Koers bulkt van zelfvertrouwen Gebreselassie tart zijn tegenstanders Dost beleeft vreemde dingen op tienkamp Jongmans naar halve finales 800 meter Kaiserslautern gaat aan kop Groningen legt Brazilianen vast Nieuwenhuis directeur KNWU WK voor volleybalsters voorbij Skaardal kondigt afscheid aan Verlaat en Winter in wereldteam Matthijsse tweede na eerste dag Huistra bezorgt Lierse Supercup Havelange dreigt Brazilië met uitsluiting WK 1998 door Frans Dreissen ATHENE - Het was de dag des oordeels. Het Nederlands flot tielje dat in de WK-haven van Athene lag afgemeerd, werd gis teren eens serieus onder vuur genomen. De optredens van de 800 meterlopers Marko Koers en Stella Jongmans konden de goden op de Olympus zeer wel bekoren. Koers snelde regel recht naar de finale en Jong mans naar de halve eindstrijd, waar Robin Korving en Ester Goossens gedwongen werden om de onvoorwaardelijke over gave te tekenen. Ook de zuil van Kaniiel Maase werd getorpedeerd. In de finale 10.000 meter weerde de 25-jari ge microbioloog uit Leiden zich echter kranig. Hij was in het hoofdzakelijk donker gekleurd deelnemersveld weliswaar een meeloper (elfde in 28.23.20 op bijna een ronde), doch hoefde slechts vier Europeanen voor zich te dulden. „In zo'n finale draai ik nog niet echt mee. Ik had gehoopt op een plaats bij de eerste tien. Het belooft wel wat voor het EK volgend jaar," bleef Maase strijdlustig. Maase, een nieuweling op de mondiale bühne, vindt de sport steeds leuker worden. „Ik leen talkpoeder bij Haile Gebrselas- sie en wordt geluk toegewenst door Paul Tergat. Ik krijg toch het gevoel dat ik steeds meer ge waardeerd word." In de laatste ronde perste hij nog eens alle kracht uit zijn lichaam. „Het WK is me goed bevallen." Als souvenir neemt hij een grote blaar onder zijn voet mee naar huis. Maase staat op een kruispunt van wegen. Hij dreigt een keuze te moeten maken. Sport of werk. Een combinatie van beide is haast niet mogelijk. „Triathlon- bondscoach Louis Delahaye heeft misschien nog wel iets in de aanbieding. Anders 'houdt het vermoedelijk snel op en zal ik moeten kiezen: Marko Koers heeft die keuze vo rig jaar al gemaakt. De Limbur ger is fuilprofmaar kan in zijn discipline (800 meter) dan ook veel meer geld verdienen. Koers is een wereldtopper zonder val se bescheidenheid. Hij bullet van het zelfvertrouwen, al werd hij in de halve finale bijna on aangenaam verrast. In een tac tische race met diverse tempo wisselingen raakte hij bijna ingesloten. Op de laatste vijftig meter was het worstelen en zoe ken naar een lek in het compacte groepje. „Het was volle bak," reageerde Koers. Hij raakte niet in paniek, vond een gaatje, denderde over zijn tegenstanders heen en ging met een vierde plaats (1.46.62) toch door naar de finale van morgen. „Met de tactiek van achteruit is dus ook niets mis." „Een nieuwe ronde, nieuwe kansen," blikte Koers vooruit. ,Ik krijg een steeds beter gevoel. Lichaam en geest sluiten goed op elkaar aan." De komende twee etmalen zullen worden ge bruikt om te herstellen en de ac cu opnieuw op te laden en om dé diverse strategieën door te spre ken. Trainer Theo Joosten: „Het beste zou zijn als Rodahl 300 meter voor de finish hard gaat. Dan kan Marko rustig afwach ten. Everett is vooral sterk op de laatste lOOmeter.EnKipketeris in principe de grote favoriet voor goud. Toch geloof ik dat el ke finalist kans maakt op goud. Dus ook Marko. Het zijn