Netanyahu houdt poot stijf Partijen blazen federatie Bosnië nieuw leven in KAL en VS vliegen elkaar in de haren over oorzaak ramp Guam Dinosaurus bedreigt toeristen buitenland donderdag 7 augustus 1997 Moesson eist levens in India Noord-Korea praat over vrede Miljoenen Chinezen zoeken werk Geen kiesrecht kinderrijk gezin Conferentie over nazigoud Toeriste per ongeluk gedood Inwonertal van Duitsland boven de 82 miljoen Premier wijst Jordaans pleidooi voor verzachting beleid van de hand Twee doden in bergen Italië Mowlam roept IRA op wapens weg te doen BONN - Bezoekers hebben stalen zenuwen nodig voor een avontuurlijke boottocht door de prehistorische tijd. Een gigantische dino saurus brult naar de voorbijvarende toeristen in een nieuw, Duits attractiepark. foto Wolfgang Thieme/EPA President en patriarch roken vredespijp MOSKOU - De Russische presi dent Jeltsin heeft gisteren ver zekerd dat 'geen enkel obstakel' de staat en de Russisch-Ortho- doxe Kerk kan scheiden. Jeltsin zei dat tijdens de inwijding van de kapel van de heilige Boris en Gleb in het centrum van Mos kou. Ook de russisch-orthodoxe patriarch Aleksej II woonde de plechtigheid bij. Eind juni had Jeltsin tot grote teleurstelling van de Russisch- Orthodoxe Kerk een omstreden godsdienstwet afgewezen. Aleksej II had na Jeltsins veto gewaarschuwd voor toenemen de spanningen tussen de rege ring en een groot deel van de be volking. Jeltsin kondigde aan dat een speciale commissie zich binnen- kort gaat buigen over de tekst van het wetsvoorstel. De ge deelten die in strijd zijn met de Russische grondwet worden verwijderd. De commissie be staat uit vertegenwoordigers van de kerk, de Doema (Tweede Kamer), het presidentieel be stuur en cle regering. De eerste versie van de gods dienstwet noemt de orthodoxie, de islam, het boeddhisme en het jodendom 'traditionele gods diensten'. Zij krijgen volledige rechten in het land. Dat geldt niet voor de Rooms-Katholieke Kerk, protestantse kerken, zo als de Baptisten en Lutheranen, en sektes. De Russisch-Orthodoxe Kerk ziet de wet als steun in de rug bij haar strijd tegen kerken en sek ten uit het buitenland die ortho doxe zieltjes proberen te win nen. Paus Johannes Paulus II, de Amerikaanse Senaat en men senrechtenorganisaties hadden de wet als discriminerend ver oordeeld. AFP/RTR/KNA CALCUTTA - Aardverschui vingen en overstromingen die het gevolg zijn van hevige re genval, hebben in het noordoos ten van India aan zeker 24 mensen het leven gekost. Het grootste aantal slachtoffers, zeventien, viel in de deelstaat West-Bengalen. Regeringsfunc tionarissen waarschuwden dat het dodencijfer nog zou kunnen stijgen* omdat misschien nog mensen vastzitten onder het puin van ingestorte woningen. AP NEW YORK - Noord-Korea heeft voorgesteld half september te gaan praten over een vredesakkoord voor het Koreaanse schiereiland. Een Zuid-Koreaanse diplomaat heeft dit giste ren gezegd na afloop van de eerste dag van inleidende bespre kingen in New York. De beide Korea's. begeleid door de Verenigde Staten en de Volksrepubliek China, praten in New York over het starten van vredesbesprekingen die de Korea-oorlog (1950-1953) formeel moeten beëindigen. De vijandelijkheden eindigden destijds met een wapenstilstand. De Noord-Koreaanse regering in Pyongyang heeft nu voorge steld over zes weken het vredesoverleg te beginnen, twee weken later dan Washington en Seoul opperden. De gespreks partners moeten het ook nog eens worden over de agendapun ten