Wet maakt personeel goedkoper PZC Franse fabriek van 130 miljoen in Bergen op Zoom Nieuw duikcentrum Waterworld Vervoersbond laakt rol Rijkswaterstaat in bootliedenconflict Boetes 500 gulden wegens aanrijdingen Ook oma voelt zich thuis in Lazarus Boete en rijverbod voor dodelijk ongeval door onoplettendheid zeeland 15 Inkomstenderving door vorst kan gedeeltelijk worden gecompenseerd ondernemend zeeland mensenwerk agenda donderdag 7 augustus 1997 door Richard Sandee VLISSINGEN - Nadat nacht vorsten in april bij voorbaat voor een i'linke strop in de fruitteelt hebben gezorgd, kunnen telers de schade wel licht toch nog enigszins beper ken. Dankzij de in maart van kracht geworden Wet Premie- regime bij Marginale Arbeid (PMA), hoeven ze dit seizoen over bepaalde werknemers aanzienlijk minder belasting te betalen. Ook de plukkers zou den beter moeten worden van de wet. Die moeten echter wel aan be paalde voorwaarden voldoen, willen ze onder de PMA vallen. Deze gaat alleen op indien de De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - Het Franse concern Air Liquide in vesteert in Bergen op Zoom 130 miljoen gulden in een nieuwe koolmonoxidefabriek. Deze vervangt op termijn twee be staande, kleinere fabrieken van GE Plastics (GEP). Een groot deel van het GEP-perso- neel van die fabrieken gaat over naar het Franse bedrijf. De verwachting is dat daar on geveer 25 mensen komen te werken als de fabriek in het voorjaar van 1999 in bedrijf komt. GEP en Air Liquide hebben al langer contact met elkaar. De waterstof die als bijproduct ontstaat bij in de koolmonoxi- defabriekjes van GEP wordt via een pijpleiding aan Air Li quide geleverd. Nu het Bergse bedrijf bezig is met de uitbrei ding van de productie van po- lycarbonaat, ontstaat er behoefte aan meer koolmo noxide. „We zijn gaan afwegen of we dat weer zelf moesten maken of dat we het beter kun nen overlaten aan een specia list als Air Liquide", zegt GEP- woordvoerder A Vos. De keuze viel op dit laatste. De combinatie van twee be drijven past in een trend die de laatste jaren gaande is in de chemiesector, bevestigen Vos en Hoogcarspel. „Bedrijven willen vooral zelf doen waar ze goed in zijn. GEP produceert kunststoffen, en wij zijn goed in gassen. Dus besteedt GEP de gasproductie aan ons uit", zegt Hoogcarspel. Het voordeel voor GEP is dat het nu zelf geen 130 miljoen hoeft te investeren in een nieu we fabriek. Of dat geld benut wordt voor andere investerin gen inBergen op Zoom, kan Vos nog niet zeggen. „We bezinnen ons steeds op mogelijkheden." Inmiddels is al een begin ge maakt met de vergunningpro cedures. Volgens Hoogcarspel heeft de werking van de nieuwe fabriek geen nadelige gevolgen voor het milieu. „Bij de pro ductie van koolmonoxide ko men geen schadelijke stoffen in de lucht." GPD werknemer uitkeringsgerech tigde, student, scholier of huisvrouw danwel man is. Bo vendien wordt de fruitteler uit sluitend gevrijwaard van onder meer de WW- en WAO- heffingen, wanneer bijvoor beeld de huisman niet langer dan zes weken tussen de appel bomen vertoeft. Dat de werkgever niet meer de volle mep hoeft te betalen, be tekent niet dat de werknemers onverzekerd zijn. Volgens het plan van staatssecretaris De Grave van Sociale Zaken, wor den de premiekosten voor uit keringsgerechtigden nu ge haald uit de besparingen op uitkeringen als gevolg van de nieuwe