alle maal maar mensen en ideale ra ces bestaan niet." Ester Goossens had sport in Athene weer heel even verheven tot topsport. Ze 'vünderde' in de eerste ronde 400 meter horden zelfs naar een Nederlands re cord. Maar de poort naar de fi nale bleef potdicht. Ze finishte als zevende en laatste (56.17). „Ik had met alles rekening ge houden, behalve de eerste hor de. Ik kwam verkeerd uit en moest springen met het verkeer de been. Dat is zo stom. Oer- stom." De ergernis sloeg om in lethar gie. Na het uitkomen van de bocht scheerde Goossens weer met het goede been over de hin dernis. Door gebrek aan con centratie ging het even later bij het achtste obstakel opnieuw mis. „Komt er weer zo'n rot hor de. Dat was balen." Goossens stond bijna stil, hervond zich zelf en liep toch stoer door om het karwei helemaal af te ma ken. Zure druiven De Griekse druiven smaakten ook voor Robin Korving onap petijtelijk zuur. De horden sprinter uit Heerhugowaard was doorzijn voorraad gif heen. Hij tackelde de tien obstakels niet meer met die agressie, die hij in de series nog aan de dag had gelegd. „Ik was niet meer zo opgefokt en opgeladen." Korving had de pest in het lijf, wantzijnvijfdeplaats (13.51 se conden) was net niet voldoende om door te stomen naar de fina le. „Verdomme, ik had ze wel nog kunnen pakken. Als ik de wedstrijd fatsoenlijk had afge werkt, had ik in de finale ge staan," realiseerde hij zich toen hij de beelden terugzag. Korving had in de halve eind strijd moeite om op gang te ko men. Eenmaal op volle snelheid was hij niet meer te houden. „Een hele vreemde, onregelma tige race. Pas op het eind liep het lekker." In de reeks met wereld kampioen Colin Jackson en olympisch kampioen Allan Johnson bedroeg het verschil tussen doorgaan en eliminatie slechts zeshonderdste seconde. „Driemaal vol uit de kast. Dat doet pijn, al kun je die in de race negeren. Mijn doel is bereikt. Het is alleen vervelend dat het uitgerekend in de halve finale misgaat. Volgend jaar is er ech ter een EK en over twee jaar weer een WK. Eens kijken of ik die Amerikanen dan een beetje kan pesten." Prikkelen, dat deed Stella Jong mans gisteren wel. In de eerste ronde 800 meter showde ze haar ontembare wilskracht door sa men met Letitia Vriesde (2.00.92) soeverein en recht streeks de halve finales binnen te rennen. De opluchting was groot. „Ik heb het geen enkel moment moeilijk gehad," aldus Jongmans die in 2.01.06 finish te. GPD Letitia Vriesde (rechts) wint de derde serie van de 800 meter, waarin ook Stella Jongmans (links) zich plaatste voor de halve finales. foto Anja Niedringhaus/EPA KAISERSLAUTERN - Na twee ronden in de Bundesliga is nog maar één club zonder puntenverlies. Dat is het weer op het hoogste front teruggekeerde l.FC Kaiserlautern, dat gis teravond voor eigen publiek de tweede zege van het prille sei zoen boekte. Na de overwinning op landskampioen Bayern München stak de nieuwe 1-0 tegen nieuweling Hertha BSC schraal af. Het was wel genoeg voor de eerste plaats op de ranglijst, twee punten voor Borussia Dortmund, dat FC Köln met 3-0 versloeg, Karlsruher SC en VfL Wolfsburg. Die ande re debutant bleef ongeslagen, 1-1 tegen Hamburger SV. Bay ern München herstelde in en tegen Mönchengladbach (1-1) maar half van de valse start tegen Kaiserslautern. ANP/S ID GRONINGEN - FC Groningen heeft, vierjarige contracten af gesloten met de Braziliaanse voetballers Hugo Alves Velame (23) en