Jeltsin van woeste beer tot opa Branche woest over treintaxi voor iedereen Opjaagbeleid drijft daklozen naar junks varia Pr-team van dochter Tatjana bouwde imago Russische leider om het weer puzzel snelheidscontrole gevest e-e-t- mannetj e s-d-p-a- bus-ate o s -1 - flappen -a-o-n- spits recept 25 Romige lente-uisoep donderdag 7 augustus 1997 Zeeland: Zomers door Hans Hoogendijk Goed gehumeurd, ontspan nen en zichtbaar uitgerust is de Russische president Boris Jeltsin teruggekeerd naar Mos kou. Na een maand vakantie aan de Finse grens en aan de Wolga, waarbij hij overigens de staatszaken niet verwaarloos de, is hij gisteren weer officieel aan de slag gegaan. De 66-jarige president is er na zijn vijfvoudige bypass-opera- tie van november vorig jaar een stuk beter aan toe. Problemen zijn er nog genoeg, maar Jeltsin lijkt het allemaal wat luchtiger te nemen. Voorbij zijn de dagen dat hij met een woedend gezicht recht in de camera's keek, be windslieden schoffeerde en met de vuist op tafel sloeg. Zelfs de 'operatie roebel', waarbij op 1 januari 1998 drie nullen van de bankbiljetten worden ge schrapt, presenteerde hij maan dag op een overtuigende en voor iedereen begrijpelijke manier. De Russen hoeven zich geen zor gen te maken, hun spaarcenten zijn veilig en het zal de allerlaat ste keer zijn dat zoiets gebeurt, luidde de boodschap. Enkele financiële experts zullen ongetwijfeld de wenkbrauwen hebben gefronst bij de laatste opmerking, die waarschijnlijk niet in het draaiboek stond. Maar de spontane toevoeging tekende wel de nieuwe Boris Ni- kola je vits. En regelmatig verscheen Jeltsin tijdens zijn vakantie op de tv. Niet meer stijf in het pak zoals vroeger, maar met een vlotte trui, open blouse en een glim lach op het gezicht. Er mocht gelachen worden, ook als hij staatszaken besprak met zijn premier Tsjemomyrdin of diens plaatsvervangers Nemtsov en Tsjoebais. Er werd gepraat over tennis, Jeltsins bezoeken aan de 'banja' (Russische sauna) en zijn visprestaties. En passant werd over het hotel in Karelië waar hij verbleef meegedeeld dat dit niet exclu sief voor de president was, maar toegankelijk is voor iedereen. Jeltsin leidde er zelfs een tv- ploeg rond. Een unicum in dit land. waar de heersers altijd werden weggestopt in super-de- luxe villa's achter metershoge hekken. Het was een zeer ge slaagde pr-stunt. Maar ook werd voor iedereen zichtbaar gemaakt dat de president tij dens zijn vakantie werkte. Nieuw is het overigens niet dat de eerste man van het land laat u zien dat zijn vakantie meer is dan alleen ontspanning. De vroegere communistische lei ders werden ook altijd nijver werkend getoond. De bedoeling was de schijn te wekken dat zo'n vakantie eigenlijk alleen maar een hinderlijke onderbreking vormde van het voortdurend werken voor het heil van het volk. Jeltsin heeft zich de eerste jaren van zijn presidentschap aan dezelfde doorzichtige tac tiek bezondigd. Het was vooral zijn vorig jaar in ongenade ge vallen vriend, lijfwacht en advi seur Korzjakov die het zo wilde. Het resulteerde regelmatig in Boris Jeltsin gekiekt op visvakantie: het werk van dochter Tatjana. foto Itar/TASS van onze redactie binnenland Transvision, de NS-dochter die voor de treintaxi zorgt, handelt in strijd met de wet als het ook niet-NS-klanten toelaat tot de treintaxi. Dat stelt de belangenorganisa tie van de branche, KNVTaxi, die dreigt met juridische stappen. Vorige week kondigde Transvision aan dat de treintaxi, waarin meerdere mensen tegen een vastgesteld, laag