PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Beurs krijgt rake klappen Rechter: Schiphol niet bevoegd voor beperking nachtvluchten Stad Brugge als zandkunstwerk Mogelijke aanpak van lijfrente stuit meteen op verzet 4 WEKEN 24£ 16' Genoeg van hitte: slapen in ijshotel Miljarden extra ruimte in begroting voor 1998 Malaise op Wall Street; koers duikelt in Amsterdam Geld in de rol van God Zelzate vuilnisvat van Vlaanderen Dichteres Ida Gerhardt (92) overleden VOOR 15,- JA, ik wil: jmtÊ Vrij zonnig In de ochtend een enkele mistbank, in de middag vrij zonnig. Zwakke tot matige NNO-wind. Maxima rond 25 graden. 240e jaargang no. 194 zaterdag 16 augustus 1997 losse nummers 2,50 ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM o.a. Kiewiet Schulting in Middelburg, Niers in Goes DEN BLAAG - Touropera tors zijn, soms bij toeval, wel heel erg actueel: Vrij Uit Autovakanties biedt degenen die de huidige hitte inmiddels beu zijn in de nieuwe winterbrochu- re Europa Exclusief als eerste een overnachting aan in het IJshotel in de Zweedse plaats Juk- kasjarvi, ver boven de Poolcirkel. In dit 'ijselijke' onderko men slapen de gasten in kamers waarvan wanden, vloeren en plafonds uit ijs bestaan. Zelfs de kroon luchter is hard bevroren en ook het bed is niet meer dan een vriezend blok, maar daarop liggen dan wel houten pallets, een matras, rendiervachten en een donzen dekbed. Naast het bed bevindt zich immer een matje met daarop gereedstaande sokken en schoenen. De muren in het hotel va riëren in dikte van een tot vier meter. De ramen in de kamers zijn dunnere plek ken in het ijs die voldoen de licht doorlaten. In het hotel isgeentoilette vinden, maar buitenis het heel erg stil en rustig. Wel is er een sauna en op de be gane grond een bar van wodka-fabrikant Abso lut, die het project spon sort. Daar wordt deze verwarmende drank in ijsglazen geschonken, zo dat ook een afwasmachi ne ontbreekt. Boeken kan al vanaf nu, maar slapen pas vanaf no vember omdat het hotel dan pas kan worden ge bouwd. Rond april smelt het gebouw weer. ANP DEN HAAG - Het kabinet rekent voor 1998 op een meevaller van 3,5 a 4 mil jard gulden ten opzichte van de cijfers waarvan eerder werd uitgegaan. Premier Kok zei dat vrij dag na afloop van de mi nisterraad. Hoe het extra geld wordt verdeeld, heeft het kabinet nog niet vast gesteld. Over de omvang van de meevaller bestond ver schil van mening tussen het ministerie van Finan ciën, dat uitging van een meevaller van 2 miljard, en het Centraal Panbu- reau, dat in zijn bereke ningen was uitgekomen op een bedrag van 4 mil jardgulden. Eerder werk te het kabinet met de vuistregel dat zowel aan een vermindering van het overheidstekort als aan lastenverlichting de helft van dé meevaller zou wor den besteed. Kok noemde dat voornemen vrijdag een 'werkhypothese', die wellicht kan worden aan gepast. Minister Melkert van So ciale Zaken en Werkgele genheid (PvdA) wil dat de minima en AOW'ers vol gendjaar een half tot drie kwart procent meer te be steden krijgen. De VVD- ministers Zalm (Financi en) en Dijkstal (Binnen landse Zaken en vice-pre mier) gaan vooralsnog niet verder dan de garan tie dat er in ieder geval niemand in koopkracht op achteruit mag gaan. De prioriteit van de WD-be- windslieden ligt bij verla ging van het financie ringstekort. Minima Kok koos vrij dag het mid den. Volgens hem is er vol doende ruimte is om „voor iedereen wat extra's te doen". „AOW'ers en mini ma moeten ook in vol doende mate de vruchten kunnen plukken", zei hij. In welke mate zei hij er echter niet bij. Volgens de premier zijn er in de mi nisterraad nog geen be sluiten