Leonardo dos Santos Silva (20). Beide spelers zijn af komstig vanFlamengo uit Rio de Janeiro. Hugo is een aanval lende middenvelder, Leonardo een rechterverdediger. ANP WOERDEN - Peter Nieuwenhuis is per 1 september benoemd als algemeen directeur van de Koninklijke Nederlandse Wiel- ren Unie (KNWU). De 46-jarige oud-renner volgt Frank Bud- dels op, die in april opstapte. Nieuwenhuis werkte sinds mei bij de KNWU als technisch manager ad interim, omdat Gerrit Middag de overstap maakte naar de UCI. CHIANG MAI - Het Nederlands meisjesvolleybalteam is tij dens het jeugd-WK in Chiang Mai in Thailand in de achtste fi nales uitgeschakeld. Oranje, met de 15-jarige Natanja Lo- kerse uit Dishoek in de gelederen, verloor kansloos in drie sets van de Russische meisjes: 4-15,10-15 en 5-15. Nederland had zich als derde in de poule geplaatst voor de achtste finales. OSLO - De Noorse skiër Atle Skaardal, in 1996 en 1997 we reldkampioen op de Super G, heeft gisteren zijn afscheid aan gekondigd. Na een medische keuring van zijn in maart geope reerde knie, vindt de 31-jarige Skaardal de risico's te groot om nog aan wedstrijden deel te nemen. Naast twee wereldtitels won hij ook zeven wereldbekerwedstrijden. AFP/DPA MOSKOU - Frank Verlaat en Aron Winter zijn geselecteerd voor een wereldteam dat 18 augustus in Moskou uitkomt te gen Rusland. De jubileumwedstrijd wordt gespeeld wegens het 850-jarig bestaan van de Russische hoofdstad. Bobby Robson, benoemd tot hoofd scouting bij Barcelona, is de trai ner van het wereldelftal. Behalve Verlaat (VfB Stuttgart) en Winter (Inter Milaan) zijn onder anderen Lothar Matthaus, Jean-Pierre Papin en Roberto Baggio uitgenodigd. DPA SAN FRANCISCO - Na de eerste dag van het WK Europe in San Francisco staat zeilster Margriet Matthijsse na drie races op de tweede plaats achter de Deense olympisch kampioen Kristine Roug. Carolien Brouwer staat derde. Matthijsse won de eerste en derde race, maar eindigde in de tweede als vierde. Roug had met twee tweede plaatsen en een zege een beter ge middelde. Zij leidt met vijf punten, Matthijsse, winnares van olympisch zilver, staat op zes. ANP Sotomayor sluit rampperiode af met wereldtitel t ATHENE - Twee jaar liep hij 1 zielloos rond. Javier Sotomayor 1 sprong van de ene in de andere blessure. De Cubaanse wereld- ii recordhouder hoogspringen (2,45 m) zocht in Athene een mooi moment om alle malheur - achter zich te laten. Zijn ge- s slaagde poging over 2,37 meter leverde hem gisteren de wereld titel op, zijn tweede na 1993. Knie, voet, enkel; zo'n beetje elk t lichaamsdeel sputterde de afge- l lopen jaren tegen bij de trouwe volgeling- van de Cubaanse pre- 1 sident Fidel Castro. In Barcelo- i na veroverde hij vijf jaar gele- Ki den de olympische titel. Een 3 jaar later volgde de wereldtitel en het wereldrecord. Vorig jaar deed hij in Atlanta mee in een poging zijn olympi sche titel te verlengen. Het werd j niets. De elfde plaats was, na e veel blessureleed, zijn deel. De revanche kwam in Athene, waar aj hij in de voorronde de Ameri kaanse olympische kampioen Charles Austin weer zag falen. Sotomayor, in zijn loopbaan sinds 1984 al ruim 200 keer bo- fven de 2,30 uitgekomen, voelde 1 kich in zijn element. Zilver ging naar de Pool Partyka. Brons was voor de Australiër Forsyth. AN- i, P/RTR Atletiekunie nodigt baas Nebiolo uit i ATHENE - Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Atle- bf tiek