tarief van en naar het station kunnen rijden, ook toegankelijk is voor mensen zonder een NS-treinkaartje. De taxibranche reageert furieus. Volgens KNV Taxi staat de telefoon roodgloeiend door verontruste taxi-ondernemers. Ze vin den het oneerlijke concurrentie. De trein taxi wordt gesubsidieerd door NS Reizi gers. KNV Taxi stelt dat het plan indruist tegen de Wet Personenvervoer. In beginsel moet iedere taxi-ondernemer zich aan bepaalde tariefsystemen houden, tenzij hij zogeheten contractvervoer uitvoert. De treintaxitarie ven zijn destijds goedgekeurd omdat het systeem als contractvervoer wordt gezien. Volgens KNV Taxi is er slechts sprake van contractvervoer als de klanten die vervoerd worden een afgebakende groep vormen. In het geval van de treintaxi waren dat tot nu toe de NS-klanten. „Maar straks is het geen bepaalbare groep meer", aldus secretaris H. van Schaik van KNV Taxi. Hij concludeert dat de vaste lage prijzen dan verboden zijn. Transvision bestrijdt die uitleg. Volgens de ze NS-dochter zal slechts een zeer kleine groep niet-NS-klanten van de treintaxi ge bruik maken. De treintaxi rijdt immers al leen van en naar het station. Van Schaik vindt dat geen garantie. Iemand die naar het centrum van de stad wil, kan met de goedkope treintaxi naar het station gaan, dat meestal in het centrum gelegen is. ANP puur amateuristische, absoluut ongeloofwaardige en soms lach wekkende optredens. Nu gebeurt het allemaal veel professioneler en dat is vooral het werk van Jeltsins dochter Tatjana. Na het ontslag van Korzjakov in 1996 vormde de 37-jarige een team professione le pr-adviseurs. Tijdens de ver kiezingscampagne van de presi dent hadden ze al met succes proef gedraaid. Tatjana, die vol gens alle bronnen een van de weinigen is naar wie de presi dent luistert, haalde hem toen over direct contact met het volk te zoeken. Het resultaat was een dansende, springende, overal druk praten de Jeltsin. Hij moest zijn in spanningen overigens bijna met de dood bekopen, omdat zijn hart niet meer mee wilde wer ken. Maanden rust gevolgd door een succesvolle hartoperatie brachten de oude beer er weer bovenop. Koppig Sindsdien hebben Tatjana en haar team verder geslepen aan het imago van de president. Makkelijk was dit niet bij deze man die onvoorstelbaar koppig heet te zijn. Regelmatig viel hij uit zijn rol. Berucht zijn de tv- beelden waarop hij Tsjernor- myrdin en ex-defensieminister Rodjonov als schooljongens in de hoek zette. Maar dat lijkt nu tot het verleden te behoren. Zijn stem is milder geworden, zijn optredens minder verkrampt. „Jeltsins image is veranderd van dat van de woeste beer in de grootvader, die desalniettemin het onaantastbare gezinshoofd blijft", zei de pr-deskundige Popov in een interview met de Moscow Times. Doordat de niet meer herkiesbare Jeltsin de rol van vader des vaderlands gaat spelen, kunnen onder zijn pro tectie de jonge hervormers laten zien waar zij toe in staat zijn, meent Popov. „Hij kan natuur lijk nog uit zijn leunstoel komen en met de vuist op tafel slaan, maar het is de bedoeling dat dit niemand meer angst inboe zemt", aldus Popov. Maar Boris Jeltsin is en blijft een eigenzin nige man, die zich door niemand de wet laat voorschrijven en dus altijd goed is voor een verras sing. GPD Toonder Studio's door Marcel van Silfhout Het bestrijden van drugs overlast door steeds meer openbare ruimtes af te sluiten, drijft daklozen en junks naar el kaar toe. Hierdoor raken daklo zen vaker verslaafd en drukt ze nog meer in de