Slag om Bergen op Zoom herdacht blijft strijden voor Jozef Tahitu wil invloed van jonge Molukkers op Ambon PZC blijft strijden voor contract ziekenfonds Geen extra schade aan wegen naar varkenshouderij en Radarkasten kort leven beschoren Gemeente Axel voert parkeerschijf weer in zeeland b14 Tal van evenementen en publicaties op het programma Apotheker in Hulst Biologische boerderijen in Zeeland donderdag 7 augustus 1997 door Marco van Barneveld BERGEN OP ZOOM - Een ten toonstelling. een 'haute-coutu- regala', lezingen, een officiële herdenking en een feest bij de historische Blokstallen: met tal van evenementen wordt de Slag om Bergen op Zoom binnenkort herdacht. Die slag woedde pre cies 250 jaar geleden, waarbij de destijds onneembaar geachte stad viel voor de Fransen. 'Stijlvol' en 'ingetogen' zijn vol gens de organisatie de sleutel woorden voor de herdenking, die op zaterdag zes september officieel begint met de onthul ling van een informatiebord bij Fort de Roovere op het Ravelijn. Officieus is de herdenking ei genlijk al begonnen. In het Mar kiezenhof loopt al enkele weken een tentoonstelling over de slag uit 1747. Die expositie toont onder meer portretten van alle hoofdrolspe lers uit die tijd. zoals stadhou der prins Willem IV. Macht Tijdens de slag was Bergen op Zoom in feite het middelpunt van de strijd om de macht in Centraal-Europa, in de zogehe ten Oostenrijkse successie-oor log. Inzet was de troonopvol ging in de Oostenrijkse erflanden, waartoe ook de Zui delijke Nederlanden behoor den. Uit vrees voor de groeiende macht van Frankrijk steunde Nederland Oostenrijk en Enge land. Reden voor de Fransen om door te stoten in noordelijke richting. Het centrum van Ber gen op Zoom werd daarbij danig verwoest. In 1748 was het overi gens alweer voorbij met de ver overing, toen een punt werd gezet achter de Oostenrijkse Successie-oorlog. Concert De tentoonstelling in het Mar kiezenhof loopt tot en met 28 september. De onthulling van het toeristische informatiebord op zes september is om 14.30 uur gepland, waarbij tal van mili taire en politieke hoogwaardig heidsbekleders van de partij zullen zijn. Diezelfde dag is er s avonds een herdenkingsconcert in de Sint-Gertrudiskerk. Het festijn in en om de Blokstal len, die 250 jaar geleden werden Het ministerie van Volksgel zondheid stelt zich op het standi punt dat het er in de Zieken-; fondswet niet om gaat of ee; ziekenfondsverzekerde vol doende keuzemogelijkhede: heeft, maar of er voldoende ga-' ranties zijn om die zorg te krij gen die hij of zij nodig heeft. II verzekeraar staat volgens he ministerie in zijn recht, omds! hij sinds enige tijd zelf mag uil maken met wie hij overeenkom! sten afsluit. De vergelijking me particulier verzekerden gaat a de ogen van woordvoerster M Bolle niet op, omdat deze gee zorg in natura krijgen, ma: hun rekening achteraf bij dj verzekeraar kunnen declarereij Gelijk Ook de rechtbank gaf OZ ij 1995 bij de vestiging van de apK theek geüjk. Het inwonertal va' Hulst rechtvaardigde volgeri de rechter het besluit van verzekeraar om een dam op wei-pen tegen de komst van ee derde apotheek in de Reynaer,] stad. Ook het argument varna verzekeraar dat een apotheke geen nevenvestiging behoort t' beginnen - 'één vent is één tent j weerlegde de rechtbank niet. Apotheek Reynaert heeft zie: twee jaar geleden niet geliel gemaakt door zich toch op Hulsterse markt te begeven, e; kent Mattheeusens. „De relaa met de twee andere apotheke heeft inmiddels een dieptepui bereikt. Zo wordt mijn compi terverbinding geblokkeerd' Toch wil hij van geen wijken \rt; ten. Hij heeft goede hoop dat O; - met andere zorgverzekeraar heeft hij wel contracten - per januari alsnog over de brc, komt. Bestand Directeur M. Prinsen van OZw: woensdag niet ingaan op hetge sprek met Mattheeusens. Hij w. alleen kwijt dat de ziekteko» tenverzekeraar