Unie heeft Primo Nebiolo ^uitgenodigd in het weekeinde van 1 en 2 november naar Am- W sterdam te komen. Hij zou dan 5 de marathon van de hoofdstad al °P 2 november kunnen bijwo nen en tevens de eerste steen dl kunnen leggen voor de ingrij- Pende renovatie van het Olym- w Pisch Stadion. ;f. In november wordt een begin !j|eniaakt met de ombouw van ff het stadion tot een atletiekcom- (i P'ex. De KNAU heeft zich bij de li Europese Atletiek Associatie is kandidaat gesteld voor de orga- M nisatie van het EK van 2002 in ||f Amsterdam. Andere kandida- iii ten zijn München en Lausanne, i,'Vanmiddag (vrijdag) verzorgt de KNAU in Athene een presen tatie voor de in Griekenland --verzamelde buitenlandse offi- l c|ajs- Vice-premier Hans Dijk- jstal litmdt een pleidooi voor de r*nu atuur van Amsterdam. I,: aanwezig zijn oud-atleten k*als Fanny Blankers-Koen, Ge- i; [ard Nijboer en acief atlete El- en van Langen, olympisch Kampioen van 1992. ANP Afrikanen beheersen vele finales bij wereldkampioenschappen atletiek door Pim van Esschoten ATHENE - Hachim El Guer- rouj huilde van geluk. Haile Gebreselassie lachte, voor de race al. En vijftig meter voor de finish weer. De Marokkaan vloog de tribune met VIP's op voor een innige omhelzing met president Elmechouri - „mijn vader" - van zijn bond. En Ge breselassie bouwde een vrolijk feest met de vele landgenoten langs de baan. En natuurlijk volgde in de catacomben van het olympische stadion de om helzing met vriend en manager Jos Hermens. Stadion Spyridon Louis was volgelopen voor de Griekse Lambros Papakostas. De hoogspringer had eerder ge zegd zich te schamen voor zijn landgenoten die massaal wa ren weggebleven bij de sprint finales op zondag. Nu waren ze er, maar verlieten al vlot weer de tribunes toen Papakostos niet verder kwam dan een zes de plaats. De avond was niet Grieks, maar was van de Afrikanen. Op het programma stonden drie onderdelen die toebeho ren aan het continent der won- derlopers. Steeple, 1500 meter en 10 kilometer. Drie topnum- mers opeen gepropt in amper anderhalf uur. Vanavond staan er finales snelwandelen, dis cus, kogel en 110 meter horden op de WK-menukaart. De we gen van de wereldbond LAAF zijn soms ondoorgrondelijk. Maar de avond bood wel dat, waar naar mocht worden uit gekeken. Toen Adidas en Jos Hermens in maart - tijdens de WK-indoor in Parijs - de mil-, j oenrace in Hengelo tussen Noureddine Morceli en Haile Gebreselassie over twee mijlen aankondigden, was er de vraag of dat niet wat kunstmatig aandeed. Morceli en Gebre selassie moesten in gevecht met twee jonge Marokkaanse talenten. Met El Guerrouj en Salah Hissou, die dekselse jon gen die Haile's wereldrecord op de tien kilometer had afge pakt. Dat waren pas duels. „Daar zijn grote toernooien voor", diende Hermens zijn critici van repliek. Maar Gebreselassie zei in Pa rijs ook al eigenlijk niet zo veel voor de WK te voelen. Paste niet in zijn seizoen en de harde baan, dezelfde als in Atlanta waaraan hij zulke beroerde herinneringen had. Maar na dat hij in juli in Oslo zijn record Wilson Boit Kipketer slaat de handen voor zijn gezicht als hij als eerste de streep is gepasseerd van de 3000 meter steeple chase. De Kenyanen waren, net als veel Afrikanen op de loopnummers, heer en meester. Moses Kiptanui en Bernard Barmasai grepen respectievelijk zilver en brons. foto Peter Kujundzic/Reuters had teruggepakt (26.31.32), werd hij in Addis Abeba