wet. Aan de premies voor de overige groepen blij ven de fruittelers wel meebetalen, maar omdat die kosten voor re kening komen van de gehele agrarische sector, dus ook bij voorbeeld de akkerbouw, wordt ook daar aanzienlijk op bespaard. In principe kan elke werkgever van de nieuwe wet gebruik ma ken, maar bedrijfstakken met piekperioden zoals de asperge teelt en de fruitteelt hebben er het meeste voordeel van. Dit door de voorwaarde van een maximale werkperiode van zes weken. De regeling is dan ook in eerste instantie bedoeld voor deze sectoren. Die zouden, me de door het loonvoordeel voor de plukker, nu minder moeite moeten hebben met het werven van personeel. De Agrarische Bedrijfsverzor- ging (AB), een overkoepelend orgaan dat agrariërs hulp biedt bij met name administratieve zaken, zal de papieren romp slomp van de PMA-regeling voor veel fruittelers overne men. Sinds vorig jaar doet de organisatie de zogenoemde 'verloning' al voor zo'n vijftig procent van de fruittelers. De, meeste boeren hebben in de korte maar drukke periode weinig tijd voor de administra tieve afhandelingen. Op bij eenkomsten van de AB eerder dit jaar was al gebleken dat de PMA-wet nogal wat van haar aantrekkingskracht op de boe ren verloor door het bijkomen de papierwerk. De AB doet de verloning voor zowel leden als niet-leden voor één gulden vijftig per uur per werknemer. Dat is volgens A Noë van de AB 'een heel stuk goedkoper' dan wanneer de fruittelers de afhandeling door uitzendbureaus laten doen. Door de vorstschade die eerder dit jaar is ontstaan, zal het ko mend seizoen overigens ver moedelijk minder behoefte aan werkkrachten in de fruitsector zijn. De verwachting is dat er rond de zeventig procent min der appels geoogst worden, te genover veertig tot zestig pro cent minder peren. Carina Goudzwaard en Ronald van der Zwart tonen enkele duikerspakken in him nieuwe duikcen trum Waterworld in Nieuwerkerk. foto Pieter Honhoff door Herre Steqenqa NIEUWERKERK - Sckou- wen-Duivelandis een duikcen trum rijker. Carina Goud zwaard en Ronald van der Zwart hebben afgelopen zater dag hun Waterworld op bedrij venterrein De Weel bij Nieu werkerk geopend. Een 'compleet' duikcentrum, dat wil zeggen dat, naast het vullen van duikflessen en de verkoop, verhuur en reparatie van uit eenlopende duikattributen, ook opleidingen worden gege- De start was goed, de open dag - waarbij een duikfles voor één gulden met perslucht kon wor den gevuld - werd 'ontzettend goed' bezocht. Carina Goud zwaard denkt dat er voldoende klanten zijn voor een derde 'compleet' duikcentrum op Schouwen-Duiveland. „De po pulariteit van duiken neemt nog steeds toe. Er is zeker een markt voor Waterworld." De bedoeling is het duikcentrmn in het najaar officieel te ope nen. Goudzwaard en Van der Zwart zijn zelf natuurlijk ook ferven te duikers en ze beschikken bo vendien over een bevoegdheid tot het geven van opleidingen. Zo'n duikopleiding bij Water world (dat trouwens zeven da gen in de week geopend is) neemt veertig uur in beslag en bestaat uit een theoriegedeelte, deze lessen worden in het in structielokaal op de Weel gege ven, enkele bijeenkomsten in zwembad Onderdak in Zierik- zee en een paar lessen begeleid duiken in het Grevelingen- meer. Een grote wens van het tweetal is het bouwen van een eigen zwembad naast het duik centrum in Nieuwerkerk. ,Maar dat