Provincie wist niets van gifbelt Bastiaan de Lange, we zullen je nooit vergeten Politieapparaat trekt lering uit fouten van vorige reorganisatie Mooier dan Baywatch Schade brand Goes zeker 1,5 miljoen Vervuiling Zelzate mogelijk overgeslagen naar Sas van Gent mammam zeeuwse almanak Schelden door Wout Bareman SAS VAN GENT - Nader onder zoek moet uitwijzen of de zware verontreiniging, die de afgelo pen maanden is aangetroffen op het hele grondgebied van de grensgemeente Zelzate, ook is doorgedrongen tot buurge meente Sas van Gent. Wethou der L. E. M. Marquinie (milieu) van Sas van Gent haalde woens dagmiddag hoogstpersoonlijk de rapporten met onderzoeksre sultaten op bij burgemeester J. Schenkels van Zelzate. De pro vincie Oost-Vlaanderen had ze een dag eerder al opgestuurd naar het provinciebestuur in Middelburg en naar Sas, maar daar waren ze nog niet gearri veerd. Woordvoerder Frans Haverkort van de provincie Zeeland toon de zich woensdag hoogst verrast over de berichten rond de zware bodemverontreiniging in Zelza te. „We hebben het uit de krant en zijn er eerlijk gezegd een beetje door overdonderd. Er is inmiddels contact geweest met de gemeente Sas van Gent en onze milieumensen plegen van daag overleg over de zaak met de deskundigen van de gemeen te." Lariekoek Dat werd woensdagavond door wethouder Marquinie beves tigd. „We moeten nu samen ver der bekijken of nader onder zoek op ons grondgebied gewenst is. Het is helemaal niet gezegd dat er ook bij ons sprake is van verontreiniging, maar we moeten - uit voorzorg - niets uit sluiten." Marquinie noemde de beschuldigingen dat Sas van Gent al veel langer op de hoogte is van (mogelijk) grensover schrijdende vervuiling 'larie koek'. „Dan doelt men waar schijnlijk op de problemen bij het slibdepotbij Callemansput- te en rond de gipsberg van Rho ne Poulenc in Zelzate-West. Dat heeft hier helemaal niets mee te maken." In mei van dit j aar bracht burge meester Schenkels de onder zoeksresultaten van de Vlaamse Milieu Maatschappij naar bo demverontreiniging in en om het stadspark in noord-ooste- lijk Zelzate naar buiten. Er was sprake van zware verontreini ging met kankerverwekkende polyaromatische koolwater stoffen. Over de herkomst tas ten het gemeentebestuur en het Provinciaal Centrum voor Mi lieuonderzoek van Oost-Vlaan deren nog in het duister. Er zijn vermoedens. Burgemeester Schenkels: „Het kan drie kan ten op. Ofwel is de industrie de veroorzaker, ofwel is er inder daad - zoals deskundigen eerder hebben beweerd - sprake van verontreiniging door het dem pen van de oude kanaalarm óf het is een combinatie, waarbij ook de luchtverontreiniging, veroorzaakt door de uitlaatgas sen van het verkeer in onze omgeving een rol speelt." Na overleg met de provinciale mi lieudiensten besloot Schenkels de Zelzatenaren te adviseren geen groente uit eigen tuin meer te eten. De gemeente Sas van Gent neigt vooralsnog niet tot een dergelijke maatregel. „Of dat nog gebeurt, is afhankelijk van nader onderzoek", aldus Marquinie. Onderzoek moet ook uitwijzen of de melk van koeien die in de weilanden rond Zelzate grazen, nog betrouwbaar is. Al eerder werd vissers verboden nog lan ger hun hengel uit te werpen in cle stadsvijver. En ook 'putwa ter' is voor de inwoners van Zel zate taboe. Slag om arm Schenkels is voorzichtig met het opsteken van een beschuldigen de vinger. Ook de gouverneur van Oost- Vlaanderen houdt wat dat be treft een slag om de arm. Maat vast staat wel dat de raffinaderij van teer en benzol VFT, gren zend