Verhuizing Midgard uitgesteld PZC Radarkasten kort leven beschoren zeeland donderdag 7 augustus 1997 w 1 Verbouwing van De Schakel waarschijnlijk pas in december klaar Bezwaren tegen woontoren afgewezen Boete voor verwaarlozen schaap School vecht vergoeding aan Automobilist rijdt tegen woning Drankrijders krijgen bekeuring Jongen vernielt fietsen Klas '37 haalt oude herinneringen op De Delta ontwikkelt Veldzigt Middelburg Enquête over gebruik van het Transferium Uniforme openingstijd van gemeentelijke diensten Middelburg door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Jongerencen trum Midgard in Middelburg moet vier maanden langer aan de Herengracht blijven. De ver bouwing van De Schakel heeft vertraging opgelopen. B en W verwachten nu dat het pand ui terlijk 1 december klaar is. De bewoners van de Herengracht, die in mei nog een rechtszaak aanspanden tegen de komst van Midgard, hebben een brief ge kregen waarin de plannen staan van het college. Het jongeren centrum moest noodgedwongen verhuizen naar de Herengracht, omdat het college het onderko men aan de Kuiperspoort sloot na aanhoudende klachten van buurtbewoners. Midgard verhuisde begin mei naar de Herengracht. Vooraf gaand aan de verhuizing werd het pand aan de Kuiperspoort bezet en vond er een rumoerige raadsvergadering plaats. Uit eindelijk vond het college in het voormalige verpleeghuis aan de Herengracht een tijdelijke oplossing. Onder stringente voorwaarden mocht het jonge rencentrum weer open. Live optredens zijn verboden en de openingstijden zijn aangepast. Wethouder P. Brakman sloot toen al niet uit dat het jongeren centrum langer aan de Heren gracht moest blijven. Medio juni maakte het college bekend dat het pand De Schakel aan de Bachtensteene het nieu we onderkomen zou worden voor Midgard. Het gebouw moest wel verbouwd en aange past worden. B en W wilden het jongerencentrum direct na de zomervakantie verplaatsen naar De Schakel. Inmiddels is duidelijk geworden dat met na me ingrijpende voorzieningen nodig zijn om te voldoen aan mi lieuwetten, brandveiligheids voorschriften en aan de bepa lingen volgens de Drank- en Horecawet. De bouwvakvakan tie zorgt ook voor vertraging. Het college gaat er nu van uit dat het pand pas vier maanden later dan gepland klaar is. B en W willen Midgard 'nog één keer' gedogen voor de periode van 26 augustus tot 1 december of eerder als de verbouwing sneller klaar is. Volgens politie en de gemeentelijke afdeling Milieuzaken hébben zich sinds de verhuizing geen problemen voorgedaan die sluiting zouden rechtvaardigen. De omwonen den hebben een brief gekregen. Daarin staat dat het college voornemens is om respectieve lijk een nieuwe gedoogbeschik- king en een tijdelijke exploita tievergunning voor Midgard te verlenen met ingang van 16 au gustus. Voor het zover is, krijgen bewoners één week de tijd om schriftelijk of mondeling te rea geren. Tussen de Strandveste (links) en de Residence Belvédère (uiterst rechts) wil Loostad bv 221 appartementen, winkels en een parkeergarage realiseren. luchtfoto Ruben Oreel door Ab van der Sluis VLISSINGEN - B en W van Vlissingen hebben de bezwaren tegen de bouw van een tachtig meter hoge woontoren op de Boulevard Bankert afgewezen. Daarte gen was protest aangetekend door de Stichting Verantwoorde Boulevardbe bouwing en bewoners van de achter de boulevard gelegen Julianalaan, Bad huisstraat en Strandweg. De omwo nenden vrezen voor windhinder. De aangekondigde voorzieningen daarte gen vindén zij - ondanks eerdere toe zeggingen yan het gemeentebestuur - volstrekt onvoldoende. De stichting en omwonenden dienden een bezwaarschrift in tegen de bouw vergunning die de gemeente verleende aan Loostad bv. Dié wil behalve een woontoren van tachtig meter hoog, winkels