is voorlopig nog toe komstmuziek", zegt Goud zwaard. Overigens hoeft de op leiding niet op vooraf bepaalde uren te worden gevolgd. „Dat kan in overleg met ons. Een groot verschil met andere duikcentra op Schouwen-Dui veland is dat Waterworld niet direct aan het water is gelegen. De huidige locatie in Nieuwer kerk biedt echter genoeg voor delen, meent Goudzwaard. „We zijn goed zichtbaar vanaf de Rijksweg, dat zorgt voor gratis reclame. Bovendien lig gen we precies tussen de Oos- terschelde en het Grevelingen- meer in. Je kan dus kiezen. En verder, het water is natuurlijk nooit ver weg als je hier woont." doorWout Bareman TERNEUZEN - De Vervoers bond FNV overweegt haar be klag te doen bij minister .Torrits- ma van Verkeer en Waterstaat over de wijze van opereren van Rijkswaterstaat in het bootlie denconflict in Terneuzen. De problemen rond de twee bedrij - ven die hun diensten aanbieden aan zeeschepen in de haven van Terneuzen slepen al sinds een jaar geleden, toen de Verenigde Bootlieden concurrentie kreeg van nieuwkomer Montis Moor ing. Bestuurder Jan van den Brink van 4e Vervoersbond verweet woensdag, na overleg met de verontruste werknemers van de Bootlieden, de directie van het havenschap Zeeland Seaports en Rijkswaterstaat een uiterst lakse en zelfs laakbare houding. „Er was al geruime tijd geleden afgesproken dat de zaken op de sluizen en in de haven geregeld zouden worden via een vergun ningstelsel, dat zou worden ge hanteerd door Zeeland Sea ports. Nu wij extra druk op de ketel hebben gezet, lukt het ze plotseling om die vergunningen Volgende week te verstrekken. Terwijl dat op zich al een kwes tievan hele lange adem isRij ks- waterstaat maakt het nog veel bonter Die dienst moet de werkzaamheden op de sluizen verdelen, maar de leiding van de clienstkring Zeeuws-Vlaande- ren durft kennelijk de knoop niet door te hakken. Daardoor ontstaat een onwerkbare situa tie, die nu al voer is voor juris ten. Het lijkt me goed 'Den Haag' over die hele gang van za ken te informeren." De concurrentiestrijd leidde vo rige week tot het aangekondig de ontslag van drie van de kleine veertig wex'knemers van de Ver enigde Bootlieden. Maar onder druk van de Vervoersbond en haar leden heeft directeur Mar tin Rinn dat besluit terugge draaid. De drie blijven gewoon aan de slag, in afwachting van cao-onderhandelingen, die vol gende week donderdag - met maanden vertraging - beginnen. Gespannen Van den Brink: „Van dreige menten is voorlopig geen spra ke. We gaan nu eerst die onder handelingen in, maar gaat het mis, dan gaan we helemaal te rug naar nul en gaan we op z'n minst praten over een sociaal plan." Hij noemde de stemming op de ledenvergadering 'ge spannen'. „De grenzen zijn zo langzamerhand wel bereikt; als ze al niet zijn overschreden." Woordvoerders van het haven schap en van Rijkswaterstaat verzekerden dat de kwestie nog steeds hoog op de prioriteiten lijst staat. Volgende week buigt waterstaat zich er opnieuw over; volgende week kunnen de bootlieden ook hun (individue le) vergunning in de bus ver wachten. Zij het dat het daarbij enkel gaat om wex'knemers vaxx de Bootlieden. Montis bestrijdt het nieuwe systeem en heeft ju ridische stappen aangekondigd. door Nicole Kluijtmans MIDDELBURG - Nog snel even op de Schroebrug in Middel burg een rijbaan naar rechts opschuiven omdat er een rij au to's staat te