aan de verontreinigde vij ver en het park, beschouwd wordt als een mogelijke veront reinigen De Vlaamse Kamer fractie van Agalev heeft bij de regering van het Vlaams gewest aangedrongen op intrekking- van de pas vernieuwde vergun ning voor VEI. Maandagavond worden de Zelzatenaren, tij dens een bijeenkomst in het ge meentehuis, nader geïnfor meerd over de situatie. I door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De 17-jarige Frank Kramers uit Westervoort (Gelderland) ij beleefde woensdagavond de vaartocht van zijn leven. De lichamelijk gehandi- capte jongen komt al jaren naar het Vlissingse badstrand om samen met zijn ouders vakantie te vieren. Vorig jaar is geprobeerd hem een zeiltocht aan te bieden, maar dat mislukte. Zijn rolstoel was te zwaar om hem aan boord te kunnen tillen, jj Strandwacht Albert Dijkstra van het Badstrand Vlissingen heeft al jaren een j band met Frank Kramers. „Hij komt al sinds hij een kleine jongen was naar ons I toe. Hij spaart allerlei spullen over de kust en af en toe krijgt hij ook wel eens j wat dingen die we vinden. Vorig jaar I was hij zo teleurgesteld dat hij niet mee kon varen met die zeilboot, dat we iets I anders probeerden.Door de bemidde- i ling van Dijkstra waren de bemanning j| van de Prinses Margriet van de Konink- lijke Nederlandse Redding Maatschap- I pij uit Breskens en de mannen van de I Tuimelaar uit Caclzand bereid om een half uurtje met Frank langs de boule vard te varen. Dijkstra: „Voor ons is zo iets een kleine moeite, maar voor Frank is het een onvergetelijke ervaring." Frank keek aanvankelijk wat angstig toen hij met stoel en al door veertien Frank Kramers (voorgrond), zijn vader Aat Kramers (in wit overhemd) en strandwacht Albert Dijkstra (in geel shirt) aan boord van de reddingbootAchter Frank zijn vriendin Diny Middelvaart, links een bemanningslid. foto Lex de Meester mannen aan boord werd getild. Maar dat was al snel verdwenen toen de Prin ses Margriet, begeleid door de Tuime laar, met fikse snelheid heen en weer naar Zoutelande voer. Dat Frank natte voeten overhield aan het tochtje, deer de hem niet. „Dit was nog mooier dan Baywatch. zei hij met. een rood hoofd na afloop. Vader Aat Kramers was zo mogelijk nog dieper onder de indruk. „Dat ze dit hebben willen doen voor Frank, da's toch fantastisch." door Jacques Cats MIDDELBURG - Wat is er bij de reorganisatie van het Zeeuw se politieapparaat allemaal fout gegaan en wat valt daar voor de toekomst van te leren? Binnen kort wordt het antwoord op de ze twee klemmende vragen ge formuleerd als de uitkomsten van een evaluatie bekend wor den gemaakt. Een groot aantal korpsleden heeft deelgenomen aan die nabetrachting. De uitslag van het interne on derzoek is van cruciaal belang voor de nieuw te nemen stappen die de politie Zeeland uit al ja ren slepende financiële beslom meringen moeten halen. De mi nister van Binnenlandse Zaken is zo welwillend geweest een greep in de staatsbuidel te doen om het korps wat meer armslag te geven. Maar daarbij werd als voorwaarde gesteld dat de poli tie Zeeland met een plan komt waaruit blijkt dat het korps zich op termijn weer wel financieel kan bedruipen. Bij een nadere kritische be schouwing van de manieren van opereren is inmiddels gebleken dat er nogal wat werk dubbelop wordt gedaan en dat met schui ven van mensen, taken en werk plekken betere resultaten zijn te boeken. Omdat die veranderin gen in de personele sfeer vérstrekkende consequenties kunnen geven heeft de onderne mingsraad erop aangedrongen