Bedrijventerrein Rilland groeit Brabants Landschap herstelt kreek in Hogerwaardpolder PZC Vlissingen wijst bezwaren tegen woontoren af Recreanten gepeild over Transferium Snoeken houden Zoommeer helder Reünie klas '37 van Rijksleerschool vol herinneringen zeeland donderdag 7 augustus 1997 b 1 1 Boete voor verwaarlozen schaap School vecht vergoeding aan Automobilist rijdt tegen woning Drankrijders krijgen bekeuring De Poort bewijst aantrekkingskracht: tachtig procent van de grond verkocht Jongen vernielt fietsen Tuin als bron van inspiratie Gemeente Middelburg stroomlijnt openingstijden MIDDELBURG - Een agrariër uit Ritthem kreeg woensdag door kantonrechter mr. H. Bruin in Middelburg een boete van 1800 gulden opgelegd. De 41-jarige man had zijn schapen aan de Rammekensweg in Ritthem zodanig verwaarloosd dat een van de beesten was bezweken. Het dier lag half verteerd in de sloot. Op eerste paasdag 1996 trof de politie de dieren in slechte con ditie aan. Volgens de dierenarts die erbij was gehaald waren de schapen ondervoed. Het grasveld was kaalgegeten en voor water waren de dieren aangewezen brak welwater uit een buis bij een bunker. De enige voorziening die de eigenaar had getroffen was een roestige badkuip waarin een laagje water stond waar de schapen niet bij konden. De man bleef tot het laatst toe ontkennen dat hij zijn dieren had vei-waarloosd. MIDDELBURG - De Stedelijke Scholengemeenschap Mid delburg krijgt van het ministerie van Onderwijs slechts 182.000 gulden vergoed van de ruim zes ton die zijn besteed aan het herstel van door betonrot aangetaste vloeren. Een be roepsprocedure bij de Raad van State in Den Haag heeft daar geen verandering in kunnen brengen. Deze werd namens de scholengemeenschap gevoerd door het college van burge meester en wethouders van Middelbux-g. De school is sinds de ontdekking van de betonrot in '87 bereid geweest ruim een ton bij te dragen. Het resterende bedrag, on geveer een half miljoen, zou door het ministerie van Onder wijs zijn toegezegd. Volgens de Raad van State beroept het ministerie zich echter terecht op de trage gang van zaken bij het onderzoek naar de betonrot. Intussen is een nieuwe, voor de school minder voordelige regeling, van kracht geworden. MIDDELBURG - Een 44-jarige Middelburger is dinsdag avond rond kwart voor tien met zijn aangepaste auto tegen zijn woning gereden. Door de aanrijding raakte een muur uit het lood, werd een dubbele glaswand vernield en liep de wa gen aanzienlijke schade op. De man zelf kwam met de schrik vrij. De Middelburger had die dag de beschikking gekregen over zijn auto, waarvan de bedieningspedalen waren omge wisseld. Toen hij wilde parkeren, trapte hij per ongeluk op het gaspedaal in plaats van op het rempedaal. Het schadebedrag is onbekend. doorMariëtte Hitzert RENESSE - Een onderzoeksbu reau uit Utrecht houdt in op dracht van Rijkswaterstaat en I de gemeente Schouwen-Duive- land een enquête naar het ge bruik van het Transferium in Renesse. Afgelopen zondag en dinsdag hebben in totaal twin tigonderzoekers recreanten on dervraagd over hun parkeerge- drag. De derde onderzoeksdag wordt één van de komende weekeinden gehouden. Zowel mensen die hun auto hadden geparkeerd op het Transferium als mensen die ge bruikmaakten van een betaalde parkeerplaats werden onder vraagd. Ook mensen die gebruik i maakten van het natransport in de bussen van Carlier kregen een vragenlijstje voorgelegd. Verder hielden de onderzoekers verkeerstellingen. De resulta ten van het