wachten op de korte voorsorteerstrook naar links. En na de brug terug naar de lin kerrijbaan. Dagelijks maken tientallen auto's op de Schroe- weg richting A58 deze manoeu vre. Alleen had een 57-jarige Gnjpskerkenaar beter moeten opletten. Op 6 november 1996 zag hij te laat het rode verkeerslicht. Zijn auto gleed bovendien door om dat het wegdek nat was. Hij reed een overstekende fietser aan, die onder meer een gebroken been opliep. Woensdag werd hij door kantonrechter mr. H. Bruin veroordeeld tot vijfhonderd gulden boete en een xïjnverbod van vier maanden. Een 36-jarige man uit Oost- Souburg kreeg vijfhonderd gul den boete voor een aanrijding die hij op 4 oktober 1996 had vex'oorzaakt. Hij x-eed op de Ka- naalstx'aat en draaide met zijn auto links af de Braamstx'aat in, zag door de laagstaande zon een vrouw niet lopen en x-eed haar aan. doorEdy de Witte De laatste verhuisdoos is inmiddels uitgepakt. „Voorlopig willen we hier niet weg", zegt Robert de Jong. Samen met zijn vriend Jelle Verwey baat hij aan de Wilhelminastraat café Lazarus uit. Op zich niets bijzonders zou je zeggen. Toch bekeek de kritische dorpsbevolking de komst van beide jongens in eerste instan tie met argusogen. Het gonsde in het dorp van de geruchten. Twee homo's zouden er een bordeel, homo-café of iets dergelijks beginnen. Ruim een jaar verder hebben Jelle en Robert alle critici de mond ge snoerd. Geen homo-café, maar een zaak die wox'dt gedreven door twee homosek suelen, die in de regio een goede reputatie hebben opgebouwd. Mede door dit succes en de acceptatie van de enorme klantenkx'ing is Sint Jansteen voorlopig hun vaste honk geworden. Na ruim zes jaar omzwervingen door Turkije, Spanje en zelfs Amerika een opmerkelijk feit. „Eindelijkeen eigen, vast bed", zucht de 36-jarige Jelle Vexwey. „Dit is toch wel wat anders dan een bed in een caravan, hotel of bezemkast"vult zijn vijf j aar jon- gere vriend Robex-t aan. In zijn woon plaats Den Haag kwam laatstgenoemde in een familierestaurantje al snel in de ho- x-eca terecht. Door zijn hechte vriend schap met Robert rolde Jelle ook dit le ventje in. Het vakantiehuisje van zijn ouders in Schoondijke bracht hen in con tact met Zeeuws-Vlaanderen. In 1989 stonden ze op het punt een eigen cafétje in Breskens te beginnen. „Toch zei ons gevoel op het laatste moment dat we het niet moesten doen", zegt Robex't. „Maar we stonden wel op straat, want in Den Haag hadden we ons baantje al opge zegd. Een advertentie in de krant, met de aanlokkelijke tekst 'Turkije, het nieuwe Spanje van Europa' moest weer licht in de duisternis brengen. „Na wat rondx'ijden kwamen we uiteindelijk in een team te recht dat toex-istische accommodaties rendabel moest makexx. Rijke Turken stampten een gebouw uit de grond en wes terlingen kregen de gelegenheid hun ca- paciteitenhièrop te botvieren. Ik de baren Jelle het restaurant. Zo hebben we aan vier px'ojecten meegewerkt. Avonturiers Jelle: „Op weg naar een vijfde project na men we een x-ustpauze op een terrasje bij een winkelpleintje. De eigenaar wilde in een braakliggende tuin nog een barretje creëx'en. We keken elkaar tegelijk aan en een tijdje later mnden we in het zomersei zoen de Plaza-bar." Na Turkije werd de winter in Nederland doorgebracht met horecawerk in de omgeving van Den Haag. Avonturiers als ze zijn scheepten ze nog vijf maanden in op een