gevallen. „Op zichzelf is dit een open zaak", aldus Kok. ANP van onze redactie economie NEW YORK - De effecten beurzen van New York en Amsterdam zijn vrijdag fors onderuit gegaan. De Dow Jones-index in New York kelderde met 247,37 punten (3,1 procent) tot 7694,66. Het was in punten de op één na grootste val in de geschiedenis. Alleen bij de krach van 19 okto ber 1987 was het vexdies groter. Toen duikelde de index op Zwarte Maandag met 508 pun ten, wat overeenkwam met ruim 22 procent. Ook op de Amsterdamse beurs was het gisteren x-aak. De AEX- index zakte onder de 900 pun ten. Om verdere paniekvei'ko- pen te voorkomen besloot het beursbestuur de handel zelfs zes minuten eerder te sluiten. De belangrijkste ooi-zaak van de terugval in New Yoi-k was een negatieve reactie van de obliga- tiemax-kt op de daling van de dollarkoers. Sommige handela- ren verwachten dat de malaise nog wel even zal voortduren, maar anderen zijn optimisti scher. Kleine beleggers Kleine beleggers hebben giste ren een flinke koersduikeling op de Amsterdamse effectenbeurs veroorzaakt. Zij verkochten massaal hun aandelen, waar door de beursgraadmeter ruim 45 punten daalde. Om 16.24 uur werd de handel zelfs geheel stil gelegd om paniekverkopen te stuiten. De kleine beleggers in Neder land hebben een snel groeiend aandeel in de omzet op de effec ten- en optiebeurs. Blijkens een gisteren gepubliceerd onder zoek kwam in 1996 al 36 procent van de aandelenhandel voor hun rekening (28 procent in 1995). Gisteren was te merken hoe zij reageren op tegenslagen: ze verkopen massaal. Daardoor daalden de koersen voor de tweede keer deze week bijna 5 procent, ver onder de 10'O O-puntengrensdie vorig week met gejubel onherroepe lijk leek te zijn doorbroken. Handelaren weten de stroom verkooporders aan een opnieuw flink lagere dollar en de zwakke opening van de Amerikaanse beurs op Wall Street. Bovendien liepen gisteren veel opties af die beleggers beschermen tegen koersdalingen, zodat optiehan delaren veel aan hen geleverde aandelenpakketten weer op de effectenbeurs moesten zien te slijten. Het beursbestuur staakte de ef fectenhandel zes minuten voor sluitingstijd omdat de AEX In dex een daling van meer dan vijf procent doormaakte. Rond 15.30 was de geautomatiseerde handel in AEX-pakketten ook al stilgelegd wegens de plotse ling ingezette koersdalingen. De niet aflatende stroom orders plus de nog immer aanhouden de hitte leidden op de beurs- vloeren tot een grote, paniekeri ge drukte. Vertraging Met name de computei'syste- men op de Optiebeurs konden de grote lawine transacties ge regeld slechts met enige vertra ging verwerken. De Intemet-si- te van Amstei-dam Exchanges gaf eveneens langdurig niet thuis en bleek overbelast omdat te veel gebruikers tegelijk con tact probeerden te zoeken. ANP zie ook pagina 6 ZEEBRUGGE - Op het strand van Zeebrugge hebben Nederlandse bouwers de grootste zandsculptuur van Europa gerealiseerd. Precies 10.251 ton zand - 550 vrachtwagens vol - is aangevoerd om de skyline van Brugge, met een groot aantal markante bouwwerken uit de stad, twaalf meter hoog in zand te boetseren. Ook zijn er taferelen uit de Guldensporenslag te zien. Het kunstwerk, dat vrijdag met een feestelijke ceremonie met vuurwerk en muziek voor geopend werd verklaard, is tot en met 15 september te bewonderen. foto Ruben Oreel zie ook pagina 20 van onze redactie binnenland HAARLEM -Martinair heeft vrijdag op de Haarlemse recht bank een klinkende overwin ning behaald. Rechtbankpresi dent mr. J. du Pon verklaarde de luchthaven Schiphol niet be voegd om bepaalde vliegtuigen 's nachts te weren. Alleen de mi nister