over gehaald voor volk en vader land in Athene te lopen. „Haile is te aardig om 'nee' te zeggen," zei Hermens. Hij had voor de race nog ge vraagd aan de LAAF of de har de baan niet kon worden nat gespoten. „Volgens de mensen hier zou deze baan daardoor nog harder worden. In Hengelo hebben we tartan liggen, dat met sproeien zachter wordt en bovendien geeft het iets van verkoeling." Gebreselassie lachte voor de race al. En na de race lachte hij de blaren onder zijn voeten weg. Want ook al was de Super X van Mondo van Athene wat minder hard dan in Atlanta vanwege een ondergrond van asfalt en niet van beton, blaren liep hij evengoed op. Hoe boos hij ook was geweest tijdens de Olympische Spelen, op een heerlijke avond in Athene deerden de pijn hem niet. Het was een race als in Atlanta. Drie Kenianen en drie Marok kanen probeerden hem met tempowisselingen kapot te krijgen. Gebreselasie lachte slechts. Het wachten was op zijn verwoestende eindsprint. De vraag was slechts wanneer die zou komen. Anderhalve ronde voor tijd zette de antilo pe aan en liep de overgebleven mannen weg met een verbluf fende laatste ronde (55.7). De finish werd bereikt in 27.24,58. „Ik ben opgelucht dat het niet zo snel is gegaan, dat hij niet onder de 27 minu ten hoefde te lopen. Want dat wreekt zich gedurende de rest van het seizoen." Volgende week woensdag in Zürich wacht Gebreselassie al weer het volgende duel met zijn gro te rivaal op de vijf kilometer, Daniel Komen. Noureddine Morceli moet zijn buik vol hebben van groots aangekondigde duels. Hij faal de hopeloos in Hengelo. Gis teravond wreef de jonge rivaal bij de Algerijn zout in de won den. El Guerrouj, eigenlijk een verlegen atleet, had met een even verwoestende eindsprint over ruim meer dan een ronde de koning van middenafstand aan gort gelopen. Vierde werd Morceli slechts, achter de Spanjaarden Fermin Cacho en Reyes Estevez. Grote woorden El Guerrouj sprak meteen gro te woorden. Vooraf al had hij zichzelf tot favoriet benoemd. En na afloop: „Ik was over tuigd te winnen en dit betekent voor mij een nieuwe start. Het begin van hopelijk een mooie, lange periode. Na het tijdperk Coe en CramAuita en Morceli, is het nu aan mij." Voor hem was het bovendien een afrekening met het verle den. De race in Atlanta, waar Morceli olympisch goud be haalde. Maar tot op de dag van vandaag zit er een smet op die zege. Morceli raakte bij het in gaan van de laatste ronde El Geurrouj met zijn spikes, die languit op de baan viel. Beel den van het incident zijn van alle kanten bestudeerd en ge bleken zou zijn dat Morceli op zettelijk heeft gehandeld. Pu bliekelijk ontkent El Geurrouj de opzet. Maar geeft de stille jongen zijn werkelijke gedach ten wel prijs? Gisteren noemde hij Atlanta een 'black spot'. De overwin ning van gisteren, de vernede ring van Morceli eigenlijk, was voor hem dan ook de afreke ning met dat moment. De ko ning van Marokko belde hem dadelijk in Atlanta op. El Gu errouj ziet dat als het moment dat hij een ander mens werd. De zege van gisteren droeg hij dan ook op aan de koning. En dat zeggende, liepen de ge- lukstranen hem over de wan gen. GPD door Pim van Esschoten ATHENE - Een tienkamper maakt nog eens wat mee. Voor het laatste en slopende onder deel, de 1500 meter, was Marcel Dost tijdens dc massage van fy siotherapeut Arie de Jong sim pelweg in slaap gevallen. En dat aan het eind van een dag waarin hij ook zijn