tegemoet. De chauf feur probeerde de fietsers met lichtsignalen duidelijk te ma ken dat ze niet op de weg moch ten rijden. Hij maakte met de bus een beweging naar links in de richting van de fietsers. Moens reed in tweede positie en schrok waarschijnlijk zo van de manoeuvre van de buschauffeur dat hij in zijn remmen kneep en ten val kwam. De fietser viel met zijn hoofd en rug tegen de linkervoorkant van de bus en kwam daarna op het wegdek te recht. Helikopter Een arts uit Breskens verleende eerste hulp aan de Gentenaar die verwondingen aan de rug en bekken had. Het slachtoffer werd met een traumahelikopter overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Gent. Bij aankomst was de man aan zijn verwondingen overladen. De politie stelt samen met het Bu reau Technische Onderzoeken een onderzoek in naar de toe dracht van het ongeval. Bi] dat onderzoek wordt ook bekeken hoever de bus naar links uit week en of de buschauffeur blaam treft. De chef van dienst van de politie wilde zondag geen voorschot nemen op de uitslag van het onderzoek. Het verkeer heeft afgelopen weekeinde in Nederland in to- aal aan vij f mensen het leven ge kost. Verder verongelukten in het Belgische Peer een 33-jarige Nederlandse vakantieganger met zijn 5-jarige dochtertje'. De slachtoffers uit Schimmert maakten een fietstochtje toen zij door een auto werden aange reden. De automobilist is gear resteerd. zie ook pagina 7: Dode en twaalf gewonden op Zeeuwse wegen (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) «JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: ROTTERDAM - De Geluksvo geljackpot van de BankGirolo- terij is er zaterdagavond niet uit gegaan. Hiermee loopt de geld prijs op tot het maximale be drag van twaalf miljoen gulden. In september gaat de trekking van de mega-jackpot door tot er een winnaar is. Het. is dan de tweede keer dat zo'n hoog be drag wordt uitgekeerd. In maart was de eerste keer. ANP WÊ^ÊmmÊÊÊÊmÊÊÊÊÊmi Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat snellen (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 YERSEKE - Met een spandoek liet de schipper van de Enterprise tijdens de Mosseldag in Yerseke weten wat hij denkt van de berichtgeving over de al dan niet door bacteriën besmette mosselen. De onheilstijding van de keuringsdienst had geen enkel effect op de eetlust van de vele duizenden be zoekers. Liefst veertienduizend kilo werd verorberd. De haven van Breskens werd het afgelopen weekeinde ook overspoeld met Nederlanders, Duitsers en Belgen. Zij kwamen af op de Visserijda- gen met een tochtje op een Bressiaans schip als een van de grote attracties. foto's Willem Mieras en Charles Strijd zie ook pagina 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1