marge van de sa menleving. Bovendien wordt de 'overlast' alleen maar erger om dat de probleemgroepen nage noeg gedwongen worden in het zicht van iedereen op straat te leven of te verhuizen - naar woonwijken. Volgens de Utrechtse onder zoekster Lia van Doorn die met een promotie-onderzoek is be gonnen dreigt zo een vicieuze cirkel die er uiteindelijk ook nog eens toe leidt dat de hulpverle ning haar greep verliest op de dak- en thuislozen. Utrecht heeft er zo'n zes- a zevenhon derd. Als concreet voorbeeld noemt Van Doom, een autoriteit op het gebied van de daklozen- problematiek, het 'opjaagbe leid' in winkelcentrum Hoog Catharijne. Wegjagen Van Doorn: „Sinds de politie is begonnen met het wegjagen van verslaafden, zijn zij zich meer gaan ophouden in wijken buiten de binnenstad. Vooral in sloop- panden. Totdat bewoners daar in opstand kwamen tegen de junks en de politie hen ook daar weer wegstuurde. Maar mensen verdwijnen natuurlijk niet. Het probleem duikt ergens anders weer op." Het samengaan van daklozen en junks baart Van Doorn vooral zorgen omdat het één van de re denen is waarom de problema-r tiek bij mensen die al langdurig op straat leven nog groter wordt. De 34-jarige Utrechtse onder zoekster houdt zich al zo'n tien jaar met daklozen bezig. De net afgestudeerde pedagoge uit Utrecht kon niet meteen werk vinden en begon met vrijwilli gerswerk in de Utrechtse nachtopvang de Sleep-Inn ('t Snurkhuis). Later werd ze daar cördinator.Van Doom, in middels meer 'sociologe': „Sindsdien raakte ik gefasci neerd door daklozen." Vanwege hun verhalen, maar vooral van wege het feit dat daklozen te vergeefs hun best deden om uit het circuit te komen. „Mijn ver onderstelling dat ze voor dat le ven kozen, bleek helemaal niet te kloppen. Dat is een mythe waarmee de samenleving een excuus heeft om ze aan hun lot over te laten." In 1989 kreeg Van Doom het voor elkaar om met behulp van een fonds van de Universiteit Utrecht een onderzoek te doen in het Utrechtse daklozenwe- reldje. Ze had diverse langduri ge gesprekken met 64 'respon denten'. Wanhopiger Uit dat onderzoek bleek dat daklozen inderdaad dezelfde aspiraties hebben als 'gewone mensen' zoals een gezin, huis, baan en vooral ook een tv. Maar het lukte hen op de een of andere manier niet om op eigen kracht uit de daklozenwereld te ko men. Sterker: hoe langer ze in het circuit verkeren, des te wan hopiger worden ze. En hoe lan ger ze dakloos zijn, hoe groter de problemen. Even zo treurig waren sommige van Van Doom's bevindingen bij daklozen die weer een wo ning hadden gevonden. „Met een huis alleen zijn ze er niet. In eens zitten ze daar alleen op een flat in Overvecht en hebben dan plots een hoop vrije tijd en geen zinvolle dagbesteding. Vaak no digen ze hun oude vrienden van de straat uit en krijgen overlast- problemen met de buren. Of ze betalen de huur niet en ze raken opnieuw dakloos." Volgens Van Doorn is er dus aanleiding genoeg om vervolg onderzoek te doen. Met behulp van het NIZW en de Universiteit Utrecht is dat nu mogelijk mid dels een medio 2000 af te ronden promotie-onderzoek. „Ik wil nu op zoek gaan naar ex-daklozen. Ik ben benieuwd waarom zij het wel hebben gered." GPD „Komaan!", riep heer Ollie met gedwongen opgewektheid. „Sta toch niet zo zwart te kijken! Ik kan toch ook niet helpen, dat jullie door de modder moesten lopen? Ik bedoel eh... het is toch niet mijn schuld, dat... eh... Ach wat, men moet niet te zwaartillend zijn, als jullie begrijpen, wat ik bedoel. Geven en nemen, bedoel