onderzoek worden vergeleken met de 'nulmeting' die vorig jaar, voor de aanleg van het Transferium, werd ge houden. Volgens M. van der Hoeven van het onderzoeksbureau reageren de mensen die hun auto hebben geparkeerd op het Transferium en gebruik maken van het ver voer naar de stranden over het algemeen enthousiast. ,,Er heerst een positieve stemming. Mensen vinden het leuk." Om een objectief beeld te krijgen, moeten echter alle gegevens van de drie onderzoeken worden ge analyseerd. De uiteindelijke re sultaten zijn naar verwachting in september bekend. SLUIS - Drie automobilisten kregen dinsdagavond en -nacht in Zeeuws-Vlaanderen een dagvaarding omdat ze met te veel alcohol op achter het stuur waren gekropen. Een 42-jarige man uit Sluis werd dinsdagavond omstreeks negen uur bij een controle op de Groote Markt in Sluis betrapt op rijden onder invloed. Hij blies 807 microgram. Dat is bijna vier keer de toe gestane hoeveelheid. Hij moest zijn rijbewijs inleveren en kreeg een rijverbod. Een veertigjarige bestuurder uit Hengst dijk werd die nacht rond één uur aangehouden op de Hengst- dijksestraat in Hengstdijk. Hij had bijna twee keer de toege stane hoeveelheid gedronken. Een 29-jarige inwoner van Terneuzen verried zichzelf rond half twee door met gierende banden weg te rijden van de Westkolkstraat in Terneuzen. De man weigerde een blaastest. Daarop werd zijn rijbewijs ingevorderd. MIDDELBURG - Een 18-jarige jongen uit Oost-Souburg heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een proces-ver baal gekregen, omdat hij fietsen vernielde in de fietsenstal ling van het NS-station in Middelburg, Surveillerende agen ten zagen hem tegen enkele rijwielen trappen. door Marten de Jongh RILLAND - Bedrijventerrein De Poort bij Rilland maakt een behoorlijke groei door. Het ooit omstreden terrein bewijst zijn aantrekkingskracht op onder nemingen. De bestaande opper vlakte is inmiddels voor onge veer tachtig procent verkocht of er bestaat serieuze belangstel ling voor. Reimerswaal heeft in middels grond aangekocht voor een toekomstige uitbreiding van De Poort. Op dit moment telt het bedrij- I venterrein zeven ondernemin gen. Binnen afzienbare termijn komen er nog drie bij. Na de bouwvak wordt de eerste paal geslagen voor expeditiebedrijf Nilsson. De huidige twee Ne derlandse Nilssonvestigingen te Vlissingen en Hazeldonk wor den zoals bekend in Rilland sa- mengevoegd. De onderneming teltzo'n 35 medewerkers. Nilsson is het eerste bedrijf op De Poort met een meer dan loka le uitstraling. Reimerswaal heeft er jarenlang voor geijverd het bedrijventerrein een boven lokale status te geven. De pro vincie voelde daar aanvankelijk niets voor. De Poort moest al- door Marco van Barneveld THOLEN - Het Zoommeer ligt er 'schitte rend' bij. Het schone water glinstert in de zon. „Ik ben er deze week nog gaan kij ken", zegt een woordvoerder van Rijks waterstaat, „en het ziet er echt goed uit." De afgelopen jaren veranderde het-meer in de zomer regelmatig in een 'groene soep' door welig tierende algen, maar daarvan is nu absoluut geen sprake. Oor zaak: het 'actief biologisch beheer' dat Rijkswaterstaat in het meer voert. „Maar het ligt natuurlijk ook aan de weersom standigheden. Want het is nog niet echt lange tij d achter elkaar warm geweest na tuurlijk." Een belangrijk wapen tegen algenplagen is de snoek. Die roofvis moet het teveel aan witvissen wegvreten. Redendie witvissen eten op hun beurt watervlooien, die juist nodig zijn om de algen weg te vreten. An- der,s