en over het niveau waarop de onderhandelingen moeten worden gevoerd. AFP SHANGHAI - De 'drijvende bevolking' van Chinese arbei ders die hun woonplaats hebben verlaten op zoek naar werk elders in het land is gestegen tot 70,7 miljoen mensen, zo heeft de zakenkrant Business News gisteren gemeld. Volgens het blad, dat zich beriep op officiële cijfers, is het aantal migran tenarbeiders scherp gestegen in vergelijking met een jaar eer der, maar de krant gaf geen percentuele stijging. Chinese arbeiders verliezen hun gezondheids- en sociale ver zekeringen als zij hun woonplaats verlaten, maar velen doen dat toch omdat elders meer te verdienen valt of omdat zij in hun woonplaats zijn ontslagen. Het grootste deel van de mi grantenarbeiders komt uit dorpen. AP NEW DELHI - De Indiase minister van Gezinsplanning heeft gisteren in het parlement voorgesteld mensen met veel kinde ren uit te sluiten van het kiesrecht. Waar zij de grens wil leggen is niet gemeld, maar een paar maanden geleden stelde de regering een limiet van twee kin deren voor parlementskandidaten voor. Dat voorstel haalde het overigens niet. omdat de meeste parlementariërs meer dan twee kinderen hebben. India dreigt de komende eeuwen China als bevolkingsrijkste land te overvleugelen. DPA LONDEN - De internationale conferentie over het nazigoud in Londen begint op 2 december. Dit heeft het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken gisteren meegedeeld. Op de conferentie, die op 4 december eindigt, moet duidelijk worden wat er is gebeurd met de in de Tweede Wereldoorlog door de nazi's gestolen joodse eigendommen. In mei van dit jaar bereikten de Verenigde Staten en Frankrijk in Parijs overeenstemming over de conferentie. Groot-Brit- tannië, het derde lid van de commissie voor de teruggave van de joodse tegoeden, had toen al laten weten ermee in te stem men. AFP CALVIA - Een Italiaanse toeriste verkeerde gisteren in kritie ke toestand, nadat zij op het Spaanse eiland Mallorca per on geluk was neergeschoten door politieagenten die achter een tasjesdief aanzaten. De 23-jarige Paola Boldi liep op straat, toen drie agenten be gonnen te schieten op de auto waarmee de dief wegreed. Zij zou in de maag zijn geraakt door een kogel die op straat af ketste. Volgens de politie openden de agenten het vuur, omdat zij vreesden door cle auto te worden overreden. De dief werd korte tijd later ingerekend. AP WIESBADEN - In Duitsland wonen voor het eerst meer dan 82 miljoen inwoners. Het Duitse bureau voor statistiek in Wies- baden meldde gisteren dat het inwonertal op 31 december 1996 was gestegen tot 82,01 mil joen. Het bureau voor de statistiek schrijft de bevolkingstoename toe aan de immigratie van bui tenlanders en de terugkeer van ooit geëmigreerde Duitsers. Het aantal sterfgevallen overstijgt namelijk het aantal geboortes. In 1996 lag het aantal sterfge vallen 87.000 boven het aantal geboortes. In 1995 bedroeg dat verschil nog 119.000. DPA door Ad Bloemendaal JERUZALEM - De Israëlische premier Netanyahu heeft een Jordaans pleidooi voor een ver zachting van de Israëlische maatregelen tegen de Palestijn se bevolking van de hand gewe zen. Na een gesprek met de Jor daanse kroonprins Hassan en een hoge Jordaanse delegatie gisteren in Jeruzalem, zei hij dat de maatregelen niet zijn be doeld om de Palestijnen te straf fen, maar om de Israëlische be volking te beschermen. Prins Hassan moest na het over leg terug naar Amman met niet veel meer dan de verzekering dat