eerst eens grondig terug te blik ken op de reorganisatie van be gin jaren negentig, toen rijks- en gemeentepolitiekorpsen tot één geheel werden gesmeed. De per soneelsvertegenwoordiging is er namelijk van overtuigd dat er ten tijde van de reorganisatie verkeerde beslissingen zijn ge nomen die mede tot de huidige situatie hebben geleid. De eva luatie moet voorkomen dat straks dezelfde misstappen worden gemaakt. Een algemene klacht, die ook bij andere politiekorpsen valt te beluisteren, is dat door de reor ganisatie veel kennis is wegge lekt. Specialistische afdelingen kinder- en zedenpolitie en ver keerszaken werden opgeheven. Het opdoeken van de veldpolitie leidde ertoe dat de stroperij weer welig begon te tieren. Korpsleiding en districtschefs in Zeeland zagen al in het eerste operationele jaar van werken binnen nieuwe structuren aan leiding het beleid drastisch bij te stellen en fors in te grijpen in de organisatie en uitvoering van het werk. Een van de belang rijkste graadmeters voor het op onderdelen falende politieap paraat was dat het percentage aan opgeloste misdrijven in Zeeland dramatisch inzakte. Het onderzoek naar de effecten van de reorganisatie bij de poli tie in deze provincie moet er ook toe bijdragen dat straks bij ver anderingen van diensten en werkplekken niet andermaal grote aantallen personeelsleden onnodig worden beschadigd. De napijn van de reorganisatie is voor menigeen nog dagelijks voelbaar. Ruud Koopman, de voorzitter van de politie-ondernemings- raad in Zeeland, heeft van een lezing over de algemene bevin dingen van het evaluatieonder zoek als indruk overgehouden dat intensief communiceren een hoop onheil kan voorkomen. Ook de betrokkenheid van de korpsleden zou beter moeten. „Het personeel dient voortdu rend op de hoogte te blijven wel ke kant het op gaat. Veel mensen hebben de reorganisatie ervaren als de ver-van-mijn-bedshow. Signalen De nieuw gekozen onderne mingsraad hamert er in cle ge sprekken over nieuwe manieren van werken voortdurend op dat er nadrukkelijk naar de signa len van medewerkers wordt ge luisterd. „Zij weten wat er aan onze organisatie mankeert en kunnen dat heel helder in beeld brengen." De Bastiaan de Langeplaat in het Veerse Meer, een schamel eerbet oon aan een Zeeuwse volksheld. door René Schrier Wie was Bastiaan de Lan ge? Wat heeft hij gedaan dat er een eilandje in het Veerse Meer en een straat in het stadje Veere naar hem zijn genoemd? Een zoektocht naar een mis kende Zeeuwse volksheld. De tocht begint in de archie ven. Hij blijkt een Admiraal van Veere te zijn geweest die, op 19 mei 1572 met zijn geuzen uitvoer om de Spanjaarden te gen te houden. Die wilden ver sterkingen aanvoeren naar het bedreigde Middelburg. De Lange vocht tegen vier Spaan se schepen, maar liep aan de grond tussen de schorren en platen van De Piet en het Ver dronken Land van Wolfaarts- dijk. Tijdens de herige strijd die daarop volgde werd De Lange geënterd. De admiraal zag in dat hij een verloren strijd voerde maar weigerde zich over te geven, omdat hij wist dat de Spanjaarden bij dit soort gevechten niemand ge vangen namen. Daarom stak hij de lont in het kruit en explo deerde samen met zijn vijan den. De PZC-boot vaart vandaag, donderdag, van Wolphaarts- dijk naar Stavenisse en vrijdag op de Oosterschelde tussen Stavenisse en Zierikzee. Lezers met bijzonderheden, tips en suggesties kunnen die doorgeven aan de redactie van de PZC, telefoon 0118-484405 of faxen naar 0118-470102. Daar word je wel even stil van. En wij altijd