Milieu-onderzoek Kanaalzone Bezem door de landmacht Centrum Miami ontsnapt aan ramp Alarmcentrale in Tilburg wil af van 112-melding Tholen 4 WEKEN A i WA Eerste gekloonde kalf geboren in Amerika Zeeuwse gedeputeerde Dek: groentetelers moeten resultaten afwachten Schade door perenvuur Zeeland Tijdbom onder relatie Nederland Koffer vol gebitten gestolen VOOR 15,00 Mobiliteit dwingt tot goed gebruik van Telstar ontslaat spelers na seksuele uitspatting 29° ém |17° 03 Zonnig Zonnig en zeer warm met maximum temperaturen van Tl tot 30 graden. Komende nacht zwoel met 18 graden. 240e jaargang no. 187 vrijdag 8 augustus 1997 losse nummers 1,75 ■BH I A u IW aaaMBwanwi iminwJ Onafhankelijk Hypotheek advies! ■AXEL (Ol IS) 56S39I •GOES (Ol 13) 27I27I ■MIDDELBURG (0118) 642007 ■OOSTBURG (01 17) 440009 OOST-SOUBURG (0118) 4644S5 TERNEUZEN (0115) 614700 VLISSINGEN (0118) 441800 Voorhoeve kondigde vorig jaar aan dat hij de Prioriteitennota van 1993, waarmee de toenma lige minister Ter Beek de basis legde voor de herstructurering van de krijgsmacht, op punten wil aanpassen. Zo is al bekend dat Defensie het Korps Com mandotroepen en de genie wil uitbreiden. De details willende bewindsheden pas bij de begro ting voor 1998 bekendmaken. Generaal Schouten wil de land macht optimaal geschikt maken voor deelname aan vredesope raties. De parate troepen van de landmacht omvatten de lucht mobiele brigade en de eerste di visie. De door Schouten voorge stelde aanpassingen betreffen alleen de laatstgenoemde een heid. Deze bestaat weer uit de direct inzetbare 41e lichte bri gade en de 13e gemechaniseerde brigade, en de 'mobilisabele' (grotendeels uit oproepbare re servisten bestaande) 43e en 52e gemechaniseerde brigades. De ze worden pas in geval van nood in gereedheid gebracht. Het plan is nu om één van de op- roepbrigades op te heffen en de ander ten dele te vormen uit pa rate troepen. Uiteindelijk heeft de eerste divisie dan drie briga des. Deze nieuwe indeling heeft als voordeel dat de landmacht bij vredesoperaties één brigade van op elkaar ingespeelde ba taljons kan uitzenden. De herschikking zal niet leiden tot gedwongen ontslagen. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - In de Ver enigde Staten is het eerste gekloonde kalf geboren. Het dier, Gene, maakt het goed. Gene is geboren volgens een techniek die gelijk is aan die welke het Roslin-instituut in Edinburgh gebruikte bij het creëren van het schaap Dolly, het eerste zoogdier dat uit een cel van een volwassen dier is gekloond. Maar het dier waarvan bij de schep ping van Gene gebruik is ge maakt, was een foetus van amper dertig dagen. De Schotse onderzoekers slaagden in februari van dit jaar erin het genetisch mate riaal van een lichaamscel van een ooi in te brengen in een eicel, waarmee een ander schaap kunstmatig kon wor den bevrucht. Hierdoor ont stond een vrijwel identieke kopie van de eerste ooi. AFP WW^ÊWÊÊÊAWUÊÊIÊIWÊÊÊA door Wout Bareman SAS VAN GENT - De pro vincie Zeeland heeft het onderzoeksbureau Ecoca- re opdracht gegeven zo snel mogelijk monsters te nemen in de grensstreek van Sas van Gent en Axel. Die moeten uitwijzen of er ook in de Zeeuws-Vlaamse Kanaal- zone sprake is van verontreini- ging met kankerverwekkende polycyclische aromatische koolwaterstoffen, zoals die eer- der in grensgemeente Zelzate is 'vastgesteld. jVIilieugedeputeerde ing. A M. Dek wil de resultaten van het onderzoek binnen een week op j tafel hebben, zodat eventueel verdere stappen kunnen worden ondernomen. De onderzoekers gingen donderdag direct aan de slag. Een delegatie van de provincia- - Ie milieudienst, onder leiding van Dek, pleegde