Israël voedsel en medicijnen tot de Palestijnse gebieden toe laat. Na de bomaanslag op de Ma- chane Yehudamarkt in Jeruza lem heeft Israël de Palestijnse gebieden afgesloten. Palestijnse arbeiders kunnen niet meer naar hun werk in Israël en het verkeer tussen de Palestijnse steden op de Westelijke Jor- daanoever is stilgelegd. Israël weigert de van Palestijnse arbeiders ingehouden belas tinggelden en BTW over te ma ken aan de Palestijnse Autori teit tot deze harder optreedt tegen radicale islamitische or ganisaties. „We weten dat dit een ernstige schending is van de Oslo-ak koorden, maar dat geldt ook voor terreur"verklaarde een Is raëlische regeringswoordvoer der de veel bekritiseerde stap. Arafats adviseur Achmed Tibi sprak gisteren van 'een daad van piraterij'. Het Israëlische leger is ook begonnen uitzen- d i ngen van de Palestij nse radio- omroep die het opruiend acht, te storen. Lijden Volgens Netanyahu wil zijn re gering de Palestijnse bevolking niet onnodig laten lijden. „We proberen alleen maar ons eigen volk te beschermen. Tegelijker tijd hebben we bepaalde huma nitaire stappen genomen, zoals het toelaten van voedsel en me dicijnen. Ik hoop dat de maatre gelen tegen de Palestijnse Auto riteit spoedig overbodig zullen worden. Ik hoop dat de Palestij nen van iedereen die het beste voor heeft met vrede de bood schap krijgen dat ze nu moeten optreden tegen de terroristen, die ons allemaal en de vrede be dreigen." Kroonprins Hassan deed op de persconferentie nogmaals een beroep op Israël de collectieve maatregelen tegen de Palestij nen te verzachten. Volgens de kroonprins vergroot cle afwe zigheid van vooruitgang in het vredesproces de mogelijkheid dat extremisten het proces pro beren te saboteren. Prins Hassan gaf Netanyahu lik op stuk, toen deze op de pers conferentie een vergelijking trok tussen de Amerikaanse houding tegenover landen als Libië en Iran en de Israëlische politiek ten aanzien van de Pa lestijnse Autoriteit. Hassan: „De vergelijking clie de premier maakt, is niet relevant. Libiërs en Iraniërs wonen niet in de Ver enigde Staten. Israëliërs en Pa lestijnen zijn gedwongen vlak naast elkaar te Teven. Ze moeten proberen dat in goede harmonie te doen." GPD van onze redactie buitenland SPLIT - De Kroatische presi dent Tudjman en Alija Izetbeg- ovic, president van het Bosni- sche presidium, hebben gisteren in een gezamenlijke verklaring beloofd hun inspanningen te verdubbelen om de drie jaar ou de federatie van Kroaten en moslims leven in te blazen. De federatie, die niet echt van de grond wil komen, heeft de helft van het grondgebied van Bosnië in handen en vormt de tegenhanger van de Bosnisch- Servische Republiek Srpska. Beide Balkan-leiders waren met vertegenwoordigers van de internationale gemeenschap, wie de Amerikaan Ri chard Holbrooke, bijeengeko men in cle Kroatische havenstad Split. Hun eerste ontmoeting le- I verde geen concrete resultaten op, maar wel veel toezeggingen en beginselverklaringen. Tudj man en Izetbegovic stemmen in met het opzetten van gezamen lijke werkgroepen voor kwes- ties als de terugkeer van vluch telingen en economische samenwerking. .Zij bevestigen daarnaast dat zij het Dayton-vredesakkoord uit 1995 zullen nakomen: dat wil Izeggen dat zij zullen meewer ken aan het opzetten en functio neren van democratische instel lingen in Bosnië-Herzegowina, dat een integraal onderdeel moet gaan vormen van de Bal kan. Bovenal bevestigen zij de integriteit, soevereiniteit en po- lütieke