Toldijk besmette Hoonhorst Morgen drukke dag op Schiphol $.50 Getuige Karman laat verstek gaan op eigen proces Surinamer ziet remigratie wel zitten PZC Dordtenaar moet 12 jaar na veroordeling alsnog gevangenis in Schrik van netwerkbeheerders kampeert Elektrische rolstoel slaat op hol door gebruik zaktelefoon HEMA érhtIMnri t 1? Vs binnenland donderdag 7 augustus 1997 Link gebieden varkenspest Belgische Bacob neemt Paribas Nederland over Scherper beleid grijze kentekens wellicht ongeldig Cadeautje van Heineken kan niet door de beugel Drie doden bij ongeval op A16 Zusters verzamelden afval Paard met staart aan hek Boot Schiermonnikoog is vol Met vals geld tegen de lamp Verkoop van bouwbedrijven NS is rond Vruchtentaart nü£ Cocktailnoten nü 2 I voor1 t.50 Boerensnijder nü 1.» Gelderse achterham nü i Jonge Goudse kaas nü Saludos tinto of blanco nü 3 10 95 voor U* van onze redactie binnenland HOONHORST - Het bedrijf in het Overijsselse Hoonhorst waar dinsdag varkenspest werd vastgesteld, had contact met een van de 49 bedrijven in het Gelderse Tol dijk, die na het con stateren van de ziekte in die ge meente preventief zijn geruimd. Op die 49 bedrijven zou geen sprake zijn geweest van var kenspest, zo deelde het ministe rie van Landbouw nog onlangs mee. Gistei'avond klonk twijfel bij een woordvoerster van het ministerie. „We vragen ons nu af of we wel helemaal goed hebben gezeten met onze steekproef." In elk geval heeft het ministerie besloten uit voorzorg ook de varkens te laten ruimen van alle andere negen bedrijven waar mee het Toldijkse bedrijf con tact heeft gehad. Daarbij gaat het om twee be drijven die niet liggen in een ge bied waarvoor in verband met varkenspest een vervoersver- bod geldt. Het betreft een var kenshouderij in het Gelderse Beltrum en een bedrijf in het Overijsselse Haaksbergen. De andere zeven bedrijven liggen AMSTERDAM - De Belgische banken rukken op in Neder land. De Belgische Bacob Bank heeft de Paribas Bank Neder land opgekocht, oorspronkelijk eigendom van de Franse onder neming Paribas. Het is voor Ba cob Bank de eerste aankoop in het buitenland. Op de negen vestigingen van Paribas Nederland werken 250 mensen. De bank is onder meer in Hulst gevestigd. ANP wel in ingesloten gebieden Tol dijk en Dalfsen. In Hoonhorst laat het ministerie morgen de varkens van acht zo genoemde buurtbedrijven pre ventief ruimen. Die bedrijven bevinden zich binnen een straal van 2 kilometer rond het met varkenspest besmette bedrijf. De Zwolse veemarkt gaat mor gen naar Utrecht. De zeventien ruimingen, slui ting van een KI-station en een slachterij, en de verplaatsing van de Zwolse veemarkt naar Utrecht zijn de eerste gevolgen van de uitbreiding van de var kenspestepidemie naar de pro vincie Overijssel. In het tot de gemeente Dalfsen behorende kerkdorp Hoonhorst werd dins dag de 366e uitbraak van de ziekte in Nederland geconsta teerd. De 575 varkens zijn giste ren afgemaakt. Brussel Of er verderstrekkende gevol gen komen, blijkt vandaag in Brussel. Daar komt het Perma nent Veterinair Comité van de Europese Commissie bijeen. Voorzitter J. Markink van de vakgroep veehouderij van de landbouworganisatie GLTO ZuidMiddenOost zei gisteren tijdens een bijeenkomst in Zwolle dat zijn organisatie in Brussel blij ft ijveren voor vacci natie van varkens. Dat is voor minister Van Aartsen van Land bouw onbespreekbaar. Markink pleitte gisteren voor een beperkte noodvaccinatie in een gebied met een straal van 20 tot 30 kilometer rond een ge troffen bedrijf. De varkens op die bedrijven hoeven dan niet preventief geruimd te worden. Het vlees mag weliswaar niet worden geëxporteerd, maar is wel geschikt voor de binnen landse afzet. Het vervoersverbod werd tot gisteren 15.00 uur 23 keer over treden. