Dan drinken ze maar appelen Jazz Middelheim Antwerpen krijgt afro-accent PZC Kopers akkoord met schikking inzake huizen rampproject zeeland 13 Politie pakt dronken fietsendief kunst cultuur lezers schrijven Twee weekends lang muziek in Vlissingen donderdag 7 augustus 1997 door A. J. Snel Als de mensen minder ap pels gaan eten, moeten ze maar appels drinken. Zo valt de filosofie samen te vatten die steekt achter de onderneming De Appelaere van Henk Taze- laar uit Waterlandkerkje. Zo'n twee jaar geleden begon de fruitteler met de productie van drank uit Zeeuwse appelen. Nee, appelsap wil hij het maar liever niet noemen. Dat wordt namelijk als regel gemaakt uit een concentraat en er zijn zoet en smaakstoffen aan toege voegd. Appelaere is een na tuurproduct. Het wordt bereid uit appelen, om het houdbaar- te maken, wordt het gepasteu riseerd en dat is het. Tazelaar heeft geconstateerd dat voor zijn drank een markt bestaat. Hij houdt zich op de vlakte over precieze hoeveel heden die hij de afgelopen ja ren heeft weggezet, maar het gaat om tienduizenden liters en er zit een sterk stijgende lijn in de afzet. Dertien jaar was hij, toen hij besloot dat hij niet in de voet sporen van zijn vader zou tre den. Hij bekwaamde zich in de fruitteelt en zette tegen zijn twintigste het gemengd bedrijf van zijn vader om in boom gaarden. Hij maakte de ups en downs mee die iedere fruitteler kent en constateerde een aan tal jaren geleden dat hij moest innoveren. ,,De mensen lusten wel appels, maar ze zijn ze min der gaan eten. Ze worden afge leid door andere voedingspro ducten. Ik ben gaan nadenken over wat je met appels zou kun nen doen en hier op uitgeko men. De ommezwaai heeft ook te maken met het feit dat ik een aantal keren aan een voet ge opereerd ben. Het werk in de boomgaard, dat gaat minder makkelijk. Ik doe dat nu nog een dag in de week en besteed de rest uit. Ik wilde, na dertig jaar in de fruitteelt te hebben gezeten, toch door. Zo ben ik bij de Appelaere uitgekomen, een Oud-Nederlands woord voor appelboom." Perelaere Het is de afgelopen twee jaar hard gegaan. Aanvankelijk verkocht Tazelaar zijn appeld rank via de horecagroothandel in Zeeuws-Vlaanderen en zes Geen appelsap, maar drank uit appelen, zo noemt Henk Tazelaar het vruchtensap dat hij uit Zeeuws fruit haalt. foto Charles Strijd regionale Albert Heijn-filialen in het eigen gebied. Intussen zet hij Appelaere af via twee honderd filialen van de super marktketen in Nederland be neden de grote rivieren en hij hoopt binnen afzienbare tijd heel Nederland te bestrijken. „Trouwens, we willen ook over de grenzen heen kijken. België bijvoorbeeld. En ik denk op langere termijn ook een drank uit peren op de markt te bren gen. Juist; Perelaere." Dit jaar denkt Tazelaar van de opbrengst uit zijn eigen boom gaarden tweehonderd ton ap pelen te verwerken tot drank. Een kilo appels levert 0,64 liter drank op. 'Zeeuwse appelen', staat op het etiket vermeld en dat wil hij zo houden. „Op dit moment haal ik voor de ap peldrank tachtig procent van het fruit uit mijn eigen boom gaard en twintig procent koop ik elders, in Kapelle en Gplder- malsen. Op den duur hoop ik dat die percentages omgekeerd liggen, maar ik blijf, vanwege de uitstraling, wel bij het Zeeuwse product. Dat is ook geen probleem; er wordt hier genoeg geteeld." Vruchtvlees De drank is samengesteld uit sap van diverse appelrassen: Cox Orange Pippin, Elstar, Goudrenet, Golden Delicious en Jona Gold. Door zorgvuldig te mengen, levert Tazelaar een constante smaak: zoet met een wat zure afdronk. „Je kunt de Appelaere wat smaak en prijs betreft niet vergelijken met de gangbare appelsappen. De meeste mensen weten niet hoe echte appelsap smaakt. Wat ik op de markt breng, noem ik daarom ook geen 'appelsap', maar 'drank uit appelen'. Het is gewoon een heel ander pro duct. Het sap wordt niet gefil terd, er zitten heel kleine stuk jes vruchtvlees is waardoor het niet doorzichtig is en geschud moet worden voor