onafhankelijkheid van Bosnië-Herzegowina. De bijeenkomst kwam tot stand na druk van Washington, dat er naar streeft het vredesakkoord van Dayton ten uitvoer ge bracht te krijgen voordat de Amerikaanse eenheden in de SFOR-vredesmacht in het voor jaar van 1998 vertrekken. Holbrooke, de architect van het in 1995 gesloten akkoord, was samen met Robert Gelbard, de speciale Amerikaanse gezant voor het voormalige Joegosla vië, naar Split gekomen om aan te dringen op vooruitgang. De Amerikaanse ambassadeur in Kroatië, Peter Galbraith, zei vooraf dat duidelijk is gemaakt dat de internationale gemeen schap niet uitziet naar 'papieren toezeggingen'. Algemeen wordt aangenomen dat de regering in Zagreb, die de Bosnische Kroaten steunde in de strijd, er eigenlijk op uit is het door Kroaten beheerde deel van Bosnië bij Kroatië te voegen. Galbraith zei dan ook vooraf dat van Zagreb wordt verwacht 'dat het zijn erkenning van de soevereiniteit van Bosnië-Her zegowina bevestigt'. Kroatië staat onder internatio nale druk om de Bosnische Kro aten ertoe te bewegen zich te houden aan het Dayton-ak- koord, waarin onder meer staat dat alle partijen wegens oor logsmisdaden aangeklaagde personen moeten overdragen en samen moeten werken in het ge- zamelijke bestuur van Bosnië. De Wereldbank en het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF) hebben leningen aan het land opgeschort. AP onze redactie buitenland 'BOLZANO - Een 19-jarige Duitser en een 52-jarige Itali aan zijn gisteren in de bergen van Noord-Italië verongelukt. De Duitser kwam om het leven m de Dolomieten. Volgens de politie in Bolzano gleed hij uit. Zijn drie medeklimmers bleven ongedeerd. Het ongeluk gebeur de op 3.000 meter hoogte vlak bi] de grens met Oostenrijk De 52-jarige Giulio Vermont om op 2.300 meter op de Plegier-berg in de buurt van Tu rijn De man gleed uit over een aoop stenen en sloeg met zijn hoofd tegen de rotsen. De drie bergbeklimmers die sinds zon dag worden vermist op de Mont Blanc, zijn vermoedelijk op on geveer 3.900 meter hoogt e in een gletsjerspleet gevallen. Volgens de bergpolitie bestaat er geen hoop meer dat de twee mannen en de vrouw uit Lyon nog in le ven zijn. Reddingsploegen heb ben in de omgeving van de glet sjerspleet uitrustingsstukken van de vermisten gevonden. In juli zijn op de Mont Blanc der tien mensen om het leven geko men. In augustus zijn er al vier verongelukte mensen geborgen. AFP/DPA/ANP van onze redactie buitenland BELFAST - De Britse minister voor Noord-Iérland, Ma Mow lam, heeft Sinn Fein opgeroe pen te zorgen dat de IRA zicli snel mogelijk van alle wapens ontdoet. Mowlam deed haar op roep gisteren na een gesprek met vertegenwoordigers van de IRA Mowlam sprak voor het eerst met voorzitter Gerry Adams en andere leiders van Sinn Fein, sinds de IRA op 20 juli een nieuw staakt-het-vuren afkon digde. Dat moet ertoe leiden dat Sinn Fein kan deelnemen aan de onderhandelingen over vrede in Noord-Ierland die op 15 sep tember moeten beginnen. Of het overleg in september werkelijk begint blijft de vraag. Protestanten zien vooralsnog niets in het plan voor ontwape ning van de paramilitairen in Noord-Ierland. RTR/ANP (Advertentie) Reddingsteams bij het wrak van de Koreaanse Boeing nabij Agana op Guam. foto Norman Taruc/AP van onze redactie buitenland AGANA - De autoriteiten op Guam hebben de hoop opgegeven dat zij nog overlevenden vinden van het ongeluk met de Boeing 747 van Korean Airlines (KAL). De luchtvaart maatschappij