donderdag- ochtend in Sas van Gent spoed- overleg met vertegenwoordi- gers van de gemeenten Sas van Gent en Axel. De gedeputeerde meldde na afloop dat in het ge- bied een tiental monsters zal worden genomen. Mensen die pal aan de grens groenten, fruit en andere producten telen kre- gen de waarschuwing even de onderzoeksresultaten af te wachten. In Zelzate en directe i omgeving geldt inmiddels een I consumptieverbod voor alle groenten en fruit uit eigen tuin. Ook putwater is er taboe. Gedeputeerde Dek-speciaal te ruggekeerd van vakantie - kon digde een fasegewijze aanpak aan. Eerst wordt gekeken of er i gevaar bestaat voor de volksge zondheid; is dat het geval dan volgt nader bodemonderzoek om de aard en omvang vast te stellen en eventueel verdere maatregelen te treffen. De land bouworganisaties en de volks tuinders in de omgeving - het zijn er tientallen - nemen voor alsnog een afwachtende hou ding in. De landbouwers zijn boos over het feit dat ze niet door de overheidsinstanties zijn geïnformeerd. Volgens gedeputeerde Dek zijn de normen in Zelzate duidelijk overschreden. Hij kreeg de re sultaten van verschillende on derzoeken, uitgevoerd door Vlaamse laboratoria, via de ge meente Sas van Gent doorge faxt en kwam aan de hand daar van tot de. conclusie dat nader onderzoek aan Zeeuwse zijde op z'nplaats was. „Ook al om even tuele onrust bij de bewoners weg te nemen. Ik wil gewoon op heel korte termijn zekerheid hebben over de situatie. Van daar de haast, die we achter dit onderzoek zetten. Wat we ver volgens met de uitkomst doen? Is het negatief, dan zullen we niet nalaten dat direct op het bordje van de verantwoordelij - ken bij de provincie Oost- VLaanclerente deponeren. Scha declaims? Idem dito." Vólgens gedeputeerde Dek wordt al ge ruime tijd op vrijwilligge basis aan wederzijdse informatievel strekking over het reilen en zeiln van bedrijven gedaan. „We wei-ken bijvoorbeeld mee aan het opzetten van eenProject Ge biedsgerichte Aanpak van de Vlaamse Kanaalzone, naar het voorbeeld van wat we in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone hebben gedaan. Maar tot een echte uitwisseling van alle mo gelijke gegevens over bedrijven heeft dat inderdaad nog niet ge leid. Tja... vergunningen ver strekken is één, controle op de naleving is een tweede..." Burgemeester John Schenkels van Zelzate verwacht over drie weken meer duidelijkheid te krijgen over de omvang van de verontreiniging in zijn gemeen te. De Sui'inaamse minister Mungra (1) verklaarde gisteren dat hij het arrestatiebevel voor Desi Bouterse een tijd bom in de relatie met Nederland vindt. President O Wijdenbosch liet zich gisteren 'rationeler' uit. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 8; sport: 9,10 en 11; zeeland 13,15,16 en 17; kunst cultuur: 19, 20,21,22,23 en 24. Het bacterievuur neemt op diverse plaatsen in Zeeland ern stig! vomien aan. In veel boomgaarden steekt de ziekte de kop op. Fruittelers lijden daardoor flinke schade. Op Zuid-Beveland en Tholen zou zeventig tot tachtig *g procent van de meidoorns zijn aangetast. HARMELEN - Een 37-jarige Italiaanse vakantieganger is in j de nacht van woensdag op don- 1 derdag in Harmeien bestolen 1 van zijn koffer met kunstgebit- n ten. De gebitten vertegenwoor- j. digden een waarde van 5000 gulden. De Italiaanse familie lag in haar camper op een pax-keerplaats langs de A12 te slapen toen een alumimumkoffer met zo'n 25 gebitsprotheses uit de wagen werd ontvx'eemd. De Italiaan, tandarts van beroep, had demo dellen meegenomen om in een laboratorium in Zeist te laten onderzoeken. ANP van onze redactie binnenland THOLEN - De Tilburgse