gebruik." „We hebben in supermarkten geregeld demonstraties en tachtig procent van de proe vers vindt het lekker. En het is gezond. Ik gebruik milieube wust geteelde appels en het sap wordt gepasteuriseerd. In heel korte tijd wordt het op 82 gra den Celsius gebracht en daar door is het kiemvrij, maar de gezonde .stoffen, vitamines, mineralen, blijven onaange tast. Je kunt de drank in een ge sloten fles twee jaar bewaren. Als de fles open is, garanderen we een houdbaarheid van vijf dagen. Je kunt het wel langer bewaren, maar we blijven aan de veilige, overzichtelijke kant." Kinderschoenen Tazelaar is bij zijn nieuwe on derneming uitgegaan van de gedachte dat hij niet opnieuw het wiel moest zien uit te vin den Het persen en bottelen van Appelaere gebeurt in Duits land, in een bedrijf dat daar al tientallen jaren ervaring mee heeft. Voor de distributie maakt hij gebruik van be staande kanalen. „Als een an der iets goed kan, dan moet je dat niet zelf gaan doen. Er gaan j aren overheen voor je die nieu we activiteiten zelf goed onder de knie hebt en maak je daarbij fouten, dan verziek je de markt voor je eigen product. Ik houd me zelf bezig met promotie en onderhandeling. Daar is werk genoeg aan, zeker nu de zaak nog in de kinderschoenen staat." Tazelaar heeft om zich heen een groep mensen, familie en kennissen verzameld, die als denktank fungeert. Zo lost hij, samen met anderen, proble men op als het gaat om presentatie, etikettering of verzekeringsaangelegenhe den. De bijeenkomsten rond de keukentafel leveren nieuwe gedachten op. Zoals deze: aan vankelijk werd in horecabe drijven in Zeeuws-Vlaanderen de drank in grote glazen ge schonken. De inhoud van een klein formaat flesje kon daar precies in. Dat had tot gevolg dat de klant het flesje en het etiket niet te zien kreeg. Taze laar: „We wilden toch wel dat de mensen weten wat ze nu ei genlijk drinken. Daarom leve ren we er nu kleine glazen bij. Die moet je een tweede keer volschenken. Zo komt het fles je vanzelf op tafel." Alcohol zit er niet in de Appe laere, maar de denktank heeft diep nagedacht en in het glaas je gekeken om een cocktail te vinden. Met neme Grand Mar nier, gin en de appeldrank. Ge mengd in de juiste verhouding levert dat iets smakelijks op. Wie zich na het gebruik van ruimere hoeveelheden over een wat grotere afstand moet ver plaatsen, neme een taxi. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Drie gedu peerde kopers van nieuwbouw woningen aan de Noorwegen- laan in Brouwershaven hebben een schikking getroffen met de projectontwikkelaar en de aan nemer. Beide bedrijven, Crea ting Housing Accommodation Inc. (CHA) en Aannemingsbe drijf Tebo Vlissingen BV, ont snappen daarmee aan een fail lissement. De aanvraag daarvoor was twee weken geleden aangehouden bij de rechtbank in Middelburg. Dat gebeurde op de dag dat het faillissement werd uitgespro ken van de derde betrokkene in de kwestie, Grond- en Projekt- makelaardij GPM Nederland BV (voorheen Makelaardij Bart BV) van de omstreden Krabben- dijkse makelaar A Bart. De drie huiseigenaren en beide bedrijven hebben overeenstem ming bereikt over een afkoop som van 30.000 gulden per persoon. De geleden schade be draagt een veelvoud daarvan, maar de eisers wilden het risico van een faillissement (en dus he lemaal geen geld) niet nemen. H. de Vries, een van de gedupeer den, is opgelucht dat de kwestie is afgesloten. „Maar de zaak heeft een grote etterende wond achtergelaten. Dat kan ik na mens ons allen zeggen." Project De huizen aan de Noorwegen- laan maken deel uit van een pro ject van achttien nieuwe wonin gen, die verkocht werden dooi de toenmalige Makelaardij Bart BV en ontwikkeld door CHA Nadat twaalf huizen waren op geleverd, ging de aannemer, Mol Pleysier Bouw BV uit Nieu- werkerk, failliet. In september 1995 sloot Makelaardij Bart BV een overeenkomst met het Vlis- singse aannemingsbedrijf Tebo voor de afbouw van de zes wo ningen. Dat contract nam CHA, waarbij A Bart