ik. Haha!" „Excuseer, heer Olivier", sprak Joost vermoeid, „ikbegrijp niet wat u bedoelt. Maar er is iets heel betreurenswaardigs aan de hand, met uw welnemen. En wanneer u mij toestaat, ga ik mij nu verschonen." Met deze woorden verliet hij het vertrek, een zwart spoor achterla tend. Tom Poes echter trad nader en wendde zich tot heer Bommel. „Zo gaat het verkeerd", zei hij ernstig, „als u die ring ooit kwijt wilt De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Den Bosch vice versa A9 - tussen Alkmaar-Diemen vice versa A10 - ringweg Amsterdam N201 - tussen Uithoorn-Aalsmeer A4- bij Leidschendam N50 - omgeving Rosmalen A67 - bij Maasbree 1 B U W N K I E R 2 V E O O N R A L 3 M A I A E R T T 4 D N A R W W A L 5 D O A O R A L N 6 S T P A W A N S 7 T O O E V R A L 8 D M O T R E N L 9 T A O L O E N T 10 P I A S S T E R 11 O N V Z E I N R 12 P S A R O T O L 13 D A A M M E N N 14 K D R A I N T G Streep op elke regel de letters weg die samen het woord vormen dat overeen komt met de omschrijving. De resteren de letters vormen van boven naar bene den en van links naar rechts een citaat. 1. Zandkuil in een gofterrein;2. bovenal; 3. lentemaand; 4. tandwalvis; 5. stekel; 6. vreemde taal; 7. onvoorzien geval; 8. zure kers; 9. aanleg; 10. tekengerei; 11. larie; 12. wachtwoord; 13. bordspel; 14. nieuwsorgaan. Oplossing woensdag: JannyvanderLee_ Vooruitzichten vrijdag zaterdag zondag maandag weer max. 25° 25° 26° min. 17° 17° 17° 16° wind ONO 2 02 02 02 Zon O op 6.20 onder 21.2: Maan op 11.28 onder 22.4 Nautisch bericht Enige verkoeling door een redelijke oostelijke bries, sterkte 3 a4 Bft. Een goed zicht met een watertemparatuur van ongeveer 19 graden. Verder een verwaarloosbaar kleine kans op onweer en mist. Waterstanden DONDERDAG 7AUGUSTUS Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Wemeldinge Philipsdam West VRIJDAG 8 AUGUSTUS Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Wemeldinge Philipsdam West Hoog water uur cm uur cm 05.18 230 17.35 222 05.38 255 17.57 248 06.37 299 18.53 288 05.25 17417.35 164 07.00 167 19.05 160 07.00 19019.10 183 07.15 177 19.20 168 Hoog water uur cm 05.51 220 06.16 244 07.09 287 05.50 167 07.30 161 07.30 184 07.40 172 uur cm 18.08 212 18.26 237 19.27 275 18.10 157 19.35 154 19.40 177 19.50 163 uur cm i 11.30 171 - 11.55 180 - 00.57 231 13.01 11.30 118 23.55' 00.45 151 12.45 00.45 165 12.50' 00.45 1 60 1 2.55' Laag water uur 00.30 203 12.30 01.31 22513.30!' 12.05 115 01.20 15013.25 01.20 16313.25 01.15 15813.30 raken zult u op moeten houden met dit gedoe. Geen afgunst en geen begeren van andermans goed, zei die dwerg." „Onzin!", riep heer Ollie uit. „De ring is mooi, waarom zou ik hem kwijt willen? Nu ik eenmaal weet hoe hij werkt, ben ik er niet bang voor, hoor!" „Maar hij is slecht!", zei Tom Poes. „Er komt niets dan ellende van jaloezie en benijden! Voor uzelf en voor anderen!" Heer Bommel stiet een schamper lachje uit en onder zijn oog speelde een zenuwtrekje. „Ach wat!", smaalde hij. „Bakerpraat. De wereld is hard, jonge vriend; wanneer je vandaag de dag mee wilt komen moet je die ou derwetse bravigheid vergeten. Leer dat van een moderne heer, die weet wat er in het leven te koop is!" Deze soep is heel simpel te vari eren. U kunt hem zoals irrhet basisrecept serveren of bestrooid met croutons, met reepjes gerook te zalm, garnalen, met blokjes of reepjes gerookte kip, enzovoort. Ook de bouillon kunt u aanpassen aan uw eigen voorkeur. Groente- of kruidenbouillon voor de vege tarische keuken of