en een parkeergarage bouwen op de Boulevard Bankert. De klachten van de bewoners en de stichting kwa- men erop neer dat zij schade vrezen aan hun woningen door verhoogde wind snelheden. Zij wilden daarnaast duide lijke afspraken over de windafscher- mende maatregelen die de gemeente neemt boven aan de Leeuwentrap. Een groot deel van de ingediende be zwaren is niet nieuw. Bij de vaststelling van het bestemmingsplan hebben om wonenden en de stichting gelijkluiden de klachten laten horen. De Raad van State heeft zich inmiddels daarover ge bogen en de klachten ongegrond ver klaard De gemeente vindt een nieuw, aanvullend windhinderonderzoek overbodig. Dat geldt wat het college betreft ook voor bouwtechnische en bouwkundige oplossingen voor elf wo ningen achter de boulevard. De ge meente wil de elf bewoners compensa tie géven voor eventuele overlast, maar pas als de bouwvergunning' onherroe pelijk is goedgekeurd. Het architecten bureau Rothuizen, Van Doorn en 't Hooft heeft inmiddels opdracht gekre- gen om de huizen te bekijken. MIDDELBURG - Een agrariër uit Ritthem kreeg woensdag door kantonrechter mr. H. Bruin in Middelburg een boete van 1800 gulden opgelegd. De 41-jarige man had zijn schapen aan de Rammekensweg in Ritthem zodanig verwaarloosd dat een van de beesten was bezweken. Het dier lag half verteerd in de sloot. Op eerste paasdag 1996 trof de politie de dieren in slechte con ditie aan. Volgens de dierenarts die erbij was gehaald waren de schapen ondervoed. Het grasveld was kaalgegeten en voor water waren de dieren aangewezen brak welwater uit een buis bij een bunker. De enige voorziening die de eigenaar had getroffen was een roestige badkuip waarin een laagje water stond waar de schapen met bij konden. De man bleef tot het laatst toe ontkennen dat hij zijn dieren had verwaarloosd. MIDDELBURG - De Stedelijke Scholengemeenschap Mid delburg krijgt van het ministerie van Onderwijs slechts 182.000 gulden vergoed van de-ruim zes ton die zijn besteed aan het herstel van door betonrot aangetaste vloeren. Een be roepsprocedure bij de Raad van State in Den Haag heeft daar geen verandering in kunnen brengen. Deze werd namens de scholengemeenschap gevoerd door het college van burge meester en wethouders van Middelburg. De school is sinds de ontdekking van de betonrot in '87 bereid geweest ruim een ton bij te dragen. Het resterende bedrag, on geveer een half miljoen, zou door het ministerie van Onder wijs zijn toegezegd. Volgens de Raad van State beroept het ministerie zich echter terecht op de trage gang van zaken bij het onderzoek naar de betonrot. Intussen is een nieuwe, voor de school minder voordelige regeling, van kracht geworden. MIDDELBURG - Een 44-jarige Middelburger is dinsdag avond rond kwart voor tien met zijn aangepaste auto tegen zijn woning gereden. Door de aanrijding raakte een muur uit het lood, werd een dubbele glaswand vernield en liep de wa gen aanzienlijke schade op. De man zelf kwam met de schrik vrij. De Middelburger had die dag de beschikking gekregen over zijn auto, waarvan de bedieningspedalen waren omge wisseld. Toen hij wilde parkeren, trapte hij per ongeluk op het gaspedaal in plaats van op het rempedaal. Het schadebedrag is onbekend. SLUIS - Drie automobilisten kregen dinsdagavond en -nacht in Zeeuws-Vlaanderen een dagvaarding omdat ze met te veel alcohol op achter het stuur waren gekropen. Een 42-jarige man uit Sluis werd dinsdagavond omstreeks negen uur bij een controle op de Groote Markt in Sluis betrapt op rijden onder invloed. Hij blies 807 microgram. Dat is bijna vier keerde toe gestane hoeveelheid. Hij moest zijn rijbewijs inleveren en kreeg een rijverbod. Een veertigjarige bestuurder uit Hengst dijk werd die nacht rond één uur aangehouden op de