ook betrokken is, van Makelaardij Bart over. Het karwei, dat via Tebo weer werd uitbesteed aan onderaan nemers, werd uiterst knullig uitgevoerd. Allerlei technische gebreken doken op, waardoor de bouw medio 1996 opnieuw stil kwam te liggen. Er ontstond een juridisch gevecht, dat drie van de zes eigenaren tot het ein de hebben gevoerd. In een kort geding sommeerde de Rotter damse rechtbank eind maart Bart. CHA en Tebo de gebreken te verhelpen, de huizen af te bouwen en de eisers elk 30.000 gulden als voorschot op een schadevergoeding te betalen. Dat vonnis leidde uiteindelijk tot de faillissementsaanvragen. De huizen zijn inmiddels in ei gen beheer nagenoeg voltooid. Verantwoordelijk Makelaar Bart, die een spoor van mislukte projecten heeft achtergelaten, zegt nog altijd niet te begrijpen waarom zijn bedrijf GPM ook aansprakelijk is gesteld voor het debacle met de Brouwse woningen. Het von nis van de Rotterdamse rechter, waarin de makelaar mede-ver antwoordelijk wordt gehouden voor fouten tijdens de bouw, noemt hij een 'juridisch novum', „Noch GPM noch CHA had juri disch iets met de bouw op zich te maken. De verantwoording daarvoor lag geheel bij Tebo." Bart, die wel erkent dat de tram melant in Brouwershaven niet de enige oorzaak is geweest van het faillissement van zijn make laardij, is in hoger beroep ge gaan. Die procedure loopt nog. CHA en Tebo hebben hun appèl na het treffen van de schikking ingetrokken. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag om half een een ze ventienjarige Middelburger aangehouden. De jongeman reed in beschon ken toestand op de Blauwedijk in zijn woonplaats op een fiets die hij kort daarvoor had gesto len op het Plein 1940. Deze was eigendom van een negentienja rige vrouw, eveneens woonach tig in Middelburg. De Middel burger is ter ontnuchtering ingesloten. Woensdagochtend mocht hij naar huis. Hij heeft een proces-verbaal gekregen. door Ondine van der Vleuten ANTWERPEN - Antwerpen is van woensdag 13 tot en met zondag 17 au gustus het toneel van het 21e Jazz Mid delheim. Naast randactiviteiten zoals een workshop kunnen de bezoekers zestien concerten bezoeken met ensem bles uit binnen- en buitenland. Toots Thielemans opent met zijn onafscheidelijke mondharmonica het festival woensdag om 20 uur, samen met pianist Brad Mehldau en zijn trio. De organisatie heeft de programme ring dit jaar een afro-accent gegeven, met de Senegalese meesterdrummer Doudou 'N Diaye Rose, aansluitend te horen op de openingsavond. Voorafgaand aan het optreden van Doudou zijn er van zaterdag 9 tot en met dinsdag 12 augustus workshops van de Senegalees. De inschrijvers dra gen bij aan het openingsconcert, samen met het voor deze gelegenheid uitge breide Belgische jazztrio Aka Moon. Voor djembé (trommels) wordt ge zorgd. Doudou is de componist van cle nationale hymne van Senegal en 'Chef Tambour Major' van het Senegalese Nationaal Ballet. Donderdag 14 augustus speelt om 17 uuj Roy Hargrove's Crisol Habana (Atro-Cubaanse jazzmuziek), om 19 uur improvisatie-kunstenaar Fred Van Hove met computercomponist George Levas uit Chicago en trombonist Viuko en tenslotte om 21 uur het Joe Lovano Quartet met als gast de Cali- Eornische Tom Harrell. Altsaxofonist Lovano uit Ohio is gefascineerd door jazz en als musicus en componist op zoek naar nieuwe expressie vormen. Percussie foor meer 'afro' zorgt vrijdag 15 au gustus om 15 uur het Chris Joris Expe- ïence Quintet met de Afrikaanse gas sen Nfally Kouyate en Ben Kipepe. ijhns Joris is een meester in de percus- ■ïemuziek en wordt als een groot im- irovisator beschouwd. Om 17 uur reedt het Bart Defoort Quartet, aan, Toots Thielemans opent op woensdag 13 augustus het festival Jazz Middelheim in Antwerpen. featuring Gene Calderazzo. Saxofonist Defoort bracht in mei een cd uit, die de neerslag is van een reeks succesvolle concerten die hij met de Amerikaanse drummer Calderazzo gaf. Slide Ride, dat de wat in de vergetel heid geraakte trombone in de