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Ad Karman, 'kroongetuige' in het proces te gen Johan 'de Hakkelaar' V., zal vandaag niet verschijnen in de rechtszaal voor het bijwonen van zijn eigen proces. Dat heeft een woordvoerster van het Openbaar Ministerie in Amster dam gisteren bevestigd. Karman moet terechtstaan voor zijn eigen aandeel in de groot scheepse drugssmokkel waar voor V. en twee medeverdachten begin dit jaar tot celstraffen zijn veroordeeld. Eerder werd be kend dat Karman geen advo caat meer heeft. In het syndi caat van cle Hakkelaar was hij 'chef laden en lossen'. Volgens de OM-woordvoerster heeft Karman afgelopen maan dag een gesprek gehad met de jrechter-commissaris. Daarin gaf de 53-jarige ex-garagehou der te kennen dat hij niet voor de rechtbank wenste te verschij- i van onze redactie binnenland Dordrecht - Een vrouw uit Dordrecht is in het geweer gekomen omdat haar man twaalf jaar nadat hij werd veroordeeld zijn straf van twee jaar alsnog moet uitzit ten. De 35-jarige Dordtenaar werd vorige week door een arrestatieteam opgepakt. Zijn 26-jarige echtgenote neeft gisterochtend bij de rechtbank in Dordrecht een petitie aangeboden aan hoofdofficier van justitie mr. J. de Wit. vrouw verzet zich tegen de aanhouding van haar man. De man kreeg in 1985 f aoderhalf jaar gevangenis straf opgelegd voor een over val op een postkantoor. Het f gerechtshof legde hem in ho- ger beroep twee jaar cel op. I Op 13 november 1986 kwam de man op vrije voeten na een procedurefout. De man bouwde na zijn proces een nieuw leven op. Hij exploi teert sinds 1991 samen met zijn echtgenote een eetgele genheid in Dordrecht. De overvaller heeft de afgelopen jaren diverse gratieverzoe ken ingediend maar die wer den afgewezen. De echtgenote wil met haar actie bereiken dat de gevan genisstraf wordt omgezet in een alternatieve straf. Op die manier zou him zaak geen gevaar lopen. Zij vindt het onbegrijpelijk dat na al die jaren het arrestatieteam een inval deed in de drukbezoch te zaak. Haar man werd vol gens haar ten overstaan van alle aanwezigen in de zaak geblinddoekt en geboeid af gevoerd. De politie trad op deze manier op omdat de Dordtenaar telkens niet kwam opdagen als hij zich moest melden. ANP AMSTERDAM - Het ministerie van Financiën heeft aanscher pingvan de regeling voor het rij den in personen- en bestelwa gens met een grijs kenteken niet aangemeld in Brussel. Volgens de Amsterdamse fiscaal jurist D. Weber, die ook colum nist is voor de PZC, had dit krachtens het Securitel-arrest van het Europese Hof van Justi tie wel moeten gebeuren. Door de aanscherping moesten circa 100.000 automobilisten die rondreden in een auto die vol deed aan de normen voor een bedrijfswagen 'geel' gaan rij den. Zij betaalden daardoor in doorsnee vier maal zoveel mo torrijtuigenbelasting. Blijkens de zogenoemde her stellijst van het Securitel-arrest is de Nederlandse regering ook niet van plan alsnog aangifte te doen, aldus Weber. Dat biedt au tofabrikanten of automobilis ten (kentekenhouders) moge lijkheden om schadececlaims in te dienen bij de Staat, Een woordvoerder van het mi nisterie van Financiën wijst We- bers woorden van de hand. Hij zegt dat de aangifteplicht pas van kracht werd op 1 juli 1995. De aanscherping dateert van 1994. ANP doorThea van Beek AMSTERDAM - Bij Surina- mers in Nederland bestaat grote behoefte aan informatie over de mogelijkheden van remigratie. Alleen al vorig jaar zijn 1500 Surinamers op eigen gelegen heid teruggekeerd naar hun ge boorteland. Bij ongeveer tien procent van de Surinamers in Nederland, zo'n 30.000 mensen, leeft de wens tot remigratie. Suriname wil de remigratie van in Nederland wonende Surina mers bevorderen. Dat maakte de Surinaamse president Wij- denbosch bekend tijdens'zijn recente informele bezoek aan Nederland. Nog deze maand moet er bij de Surinaamse am bassade in Den Haag of bij het Surinaams consulaat in Am sterdam een speciale afdeling komen om de terugkeer te rege len. Volgens de Amsterdamse stich ting Surinam Project Manage ment (SPM) is een dergelijke af deling een goede zaak. Via de stichting werken twintig Suri naamse Nederlanders met een Melkertbaan in hun geboorte