maar denken dat die Van Speijk alle krediet voor zo'n heldendaad tot in de eeu wigheid voor zich mag opeisen. Dat kunststukje was hem dus bijna drie eeuwen eerder al eens voorgedaan door een ad miraal uit Veere. Een held. En nog wel met een gewone Hol landse naam: Bastiaan de Lan ge. Gewoon ergens op de schor ren in de buurt van De Piet. Liederen Dat daar geen liederen over zijn, geen standbeelden, geen heldendichten. Hij moet in één adem genoemd worden met mensen als Michiel de Ruijter, Piet Hein. Johan en Cornelis Evertsen, Pierre le Turq en de scheepsjongen Jasper Leijnse uit Zoutelande. Niets van dat alles, terwijl Van foto Willem Mieras Speijk eeuwige roem kreeg om dat hij zich tijdens een storm wind door slecht stuurman schap tegen de Antwerpse Scheldewal het drijven en ver volgens liever de lucht inging. Desalniettemin. We moéten de Bastiaan de Langeplaat zien. Nagenoeg het enige Zeeuwse eerbetoon aan deze grote held. En het geluk is met ons. De platbodem Vrouwe Jannigje met schipper Sylvia Gross gaat die kant op en wij mogen mee. Ons doel is afmeren aan het ei landje. Het is echter nogal druk en afmeren is haast onmoge lijk. Opvallend veel Engelse jachtjes. Wat heeft dat te bete kenen? Nadat eerst de Span jaarden ons op die plaats dwars zaten zijn het nu cle Engelsen. Waar is Michiel de Ruijter? Het eiland heeft iets van een lagu ne. De Bastiaan de Langeplaat Kruiser: In oorlogstijden waarin vliegtuigen eh kern wapens nog geen rol speel den, waren kruisers één van de belangrijkste onderdelen van het leger. Deze waren in staat met een hoge snelheid grote afstan den af te leggen, om het wa ter te verkennen en andere schepen te beschermen. Nu kruisraketten de kruisers hebben vervangen, wordt deze aanduiding alleen nog gebruikt bij gemotoriseerde plezierjachten die over cle binnenwateren suizen. Deze moderne kruisers lij ken geen haar op hun voor gangers en dienen slechts tot vermaak van de passa giers. Een waslijn aan boord maakt de naam van een oor logszuchtige vorst verwijst dan ook alleen maar bespot telijk. biedt beschutting, dankzij de' Spieringplaat die er aan Zuid- Bevelandse zijde naast ligt. Sylvia Gross kijkt, nog eens op de kaart van het Veerse Meer. „Het bijt me toch. We gaan er naartoe. Kom ik er niet uit, dan kunnen we altijd nog gas ge ven", zegt ze ineens. Dat begint er op te lijken. Iets van de geest van Bastiaan de Lange neemt bezit van ons. De Engelse op varenden van de jachten kijken volgens Gross naar haar schip als konijnen naar een slang. Die grote platbodem zal toch niet naast ons komen te liggen. Afmeren zit er niet in, maar va rend tussen de Bastiaan de Langeplaat en de Spiering plaat krijgen we een duidelijk beeld. Op de kopse kanten staan wat hogere bossen. In totaal is het eiland een kleine kilometer lang. We zien een bordje 'Liggeldregeling' van het recreatieschap het Veerse Meer. Inderdaad, het moet een voorrecht zijn om aan het ei land van zo'n held te mogen af meren. Betalen dus. En vervolgens verplaatsbare chemische toiletten en een bord met de tekst 'loslopende honden verboden'. Dat komt allemaal een beetje goedkoop over. Moeten we nu zó onze volkshelden eren? Nergens een plaquette, een standbeeld of zelfs maar een simpele tekst, dat ergens in de buurt iemand - toevallig woonachtig te Veere - zichzelf en zijn schip liever de lucht injoeg dan dat hij zich overgaf aan de Spanjaarden. Een lullig eilandje met daarop een serie chemische toiletten. Meer niet. Is dat nu alles? Bastiaan de Lange, we zullen je nooit