cruiseschip dat New York, de Bermuda's en het Cari- bisch gebied aandeed. Na nog een jaartje Tux'kije trokken de twee vrienden met de caravan naar Spanje. Aan de Costa Blan- ca gingen ze weer met veel plezier aan het werk. Op een gegeven moment komt toch de tijd vanbezinning en evaluatie. „Als je bedrij ven voor anderen op kunt zetten, heb je Robex't de Jong en Jelle Verweij voor hun gemoedelijke cafeetje Lazarus: 'De koektrom mel op tafel en als je er zin in hebt, neem je er nog maar een'. foto Charles Strijd toch ook de capaciteiten om op eigen be nen te staan", was de conclusie. Omdat ze de Randstad te crimineel vonden werd Zeeuws-Vlaanderen de uitvalsbasis voor de zoektocht naar het ideale café, waar voor het idee al klaar lag. Robex't: „Laza rus zien we als een huiselijk, gemoedelijk cafeetje, dat de intimiteit en sfeer uit straalt van een bezoekje aan een oude tan te of oma. De koekjestrommel op tafel en als je trek hebt neem je er nog maar een." In Sint Jansteen - „Dat hebben we in de atlas moeten opzoeken" - vondeix ze het ideale pand. In november 1995 werd het lege pand betrokken. Vier maanden later was liet plan realiteit geworden. Een ge zellige plattebuiskachel, balken tegen het plafond, veel hout en antiek geven de in richting de sfeer en intimiteit die het duo voor ogen had. Carnaval Vlak voor carnaval ging de deur open. In middels timmeren Jelle en Robex't flink aan de weg. Door het organiseren van eve nementen is hun zaak uitgegroeid tot een van de bekendste in de regio. Het op 1 april jongstleden gehouden hoerenbal haalde zelfs het SBS6-programma De Nachtrijder. In ruim een j aar tij d is daarnaast nog flink uitgepakt met een paardenbuffet, coun- tryfeest en een Midzomex-nachtfestival. Tijdens dit laatste muziekfestijn op 21 ju ni waren er binnen en buiten optredens van vijf professionele bands die acid jazz, funk exx blues ten gehore bx-achten. Een collega-caféhouder aan de overkant droeg hieraan ook zijix steentje bij. „De ruim 1500 bezoekers zouden wij in ons zaakje niet kunnen bergen.", zegt Jelle. Creatief Hij noemt zijn vriend Robert maniakaal cx-eatief. „De ideeën komen van hem. De uitwerking doen we samen. Na de zomer periode zal het creatieve breixx wel weer met iets op tafel komen. Intussen draaien we ons dagelijks routinewerk af. Lekker samen achter de bar en een babbeltje ma ken met de mensen. Ons gastenbestand kun je genist een afspiegeling van de maatschappij noemen. Omdat, we open lijk over onze seksuele geaardheid pi'aten nemen zowel hetero's, homo's als lesbien nes wel eens de tijd om een goed en verhel- dex-end gesprek aan te knopen. Het leuk samen met elkaar omgaan blijkt dan toch een van de mooiste dingen van het leven te zijn." door Nicole Kluijtmans MIDDELBURG - Wal onge makkelijk keek de 73-jarige Middelburger naar de publieke tribune, waar enkele nabe staanden van het slachtoffer hadden plaatsgenomen. Voor zichtig haalde hij een papiertje uit een enveloppe en hield het omhoog. „Hiermee is het begon nen, meneer. Dit briefje heb ik neergelegd voor mijn vrouw die naar de stad was. Ik wilde even naar de slager", zei hij duidelijk geëmotioneex'd tegen de Mid delburgse. kantonrechter mr. H. Bruin. De man moest woensdag voor komen voor een aanrijding met dodelijke afloop. Op 14 novem ber 1996 reed hij de 76-jarige mevrouw P. den Hollandex-van Schaik aan