Hengst- dijksestraat in Hengstdijk. Hij had bijna twee keer de toege stane hoeveelheid gedronken. Een 29-jarige inwoner van Temeuzen verried zichzelf rond half twee door met gierende banden weg te rijden van de Westkolkstraat in Temeuzen. De man weigerde een blaastest. Daarop werd zijn rijbewijs ingevorderd. MIDDELBURG - Een 18-jarige jongen uit Oost-Souburg heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een proces-ver- baal gekregen, omdat hij fietsen vernielde in de fietsenstal ling van het NS-station in Middelburg. Surveillerende agen ten zagen hem tegen enkele rijwielen trappen. door Annemarie Koedam MIDDELBURG - Een paar oude foto's van de vroegere leerkrachten en van de hoofd onderwijzer. Wat dia's van de school en de plek waar het ge bouw stond. Samen vormt dit materiaal het enige tastbare bewijs dat er van de Middel burgse Rijksleerschool nog over is. Het in 1880 gestichte gebouw van de vroegere lagere school in de Sint-Sebastiaan- straat is twaalf jaar geleden gesloopt. Ondanks de verzoe ken in de jaren tachtig het als monument te behouden. Woendag zagen 23 van de 37 oud-leerlingen van de derde klas uit 1937-1938 van de Rijksleerschool elkaar na zes tig jaar terug in de kantine van het Sportpark Voorborch. Het initiatief van de samenkomst kwam van klasgenoten Cor Hageman en David Polak. Omdat beiden niet in Neder land wonen, voerden Jo de Witte en Tonnv Verdonk het idee voor de reünie uit. ..Terugdenken aan je jeugd. Herinneringen ophalen." Dat is volgens Jo de Witte interes sant aan de samenkomst. ,,We zijn een bijzondere generatie. Hebben ontzettend veel mee gemaakt. Het bombardement, de Duitse bezetting. Een jood se klasgenoot die onder moest duiken. Een scholier die dode lijk getroffen werd." Hij is be nieuwd hoe het met zijn oud klasgenoten vergaan is. „Velen zijn buiten Middelburg terecht gekomen. Die zijn over Neder land en de rest van de wereld uitgewaaid." Cor Hageman woont al 45 jaar in Zuid-Afrika. Om de paar jaar brengt hij een bezoek aan Nederland. Volgens hem is de reünie een samenloop van om standigheden. Door een over lijdensadvertentie van de moeder van David Polak kwam hij er na vijftig jaar ach ter dat oud-klasgenoot Polak nog leefde. Deze joodse leef tijdgenoot maakte de school niet af, omdat hij moest onder duiken tijdens de oorlog. Ha geman en Polak begonnen el kaar te schrijven. Zo kwamen ze op het idee om het weerzien van de derde klas te organise ren. David Polak verhuisde na de oorlog naar Californië. Hij haalt een oude zwart-wit prent tevoorschijn. Na zestig jaar heeft zijn gezicht nog de zelfde trekken als het toenma lige jongetje van acht jaar. Hij had behalve met Cor Hageman geen contact meer met zijn oud-klasgenoten. „Als je niet meer in de stad woont, ver vaagt het contact." Hij hoopt adressen uit te wisselen om na de samenkomst op de hoogte te blijven van het wel en wee van zijn leeftijdsgenoten. Dia's J. P. Luteijn is de zoon van de vroegere hoofdonderwijzer van de derde en vierde klas van '37/'38 en '39/40. Toen hij af gelopen maandag in de krant las over de reünie nam hij con tact op met. de organisatoren om te vertellen dat hij dia's van de lagere school heeft. „Mijn vader keek elke morgen en middag om de hoek van de deur op het schoolplein om te cont roleren of iedereen binnen was." Hij toont een foto van dit tafereel. „Daarna luidde hij de bel." Volgens de Witte was de basis school in een aantal opzichten bijzonder. Alleen al omdat het pand gebouwd is door de toen malige Rijksgebouwendienst, die beroemde architecten als Cuyper (bouwer van zowel het Amsterdams Centraal Station als het Rijksmuseum) in dienst had. Maar ook omdat de school deel uit maakte van de Rijkskweekschool (de Peda gogische Academie). De leer lingen kregen af en toe ook