gezegd: komt. de snoek er, dan blijven er meer van die watervlooien over en daardoor minder algen. - - Om meer snoeken in het. Zoommeer te krijgen heelt Rijkswaterstaat speciale paaigebieden voor deze roofvis aange legd. Dat zijn gebieden met grote hoogte verschillen. Op sommige plekken zijn die verschillen zó groot dat daar speciale vo- geleilandjes kunnen ontstaan. Volgens de woordvoerder van Rijkswaterstaat gaan de aantallen snoeken overigens voorals nog niet écht hard omhoog. „Punt is bij voorbeeld dat ze aan culinaire incest doen", zegt hij met een lach. „Dat ze el kaar opeten inderdaad." Komt bij dat de paaigebieden nog erg jong zijn. „De riet en biezenvelden moeten nog tot ontwik keling komen. Dan gaan de snoeken pas echt goed gedijen. leen onderdak bieden aan streekgebonden activiteiten. Een visie die Middelburg inmid dels heeft bijgesteld. Behalve aan plaatselijke ondernemin gen mag De Poort nu ook onder dak bieden aan ondernemingen met een grotere uitstraling op het gebied van transport, distri butie en groothandel. Het be drijventerrein is in trek bij der gelijke ondernemingen omdat het niet alleen gunstig ligt in de transportlijn oost-west, maar ook in de noord-zuid as Antwer- pen-Rotterdam. Reimerswaal is al zo'n zes jaar bezig met De Poort. De snelle groei dateert echter van de afge lopen anderhalf jaar toen enige duidelijkheid ontstond over de status van het bedrijventerrein. „Op een paar lokale bedrijven na stonden we daarvoor nog op nul", aldus wethouder M. van Overloop (BBR). Op het huidige terrein is op dit moment nog zo'n vier hectare grond beschik baar waarvan ongeveer één hec tare in optie is uitgegeven. Om toekomstige ontwikkelingen van De Poort mogelijk te maken koopt de gemeente er nu een paar hectare grond bij Van Overloop ziet de toekomst Rilland. Het is de aanzet voor verdere uitbouw van het. glas- tuinbouwproject. Lange tijd leek het uiterst onzeker of het wel van de grond zou komen. „De kern Rilland krijgt een flin ke impuls met al deze ontwikke lingen", zegt Van Overloop. De economische versterking is noodzakelijk wil Reimerswaal extra woningbouw in het dorp kunnen rechtvaardigen. van het oosten van Reimerswaal hoopvol tegemoet nu ook het eerste glastuinbouwbedrijf ver rijst in de Eerste Bathpolder bij In de Hogerwaardpolder moeten straks naast koeien weer ganzen en weidevogels rondlopen. foto Willem Mieras door Marco van Barneveld RILLAND - Het Brabants Landschap gaal in de Zeeuwse Hogerwaardpolder, grenzend aan het Markiezaatsmeer, een voormalige kreek in zijn oude luister herstellen. De kreek, die in 1912 bij een dijkdoor braak ontstond, is in de jaren zeventig gedempt. „Maar wij willen de oude situ atie terugbrengen. Dan wordt het waterpeil daar weer opge krikt en kunnen er weer gan zen en andere weidevogels te recht", zegt T. Kuekel van het Brabants Landschap Het Brabants Landschap heeft de polder in het Zeeuws-Bra bantse grensgebied al langer in zijn beheer. De natuuront wikkeling valt onder de zogenoemde 'ecologische hoofdstructuur', bedoeld voor de ontwikkeling van nieuwe natuurgebieden. Gekeken wordt naar landbouwgronden met potentiële natuurwaar den, zoals die in de Hoger waardpolder te vinden zijn. Voordat het Brabants Land schap aan de slag kan, moeten echter eerst nog afspraken worden gemaakt over de be grenzingenvan het gebied. Le den van een speciale 'klank bordgroep Brabantse Wal' gaan zich daarmee bezighou den. In die groep zitten onder meer agrariërs en vertegen woordigers van natuurorgani