Aanval op grenszone bij Israël Spa rood en Croky chips 99 Martinair vecht nachtstop aan Zeeuwse zomerzotheid rKLEURENFOTO'S Suriname razend na arrestatiebevel voor Desi Bouterse 4 WEKEN Raketten in buffergebied Automobilist is morgen bij tanken weer meer kwijt Deze keuken is een SieMatic en kost minder dan u denkt. SieMatic Tovenaars plukken Antwerpenaren Karadzic zinspeelt op proces Oorzaak brand Goes nog duister Koers naar finale 800 meter VOOR 15,00 Veel zon met middagtemperaturen van 25 tot 28 graden. Enige verkoeling door een overwegend matige oostenwind. 240e jaargang no. 186 donderdag 7 augustus 1997 losse nummers 1,75 IN ELKE KLASSE-VOOR ELKE PRIJS NU MET GRATIS INDEXPRINT •(b.) Budge rpnnt) 11 FOTO VERSCHOORE L Goes Vlissingen Middelburg Hulst Terneuzen Zierikzee Etten-LeuJ van onze redactie buitenland MAK JAY O UN - Vanuit Libanon zijn gisteravond tientallen katjoesja-ra- ketten afgevuurd op het grensgebied met Israël. De aanval is het werk van Hezbollah- strij ders Hezbollah zei veertig raketten afgeschoten te hebben. De meeste daarvan kwamen in het grensgebied neer; enkele pro jectielen bereikten Israëlisch grondgebied. Er waren bij het ter perse gaan van deze krant nog geen berichten over slacht-* offers. Sinds de bomaanslag op een marktin Jeruzalem, waarbij vo rige week vijftien mensen om kwamen en er meer dan hon derd gewond raakten, zijn de gevechten tussen de Libanese Hezbollah-militie en het Israë lische leger opgelaaid. Analisten speculeren over de vraag of Hezbollah wellicht be trokken was bij de aanslagin Je ruzalem. De Palestijnse politie houdt de Libanese militie in ie der geval voor de aanslag ver antwoordelijk. De Palestijnse extremistische beweging Harnas eiste de terreurdaad weliswaar op, maar de twee ter roristen die zichzelf opbliezen kwamen niet uit de Palestijnse gebieden. Het Israëlische leger botste maandag ook al met de Hezbol lah. De Israëliërs bliezen vijf le den van de beweging bij het dorpje Kfour, dat vijf kilometer ten noorden van de Israëlische veiligheidszone ligt. In de vroe ge maandagochtend bestookte het Israëlische leger Libanese doelen met gevechtshelikopters en bommenwerpers. De raket- aanval van gisteravond geldt als vergelding voor deze acties. Muurvast De beschieting komt op een mo ment waarop het vredesproces in het Midden-Oosten muuxwast lijkt te zitten. De Israëlische premier Netanyahu ging giste ren niet in op het verzoek van de Jordaanse kroonprins Hassan om de maatregelen die Israël trof na de aanslag in Jeruzalem tegen de Palestijnse bevolking te verzachten. Eerder gisteravond stortte in Zuid-Libanon een helikopter van de Unif il-vredesmacht neer. Daarbij kwamen de vijf inzit tenden om het leven. De doden zijn vier bemanningsleden en eenpassagier. Het toestel stortte neer bij de stad Bint Jbeil in de Israëlische bezettingszone in Zuid-Libanon. AFP/RTR/AP zie ook pagina 2 en 5 van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Voor de tweede keer in één week stijgen de prij zen voor benzine en diesel. Mor gen wordt benzine vier cent duurder en diesel één cent. Dit heeft marktleider Shell gis teren aangekondigd. Maandag verhoogde het concern de prij zen al met respectievelijk twee en één cent. De reden voor de verhogingen ligt in de duurdere dollar en krapte op de wereld markt voor benzine, omdat een aantal raffinaderijen in de VS buitengebruik is. „Indien de ontwikkelingen dit toelaten zullen de prijzen on middellijk terugveren", stelt een woordvoerder van Shell. Een liter Euro ongelood komt nu uit op 2,28, elf cent meer dan drie weken terug. Super met loodvervanger komt uit op 2,40, super ongelood op 2,29 en diesel op 1,552. Eind juni was een liter 24 cent goedkoper en kostte toen 2,04. Per 1 juli kwam daar dertien cent accijnsverhoging bovenop. Van de 2,28 voor een liter on gelood bestaat 1,61 uit accijns en BTW. De resterende 67 cent bestaat uit de kale inkoopkos- ten, raffinagekosten en de winst voor Shell en de benzineverko pers. ANP (Advertentie) Woonvizier Zeeland b.v. Grenadieiweg 17a, Industrieterrein Arneslein I (naast Praxis) Middelburg, lel: 0118 - 61 37 04. Openingslijden showroom: dinsdag tot en met vrijdag van 1000 tot 17.00 uur, zaterdag van 10,00 tot 16.00 uur. Individueel Design (Advertentie) Spa rood, fles 1.5 liter Croky chips, alle smaken, per zak 300 gram 2.59 O QQ 2 zakken a 300 gram J&iïf l ^ndsgrootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ch -eze aar|biedingen gelden van donderdag 7 augustus t/m zaterdag 9 augustus a.s. Toeristen lopen volgens luchtvaartmaatschappij enorme vertraging op van onze redactie binnenland SCHIPHOL - Martinair eist in een kort geding tegen Schiphol dat het, vanaf zaterdag, voor zes uur 's ochtends kan blijven star ten met haar Boeing 747. De chartermaatschappij is het vol strekt oneens met het startver bod dat Schiphol deze 'wide body' toestellen heeft opgelegd. Volgens Martinair loopt hier door het hele vluchtschema in de soep, waardoor er dagelijks ruim drieduizend passagiers ge dupeerd worden. Het kort ge ding moet vandaag of morgen dienen. De advocaten van Mar tinair werken momenteel aan de dagvaarding. „Wij zijn het volstrekt oneens met de eenzijdige afkondiging van Schiphol. Wij hebben geen uitwijkmogelijkheden", aldus woordvoerder U. Buys van Mar tinair. De toestellen vertrekken om 5.15 uur 's morgens en vallen daarmee binnen het startverbod voor 'wide body' toestellen, dat tot 06.00 uur loopt. Volgens Buys is het onmogelijk een uurtje later te vertrekken. Dat zou de rotatiereeks van zo'n toestel verstoren. Een latere start aan het begin betekent vertraging op alle andere vluch ten die zo'n toestel op een dag uitvoert, Dat levert elke keer bij aankomst op de vakantiebe stemming problemen op. Vol gens Buys liggen binnen de charterwereld de aankomstij- den lang van tevoren in een strak schema vast. De vlucht die zaterdag het slachtoffer dreigt te worden, vertrekt eerst naar Turkije. Na terugkomst op Schiphol volgen er nog twee vluchten naar La Palma. „Als we in Turkije te laat aankomen, kunnen we achter aan aansluiten. Dan komen we veiwolgens ook La Palma niet binnen. Wij hebben bij Schiphol duidelijk onbegrip aangetrof fen voor deze situatie. Het zijn geplande vluchten, daar kun nen we niet omheen. Het kan be tekenen dat i'eisorganisaties schadeclaims bij ons indienen." Martinair heeft met de Boeing 747 meerdere rotatieseries per week waarbij de eerste start voor zes uur 's morgens ligt. Schiphol kan geen uitzondering voor Mai'tinair maken. „Dit is het type toestel dat wij niet wil len hebben. Als we één uitzon dering maken zullen er meer be- di'ijven om vragen", aldus een woordvoerster. Schiphol staat tot 1 oktober wel toe dat vakan- door Paul Koopman ANTWERPEN - De georgani seerde criminaliteit bedient zich sinds kort in België van een nieuw wapen: de glazen bol. Gewapend met dit ge reedschap van waarzeggers en tovenaars kloppen oplich ters in Antwerpen bij goedge lovige burgers aan met de belofte dat zij de toekomst kunnen voorspellen. Tussen de rituelen, seances en visioenen door worden echter geld en waardevolle voorwer pen ontvreemdDe politie van Antwerpen heeft immddels de jacht geopend op de oplich ters, die beweren de toekomst te kunnen ontsluieren. Een van de slachtoffers die zich de afgelopen weken kwam melden, was een be jaarde vrouw die de vermaar de ziener Diawara had ge raadpleegd. De magiër had de vrouw na enkele seances ge vraagd haar juwelen met hem mee te geven omdat zij van kwade invloeden gezuiverd moesten worden. Ze zag haar klatergoud niet meer terug. Op soortgelijke wijze opereer de Professor Koly. die van een 73-jarige dame twee miljoen frank wist te ontvreemden na dat hij kaarsen had aangesto ken en de tas met geld die aan hem was toevertrouwd, had gevuld met papiersnippers. Volgens justitie in Antwerpen gaat het niet om geïsoleerde gevallen, maar zijn er aanwij zingen dat de vooral Afri kaanse 'tovenaars' in dienst zijn bij een criminele organi satie. GPD tievluchten die door een vex*tra- ging pas na 23.00 van hun bui tenlandse bestemming kunnen vei-trekken nog 's nachts mogen landen op Schiphol. ANP MÜNCHEN - De van oorlogs misdaden verdachte Bosnisch- Sei-vische ex-president Rado van Karadzic wil voor een Ser vische rechtbank verschijnen. Het Joegoslavië-Tribunaal mag op het proces toezien. „Als de instanties van mijn land mij van een strafdaad beschul digen, dan ben ik bereid mij voor een rechter te verantwoor den. Een pi'oces onder toezicht van het tribunaal en de interna tionale gemeenschap is voor mij de enige eeiwolle uitweg uit het huidige dilemma", vei-klaart Karadzic in de Süddeutsche Zeitung van morgen. De Duitse krant maakte de inhoud van het intei-view gisteravond al in gro te lijnen bekend. Hoewel Karadzic een slag om de arm houdt, is