les van kwekelingen: jonge meis jes van rond de twintig die als onderwijzeres werden opge leid. doorAb van der Sluis MIDDELBURG - Het Middel burgse Bouwbedrijf De Delta mag de nieuwbouwwijk Veld zigt ontwikkelen. B en W heb ben dat woensdag bekendge maakt. De gemeente wil dat er vooreind '98 honderd woningen zijn opgeleverd. Naar verwach ting kan in het eerste kwartaal van volgend jaar begonnen wor den met de bouw van de eerste huizen. Het college heeft zijn keuze laten vallen op De Delta, omdat het bouwbedrijf onder meer veel aandacht had voor het groenontwerp. B en W nodigden op 6 mei zes bouwbedrijven uit een plan in te dienen voor de Vinex-locatie Veldzigt, ten zuiden van het Kanaal door Walcheren. De gemeente kreeg die grond in I handen door de gelijknamige kwekerij aan te kopen van Werkplaatsen Walcheren. Om tot een goede, inhoudelijke keuze te komen voor Veldzigt, stelde wethouder P. M.Bruinoo- ge (Volkshuisvesting) een selec- tiecommissie in die de opdracht 1 kreeg de door de zes bouwbe- drijven ingediende plannen te .beoordelen en een rangorde te bepalen. Aan de hand van dat advies viel de keuze op De Del ta. Daardoor blijft ook de werk voor de eigen regio behouden. In, zijn afwegingen heeft het college adviezen van de Woningbouwvereniging Middelburg en de Vrouwen Ad vies Commissie betrokken. Bij de beoordeling van de plan- heeft de selectiecommissie gekeken naar de steden bouwkundige kwaliteit. Geke ken is naar hoe de wijk is inge richt, hoe nieuwe bewoners de zullen ervaren en hoe is omgesprongen met het open baar groen. De Delta heeft on der meer gekeken hoe het gebied er vroeger uitzag. De ontwikke laar heeft getracht het kreken- gebied terug te brengen met di verse soorten goedkope en dure woningen die als het ware 'fa milie' van elkaar zijn. B en W hebben in hun afwegin gen verder financiële aspecten meegewogen en er is gekeken naar duurzaam en aanpasbaar bouwen en het door het bouw bedrijf ingediende woning bouwprogramma. Het college heeft deze week besloten verder te onderhandelen over een nog te sluiten overeenkomst met De Delta, B en W wijzen erop dat alle inge- diende plannen afwijken van het gemeentelijk Volkshuisves tingplan. Dat plan gaat ervan uit dat 55 procent van de nieuw te bouwen woningen gelijk vloers is en dat de helft daarvan een appartement moet zijn. B en W hebben hun zienswijze bijge steld. Het college heeft er geen moeite mee dat de helft van de te bouwen woningen in gestapelde vorm wordt gerealiseerd. Senioren Veldzigt is door de korte ligging bij het centrum aantrekkelijk voor senioren. Nogal wat oude ren geven de voorkeur aan een woning op een verdieping. Om te voorkomen dat de nieuwe wijk een te eenzijdige sociale structuur krijgt, vindt het colle ge een beperkt aantal rijtjeswo ningen acceptabel. Het ontwerp-bestemmingsplan voor Veldzigt is momenteel in de inspraak. B en W zullen de ge meenteraad in september een ontwerp-voorbereidingsbesluit voorleggen. Hitzprt JENESSE - Een onderzoeksbu reau uit Utrecht houdt in op wacht van Rijkswaterstaat en gemeente Schouwen-Duive- and een enquête naar het ge- >ruik van het Transferium in ienesse. mensen die hun auto adden geparkeerd op het nsfenum als mensen die ge- >ruik maakten van een betaalde Jarkeerplaats zijn onder- raagdOok mensen die gebruik aaakten van het natransport in de bussen van Carlier kregen een vragenlijstje voorgelegd. Verder hielden de onderzoekers verkeerstellingen. De resultaten van het onder zoek worden vergeleken met de 'nulmeting' die vorig jaar. voor de aanleg van het Transferium, werd gehouden. Volgens M. van der Hoeven van het onderzoeksbureau reageren de mensen die hun auto hebben geparkeerd op het Transferium en gebruik maken van het ver- voer naar de stranden over het algemeen