zich niet schil] dig kan maken aan discrimiia tie tussen ziekenfonds- particulier verzekerden, zoi Menu in het bezwaarschrift weert, om de eenvoudige rei dat OZ geen particuliere ven kerden in haar bestand heeft De beroepsorganisatie van a; thekers, de KNMP, was woe- dag niet bereikbaar voor mentaar. door Pascalle Cappetti HULST - Apotheek Reynaert in Hulst legt zich niet neer bij de weigering van OZ Zorgverzeke ringen in Breda om met de apo theek een contract af te sluiten. Apotheker P. Mattheeusens heeft in een gesprek met de ver zekeraar afgesproken een nieu we aanvraag in te dienen. Per 1 januari worden nieuwe over eenkomsten opgesteld. Moge lijk kunnen vanaf dat moment ziekenfondsverzekerden wél bij hem terecht. De apotheker stelt dat de wetge ving die in 1992 de plicht van verzekeraars ophief om met el ke nieuwkomer een contract te sluiten, totaal verkeerd uitpakt. Het beoogde doel, concurren- tiebevordering, wordt volgens hem bij lange na niet bereikt, omdat verzekeraars nu voort aan zelf bepalen met wie ze wel of niet in zee willen gaan. „Niet de overheid of de inspectie be palen welke apotheek zich mag vestigen, maar de verzekeraar. Het gevolg is kartelvorming, in plaats van concurrentiebevor- dering." Moedig Volgens Mattheeussens, die te vens een apotheek in het Bra bantse Hoogerheide runt, kan het ook nooit de bedoeling zijn van de wetgever om zieken fondspatiënten te beperken in hun vrijheid een apotheek van hun keuze te bezoeken. Omdat zijn apotheek in Hulst geen con tract heeft met de ziektekosten verzekeraar, krijgen deze men sen hun geneesmiddelen niet vergoed. Hij vindt het dan ook moedig dat een ziekenfondsver zekerde uit Kuitaart het voor hem opneemt en bij de bestuurs rechter haar gelijk probeert te halen. In het bezwaarschrift betoogde B. Menu uit Kuitaart vorige week dat de beperking van de keuzevrijheid in strijd is met het Europese Verdrag van de Rech ten van de Mens. Die mening wordt gedeeld door patiënten vereniging Samen Beter. De pa tiënte meent bovendien dat hier sprake is van discriminatie, om dat particulier verzekerden hun medicijnen die zij bij apotheek Reynaert halen, wél vergoed kunnen krijgen. opgeleverd, is op zaterdag 13 september. Er is dan onder meer een boekenmarkt, een markt met brood en spelen en muziek. Verder is er op dinsdag 16 sep tember een literaire avond in de Hofzaal van het Markiezenhof. Die bijeenkomst begint om 20.00 uur. Daaraan vooraf gaand wordt om zeven uur in de Franse Sortie aan de Klooster straat een herdenkingstekst onthuld die is geschonken dooi de leden van de Geschiedkundi ge Kring van Stad en Land Ber gen op Zoom. Voorts zal op za terdag 20 september een 'haute- couturegala' worden gehouden door de ondernemers- en mid denstandsvereniging. Bedoe ling is dat het gala om twee uur begint. De exactie locatie is nog niet bekend. Rond de herdenking van de slag worden bovendien vele publica ties verzorgd. Zo is de uitgave 'zure druiven van 1747' nog ver krijgbaar bij de gemeentelijke archiefdienst, de VW en het Markiezenhof. Verder is door dr. Olav van Nimwegen een studie gemaakt naar de inzet van het Staatse Leger bij de verdedi ging van Bergen op Zoom. Doordat hij allerlei nieuwe, eer der ontoegankelijke, bronnen heeft aangeboord is hij tot een heel nieuw beeld gekomen over de gebeurtenissen in 1747. Als afsluiting van de festiviteiten zal het resultaat van het onder zoek in boekvorm worden gepu bliceerd onder de titel Dien Fa talen Dag. De boekhandels geven de studie uit in samenwerking met de ge meentelijke archiefdienst. Dit gebeurt in november ter gele genheid van de Bergse Boeken week. *fï Pf*5, v Een beeld van de Slag om Bergen op Zoom in 1747. reproductie Willem Mieras door René Hoonhorst OOSTBURG - Ingezetenen van het waterschap Het Vrije van Sluis hoeven niet bang te zijn dat de heffingen omhoog