polsstokken was kwijtgeraakt en noodge dwongen moest beginnen met geleende stokken van de Itali aan Poserina. „Er gebeuren al tijd vreemde dingen," zei Dost. Het persoonlijk record dat hij in Atlanta vestigde (8111) bleef nu buiten bereik. Hij werd 14e met 8040 punten en was er tevreden mee, al zat hij wel met vragen. Nee, niet de vraagwaarz'n pols stokken nu eigenlijk waren. Die werden gevonden bij 'de specia listen' die vandaag aan de beurt waren. Dost had afgelopen maanden vooral op het werpen getraind. En juist die nummers gingen zo veel slechter dan de andere. „Het was zo idioot. Bij het ingooien met de discus kwam ik over de 45 meter. Lek ker tegenwindje, dat gaat goed, dacht ik." Maar in de wedstrijd bleef hij steken op 42.42 meter. De speer was van hetzelfde la ken en pak met 51.80. „Dat ging laatst nog in dik zestig meter." Binnen enkele dagen gaat hij naar Sicilië voor de Universia de. In zijn bagage zit de weten schap dat het nationaal record van Robert de Wit 8447 punten haalbaar is. „Daarom zie ik uit naar Sicilië." In de wetenschap dat dan weer geheel onverwacht andere zaken mislopen. „Waar schijnlijk wel, ja." De Tsjech Tomas Dvorak werd wereldkampioen met 8837 pun ten. Daarmee bleef hij tien pun ten verwijderd van het Euro pees record van de Brit Daley Thompson. GPD/ANP BRUSSEL - Pieter Huistra heeft de eerste hoofdprijs voor zijn nieuwe werkgever Lierse SK binnengehaald. De aanvaller, die na een kort verblijf bij FC Groningen in de zomer naar België vertrok, be zorgde de Belgische landskam pioen gisteren de Supercup. Hij besliste het duel tegen beker winnaar Germinal Ekeren een kwartier voor het einde: 1-0. Huistra maakte het duel niet af. De matchwinnaar werd twee minuten voor het einde gewis seld. In het gelijkopgaande duel kon een andere Nederlandse aanvaller, Edwin van Ankeren van Ekeren, nauwelijks druk uitoefenen op de verdediging van Lierse. Ook Van Ankeren werd in de slotfase naar de kant gehaald. Over twee dagen be gint in België de competitie. ANP van onze sportredactie RIO DE JANEIRO - FIFA-voor- zitter Joao Havelange en Pele zijn opnieuw met elkaar in aan varing gekomen. Havelange dreigde gisterent het nationale voetbalelftal van Brazilië uit te sluiten van het wereldkampioenschap in Frankrijk in 1998 als het Brazi liaanse parlement een door Pele ingediende wet aanneemt waarin enkele radicale veran deringen worden voorgesteld in de organisatie van de professio nele voetbalsport in zijn land. Pele is minister van sport in Brazilië en heeft in het verleden al vaker met Havelange, ook Braziliaan, woorden gehad Volgens de voorzitter van de we reldvoetbalbond zijn de door Pele voorgestelde veranderin gen in strijd met de statuten van de FIFA en als ze aangenomen worden zal titelverdediger Bra zilië „niet in staat zijn deel te nemen aan de wereldkampioen schappen", aldus Havelange. Bosman-arrest In de nieuwe voetbalwet van Pe le worden ondermeer de trans- fergelden afgeschaft na het af lopen van een contract, net zoals in Europa na het Bosman arrest. Waar Havelange naar ei gen zeggen het meest over valt, is het voorstel scheidsrechters toe te staan commerciële vereni gingen te vormen en het voorstel tuchtcommissies autonoom te laten opereren. „De statuten van de FIFA zeggen dat scheids rechters ondergeschikt zijn aan federaties, net als tuchtcommis sies", aldus Havelange. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 17