land. Eind dit jaar moeten daar nog eens zestig nieuwe kader functies bijkomen. De belang stelling voor een dergelijke baan is groot. SPM-projectleider R. Mever: „Onder Surinamers in Neder land is het geloof ontstaan dat het beter gaat in Suriname en men ziet er weer nieuwe kansen. In de praktijk blijkt er grote be hoefte aan informatie. Een spe ciale afdeling bij het consulaat of op de ambassade kan in die behoefte voor-zien. Bovendien kan die fungeren als intermedi air bij het vinden van werk." De vraag is echter of het land in staat is remigranten een be staan te garanderen. Hoewel het land dringend behoefte heeft aan goed opgeleide vakmensen, zijn de verdiensten laag. Boven dien ondervinden velen proble men bij het vinden van geschik te huisvesting. GPD nen. Het OM hoopt dat de zaak bij verstek behandeld zal wor den. Het wegblijven van Kar man heeft tot gevolg dat extra veiligheidsmaatregelen in de rechtbank achterwege blijven. In ruil voor zijn optreden als 'kroongetuige' in het Hakke laarproces kreeg Karman van de officieren van justitie Teeven en Witteveen de toezegging dat hij niet meer de gevangenis in hoeft, ook al komt het tot een veroordeling in zijn eigen straf zaak. Sinds het afsluiten van deze deal heeft Karman de sta tus van bedreigde getuige en wordt zijn leven bepaald door de kaders van een getuigenbe schermingsprogramma Op 30 september moet Karman getuigen voor het Amsterdamse gerechtshof, dat zich buigt over het beroep van de Hakkelaar. Mr. A Moszkowicz, met zijn va der raadsman van de Hakkelaar zelf, heeft de indruk dat Kar man 'selectief ziek' is. ANP ALMERE - De schrik van menig netwerkbeheerder is momenteel samengebald in Flevoland. Daar komen Nederlandse hackers, oftewel computerkrakers, samen voor hun jaarlijkse bijeenkomst. Op een camping in Almere Haven wisselen ze foefjes uit om in te breken in de computers van bedrijven of instelling uit en bepraten ze de nieuwe ontwikkelingen op de elektronische snelweg. foto Hans Steinmeier/ANP door Rien van den Anker SCHIPHOL - Het is, zo staat vast, morgen heel druk op de luchthaven Schiphol, mogelijk wordt het zelfs de drukste dag van dit jaar. Tijdens het zomerse hoogseizoen zijn er in totaal zo'n dertig dagen met gemid deld 100.000 landende en ver trekkende passagiers, maar morgen spant mogelijk de kroon: er worden ruim 110.000 luchtreizigers verwacht. Gemiddeld sjouwen die alle maal 11 koffer of tas mee. zodat BAS (het Bagage Afhandelings Systeem) morgen zo'n 120.000 stuks bagage te verwerken krijgt. Bij de Horeca Exploitatie Maatschappij Schiphol zetten ze ook wat extra koffie, omdat de prognose is dat morgen meer dan 15.000 'bakkies' worden omgezet. En daarnaast zo'n 8.000 glazen bier en 2.000 donuts. Naast de 450 'gewone' horeca-mensen werken er zo'n 250 extra personeelsleden bij de snack-counters en restaurants. Omdat slechts 28 procent van de reizigers met het openbaar ver voer komt, kan nu ook al wor den verwacht dat een flink deel van het restant - sommigen ko men per taxi of charterbus - wordt weggebracht of opge haald. De luchthaven gaat er in ieder geval van uit dat er mor gen ook duizenden 'aanhangers' een korte tijd op en rond Schip hol verblijven. Sommigen ma ken er zelfs een dagje-uit van, want de Schiphol World Tour- wordt in de zomermaanden juli en augustus acht keer- per dag- gehouden; normaal is dat drie keer. De drukte van de piekdag 8 au gustus wordt vooral gecreëerd door zo'n 62 vertrekkende en een bijna evengroot aantal aan komende chartervluchten. Transavia, Martinair en Air Holland vervoeren dan binnen één etmaal een kleine twintig duizend veelal zonzoekers naar en van hoofdzakelijke mediter rane bestemmingen. Ook de 'gewone' lijndiensten (met da gelijks in het hoogseizoen ge middeld zo'n duizend vliegbe wegingen) zijn deze tijden deels gevuld met toeristen. Tax-free Dat zijn over het algemeen ook koopgrage lieden, want de tax free winlcels draaien nu met 50 procent meer omzet dan nor maal. Vooral