gaan, omdat de wegen in het buiten gebied afgelopen jaar kapot gereden zouden zijn. Extra bouwverkeer en nieuwe ver keersdrukte naar met name de nieuwe varkenshouderijen in Oostburg hebben nog niet tot aanzienlijke extra schade aan polderwegen geleid, verklaarde een woordvoerder van het wa terschap gisteren. Tijdens de vergadering van de commissie financiën en algeme ne zaken van Sluis-Aardenburg toonde J. Boogaard (PvdA) zich dinsdagavond bezorgd over de toestand van de wegen. De soci aal-democraat had begrepen dat veel wegen in de buurt van de nieuwe varkensstallen tus sen Oostburg en Draaibrug af gelopen winter waren vernield. De schade zou door het water schap echter niet op de varkens houders verhaald kunnen wor den. Medewerker J. Fremouw van de afdeling wegen van Het Vrije verheelt niet dat de wegen in de polder veel te lijden hei ben van zwaar landbouwve keer. Tijdens de bouw van: varkenshouderijen zijn af gé pen winter enkele aannema bekeurd, omdat ze bouwmates alen vervoerden toen poldere gen officieel waren afgesloten Vernield „Maar destijds is niet geconsa teerd dat de wegen door c overtredingen zijn vernield.V" zijn er wat bennen kapotger den, maar dat zie je vaker: landbouwgebieden. Die schs: wordt door ons gewoon bij c derhoudswerkzaamheden we gepoetst", weet Fremouw. i Het waterschap heeft dus ge aanleiding gezien om bij aan: mers, varkenshouders of ands landbouwers schade te claim: Fremouw: „Natuurlijk zorg: af- en aanrijdende vrachkf gens met veevoer en bees-.: voor extra druk op de wegen onderhoudskosten kunn' daardoor stijgen, maar hetgï hier wel om openbare wegen; we zijn als waterschap gewo verplicht om die ook voorla: bouwers begaanbaar te hu' den." door Mariëtte Hitzert ZIERIKZEE - Het schoonma ken en vervangen van vernielde radarkasten langs de N59 op Schouwen-Duiveland fieeft Rijkswaterstaat tot nu toe tien tot vijftienduizend gulden ge kost. Het merendeel van de ge hate kasten is weggehaald om te worden vervangen door een an der type, dat beter bestand is te gen vandalisme. Na het zomer seizoen, als het minder druk is op de weg en er dus harder kan worden gereden, worden deze kasten geplaatst. Overigens gaan de gebruikelijke snel heidscontroles vanuit radarau to's in de zomer gewoon door. De schadepost is volgens AM.J. van der Zeijst van Rijkswater staat niet hoger dan elders. „Het is een landelijk probleem dat een weggebruiker die weet dat hij gefotografeerd is, zijn agres sie uit op de kast. Maar we heb ben dat liever, dan dat mensen harder gaan rijden." De beli nen radarkasten die vorigs zijn geplaatst langs de N59fc ten ongeveer 2500 gulden; stuk. Het nieuwe type ziet hetzelfde uit, maar het omhul' is dikker en de ruiten zijn voudiger en goedkoper te vangen. Mochten ook dezek ten niet bestand zijn tegen vernielzucht, zet Rijkswat staat zwaarder geschut in. J plaatsen we masten met ca; ra's", aldus Van der Zeijst. De wegbeheerder verlaagd! maximumsnelheid op de rij weg eind 1995 van honderd: tachtig kilometer per uur. bij veel automobilisten impd laire maatregel is volgens der Zeijst 'een goede keuze., weest. Het aantal ernstigeo: vallen is teruggelopen, hoe' het volgens hem nog te vroë een gefundeerd oordeel te ven. „Over het algemeen bö ken we de resultaten van* maatregel pas na drie jaar." door René Hoonhorst AXEL - Ook Axel ontkomt er niet meer aan langparkeerders uit het stadscentrum te weren. Mensen die langer dan twee uur hun auto stallen, mogen vanaf 1 september op doordeweekse da gen niet meer parkeren op de Markt, het Szydlowskiplein of het pleintje voor de ingang van het gemeentehuis. Burgemees ter en wethouders willen geen parkeergeld heffen, maar herin troduceren de parkeerschijf. Ondernemersvereniging Axclu- sief pleit al enkele jaren voor maatregelen tegen langparke- ren op de centrale pleintjes in de stad. Met grote parkeerplaatsen als