saties. „Voordat er iets kan gebeuren moeten de begren zingen van het te ontwikkelen gebied duidelijk zijn", zegt een woordvoerder van de provin cie Zeeland. „De vraag is wel ke delen van de polder precies voor natuurontwikkeling in aanmerking komen. Boven dien zullen agrariërs ook grond 'af moeten staan om die zaken mogelijk te maken. En in het kader van de ecologische hoofdstructuur wordt alleen gewerkt op basis van vrijwil ligheid van die agrariërs. Punt is ook dat er nog een pijplei ding in de polder loopt en dat de waterhuishouding niet te veel wordt verstoord." Gaan de betrokken agrariërs in het gebied akkoord, dan wil het Brabants Landschap liefst zo snel mogelijk aan de slag. Kuekel: „We willen dan dit jaar nog beginnen." door Annemarie Koedam MIDDELBURG - Een paar ou de foto's van de vroegere leer krachten en van de hoofdonder wijzer. Wat dia's van de school en de plek waar het gebouw stond. Samen vormt dit materi aal het enige tastbare bewijs dat er van de Middelburgse Rijksleerschool nog over is. Het in 1880 gestichte gebouw van de vroegere lagere school in de Sint Sebastiaanstraat is twaalf jaar geleden gesloopt. Ondanks de verzoeken in de jaren tachtig het als monument te behouden. Woendag zagen 23 van de 37 oud-leerlingen van de derde klas uit 1937-1938 van de Rijksleerschool elkaar na zestig jaar terug in de kantine van het Sportpark Voorborch. Het initi atief van de samenkomst kwam van klasgenoten Cor Hageman en David Polak. Omdat beiden niet in Nederland wonen, voer den Jo de Witte en Tonny Ver donk het idee voor de reünie uit „Terugdenken aan je jeugd. Herinneringen ophalen," Dat is volgens Jo de Witte interessant aan de samenkomst. „We zijn een bijzondere generatie. Heb ben ontzettend veel meege maakt. Het bombardement, de Duitse bezetting. Een joodse klasgenoot die onder moest dui ken. Een scholier die dodelijk getroffen werd." Hij is be nieuwd hoe het met zijn oud klasgenoten vergaan is. „Velen zijn buiten Middelburg terecht gekomen. Die zijn over Neder land en de rest van de wereld uitgewaaid." Cor Hageman woont al 45 jaar in Zuid-Afrika. Om de paar jaar brengt hij een bezoek aan Ne derland. Volgens hem is de reünie een samenloop van om standigheden. Door een overlij densadvertentie van de moeder van David Polak kwam hij er na vij ftig jaar achter dat oud-klas genoot Polak nog leefde. Deze joodse leeftijdgenoot maakte de school niet af, omdat hij moest onderduiken tijdens de oorlog. Hageman en Polak begonnen el kaar te schrijven. Zo kwamen ze op het idee om het weerzien van de derde Idas te organiseren. David Polak verhuisde na de oorlog naar Califomië. Hij haalt een oude zwart-wit prent te voorschijn. Na zestig jaar heeft zijn gezicht nog dezelfde trek ken als het toenmalige jongetje van acht jaar. Hij had behalve met Cor Hageman geen contact meer met zijn oud-klasgenoten. „Als je niet meer in de stad woont, vervaagt het contact." Hij hoopt adressen uit te wisse len om na de samenkomst op de hoogte te blijven van het wel en wee van zijn leeftijdsgenoten. Dia's J. P. Luteijn is de zoon van de vroegere hoofdonderwijzer van de derde en vierde klas van '37/'38 en '39/40. Toen hij afge lopen maandag in de krant, las over de reünie nam hij contact op met de organisatoren om te vertellen dat hij dia's van de la gere school heeft. „Mijn vader keek elke morgen en middag om de hoek van de deur op het schoolplein om te controleren of iedereen binnen was." Hij toont een foto van dit tafereel. „Daar na luidde hij de