enthousiast. door Ab van derSluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg gaat met ingang van 1 oktober uniforme ope ningstijden invoeren. Met in gang van die datum zullen alle gemeentelijke kantoren (Mid delen, Stadsontwikkeling, Stadsbeheer, Maatschappelijke Zaken en het Gemeente-Ar chief) op maandag tot en met vrijdaggeopendzijnvanStot 12 uur en van 13 tot 16 uur. Op de donderdagavond van 18 tot 20 uur zijn het archief, Sociale Za ken, Burgerzaken, Bouwen, Wonen en Communicatie en de sectie Interne en Juridische Za ken geopend van de Dienst Stadsbeheer. Het college hoopt dat de gelijk luidende openingstijden bijdra gen tot een betere gemeentelijke dienstverlening. In het najaar van 1996 verscheen een rappoi-t van het Onderzoeks- en Advies bureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, SG- BO. Daarin stond ondermeer de aanbeveling dat de inwoners van Middelburg onbekend zijn met de gemeentelijke openings tijden. B en W zijn tot de conclu sie gekomen dat het daarom goedis uniforme openingstijden in te voeren. De gelijkluidende openingstij den brengen geen kosten met zich mee. Medewerkers worden op andere manieren ingeroos terd. Het college vindt dat de af delingen de wijzigingen uit de eigen budgetten moet betalen. Er is namelijk geen geld aanwe zig om het aantal ambtenai'en uit te breiden. Alleen voor de sectie Burgerza ken gelden andere tijden. Deze afdeling zal dagelijks geopend zijn van 8 tot 13 uur en op de donderdagavond van 18 tot 20 uur. Ruimere openingstijden van de sectie zouden te veel geld kosten. B en W vinden dat on aanvaardbaar, door Mariëtte Hitzert ZIERIKZEE - Het schoonma ken en veivangen van vernielde radarkasten langs de N59 op Schouwen-Duiveland heeft Rijkswaterstaat tot nu toe tien tot vijftienduizend gulden ge kost. Het merendeel van de ge hate kasten is weggehaald om te worden vervangen door een an der type, dat beter bestand is te gen vandalisme. Na het zomer seizoen, als het minder druk is op de weg en er dus harder kan worden gereden, worden deze kasten geplaatst. Overigens gaan de gebruikelijke snel heidscontroles vanuit radaraii- to's in de zomer gewoon door. De schadepost is volgens AM.J. van der Zeijst van Rijkswater staat niet hoger dan el ders..Het is een landelijk probleem dat een weggebruiker die weet dat hij gefotografeerd is, zijn agres sie uit op de kast. Maar we heb ben dat liever, dan dat mensen harder gaan rijden." De betonnen i-adarkasten die vorig jaar zijngeplaatst langs de N59 kosten ongeveer 2500 gul den per stuk. Het nieuwe type ziet er 'voor de leek' hetzelfde uit, maar het omhulsel is dikker en de ruiten zijn eenvoudiger en goedkoper te vervangen. Moch ten ook deze kasten niet bestand zijn tegen de vernielzucht van woedende automobilisten, zet Rijkswaterstaat zwaarder ge schut in. „Dan plaatsen we mas ten met camera's", aldus Van der Zeijst. De wegbeheerder verlaagde de maximumsnelheid op de rijks weg eind 1995 van honderd naar tachtig kilometer per uur. Deze bij veel automobilisten impopu laire maatregel is volgens Van der Zeijst 'een goede keuze' ge weest. Het aantal ernstige onge vallen is teruggelopen, hoewel het volgens hem nog te vroeg is een gefundeerd oordeel te ge ven. „Over het algemeen bekij ken we de resultaten van zo'n maatregel pas na drie jaar. Maar ik denk dat we op de goede weg zijn." DOMBURG Karaoke Mega Tour - De Karao ke Mega Tour doet donderdag 14 augustus Café Tramzicht in Domburg aan. Vanaf 21 uur kunnen deelnemers strijden om plaatsing in de finale, die medio februari '98 gehouden wordt in Uitgeest. Leerlingen van klas '37 van de Rijksleerschool in Middelburg maken een toer met de paardentram tijdens de woensdag gehouden re- unie. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11