van verkeer en waterstaat mag zulke ingrijpende maatre gelen afkondigen. Daarmee volgde mr. Du Pon in zijn uitspraak vrijwel naadloos het betoog dat mr. W. van Baren vorige week vrijdag namens Martinair had uitgesproken. „Een startverbod door de lucht haven is niet op de wet maar op drijfzand gebaseerd", vatte Van Baren zijn opvatting toen preg nant samen. De Haarlemse rechter gaf klip en klaar aan dat de minister van Verkeer en Waterstaat recht streeks op grond van de Lucht vaartwet over bevoegdheden beschikt om in te grijpen bij overschrijding van de wettelij ke geluidsgrenzen. „Aan de mi nister staat een effectief stelsel van bevoegdheden ter beschik king", aldus mr. Du Pon. Schiphol heeft in zijn visie geen bevoegdheid om zo diep in te grijpen in de bedrijfsvoering van de luchtvaartmaatschap pijen. In de Luchtvaartwet staat die mogelijkheid niet beschre ven. Bovendien is Schiphol een gewone NV en geen openbare instantie die bekleed is met ver gaande bevoegdheden. Vorde ringen tegen de Staat wees mr. Du Pon af, „omdat de Staat in deze zaak nog in geheel niet heeft gehandeld". Martinair en de andere partijen die zich in het kort geding ge voegd hadden reageerden opge togen. „Wij zijn blij dat de ge plande zomërvluchten door kunnen gaan", zei woordvoer der U. Buys van Martinair. Hij vond het 'uitermate positief' dat de rechter de verantwoordelijk heid voor de maatregelen bij de minister legt. De luchtvrachtorganisatie ATAN toonde zich tevreden, omdat er voorlopig geen drei ging voor afbraak van werkge legenheid is. ATAN zal zich wel snel gaan voorbereiden op toe komstige maatregelen. Dat Schiphol in een klemsituatie zit ontkent ook ATAN niet. De luchthaven Schiphol rea geerde nogal beteuterd op het vonnis. De luchthaven volstond met een korte verklaring, waar- Mart inair-woordvoerder Udo Buys belt vrijdagmiddag na de uit spraak van de rechter meteen het goede nieuws door naar zijn baas Martin Schroeder. foto Toussaint Kluiters/ANP in stond dat men 'vexxast' was. Schiphol zal op korte termijn met minister Jorritsma van Ver keer en Waterstaat overleggen welke maatregelen nu nodig zijn om overschrijding van de geluidscontouren te voorko men. Minister Jorritsma zal zich na de uitspraak gaan beraden op maati-egelen. Welke dat zijn is nog onduidelijk. Jorritsma zal met alle betrokkenen gaan pra ten en de kwestie ook binnen het kabinet aan de orde stellen. Te vens overweegt zij hoger beroep aan te tekenen. Nederlaag Het CDA-Kamerlid Reitsma was er de kippen bij om Jorrits ma haar nederlaag flink in te peperen, „Zij heeft steeds hoog van de tox-en geblazen met haar verhaal dat de beperking van de nachtvluchten niet haar zaak was. Maar zoals de rechter het nu zegt zit Jorritsma er daarmeè echt naast." Intussen lijken de omwonenden van Schiphol door de over schrijding van de geluidszones het kind van de rekening te wor den. Natuur en Milieu, Milieu defensie, de Milieufederatie Noord-Holland en het Platform Leefmilieu Schiphol dreigen Joiritsma naar de rechter te stappen als zij er niet voor zorgt dat het geluid op Schiphol bin nen de wettelijke perken blijft. ANP „De economie is tot religie verheven met het geld in de rol van God", zegt Jan W. Scheffers, die binnenkoi't afscheid neemt als ai-beidspastor in midden-Zeeland. Hij is weinig optimistisch over de werkgelegenheid in het Zeeuw- 15 stop VERVUILING VFT MOET BETALEI PVDA '7.I//.V raLMCV - SAMiïVsterk Op de westelijke oever van het Kanaal Gent-TeiTieuzen zijn de fabrieken op de oostoever overdag nauwelijks te zien: ge huld in een dikke mist. En in Zelzate hangt altijd een zware lucht van teer: Bericht uit