flessen whisky, worden. Volgens de milieu-in spectie gaat het in totaal om 1,1 miljoen openers die worden ver strekt bij een krat Amstelbier. Wie een fles met de 'telefoon' opent, hoort een gerinkel. Volgens de milieuregels uxt 1995 had Heineken 40.000 gulden moeten overmaken naar een speciale pot van de batterijen branche (Stibat). Uit dit fonds worden de inzameling, verwer king en hergebruik van batterij en bekostigd. Heineken heeft het verschuldigde bedrag in middels betaald. ANP van onze redactie binnenland ZOETERWOUDE - De milieu inspectie van het ministerie van VROM heeft voor de tweede keer dit jaar bierbrouwer Hei neken op de vingers getikt. Na problemen met te veel cadmium in luchtbedden, voldoet nu een actie rond flessenopeners niet aan de regels. De openers, in de vorm van een namaak-zaktelefoontje, bevat ten knoopbatterijen waarvoor een zogeheten verwijderings bijdrage betaald had moeten cognac en jenever gaan mee naar het vakantiestrand, maar ook sigaretten en cosmetica worden nog steeds massaal 'goedkoop' ingeslagen. Om de drukte van morgen te be geleiden, staat ook de medische staf klaar. Gezien de ervaringen in vorige j aren worden er zo 'n 5 0 patiënten verwacht bij de EHBO voor kleinere verwon dingen. Een even groot aantal komt dan langs om 'vergeten' vaccinaties te krijgen. De marechaussee krijgt het eveneens druk. Niet alleen met de 'gewone' controle van de rei zende massa, maar ook zullen morgen zeker weer zo'n hon derd nood-documenten worden uitgegeven. Veelal aan mensen die het paspoort zijn vergeten. Ook Schiphol zelf rekent op veel vragen en om die reden is het aantal informatrices morgen uitgebreid. Het aantal "parkeer wachters', dat vooral voor de vertrekhal auto's met passagiers en afzetters begeleiden en weg sturen. is met zeven ruim ver dubbeld. In de vertrekhal zijn bovendien naast de drie standaard floor managers drie extra 'scheiders' aangesteld. Dat zestal moet proberen de soms wel heel erg lang afscheid nemende weg brengers weg te krijgen uit de (op dat moment veelal overla den) vertrekhal. GPD ROTTERDAM - Door een verkeersongeval waarbij een be stelbusje achterop een stilstaande file reed, zijn gisterochtend drie doden, een zwaargewonde en enkele lichtgewonden ge vallen. Het ongeval gebeurde op het Rotterdamse verkeers plein Terbregseplein op de afslag naar de A16. Het bestelbusje reed door nog onbekende oorzaak achterop de file op de uitvoegstrook. In totaal vier personenauto's en het bestelbusje schoven op elkaar. De drie dodelijke slachtof fers en de zwaargewonde zaten in één auto. Het gaat om een man, een vrouw en twee meisjes, van wie er een in het zieken huis ligt. De lichtgewonden zaten in de andere auto's. ANP KAATSHEUVEL - Van het erf bij het huis van de verzamel- gekke zusters Marie en Cor van der Hoeven in Kaatsheuvel is dinsdag en gisteren zo'n 150.000 kilo afval afgevoerd. Met die opruimactie zijn enkele tienduizenden guldens gemoeid. De twee inmiddels overleden bejaarde vrouwen verzamelden de afgelopen decennia alles wat los en vast zat. Enkele jaren geleden kwamen Marie en Cor landelijk in het nieuws toen de gemeente Loon op Zand hen voor de eerste maal opdroeg de vuilnisbelt rondom het huis in te perken. De afgelopen jaren zijn er al enkele honderden tonnen afval verwijderd, Marie overleed een paar jaar terug, Cor werd begin juli op 77- jarige leeftijd dood gevonden. ANP HERWIJNEN - Onbekenden hebben een paard met zijn staart aan het hek van een wei langs de Waaldijk in Hei-wijnen ge bonden. De eigenaar van het dier vond een groot deel van de staart aan het hek, terwijl hetpaard ernstige wonden aan zijn achterwerk had. Het paard had kennelijk veel moeite gehad om zich los te rukken, want het hek was kromgebogen. ANP LAUWERSOOG - Naar schatting vijfhonderd passagiers voor Schiermonnikoog hebben gisterochtend om half tien de veerboten 'Rottum' en 'Brakzand' zien vertrekken. Beide bo ten zaten propvol dagjesmensen. ..Het aanbod was overstel