en de Amerikaanse lucht vaartdienst steggelen ondertussen over de oorzaak van de ramp. De KAL wijt het ongeluk, waarbij 224 men sen omkwamen, aan het slechte weer en een falend vluchtleidingssysteem op het vlieg veld van Guam, maar volgens de NSTB- woordvoerder zijn dat louter 'speculaties'. Dertig mensen - 27 passagiers en drie be manningsleden - overleefden de ramp. Het vliegtuig stortte dinsdagavond laat in slecht weer neer op een oliepijplijn in het oerwoud, ongeveer vijf kilometer van de luchthaven van Guam. Het toestel brak in stukken en vloog onmiddellijk in brand. De meeste inzittenden waren Zuid-Koreanen, maar er vlogen ook twintig Amerikanen en een Japanse en Nieuw-Zeelandse passagier mee. Een van de passagiers was een politi cus van een Zuid-Koreaanse oppositiepar tij. De gouverneur van Guam. Carl Gutier rez, was als een van de eersten bij de plaats van de ramp. Hij zei dat het metershoge vlijmscherpe natte gras dat op de rotsen groei t en de modder het zo glad maakten dat reddingswerkers er vier uui- over deden om de overlevenden naar het anderhalf kilome ter verderop gelegen ziekenhuis te brengen. „Het was angstaanjagend. Toen ik dichtbij kwam hoorde ik mensen schreeuwen", zei hij. „Wij hadden maar een zaklantaarn bij ons. We moesten op het geluid afgaan om hen te vinden." Een van de passagiers die hij kon redden was het Japanse meisje, dat lichtgewond was en probeerde om een ern stig gewonde stewardess te verzorgen. Luitenant-commandeur-Jim Lehner, die de reddingsoperatie leidt, zei dat hij een stem metje in het Koreaans hoorde roepen. Even later haalde hij een kind uit het wrak en ver volgens vond hij haar moeder. Sommige overlevenden hadden slechts een paar schrammetjes en konden zo weglopen. Tyrone Taitano, een woordvoerder van het Guam Memorial Hospital, zei dat overle venden druk op hem uitoefenden om infor matie te verstrekken over familieleden die eveneens in het toestel zaten. „Ik vist niet wat ik moest zeggen", zei hij. „Het was vre selijk triest. We moeten nog steeds veel do den identificeren en het ziet er niet erg be moedigend uit." Gewend Deskundigen van de Amerikaanse lucht vaartdienst NTSB zijn gistermidag begon nen met het onderzoek van de zwarte dozen van de verongelukte Boeing. Het duurt nog enkele dagen voor de eerste gegevens be kend zijn. Het onderzoek van de recorders met vlucht - gegevens en gesprekken in de cockpit richt zich volgens de woordvoerder van cle NTSB vooral op de vraag waarom de lijndienst Se oul-Guam dinsdag werd uitgevoerd met een Boeing-747 en niet met een Airbus, zoals ge bruikelijk. De onderzoekers willen erachter komen of de bemanning aan het toestel ge wend was. RTR/EFE/AP Primafoon maakt mobiel bellen nu wel heel gemakkelijk met deze nieuwe telefoon: de •Pocketline Swing met Hi GSM- abonnement. Je kunt er in vrij wel heel Europa mee bellen. En met één toets kun je extra mogelijkheden van je telefoon benutten. Waaronder Voice Mail, je mobiele antwoordapparaat. Ook kun je het totaal van je gesprekskosten opvragen via deze toets. Maar bellen met Hi GSM is ook heel voordelig. Zo krijg je overdag 50% korting op de 3 nummers van jouw keuze. En je belt al vanaf 35 cent per minuut. De Pocketline Swing is er al voor f 49,-. Koop je 'm vóór 1 ok tober, dan betaal je voor het Hi GSM-abonnement tot 1 januari 1998 slechts f 29,95 per maand i.p.v. f 34,95 per maand Ga dus snel naar Primafoon of bel gratis 0800-0402.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5