op de voetgangers- ovex'steekplaats op de Rouaanse Kaai ter hoogte van de Bellink- brug in Middelburg. Zij over leed later aan haar verwondin gen. De automobilist had het rode vei'keerslicht over het hoofd gezien. Ook had hij niet eens door dat hij de voetgang ster had aangereden. Omdat hij wel een klap had gehoord, maar niets had gezien dacht hij dat hij een vogel had geraakt. Pas bij de slager ontdekte hij dat zijn rechterkoplamp kapot was. „Vanaf de Nieuwstx-aat tot aan de Bierkaai had ik in de file ge staan. Op een gegeven moment moest ik remmen. Toen stond ik voor het Bellinkbruggetje. Het vei'keerslicht aan de x-echter- kant is daar vanwege een knik in de weg moeilijk te zien. Ik zag nog wel in mijn rechtex'spiegel dat een fietster mij passeerde. Ik zag ook een vrachtauto stil staan bij de verkeerslichten. Toen zag ik de fietster overste ken en dacht ik: nu kan ik ook", vertelde hij over het fatale mo ment. Rijexamen De officier van justitie mr. C. Fetter heeft bij het Centraal Bu reau voor Rijvaax'digheid een nieuw rijexamen voor de man aangevraagd. „Wat de zaak zo ernstig maakt is dat een overtre ding is gepleegd terwijl de om standigheden zo waren dat de overtreding hadkunnen worden voorkomen. Meneer is ter plaat se bekend. Bovendien had hij gezien dat de vrachtwagen was gestopt. Dus hij had kunnen we ten dat het licht i'ood was. Ik heb sterk de indx-uk dat meneer niet langer meer geschikt is om auto te rij den spx-ak zijZij eiste een boete vaxx vijfhonderd gulden en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De man toonde nogmaals spijt van zijn daad- „Ik i'ealiseer mij dat het iets is wat i k mij n hele le ven lang zal moeten meedra gen", citeex'de hij uit een brief aan de familie van het slachtof fer De brief schreef hij omdat de nabestaanden zijn mondelinge spijtbetuiging en medeleven vlak na het ongeluk niet wilden accepteren. De kantonrechter had met hem te doen. Omdat de man de auto nodig heeft om zijn vrouw naar het ziekenhuis te brengen haalde de x'echter iets van cle eis af.-Van de zes maan den ontzegging van de rijbe voegdheid legde hij *fer twee voorwaardelijk op. „Of het veel uithaalt weet ik niet. Dat hangt van het ondex-zoek van CBR af. U loopt het risico dat uw xïjbe- wijs helemaal ongeldig wordt." EVENEMENTEN DOMBURG - Camping Hof Domburg, 19 uur: Circus Bongo; DREISCHOR - NH kerk, 20 uur: Orgelcon cert door Dirk Jansz; GOES - Grote Kerk, 19.30, Beiaardcon cert door Geert Stubbe; Ambachtscentrum, 13-17 uur: Duitse da gen; HAAMSTEDE - Eetcafé Brandenburgh, 20.30 uur: Concert door Kuntrie bloes; MIDDELBURG - Gasthuiskerk, 11 uur: Concert door Zeeuwse Koorschool; Koorkerk, 15 uur: Concert Nelleke Duiser (alt), Jos Vogel (orgel) en Annemarie de Beer (blokfluit); Lange Delft, 10-17 uur; Standwerkers concours; Zeeuws Museum, 15 uur: Abdijrondlei ding; NEELTJE JANS - Parkeerplaats Water land, 10.30 uur: Vaar/wandel- en wan delexcursie; RENESSE - Manege Grol, 18 en 21 uur: Riddertoernooi; RITTHEM - Fort Rammekens, 13-17 uur: Bezichtiging Fort (t/m okt.); SCHARENDIJKE - Brouwersdam, 16 uur: Circus Renz Berling; VEERE - Stadhuistoren, 15 uur: Beiaard concert door Kees van Eersel; VLISSINGEN - Loodsensteiger, .14 uur: Rondvaart over de Westerschelde met de Flandria; Bunkerterrein, 9-16 uur: Speelstad 'Reis in de Tijd', voor kinderen van 4 t/m 12 jaar; WESTKAPELLE - Zuiderstrand, 14 uur. Strandspelen voorkinderen tot circa 12 jaar; ZOUTELANDE - Centrum, 14-24 uur: Folkloristische evenementendag met o.a. ringrijden in boerenkostuum. BERGEN OP ZOOM - Roxy, 14, 18.45 en 21.30 uur: Men in Black; Bean; Cinemactueel, 14 uur: Lady en de Vage bond; 14, 18,45 en 21.30 uur: Bean; Bat man Robin; 18.45 en 21.30 uur: Men in Black; GOES - Grand, 20 uur: Bean; HULST - De Koning van Engeland, 14 uur: Lady en de Vagebond; Fly Away Home; 14, 19 en 21.30 uur: Bean; Men in Black; 19 en 21.30 uur: Batman Robin; Speed 2; Con Air; Scream; MIDDELBURG - Cinema, 20.30 uur: Shi ne VLISSINGEN - Alhambra, 19 en 21.30 uur: Men in Black; Bean; Speed 2; Bat man Robin. TENTOONSTELLINGEN AARDENBURG - Archeologisch Muse um, 10.30-12 en 13-17.30 uur: '(in de) Kaart kijken', Het verleden in het West- Zeeuws-Vlaamse landschap van heden, (t/m 30/9); De Paardenstal, 14 -17 uur: Werk West- Zeeuws-Vlaamse kunstenaars (t/m 30/8); SINT ANNA TER MUIDEN - Streekland- bouwmuseum Agrimuda, 10-12en 13-18 uur: 'Van paarden naar paardenkrach ten', boerenleven in West-Zeeuws- Vlaanderen (t/m 30/9); v.m. Stadhuis, 11-18 uur: Karen di Ulmi, schilderijen (t/m 29/8); SINT ANNALAND - Museum De Mee stoot, 14.15-16.45 uur: Foto-expositie 'Bruidssuikers en wittebroodsweken', trouwrituelen (t/m okt.); AXEL - Streekmuseum, 13.30-17 uur: Jean Kamps, beelden en schilderijen (t/m 20/8); BERGEN OP ZOOM - Markiezenhof. 11- 17 uur: Werken van Frans van den Boom (t/m 31/8); 'de belegering van 1747 Ber gen op Zoom' (t/m 28/9); Louis Zwager man. Een reis door de wereld van de au todidact (t/m 21/9); BURGH-HAAMSTEDE - De Burghse Schoole, 11-16 uur: 'Rozen verwelken, scheepjes vergaan' over 150 jaar poëzie albums; 'Hazen en konijnen'; 'Vlinders' (t/m 25/10); Galerie 't Zuuddek, 10-17 uur: Leontien Hooij, schilderijen; Ida Wendrich, kera miek; Lïesbeth Mullemeister en Herman Put, beelden (t/m 8/8); Galerie Borsboom, 11-17 uür: Rein v.d. Berg, Ger Supheert en Gerda Elfrink, aquarel, gouaches en olie- en acrylverf (t/m aug.); CADZAND-DORP - Hervormde kerk; 14- 17 uur: Paul en AnnickDecq,schilderijen (t/m 14/8); DISHOEK - Emmauskerk, 13-17 uur: Werk cursisten Centrum voor Kunstedu catie (t/m 16/8); DOMBURG - Museum Marie Tak van Poortvliet, 13-17 uur: 'Ferdinand Hart Nibbrig en Zeeland' (t/m 2/11 GOES - Museum, 10-17 uur: Hemels Erf goed, schatten van het Bisdom Breda (t/m 31/8); Galerie-Atelier De Kaai, 9-12.30 en 13- 15.30 uur: 'Mensbeelden', werk Thea Boss (t/m.19/8); Stadskantoor, 9-17 uur: Foto expositie 'Lens op Azië' van Willem Rijn, Carolien Cappon en RodericApes (t/m 25/9); GRIJPSKERKE - Zijdemuseum, 13.30- 17.30 uur: Nelleke van de Wege en Els van Baarle, zijden quilts en borduursels op zijde (t/m 27/9); GROEDE -Franse Kerk, 14 -17 uur: Werk West-Z. Vlaamse kunstenaars (t/m 30/8); HAAMSTEDE - De Bewaerschole, 13.30- 16.30 uur: Frank Nix, schilderijen en beel den (t/m 23/8); HULST - Galerie Rattenfanger, 13.30-17 uur: Janneke Wessels, aquarel en olie verf (t/m 16/8); KAPELLE - Fruitteeltmuseum, 13-17 uur: 'Werken in de Fruitteelt' (zwartwitfoto's) (t/m 1/9); 'Vogelverschrikkers' (t/m aug); ST LAURENS - Boerderijgalerie De Osse- berg, 14-17 uur: Leen van Duivendijk (schilderijen), Onno Droge (keramiek) en Rien van Zeist (fotografie) (t/m 16/8); MIDDELBURG - Zeeuwse Bibliotheek, 9- 21 uur: 10 x toegepast werk, foto's