kippenbouil lon als u er kip in strooit, enz. Voor 4 personen: 2 bosjes lenteui boter om te fruiten 2 eetlepels bloem 1 liter bouillon 1 dl slagroom peper en zout Bereiding: Lenteuitjes schoonmaken en in schuine stukken van ongeveer 1-2 cm snijden. Lenteuitjes in enkele minuten zacht fruiten in boter. Bloem over de stukjes ui strooien en al roerend 1 minuut meefruiten. Bouillon toevoegen en blijven roe ren tot gladde licht gebonden soep is verkregen. Op smaak brengen met peper. Slagroom in soep schenken en ongeveer 1 minuut te gen de kook aan houden. Vervang eventueel een klein deel van de bouillon door witte wijn. Door: Klaas Dn. De zomer draait voor de komende dagen op volle toeren. Tot na het weekeinde beloven de weerkaarten zonnig en vooral warm weer. Diegene die we daarvoor moeten bedanken is een krachtig hoge- drukgebied boven Scandinavië. Dit systeem houdt samen metee; lagedrukgebied net buiten de Golf van Biskaje een stevige oosten wind in stand. Uit deze hoek wordt droge en warme lucht onze ka- opgeblazen. We kunnen dan ook voorlopig genieten van subliem strandweer. De zonnestralen zijn overigens vrij fel, er moet dus goed gesmeert worden om verbrandingen te voorkomen. Na eer wolkenloze nacht gaan we dus opnieuw een hele zonnige dag tec, moet met een bijna strak blauwe lucht. De temperaturen hebben vrijspel en komen ook met gemak boven de zomersegrens van 2: graden. Alleen in Vlissingen ligt de maximumwaarde vrij dicht b'. de 25 graden, maar in Westdorpe en Wilhelminadorp bijvoorbeel: schiet het kwik door tot ruim boven de de 25. Het is overigens niet alleen een mooie stranddag maar het is ook een hele fraaie watersportdag. Er staat een overwegend mati ge oostelijke watersport bries. Die naast veel surf- en zeilplezier ook enige verkoe ling biedt voor de badgasten aan het strand. Alleen rich ting weekeinde zwakt de wind geleidelijk toch wat af. De droge lucht wordt tevens iets vochtiger en de warmte wordt dan al snel iets onaan genamer. In hetweekeide drijven tevens een paar sta pelwolken in het blauw, maar het weer behoudt een zonnig karakter. Zondag is er een he le kleine kans op een ver dwaalde onweersbui. Warm Ll H HogaMgebied Europa: Zomers o o: 35 3MIDDAG 7 AUGUST^' In grote delen van Europa heerst de zomer. Met name in de no-'V delijke helft is het goed toeven doortoedoen van een krachtig1 gedrukgebied boven Scandinavië. Er zijn flinke zonnige periooB en temperaturen rond 25 graden zijn haalbaar van Finland totX noorden van Duitsland. Ondertussen zorgt een oud front voc:a paar onweersbuien in Polen, Roemenië en de Oekraïne. Ooki:v Alpenlanden vallen een paar stevige onweersbuien. Met narr-ij- het noorden van Italië vallen morgenmiddag plaatselijk zwart, en. In Frankrijk is het nogal wisselvallig, maar wel behoorlijk warm. Er ontwikkelen zich lokale onweersbuien, maar er is e^P eens ruimte voor zonnige perioden. Met name in het zuiden!^ de zon zich regelmatig zien. De Britse eilanden laten een wiss=oi beeld zien: in het noorden is het droog met zonnige perioden,ti zuiden heeft een paar buien. In het noorden van Spanje is veeb: wolking aanwezig, waaruit af en toe een buitje valt. Hetwissef) ge weer in Frankrijk en het noorden van Spanje wordt veroortjj, dooreen lagedrukgebied bij de noordwestpunt van Spanje. H;g heeft echter nauwelijks invloed op het weer in de bekende toe' tengebieden. Zowel aan de Algarve als de Costa's is het droog, flink wat zon en temperaturen rond 30 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4