vergeten! door Marten de Jonqh GOES - De schade van de brand dinsdagavond in de Goese bin nenstad bedraagt zeker ander half miljoen gulden. Die voorlo pige schatting geeft de Goese brandweer. De oorzaak van de brand is nog onduidelijk. Zoals eerder gemeld heeft de brand drie winkelpanden volledig ver woest. Een beelbepalende gevel uit de zeventiende eeuw moest worden gesloopt vanwege in stortingsgevaar. Het Stoffenhuis aan de Lange Vorststraat en twee bijbehoren de winkel- en magazijnruimten werden in de as gelegd. Nie mand raakte gewond. Brand weercommandant P. van Dijk vermoedt dat het vuur is begon nen aan de achterzijde van het middelste gebouw. Het Stoffen huis zelf vond onderdak in een winkelpand met twee verdie pingen. Een karkas van ver wrongen staal is alles wat er nog staat. Het gebouw dateerde uit 1960. De bijbehorende panden met de eeuwenoude gevel lagen pal erachter aan de Witte Paardstraat. De brand brak uit even na half zeven. Het Stoffen huis was toen al verlaten. Om wonenden roken onraad en sloegen alarm. De brandweer was snel ter plaatse. Het vuur greep razendsnel om zich heen. Ómdat aan het Stoffenhuis wei nig te redden viel gaf de brand weer prioriteit aan het bescher men van naastgelegen winkels. Een aantal daarvan liep flinke rook-, roet- en waterschade op. De blusauto's konden makke lijk bij de brand komen. Toch wijst brandweercommandant Van Dijk er nog eens op hoe be langrijk bereikbaarheid van de Goese binnenstad is voor hulp diensten. „Daar moeten we voortdurend op blijven toezien. Zeker met evenementen als ka defeesten, braderie en nu weer de kermis. Bij de braderie twee weken geleden moesten dertig kramen worden verwijderd om dat ze in de weg stonden." Terneuzenaar verongelukt bij aanrijding Hoek HOEK - De 79-jarige G. de Vliegher uit Terneuzen is woensdagmorgen om het leven gekomen bij een ongeval op de Hoekseweg in Hoek. De man stak rond elf uur met zijn fiets de Hoekseweg over. Op dat moment kwam uit de richting Terneuzen een 40-jari- ge automobilist aangereden. De Terneuzense bestuurder remde krachtig maar kon niet voorkomen dat hij de man schepte. De fietser kwam op de weg terecht en moest met zware verwondingen worden overge bracht naar ziekenhuis De Hon- te in Terneuzen. Van daaruit is hij naar het ziekenhuis in Gent gebracht. De man overleed in de loop van de middag. Van nature doordrongen van het besef dat het opkroppen van spanningen ongezond is, mogen die Middelburgse kin dertjes zo nu en dan graag eens flink schelden. Roos van vier bedient zich daarbij veelal van zelfgemaakte be ledigingen en verzorgt gere geld de première van een taaltje dal niet geschikt is voor jeugdige lezers en dus niet in dit hoekje gepubli ceerd ivordt. Ook haar broer Stijn van zes draagt'met vreugde en grote inzet zijn steentje bij aan de verruwing van het gesproken woord. Onlangs zaaide hij venvarring door een onder wijskracht te diskwalifice ren als een 'modderfokker'. Zijn moeder had wat tijd no dig om erachter te komen: het ging hierom de een op ba sis van klank omgezet Engels scheldwoord waarmee ie mand wordt aangeduid die belust is op een familiaire vorm van intimiteit die geen brede maatschappelijke ac ceptatie geniet. Het ging haar echt te ver. Tot ze op het idee kwam dat aan het ivoord ook een nobele be tekenis kan worden gekop peld. Een 'modderfokker', dat is een agrariër die schar relvarkens houdt, bedacht ze. Wie niet sterk is in opvoeden, moet slim zijn. 3" 'v 1 - 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 9