Wim Riemens (t/m 30/8); De typografische schatkamer, boeken over boeken (t/m 13/9); Gebroeders Koster, uitgevers in kinderland (t/m 30/8); Lejon Troost- Vriens met Kinderen: gehandicapt, ziek, gezond... (t/m 6/9) De Vleeshal, 13-17 uur: Werken Nico van den Boezem; Werk Wim Riemens (t/m 24/8); Galerie Het Gouden Briefke, 10-17.30 uur: Tineke Schinkel, Jan Wijers en An- gelique Hissink (keramiek, hoeden en schilderijen) (t/m 7/8); Wandelkerk, 10-17 uur: Marja de Lange en André Kappert, schilderijen en teke ningen rond thema Lechajiem/Op het le ven (t/m 14/8); Synagoge, 10-16 uur: Dubbelexpositie rond thema Lechajiem (zie Wandelkerk) (t/m 14/8); Galerie'tHaentje te Paart, 14-16,30 uur: Elise Kloppers, o.a. flexibele Fiber Kunst en Etienne Vindevogel, marmeren en bronzen beelden (t/m 28/8); Zeeuws Museum, 11-17 uur: 'Nehalen- nia 350 jaar'(t/m 1/3/98); Locaties, foto's Wim Riemens (t/m 24/8); Ramschip Schorpioen, 10-17 uur: Joop Olthuis, olieverfschilderijen (t/m aug.); Galerie T, 11-16 uur: Dick van Biemen, acrylschilderingen (t/m 27/9); NEELTJE JANS - Waterland, 10-17.30 uur: 'Waterwereld, leven in de delta van Bangladesh' (t/m 30/9); Kunstenaars groep Sporades, tentenexpositie (t/m 5/8); OOSTKAPELLE - Zeeuws Biologisch Mu seum, 10-18. uur: Expositie van botten van fossiele zoogdieren; De Flora vol tooid (t/m 28/9); 'Vlinders in de duinen' (t/m 31/8); OOST-SOUBURG - Watertoren, 12-17 uur: Mark Philips (videoschilderijen), Da vid Claerbout (video-installatie), Niels Donckers (fotografie) en Rudy v.d. Wint jr (schilderijen) (t/m 9/9); OUDDORP - Bezoekerscentrum De Gre- velingen, 10-17 uur: Riet van der Sluis, aquarellen van speelgoedberen en fuin- bloemen en houtskool/pasteltekeningen (t/m aug.); RETRANCHEMENT - 't Zwin, 13-18 uur: Etienne van Beneden, aquarellen en sculpturen (t/m 7/9); SLUIS - Raadskelder, 14 -17 uur: Werk West-Zeeuws-Vlaamse kunstenaars (t/m 30/8); THOLEN - Galerie 't Huis Tijdverdrijf, 10- 16 uur: De Zomerexpositie, werken van de Wit-Russische kunstenaars Juri Jak- ovenko, Valer! Slauk en Konstantin An- drukovich (t/m 17/8); VEERE - Stadhuis, 12-17 uur: Vondsten in Veere (t/m sept.); Grote Kerk, 10-17 uur: Het Hotel, werken Ingrïd v.d. Linde en Marlou Pluymaekers (t/m 17/8); De Schotse Huizen, 12-17 uur: Werkllona Schmit (t/m 30/9); VLISSINGEN - Stedelijk Museum, 10-17 uur: 'Van Zeeuwse Admiraliteit tot mari ne in Zeeland' (t/m 28/9); WOLPHAARTSDUK Galerie de Hoekweide, 13-17 uur: Janna, schilderij en en zeefdrukken (t/m 25/8) IJZENDIJKE - Streekmuseum, 10-12 en 13-17 uur: '125 jaar Groei en Bloei' (t/m 25/10); 'Het aangespannen trekpaard' (t/m 25/10); ZIERIKZEE - Burgerweeshuis, 10-17 uur: 32ste Zomertenloonstelling Nederland- sePlastiek met beeldhouwwerk, potterie en klein antiek (t/m 23/8). HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel. 112 Centraal Meldpunt Milieuklachten Zee land, tel. 0118 412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 0118 615551 (dag en nacht bereik baar). Chr. Hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 0118 625414. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118469869 (dag en nacht bereikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel. 0800 0432 (gratis), dag. van 14,00-20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kindermishan deling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 33