het vuilnisvat van O 1 Vlaanderen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,13,15,17 en 20; reportage: 21,22,23,25,27 en 29; vrije tijd: 31 en 35; bouwen en wonen: 32; tafel en trend: 33; auto en techniek: 34; natuur: 36; sport: 37 en 39 WARNSVELD - De dichteres Ida Gerhardt is ixi de nacht van donderdag op vrijdag overleden in haar woonplaats Warnsveld. Gerhardt, die 92 jaar oud is ge worden, ontving in 1979 voor haar gehele oeuvre de P.C. Hooftprijs. Ida Gerhardt wordt gezxen als één van de belangiijkste dich ters in Nedex'land. Het grootste deel van haar werk wordt als loodzwaar omschreven, waarin ironie nauwelijks valt te be speuren. De laatste jaren was zij niet meer produktief, maar zijn haar dichtx-egels regelmatig te- rüg te vinden in rouwadverten ties. „Dat komt omdat haar werk gaat overgrote emoties in het le ven, als geboorte en dood", zegt A ten Bosch, tot 1993 haar uit gever bij Athenaeum en Polak. Hij noemt haar een markant dichter, voor wie pas laat brede waardering kwam. Ida Ger hardt kreeg de koninklijke on- dei'scheiding' Officier in de Orde van Oranje Nassau. ANP zie ook pagina 2 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Mogelijke plan nen van het kabinet om de be lastingaftrek voor de uiterst populaire lijfrentes en koop sompolissen te beperken stuiten op verzet van onder meer het CDA en de verzekeraars. Een fiscale ingreep in de polis sen, volop gebruikt om het pen sioen aan te vullen of eerder te stoppen met werken, is een van de opties die genoemd worden in de studie van het kabinet naar een nieuw fiscaal stelsel voor de volgende eeuw. CDA-Kamerlid Terpstra wijst er op dat de overheid mensen stimuleert om zelf hun oudedag te regelen. „En als je het dan goed px'obeert te doen wordt het door diezelfde overheid via de belastingen weer terugge haald". Via het kopen van zo'n polis kan maximaal tien mille (alleenstaanden zes mille) per jaar van het belastbaar inko men worden afgetrokken. Vorig jaar zou dat voor zo'n vier mil jard gulden gebeurd zijn. D66'er Ybema heeft minder moeite met het voorstel. D66 is voorstander van grootschalige herziening van het huidige be lastingstelsel waarbij de tarie ven omlaag gaan, maar in de aftrekposten flink wordt ge snoeid. „Daarbij wiflen wij met uitzondering van de hypotheek aftrek naar alle aftrekposten kijken. Maar mensen moeten de gelegenheid houden om zelf op een verantwoorde wijze een ou dedagsvoorziening op te bou wen", aldus Ybema. Het Verbond van Verzekeraars noemt de ontwikkelingen „zor gelijk". Ook de verzekeraars vinden het beperken van de af trek in strijd met hét oudedags- beleid dat het kabinet zegt te willen, maar vooral omzetver lies op deze lucx'atieve markj baart hen zorgen. De polissen maken volgens het verbond een kwart uit van de totale indivi duele levensverzekerings- markt. Voor de mensen die de afgelopen jaren al polissen ge kocht hebben heeft de eventuele ingreep volgens de verzekeraars geen gevolgen. Het gaat alleen om de 'nieuwe gevallen' als de ingreep een feit is. Het is overigens nog de vraag of het ooit zover komt. Bij de for- matie van een volgend kabinet in '98 worden dan pas knopen doorgehakt. Als het aan premier Kok ligt, zullen de vexmogens in de komende eeuw zwaarder wox'den belast. „Nedex'land is een land dat het slapende rijk worden toch wel begunstigt", zei hij viijdag na afloop van de ministerx-aad. GPD/ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,-. een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 1-23 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000019 ■■1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1