Hofplein, Kennedyplein en Bosplein op nog geen vijf minu ten loopafstand hoeven lang parkeerders helemaal niet per DEN HAAG - Zeeland kent zes tien bedrijven die op biologi sche wijze landbouw bedrijven. Bij elkaar hadden zij vorig jaar 542 hectare grond. Dat is 0,4 procent van de totale opper vlakte aan cultuurgrond in de provincie, aldus een becijfering van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het aantal bedrijven is in' de loop der jaren constant geble ven en is het laagste van Neder land. Al vanaf 1991 ligt in Zee land het aantal bedrijven op zestien. In Gelderland bijvoor beeld zijn 96 bedrijven die op biologische wijze landbouw uit oefenen. De oppervlakte in Zeeland schommelt wel. In 1991 hadden de bedrijven bij elkaar 378 hec tare grond, in 1995 bedroeg het areaal 548 hectare, een jaar la ter was dat met zes hectare ver minderd. Daarmee is Zeeland procentueel gezien een midden moter. Gecombineerde bedrij ven beslaan in Zeeland het grootste areaal: 291 hectare. Daarna komt de biologische ak kerbouw met 217 hectare. De biologische fruitteelt neemt 21 hectare voor haai' rekening. Biologische landbouw maakt met ruim 14.000 hectare slechts 0,7 procent uit van het totale landbouwareaal in Nederland- Veehouderijbedrijven beslaan hiervan de helft. se in de binnenstad te staan, vin den de middenstanders. Omdat bezoekers van winkels op het Szydlowskiplein, Noordstraat en Weststraat wel graag voor de deur parkeren, zien de onderne mers graag dat zoveel mogelijk (potentiële) klanten dat kunnen doen. In tegenstelling tot de grotere buurgemeenten als Hulst en Terneuzen wil het Axelse colle ge geen parkeermeters of -auto maten rondom het stadhuis la ten plaatsen. Op de vraag of dat bedoeld is als middel in de con currentiestrijd om de klant, antwoordt burgemeester W. de Graaf: „Zo zou ik het niet willen stellen. Laten we zeggen dat we extra service willen bieden aan mensen die besluiten hun inko pen in Axel te doen." Het idee om het stadshart weer tot 'blau we zone' te maken, deed het col lege elders in Nederland op. „In een plaats als Nunspeet zag ik onlangs weer parkeerschij- ven achter de ruiten liggen. Het is natuurlijk heel wat publieks vriendelijker om mensen slechts een bepaalde tijd te laten parke ren dan het heffen van parkeer- gelden", betoogt De Graaf.De parkeerschijven dienen vanaf 1 september van maandag tot en met vrijdag tussen 9 en 18 uur achter de voorruiten van gepar keerde auto's te liggen.De schijf is verplicht voor parkeren in het gebied tussen Kerkdreef, West straat, Nassaustraat en Tuin straat-Molenstraat. De Axelse schijven zijn voor twee gulden te koop ('maar mis schien geven sommige winke liers ze ook wel cadeau bij een bepaald bedrag aan boodschap pen', aldus De Graaf) bij de Bruna-winkel op het Szydlow skiplein en de muziekwinkel Koster-Dey in de Weststraat. De gemeente Axel vertrouwt niet helemaal op de eerlijkheid en goede wil van alle parkeerders. Een politiesurveillant, die te vens kijkt of baasjes hun hon den op daartoe geëigende terreinen uitlaten, zal daarom regelmatig controleren of de au tomobilisten in de binnenstad een parkeerschijf hebben. Bekeuringen „De controleur zal er daarnaast alert op zijn dat mensen niet om de twee uur de tijd op de schijf gewoon twee uur verder zetten of even een rondje rijden. In zul ke gevallen geeft de Algemene Plaatselijke Verordening de surveillant de mogelijkheid be keuringen uit te schrijven", ver duidelijkt burgemeester De Graaf. Opbouwwerker Jozef Tahitu: 'Het liefst zou ik de mensen op Ambon de ondernemingsgeest teruggeven'. foto Ruben Oreel door Nicole Kluijtmans OOST-SOUBURG - Diverse oudere Moluk kers zijn inmiddels teruggekeerd naar de Molukken om daar hun oude dag door te brengen. Er zijn echter nog maar weinig jonge Molukkers die de grote stap durven te zetten en willen emigreren naar