alarm centrale wil dat de 112-alarme- ringen vanaf het eiland Tholen voortaan direct binnenkomen bij de alarmcentrale in Middel burg. PTT Telecom onderzoekt of dat mogelijk is. Tilburg wil van de telefoontjes uit Tholen af omdat het eiland onder de poli tieregio Zeeland valt. De ge meente Tholen is tegen over schakeling naar Middelburg. Zij vindt dat de bemanning van de Tilburgse centrale maar moet leren welke plaatsen de ge meente Tholen omvat. De opzet is dat de twintig 112- alarmcentrales in het land ieder een afgebakend gebied kiïjgen, het liefst eenpolitieregio. Op dit moment zijxx er in het land een paar probleemgebieden, met name in Drenthe en Flevoland, maar ook Tholen. Daar waar het niet anders kan, worden volgens woordvoeder B. Horsthuis van de Tilburgse centrale extra alarmcentrales gevestigd. Tholen krijgt geen eigen centra le. Hier wordt gepoogd het tele foonnet zo aan te passexx dat een 112-melding automatisch bij de politie in Middelburg terecht komt, „De techniek bepaalt dat Tholen op Tilburg zit. Dat heeft te maken met de eindcentrale van de PTT. Zij onderzoekt nu of Tholen losgemaakt kaxx worden, zodat de meldingen automa-- tisch naar Middelburg gaan." Kennis In het najaar moeten alle 112- centrales bijpassende regio's hebben. Horsthuis geeft aan dat de situatie met Tholen (inclusief Sint Philipsland) nu verre van ideaal is. De geografische ken nis op de Tilburgse centrale zou te beperkt zijn. „Bekend is dat Tholen doorgeschakeld moet worden met Roosendaal. Maar nu komt er een telefoontje uit Poortvliet... Dan is er meer uit leg nodig. En de frequentie van telefoontjes uit Tholen is te be perkt om de geografische kennis te kunnen verbeteren. De alarmcentrale in Tilbui'g was volgens Horsthuis al langer bezig met de omschakeling van Tholen naar Middelburg. „Maar er moest ook al overgeschakeld worden van 0611 op 112. Dat kwam er tussendoor." J. de Kok van de gemeente Tho len kan zich geenszins vinden in een overschakeling naar Mid delburg. Hij benadrukt: „In Til burg moet gewerkt worden aan de organisatie, aan een betere kaartkennis, daar schoxd het aan." Als het straks Middelburg wordt, betekent dat volgens hem ook een complete reorgani- satie: „Dat schiet niets op, dan moeten ze vanuit Middelburg doorschakelen naar Roosen daal. Dat is toch geen winst?" GPD zie ook pagina 13 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Voorletters:m/v .Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VBcVlissingen- Bellen gaat sneller: (0118) 484216 DePZC 'n dijk van een krant door Hans de Bruijn WASHINGTON - Een DC-8 vracht vliegtuig-is gistermiddag kort na het opstijgen van het vliegveld van Miami ontploft en neergestort op een drukke autoweg en een winkelcentrum. Maar wonderlijk genoeg waren de enige dodelijke slachtoffers drie van de vier bemanningsleden aan boord van het toestel van Fine Air Inc. Op de gi'önd raakten twee mensen lichtgewond. De DC-8-60 - een oud viermotorig toe stel waarvan de vrachtmaatschappij Fine Air er vijftien bezit - kreeg secon den nadat het was losgekomen van de startbaan storing in een motor. De neus schoot daarna omhoog, waarna hét bij - ha rechtstandig naar beneden kwam. De DC-8 kwam eerst neer op een leeg staand loodsencomplex, waarna de brandende romp over een dx'ukbereden autoweg schoof en terechtkwam op het parkeerterrein van een winkelcéntrum. Brandende brokstukken van het vlieg tuig en auto's lagen overal verspreid, maar slechts twee voox-bijgangers moesten zich met lichte veiwondingen laten behandelen. Honderden mensen hoorden een knal toen een van de moto ren het begaf en zagen het toestel daar na: naar beneden