pend. Dat komt hooguit eens per jaar voor", aldus directeur Geert Dokter van rederij Wagenborg. De achtergebleven pas sagiers moesten wachten tot de afvaart van half twaalf. Een deel koos ervoor om snel naar Hol werd te rijden teneinde daar een plaatsje te bemachtigen op de boot naar Ameland. Volgens Dokter heeft de rederij zijn maximale capaciteit be nut: „Meer mensen kunnen we gewoon niet overzetten." Cha otische taferelen deden zich voor op de toegangswegen. De massale toestroom van eilandgangers leidde tot files, onder meer-naar het noodparkeerterrein op het industrieterrein van Lauwersoog. GPD UTRECHT - Drie Utrechters van 16,18 en 21 jaar zijn gister middag aangehouden omdat zij bij verschillende winkels in Utrecht met een vals biljet van 250 gulden wilden betalen. Het drietal wilde met het valse biljet onder meer flessen sterke drank kopen. Geen van de winkeliers accepteerde het biljet. Omdat een aantal van hen vermoedde dat het biljet vals was, werd de politie ingeschakeld. Die heeft de jongens aangehou den en in verband met nader onderzoek ingesloten. Winkeliers hebben in het algemeen weerzin tegen de Vuurto ren, het briefje van 250 gulden. Voornaamste reden daarvan is dat de kassa's vaak onvoldoende kleinere coupures bevatten om terug te geven. Grootwinkelbedrijven zoals Vroom& Dreesman hebben niet zoveel moeite met de Vuurtoren. De biljetten worden daar overigens wel op echtheid gecontro leerd. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Zaktelefoons kunnen de aandrijving van elektrische rolstoelen ontrege len. Een recent ongeval in een supermarkt, waarbij zo'n stoel spontaan tegen een stelling reed, blijkt terug te voeren op het gebruik van een GSM-tele- foon door een andere klant. De rolstoel werd geactiveerd door elektromagnetische stra ling uit de mobiele telefoon, zo heeft onderzoek uitgewezen. Bij nadere tests sloeg de stoel onder- invloed van hoogfrequente stra ling zelfs volledig op hol, zo staat in Quatern, de nieuwsbrief van de stichting voor Kwali- teits- en Bruikbaarheidsonder- zoek van Hulpmiddelen voor- gehandicapten en ouderen (KBOH). Bij identieke proefne mingen begonnen bij een andere stoel de wielen spontaan te draaien. Gebruikers pleiten al lang voor- regelgeving, die moet voorko men dat een rolstoel door de eer ste de beste zaktelefoon aan de haal gaat. Ook de overheid wil de onderlinge beïnvloeding van apparaten met elektronische apparatuur zo snel mogelijk re gelen. De normen voor deze zo geheten elektromagnetische comptabiliteit (EMC) worden in Europees verband vastgelegd. Medische hulpmiddelen, zoals rolstoelen, moeten met ingang van juni volgend jaar overigens gaan voldoen aan een strengere Europese richtlijn. R. de Boer, projectbegeleider rolstoelen bij de KBOH, vindt die hogere eisen terecht. „De in cidenten met rolstoelen zijn ons uiteraard bekend. Maar het is moeilijk te traceren of het altijd iets heeft te maken met zaktele foons. EMC is namelijk niet te zien. je kunt het alleen ervaren." GPD UTRECHT - Met ruim een half jaar vertraging hebben de NS de verkoop van het spoorbouwbe- drijf ER Groep afgerond. Gisteren maakte het bedrijf be kend dat dertig procent van de activiteiten van ER is overgeno men door Volker Stevin en dat NBM-Amstelland twintig pro cent krijgt. De rest gaat naar NS-dochter Strukton. Twee duizend NS'ers krijgen nu een andere werkgever. ANP (Advertentie) Dogelijks vers uit eigen banketbakkerij 0 17.5 cm /9.95 Zak met 300 gram/2.75 Witbrood gedecoreera met maanzaad of sesam /2.75 100 gram/3.25 1 kilo/11.50 Spaanse rode of witte wijn. 0,75 L/5.95 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 9 augustus 1997. Zo lang de voorraad strekt. vervoersverbod voor vee en mest lokverbod voor varkens vervoersverbod varkens en mest, biggentransport beperkt toegestaan Apeldoorr^ Enschede ArnhemO Gulpen Uitbreiding varkenspest anp - bron: min.van landbouw, natuurbeheer en visserij

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3