Ambon. Hierin kan de Stedenband Vlissingen-Am- bon wellicht verandering brengen. Jozef Tahitu, lid van de begeleidingscommissie, heeft alle hoop dat de jumelage op termijn de tweede generatie Molukkers in Neder land nieuwe kansen biedt om in het land van hun voorouders iets op te zetten. Tahitu vertrekt volgende week voor een fa miliebezoek aan Ambon. Hij grijpt de va kantie aan om de diverse projecten die nu lopen in het kader van de stedenband te eva- 1 uerenHet i s inmiddels een jaar geleden dat Vlissingen en Ambon het verdrag onderte kenden. De ondertekening was in feite de afsluiting van jarenlange voorbereiding en het begin van de samenwerking. Op dit mo ment wordt gewerkt aan diverse projecten, onder meer op het. gebied visserij, toerisme en afvalverwijdering. Tahitu gaat kijken hoe het met de voorbereidingen staat. „Het is de bedoeling dat er mensen van Am- bon in Vlissingen komen ki jken hoe het wel en hoe het niet moet. Wij weten hoe het over tien jaar op Ambon zal zijn. Ook de Moluk ken worden over een aantal jaren gecon fronteerd met een enorme afvalberg. Ik zal onder meer nagaan hoe ver we zijn met de investeringsgelden en de mogelijkheiden om stageplaatsen te organiseren. Er zal on der meer een milieu-educatieproject aan worden vastgekoppeld." Ziekenhuis De afvalverwijdering is slechts een van de vele projecten. Tahitu vertelt enthousiast over een samenwerkingsverband van het Ziekenhuis Walcheren en het ziekenhuis op Ambon. Op eigen initiatief heeft het zieken huis contact opgenomen met dat in Ambon. Binnenkort gaat er een lading ziekenhuis- materieel naar Ambon. Tahitu neemt een inventarislijst mee op reis en zal noteren wat er is en wat nog" nodig is. Het mooie van de Stedenband Vlissingen- Ambon, overigens voorlopig de enige jume lage met de Molukken. is volgens Tahitu de enorme impuls die hiervan uitgaat. „Een van demogelijkheden om de familieleden daar te helpen blijft natuurlijk geld opstu ren. Valuta's zijn goed voor de economie. Maar het blijft water naar de zee dragen. Je helpt mensen pas echt door iets structureels op te zetten .Daar heeft iedereen baat bijD e hele leefsituatie wordt verbeterd." Vanaf volgend jaar landen er ook grote vliegtuigen op Ambon. Dit is van grote in vloed op het toerisme. Het internationale verkeer breekt door op de Molukken. Voor veel mensen betekent dit nieuwe mogelijk heden. „Molukkers die de boot niet willen missen, moeten nu mee doen", meent Tahi tu Hij weet dat hij niet iedereen zomaar van die kansen kan overtuigen. „Woorden zijn en blijven woorden. Je kunt alleen overtui gen door iets visueel té maken. Daarom hoop ik dat de stedenband een inhoud krijgt waar de meeste Molukkers zich in kunnen vinden." Als Tahitu, in het dagelijks leven opbouwwerker, de kans krijgt, vestigt hij zich in Ambon. Dat steekt hij niet onder stoelen of banken. „Ik wil voorgoed terug. Dat is altijd mijn bedoeling geweest. Wan neer weet ik niet. Als de gelegenheid zich voordoet moet je die grijpen. Daar kun je geen tijdlimiet aan verbinden. De steden band geeft mij de gelegenheid om beroeps matig naar Ambon te gaan. En tegelijkertijd biedt het mij de mogelijkheid om in Ambon een netwerk op te bouwen." Het is zijn grote droom daar ooit een project van de grond te krijgen waarmee hij de be volking kan helpen. Hij zou op het land van zijn familie een tuinbouwbedrijf of een guesthouse willen beginnen. Werkgelegen heid creëren. „.Tijdens mijn reizen heb ik ge zien dat veel geld en tijd bespaard kan wor den door effectiever te werken. Het liefst zou ik mensen de ondernemingsgeest willen teruggeven. Nu zijn de meeste ondernemin gen helaas nog in handen van de Chinezen. .Ik veronderstel datmensen van mijn leeftijd een meerwaarde kunnen brengen waar de meerderheid van de bevolking van profi teert."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 22