schijn werpers zet, is om 19 uur aan de beurt, gevolgd door het Abbey Lincoln Quar tet (21 uur). Abbey Lincoln is de arties tennaam van Anna Maria Woolridge uit Chicago. Haar handelsmerk is een gesofisticeerde vocale techniek, die soms uitmondt in een schreeuw. Billy Holliday, gospel en blues zijn haar in spiratiebronnen. Zaterdag 16 augustus bijt het Michel Herr European Quintet het spits af, ge formeerd rond pianist en componist Herr. Om 17 uur treedt het Tiny Bell Trio van trompettist Dave Douglas op, om 19 uur het Kurt van Herck Quartet (eigentijdse jazz en eigen arrangemen ten) en de hekkesluiter is Happy Birth day Mal Waldron met als gasten zange res Jeanne Lee en Joe Henderson (21 uur). Waldron was lange tijd de pianist van Billy Holliday en speelde onder meer met John Coltrane en Charles Mingus. Zondag brengt het Brussels Jazz Or chestra een 'Hommage aan de Francy Boland-Kenny Clarke Big Band' (15 uur). Het Bruno Castelli European Quintet, met als middelpunt drummer Castelucci, één van de vaste begeleider van Toots Thielemans, treedt om 17 uur op. Tenslotte zijn nog te horen David Linx-Diederik Wissels Quartet (19 uur) en Carla Bley Big Band (21 uur). Haar cd Big Band Theoiy werd in 1995 geno mineerd voor de Grammy 'Best Jazz Big Band Album'. De locatie van het festival in Park Den Brandt aan de Beukenlaan biedt een sfeervolle ambiance, waarin voor de bezoekers ruimte is geschapen om tus sen de concerten door een rustpauze te nemen en iets te eten of te drinken. De BRT-radio zendt vanaf 12 augustus Jazz Middelheim-concerten uit via Ra dio 1 en 3. Informatie: FNAC-vestiging Antwerpen, e- mail: Jazzmidd.elheim@brln.be. VLISSINGEN - De Evenementen-Commissie- Horeea Vlissingen houdt de komende twee weekeinden het Horeca Muziek Festival. Daaraan doen 31 horecabedrijven mee op ver schillende locaties. Het spits wordt vrijdag afgebeten op de Zeil- markt door het Zeeuws Mannen Duo, gevolgd °or de band In Geval van Noot. Zaterdag 9 augustus verplaatst het podium zich naar de ihouwendijk met een optreden van Doris D. en Heineken Jazz and Blues-Band. Het eerste weekeinde wordt afgesloten door Fernando Lewis gevolgd door de Straight Johns. t Jdens het tweede weekeinde van vrijdag 15 tot en met zondag 17 augustus staat het podi um drie dagen op het Bellamypark. Er zijn dan optredens van de Mighty Jackalls en de Tröckener Kecks op vrijdag, op de zaterdag door de 1009 Band en Blues 'n Trouble en op zondag 17 augustus door Flat-Out, Plotseling, de Kawinaband en Horn of Plenty. Kinderprogramma Alle optredens beginnen rond de klok van 19.30 uur en eindigen om 23.30 uur. Flat-Out begin zondagmiddag al om 15 uur. Verder is er op de zaterdag 16 augustus 's middags een kin derprogramma op diverse locaties in de bin nenstad. MIDDELBURG - Wat inte rim-manager Johan Lebon in het Zeeuws Museum nu pre cies overhoop heeft gehaald, blijft nog even in nevelen ge huld. Hij hoopt daarover in de loop van september rapport uit te brengen. Maar in de nieuwe functie van hoofd be drijfsvoering, waarvoor Le bon de weg bereidde, is inmid dels iemand benoemd. Het is Claudia G. K. Urru (30 jaar) uit de Vlissingse woonkern Ritthem. Interim-manager Lebon be keek het afgelopen halfjaar hoe de organisatiestructuur Ritthemse in management Zeeuws Museum van het Zeeuws Museum kan worden verbeterd en welke cultuurverandering nodig is. wil het muserun betere resul taten behalen. Dat klusje had op 1 juli geklaard moeten zijn, maar er bleek wat meer tijd voor nodig. Lebon blijft nog tot het eind van het jaar aan het museum verbonden, zij het nog slechts voor enkele dagen per maand. Hij zal die tijd onder meer ge bruiken om Urru in te werken als hoofd bedrijfsvoering. Haar komst is bedoeld om di recteur Ineke Spaander ma nagementtaken uit handen te nemen. In voorkomende ge vallen zal ze optreden als waarnemend directeur. Urru was zeven jaar als assis tent-accountant/controlelei der verbonden aan Deloitte Touche. De laatste twee jaar werkte ze als hoofd financiële administratie bij SKOA in Goes, een adviesbureau voor school- en beroepskeuze. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. foute beoordelingen aan het licht gebracht Maar nu komt er weer het ambtenaartje van de fensie, Spijkers (PZC 24-07), met een indianenverhaal en dat wordt klakkeloos door Van Ver re aangenomen als dé waarheid. Hij schrijft verder nog over de dagelijks ziekmakende overlast die veroorzaakt zou worden door vliegtuigjes. Ik heb echter nog nooit enig woord van ongenoegen van re creanten of Zeeuwse inwoners gehoord over de overlast, wél dat er dagelijks mensen met de ze vliegtuigjes een rondvlucht willen maken. Als laatste wil ik nog naar voren brengen dat ik de minne aanval op de staatssecretaris Gmelich Meijling en minister van defen sie Voorhoeve als leugenaars te betitelen. Maar ik denk dat de heer Van Verre zich nog bevindt in het kielzog van de vroegere SDAP en het gebroken geweer tje en zijn vroegere 'functie' bij een bepaalde omroep. Folklore „Een Horlepiep of een simpel boerendansje kom je niet meer tegen of het moet om een varia tie met veel acrobatiek en bewe ging gaan. Er is over de hele linie van het folkloredansen een ver schuiving in de richting van het ballet." Aldus de voorzitter van het folklorefestival in Sas van Gent (PZC 25-7). Ziedaar folk loristische cultuur als verkoop product van de moderne tijd. Is het werkelijk zo banaal? Is het waar dat mensen die zich bezig houden met het folkloristische en culturele erfgoed zich uit sluitend laten leiden door acro batiek en spectaculaire gehalte van dansen, met daarbij de no dige choreografische foefjes? De Horlepiep is slechts een voorbeeld van hoe in Nederland en Vlaanderen, evenals in ande re landen, de ontwikkeling van het dansen door de eeuwen heen, is bepaald door culturele wisselwerkingen. Zonder dat hierbij de vraag voorop stond of iets spectaculair of acrobatisch was. Het is waar dat het kinder spel en -lied in Nederland een belangrijke invloed heeft gehad op de ontwikkeling van het volkse dansen. Maar dit wil toch niet zeggen dat dit erfgoed min der waardevol is dan de acroba tische folklore uit de Oekraïne? Laat staan om een waarde-oor- deel vraagt van de -voorzitter van de Sasse folkloreweek? Men mag verwachten van een organisatie die zich ten doel stelt Zeeland te laten kennisma ken met de folkloristische dans culturen, dat zij op respectvolle wijze omgaat met die verschil lende culturen. En óók met het eigen culturele erfgoed, zonder dat dit wordt weggestopt en slechts minimaal op het festival wordt getoond alleen voor het verkrijgen van de provinciale subsidies. Raymond Bruggeman Walstraat 18 Sas van Gent Defensie II De heer Tony van Verre heeft na lang stil zwijgen zijn stokpaard je weer gevonden: defensie (PZC, Lezers Schrijven, 31-7). De oude koeien die hij zonodig van stal moest halen, onder meer het Pilatus P-C7 vliegtuig, Hercules-ramp, Srebrenica en de affaire met de landmijn, zijn toentertijd op deskundige en correcte wijze onderzocht en de T. M. Muller President Rooseveltlaan 178 Vlissingen Jaarmarkt in Westkapelle WESTKAPELLE - Voor de der de maal vindt zaterdag 16 au gustus de Jaarmarkt plaats in Westkapelle. De markt wordt gehouden op het A Calandplein en duurt van 14 tot 22 uur. Tal van handelaren proberen dan hun spullen aan de man te brengen. Voor de kinderen is er een draaimolen. De Jaarmarkt wordt 's middags opgeluisterd door Arnold's Drive In Disco theek. Om 22 uur vindt er een vuur werk plaats op de dijk tegenover de markt. Steigerdieven aangehouden NIEUWERKERK - De politie heeft twee mannen aangehou den die in de nacht van dinsdag op woensdag omstreeks kwart voor drie een aluminium rolstei- ger hebben gestolen vanaf de Loensweg in Nieuwerkerk. Het duo, een 24-jarige man uit Bruinisse en een 19-jarige man uit Oosterland, moet zich bin nenkort verantwoorden voor de politierechter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13