komen. Over de oorzaak van de ramp tast de Fe deral Aviation Administration nog in het duistex-. Omdat plots de neus om hoog' kwam wordt rekening gehouden met een schuivende lading. De 'zwaxte I' doos' van het toestel is gevonden, maar de DC-8 beschikte niet over een recor- der die de gesprekken in de cockpit op- neemt. Het was het tweede ongeluk met een ij vrachtvliegtuig in de VS in acht dagen, j Op 31 juli stortte een MD-11 vx-acht- jumbo van Federal Express neer bij de landing op het vliegveld van Newark I bij New York. Daax-bij vielen geen j slachtoffers. GPD Bevelhebber Schouten wil meer parate brigades foto Hans Deryk/AP j De wrakstukken van het bij de luchthaven van Miami neergestorte DC-8-vrachtvliegtuig van Fine Air smeulen na op de weg. (Advertentie) (Advertentie) Bel gratis voor informatie of proefrit: 0800-0383. Prijs incl. BPMIBTW. act. venvijJeringsbijdragc. kosten rijklaar maken. afSassenheim. Wijzigingen voorbehouden. Meid jaar Mulligaraniiellnier-Eura Service Imp. MMSN BV. 0252)26 01 II De Mitsubishi Space dunner. Meer ruimte vanaf 44.995,-. Typisch een auto voor levens genieters met ruime opvattingen. De Space Runner is stan- daard voorzien van airco en airbag. Comfortabeler JÊm Bfc. mitsubishi kunt u met rijden. motors MIDDELBURG: Markt 45 (naast ING) van onze redactie binnenland DEN HAAG - De bevelhebber van de landmacht, generaal Schouten, wil de landmacht grondig herschikken zodat zij beter afgestemd is op de inzet in vredesoperaties. Hij wil het aantal parate brigades uitbrei den. Qua omvang worden ze wel kleiner. De luchtxnobiele bxigade blijft buiten de aanpassing. Schouten wil de andere twee parate briga des van de landmacht verdelen over drie nieuwe eenheden. Drie brigades passen beter in het uitzendschema voor vredesope raties, zo stelt Schouten in een intex-view in het defensieblad Annex. „Als je in staat moet zijn eenmaal in de achttien maan den een eenheid zes maanden uit te zenden dan kom je zonder mankeren xrit óp een driede- ling." Bij de landmacht staat voorop dat deze operatie niet opnieuw tot een grote reorganisatie mag leiden. De herschikking zoals die het krijgsmachtdeel voor ogen staat komt voornamelijk neer op het schuiven met be staande eenheden. De plannen moeten nog goedge keurd worden door de bewinds lieden van Defensie. De hei'- schikking is een ondex'deel van de aanpassing van de Prioxitei- tennota, die minister Voox-hoeve met zijn begroting in september naar de Kamer stuurt. ROUTE leder molière in zwart, bruin en grijs. Maten 40 - 46. Normaal 49.95 Bristolprijs 39.95 geldig t/m 9 augustus doorWillem Schouten IJMUIDEN - Voetbalclub Tel star heeft vier spelers op staan de voet ontslagen. Ze zouden tij - dens een trainingskamp in het Drentse Norg op 26 juli om beurten in een auto met hetzelf de meisje seks hebben gehad. Het gaat om Dave Kuysten, Be nito Cooman, Orpheo Nok en Ray Inge. Het meisje heeft nog geen aangifte gedaan. Het doet er volgens de club uit IJmuiden niet toe of het meisje vrijwillig deelnemer was of werd gedwon- AÊÊ^ÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊWÊÊÊÊÊÊÊÊAWÊÊÊWA gen. De misdragingen deden zich voor tijdens werktijd. De voetballers zijxi vorige week door Telstar om een verklaring gevraagd. Ze zouden hebben er kend dat ze intiem waren ge weest met het meisje. De eerste- divisionist is vervolgens tot ont slag op staande voet overge gaan. Hiex-door komen ze niet in aanmerking voor een WW-uit- kering. De vier spelers hebben de zaak in handen gegeven van de spelersvakbond WCS. Bij Telstar wil niemand er zich over uitlaten. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1