bel. OUD-VOSSEMEER Hobbymarkt - Alle mogelijke hobby's passeren vrijdag 19 en zaterdag 20 september de revue op de hobbymarkt in dorpshuis De Vossenkuil in Oud-Vosse- meer. Vrijdag duurt de markt van 19 tot 22 uur, zaterdag kun nen mensen terecht van 10 tot 17 uur. Deelnemers kunnen zowel hun hobby tonen als producten die ze zelf gemaakt hebben ten toonstellen. Daarnaast bestaat de mogelijkheid om wat van het zelf gefabriceerde aan de man te brengen. HEINKENSZAND - In het in formatiecentrum van de schaapskooi in Heinkenszand wordt woensdag 20 augustus de zómeractiviteit Tuin als Bron van Inspiratie gehouden. De organisatie is in handen van de Zeeuwse Volksuniversiteit. De activiteit omhelst een lezing door mevrouw Van Baarle over de tuin als inspiratie in de kunst, met de nadruk op textielkunst; vervolgens een diaserie van de heer Dubbeldam waarin wordt ingegaan op het landschap als inspiratie voor beeldend werk. De middag in het onderkomen aan de Nieuwkamerseweg 3 duurt van 14 tot 16 uur. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg voert op 1 oktober uni forme openingstijden in. Met ingang van die datum zullen alle ge meentelijke kantoren (Middelen, Stadsontwikkeling, Stadsbeheer, Maatschappelijke Zaken en het Gemeente-Archiefop maandag tot f en met vrij dag geopend zijn van 8 tot 12 uur en van 13 tot 16 uur. Op de donderdagavond van 18 tot 20 uur zijn het archief, Sociale Za ken, Burgerzaken, Bouwen, Wonen en Communicatie en de sectie Interne en Juridische Zaken van de Dienst Stadsbeheer geopend. 1 doorAb van derSluis 1 VLISSINGEN - B en W van r Vlissingen hebben de bezwaren li tegen de bouw van een tachtig J meter hoge woontoren op de Boulevard Bankert afgewezen. Daartegen was protest aangete kend door de Stichting Verant woorde Boulevardbebouwing en bewoners van de achter de boulevard gelegen Julianalaan, Badhuisstraat en Strandweg. De omwonenden vrezen voor windhinder. De aangekondigde voorzieningen daartegen vin den zij - ondanks eerdere toe zeggingen van het gemeentebe stuur - volstrekt onvoldoende. De stichting en omwonenden dienden een bezwaarschrift in I' tegen de bouwvergunning die de gemeente verleende aan J Loostad bv. Die wil behalve een ■j woontoren van tachtig meter J hoog, winkels en een parkeerga rage bouwen op de Boulevard Bankert, De klachten van de be woners en de stichting kwamen erop neer dat zij schade vrezen aan hun woningen door ver hoogde windsnelheden. Zij wil den daarnaast duidelijke afspraken over de windafscher- mende maatregelen die de ge meente neemt boven aan de Leeuwen trap. Een groot deel van de ingedien de bezwaren is niet nieuw. Bij de vaststelling van het bestem mingsplan hebben omwonen den en de stichting gelijkluiden de klachten laten horen. De Raad van State heeft zich in middels daarover gebogen en de klachten ongegrond verklaard. De gemeente vindt een nieuw, aanvullend windhinderonder- zoek overbodig. Dat geldt wat het college betreft ook voor bouwtechnische en bouwkun dige oplossingen voor elf wo ningen achter de boulevard. De gemeente wil de elf bewoners compensatie geven voor even tuele overlast, maar pas als de bouwvergunning onherroepe lijk is goedgekeurd. Het archi tectenbureau Rothuizen, Van Doorn en 't Hooft heeft inmid dels opdracht gekregen om de huizen te bekijken. Tussen de Strandveste (links) en de Résidence Belvédère (uiterst rechts) wil Loostad bv 221 appartementen, winkels en een parkeer- garage bouwen. luchtfoto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 19