het voor het eeret dat hij zinspeelt op een proces. Het ti-ibunaal in Den Haag acht hem en andei*e Bosnische Ser viërs verantwoordelijk voor tal rijke misdaden tijdens de Bosni sche ooi'log. Karadzic spreekt de beschuldigingen tegen DPA/ANP De schade van de bi'and dinsdagavond in de Goese binnen stad bedi-aagt zeker andei-half miljoen gulden. Die voorlopige schatting geeft de Goese brandweex*. De oorzaak van de brand, die drie winkelpanden volledig verwoest- Q te, is nog niet bekend. Marko Koers heeft zich bij het wei-eldkampioenschap atletiek in Athene geplaatst voor de finale op de 800 meter. De atleet eindigde gisteravond in de tweede serie van de halve eind strijd als vierde. Eerder kwalificeerde Stella Jong- mans (foto) zich voor de halve finale van de 800 me- "T ter Ze werd tweede achter de Surinaamse Vi'iesde. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland 9,11, 13 en 15; sport: 16 en 17. van onze redactie buitenland PARAMARIBO - De Surinaam se regeringziet het arrestatiebe vel tegen de voormalige leger leider Bouterse 'niet los van acties van Nederlandse rege ringszijde om schade te berok kenen aan de reputatie van de Republiek Suriname door cri minalisering van haar rege ringsfunctionarissen'. Zij be raadt zich over een reactie. Dat staat in een persverklaring die de Surinaamse i-egering gis- teren heeft bekendgemaakt naar aanleiding van het inter nationaal aiTestatiebevel dat Interpol op verzoek van Nedei"- land heeft uitgevaardigd. De bekendmaking van het op sporingsbevel van de Suri naamse Adviseur van Staat lijkt veel bij de Surinaamse ï-egering te hebben losgemaakt. Presi dent Wijdenbosch kwam na het bekendworden van het nieuws gisteren spooi*slags terug uit België voor spoedoverleg met de Surinaamse ambassadeur in Den Haag, Azimullah. Na een anderhalf uur durend onder houd wilde hij niets zeggen. Grote grap De Nationale Democratische Pax-tij (NDP) in Suriname is niet onder de indruk van het inter nationale arrestatiebevel tegen hun prominente partijgenoot Bouterse. Ashok Rambaü, par lementslid van de NDP vindt dat 'Nedexdand nu moet ophou den met deze grote grap'. „Al ja ren worden beschuldigingen over drugshandel tegen Bouter se geuit zonder dat er bewijzen wox-den aangedragen." Volgens Rambali zal de houding van Ne derland zeker effect hebben op de relaties tussen Den Haag en Pai-amaribo. Bouterse heeft inmiddels vanuit Suriname laten weten in geen geval naar Nederland te komen om zich te verweren. Zeker niet in een 'oneerlijk politiek' pro ces. Hij ontkent elke betrok kenheid bij dx-ugshandel. De hoogste baas van het OM, Doc- ters van Leeuwen, verklaarde in april echter dat in het gerechte lijk vooronderzoek een aantal 'zeer belastende verklaringen' tegen Bouterse zijn afgelegd. Een internationaal verzoek om aanhouding wil nog niet zeggen dat Bouterse nu ook in korte tijd in Nederland te verwachten is. Het is aan de landen die hem aanhouden om te beoordelen of zij tot uitlevering overgaan. Su riname levei't overigens op basis van zijn grondwet zelf geen ei gen staatsburgers uit. De recht bank kan als uitlevering niet lukt ook beslissen een px-oces bij verstek tegen Bouterse te star ten. ANP zie ook pagina 2 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 WtÊÊÊMI foto Charles Strijd Badstrand, Vlissingen foto Ruben Oreel doorOndinevan der Vleuten Gelukkig, we kunnen weer klagen over de hitte en over de verstopte wegen. Ein delijk is het zomer in Zeeland. Woensdag rond het middag uur een file van - minstens - de A58 tot de Schroebrug in Mid delburg. Op de Deltaweg tus sen Goes en Zierikzee lang zaam rijdend en stilstaand verkeer. Op de doorgaande route in Zeeuws-Vlaanderen meer Belgen dan Nederlan ders. Zonnebrillen blikkeren. op het strand glimmen de ge oliede lijven. Zo rond etenstijd ruikt de hele straat naar ver brande houtskool, want als het zomert, moet er gebarbecued worden. Nog maar een koel biertje bestellen, dat gaat er wel in met die warmte. Tot diep in de nacht is het nog goed toeven buiten. Op de terras sen, voor de tent op de cam ping, op het xxagloeiende strand of onder de geurende kamperfoelie in de tuin. Hoezo last minute zonvakantie? De thuisblijvers krijgen gelijk. De Banjaard bij Kamperland foto Pieter Honhoff Strand bij Scharendijke aan de voet van een bomvolle Brou- wersdam foto Pieter Honhoff Eb

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1